Jlieuwe gcilts rfje GTouronl „De Gelaarsde Kat" Koningin is vol lof over Nederlandse emigranten in Canada met velen van hen en zij wonen en werken Zij sprak hoe zag Stalin tot terugtocht uit Perzië gedwongen WistU Eisen-houers VRIJDAG 25 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal: 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9414 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chof-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticlj gfjebleoea ngn bert In tegfjeospoeT Per vliegtuig over Niagaia-wateival i Tsjech. Maar alle jongens spreken vloeiend Engels. De hartewens van de kinderen werd vervuld: de Koningin ging met hen op de foto, en naast haar, helemaal voor- r« nnn aan, stond natuurlijk Pieter van Rijn uit i de 50.000 Nederlanders, die na de oorlog1 Amsterdam. Met mej. Teilegen en Jvr. r bestaan gingen bouwen, kregen gisterenjRj^J^wron£^de^Komngin^_ach bezoek van hun Koningin. Het had een verrassing moeten zijn dat de streek van Zuid-West-Ontario, rondom de stad Hamilton, was uitver koren, maar dit was uitgelekt, want bij aankomst in Hamilton wachtte een menigte verslaggevers en iotografen. Een hele dag heeft de Konin gin met haar vroegere landgenoten gepraat en rondgekeken in hun huizen en bij hun werk, en zij was vol lof. De reis naar Hamilton was per vlieg-,land. En verder uit het Westland nog de tuig gemaakt; het toestel vloog laag over.tuinder A. van der Kooy uit Maasland, de Niagara-waterval. In de femigranten- in Juni 1947 met vrouw en kinderen (vijf streek werd per auto gereden. „Ik ben beneden en twee ouder dan 16 jaar) ge- kinderbankjes en begon vlijtig de leer boeken door te lezen, tot groot vermaak van de kinderen, die elke verlegenheid van zich afschudden en de Koningin om stuwden. „Ik voel me weer als vijf en dertig jaar geleden," zei de Koningin. Zij overnachtte in het hotel ton. en ging ook vandaag weer naar de emigran en, en wel naar Wolfe Island in de buur; van Kingston, 's Avonds ont ving H.M. vier eigen-gehaakte mutsjes r onder de indruk van de wijze op de Nederlanders zich in Canada ten te redden," zei H.M. 's avonds tot de journalisten. Het was haar bijzonder meegevallen. Ze veramerikaansen snel, deze emigranten, maar gisteren voelden zij zich volop Nederlander, ondanks hun witte petten, waarop staat dat het inge blikte voedsel van de heer Smith, in wiens fabriek zij werken, zo uitstekend is, en ondanks de stropdassen met boyfiguren waarmee de kleine jongens lopen. De Canadezen zijn best tevreden over hen. „Als ze niet gekomen waren, had ik ze uit Uw land zelf weggehaald." zei de heer Jeffries, di baar groot stuk land bezit, dat door 80 Nederlanders wordt bewerkt. Zijn bloe menkassen bijvoorbeeld worden beheerd door Rik Voorberg, voormalig controleur bij het ministerie van Landbou1 Haag, in 1951 met vrouw en twee jonge kinderen gearriveerd. Hij begon met het schoonmaken van varkenshokken, nu is hij opzichter. Ondernemende jongens De Koningin ontmoette nog meer van die tachtig ondernemende Hollanders, in wie Jeffries iets zag. Zij stond tegen over Willem en Ben Vermeer, resp. 20 en 16 jaar oud, uit De Lier, die blonde koppen en blauwe broeken op het door hen omgeploegde stukj tario stonden. Ze kwamen over i bruari en ze hebben nog geen spijt. Dat vertelden ze gistermiddag in hun onbe vangen taal aan hun Koningin, en ze staken de grote, eeltige handen uit, waarin die van de Koningin vrijwel ver dween. Daar is het gezin Van Staalduinen uit Bleiswijk, ook al een bloemenkweker, vier jaar geleden gearriveerd en nu eigenaar van eén eigen bedrijf met een omzet van 13.000 dollar per jaar. De Ko ningin gebruikte de koffie in zijn grote stenen huis, waarin hij woont met zijn gezin en twee Nederlandse knechten, on der wie Jan Verboom uit Ter Aar. De drie zoontjes Van Staalduinen, Wim (alias Billy), Reinier (Reyner) en Krijn (Brion), bleken nog maar ongaarne Ne derlands te spreken. De Koningin wist het Op de conservenfabriek van Smith ontmoette de Koningin de familie Knegt uit Den Hoorn bij Delft. Met z'n tienen kwamen ze in Maart 1951 in Canada aan. Toen de oudste doch ter (21 jaar) vertelde dat zij nog dit jaar naar Nederland terug wilde om met Wil van Willigen uit Delft te trouwen, en zei dat Delft in Zuid- Holland lag, antwoordde de Konin gin: „Ik ken mijn aardrijkskunde!" Twintig Nederlanders werken op deze inblikfabriek. Ook met gezinnen uit Pijnacker onderhield de Koningin zich. Daar was de landbouwer P. Rustenburg, eens zaadteler, en in Mei 1950 met vrouw en acht kinderen overgestoken. En de familie Wamsteeker, vroeger Westlaan 49 in Pijnacker, waarvan vader ook in Canada chauffeur is, en niet meer terug verlangt naar zijn bestelauto in Neder- emigreerd. In Maasland zat hij Gereformeerde kerk, nu is hij lid van de Chr. Ref. Church. U mot's kaike" En de kinderen, de Nederlandse kin deren, werden niet overgeslagen. De Koningin stapte uit bij een dorpsschool tje op het terrein van Jeffries. Van de 23 leerlingen waren 12 Nederlandertjes. Zo de twaalfjarige groot-Mokumer Pie ter van Rijn. die met Amsterdams bra- vour de aandacht van de Koningin met succes wist te trekken: „U mot in dat boekie kaike," riep hij haar toe. En Uit de trein van Voorburg naar Utrecht gesprongen? Gistermiddag miste de heer A. H. Kunst in de trein, die om 13.22 uur uit Voor burg naar Utrecht was vertrokken, ter hoogte van Mo-rkapelle zijn 31-jarige echtgenote, die voor een behandeling in een inrichting te Zeist zou worden op genomen. Nadat men op het voorbalcon van de trein haar handtasje had gevon den, werd onmiddellijk aan de noodrem getrokken. Toen de trein tot stilstand was gebracht, vond men al spoedig de vrouw gewond langs de lijn. Zij is in zorgwek kende toestand naar het Van Iterson- ziekenhuis te Gouda overgebracht. Prijs van 250 uitgeloofd Openingsbeeld voor de televisie gevraagd De Nederlandse Televisiestichting heeft een prijs van ƒ250 uitgeloofd voor het ontwerpen van een openingsbeeld als aankondiging van de uit te zenden pro gramma's. Op dit openingsbeeld dienen de woorden Nederlandse Televisie Stich ting voor te komen. Het moet geschikt zijn om ten minste drie minuten vóór elke uitzending vertoond te worden. Ont werpen moeten vóór 1 Juni worden in gestuurd bij de Ned. Televisie Stichting, postbus 100, Hilversum. De inzending moet geschieden onde#-motto, vergezeld van een gezegelde enveloppe met d-e prinsesjes, Een uur lang op 30 April: TV-programma speciaal voor de Koningin Een extra-televisie-uitzending op Ko ninginnedag Cs avonds van kwart over acht tot kwart over negen) zal worden gegeven met een speciaal doel. De Ko ningin zal n.l. die avond een montage in de vonm van een samenvatting kun nen zien van alle reportages, die door de Nederlandse Televisie Stichting over het bezoek aan Amerika zijn uit gezonden. De extra-ochtenduitzending een reportage van het défilé langs paleis Soestdijk zal plaats hebben 's mor gens van kwart over tien tot kwart over elf Vermoedelijk zal daarvoor een speciale linkzender op het paleis moe ten komen, en zal het beeld rechtstreeks naar Lopik worden gezonden en dus niet via de studio in Bussum. Nieuw experiment Gewoon toneelstuk voor K.R.O.-televisie In de televisie-uitzending lip-Brucker, dae als oorlogsbruidije uit Rotterdam naar Canada vertrok en nu Hamilton een hoedenzaak heeft. Prins Bernhard bezichtigde intussen New York de luchtvaarttentoonstelling, lunchte met de hoofdredacteur van de New York Times, voerde besprekingen met deskundigen op economisch gebied en hield 's avonds aan een diner causerie over Nederlandse problemen. De Prins zag de nieuwe bommenwer per B 47 en op de vraag of Nederland gaarne dergelijke vliegtuigen zou willen bezitten, antwoordde hij met een brede glimlach: „Graag!" H. Heas-1 dagavond 2 Mei komt de KRO met Vrij- Truman doet belangrijke onthulling Ook wist hij de Joegoslavische bezetting van Triest te verijdelen TRUMAN heeft gisteren op z'n wekelijkse persconferentie, ter verrassing van de hele wereld, onthuld dat hij in 1946 Stalin dwong zich uit Perzië terug te trekken, door hem een ultimatum te zenden. De president zeide voorts, dat er een tijd geweest is, dat Joego-Slavië besloot zich van Triëst meester te maken, maar dat hij de Middellandse Zeevloot bevel gaf, op te stomen naar Triëst. De Joego-Slavische opmars naar de twistappel aan de Adriatigche Zee ging toen niet door. Russisch-Iraanse oliemaat schappij Azerbeidsjan, in het Noorden Iran, waar premier Psjevari heerste, bezet hielden. De Anglo-Amerikaanse troepen hadden, overeenkomstig gemaak te afsrpaken, in 1945 Iran reeds ontruimd, doch de Russen bleven tot 1946 in ge breke weg te gaan. Truman vertelde thans doodleuk, dat het op aandrang van de Ver. Staten was, dat de Russen Iran ten slotte vertikten. De bezetting van het land was irT 1946 reeds in de Veiligheidsraad ter sprake gekomen. Truman sprak over deze dingen naar aanleiding van een discussie over de machtsmiddelen, waarover hij in het kan beschikken en in het bij zonder over zijn besluit het beheer van de staalindustrie over te nemen. Hij op, dat de president over zeer grote bevoegdheden beschikt, waarvan noodtoestanden gebruik kan maken, een vraag, of hij zijn ultimatum regelrecht naar Stalin had gezonden, ant woordde Truman, dat het ultimatum via de normale weg naar het Kremlin was gestuurd. Hij had een datum vastgesteld in het ultimatum, maar herinnerde zich niet precies, hoelang hij de Russen de tijd had gegeven. Stalin reageerde, aldus de president, met de ontruiming Perzië. Truman noemde verder als voorbeelden van grote presidentiële bevoegdheden: de aankoop van Lousiana voor vijftien mil- liocn dollar van de Fransen door presi dent Jefferson, de annexatie van Texas door Tyler en van New-Mexico, Arizona en Californië door Polk. „Om vai noodmaatregelen, die Lincoln en Roose velt namen, maar niet te spreken," aldus de president. „Tegenover noodtoestanden moeten noodmaatregelen gesteld worden." Verzachting door State Department Nog geen drie uur nadat de president deze verklaring had afgelegd, werd zij. bij monde van een officiële woordvoerder van het State Department, verzacht. De president, zj zeide deze heer, heeft de term „ultimatum" gebruikt op een technische lekenmanier". Bedoeld 1 de nota, die de Amerikaanse regering op 6 Maart 1946 Rusland deed toeko Daarin werd het Amerikaanse standpunt ten aanzien van Perzië duidelijk uiteen- In Mei 1946 trokken de Russische troe pen uit Azerbeidsjan terug. Utrechtse verzekert heur haar voor i 10.000 Mej. Mary Sinke uit Utrecht, die vaak als model optreedt tij diens internatio nale kapconcoursen, heeft als eer ste vrouw in Europa heur haardos laten verzekeren voor een bedrag van f 10.000. Het is haar niet zo gemakkelijk ge weest een verzekeringsmaatschappij te vinden, die hiertoe bereid was. Giste ren ontving mej. Sinke een telegram van een Engelse maatschappij, dat deze op het verzoek wil ingaan. Bloembollen en bloesem Hollands lenteschoon jriV de bloembollenstreek staan thans de hyacinthen en alle vroege tulpensoor ten volop in bloei, evenals de middel- vroege tulpen, de zogen. Mendel- en Triumph-soorten. De narcissen zijn thans Jurijtoel uitgebloeid. Morgen wordt het Oefenterreinen bij Warnsveld| grote bloemencorso gehouden. De stoet vertrekt om 1 uur uit Sassenheim. Ge reden wordt in Noordelijke richting de afzender. Over het inrichten van een oefenter rein in de gemeente Vorden, Warnsveld, Laren en Lochem is overleg op provin ciaal niveau gevoerd. Overleg zal alsnog worden gepleegd, om de terreinen op de rijksstraatweg naar Lisse (aankomst 13.45 uur) en naar Hillegom (aankomst 14.15). Op de grens Hillegom/Bennebroek lange termijn 'in huur te krijgen, zoda't wordt gekeerd (14.50, waarna dezelfde dan geen onteigening nodig zal zijn. Al- route naar Sassenheim wordt teruggere- dus antwoordde staatssecretaris mr Kra- den. Aankomst aldaar om ongeveer 17 u. nenburg gisteren in de Tweede Kamer De perenbomen staan thans nog volop op mondelinge vragen van de heer Ver- in bloei en zullen ook het a.s. weekeinde meer (Arb Op een nadere vraag van nog wel te bewonderen zijn. De appel- de heer Van der Goes van Naters ver- bomen zullen over enkele dagen hun klaarde de bewindsman, dat de terreinen bloemenpracht ten toon spreiden. De ook tijdens dc oefeningen open zullen bloei der pruimenbomen is vrijwel af blijven voor het publiek. 'gelopen. experiment: de reportage een complete toneelvoorstelling, die gewoon voor het puibliek in theater Gooiland te Hilversum wordt gegeven. Het is een éénacter van 80 minuten. De camera-regie wordt gevoerd uit de TV-reportagewagen, die naast de schouwburgzaal is opgesteld. De camera-regisseur, Jan Castelijns zal het niet gemakkelijk hebben, daar hij het toneel niet in werkelijkheid ziet. Hij zal zijn keuze moeten maken uit het ibeeld van drie camera's. Vernieuwde Sibajak kan 956 passagiers bergen Na bijna 130 reizen geheel gemoderniseerd De verbouwde Sibajak van de Kon. Rotterdamsche Lloyd.is gistermiddag bij Rotterdamse Droogdok Maatschappij t in gebruik genomen Er zijn o.a. nieuwe grote hutten gebouwd, waar door het schip .nu plaats biedt aan 956 passagiers. Verder is er gezorgd voor brandschotten en branddeuren, we kinderkamer met kinderdek, iw dekhuis, nieuwe hutten voor het personeel, een nieuw kantoor voor de restaurateur, vernieuwing van meu bilair en benodigdheden voor de gods dienstoefeningen. Ds D. Visch uit Emmen onthulde een gedenkplaat namens de emigranten die de 125ste reis van de Sibajak hebben meegemaakt. In totaal heeft het schip bijna 130 reizen gemaakt. Confectiefabrie&in Helmond uitgebrand In Helmond is gisteravond de con fectiefabriek van de firma J. Relouw de Kegelbaan (twee verdiepingen Na 5 dagen is de bloedige opstand in de Jackson-gevangenis, welke de ge detineerden begonnen om hun eisen voor een betere behandeling kracht bij te zetten, geëindigd. Earl Ward, de leider der opstandelingen, tekent hier de wapenstilstand, waarbij de directeur der gevangenis zich verbond geen repre sailles te nemen. Eén dode, 15 gewonden en een enorme ravage waren het gevolg van de rebellie. (Telefoto) Vragen over straaljagers beantwoord Minister overtuigd van belang van de Smitsvonk „Van enig verband met de ongevallen bij de luchtmacht echter niets gebleken" OP VRAGEN van het Eerste Kamerlid de heer Wendelaar (V.V.D.) naar aanleiding van de artikelen in de Nieuwe Haagsche Courant van 12 April jl. over de uitvinding van 'n laagspannigs-motorontsteking (de zg. Smitsvonk) door de heer W. B. Smits te Voorburg en de toepassing of beproeving van die uitvinding op straaljagers, heeft minister Staf schrif telijk het volgende geantwoord: „Het is waar dat deze uitvinding reeds I oog had. Omtrent deze uitvinding bestaat enige jaren geleden is gepubliceerd in immers een jarenlang contact tussen de een, van een zeer waarderend voorwoord i luchtmacht en de Koninklijke Landmacht van professor Broeze te Delft, voorziene enerzijds en uitvinder anderzijds. By dit brochure. Zij is nog in 1950 door de uit-'contact is in het bijzonder de luchtmacht vinder besproken met de toenmalige chef voortdurend tegemoet gekomen van de luchtmachtstaf. Op 8 December' 1950 is een demonstratie van deze uitvin ding te Delft gegeven, waarbij de lucht macht door een overste was vertegen woordigd. Een beschrijving van deze ge slaagde proefnemingen met deze uitvin ding is opgenomen in De Ingenieur var hoog) volkomen uitgebrand. Dertig JTjonutó M5L machines, benevens de gehele voorraad Het hoofd van de Luchtmachtvoorlich- textielgoederen, gingen door het vuur i tingsdienst kon na lezing van het eerste verloren. De totale schade wordt op j artikel, waarin de schijn wordt gewekt ruim één ton geschat. Het personeel alsof het hier een zeer recente vinding twintig meisjes is voorlopig werke-1 betrof, niet bevroeden, dat de opsteller loos. Verzekering dekt de schade. j de uitvinding van de heer Smits op het EEN FOUTIEVE LANDING van een Sea-Otter had gisteren tot gevolg, dat het toestel over de kop sloeg en aldus met de neus in de bodem van de West- einderplas bleef steken. Zoals wij meldden kregen de vier inzittenden geen letsel. Zij wisten zich uit de cockpit van het watervliegtuig te wringen en op de staart te klauteren, die boven water uitstak. Hierop wachtten ze tot een bootje van de Rijkspolitie hen oppikte. DAT de 44-j. havenarbeider H. B. Z. uit R'dam, die in een spoorwagon met filmafval een sigarettenpeukje heeft ge- geworpen, waardoor brand ontstond, gisteren door de R'damse rechtbank tot 5 maanden is veroordeeld (eis: 6 mnd). DAT tegen de 65-j. masseur J. W. H. M. en de 73-j. A. de B. te R'dam wegens het onbevoegd uitoefenen van de ge- neeskünst proces-verbaal is opgemaakt DAT tegen de 61-j. zwervende aanne mer-timmerman A. J. v. d. M die reeds 28 maal in binnen- en buitenland is ver oordeeld en nu weer een pensionhoud ster voor bijna f 6.000 heeft opgelicht, thans voor de R'damse rechtbank 4 jaar gevangenisstraf is geëist. DAT 45 zakenlieden uit Detroit (V.S van 17 tot 21 Mei als gasten van de Scandinavian Airlines System ons land zullen bezoeken. DAT gisteren in Utrecht op de jaa'- lijkse documentatiedag van het Ned. In stituut voor Documentatie en Registra tuur het woord werd gevoerd door G. H. P. Veldkamp, chef van de afd. algemene zaken bij de N.V. Van der Heem in Den Haag. DAT de Columbiaanse gezant in Den Haag, dr Jose Gabriel de la Vega, die in October met verlof naar zijn land is ver trokken, daar zal blijven, omdat hy tot senator is benoemd. DAT de Ned. kolenproductie in Maart volgens voorlopige cijfers 1.091.000 ton bedroeg tegen 1.009.600 in Februari, zo dat dc gemiddelde dagproductie is ge stegen van 41.400 tot 42.000 ton. DAT de afdeling Zuid-Holland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, die gisteren in R'dam haar jaarvergadering hield, vorig jaar 55 afdelingen met in totaal 3708 leden omvatte. DAT dc IJmuidcnse motortrawler Ba tavia (IJm 99), die 5 jaar geleden door de rederij Medan cn Batavia werd ge kocht in Boston (V.S.), nu weer aan de Amerikaanse reder is terugverkocht en dit geen verschijnsel van pessimisme, maar een normale verkoop op gunstige basis is. DAT het Tweede-Kamerlid Neder- horst (P. v. d. A.) aan de ministers Jockes en V. d. Brink heeft verzoch: spoed te zetten achter de uitbetaling van Duitse sociale renten over de pe riode van vóór 1 September 1949. DAT het Tweede-Kamerlid Biewenga (AR aan de ministers Mansholt en Lieftinck heeft verzocht de uitbreiding van het natuurreservaat De Beer met een deel van de goede gronden, die door de afdamming van de Brielsche Maas zijn drooggelegd, te voorkomen. DAT de cineast Otto van Neyenhoff DAT minister Jockes de plannen vi de bouw van een streekziekenhuis Gorinchem (232 bedden) heeft goedge keurd en het Rijk 3/7 van de stich- tingskosten zal dragen. DAT Dinsdag en Woensdag in A'dam een vergadering wordt gehouden, 1 men wil trachten de Chr. Internatio nale Federatie van Spoor- cn tram- wegpersoneel'om te zetten in een li nat van Vervoerspersoneel met afzon derlijke secties voor de diverse takken van vervoer. DAT zes Nederlanders en 64 buiten landers binnenkort voor drie maanden naar de Ver. Staten vertrekken om de landbouwvoorlichting te bestuderen DAT op het veer VlissingenBres kens op drukke dagen een schip met zijlading zal worden ingelegd, uitslui tend voor passagiers, fietsen en brom- DAT van 6 t.m. 24 Mei weer de grote inventarisatie van land- en tuinbouw wordt gehouden. DAT het echtpaar T. de Jong-Mijs te ln opdracht van de Kamer van Koop-.Nieuwe Tonge (Goeree-Overflakkee) handel voor de Noord-West Veluwe een Maandag 60 j. is getrouwd, kleurenfilm over de bedrüvlsheid in DAT de Comm. der Kon. In N.-Brabant, dit gebied zal maken. prof De Quay morgen in Schijndel het DAT een moeder en vier kinderen! gas zal aansteken, waarmee het grote gisternacht in Hardinocveld aan kolen- distributienet van Limburgs mijngas com- dampvergiftiging zijn ontsnapt doordat pleet is. een bruilofstgast de moeder, die half DAT op 3 Moi in Sleeuwijk IN.-Br.) een bewusteloos naar de deur was gestrom- oorlogsmonument wordt onthuld, paid, om hulp hoorde roepen DAT plateren in de Nieuwe Kerk te DAT de internationale tentoonstel- Delft dc geboortedag van Prins Willem ling De Suiker in het R AI.-gebouw te van Oranje is herdacht, waarbij o.a. dc A dam in anderhalve dag reeds 10 000. Zuidafrikaanse ambassadeur P. J. Hoo- bezoekers heeft getrokken. genhout aanwezij; was. de uitvinder en heeft belan geloos materiaal ter besohikking van deze gesteld. Van de zijde van de uitvinder zijn noch de minister, noch de strijdkrach ten ooit in gebreke gesteld ten aanzien van de verleende hulp en medewerking. De minister is op grond van waarnemin gen van zijn eigen deskundigen overtuigd van het belang van de vinding. Voor ver hy op de hoogte gesteld is, is deze vinding evenwel nog in een experimen teel stadium en niet zover gevorderd, dat vliegers en materiaal aan het risico van luchtbeproeving kunnen worden bloot gesteld. Het is de minister bovendien be kend, dat de uitvinder over mogelijke beproeving contact heeft met de produ centen van straalmotoren, hetgeen juist is, aangezien de luchtstrijdkrachten slechts gebruikers van gerede motoren zijn. Van enig verband tussen het al of niet toepassen van de vinding en ongevallen bü de luchtmacht is niets gebleken. De minister betreurt het, dat in de publica ties zodanig verband wordt gesugge reerd". Wü komen op dit ministeriële ant woord nog nader terug - Red.) Ketel van 40 ton gleed 1500 meter door Tiel Transport over met olie besmeerde bielsen Op oude spoorbielsen, die steeds inge smeerd werden met olie en smeer, gleed listaren en vandaag door de straten van veertig ton zware stoomketcn. Het gevaarte werd getrokken door een grote tractor cn als tegenwicht deed een andere tractor dienst, waarop enkele tonnen zand lagen. De ketel is 12^ meter lang en moest .er een afstand van 1500 meter worden verplaatst, zodat het verkeer juist in de drukke bloesemUjd ernstig werd ver traagd. De kolos is by de firma Kuipers Zoon in Ede vervaardigd voor de Kon. Metaalwarenfabriek Daalderop in TieL Vragen van communist Nieuwe organisatie van oud-N.S.B.-ers? ..Over vijf jaar hebben we een Anton Mussert-huis" De zgn Stichting Oud-politieke De linquenten heef; volgens onbevestigde berichten voorbereidingen getroffen om bij de opening van het Amsterdam Rijnkanaal bepaalde manifestaties te organiseren, waarin hulde zal worden' gebracht aan de leider van de voorma-1 lige N S.B -er. ir A. A. Mussen. Het Tweede-Kamerlid Wagcnaa: (Commbrengt deze berichten in ver band met het feit dat onlangs in Arn hem een groot aantal fotokaarten Mussert is besteld en heeft hierover :ers Beel, Mulderije de eigen socialistische pers met nadruk de volgende: „Socialisatie van het particuliere myn- bedrijf en van het verzekeringswezen. „De bouw van ten minste 55.0000 wo ningen per jaar. „Geen huurverhoging zonder loon- compensatie. „Bevordering van het medebezit der gezamenlijke werknemers in het nieuw gevormde vermogen in de bedrijven. „Zo spoedig mogelijke invoering van een definitieve ouderdomsvoorziening met uitkeringen, die in een zeker ver band worden gebracht met stijging en daling van de kosten van levensonder houd. „Afschaffing van school- cn college gelden". Er zyn in dit lijstje enkele punten, die enige nadere aandacht verdienen. Die aandacht zij hun in het hiernavolgende geschonken. DAAR is allereerst de socialisatie van de mijnen. Prof. Romme heeft zich door de aankondiging daarvan in dit lystje al verrast getoond. Wij willen aan nemen. dat deze verrassing niet helemaal geveinsd was. Er was voor verrassing overigens wel enige aanleiding, j In de Troonrede van 1946, op welker Inhoud de socialisten toch wel enige in vloed hebben uitgeoefend, werd van de socialisatie van het mynwezen gezegd, dat zij zou worden bevorderd „zodra een op korte termyn in te stellen commissie van onderzoek heeft bevestigd, dat het algemeen belang zodanig ingrijpen De commissie is gekomen en heeft on derzocht. Wat bleek? Dat alleen de socialistische commissieleden vóór socia lisatie waren. Geen wonder, dat prof. Romme het nu geen overgelukkige ge dachte vindt, dit stokpaardje van stal te halen. Wat moet het in de kou. zo vraagt hy. en wij kunnen zyn medelijden met de socialistische menagerie billyken. Er zijn van die dieren, die tegen hun eigen meesters beschermd moeten worden. N de eis van socialisatie van het verzekeringswezen. Deze socialisa- ou moeten dienen om aan thans be staande verspillingen een eind te ma ken. Nu. als de belangstelling deze kant opgaat, dan valt er voor een toekomstig kabinet misschien wel iets te onderne- Maar is dat het enige motief? Het is alweer prof. Romme, die uit de socialis tische bescheiden met noeste ijver nog ander argument heeft opgediept. Hij heeft daar iets gelezen over de „machts positie" van het verzekeringswe; Édoch. wat zou in dit verband sociali satie betekenen? Dat heel die „machts positie" van het verzekeringswezen zou worden tot een „machtspositie" van de staat. Dat is immers socialisatie: het overgaan in handen van de staat. En prof. Romme heeft zich al gehaast, zyn listisehc vrienden te beroven van de e. dat hij daar iets voor zou gevoe len. !T de eis van de definitieve ouder domsvoorziening in een socialistisch program is het wonderlyk gesteld. Want deze eis betekent in feitezelfcritiek. Het zijn toch de socialistische ministers zelf. die tot dusver in gebreke zijn ge bleven, met een ontwerp voor een defi nitieve regeling van de ouderdomsvoor- ng voor de dag te komen. Het ge volg was. dat we het tot op vandaag met de noodregeling moeten doen. Deze eis kan men dus geen eis noemen. Het is hoogstens een uiting van wroeging en berouw. En als zodanig komt ze dan ook rijkelyk laat. Zelfs spreekt het pro gram van een „zo spoedig mogelyk". Zestig ontslagen bij textieliabriek in Almelo Thans zullen ook bij de textielfabriek Hedeman jr te Almelo met ingang an de volgnde week zestig leden van het personeel werkzaam in de wevery ontslagen worden. Voor het overige personeel van de afdelingen zal een wachtgeldregeling worden getroffen. (Advertentie) WILTON-KARPET EXTRA ZWARE KWALITEIT 225 x 325 280. Ideaal voor Uw huiskamer BULTHUIS - Botermarkt 23 HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur Namen der steden. Is II J|j i!u i ■2 S zS i"dPamh Geneve Parus Nice Beriyn Frankfurt zw. bew onbew, mist geh. bew. regen geh bew. WZW 2 windstil windstil NNO 8 NO 4 windstil NNO 3 WZW 1 14 0 12 0 12 0 14 0.1 10 5 15 0 14 30 15 0 2 16 0 4 WEERBERICHT Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht op vele plaatsen lichte nachtvorst en hier en daar mist. Morgen droog weer met voorname- lyk in het Noorden van het land plaatselijk wolkenvel- den. In het Zuid-Oosten iets Stikker schriftelük enkele vragen ge- hogere, elders ongeveer dezelfde tempera- •Ai steld. De Stichting oud-politieke Delinquen ten tracht volgens hem onder het voor wendsel van liefdadigheid voormalige leden van landverraderlyke organisa ties weer bijeen te brengen. In vele plaa'.sen zouden afdelingen zün ge vormd en de stichting zou financiële steun ontvangen van de Westduitse regering. Op 6 Februari is volgens de heer Wagenaar in Amsterdam een ver gadering gehouden., waar o.a. werd ge zegd: „Wy kunnen op de volledige van Duitsland rekenen Over vyf jaar hebben we een Anton Mussert-huis ot> de Veluwe Daar zullen onze gecst- iMMlHritaHlwt OwtlWBt Wtf den gewond, door geest rgd". turen als vandaag. Zwakke wind in hoofdzaak uit Noordelijke rich tingen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 5201957; maai 23.23 uur. 2 Mei EK. i 5 42— Md verten tie) WOLLEN DAMES JUMPERTJES KORTE MOUW 7.90 „HET VREEWIJKHUIS" BOISOTKADE 1. TH. Ï00OS. Uldra

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1