D „Koningin Emma" bracht 153 Korea-soldaten thuis DDD Truman in moeilijkheden VELPAFIN Prof. B. Holwerda gisteren onverwachts overleden DONDERDAG 1 MEI 1952 Op Koninginnedag in het vadeiland Tegenstellingen aan boord als gevolg van lange reis TM ET DE HARWICHBOOT „KONINGIN EMMA" zijn gistermiddag in J- Hoek van Holland de 153 Nederlandse Korea vrijwilligers thuisgeko men, die met het Engelse troepenschip Devonshire uit Japan gekomen zijn. Namens de regering zijn zij begroet door de generaal-majoor mr W. J. van Dijk, die de ere-tekeningen voor Recht en Vrijheid uitreikte. Kapitein D. ter Brugge was er namens Prins Bernhard, inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht en ritmeester H. J. Breurtjes voor de chef van de generale staf, luit.-gen. Hasselman. Ook de echtgenote van de commandant van het Nederlandse bataljon in Korea, mevrouw Christan, was ter begroeting aan wezig. Het is een enigszins wonderlijke ge schiedenis met deze thuisgekomenen. Zij ihebben de reis gemaakt, aanvankelijk ondier leiding van de eerste luitenant J. Meijer, doch na Aden onder die van de kapitein C. J. van Sluys, die daar aan boord van de Devonshire de gekomen en toen, als oudere Ln rang en als meerdere van de heer Meijer het commando over nam. Vroeg men gisteren aan boord van de Koningin Emma, de heer Van Sluys wat de oorzaak van deze commando-over dracht is geweest, dan antwoordde hij: „Er viel heel wat op te helderen en te regelen, voor de soldaten in Nederland van boord konden gaan en dus ben ik met een grote stapel papieren onder de arm in Aden aan boord gekomen, om de nodige voorlichting te geven." De soldaten waren over het optreden van de kapitein Van Sluys niet bijster enthousiast. Hij had vrij zware straffen uitgedeeld voor kleine vergrijpen en met krachtige hand orde gehouden onder een troep die, blijkens een ambtelijk bericht uit Singapore, niet gemakkelijk was. Een Nederlandse autoriteit in Singa pore heeft nil. naar Nederland geseind, dat hem de leiding over deze soldaten én handen van een eerste luitenant niet Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en dehuld geneest, GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEI 'f Verklaard uitzicht een essentiële politieke kwestie. Hierbij worden zelfs grondwettelijke vraagstuk ken opgeworpen. In de praktijk komt het hierop neer of de Amerikaanse regering het recht heeft, de ondernemers in de staalindustrie te dwingen een loonsver hoging uit te keren aan de met staking dreigende arbeiders van de machtige vakbonden. De betreffende ondernemers kunnen deze niet op hun uitgebreide clientele verhalen. Ruim een week ge leden nam Truman reeds het besluit de staalindustrie „over te nemen", kennelijk met het doel een stakingsramp af te wenden. De précaire internationale poli tieke situatie veroorlooft geen Ameri kaans economisch conflict van een dus danige omvang, waarbij in totaal circa 800.000 man betrokken zijn. Zoals het vaak gaat, hebben de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in de staalindustrie geen resultaat opgeleverd. De arbeiders hadden de ruggesteun van de commissie voor de stabilisatie der lonen, die vóór loonsverhoging was. De werkgevers betoogden hiermede niet ac- coord te kunnen gaan, zolang zij geen prijsverhdglng konden toepassen. Feite lijk gaat het om twee punten: 1. Heeft Truman het recht de industrie onder zijn leiding te nemen? 2. Heeft hij het recht de arbeidsvoorwaarden te gaan bepalen? Beide punten zijn bij de Amerikaanse rech ter als een proce durekwestie aanhan gig gemaakt, waarbij Truman, zoals wij gisteren hebben gezien, weer het wapen uit de handen werd geslagen, dat hij aanvankelijk meende te kunnen han teren. De zaak is hierbij echter geens zins beëindigd, want de President is middellijk in hoger beroep gegaan heeft daarmede succes gehad. Immers he'. Hof van Appèl heeft nu de staal industrie weer in handen van de Ameri kaanse regering gesteld. Daarmede werd dus -het nevel van de federale rechter van Washington, Pine, luidende, dat de staalfabrieken weer aan de particuliere eigenaars moeten worden teruggegeven, ongedaan gemaakt. Bij meerderheid var stemmen hebben de negen rechters var het Hof van Appèl de regering tot Vrij dag de tijd .gegeven, om bij het Hoog gerechtshof een verzoek tot herziening van de uitspraak van rechter Pine in te dienen. Met dat al is de opvordering staalindustrie door de regering, door de uitspraak van het hof van beroep nog van kracht. De arbeiders kunnen dc staking nu wel doorzetten, maa deze niet wettig. De ontstane situatie leidt tot verwarring, nu de minister van Handel, Sawyer heeft verklaard, dat hij althans voor het ogenblik niets doet, om de bedrijven officieel weer aan de par ticuliere eigenaars over te dragen. Ge zien de verkiezingscampagne, komt dit conflict wel zeer ongelegen. Immers de Bepublikeinen zullen er zoveel mogelijk munt uit slaan. Heeft niet Senator Taft te kennen ge geven. dat niemand minder dan Truman zich heeft schuldig gemaakt aan over treding van de constitutionele rechten? Daarbij komt, dat de publieke opinie zich voor een groot deel tegen deze geste van Truman keert, waar zij neerkomt op een geforceerde versterking van dc uit voerendê macht. Maar intussen staat Amerika voor het enorme gevaar van een stakingsgolf, die mede van invloed zal zijn op de gehele wereld. De staal industrie ligt volkomen stil, want reeds gisteren, na de uitspraak van rechter Pine (welke thans weer ongedaan ge maakt is) hebben 650.000 arbeiders het werk neergelegd, terwijl ook in de olie industrie een staking is uitgebroken. Er zijn nog geen tekenen, dat de ar beiders het werk zullen hervatten. De machtige vakbondsleider Philip Murray verklaarde, dat er voor de arbeiders nu geen andere keus is dan tot staking oVer te gaan. De crisis in de staalindustrie kan leiden tot conflicten in andere tak ken van essentiële bedrijven Truman staat thans vcor enorme moeilijkheden, de verwikkelingen zijn geenszins te over zien, en de toch al zichtbaar tanende in vloed der Democraten zal leiden tot een groter machtsverlies. geheel juist voorkwam. HU drong op versterking van de bevelvoering aan. Dat is geschied door het zenden van de kapitein Van. Sluys. Dat was dus iets anders dan voorlichting geven. Harwich hoeft de kapitein de leiding ge houden. Toen heeft hij haar weer c ged-ragen aan de luitenant Meijer, troep werd in vorige berichten als „recalcitrant" geeohilderd. Kapitein Van Sluys èn luitenant MeUer ontkenden dat om strUd. Er is. zo zeiden zU. niets met deze knapen aan dc hand geweest. Het beste bewUs daarvoor noemden z\j, dat het in La Valetta op Malta carnaval was, toen de Devonshire daar meerde. Toch heeft „het geheel' toestemming gekregen aan land te gaai en allen waren op tijd terug. Een bewUs, dat er aan de discipline niets haperde. Volgens de leiding was de verzorging aan boord van de Devonshire prima ontbrak er niets aan de 'wensen van de soldaten. Benedendeks, waar de soldaten zich ophielden voor de debarkatie, werd echter ernstig geklaagd; over eten en ligging aan boord van het Engelse troe penschip en werd de overtocht op de Koningin Emma, waar het zeer goed was. als tegenstelling genoemd. Resumerende kan men zeggen, dat er nog al wat tegenstellingen vielen te con- sta teren aan boord van de Koningin Emma. Ze zijn waarschijnlijk te herlei den tot het volgende: Het vertrek van de soldaten Korea is door allerlei omstandigheden vertraagd. Men is drie maanden onder weg geweest om thuis te komen. De zee reis van 32 dagon op een langzaam- va-rend overbevolkt schip heeft de situatie daar voor de Nederlanders niet prettiger gemaakt. ZU waren het Engelse eten aan boord niet gewend en kanker den er dus stevig op los. Met het in zloht komen van de haven, aan boord van een Nederlands schip, waar de keuken weer moeder's eigen kostjes opdiende, is alle leed snel ver geten en het snelle transport naar huis, Felle brand aan Duinweg te Wassenaar Rietdaken van dubbele villa in lichter laaie (Van on2e correspondent) Gisteren heeft een ernstige brand ge woed aan de Duinweg 5—7 te Wasse naar, een dubbele villa met rieten dak. De brand ontstond in de woning van de familie Conijn. vermoedelijk door een lek in een van de rookkanalen ter hoogte van de rietbedekking. In een ommezien stond niet alleen het dak van deze wo ning, maar ook dat van het belendende perceel, bewoond door de familie Lijn zaad, in lichter laaie. Niet alleen de mistbrandspuit werd naar de plaats van de brand gedirigeerd, ook een motorspuit met groot vermo gen, twee kleinere motorspuiten als mede een ladderwagen en een materiaal wagen. Met acht stralen op de water leiding en met twee stralen van de mist brandspuit werd de strijd tegen het vuur aangebonden. Het bleek een hachelijke strijd te zün, omdat het vuur, onbereik baar voor mist- en waterstralen, bleef doorbranden tussen rietbedekking en plafondbeschutting. Het blussingswerk, dat enkele uren duurde, werd geleid door commissaris J. J. Maandag. Ook de Wassenaarse bur gemeester en enkele wethouders waren op het terrein van de brand aanwezig. Terwijl op en onder het dak de be roepskern en de vrijwilligers van de brandweer hun strijd voortzetten, brach ten tientallen vrijwilligers het meubilair en andere huisraad van de bejde wonin gen in veiligheid. Om ongeveer 2 uur werd met het nablussingswerk begonnen, dat nog geruime tijd in beslag nam. De daken van de belde villa's werden geheel vernield. Chef Amerik. marinestaf was in ons land De chef van de Amerikaanse Marine staf, admiraal Fechteler. die ln een aan tal Europese landen besprekingen, voert, kwam gisteravond; op Schiphol aan om gedurende twee dagen te onderhandelen met minister Staf, staatssecretaris Moor man en marine-autoriteiten. Fechteler is hier de gast van de Ame rikaanse marine-attaché, kapt. t.z. C. Par ker. Morgen vertrekt hij naar Scandi navië. DE LUCIFER: Ridgway vervangt Eisenhower!' DE ROXY ROXY kan niet. door een andere Amerikaan worden vervangen.." Voor 't eerst na de oorlog Weer Ned. onderscheiding voor een Duitser De Nederlandse ambassadeur in Bonn, vice-admiraal J. M. de Booy, heeft gis teren een eremedaille van de orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan Heinrich Klatta, concierge van de Nederlandse ambassade. Daarmee is na de oorlog de eerste Nederlandse onderscheiding een Duitse staatsburger verleend. De 55-jarige Heinrich Klatta voelt zich echter meer Nederlander dan Duitser, want hij heeft de Nederlandse diploma ten in Duitsland 35 jaren onafgebroken gediend: vier gezanten, vier hoofden van de militaire missie en de ambassadeur. Gedurende de oorlog werkte hij aan hel Zweedse gezantschap, dat de Nederland se belangen behartigde. Vele Nederlan ders kennen hem als „Heinrich van de ambassade". Twaalfvingerige tweeling Ih desa Pager (Midden-Java) heeft Bok Hardjoprawiro het leven geschonken aan een gezonde tweeling, twee meisjes, waar van elk aan handen en voeten 12 vingers en tenen heeft. alsmede de uoibbeéalding van de soldij, die de soldaten voor de helft lieten etaan, zal het restant van de onlust wel snel doen vervagen. De troep had 180 actiedagen. Tegen f8.per dag is dat geen onaardige som om opnieuw mee te beginnen. In Liverpool waar de Devonshire arriveerde, gingen veertien Nederlandse gewonden en zieken van boord, om pei vliegtuig naar huns te reizen. In Singa pore misten twee soldaten, bij het ha/venverlof van enkele uren de boot. Zij keerden met een marineschip huis waarts. Blauwe shawls in Ahoy'-hal Meisjesrerbond vierde lustrum in Koninginne-stemming Drieduizend leden zongen en speelden of liepen met provinciale vlaggen Hol van appèl steunt Tiuman Staalindustrie opnieuw onder beheerder regering Maar nog geen tekenen, dat de 80.000 stakers het werk zullen hervatten TRUMANS VORDERING van de Amerikaanse staalindustrie ls voorlopig nog van kracht, doordat het Hof van Beroep het vonnis van rechter Pine heeft opgeschort op verzoek van de regering. De arbeiders zijn hier door weer regeringsemployé's, die niet meer wettig kunnen staken. Het is echter niet bekend of de arbeiders weer aan het werk gegaan zijn in afwachting van de definitieve uitspraak. De negen leden van het Hof hebben met meerderheid van stemmen de rege ring tot morgen gelegenheid gegeven bij het Oppergerechtshof een verzoek in U dienen voor een herbehandeling van d< zaak. Zoals bekend, had de federale rech- teer Pine het overnemen van de staal industrie door de regering onwettig ver klaard en het teruggeven van de fabrie- ?n aan de particuliere eigenaars bevolen. De staking in de staalindustrie ver spreidde zich gisteren snel over het land. De meeste fabrieken lagen stil. Alleen het personeel voor het onderhoud der installaties was op het werk om er voor te zorgen dat de ovens langzaam afkoe len. teneinde ernstige schade te voorko- Ook in de olie-industrie wordt thans door 100.000 arbeiders gestaakt. Het werk in de raffinaderijen ligt voor de helft stil. De stakers eisen een loonsverhoging van 25 cent per uur. De regering wil niet tus- senbeidee komen. In Californië zal het teneinde de productie voor militaire doel einden niet in gevaar te brengen. Iedere minuut ls thans van het grootste belang, want Amerika verliest per dag 300.000 ton staal, dat nu niet wordt ge produceerd. Televisie-uitwisseling EuropaAmerika Uitwlseling van televisieprogramma' tussen Groot Brittannië en de Verenigde Staten kan binnen niet al te lange tijd worden verwacht, aldus heeft Lord Bra- bazon of Tara bij de opening eerste radio- en televisie tentoonstelling te Manchester verklaard. Nadat hij de B.B.C. had gelukgewenst met haar juist behaalde resultaten om beelden uit Parijs over te brengen, zeide Lord Bra- bazon dat hij zich levendig kon voor stellen dat televisie-toeschouwers in New York weldra een Engelse cricket- wedstrijd „bal voor bal" op hun TV- werk niet helemaal worden stilgelegd, schermen zouden kunnen volgen. (Van een onzer verslaggevers). t?EN STRALENDE ORANJEZON, dui zenden stralende meisjesgezichten, wapperende vlaggen en een vrolijke, op gewekte stemming. Dit waren de facto ren, die er toe bijdroegen om de vijfde nationale Verbondsdag van het Meisjes- verbond C.J.V.F., gisteren in de Ahoy'- hal te Rotterdam gehouden, tot een fes tijn te maken. Meer dan 3500 meisjes uit alle delen van ons land, velen getooid met de bekende blauwe shawl met het Verbondsembleem (driehoek in eikel), waren er bijeen en zij zongen op enthou siaste wijze ons volkslied, ter ere van de verjaardag van de Beschermvrouwe in het Verbond, Koningin Juliana. Groots en stijlvol was de opening van dit meisjesfeest. Eerst droeg een lid de Verbondsvlag naar het podium waarna uit twee uithoeken van de grote hal de draagsters van de provinciale en plaat selijke afdelingsvlaggen aantraden. Z< werd het op het ruime podium één vlag genzee. Een aardig moment was het, toen daarop de leden uit de verschillende provincies hun eigen „volkslied" zongen, terwijl zij van hun plaatsen verrezen. Groningen begon wat schuchter, doch daarna lieten de Friezinnen met fors ge luid haar „Frysk Folksliet" horen. Zo kwamen alle provincies aan de beurt. In het midden van de vlaggendraag sters kwam ten slotte een meisje met onze fiere driekleur te staan, waarop de duizenden spontaan twee coupletten van het Wilhelmus aanhieven. Als groet aar. de buitenlandse .vlaggen riepen zij allen in koor: „Wij ledeir van het Verbond, schallen luid. in 't rond, Lang leve de Wereldbond!" De presidente, mevrouw M. E. Beker- Vixseboxse. leidde een korte wijdings- dienst. In haar toespraak wees zij op de vrede, die ons door de verzoening van Christus is gegeven. Hij heeft ons Zijn testament nagelaten, dat wij moeten ge bruiken en waaruit wij moeten leven. Tegen alles in moeten wij, aldus spr. da vrede van Christus vasthouden. Bij Hem alleen krijgen wij de moed om in de vrede te hopen, waarbij Hij ons nieuwe wegen wijst. De vrede van Christus dringt door tot in de verborgenste hoe ken van ons leven, gaat alle weerstand te boven en kan niemand weerstaan, be sloot mevr. Beker. 's Middags vertelde jkvr J. A. Wttwaall van Stoetwegen het een en ander over de conferentie van de Wereldbond in Liba non, die vorig jaar bijeen is geweest. rei-zegger optrad. Het spel had mooie symbolische betekenis en liet dan ook niet na indruk te maken. Ds N. O. Steenbeek, Ned.^Herv. jeugd- predikant in algemene dienst, sprak eer kort slotwoord. (Advertentie) ENAVO AUTO-VEILING Lustrumspel Onder diepe stilte volgden de meisjes het spel, dat enkele groepen uit Rotter dam opvoerden: „Het bos der onbezorgde dieren" van Jan Wit, die dit speciaal voor deze lustrumviering schreef. Rond om de centrale figuren van Sneeuwwitje en de dwergen zagen wij de dieren van het bos verzonken in de ernst van hun en spelend met ernstige dingen. Elk diersoort had zijn eigen karakter en ook de dwergen hadden hun eigen favorieten onder de dieren. De „diepere" bedoeling het stuk werd wel het beste toege licht door het hert, dat in zekere zin als (Advertentie) Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Amsterdam (vac.-P. Boerma) H. van U Hof te Tiel; te West- (toez.) N. v. d. Veen te Heenvliet. Anton van Duinkerken gaat naar Nijmegen De verwachting, dat prof. dr W. Asscl- bergs (de dichter en criticus Anton van Duinkerken) benoemd zou worden tot hoogleraar aan de R.-K. Universiteit te Nymegen als opvolger van prof. dr Gerard Brom, is thans officieel bevestigd. Anton 'van Duinkerken, die beschouwd wordt als een van de belangrijkste R.-K. dichters en een reeks boeken schreef over cultuur- en letterkundegeschiedenis. is in Leiden buitengewoon hoogleraar in de Vöndel-weténschap. Hij zal. nu hij in Nijmegen Nederlandse letteren gaat ']n literaire medewerking aan Nieuwe rouw in Vrijgemaakt Gerei, kring Na de nestor der hoogleraren dezer kerken ook de jongste heengegaan (Van onze kerknieuwsredacteur) OPNIEUW staan de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerken rondom de baar van een geliefde dode. Gisteravond laat ging de tijding door ons land, dat de jongste hoogleraar aan de Theologische Hogeschool dezer kerken, prof. B. Holwerda, plotseling was overleden. Dit onverwachte ver scheiden, 5Vz week na het heengaan van prof. dr K. Schilder, heeft in deze kring, doch ook daarbuiten, diepe ontroering gewekt. Prof. Holwerda heeft de leeftijd van 42 jaar bereikt. Gisteren, tot in de avond toe, heeft prof. Holwerda verschillende examens afgenomen. Omstreeks kwart voor zeven is hij niet goed geworden, waarna hij zich naar zijn woning aan de Vloeddijk heeft begeven. Toen zijn echtgenote in de loop van de avond prof. Holwerda was direct na zijn thuiskomst naar bed gegaan bij haar man kwam, bleek hij reeds overleden te zijn. Bekwaam exegeet Prof. Holwerda, die bekend stond öls een bekwaam exegeet, werd op 22 Sept. 1909 geboren éii was een zoon van ds K. Holwerda, ■thans em. pred. te Grani-ngen. Hij studeerde te Kampen. Zijn, vader bevestigde -hem in Oct. 1934 bij de Genef. kerk te Karatens in het ambt. Vandaar vertrok hij in 1938' -naar Amersfoort. Het was bekend, dat hij ook nu nog met hart en ziel aan de gemeente van Amersfoort, waar hij nog elke (maand een Zon dag in de predi king voorging (voor het laai'si op Zondag 20 April j.l.) was verbon den. ReedB kort na het aanvaarden van het ambt ves tigde ds Holwerda de aandacht op zich door zijn pu blicaties in de ker kelijke pers en door zijn predi king, dlie getuigde nauwgezette studie en exegese. Met volle over tuiging schaarde hij zich achter prof. Schilder. Hij is de auteur vara het voorstel. Amersfoort, dat op de Generale Synode van de Gereformeerde Kerken (1942 1944) diende, met het doel impasse van de kerkelijke crisis te geraken. Na devrijmaking van 1944 was hij lid van de Synode der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) van Enschede, welke synode hem benoemde tot hoog leraar in de exegese van het Oude Testament. Op 30 Jan. 1946 hield hij zijn Inaugurele rede. „Om Uwentwil getroost" Prof. Holwerda was redacteur van de- Amerfoorbse Kerkbode en medewerker, sedert het overlijden van prof. Schilder, redacteur van „De Reformatie." In het Herdenkingsnummer-prof. Schilder pu bliceerde hij ook een artikel onder de titel: „Prof. Schilder, de Vredemaker." Hij publiceerde een bundel preken, geti teld: Tot de dag aanlicht (1950) en een boekje met drie preken, onder de titel: (Advertentie) Het lied der aethergolven VRIJDAG 2 fl HILVERSUM I (402 m). NCRV: 7,00 Nieuws. 7.18 Gram. Wóórd voor de dag. 8.00 Nieuws. 8 1 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstam 30 Morgendienst 11.00 Piar --- jHO Zigei 11.30 Gram. 11.45 Gr. m soliste. 12.33 muziek. 12 59 .1.15 Vocaal ensemble i Voordracht. 4.45 Gre 5.30 Marinenieuw 5 program. 6.00 Nieuw 5.00 Voor d( 5.40 Gram. 5.4c ippeil; jeugd, Fries koor. 6.45 Gram. 6.50 Muzikale Regeritigsultz.: „Verklaring en toelichting" 7 35 Gram. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8 10 „Geen huis voor het Ambonnese kind?", caus. 8.15 Avondsamenkomst van de jaar lijkse Bijbeldag te Antwerpeii. 9 30 Kamer muziek. 10.05 Salonork. 10 30 Orgelconcert. -- - - denking. 11.00 Nieuws. 11.15 Esperanto. 11.30-12.00 uur 68 kig niet, want nu ramde hij de boot niet mid- „En die jongens dan," vroeg de uitvoerder Glimlachend hoorde Willem hem aan, maar scheeps, doch aan de kop. Als een opdwarre- terwijl hij beschuldigend naar het dek van de toen hij rond was seinde hij naar de machine- lende veer danste het lichte vaartuigje op het juist merende Adwi wees. kamer: „Doe er nog een schepje bij." water. Het tolde rond, kwakte tegen het boord „Die konden niet verzuipen, de rijnaak lag De Adwi trilde onder het geweld van de kracht van de Eben-Haézer, slingerde nogmaals een een armlengte van hen af."_ die haar voortjoeg en zienderogen liep zij op kwartslag om, het schepte water en zonk weg ..En toch ben je een schoft", hield de uitvoer- ding. VARA:: 10 20 Schooli en zang. 11 15 Badloleuilleto recital. AVRO: 12.00 Pianodi 12.40 Sport en prognose. 1 0( 8.18 Gi n. VPRO: 10.00 „Kin- 10.05 Morgenwij- Om Uwentwil getroost (1951), die hij op droeg aan zijn vrouw, na het heengaan van zijn 4-jarig dochtertje, dat in Maart van het vorige jaar overleed. De laatste zin in de eerste preek in dit bundeltje, handelende over Psalm 139, luidde: „En word ik eenmaal wakker, dan ben ik nógbij U!", welke woorden thans ook voor hem werkelijkheid zijn gewor den. Prof. Holwerda was voorzitter van de afd. Kampen van het Genootschap ..Ex Oriente Lux" en lid van het Internatio nale congres van Oud-Testamentici. dat in 1949 te Leiden bijeen was. Vorige week bij een gesprek tijdens een treinreis, dat wij met prof. Holwerda mochten hebben, bleek ons dat hij zeer leed onder het heengaan van prof. Schilder, alsmede onder de spanningen, die in het laatste jaar zich in de Vrijge maakte Geref. Kerken voordeden. Het zijn hartelijke begeerte, dat deze spanningen zouden worden weggenomen. Hij zal dit niet meer mogen beleven en de vervroegde Gen. Synode der Vrijge maakte Geref. Kerken, die naar verwacht wordt, nog dit jaar zal bijeenkomen, zal niet alleen een opvolger moeten aanwij zen voor de nestor der hoogleraren, maar ook voor de jongste, van wie. menselij kerwijs gesproken, nog zoveel verwacht mocht worden, in het bijzonder na het heengaan van prof. Schilder. 6.00 Nieuws. 6.15 Felic de bocht". 7.00 Pia uw man", klankl VARA 9.00 CJ haar rivale De Jong stond te stampvoeten van drift en ergernis en schor gilde hij door de spreekbuis: „Harder...harder..." Bezorgd zag zijn zoon naar de manometer en nijdig mompelde hij: „De ouwe wil zeker stuk ken maken." Zijn vader hield echter geen rekening met manometers en te zware druk, die zag alleen de Adwi. Een halve bootlengte lag de Adwi reeds voor en aan haar rustige gang zag De Jong dat hij greep naar het onbereikbare. „Die snotneus winnendat nooit" siste hij en weer schreeuwde hij door de spreekbuis: „Harder... harder..." Hij zou die lachende lui in de boten eens laten zien wat varen was. Een halve kilometer beneden de brug lag dwars in het vaarwater een rijnaak geladen met mergel. Achter de schuit dreef een roeiboot volge laden met geestdriftige toeschouwers. in de diepte. Vijf luid gillende jongens dreven der vol en met een gebaar van minachting liep op het water. hij van De Jong weg om Willem te gaan geluk- „Zwem naar de rijnaak" riep de Jong naar wensen met de redding van de jongens en hem de spartelende jongens en voort jaagde hij weer te prijzen wegens zijn optreden. Doch toen hij naar de eindstreep. bij de Adwi aan boord kwam vertelde de dek- Honderden kelen schreeuwden vanaf de wal knecht hem: „De kappie is in de kajuit en hij een verwensing naar de gewetenloze schipper, is voor niemand te spreken. Het geval heeft hem n0®al aangepakt't zou mij niets ver wonderen als het met de vrijerij nu ook afge lopen is." „Dat meisje is beter dan haar vader" meen de de uitvoerder. „Ik ben van m'n eigen zo lichtgelovig niet" antwoordde de dekknecht. Voor hem stond het vast dat aan een doornstruik geen perziken kon- den groeien. Met alles wat van de Eben-Haëzer a BAARDMAN kwam had hij afgedaan, hij was maar een ge wone jonden, doch met schurken wilde hij geen 2jeventig maal zevenmaal baret. 9.30 De Ducdalf. zicht. 10 C6 Amu?ementsmui VPRO„10.40 ..Vandaag", eau. wilding. VARA 1100 Nieuws. ENGELAND. BBC Home Service, 330 12 00 Dansmuz. 12 25 Voor de arbeiders. .55 Weerber. ï.oo Nieuws, l.io Gram. anecdotes. 2.00 Schoolradio. 3.00 Sport. 3 ken. 4.15 Schots ork. 3.00 Voor de kli 555 Weerber. 6<90 Nieuws. 6.15 Spot 8.20 Gram. 6.30 Amüs muz. 7 00 Revue or 7.40 Hoorspel. 8 00 Klankbeeld. 9.00 Nieuw 9 15 Nieuwsbrief uit Amerika. 9.30 Gava progr 10 00 Pianorecital 0.45 Parlement! overzicht. 11.00 Nieuws. .11.03 Schaken. ENGELAND. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. ,,I2°0 Parlementsoverzicht. 2 15 Orgelspe r BBC Welsh Orifiestra en soliste. 1.4 Voor de kleuters. 2 00 Voor de vrouw 2 5 Sport. 3.05 Amus.muz. 3.30 Voor de sold'atei 3 43 Lichte muz 4.15 .Mrs Dale's dagboek' 5 00 Pcv muT- 530 Orkest- 5 Hoorspel 6 45 Idem 7. actuele v Dansmuz 11.00 "vóordi ensemble. 11.56—12.00 Nieut i. 10.15 die terwille van de overwinning in e gemeenschap hebben. Voor zijn schipper was wedstrijd het probleem moeilijker op te lossen. In de ka- vijf jonge levens in gevaar bracht van te ver- iuit "zat Willem te peinzen'op de houding "weike Voorzichtig hield Willem vrij üitzieht voor de iï?Ü2L.®ïï.Vj; .SL&^.Ï'ÏÏÏSS! Jffc 5? ?'°"eraen-,H« k°" en met een wijde boog voer hij obstakel heen. Hièrmee stelde hij, zo dicht bij de eindstreep, de overwinning in de waag schaal. maar hoezeer de jacht hem bevangen had, hij liet de veiligheid voor alles gaan. De Jong grijnsde, hij zag zijn kans, verstan aan boord van de rijnaak, maar konden zij al- de kerel niet meer zien en om een ontmoeting len zwemmen? te vermijden was hij onmiddellijk na het vast- Van de wal kwamen aken met baggervolk te maken van cfe Adwi weggevlucht naar de vei- hulp maar vlugger dan zij was Willem met de lige kajuit. Belachelijk eigenlijk... als een boos- Adwi bij de drenkelingen. Drie spartelaars haal- wicht wegkruipen op zijn eigen schip, terwijl de dekknecht tweemaal duiken. Bewusteloos was En eenmaal... vanavond of morgen "zou hii torh delijke overwegingen remden hem met en hij de knaap reeds, doch de toepassing van kunst- weer met de man moeten spreken' want h i is nam het risico. Rakelings langs de boeg rond- matige ademhaling bracht hem tot het leven de vader van Toos. de hij de rijnaak. De boot gierde even'door terug. Zijn vingers gloeiden om de schobbejak ee- en eer hij haar weer in zijn macht had ge- Kalm aan voer Willem naar de kade, waar weid aan te doen en wat moest hij met Tons? beurde het ongeluk Een moment stond zijn hari ie uitvoerder en De Jong dreigend tegenover Haar ophalen om samen de gewone Zaterdagse stil, vlak voor zijn boeg dreef de roeiboot me', elkaar stonden. Doodsöhappen te gaan doen? zaterdagse jongens uit Engis, hij rukte aan het stuurrad „Je bent een schoft" raasde de uitvoerder. Hij wilde wel, maar hy kon het niet, eerst moest FRANKRIJK. Nat. Progr. 347 en 249 12.30 Orkestconcert. 100 Nieuws. 1.50 1.55 Tsraëiiseho uitzending. AmerikJ „Marouf". opera. 9.25 Idem. 11.45—12.00 Nieuws BRUSSEL 484 m. 12.05 Omroepork. 1.00 Nleui 3.00 en 4.00 Gram. 3.00 Nieut 7.00 en 7 40 Gram. 7 45 Nieuws, ork en sol. 9.15 en 9 30 Gram 10.10 Kamermuz. 10.5C Nieuws BRUSSEL 324 m. .45 Gram. 12.30 Weerber. 0.56 Gramof maar zijn schip, dat hem de jaren door steeds „Heb ik gewonneD of heb ik het niet, meer de verontwaardiging uit" hem weggeëbd ziin Nu gehoorzaamd had. reageerde ditmaal diet on- Behoef Je niet te zoggen het gaat je geen flik- zouden er harde woorden vallen en geluk- ker aan," blafte De Jong. misschien zelfs klappen. middellijk op de druk van het roer.. i zijn drift 5.00 Nieu' en. 6.IC soldatei 15 Ork.t 10.55—1 l"Ö0 Nli Rijnlii Kroniek 5.10 L tel de 1 "GLOBE- SNIPPERS 2. „De Gecroonde Leersse" President Truman viert vandaag zijn 68ste verjaardag; onze gelukwensen! -ft- De Westelijke commandanten hebben de Russische verklaring, betreffende het in vredestijd beschieten van een ongewa- pendFrans vliegtuig „volstrekt ontoelaat baar" bevonden. Zij eisen opnieuw een streng onderzoek en bestraffing van de schuldigen. Er zijn circa 80 kogéls en gra naten op het Franse toestel afgevuurd. Iedere poging van de Russen om de Wes telijken met geweld uit Berlijn te ver drijven. aldus het Westelijke antwoord, zal beschouwd worden als een aanval op West-Duitsland. -^j- Het onderzoek naar de vermiste Amerikaanse straaljager, die boven Brazilië als vermist werd gesigna leerd, heeft geen enkel resultaat opgele verd. Desondanks zet een veertigtal Amerik. en Braziliaanse vliegtuigen de nasporingen voort. Zoals men weet, be vonden zich in totaal 40 personen aan. boord, -ft- Gisteren werd de eerste trans atlantische toeristenklasse luchtdienst ge opend. Een Britse constellation vertrok uit Londen naar New York met 29 passa giers en te Prestwick in Schotland komen er nog 31 bij. De tarieven liggen 41 pro cent lager, -ft- De woningen der Zuid- Afrikaanse ministers, w.o. die van pre mier Maian, worden door politiemannen in burger bewaakt uit vrees voor molesta ties. -ft- Ook Tsjeehoslowakije vervaardigt thans straalvliegtuigen en het leger is met de modernste wapens uitgerust, -ft- Vol gens „Planes", het orgaan der Amerik. vereniging van vliegtuigbouwmaatschap- pij.cn worden in Amerika momenteel „ge heime plannen" ontwikkeld voor dc bouw vliegtuigen met atoomaandrijving, een vlucht om de wereld de snelheid van de zon zouden kunnen evenaren. De snelheid zal 4000 km per n"r e^ragen Er is dus wel enig nieuws Nederlandse oud-strijders vragen Zuidafrikaanse pensioenen Zesentwintig bejaarde Nederlandse mannen en vrouwen, die t(|dens de boe- 22?*? Fan ,1899T1902 in Zuid-Afrika JSS h Engeisen hebben gevochten of dienst hebben gedaan als verpleegster hebben bij het Zuidafr. parlement een' verzoek ingediend om toekenning van pensioenen of van een gratificatie Zif Weer" WJ°rdcn pHJkgesteld met dê toneel- J ofldstiijders die in Zuid-Afrika zijn blij-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2