Scheveningen kreeg de primeur van Marconi's seinsysteem Belevenissen om de Hoge Schole Katwijkse kapiteins zeilden ter koopvaardij Hoe de president van de Ver. Staten wordt gekozen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 23 APRIL 1952 Met Bowientje naar het pijpisten-college En omdat Bowientje altijd gevonden heeft, dat mannen-ond.er-elk.aar veel ge zelliger zijn dan vrouwen-onder-elkaar, nodigde ik haar gisteravond uit met me mee te gaan naar de wedstrijd pijproken, die in het gezellige clubhuis van d< speeltuinvereniging „Westerkwartier' gehouden werd. En zo zaten we dan om goed 8 uur li een zaaltje met een stuk of dertig man nen en warempel ook nog een tiental vrouwen. „Gunstl", zei Bowientje, „het lijkt wel gemeenteraadsvergadering. Daar hebbie de burgemeester ....daag, burgemees ter!.... ik zeg, daar hebbie de burge meester, het raadslid Lardee en jullie!" Die .jullie", dat waren dan enkele eourantiers, waaronder ik mezelf, zoals ge weet, ook reken. Wel, Bowientje ging ereis echt gezellig hij zitten, om te genieten van al die pijp rokende mannen. De gouwenaars lagen klaar. En naast iedere gouwenaar een frutsje tabak. Drie-drietiende gram", zei Bowientje. Bowientje heeft alle berichten over de Purmerendse opa Klijzing, die, zoals ge weet wereldkampioen pijproken i vorige week een Michiganse collega met tachtig pijplengtes verslagen heeft, ik zeg: Bowientje heeft alle berichten die krasse opa Klijzing haarfijn gespeld. Vandaar dat ze precies de hoeveelheid tabak kon opnoemen, waarmee een pijp diende gestopt te worden. Er waren veel sprekers, die avond. Maar vanwege de reclame, mag ik maar enkelen bij name noemen. In de eerste plaats meneer Lardee, de voorzitter van het pijprokers-college, die warme woor den van welkom uitdeelde. „En nou komt Frangois Henri", zei Bowientje. En daarmee bedoelde ze burgemeester. Francois Henri ligt me makkelijker in de mond", zei se. Boven dien zei ze het alleen maar tegen mij. Leidens eerste burger gaf een kort overzicht weg van de betekenis des pijps in t algemeen en daarna voor hem en zijn zenuwen in 't bijzonder. „Wat praat hij gezellig", zei Bowientje. „Hij rookt vast en zeker óók pijp". Nou ja, de bur gemeester was alsmaar bezig lofliederen te zingen op de pijp, zodat deze conclu sie nou niet direct zo héél erg knap was. Toen kwam er nog een meneer, die een bepaald soort pijp aanbeval. En aan bood ook nog. Aan de burgemeester, die er onmiddellijk flink in blies, om te kij ken of hij niet verstopt was. „Dank u zeer", zei de burgemeester, en toen kwam er een andere meneer, die vertel de dat er in Nederland een heel goed soort tabak verkocht wordt. Maar ik zeg lekr niet wélk soort, want dan wordt het weer reclame. En dan worden die andere tabakkers weer boos. En wat heb je aan al die herrie? En toen werden de pijpen aangesto ken. Lange Goudse pijpen. Iedere deel nemer kreeg twee, lucifers, en daarmee moest hij binnen dertig seconden de pijp brandende maken. Nu zult ge zeggen: „Waarom dit kos telijke papier verknoeid aan die tabaks- branderij?" Wel, een Amerikaan heeft eens in het deftige en geleerde congres in Washing ton met bewogen stem uitgeroepen: „Mijne heren, wat dit land ontbreekt, is een goede vijf-cents-sigaar!" Kijk, dit zegt wel iets. Een goede vijf cents-sigaar. Met andere woordengoede tabak, die tevreden rokers maakt, is on misbaar voor een larid. Mijne hoorders! De grote zeventiende- eeuwse Franse dichter Corneille heeft eens gezegd: „Wat arlstoteles en zijn waardige aanhangers ook mogen zeg gen, de tabak is góddeljjker is niets, dat er bij haalt!" En daarmee Wilde hij zeggen: we kunnen over aller lei dingen filosoferen, één ding is een feit: tabak is.... enfin, vult u maar in. Bij alle ronde-tafel-conferenties moest veel meer gerookt worden. Malik en Eden en al die andere kerels, die het lot van de wereld bespreken, moesten hele koffers pijpen en grote balen tabak meeslepen naar de conferenties, gezellige dikke rookwolken uitstoten en kringetjes naar elkaar blazen en elkaar een vuurtje geven en al die gezellige dingen doen, die bij het pijp roken te pas komen, en ge zoudt eens zien, dat het ijzeren gordijn binnen een week werd opgehaald wat zeg ik: af gebroken dat de Atlantische Unie een overbodig iets werd en de Uno slechts een kostbare en overbodige hoe wel goedbedoelde instelling. Bowientje was van diezelfde gedach ten, want behaaglijk zuchtend keer zt naar al die dampende kerels, die verge noegd door de rookwolken naar elkaar zaten te gluren. „D'r zit geen kwaad b\i" zei ze. En of ze nu bedoelde bij die rook- sport of bij die smokende mannen, ih weet het niet, maar ze had schoon gelijk. Opa Menger, de oudste deelnemer, met niet minder dan tachtig lentes ach ter zijn kaarsrechte rug, zat stevig in stoel geplant, en had al dadelijk het uiterlijk van een zware concurrent voor opa Klijzing. En ik moest opeens denken aan kennis van me, die een termijn of wat van z'n belasting achter was en de ont vanger onmoette terwijl hij die kennis van me doodleuk achter een borreltje zat. De ontvanger keek schuin naar 'i glaasje, en zei: ,Je kon beter je belas ting betalen!" En toen zei die kennis van me: Daar ben ik druk mee bezig'." Voelt u wel? Daar dacht ik aan, toen ik gisteravond al die mannen zag zitten roken. Ze waren allemaal aan 't belas ting betalen, want meneer Lieftinck ik bedoel onze minister van financiën, want ik maak geen reclame voor een tabaksfabrikant ik zeg: minister Lief tinck vindt het wel prettig, dat Neder- Negentien-jarige won de pijprokerswedstrijd Er waren 22 deelnemers. Eerste prijs: de 19-jarige B. Hemerik uit Zöeterwoude, 83 min, 7 sec.; hij kreeg de wisselbeker. Tweede: P. C. van Houten uit Leiden; 79»min.: prijs: pijp plus half pond tabak van de burgemeester. Derde: J. Weima uit Zoeterwoude, 65.30; tabakspot. Vierde: J. Zonneveld; uit Leiden, 62.55; pijp- Vijfde: J. Bronsgeest uit Leiden, 60.03; Pijp. Zesde: J. van Kampen uit Leiden, 59,30; pak tabak. Voorts kregen alle deelnemers een plastic tabaksétui, aangeboden door een tabaksfirma. De wisselbeker wordt eigendom, -wan neer hij drie maal achtereen gewonnen wordt, of vijf maal totaal. Uit de aanwezigen kwam het voorstel om elk half jaar een dergelijke wedstrijd te houden; dus een pijprokersclub op te richten. Voor deze „trainingsclub" gaven zich al 15 personen op. Een halve eeuw geleden Nederlands zakenman probeerde monopolie te verkrijgen (Van een onzer verslaggevers) Een halve eeuw geleden, om precies te zijn op 25 April 1902, had aar kust voor Seheveningen een merkwaardige proefneming plaats. Aan het einde van het Wilhelminawandelhoofd was een zendstationnetje gebouwd, erg provisorisch overigens, dat zou proberen contact te krijgen met het pantserschip Van Evertsen, dat enkele honderden meters uit de kust lag. In het licht van de tegenwoordige radio-telegrafische prestaties gezien, was deze proef wat kinderlijk van opzet, maar men dient niet te vergeten, dat Marconi, de beroemde uitvinder, op dat tijdstip pas een jaar of zes bezig was. Met praten in de huiselijke kring dient U het Wettig Gezag niet. Steun daadwerkelijk door toe te treden tot de reserve-gemeente-politie. land zoveel dampende mannen (en vrou wen) heeft. Purmerend, Leiden en nog vele andere plaatsen hebben nu een rookcollege. Waarom, zo vraag ik me af, kan er geen Internationale Pijprokers Bond worden opgericht? Alleen toegankelijk voor mi- isters van buitenlandse zaken. En Joe Stalin voorzitter. Over de proefneming zelf is prac- tisdh niets bekend. Er zijn. ook geen foto's van genomen, al schijnt er t aantal autoriteiten bij tegenwoordig zijn geweest Wel werpt zij een vreemd licht op de manipulaties van een zekere heer A. Weiss, indertijd directeui een Indische handel- en culturele schappij. Deze meneer Weiss, die direct het enorme belang van de telegrafie had ingezien, was reeds lang bezig van het toenmalige Gouvernement in Indië het monopolie voor telegrafisch verkeer verkrijgen in dit eilandenrijk. Toen hem dat niet erg lukte, haalde hij de boven genoemde „stunt" uit, waarvoor hij stemming kreeg van het ministerie Marine. Om echter de verontwaardi ging te begrijpen, die zich naderhand' van de verantwoordelijke autoriteiten meester maakte, moeten wij nog melden, dat Weiss zich later ontpopte als een vertegenwoordiger van de Mar- conimaatschappij. Deze maatschappij streefde n.L naar het wereldmonopolie. Geen enkel schip, dat een Marconi- 6ysteem aan boord had, was het ver oorloofd te corresponderen met radio stations, die niet van deze maatschappij waren. Nederland wilde zich daarvan niets aantrekken, getuige de in 1904 totstandgekomen Telefoon- en tele- graaifiwet. Zelfs de Holland—Amerika- Lijn mocht niet in contact treden mei radio-Scheveningen. Dat dit een beetje al te gortig was, spreekt vanzelf e 1905. toen de Nieuw-Amsterdam afge bouwd was, kon men pas met het va derland via radio-Scheveningen corres ponderen. Weiss, wiens rol daarbij dui delijk aan het licht was getreden, werd natuurlijk een concessie geweigerd. Bovendien had Weiss onaangenaam heden gekregen met een Brusselse maat schappij, die het alleenrecht van de Marconimaatschappij had verkregen! voor alle Europese landen, plus hun bezittingén en koloniën. Later probeerde hij het toch weer een keer, door op de Overtoom te Am sterdam een station op te richten, waar mee hij correspondeerde o.a. met En geland. Helemaal een eind kwam ei aan de onoverzichtelijke situatie, toen in. 1906 in Berlijn een internationaal verdrag werd aanvaard, waarbij elk [and practiscfli kon doen en laten wat het wilde. Vreemd is intussen wel, dat aa proefneming op Scheveningen zo weinig aandacht is besteed ook niet door de dagbladen in die tijd. Een feit is echter, dat van meneer Weiss niet veel meer gehoord werd en dat de Marconimaat schappij daardoor, gelukkig, geen voet aan de (Nederlandse) grond kreeg. GEEN KWAST IS VEILIG voor Baron de Kwasterover Wonderlijk, hoe snel Verf Van Vettewinkel een huis tot een ander huis maakt! En een mens tot een ander méns! Neem het geruchtmakende geval-Lamarotte. Moeizaam neergeschreven door Baerend Bartelsz Toen ik enkele dagen ge leden, zijnde de derde Juli van het jaar 1692, over de Breestraat liep, hoorde ik omtrent de blauwe steen veel rumoert. Zoals ge weet, dient voormelde steen orn hen, die zich vergrepen hebben tegen de goede orde en het recht, aldaar aan den volke getoond, mitsgaders ge straft te worden. Dezè blau we steen bevindt zich daar, waar de Lange Pieterskerk- koorsteeg en de Maarsman- steeg op de Breestraat uit lopen. Op deze plek, die het midden der stad is, ont moeten elkaar de vier wind streken. In vroeger tijden werden op deze plaats eveneens doodvonnissen voltrokken, doch thans worden boeven en diergelijken aldaar aan den lijve gestraft en aan de kaak gesteld, tot schrikwekkend voorbeeld voor anderen. Het is u bekend dat de zwaarste straf, zijnde de doodstraf, ten uitvoer gebracht wordt bui ten de Morspoort, alwaar de naam „Het Galgenveld" voor zichzelf spreekt. Maar laat ik tot mijn ver haal terugkeren. Ik was een kort bezoek wezen brengen bij mijnen neef Volbrecht Diercksz, die met hevige flerezijn sinds vele weken te bed ligt, en keerde juist langs het Kort Rapenburg en de Breestraat huiswaarts, toen ik enen groten oploop zag, omtrent de plaats waar zich de blau we steen bevindt. Ik spoedde mij derwaarts, menende weder te doen te hebben met een of andere studentengrap of -twist, welk laatste feit zich helaas maar al te veel voordoet, en zag toen de oorzaak van het groot rumoer. Om de blauwe steen ston den zeker wel honderd men sen, waarvan inderdaad ve len student waren. Doch de ware oorzaak van deze men senmenigte was degene, die op de blauwe steen tentoon gesteld stond. Het was de bekende Wou ter Stevensz., die naar het zeggen van den Schout, voor galg en rad opgroeit. Wouter Stevensz., die in een klein vervallen huisje op de Voldersgracht woont, staat binnen zowel als bui ten de stad bekend als een gauwdief. Reeds menigmaal is hij,door de rakkers opge bracht vanwege zijne misda den. Laatst nog stal hij drie sinds enkele jaren naar deze gewesten is overgewaaid, maar dat velen, zoals even eens onze stadsregering, deze klederdracht niet oorbaar vinden. Nu tracht men de rok op deze wijze belache lijk te maken, in de hoop, dat voortaan een ieder, die zulk een kleed draagt, zich zelf voelt en beschouwd wordt als een dief! Maar on ze vroede stadsregering zal zich vergissen! Steeds meer komt de Japanse rok in zwang en Ik moet u zeggen, dat ik zelf vorige week bij IX. De Japanse rok kippen van de markt, zijnde het wettig eigendom van boer Louwsz. uit Zoeter woude. Dat hij ook thans weer aan de kaak gesteld werd, mocht niet zulk ene grote verwondering veroorzaken. En het was ook niet hierom, dat zulk ene grote menigte zich om hem heen verzameld had. De oorzaak van de gro te belangstelling, die hij trok, was gelegen in de kledij, waarin hij te pronk stond. Hij was namelijk gekleed in ene kamerjapon van bleu- merant satijn, welke hem tot zijn voeten viel. Verders droeg hij witte kousen en rode muiltjes, welke dracht hem meer dan zot stond. „Waarom heeft men hem zo wonderlijk toegetakeld", zo vroeg ik aan een der stu denten, die zich het dichtst bij mij bevond. De jonkman keek mij lachend aan. „Wel", zo zeide hij, „dat laat zich nogal gemakkelijk raden! Gij ziet hier onzen Wouter gekleed zoals thans vele studenten gekleed gaan: in ene Japanse rok. Gij weet, dat deze mode meester Lugtenburg in de Vrouwensteeg een dergelijke rok besteld heb. Noch be spotting van de burgerij noch de afkeuring van het stadsbestuur kan ons belet ten te dragen wat ons be lieft. Wij leven, Gode zij dank, in een vrij land!" Wat deze jonkman mij vertelde was geheel waar. Sinds geruimen tijd had deze Japanse rok zijn intre de gedaan. Het waren de studenten, die er mede begonnen. Eerst droegen zij de rok al leen, wanneer zij op hunne kamer waren. Doch na kor ten tijd begaf men er zich tevens mee op straat Ja, men toog er mee naar colle- gie en ontzag zich zelfs niet deze verwijfde kledij te dra gen, wanneer men ter kerke toog. Menig student is door de brave burgers uitge jouwd, omdat zij de rok niet oorbaar achtten voor enen welgeschapen man. Ook do minee Ten Braek mocht er zo treffend over komen te preken en noemde de rok een „luirok", „een laffe, weke jonkerjapon" en „een japon voor melksmuilen". En thans is het reeds zo ver gekomen dat eerbare burgers zich niet ontzien zich op straat in deze verfoei lijke kleren te tonen. En ik moet eerlijk zeggen, dat het mij evenmin zint. De kamer japon is doorgaans van zeer fijne stof, die door genen waarlijken man pleegt, ge dragen te worden. Hij is van voren vastgeregen als een keurslijf en wordt gedragen zonder broek. De benen behoren gestoken te zijn in witte kousen en aan de voe ten draagt men rode muil tjes, die mijns erachtens niet aan mannenvoeten behoren. „Kijk daar eens!" riep voorzeide student, terwijl hij me aanstootte. „Daar komt sinjeur Swanenburgh, en hij draagt eveneens zijn Japanse rok!" Onder groot gelach begaf deze aanzienlijke heer, die een neef is van een onzer voormalige burgemeesters, zich naar den kring omstan ders, om zich op de hoogte te stellen van het rumoer en de oploop. „Gij ziet het, sinjeur Swa nenburgh!" riep een over moedige student, en hij wees op het bord, dat zich aan de borst van Wouter bevond. Daarop stond geschreven: hKijk, burger, kijk op Uw gemak! Ge ziet het boefjen in zijn boevenpak!" Sinjeur Swanenburgh lachte van ganser harte en, terwijl hij weder uit de kring trad, zeide hij: „Ik moet zeggen, dat het boeven pak mij goed bevalt!" Neen, wanneer gij het mij vraagt, geloof ik niet, dat men den burgrer kan afleren de Japanse rok te dragen. Maar ik vraag m\j wèl in ootmoed af, waarheen wij gaan, dat de man zich zoda nig kan vernederen, dat hij in vrouwelijke kleren zon der schaamte rondloopt! De suikertante op visite Nauwelijks hadden de schilders, het eerste kleurye opgezet (oud rabarber-rood in de torenkamer) of de kwasten raakten op geheim zinnige wijze zoek. Tenslotte vond men ze op zolder, waar de baron het vergeelde familiearchief een beurt zat te geven onder de strijdkreet: „De kwast er overl" r Sindsdien heet hij J in de schilders- mond Baroa de Kwasterover en zij stoppen hun kwas ten weg. Zo is er in iedere familie wat. T>e kwast erover/ Minister Beel voor de radio Oproep tot steun aan de Stichting 1940-1945 De minister van Binnenlandse Zaken, dr Beel, houdit Maandagavond van, voor acht tot acht uur een radiotoespraak om de inzameling voor de Stichting 1940 1945 in te leiden. De collecte begint Maandag en zal tot 11 Mei duren. De stichting moet ddt jaar aan zetsslacbtoffers tenminste f2,5 millioen uitkeren. Het rijk verstrekt dan nog f9 millioen. Het Nederlandse volk heeft vorig jaar f 1,3 millioen bijeen gebracht, ln 1950 rond f2 millioen, in 1949 onge veer f2,1 millioen en in 1948 omstreeks f2,6 millioen. Vreemde vogels vliegen naar Avifauna De K.L.M. zal in de komende weken weer tal van vreemde vogels naar Neder land vliegen. Uit Zuid-Amerika worden rode ibissen, banaanvogels, dwerg-ara's, Amazonepapegaaien, diverse reigersoor ten, kolibri's en twintig pinguins aange voerd; uit India zijn gewone en witte kraanvogels, jaburi's, wolnek-ooievaars, zwarte ibissen, goudspechten en enige andere soorten vogels in aantocht. De vier kraanvogels zijn met speciale gunning van het ministerie van O., K. en W. aangekocht. Deze vogels komen ook in Europa voor en mogen niet an ders, dan met toestemming, worden ge houden. Alle vogels zijn bestemd vooi Avifauna. Sullen spekt de schatkist Er moest weer een groot aantal over treders van de verkeerswet niet min der dan 166 terecht staan voor de kantonrechter. Zij hadden o.a. geen richting aangegeven, geen voorrang ver leend enz. Het O.M. schreef de overtre dingen toe aan onbekendheid met de verkeersvoorschriften, niet op het ver keer letten, rijden met defecte wagen, of suffen achter het stuur. De boeten varieerden van f20 tot f50. Het zilveren N.U.V.A.- jubileum Op de bijeenkomst t.g.v. het 25-jarig bestaan van de Ned. Unie van Accoun tants, welke, zoals is gemeld. Zaterdag middag om half drie in Hotel Wittebrug wordt gehouden zullen spreken prof. dr J. Waterink over: De mens in het ver- trouwensberoep en prof. ir D. Dresden, voorzitter van het curatorium van de N.U.V.A. over: De bedrijfsaccountant en technisch speurwerk. Prinses Armgard woont nu in Huize Warmelo Naar we uit Diepenheim vernemen is Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, thans in Huize Warmelo aldaar aangekomen om er definitief haar intrek te nemen. Op het ogenblik moet Prinses Armgard het bed houden, omdat zij een zware kou heeft gevat. Oud-Katwiik herleeft II - Het geslacht Schaap Wanneer wij over Katwijk en de koopvaardij schrijven, doemt aan het einde der achttiende eeuw de naam op van het geslacht Schaap. In die dagen woonde namelijk te Katwijk een zekere Aamrik Schaap. Zijn gezin telde vier zonen, genaamd Cornelis, Maarte, Ary en Jacob, waarvan de eerste drie allen hun sporen hebben nagelaten in de geschiedenis van de Nederlandse koopvaardij. Van Jacob weten we slechts, dat Fiér- an Eduard Meerburg met de oprichting in zijn rederij in 1823 hem van meet af i dienst nam, en dat hij in 1833 schipper werd op een vissersbom, die zijn broer Maarte tezamen met Meerburg in Noord- wijk voor hem aankocht en waarop hij het eerste jaar met weinig zegen gevaren heeft; tot in 1841 vinden wij hem meld als schipper van deze bom „De Vereniging". Ook Cornelis Schaap, die in 1769 geboren klaarblijkelijk de oudste der gebroeders was, is zijn zeemansloopbaan begonnen bij de visserij. Zo zien we hem 1794 als schipper op een bom van de reder Jacob Spaanderman reeds ter vis serij varen en in October van het volgend jaar vaart hij op dezelfde bom van Spaanderman ter koopvaardij onder neu trale Pruisische vlag. Op deze wijze leert hij diverse Engelse havens kennen. Dat deze koopvaart onder de toen heersende omstandigheden oorlog tussen de Ba taafse Republiek en Groot-Brittannië echter niet zander gevaar was, worden wij gewaar uit zijn ervaringen in het jaar 1798, waarvan zijn broer Maarte in zijn dagboek getuigt: „Wij kwamen af dwars voor) Winterduijn; conterari wind zijnde zeijlden agter voornoemde Gdlgezant uit vrees voor de franse kapers om daar gunstigen wind af te wagten en dan na de Maas over te steeken. Tegen de middag van den tweeden Nederlands jeugd moet haar verant woordelijkheid aandurven Ir Posthumus over een verenigd Europa Nu de urgentie van de eenwording van Europa sterk op de voorgrond treedt, wil ik een beroep doen op-het gevoel van de jeugd, dat de toekomst van het oude Europa ook haar na aan het hart ligt, aldus ir S. A. Posthu mus in zijn onderwerp „Een verenigd Europa en de taak der jongeren". Hij zei dit op een vergadering, die gisteravond in de Turk werd belegd door de vereniging voor internationaal jeugdverkeer, in samenwerking met de be weging van Europese federalisten, afdeling Leiden. Van het ogenblik af, dat men critiek heeft op de versplintering van Europa, zo zeide spr., moet men de verantwoordelijk heid durven dragen, aan die critiek te gehoorzamen door te proberen het in een andere richting te sturen. Nog maken verschillende Europese staten elkaar ka pot in de strijd om het eigen belang. Ai- leen een samengaan op grond van le vensverbondenheid zal Europa tot een sterk en krachtig geheel kunnen maken. Tijdens de oorlog hebben we iets van de eenheid gezien, maar die eenheid was het resultaat van het streven van een im perialistisch, egocentrisch en misdadig stelsel. Overal, waar dat het geval is, is de gebrokenheid te verkiezen boven de rust van de dictatuur, die tot slavernij voert. Het is het doel van het federalisme lot een sterk werkbare, algemeen aanvaarde samenwerking te komen op grondslag van de 'bewegingsvrijheid der onderdelen. Als men het ideaal van het verenigd uropa heeft gezien, moet men het ook aandurven, zich met de concrete vorm geving daarvan bezig te houden. Ontloopt men de politieke werkelijkheid, dan ver zeilt men in het vlak van de idealist, die zjjn concrete verantwoordelijkheid niet kent. In de strijd voor deze eenwording zal men op niet geringe weerstanden Uitkering gemeentefonds omhoog tot 145 pet Minister Beel heeft aan de gemeenten meegedeeld, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds dit jaar definitief 145 pet van het basisbedrag zullen omvatten, tegen slechts 135 pet in het afgelopen jaar. In verband met deze verhoging zal ech ter de voorgenomen na-uitkering 1950 niet doorgaan. Alleen wannee: gemeenten in de loop van het jaar doos onvoorziene omstandigheden ernstig wor den belast, zullen de uitkeringen aan het eind van het jaar opnieuw worden over wogen. De rente die aan de gemeenten wordt vergoed over de geblokkeerde gel den uit het gemeentefonds, is met ingang van 11 Maart verhoogd tot 4Va pet Familieberichten uit andere bladen BEVALLEN: Mevr. Verhoelf-Nleuwland, z, Otterdam. OVERLEDEN: M Korporaal-Oomen. v. 60 j, Rotterdam: J Kruyne-Spoon. v. Delft; M van Es-Frowein, v. Arnhem; L Spruit-SÏIk- ervcer, m. 87 J, R'dam; C Oppenhelm-Pool. 68 j, R'dam: S J v d Maadenv. Santen, 77 j, Rotterdam. stuiteh, die slechts geleidelijk overwon nen kunnen worden. Eén ding echter maant Europa tot spoed en dat is de bedreigde situatie, waarin het verkeert. De dreiging van het Sowjet-imperialisme versnelt de ont wikkeling, die stap voor stap dichter bij het doel komt. Ten slotte deed ir Posthumus een be roep op de jeugd, die warm loopt voor de Europese eenheid, om de jongeren, die hiervoor nog niet enthousiast gemaakt zijn, het besef bij te brengen, dat Europa hun eigen zaak is. Uw veel oudere buurman is lid van de reserve-gemeente-politié. Kunt U als jonge, flinke kerel achterblijven? dag dat wij daar geahkert lagen,, zijnde 28 April, kregen wij een ge- wappen gewapende) Engels sloep aan boort, van Jarmouit. De man schappen sprongen over en zonder ies te spreeken ligten ons anker en onder zeijl bragten de bom voor de haven. Daar zijnde wirt mijn broeder, die schipper was, van boort gehaalt en na lant gebragt. De manschappen van de sloep zeijlen met de bom in de haven en dadelijk met ken paart na de stad gejaagt. In de stad 2ijnde kreegen een wagter aan boort". En zo duurde het niet lang, of ook da bemanning verwisselde haar schip voor een Engelse gevangenis en later voor een interneringskamp te Normans Cross, waar een ziekentrooster van Adm. de Winter s bij Kijkduin verslagen vloot in het brood huis de kerkdiensten leidde. Intussen was uit het voorlopig onder zoek gebleken, dat Cornelis Schaap en zijn mannen deze overrompeling te dan ken hadden aan.... een andere Kat wijkse schipper, Jacob Hus, die voor de zelfde reder voer, twee dagen eerder ge nomen was en voor het Engelse tribunaal door de mand gevallen was, en daar zijn kameraad; Schaap verraden had in de vervulde! verwachting hierdoor zelf spoedig op vrije voeten te kunnen ko men.... (Hus verklaarde namelijk, dat het schip ondanks zijn Pruisische vlag niet van Pruisen maar van Katwijk af komstig was). Eind September werd Cornelis met de zijnen echter weer op vrije voeten ge steld en aan boord van een bom van de Noordwijker Leendert Smit keerde hij in het vaderland behouden weer! Het was daar, bij zijn aankomst te Rot terdam, dat hij door bemiddeling van de heer De Bie van De Bie en Hofman het verzoek ontving, op een bom van de heer an Hoboken te gaan varen. Met in stemming van Spaanderman, zijn vorige patroon, aanvaardde Cornelis Schaap het aanbod en maakte op deze bom „Neptu in de volgende drie jaren ondanks de stremming van de vaart door de lan ding der Engelsen en Russen in Noord- Holland een zevental reizen, waarvan sommige over grote omwegen, zoals in 1800, toen hij met zijn lading eerst bin nendoor naar Emden moest sukkelen, aleer hij goed en wel zee kon kiezen! In het voorjaar van 1801 zeilde Cornelis Schaap voor de laatste keer naar Kat wijk aan Zee, met een procuratie van zijn patroon om de „Neptunus" te verko pen, daar ze te slecht geworden was om koopmansgoederen te vervoeren. Nadat hij hierin geslaagd was, reisde hij af naar Sneek, waar voor hem een nieuw boter- kofje, groot 30 last, op stapel stond, dat „De Hoop" zou heten. Maar voor Corne lis Schaap is „De Hoop" geen werkelijk heid geworden, want toen het kofje reeds te water gelaten was, en men bezig er de laatste hand aan te leggen, werd eerst Maarte ziek, en daarna zijn broer, en wel „aan de kinderpokken". En negen dagen overleed de 32-jarige Cornelis Schaap, terwijl hij menselijker wijs gesproken nog aan het begin stond van zijn carrière als koopvaardijkapitein. (Wordt vervolgd) W. A. Poort Bovenstaande schematische voorstel ling geeft een duidelijk beeld van de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Op 3 verschillende manleren worden de ge delegeerden aangewezen. In 17 staten ge schiedt dit ln algemene verkiezingen, zgn. „primaries"; 28 andere staten wijzen de candldaten aan in partij-conventies en in 3 staten worden de gedelegeerden door een commissie aangewezen. In Juli a.s. zullen er van de Republikeinen en de Democraten resp. 1205 en 1230 gedele geerden bekend zijn. Deze stellen ln een partij-conventie, welke in Chicago wordt gehouden, ieder voor de eigen party da officiële candidaat voor de presldent9- zetel. Tenslotte wordt dan in November van dit jaar door het gehele Amerikaan se volk uit beide candidates de president gekozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3