Iticuwe £dltsrf)c (öburant Vaarroute flmsterdam-Tiel met veertig kilometer bekort Wist U 't Staalconflict in Amerika De eerste stoot spitst zich nog toe 8 VRIJDAG 2 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen, en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9420 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Qfflsfrefcen .Staatoastlch l« ghebleoen «ngn bert In legtjeospoet" Modeshow op klompen Na bijna twintig jaren arbeid Een project van ƒ90 millioen nadert nu weldra zijn voltooiing NOG MAAR NAUWELIJKS zal het feestgewaad, waarin Moeder Natuur onze Betuwe elke lente steekt, weer voor een jaartje zijn afgelegd, of de Betuwe gaat zich andermaal opmaken voor een feeste lijke gebeurtenisde opening van het AmsterdamRijnkanaal op 21 Mei a.s. Een gebeurtenis, waarvan het belang voor ons land even groot genoemd mag worden, als de jaarlijks weerkerenoe bloei van de boomgaarden. Een eebeurtenis ook, die evenals dit bloemenfestijn niet zal nalaten, weerklank te vinden in de harten van duizenden en die dan ook naar men verwacht grote belangstelling zal trekken. Een werk, waar Nederland trots op imag zün en dat andermaal het bewijs levert, wat onze technici op waterstaat kundig terrein vermogen: Amsterdam in een directe verbinding met de Rijn, waardoor het scheepvaartverkeer met het achterland aanzienlijk kan worden versneld. Zie hier het hoofdmotief voor deze nieuwe waterweg, die ook Amster dam met grote luister zal gaan openen, o.a. door het organiseren van een grote Rijn-show in het Rai-gebouw, waar men een Rijn-in-zakformaat zal kunnen be wonderen, zoals deze rivier zich vanaf ■het Gotthard-massief via de waterval van Schaffhausen en langs de Lorelei naar de Noordzee slingert. 5 Uur minder tijdverlies De oude vaarroute van Amsterdam naar de Rijn leidde via Utrecht, Vreeswijk, Gorkum en Tiel en telde een viertal sluizen, nl. te Utrecht (bij de Munt), Vreeswijk, Vianen en Go- rinchem. Meestal moest bij elke sluis gemiddeld 2 uur voor het schutten worden gerekend. In de ongunstigste gevallen gebeurde het wel dat een schipper 3 of meer etmalen moest wachten. Deze ellende zal nu spoedig tot het verleden behoren. In de nieuwe vaarroute bevinden zich nl. slechts 2 sluizen te Wijk bij Duur stede en te Tiel met elk een schut- tijd van slechts 40 minuten. Een voudige rekensom leert, dat na de opening van het kanaal een winst aan schuttijd geboekt zal worden van ongeveer 5 uur. Dat wil dus zeggen, dat de schipper bij een snelheid van 15 km. in die tijd 75 km. varen kén. Dat is een tijdwinst, bijna even groot als de gehele vaartijd Amsterdam Tiel!! Theezetten met Rijnwater Hoe wondei'lljk het moge klinken, de Amsterdamse huisvrouw zal binnenkort een kopje Rijn-thee gaan schenken. Het Rijn-water zal n.l. in de toekomst wor den gebruikt voor de bevloeiing van de Twee televisies door elkaar duinen. Dit voor de drlnkwatervoorzier ning van de hoofdstad. lij het bouwen van de sluizen te Tiel Wijk-bij-Duurstede Is hiermede reke ning gehouden. Deze sluizen zijn wel de interessantste bouwwerken van het ge hele project. Door het aanbrengen van tussendeuren in de grote sluis-kuip (die een betonnen vloertje heeft van 2.30 m dikte!) kan men met grote of kleine „kolken" schutten. In het laatste geval dus enkele schepen tegelijkertijd. Slechts van de vier sluisdeuren te Tiel is als hefdeur ingericht. De twee stalen deuren wegen tezamen 380.000 kilo en zijn op vernuftige wijze uitgebalanceerd met een tegenwicht van 400.000 kilo staal, waarvan men 20.000 kilo kan „af trekken", waarbij dus de deuren dicht blijven. Door een eenvoudige optel som met 20 ton staal gaan de deuren automatisch omhoog. Je moet maar op het idéé komen Nieuwe zoute 40 km korter Dat de Rijnschippers de opening van dit nieuwe kanaal met ongeduld tegemoet zien, zal men begrijpen, wanneer men bedenkt, dat de nieuwe route slechts 72 km lang is tegen de oude 112 km. Een winst dus van 40 km. Afgezien nog van de kortere schuttijden een aanzienlijke verkor ting van de vaartijd! In scheepvaart kringen is men dan ook zeer ingeno men met de verwezenlijking van dit project, waarmede ongeveer 90 mil lioen gulden gemoeid was. Reeds ii 1934 is men met de werkzaamheden begonnen. Verkeersagent op 't water Een ander interessant punt van nieuwe vaarroute is de kruising van het kanaal met de Lek nabij Wijk b(j Duur stede.' Het betreft hier immers de krui sing van een open water met een kanaaL De Lek nu vervoert proefmetingen hebben dit uitgewezen jaarlijks kwart millioen kubieke meter zand b(j Wijk bij Duurstede. Men moet m passen, dat er op het punt van kruising met het kanaal niet een verzanding plaats vindt. Daarbij kan zich nl. een „drempel" vormen die voor de scheep vaart zeer gevaarlijk is. Waterbouw kundige knobbels in Delft hebben met ingewikkelde berekeningen en maquettes een juiste vorm voor de kruising gevon den. Door het kanaal ter plaatse in keurslijf van rondvormige kribben persen, wordt een bepaalde stroming veroorzaakt, die scheiding tussen het rivier resp. het kanaalwater bewerk stelligt. Voor de schippers geen gemak kelijke plaats om over te steken, net als de Gravestraat in Den Haag bij het Goude Hooft of de Passage voor eer voetganger. Ook hier heeft men aan ge dacht: op de Noord-Oostpier komt in de verkeerstoren een verkeersagent, die het scheepvaartverkeer zal regelen. Het ingebruiknemen van het Am sterdam-Rijnkanaal op Woensdag 21 Mei a.s. is een gebeurtenis van natio naal belang. Dit ivordt onderstreept doordat de openingshandeling ver richt zal wqrden door H.M. de Ko ningin. Op de „Piet Hein" zal Konin- rin Juliana vergezeld van Z. K. H. Prins Bernhard en naar verwacht wordt de vier Prinsesjes het reus j achtige over het kanaal gespannen lint doorvaren. Is het wonder dat Tiel r\lT IS een kijkje op het lang verwachte AmsterdamRijn kanaal, met welks opening op 21 Mei een nieuw tijdperk voor Rijnvaart zal worden ingeluid. Deze waterweg, welke 9Q millioen gulden kostte, vermindert voor schippers de schuttijd van 3 etma len tot80 minuten en de af te leggen afstand om in Amsterdam te komen van 112 km tot 72 km, waarmee de betekenis voor de binnenvaart voldoende wordt ge ïllustreerd. en daarmede de gehele Betuwe zich opmaakt voor een luisterrijk feest Vlootschouw Het grote belang van ons land bij de nieuwe kanaalverbinding niet in de laatste plaats voor de Betuwe en voor Tiel! is voor de Tielse Watersport vereniging De Waal aanleiding geweest >m de openingsplechtigheid op 21 Mei L.s. op te luisteren met een nationale vlootschouw, die zal plaatshebben in de voorhaven voor de sluis te Tiel, de groot ste binnensluis van West-Europa. Uit alle delen van het land zullen deputaties de Nederlandse jachtvloot naar Tiel ko men om aan deze dag een bijzonder cachet te verlenen. Kortom, niet alleen de hoofdstad, maar ook Tiel en daar mede het gehele stroomgebied van nieuwe kanaal in Bétuwe-land zal opening van deze hoogst belangrijke keersader niet ongemerkt laten a bijgaan. Speciaal poststempel Op de tentoonstelling Amsterdam- Rijnkanaal die van 21 Mei tot 15 Juni a.s. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam zal worden gehouden, zal een tijdelijk postkantoor worden gevestigd, waar geposte correspondentie zal worden vc zien van een speciaal stempel. Prins Bernhard in „De Beukenhof" Prins Bernhard heeft hedenmiddag tijdens een rit door Zuid-Holland bezoek gebracht aan „De Beukenhof' Oegstgeest. Thans de late tulpen al weer in bloei In de gehele bollenstreek staan thans de late tulpen met hun grote kleurver- scheidenheid in volle bloei. De Keuken hof is bijzonder mooi. Ook de Treslong- tuin biedt nog veel moois. Wrak gevonden van vermiste Clipper De 50 passagiers omgekomen, o.w. een Nederlander Het wrak van de, sinds Dinsdag, op ïn vlucht van Buenos Aires naar New York vermiste stratocruiser, „Goede Hoop", is eindelijk, nabij de stad Carolina in Brazilië gevonden. Aldus een mededeling van de luchtvaartmaat schappij. de „Pan American Airways" Het toestel, dat het wrak ontdekte, meldde, dat geen tekenen werden waar genomen, er op duidende, dat iemand de 50 inzittenden het ongeluk heeft overleefd. Het toestel was in tweeën ge broken en uitgebrand. De stratocruiser had, zoals bekend, een bemanning van negen personen en 41 passagiers aan boord, onder wie de Nederlander D. Radersma, onderdirecteur van het kan- New York der Borneo Sumatra Handel Mij. Het wrak ligt in een moeilijk bereikbaar gebied. Amerikaanse en Bra ziliaanse artsen zullen met valschermen op de plaats van het ongeluk worden neergelaten. Ook hefschroefvliegtuigen zullen worden ingeschakeld. Wij herin- er aan, dat de stratocruiser ..Goede Hoop", een luxe dubbeldektoestel was er waarde van 1.250.000 dollars. Adenauer steeds meer in de knel Partijen willen geen „nieuw Versailles" Dr Adenauer, de West-Duitse bonds kanselier, wien het totnutoe steeds ge lukte een meerderheid te krijgen voor zijn plannen, dreigt thans voor de eer ste maal te stranden. Adenauer en de drie Hoge Commissarissen confereerden gisteren op de Godesberg over het snel groei ende verzet van Bondsdag tegen het slui ten van een vredescontrac i tussen de Ge allieerden en West Duitsland. Ook het tweede van Ade- r's rege ringscoalitie, de Duitse Partij, heeft dit vre- descontract als Versailles" van de hand gewezen. Maar zelfs leden van Adenauer's eigen C.D.U. partij komen tegen de tekst van het vre desverdrag in verzet. Het mag uitgeslo ten worden geaoht, dat het vredesver drag voor de vastgestelde termijn, 20 Mei, zal worden ondertekend. Tijdens de conferentie van gisteren kwam men overeen, dat de 600 Duitse oorlogs misdadigers, die thans nog in Duitsland gevangen zitten ook na de souvereini- teitsoverdracht onder toezicht der Geal lieerden zullen blijven. DAT min. Drees tijdens de 1 Mei- viering hééft gesproken in Huizen (N.-H.) en voorts voor de VARA-radio en -televisie en hij 's avonds meeliep in de Mei-optocht te Leiden. DAT in A'dam 8 mnd, voorw., is geëist tegen de 24-j. kóópman M. B. uit Bussum, die dronken thuisge komen had gedreigd zijn vaders pakhuis in brand te zullen steken. DAT 70 A'damse invaliden, velen jarenlang hun woning niet hebben kunen verlaten, van 2430 Mei een boottocht door ons land gaan maken verzorgd zullen wordqp door het Rode Kruis. DAT t.g.v. Pinksteren tot 10 Mei lucht postbriefpakjes kunnen worden den naar Korea-vrijwilligers (max. ge wicht 500 gr, tarief 8 ct per 50 gr mei minimum van 40 ct; in het adres: ND VN NAPO. 5100, Amsterdam, Schiphol. Militair). Dat mej. Petronella Venmans gisteren 60 j in dienst was bij de fam. Kesner Tilburg. DAT de St. Crt van gisteren beschik kingen bevat over verlenging C.A.O.'s voor textielindustrie en schil dersbedrijf en een wijziging van de loon' regeling voor het niet-administratief personeel bü de bloemen- en tuinbouw veilingen. Truman wijst er op dat een constante productie een wereldbelang is PRESIDENT TRUMAN heeft op zijn jongste persconferentie gewezen op het enorme belang van staal voor Amerika en de rest der wereld. Amerika heeft steeds meer staal nodig en uit dit feit valt zijn houding in het staalconflict te verklaren. Hij ontkende dictatoriale ambities te koes teren en hij zal de uitspraak van het Hooggerechtshof over de wettigheid van zijn vordering der staalindustrie, zonder meer, accepteren. Ondanks het verschil tussen werkge- werknemers over lonen beidsvoorwaarden is het mijn hoge taak stagnatie in de staalproductie te voorko men, zeide hij. Geenszins mag het econo mische en sociale leven in de Ver. Staten worden verlamd. Met verontwaardiging wees hij, de, in de Amerikaanse pers ge uite, beschuldigingen van de hand, ais zou hij naar de alleen heerschappij stre ven. Het kan echter nodig zijn, dat het Congres een wetgevende maatregel treft. Inmiddels heeft Truman de voorzitter van de vakbond verzocht, de staking af te lasten. In zijn desbetreffende bood schap wordt te kennen gegeven, dat de constante voortzetting der staalproductie van evident belang is voor „de veiligheid der troepen in Korea" het program voor wederzijdse beveiliging, kortom, de ge hele nationale defensie inspanning. „Nog gisteravond laat werden Murray, de grote man van de vakbond, en de presidenten der zes grote staalmaatschappijen uitge nodigd voor een bespreking die a.s. Za terdag op het Witte Huis zal plaats vin den. Deze zes grote staalmaatschappijen hebben inmiddels het Hof van Beroep verzocht te voorkomen, dat de Amerik. regering reds loonsverhoging invoert, zo lang de vordering der industrie door de regering van kracht blijft Het Hof van Beroep verwierp dit verzoek echter met vijf tegen vier stemmen, eenzelfde stem menverhouding, als waarmede dit Hof Woensdag de staalindustrie weer onder het beheer der regering plaatste. Kort vóór deze uitspraak, verklaarde de minister van Handel Sawyer, dat hij niet van plan was de arbeiders in de staalindustrie onmiddellijk loonsverho ging toe te kennen; hij neemt het stand punt in van een vergelijk. De meeste fabrieken blijven gesloten en het is niet bekend of de honderdduizenden stakers naar hun werk zullen terugkeren. Versobering op dep. van Alg. Zaken. Wie volgt Minister Drees stelt voor de post Representatiekosten op de Begroting- 1951 van het ministerie van Alg. Zaken te verminderen met f 20.000 en te brengen op f 5000. Dat is mogelijk door het betrachten van de nodige soberheid en doordat het aantal ontvangsten door de regering van buitenlandse autoriteiten is beperkt, aldus de premier (Wie volgt? Red.) Evita Peron, politiek koorddanseres Evita Peron, de echtg^pote van de pre sident van Argentini. heeft na een ziek bed van zeven maanden te Buenos Aires voor het eerst weer een grote redevoering gehouden. E' sprak tot dui zenden Argen tijnse arbeiders, die ter gelegen heid van de 1 Meii-viering voor het rege ringsgebouw te Buenos Aires gekomen. „Ik waarschuw oppositie" zeide opnieuw poging te doen om tegen de president samen te zweren want wij zouden in dat geval de gerech tigheid zelf gaan uitoefenen." President Peron opende gisteren plechtig het Ar gentijnse parlement, waarbij ook zijn echtgenote aanwezig was. Politieke bal lingen in Montevideo hebben inmiddels in een protest aan de secretaris-gene raai der V.N., Trvgve Lie, verklaard, dat in Argentinië politieke gevangenen wor den gemarteld, zoals dat bij dz voorma lige Duitse Gestapo regel was. Hotel in Gronings dorp ging in vlammen op Gasten nauwelijks gered schade een ton Een felle brand heeft gisteren in Wa genborgen (Gr.) het hotel van G. Akker man met de gehele inboedel en de be zittingen van de gasten verwoest. Zó snel breidde het vuur zich uit dat de hotel gasten zich langs ladders en via nood uitgangen in hun nachtgewaad naar bui- n moesten snellen. De avond tevoren had men in de be nedenzaal een groot Koninginnefeest ge vierd. Vermoedelijk heeft men achter het toneel gerookt, waardoor de brand kan zijn ontstaan. De eigenaar werd om zes in de ochtend wakker door de brand lucht en sloeg alarm. Doordat de deuren geopend werden, stond in een ommezien het gehele hotel in lichter laaie. Dej brandweer kon tegen deze vuurzee niets] beginnen. Een grote schuur met landbouwmate- rialen ging mede verloren, alsook alle materiaal van een muziekkorps en de plaatselijke gymnastiekvereniging. De schade wordt op ruim 100.000 ge schat. To be or not to be - in Brazilië Nog 3 Vt ton regeringscrediet voor onze emigranten Minister Joekes stelt voor het crediet /an f2Vi millioen voor de Nederlandse kolonie van landbouwers in Ribeirao in Brazilië te verhogen met f 350.000. Dit be drag is nodig voor het completeren van in aanbouw zijnde boerderijen en ver nieuwingen van de installaties der be drijven van de coöperatie. Iedere boerderij en de resp. technische bedrijven van de coöperatie zijn thans zelfstandige bedrijfseenheden geworden. Ten gevolge van deze reorganisatie ont stond een gezonde economische basis. Verwacht mag worden dat alle bedrijven en diensten met uitzondering van de veehouderij zich binnenkort zullen, kunnen bedruipen. Minister Joekes merkt op dat het sla gen van deze kolonie van beslissende in vloed geacht moet worden op de emigra- tiebctrekkingen met Brazilië. DAJTT. Nauta, die 24 j. (A.-R.) bur gemeester van Dantumadeel is geweest en 40 j. lang Statenlid in Friesland, te Leeuwarden op 79-j. leeftijd is overleden DAT men de schoolkinderen in Stroe (Vel.) stembriefjes liet invullen over te kiezen tussen een groot feest en een schoolreisje, en het reisje verreweg de meeste stemmen kreeg. DAT gistermiddag op de Vijzelgracht te A'dam een botsing tussen een én drié auto's zware materiële schede gaf. DAT i H. j Blankenstein van Econ. Zaken in Karatsji zit de mogelijkheid van het sluiten van handelsverdrag met Pakistan te onder zoeken, en dat er ook wordt onderhan deld over een accoord over de burger luchtvaart. DAT het echtpaar W. Laroors Van Lier te Nijmegen op 10 Mei 60 j. is ge trouwd. DAT vanmorgen in de buurtschap Zwartsluisje onder Zuid-Beljerland door onbekende oorzaak 3 aaneengebouwde met riet gedekte arbeidswoningen geheel zijn afgebrand en de bewoners niets kon den redden. DAT uit 5 apotheken in Amsterdam de collectebussen voor de kankerbestrij ding zijn ontvreemd. DAT onbekende daders gisternacht een deksel van eeri urn uit het Nationaal Monument op de Dam te A'dam hebben vernield en de inhoud van andere urnen over de grond geworpen. DAT W. F. Veldhuyzén afscheid heeft genomen als geneesheer-dir. van het Ant. van Leeuwenhoekhuis te A'dam en voorts wordt opgevolgd door drs A. L. Spoor, oud-resident van W.-Borneo en voorz van de Deli-Plantersver. (administra teur), dr W. F. Wassink (dir. kliniek) en dr N. Waterman (leider laboratorium). DAT de enige ttfd geleden gestolen auto van de Ned. consul in Milaan, Leo nard Breman, in de buurt van die stad is teruggevonden en de zittingen va auto overdekt waren met bloed. DAT dé 59-j. bromfietser Gelderman uit A'dam aldaar door een auto werd gedood. DAT de voormalige gemeente-ontvan ger van Haren (Gr.), zekere D. P., we gens verduistering door het Leeuwarder hof werd veroordeeld tot 2H jaar, een half jaar meer dan het rechtbankvonnis. DAT voor het A'damse hof tegen de 24-j. werkman A. v. G., die op 17 Juli zijn vroegere meisje, het 24-j. schilders model J. M. Woertman, verscheidene ke ren met een dolkmes had gestoken, 3 jaar is geëist overeenkomstig het recht bankvonnis. DAT H. C. Hall en T. E. Dent van de British American Tobacco bij Cheribon op Java door bandieten werden aange houden en eerst werden vrijgelaten nadat een bedrag van 200.000 roepiah (plm. f 67.000) losgeld was betaald. DAT een regeling voor de vergoeding van oorlogsschade aan ziekenhuizen en „ndere sociale gebouwen blijkens een nota van min. Lieftinck vrijwel gereed is. deeld zijn de voorbereidingen voor derde Chr. Sociaal Congres zodanig gewijzigd, dat thans gestreefd wordt naar een Chr. Sociaal-Economische Conferen tie. Daarbij staat het bezinningselement op de voorgrond. Zonder thans op deze gewijzigde doel stelling nader in te gaan heeft het wel licht zijn nut, aandacht te vragen voor hetgeen werd behandeld en bereikt op het eerste Chr. Sociaal Congres, dat ia 1891 te Amsterdam werd gehouden. Het zal geen tegenspraak ontmoeten, wanneer wij zeggen, dat de sociale positie van de arbeider toen in het centrum van de overwegingen stond. De ernstige vraag werd onder ogen gezien, welke taak de christen-patroons en christen- arbeiders hadden ten einde in deze po sitie verbetering te brengen. Daarbij werd niet alleen gewezen op de noodza kelijkheid van het houden van Gods ge boden voor de individuele patroon en arbeider, doch ook werd getracht door gezamenlijk optreden datgene tot gelding te brengen wat uit dit stelling nemen voor de practijk voortvloeide. ZO was men van oordeel, dat naast Patrimonium behoefte bestond aan een vereniging van chr. patroons. Voor namelijk was het doel: inzake de sociale positie van de arbeiders niet alleen in stoffelijk opzicht zijn christenplicht als patroon beter te kunnen vervullen. Opmerkelijk is, dat aan het besluit tot oprichting van een dergelijke vereniging een referaat van ds Pierson uit Zetten voorafging, handelend over de oprichting van een vereniging van R.K. patroons in België. Deze vereniging en het daaraan ten grondslag liggende motief werd ge heel als voorbeeld gebruikt. De eerste stoot tot oprichting van de latere patroonsvereniging Boaz werd dus naar Belgisch voorbeeld op het eerste Chr. Sociaal Congres gegeven. De aan wezige leden-patroons waren voorstan ders van dit initiatief. Pas later, in 1917, werd Boaz gesplitst in chr. organisaties van werkgevers, middenstanders en boe ren. In de loop der jaren kwamen naast de sociale aangelegenheden ook de eco nomische vraagstukken een groot deel van de activiteit dezer chr. verenigingen opeisen. DE betekenis van het eerste Chr. Sociaal Congres is groot geweest. Zowel voor de verlevendiging van de belangstelling voor zoveel bestaan on recht op sociaal terrein als voor de ver nieuwing van de geestdrift in eigen ge lederen. Het zou echter onjuist zijn te menen, dat op dit eerste congres uitsluitend sociale problemen aan de orde werden gesteld. Het begrip „sociaal" werd nogal breed opgevat Zo rapporteerde baron Van Dedem over de vraag: Wat vermag de staat om de sociale misstanden op het gebied van de landbouw weg te nemen? Doch door de referent en in de discussie werden vraagstukken als de druk van de belas tingen, de handelspolitiek, de oprichting van een Rijkshypotheekbank, een betere afvoer van het buitenlands rivierwater en de afschaffing van tollen op de we gen en scheepvaartkanalen eveneens breed besproken. Daarnaast werd de aandacht geschon ken aan de pensionnering van de land arbeiders en de bevordering van emi gratie. OOK al heeft de behandeling van deze vraagstukken op het congres weinig concreets opgeleverd, de eerste stoot tot behandeling van agrarische vraagstukken op de grondslag van de Bijbel werd toen in 1891 gegeven. Sommige van de toen bepleite denk beelden zijn thans verwezenLijkt. Wij denken aan de sterkere positie van de landbouw in het raam van de huidige loon- en prijspolitiek. En ook aan het bijna zestig jaar later opgerichte be drijfspensioenfonds voor landbouwarbei- ders. Weinig veranderd is er echter inzake de betekenis van de economische politiek van de Overheid ten opzichte van de landbouw. De kwetsbare positie van de agrarische productie en afzet deed en doet het oog al spoedig in de richting van de staat gaan. Hier liggen echter ge varen die slechts door de individuele en gezamenlijke zelfwerkzaamheid en ver antwoordelijkheid van de landbouw kun nen worden bezworen. Mr W. RIP. HET WEER IN EUROPA Rapporten van bedenmorgeu 7 uur Witte was verdween in de schoorsteen Kraaien zijn roofzuchtige vogels, zeggen de schoolboekjes. En een in woonster van Giessen-Nieuwkerk in de Alblasserwaard heeft het onder vonden. Zij had de was gedaan en die te bleken gelegd op het grasveldje achter het huis. ..Een vliegende kraai vindt altijd wat" cn zo ontdekte een groepje kraaien ook het blekende wasgoed. Na enkele uren deed de vrouw de ontdekking dat het wasgoed grotendeels verdwenen was. Er werd eerst aan die/stal gedacht, maar later bleek dat mensen hier geen schuld hadden. De textielgoederen werden teruggevonden ineen schoorsteen. Omdat het toch schoon maaktijd is. wilden de kauwtjes hun woning blijkbaar eens inrichten met smetteloos witte textiel. Schoon was de was overigens niet meer. u l! o 3 Stockholm Lorden Kopenh Adam seh ^bew Parijs zw. bew. Berlijn Fiankfuri Wenen licht^ bew ÏSS I Weinig bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Ooste lijke wind. Iets lagere tem peraturen des nachts. Over dag ongeveer dezelfde tem- als vandaag. (Opgemaakt te Zaterdag: zon 5.07—20.08; n 53. op 12.50. Op 9 Mei VAL Bolsward sluit scholen voor kinderverlamming In Bolsward is gedurende de laatste paar dagen een viertal gevallen van kin derverlamming geconstateerd. De kin deren zijn onmiddellijk geïsoleerd en opgenomen in het R.K. ziekenhuis te Sneek. In verband met het besmettings gevaar heeft de burgemeester van Bols ward gelast de kleuterscholen te sluiten en alle openbare vermakelijkheden en bioscoopvoorstellingen alsmede grote vergaderingen af te gelasten. Smyrna Tapijten 98.- met Kelim rug Salonmaqt 120 x 170 Huiskamermaat 200 x 300239.- 225 x 325 298.- OOSTERSE DESSINS BUITHUIS - Botermarkt 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1