Meeste kunstschilders hebben inkomen beneden 2000 IIATWLS D.D.D. nieuwe letdsche courant 2 WOENSDAG 23 APRIL 1952 Senaat op de bies voor O., K. en W. „Nederland wordt Balkanland, als steun aan wetenschap ontoereikend is" T^LF SPREKERS hebben gisteren in de Eerste Kamer aan minister Rutten en staatssecretaris Cals een uitgebreide verlanglijst voorgelegd. Dit wil •chter niet zeggen, dat over de gang van zaken bij Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen alleen critiek werd gehoord. De meeste Kamerleden waren het eens met de heer Wendelaar, die het beleid kenschetste als „rustig en aannemelijk, mej veel activiteit". hom dacht hierbij aan een „betaalde De heer Van Velthoven (K.VP.) had ▼oor de schoolgeldpolitiek veel waarde ring, maar noemde de onderwijzerssala rissen ..nog altijd een bron van ontevre denheid". Tegen een scholenplan had hij in beginsel geen bezwaar, mits de grond- Blagen van de pacificatie niet worden aangetast. Senator Wendelaar (V.V.D.) was ongerust over het gebrek aan Schoollokalen en klaagde over de wei nige goede muziek in de radio. Hij betreurde dat de jaarlijkse uitzending van de Matthaus Passion op Palmzondag is verdrongen door het verslag van een Voetbalwedstrijd. Wat monumentenzorg aangaat, werd meer aandacht voor de oude kerken ge vraagd door prof. De Zwaan tC.-H.). Over het onderwijsplan van minister Hutten was deze spreker niet bijster enthousiast. Hy noemde het aan beide tijden vleugellam. aanstelling tot student". Voor het technisch onderwijs sprong de heer Schipper (A.-R.) in de bres en voor de kunstenaars mr Witteman (K.V.P.), die er op wees dat 85 pet van de schilders en graphici een inkomen van minder dan 2.000.per jaar heeft. Als mogelijkhe den om voor de kunst eigen bronnen van inkomsten aan te boren, noemde hij: een hotelbelasting voor onderhoud van mo numenten en een percentage van de op brengst bij verkoop van oude kunst en werken waarop geen auteursrechten meer De heer Algra (A.-R.) wilde de inge storte toren van Jorwerd (Fr.) niet laten herbouwen in Romaanse stijl wat hij imitatie en zwendel noemde maar in moderne stijl. Zijn partijgenoot prof. Woltjer zei o.a. dat de overheid maatre- Irr-nrl" I *c^cn moet némen om de wetengchappe- „DUlKaniana ]jjke loopbaan aantrekkelijker te maken. Vanmorgen werd het debat voortgezet. Prof. Schermer hom (P.v.d.A.) be pleitte het beschikbaar stellen van meer subsidie voor wetenschappelijk onderzoek. Indien hiervoor niet min stens f5 millioen wordt vrijgegeven, zal Nederland afzakken tot het peil van een Balkanland, meende hij. Ook ontwikkelde hij vage gedachten zoal9 hij zelf toegaf over de positie van de studenten. Prof. Schermer- Snellere uitbetaling van oorlogsschadevergoeding? (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft zich gister middag accoord verklaard met een wijzi ging van de begroting van Financiën voor het jaar 1951. Bij de behandeling hiervan deelde minister Lieftinck op een vraag van de heer Hoogcarspel (Comm.) mede, dat, wanneer de ontwikkeling op financieel gebied over het jaar 1952 gun stig is, overwogen zal kunnen worden of, naast andere nodige maatregelen, be sloten kan worden tot een versnelling de uitkering van vergoedingen wegens geleden oorlogsschade. Goedkopere sigaren door Kamer aanvaard (Van onze Parlementsredacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gistermiddag het wets ontwerp tot tijdelijke verlaging van de accijns op sigaren aangenomen. Als ook de Eerste Kamer zich er mee accoord verklaart, wordt deze accijns gebracht op 14 pet voor sigaren, wegende 3 kg of meer per 1000 stuks en 20 pet voor de overige sigaren. Minister Lieftinck schet ste deze maatregel, d^e is genomen ter tegemoetkoming aan de moeilijkheden in de sigarenindustrie als een sociaal- economische en niet als een fiscale. Al leen de heer Hoogcarspel (Comm.) had over het wetsontwerp te zeggen, in de trant van: wij hebben altijd wel ge zegd. dat het verkeerd zou gaan. Minis ter Lieftinck was het met diens redene ring helemaal niet eens: de heer Hoog carspel gaf een verkeerde voorstelling zaken, maar dat zou wel komen, omdat in de gewisselde stukken geschre- was over „diohtgewerkte kop", een mopje, dat de heer Hoogcarspel helemaal waardeerde, en in ernst met dezelf de woorden terugkaatste Straf puntenregen daalde over de rallyerijders neer Uit de Marshall-pot De landbouw profiteert van 117 millioen Kamer wil meer weten van stadsvuilverwerlang (Van onze Parlementsredacteur) De hele avond heeft de Tweede Kamer gisteren besteed aan een begrotingswijzi ging van het departement van Landbouw voor het jaar 1951. Uit de tegenwaarde van de Marshall-rekening is 117 millioen beschikbaar gesteld voor allerlei zaken, die van nut zijn voor de opvoering van de productie in de landbouw. Hiervan is op de begroting voor 195' nu een bedrag van ruim ƒ47 millioen geplaatst. De rest I had het team J. zal in volgende jaren worden verwerkt. Natuurlijk was er alom grote dankbaar heid en waardering voor de medewerking van Amerika. Zelfs de heer Haken (comm.), hoewel natuurlijk niet bijster belust op deze geldbron, merkte op, dat „geld niet stinkt". Toen het wetsontwerp werd aangenomen, vroeg hy dan ook geen aantekening, dat de communisten geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Aan het debat werd voorts deelgenomen door de heren Den Hartog (v.v.d.), Groen (k.v.p.), Biewenga (a.r.), De Ruiter (c.h.), Ritmeester (v.v.d.), Droessen (k.v.p.) en Vondeling (arb.). Veel werd gesproken over de 10 millioen. die beschikbaar worden gesteld voor de V.A.M. (Vuil Af voer Maatschappij). Uit het debat bleek echter wel, dat men niet precies op de hoogte was van de aard van deze N.V. en evenmin van de taak ervan. Minister Mansholt deed uit de doeken, dat deze N.V. pas is gereorganiseerd. Het is niet zo maar een particuliere maatschappij, maar een N.V., waarin verschillende over heidsorganen samenwerken. Daarin zijn vertegenwoordigd de ministers v. Land bouw, Binnenlandse Zaken en Financiën, de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, de Stichting voor de Landbouw en de Vereniging van Reinigingsdirecteuren. De minister van Landbouw draagt de top- verantwoordelijkheid. Een van de voor naamste taken is (voorlopig) het maken van een studie van de meest doeltref fende methoden van vuilafvoer en ver werking tot compost. De V.A.M. had op dit gebied veel ervaring, omdat zij zorg de voor de verwerking van het Haagse stadsvuil in Wijster (Drente). Op aandrang van de Kamer beloofde de bewindsman, dat er geen grote in vesteringen zullen worden gedaan en dat er niet tot een bepaald systeem van vuilverwerking zal worden overgegaan, eer de Kamer aan de hand van een in te zenden nota over het vraagstuk in het algemeen nader heeft gedebatteerd. Een ander punt, waarover nogal een en ander te zeggen viel, was het verlenen van garanticbedrngen aan de landbouw uit het zgn. Borgstellingsfonds. De minis ter zegde toe. nader overleg te zullen plegen over het percentage van de ga rantie (die nu is gesteld op 50 procent). Daarvoor zal een onderzoek moeten wor den ingesteld naar de liquiditeit in het algemeen bij de landbouw. Verschillende Kamerleden hadden n.l. gepleit voor de mogelijkheid, ook hogere garanties dan 50 procent te geven. Tweede Kamer accoord Wijziging prov. aandeel in rijksbelastingen (Van onze Parlementsredacteur) De ministers Beel en Lieftinck hadden Jn een wetsontwerp aanvankelijk voorge steld, het aandeel van de provinciën in de rijksbelastingen te verlagen van 0.7 op 0,62 pet. Dit werd gedaan, omdat het niet juist werd geacht, de provincies mee te laten profiteren van de jongste belas tingverhogingen. die speciaal is inge voerd voor de financiering van de ver hoogde defensie-inspanning. In het schrif telijk vooroverleg tussen Tweede Kamer en regering is het percentage gebracht op 0,67, terwijl uitdrukkelijk is bepaald, dat dit verlaagde percentage alleen zal gelden voor de jaren 1951 t/m 1954, dus voor de jaren, gedurende welke de extra-belastingen van kracht zullen zijn. Gistermiddag heeft de kamer zich met dit wetsontwerp verenigd. Hierbij sprak de heer Algera (A.R.) zijn vreugde uit over dit resultaat van het „gemeen overleg". Bijzonder blij was hij er mee, dat in feite het percentage van 0,7 onver let is gelaten en dat daarop slechts een tijdelyke inbreuk is gemaakt. Minister Beel was het met hem eens, dat het vraagstuk van de taakverdeling tussen t'jk, provincies en gemeenten van grote Invloed kan zijn op de financiële verhou ding. Hij toonde zich bereid, omtrent dit vraagstuk contact op te nemen met de provinciale besturen. In de loop van gisteren en de afgelo pen nacht hebben twaalf van de 237 équipes die Maandag waren gestart voor de internationale tulpenrallye, de strijd moeten staken. Het was wel in het bij zon de eerste speciale étappe, die te St. Flour begon en liep door het bergland van Auvergne en die in volledige duis ternis werd afgelegd, waarop de rijders strandden. Op dit zware traject viel een dichte straf puntenregen, waarvan 44 teams het slachtoffer werden. Uit deze „Nacht van Auvergne" is ook de Neder landse ploeg niet onbeschadigd tevoor schijn gekomen. Uitgevallen zijn de Peugeot-équipe van J. W. Westhof en G. J. van Weers en onze landgenoten J. A. Moorman en C. J. de Vries die met hun Alfa Romeo door de gladheid van de goede weg afdwaalden en hun bescha digde wagen moesten laten staan. De équipe J. H. van Soest-dr M. P. Dooren- bos bracht hen te Lepuy binnen. Dinsdag Tiel-A. K. van Tiel Tatra tussen Namen en Reims verdere deelneming moeten afzien. Churchill niet bang voor verkiezingen De regering van Churchill zal er niet voor terugschrikken een nog strenger vers-oberingsprogramma doo te voeren dan nu reeds is vastgesteld. Deze waar schuwing is vervat in het economisch overzicht voor <ji: jaar, dat gisteren ge publiceerd werd. Beperking van de invoer wordt slechts als tijdelijke maatregel beschouwd, om dat de eigenlijke oplossing vaiVde moei lijkheden lig, in uitbreiding van de uit voer. Aangezien de vooruitzichten voor de export van verbruiksgoederen niet rooskleurig zijn zal Engeland vooral machines e.d. moeten uitvoeren. Intern, visserijtentoonstelling te Rijssel Te Bou'.ogne-eur-mer zal van 14 tot 30 Juni een internationale tentoonstelling betreffende de visserij en de aanver wante industrieën plaats hebben. Alle verse of geconserveerde vissoorten, al het voor de visvangst benodigde mate rieel, de boordtoes .ellen, de vervoermid delen, alsmede die voor de bevriezing en de nieuwe uitvindingen zullen op deze tentoonstelling te bezichtigen zijn. Een reuze-aquarium zal de bezoekers Ln de gelegenheid stellen de evoluties van alle soorten van de waterfauna in ogenschouw te nemen. terwijl de équipe E. S. van Dijk en P. M. C. Mulder, die met een Austin was gestart, eveneens niet verder kon rijden, daar de heer Van Dijk reeds enige dagen ziek was en de heer Mulder zich ook niet geheel fit voelde. Onder de deelnemers die met een ge havend route-boekje uit de strijd kwa men, bevond zich het team van mevr. A. Baronesse van Till met Fiat, dat 145 strafpunten had opgelopen en de équipe van A. A. Kouwenberg, die met Sun beam Talbot rydt. Vanmorgen waren nog vier dameséquipes zonder strafpunten. 181 Deelnemers hebben met een blanco strafregister de tocht voortgezet. flegering beloott Meer vrijheid voor Prot. kerken in Spanje De Spaanse regering heeft aan de 25.000 Protestanten in dat land meer vrijheid beloofd. Dit heeft de Amerikaanse Doops gezinde predikant Paul E. Freed op een persconferentie in Madrid medegedeeld. Deze predikant zal volgende maand aan president Truman rapport uitbrengen i over de godsdienstvrijheid in Spanji dit rapport zal hij (Advertentie) De enige fiets met de 5 plussen Piaeses tot predikanten Synode doet beroep op steun en opbouwende critiek Hervormde Kerk niet alleen in onrust doch ook in beweging (Van een onzer verslaggevers) T"\E HERVORMDE KERK leeft niet alleen in verwarring, in onrust en in ontevredenheid, doch ook in beweging tot de prijs, de roeping van God. Er kan wat groots worden verricht, maar dan zullen wij ook actief moeten worden, niet „naar beneden" moeten praten, maar naar boven, elkaar moeten opbouwen en meer teamgeest dienen te tonen. Daarom doet de Generale Synode nuchter en ernstig in het diepe besef van hemelse vreugde, een beroep op u om uw steun en uw opbouwende critiek. Aldus ds J. R. Wolfensberger, uit Amsterdam, praeses van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, in zijn openingswoord op de Hervormde predi kantenvergadering, die gisteren onder zeeer grote belangstelling in U ^echt begon. Ds Wolfensberger wees er op, dat de gehele Herv. kerk in een critieke situatie verkeert temidden van de andere kerken is land en in de oecumene er zij met groeistuipen en puberteitsverschijnselen "WTITTTT Niet krabben. De helder vloel- |l M H hare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. Wie moet rijbewijzen afgeven Parlementsredacteur) (Van ons Reeds kort na de inwerkingtreding van de (vernieuwd) wegenverkeerswet bleek, er enige wijzigingen nodig waren, op- er een meer op de practijk afgestem- regeling zou komen. Gistermiddag heeft dc Tweede Kamer zich met een toe strekkend wetsvoorstel accoord verklaard. Hiermee zal er een wettelijke basis gegeven worden aan het niet nodig kentekenbewijzen („nummerbe- wijzen") voor bromfietsen, het voorkomen een nieuw examen voor iemand, die rijbewys gedurende een bepaalde pe riode tén gevolge van een vonnis is kwijtgeraakt, en een scherper en vooral doeltreffender toezicht op het gebruik maken van openbare wegen voor wed strijden e.d. Bij de behandeling Van dit wetsontwerp vooral gesproken öVer de afgifte i rijbewijzen. De heren JVÏaenen (k.v.p.) Algera (a.r.) wilden, dat de provinciale griffies meer ingeschakeld zouden 1U tll M„ailJC itl„ dat het centraal bureau vo meedelen dat deafSifte, van bewyzen van rijvaardigheid Spaanse minister van Binnenlandse Za-jiPin,0Ï "If" zou. worden uitgeschakeld, ken beloofd heeft dat de 31 ProtestantselDe njer Ritmeester (v.v.d.) daarentegen kerken die thans gesloten zijn, gen worden geopend. enste, dat alles geconcentreerd den bij dit centraal bureau, een gedachte, Verder deïd de minister de volgende!™3"0™ do minister Wemmers in zijl beloften: de Spaanse regering zal al het 1 u °j j8, maar die hy niet in eet mogelijke doen om de Protestanten meer X00f?tel had, durven omzetten De heei godsdienstvrijheid te geven. Waar ook Posthumi's ,(arb k°n bet betrekkelyk maar blijkt dat een bepaalde groep Pro- weimg s?he]en- wie de rijbewijzen zou af- testanten bestaat, zullen zy toestemminggeven- a,s de procedure maar eenvoudi- krijgen samen te komen en hun gods-1 ppr 7°" wnrHpn §2 dienst te belijden. De Duitse eenheid Rusland krijgt construc tief antwoord Sir Anthony Eden, de Engelse minis-1 ter van Buitenlandse Zaken heeft gis- j teren verklaard, dat het antwoord van het Westen op de Russische eis tot be sprekingen over Duitsland de deur niet zal sluiten voor onderhandelingen. Het antwoord (waarover Franse, Britse en Amerikaanse deskundigen vandaag be gonnen zijn te beraadslagen), zou con structief zijn en rekening houden met het verlangen van het Duitse volk naar eenheid, zonder echter uit het oog te verliezen, dat een verenigd Duitsland den dan zij I De heer Algera sprak ook over hel I brengen van plaatsnaamborden ter duiding van de bebouwde kommen. De j vraag, of in Friesland (ook) Friese plaats naamborden mogen worden geplaatst, zal voorgelegd worden aan de commissie, die I de regering van advies zal dienen over het Friese vraagstuk in al zijn geledingen. Hogere telefoonvergoe ding voor 3 gemeenten (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft zich gister middag verenigd met een wijziging van de P.T.T.-begroting voor het jaar 1951. Een zeer belangrijke post hierin was de extra-vergoeding aan de gemeenten Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage voor derving van inkomsten wegens het slechts gebouwd kan worden op onaf- telijke^'eiefoonbedrijven. Den tfaag'krijgt hankrinkheid en een vrue democrat!- 3 millioen, Rotterdam ook 3 millioen len Amsterdam ƒ4 millioen. Ce&tzx Ceta< itieêfa! haar eigen karakter poogt te vinden. Deze zorgwekkende toestand is niet vreemd aan het echte leven der kerk, doch in- haerent aan haar; hij wordt haar toe gebracht door haar persoonlijke en broederlijke zorg, door haar eerbied voor het Woord vatt God, door haar strijd voor de Waarheid. En het is een bemoedigend voorrecht in deze tijd de kerk te mogen dienen, aldus spreker. Opnieuw belijden Met vallen en opstaan is de Herv. Kerk bezig opnieuw te belijden en naar dit belijden te leven. Dit veroor zaakt moeilijke confrontaties en bot singen in de Kerk en is het maat schappelijk en culturele leven van Nederland, dóch in die weg zal de Waarheid zegevieren. Vanuit Kerk en volg, ja van Christus- wege, door de leiding van de Heilige Geest worden ons dingen opgelegd, zo zeide de Synode-praeses, en wee ons, in dien wij ons daaraan onttrekken. Als voorbeelden hiervan, noemde ds Wolfens berger het probleem van de vrede, de verhouding van Kerk en cultuur, van Kerk en school, de vraag van een Chris telijk sociaal congres of een conferentie, van het Dienstboek enz. Naar zijn mening heeft de Kerk ook een woord te spreken t.a.v. de komende verkiezingen. Zovele kardirfhle punten van het belijden zijn in geding en worden aan ons hart gelegd, waarbij de richtingen elkaar ontmoeten, al willen zij dat niet, doch wij zullen als dienaren der Kerk met dit alles bezig i moeten zijn, aldus spreker. Staande herdacht de vergadering vijf nen, omdat wij onszelf nauwelijks ken nen en omdat wij er blind voor zijn, dat de saecularisatie ook ons leven aanvreet, zeide, dat het levensbesef van de mens buiten de Kerk deze is, dat de mens eigenlijk niets meer is, een nummer. Wij staan voor hetzelfde fatalisme als waar van Paulus in zijn brieven spreekt. Te genover en naast dit fatalisme herrijst nu een nieuw geloof in de menselijke vrijheid, welke eigenlijk ook fatalistisch wordt gezien. De moderne litteratuur leert ons, dat de Godsvraag met kracht is ontwaakt en daarin klinkt door: „God is er feitelijk niet, maar het is wel jammer." Met nadruk verklaarde prof. Van Niftrik niet mee te willen doen in het algemeen gejammer over deze tijd. Misschien heeft het geloof nu juist kans. Zeker, enerzijds is de cul tuur in gevaar, doch anderzijds is er bewust of onbewust een roep naar God. En in deze tijd en wereld staat de kerk, als geestelijke grootheid, met haar „Verkondiging". De actuele theologie heeft anno 1952 haar taak en roeping om zich bewust te worden, waar thans de accenten van de bybelse verkondiging moeten wor den gelegd en dan kan het niet an ders, of zij moet spreken over de humaniteit. Daarom schijnt ook de tijd rijp om in te gaan op het voorstel van de Amerikaanse theoloog Reinold Niebuhr en de lang af gebroken discussie tussen Renaissance en Reformatie te hervatten, aldus de refe rent. Kerk en theologie zouden er dan verkeerd aan doen, te zeggen in dit ge sprek, dat de Kerk Piet altijd bij het rechte eind heeft gehad, want dan moe ten worden beleden, dat de Renaissance ook haar historisch recht heeft verkregen. De Kerk zal moeten bekennen, dat zij te weinig het historisch proces van het menselijk leven heeft ingezien, dikwijls te einseitig geweest te zijn en de waarde der humaniteit te hebben miskend. God, geen object Prof. Van Niftrik betoogde voorts, dat de theologie, hoewel onderschei den van de philosophie, deze toch niet kan loslaten. De theologie kan God, juist omdat Hij God is, „reines Sub- jekt" is, niet tot object maken, even min als zij de mens dat kan doen. God is geen kennisobject en de Bij bel is geen leerboek van dogmatiek, doch van de bijbelse geschiedenis. Noch het Oude, noch het Nieuwe Testament leveren ons een bijbels mensbeeld en de thologie biedt ons geen nieuw exemplaar naast de „be staande" mensbeelden. Naast dc Bijbel laat ons t.o.v. de j Lutherse kerken, anthropologic, niet in de steek, aldus ret. Hij leert ons het mens-zijn verstaan als aangesproken-zijn door God, w s-zijn is samen-zijn met God m-zijn met de naaste. De mens 1 niet waarlijk méns zijn zónder God dienstdoende die sedert de overleden. 27 irige vergadering Prol. Van Niltrik Vervolgens hield prof. dr G. C. van Niftrik, uit Amsterdam, een rede over: „Hoe ziet de moderne mens zichzelf en hoe ziet de Bijbel de mens?" Spr., die begon met op te merken dat wy de moderne mens nauwelijks ken- zónder de naaste. Hier heeft de Christelijke leer om trent het mens-zijn haar eigen taak en zo is er theologische bezinning of het werkelijk mens-zijn nodig. De Bijbel zegt ons van het begin tot het einde: Zie, de mens, wijzende op derimrkwnten'Jezus Christus. De Kerk, die deze roep Gods vertolkt, doet cultuurwerk van de eerste orde. Het probleem van de prediking in deze tijd is de verkondiging van de recht vaardigingsleer, aldus prof. Van Niftrik, die besloot met: Wij doen belijdenis van die God, Die Goddelozen rechtvaardigt en dat is l-1- *- tuurcrisis Het lied der aethergolven DONDERDAG 2 HILVERSUM I KRO 7.00 Niei kalender 7 43 Morger .15 Tulpenrallye. 8.25 Gram. 9.00 Vc tuis vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 40 Schoolradio. NCRV: 10100 Gewijde mu- lek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor e zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele nstert." causerie 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 250 Tulpenrallye. 1.00 Nieuws en Katho- ek nieuws. 1,20 Koperkwartet. 1.35 Fluit en liano. NCRV: 2 00 Promenade orkest en olist. 2 45 Voor de vrouw. 3.15 Gram. 3.30 "Hjbellez" aal e mble. 5.00 Voi altviool. 6.00 Nieuws „Op de Stelling". 6 igd. 5.30 Flui 6.15 Kamei 7.30 Tulpen- >rogr. 10.15 B 10.45 Avon s. 11.15—12.0) Wel dan zouden zij dingen zien gebeuren, die over honderd jaren nog verhaald zouden worden. Zijn verklaring werd vertaald aan de gespan nen luisterende zieken die met kreten van te leurstelling afstand deden van de zekerheid op genezing welke hun was voorgespiegeld. Geduld hadden zij in een jarenlang lijden geleerd rustend in hun tegenslag keerden zij wee hun huizen. „Heb ik het goed gedaan?" vroeg de dek- knecht na zijn succesvol optreden aan Willem. „Ze zijn weg... maar of je het goed gedaan hebt"...,... antwooedde Willem twijïelend. „En nu heb ik trek in een kop koffie" zei de dekknecht de twijfel van zijn schipper negérend. Geheel goedkeuren kon Willem het optreden van zijn dekzwabber niet, maar het was hem toch veel lichter geworden nu de dreiging van de op tocht der gebrekkigen was opgeheven. ,Je bent een mooie hoor" schertste hij, terwijl hij voor de morgenkoffie ging zorgen. Na het eten gingen machinist en deknecht van boord om met de jongens van de Eben Haë- zer naar Luik te gaan, waar meer te beleven viel dan hier in het gat dat Engis was. Willem bleef alleen achter, hij ruimde de ta- maal. Hij greep de Gazet van Antwerpen, maar om hem te beproeven. Zou hij dit offer kun de uitvoerige beschrijvingen van allerlei misda- nen brengen? den wekten zijn afkeer. Dit was geen lectuur Hij redeneerde met zichzelf, maar tot een voor de dag waarop het Evangelie gepredikt oplossing «kwam hij niet. Zijn bereidheid tot of- werd van duizenden kansels. feren was gering, veel liever dacht hij aan de Naar de kerk gaan kon hij hier niet, maar mogelijkheden welke hij had om Toos te-over- hiermee ontliep hij de plicht tot heiliging van tuigen van de alles overheersende verplichtin de Zondag niet- Hij keerde in tot zichzelven en gen die elk mens had tegenover de Schepper naar bezon zich op zijn positie. en Onderhouder aller dingen. Hij zou zo praten Langs de weg der bezinning kwam hij tot een met Toos en hij zou haar die bewijzen voorleg- overpeinzen van zijn verhouding met Toos, het gen en pas als dat alles tevergeefs geweest zou meisje dat zo ver afstond van alles wat geloof zijn was een beslissing niet te ontwijken. Nu stonden de kansen nog vijftig tegen vijftig Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. O Nieuws. 8.15 Gram. 8 45 Idem. nwijdmg. 9.15 Gram. 9 25 Voor de 9 30 Gram. 10 35 „Ik weet, ik weet10-50 Voor de kleu- Theater-orkest en solisten. 12 axophoon. 12.25 „In 't spionnetji 1 00 Nieuws. 1.25 Gram. 1.35 U feloven of niet. 2.00 „De Famill. Malindcn", hoorsi zieken. 4.00 „Van vier tot v de jeugd. 5.30 Gram. 5.45 Rt ding: Dr H. J. de Graaf: „Ser 10.25 Plm. 8.50 „De Tiijn lievelingsmelodie ^eventig maal zevenmaal C BAARDMAN gunstiger nogzeventig tegen dertig Toos was van goeden wille.... God vroeg geen onnodige offers, misschien was Toos wel op zijn weg geplaatst opdat hij haar zou weghalen uit de verderfelijke omge ving waarin zij was opgegroeid. Bij deze ge dachte voelde hij zich behaaglijk en met het genot van een sigaar bezegelde hij de vrede van een hervonden evenwicht. Opeens was Toos in de kajuit; stil op vilten pantoffels was zij komen aansluipen. De verras- en godsdienst raakte. Haar wil was goed, maar sing was volkomen, verheugd sprong Willem op zou zij zich kunnen schikken in de beperkin- voor een begroeting die in overeenstemming was gen die een gelovige zichzelf oplegt bij het ge- met zijn gevoelens. Plagend weerde Toos hem fel af, stak zijn hoofd buiten de deur en zag al nieten van de vreugden welke de wereld bood? af, doch een sleepbootkapitein wist onder alle zijn plannen voor de dag vernietigd. Na een Hij voelde zich sterk genoeg om Toos te ver- omstandigheden koers te houden en in de knel- lange periode van aanhoudend mooi weer hin- klaren wat zij niet begreep, doch onbewust leef- ling van zijn armen smoorde Willem haar ver gen de wolken nu laag in de Maasvallei en de in hem een bange twijfel; haar excuus ik miezerig viel een druilregen neer. Van horen begrijp het niet, gaf oorzaak voor de vele zeggen wist hij hoe lang zulk een regen hier gen die vaag hem verontrustten. Tegeno' eten koken, ver kon" aanhouden. Het was volkomen windstil de bergen hielden de wolken tussen hun toppen besloten, het werd een kwestie van leegregenen, tenzij een gunstige wind de wolken voortstuwen door de gleuf welke de Maas was Dit excuus kon hij zijn uitlegging plaatsen, in vele gesprekken had hij haar niet verder kun nen krijgen dan de steeds herhaalde verklaring: Het zal wel zo wezen al begrijp ik het niet. getuigenis goede in het bergland. Doch hierop durfde hij niet maar het was ook een pantser dat sterker zou de kajuit van de Adwi stond rekenen... het zou een dag worden vergald door kunnen zijn dan een botte afwijzing. Hij hield regen en gesprekken met De Jong die de ganse van Toos,. maar er waren grenzen die voor een christen verboden terrein afsloten. Gods rech- Zij kwam koffiezetten dit klaarde zij zakelijk. „Eten koken... voor ééniknan?" vroeg Willem. Nee, zo bedoelde Toos het niet, ze zouden sa- len eten. dit 'vas toch hun dag? Buiten viel uit een grauwe lucht een mistige regen neer, maar de kajuit van de Adwi stond in vol zon licht. 1 10 Mededelingen 1 20 Film 0 Latijns Amerikaanse muzirt entaal trio. 3.00 Hoorspel. 3 2 t 4.4o Causerie. 5.00 Voor d 6.00 Nieuw kinderen 5 55 Weerberichte! 6 15 Sportberichten. 6 20 Vooi recitilr%3nk^I?.n 7 00 HoorspeI 7 30 PianJT 2SS'rt.,-?«£n?i--?"T- »°o Km™, 9. 10.45 Parler Wet er icht. 11.0011 ENGELAND BBC LIGHT PROGRAMME 1500 EN 247 M. 00 Voor Voor de kindere soldat ..Mrs Dale's Dagb. 3 00 Lichte 45 Gevar i .30 Cai stconce pel. 7.00 Nieuw; 5.30 Orkestcc pel. 700 N 3.00 Gei gctspel 6 45 Hoe 7 30 Gevar. pro Klankbeeld. 9 1' n SSV4™, °°rdr*cM- FRANKRIJK, NAT. I-ROGR. 249 EN 347 M. 12 30 Operamuziek. 1.00 Nieuws 1 20 Opera muziek 2.00 Nieuws. 2 05 Cllveeimbel red 510 OW"™"",! 5.55 -n plano 1130 Gram n 45_12 0(| Nieuws. BRUSSEL 324 EN 484 M 484 M: 12.03 Orkestconcert. 1.00 Nii 2.00, 3.00 en 4.00 Gram. 5.00 Nie Lichte muziek. G.30 Koorzane 7 0( Beioepingsweik Ned. Herv. Kerlc Beroepen: te Poortvliet G. C. Roosendaal te Lienden; te Blitterswijlc cand. J. Stoffels te Bussum; te Appelscha W. E. Verdonk, vicaris en hulpprediker te Den Haag. Aangenomen: naar Zlerikzee (hulpprediker) H. Bakker, thans gods dienstonderwijzer te Zwijndrecht. Bedankt: voor Huizen N.H. (vac.- W. Vroegindewey) G. M. van Dieren t« Ede; voor Enschede (vac.nA. P. v. d. Haas) H. J. F. Wesseldijk te Eindhoven. Géref. Kerken Beroepen: te Goënga c.a. cand. J. P. Haspels te Bussum; te Suawoude cand. P. Popma te Amsterdam. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Middelburg H. van Tongeren te Rouveen. Geref. Gemeenten Beroepen: te Kortgene-Ooltgens- plaat J. B. Bel te Krabbendijke. Eeuwfeest Lutherse zending herdacht sterdam heeft gisteravond het Ned. Lu thers Genootschap voor In- en Uitwendige Zending zijn honderdjarig bestaan her dacht. De Synodevoorzitter, ds J. P. van Heest, wees daarbij op het grote verschil in de Lutherse kerk toen en nu. Toen ontbrak de wijde blik op de wereld, doch dank zij het werk van het genoot schap heeft de kerk nu haar zendings- taak leren zien. Het „steigerwerk" van het genootschap kan nu worden afgebro- mate de kerk "haar taak ver staat. In gelijke geest sprak ook de voor zitter van de jubilerende organisatie, prof. dr P. Boendermaker. Beiden spraken van dankbaarheid voor het pionierswerk van het genootschap onder leiding van ds L. C. Lentz. „Zij zijn het geweten der kerk geworden", zei ds Van Heest. Er was een ijzeren vol harding nodig om tegen de stroom van laksheid in te gaan. In Amsterdam stel de de kerk in 1852 geen lokaal beschik baar, in Rotterdam werd de consistorie kamer geweigerd en vergaderde men in het stovenhok. Doch allengs werd het werk van het genootschap rijk gezegend. Het genootschap heeft in en buiten de Lutherse kerken het Evangelie doorge geven door lectuur: het weekblad De Wartburg, een dagboek, de liederenbun- andere geschriften. Het heeft ge zorgd voor de Lutheranen in de ver strooiing en voorbereidend werk verricht ten dienste van de eenheid der beide Ds J. G. Lekkerkerker in Haarlem overleden Ds J. H. Lekkerkerker, em.-predikant der Ned. Herv. Kerk, is op 70-j. leeftijd in Haarlem overleden. Hij is predikant geweest in Garderen (19111914), Nieuw- Vennep (19141923) en Bennebroek (tot zijn emeritaat in 1947). Hij was aan de stichting Vogelenzang verbonden als godsdienstleraar. De begrafenis zal Vrij dagmiddag om 2 uur in Oegstgeest ge schieden. Grondlegster van Dalton-plan naar ons land De Amerikaanse Helen Parkhurst, grondlegster van het Dalton-onderwijs, arriveerde vandaag op Schiphol voor een bezoek aan ons land dat tot 3 Mei zal duren. Zij zal o.m. Vrijdag a.s. de Dalton- H.B.S., de Eerste Ned. Buitenschool en het jubilerende B.L.O. aan de Ferd. Bol straat in Den Haag bezoeken. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 23 Apnl. Geslaagd: cand. ex. wis- en natuurkunde (F) de dames C L Habraken. Leiden. E I Ramsfelder. Leiden, idem (L) heer C. Vrij. Leiden en mejj. M den Broek. Leider Kalkman. Den Haag, T V :heikunde (cl D de Nobel, dierkunde B C unde G L; (K) de heren Reyenga. Leider n laude) de hec plant- e n Dongen. V n. Leiden. GRONINGEN. 23 April. Geslaagd: doet. e geldverdienen. dag door zou zeuren Tot de middag zou hij aan boord van zijn ten grepen over een menselijke liefde heen. Mo- ging. schip blijven lezen, en koken voor een warm gelijk was het dat God een offer van hem vroeg (Wordt vervolgd.) Nieuws 1.15 Gram. 1.30 1 mandoline. 2.00 Franse Ie; 2.15. 2.45, 3.30 en 4.15 Gr. 5. 5 15 Voor dc kinderen. 6.15 G: 30 Engelse les 7.30 Gram 7.40 Cau- ogr 8.20 Vereoekprogr 9.00 10.15 Fluit, viool 7 30 Ge Ie vrouw 10.00 N: •1 en cello 10.55—11.00 Ni ts: J. P. Paulides Stemmen over Hardegarijp (3) Geen voorkeur, zegt prof. Ridderbos TTERVORMDE Beginselverklaring" zet "J-J- prof. dr Herman Ridderbos boven zijn artikel in het Gereformeerd Weekblad (uitg. Kok), waarin hij in den brede op de synodale verklaring over Kerk en School ingaat. Hij is van oordeel, dat de Synode zich zeer duidelijk en on omwonden tegenover de oprichting van een Chr. school in Hardegarijp ge steld heeft en „dat nog wel in een zo on kerkelijke en vrijzinnige omgeving als men volgens getuigen te Hardegarijp aantreft". Prof. Ridderbos meent, dat met de goedkeuring van het beleid van de Raad >r Kerk en School de schoolstrijd b i n. n het Chr. volksdeel opnieuw zal ont vlammen. Hij ziet de uitspraak zo, dat het voor de Herv. Synode inzake het schoolvraagstuk in de eerste plaats gaat de Herv. Kerk, nader gezegd om de ongedeeldheid der Kerk, deze „noodlot tige eigenwilligheid" en „eigen-machtig heid" van het beginsel der Hervormde ongedeeldheid zal z.i. onderkend moeten worden. Over de zinsnede, „de tenden ties. die zich binnen de kring van het Chr. onderwijs voordoen om de school buiten de kerk te houden", schrijft de hoogleraar: „Hieruit spreekt het streven der Herv. Synode zich in allerlei levensverbanden niet alleep geestelijk, maar ook organi satorisch te doen gelden. Tegen de hierin gelegen tendenz van verkerkelijking van het leven hebben wij in het algemeen bezwaar. Erger is echter, dat een zodani-, ge synodale bemoeiing, gezien het stand punt in zake Hardegarijp, een reële be dreiging gaat betekenen voor het Chr. karakter van het onderwijs. Er is daarom een dubbele reden om tot de Christelijke onderwijs-organisaties te zeggen: V/eest p uw hoede". De schrijver acht het juist te moeten constateren, dat de Synode op de meest duidelijke wijze wei enige voorkeur vo school blijk te geven. „Alle bloemen die op de graven van het voorgeslacht worden gelegd, kunnen niet wegnemen of verdoezelen, dat de strijd en de offers van dit voorgeslacht wel met grote eerbied worden genoemd, maar blijkbaar niet voor noodzakelijk worden gehouden. Wie vandaag althans in de voortzetting van deze strijd plicht en roeping ziet en daarvoor een appel zou willen doen op het Christelijk ge weten. ziet de Ned. Herv Synode niet naast, doch tegenover zich".

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2