Word een onbekende vriend een vaderloos gezin van Leids kraamcentrum aan kruis verenigingen overgedragen Breng een zonnige dag in het leven van oude stadgenoten HET WOORD Propaganda voor bewuster toneelspel Maandag begint de bouw van de springtoren NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 19 APRIL 1952 Achtste inzamelingsactie Steun de Stichting 1940-1945! Toen de Joden werden opgejaagd uit hun schuilhoeken en naar de gas kamers werden gedrevenToen onze jongens in veewagens naar Duits land werden gereden om daar onder een regen van bommen slavenarbeid te verrichten teneinde de onderdrukking van hun eigen volk te helpen ver lengen. Toen zijn er vaders geweest, die naar het onsterfelijk gedicht van Jan CamperJ hun vrouw en kinders goedendag kusten en in de rijen van het verzet traden. Zij overvielen distributiekantoren en roofden de onmisbare papieren voor onderduikers. Zij bestormden gevangenissen en redden met levensgevaar hun kameraden. Zij waagden hun kostbare levens voor die van anderen die zij meestal niet eens kenden. Duizenden van die flinke mannei vrouwen zijn gegrepen. Duizenden zijn nimmer teruggekeerd in hun gezinnen. Zij rusten ergens in het grote verwoeste Duitsland in massagraven. Denkt u wel eens aan hen? Ach, het is allemaal al weer zo lang geleden. Het persoons bewijs voor uw zoon, die onder de „Arbeitseinsatz" viel, en dat hem paar onbetaalbare jaren ouder maakte weet u nog hoe blij u er mee was toen? Herinnert u zich het gezicht van de man, die het u bracht, die avond? Misschien is ook die helper in nood ge bleven in de strijd. Maar zijn vrouw weet nog precies hoe hij er uit zag. Zijn kinderen kennen hem slechts uit haar verhalen maar zijn lege plaats aan tafel is dagelijks onderwerp van gedach ten, van gesprek ook. De Stichting 19401945 strekt haar beschermende vleugels uit over dat ge zin. Tienduizend, vrijwillige medewer kers en -sters herinneren zich die be lofte in verzetskringen gedurende de be zettingsjaren: „Als je iets overkomt, zor gen wij voor je vrouw en kinderen-'. Zij bezoeken die vaderloze gezinnen, zij geven adviezen, zij bemiddelen bij ambtelijke instanties zij kunnen vader niet vervangen, maar zij proberen moeder bij te staan. Wat wy wel kunnen doen, dat^ Is: trachten te zorgen, dat die vrouwen en kinderen kunnen leven ln een gelijkwaardig sociaal milieu als zy zouden hebben geleefd als deze vaders niet als vrijwilligers gesneu veld waren Om dit te bereiken is een aanvullende uitkering nodig boven de buitengewone Rijkspen sioenen van f2.500.000. De Staat der Nederlanden zorgt voor een basis. Waar nodig, geeft de Stichting 19401945 een aanvullende uitkering, na zorgvuldig en voortdurend onderzoek, rekening houdend met èlk bijzonder ge val. Helpt mee zorgen voor die 5000 ge- j zinnen! I Met het bovenstaande nogmaals onder l uw aandacht te brengen, start de afde- ling Leiden van de Stichting 19401945 j met haar achtste actie voor het inzame- j len van gelden ten behoeve van de na gelaten betrekkingen voor de slacht- offers van het verzet. Wederom doet zij Ieen beroep op alle Leidse ingezetenen om haar te steunen door: b. het kopen van bonnen tegen verschil lende prijzen, die huis aan huis wor den aangeboden; b. u op te geven als medewerker van de I Stichting 19401945, bij de secretaris, I G. H. Plekkringa, Tesselschadestraat 5 te Leiden; c. u op te geven als contribuant bij de medewerkers; d. in uw bedrijf mede te werken aan de l aotie om een uur langer arbeid 'te Minister Muldeiije: In zaak-Menten serieuze schikkingspogingen De heer Reijers (C.H.), die in de Eer ste Kamer een felle aanval deed op het justitiële beleid in de zaak-Mènten, kon het antwoord van minister Mulderije Iniet beluisteren. Hij was nl. ziek tenge- [volge van een niet in alle opzichten ge klaagde operatie, die enkele weken gele den heeft plaats gehad. Wat de zaak-Menten betreft meende de minister, dat een en ander met de rede de heer Reijers niet is gediend. Alles is beweerd, zal uitdrukkelijk wor den onderzocht. Er zijn fouten gemaakt bij de afgifte van schilderijen, maar daarom is er nog geen sprake van dief stal. De redenering van de heer Reijers achtte hij kinderlijk: er worden feiten als vaststaand aangenomen, waarvan dit allesbehalve zeker is. Van het effecten bezit kunnen bijv. geen aankoopnota's worden getoond. Bij het gerechtelijk onderzoek zijn mensen over de gehele wereld gehoord. De dossiers van Menten en Schallenberg tijn gesteld in handen van de Vaste missie voor Privaat- en Strafrecht de Tweede Kamer. Deze zal kunnen constateren, dat er werkelijk geen be paalde verdachten kunnen worden aan gewezen. De zaak heeft lang geduurd, maar er is geen ander resultaat. Er is ;een enkele reden om iemand de hand oven het hoofd te houden. De heer Reijers had ook aangedrongen op verjonging van de „top" van het de partement. De minister vond deze „top" Bl jong genoeg. Er zijn serieuze schikkingspogingen laantle om met de heer Menten tot lenstemming te komen. De moeilijkheid echter, uit te zoeken, om welke vast- itaande bedragen het gaat. Met name op instignatie van minister leel zal een commissie worden benoemd 8 personen, onder voorzitterschap een raadsheer in het Hof te Leeu 'arden, die zal moeten onderzoeken wat op het gebied van Justitie en ituur in verband met de Friese kwestie loet worden gedaan. De benoeming der leden, waarin het ambtelijk element de minderheid is, zal geschieden |n overleg met Gedeputeerde Staten "kiesland. In de Vclser affaire (het onderzoek is nu afgesloten) zullen enkele vervolgin gen worden ingesteld. Schallenberg heeft inderdaad zelfmoord gepleegd. Alle an dere publicaties zyn volkomen zonder be. Wijs gebleven. Een zaak-Schallenberg is er dus niet. De in het onderzoek betrok-1 iken psychiater is eveneens van de ttoord overtuigd. Minister Mulderije bleef by zijn ling, dat het Humanistisch Verbond niet sn op dezelfde lijn als de Kerken Sesteld kan worden voor zielzorg onder [evangenen. i de Stich- verriohten ten behoeve Van vele zijden wordt vooral laatste tijd een beroep op qpedewerking gedaan, maar het bestuur van de afdeling Leiden vertrouwt er op, dat de Stichting 19401945 nog steeds een aparte plaats bij u inneemt. Ook in Leiden werd in de bezettings tijd veel gedaan; gedurende het laatste oorlogsjaar werden 4500 personen (onderduikers, spoorweg-, tramstakers, enz.) van geld, bonkaarten, papieren en dergelijke voorzien. Dit kunt u nooit vergeten en wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de aohtste inzamelingsactie evenzeer zal slagen als vorige. Stand der werkloosheid Cijteis van het G.A.B. te Leiden Op 12 April waren bij het arbeidsbu reau te Leiden ingeschreven 2256 werk loze mannen, van wie 283 op D.U.W.-ob- jecten waren te werk gesteld. De stand bleef vergeleken met de rige week vrijwel gelijk. In de bouwvak ken nam de werkgelegenheid weer Begonnen werd met de bouw var woningen in de Meerburgpolder. Spoedig zal een begin worden gemaakt met de aanleg van de spoorlijnen op de verhoog de baan. Zijn in deze bedrijfstak de voor uitzichten behoorlijk, het aantal werkloze bouwvakarbeiders is nog steeds veel gro ter dan verleden jaar. Half April 1951 was het aanbod timmerlieden en metselaars vrijwel nihil, financiële thans staan nog resp. 90 en 60 van deze vaklieden ingeschreven. Van grote vloed is hier, dat in vele omliggende plaatsen, waar steeds een groot aantal Leidenaars werkte, de bouwactiviteit ten- gevolgen van financieringsmoeilijkheden gering blijft. Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen eveneens vryWel gelijk en be droeg op 12 April 183. In verband met de stand van de werk loosheid hier te lande van de bouwvak- en de landarbeiders, is het van belang te weten, dat voor deze beide groepen thans ruime plaatsingsmogelykheid be- GEEFT U IETS ZIJ GAVEN ALLES! staat in Frankryk. Aan zuigelingensterfte valt nog altijd iets te doen Het Leidse kraamcentrum is gistermiddag in een bijeenkomst in de trouw kamer van het stadhuis officieel ontbonden, 'tenminste wat zijn organisa torische vorm aangaat. Het belangrijke kraamwerk wordt voortgezet in het verband van de beide kruisverenigingen, het Groene Kruis en het Wit- Gele Kruis. De verwachting is, dat deze nieuwe vorm van organisatie de kwaliteit van het werk niet zal verminderen, vooral niet wanneer men streeft naar een broederlijke eensgezindheid en zusterlijke welwillendheid. Die zijn bij de voortzetting van de kraamarbeid nodig, aldus de wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken. Dokter J. G. Bazuin, voorzitter van het is er bij het gemeentebestuur voor de oude centrum, verrichtte de overdracht, arbeid van het oude bestuur. Hij zei, dat er in het begin heel hard ge- Dokter Zijerveld wierp een terugblik werkt moest worden om de technische, en prof, Holmer verklaarde, dat de organisatorische en financiële moeilijk- gelingensterfte toch nog altijd heden te overwinnen. Verder werd men de dingen is in ons volksleven, nog geconfronteerd met een niet geringe hoeveelheid misverstand ten aanzien van de taak van het kraamcentrum. Er werd in onze stad dan ook veel te weinig des kundige kraamhulp gegeven. Terwijl een goede zuigelingenzorg toch alleen moge lijk is op basis van goede kraamzorg. Het kraamcentrum voorzag in een dringende behoefte. Zijn snelle groei plaatste het bestuur soms voor grote moeilijkheden. Dank bracht de voorzitter aan de wet- houder, de inspecteur voor de volksge- j handeld werden de C.H.U. en de S.G.P. Levendaal i, half 8; zitting zondheid dr In 't Veld, prof. dr A. J. M.| Mevrouw P. HajerPoldervaart, die hetjvoor Prijzen. Holmer, verloskundige en ere-voorzitterionderwerp inleidde, toonde aan, dat het, Keukenhof, 3 uur: Jacoba van van het centrum, dokter C. R, Zijerveld, verschil tussen de A.R. en de C.H.U. voor Beieren arriveert per helicoptère. directeur van de G.G. en G.D., aan de leen deel ligt in het vlak van het senti-l Tentoonstellingen leidsters en de artsen-docenten en aanment en in het klimaat. Het hanteren vanStellingen de kraamverzorgsters. De trouw van deze I art. 36 van de Ned. geloofsbelijdenis is Lakenhal, 104 uur: werken van Flo- is besten- een kenmerkend verschilpunt met de|r's Verster (t.m. 2 Juni). S.G.P. Ten slotte werden enkele verkie-l Prentenkabinet, 2L uur: lithografieën zingszaken behandeld. De avond stond'van Alfred Kubin (t-m. 14 Mei), onder leiding van mevrouw A. Westerink Undversiteitsbibldotheek, iohalf —de Jager. 6: het leven van Avicenna (tm. 26 Apr.) verloskundige kliniek toe. Kring van vrouwelijke A.R. hield slotvergadering Gisteravond had .in Rehoboth de slot vergadering plaats van de kring van vrouwelijke anti-revolutionnairen. Be- Agenda vooi Leiden Zaterdag Doelen, 18 uur: Noteboom-wedstrijd L.S.G. en vierkampen. Clubgebouw Oosterkwartier, half 8: toneelavond volkstuindersgroep Ons Ge- Burcht, 8 uur: Feestavond volkstuin- dersvereniging „Tuinlust". Gehoorzaal, 7.4f> uur: jubileumavond Eerste Leidse Klucht- en Revuegezel schap. Utr. Jaagpad 26, 8 uur: muziekavond Int. Friendship League, études van De bussy door Iskar Aribo. Oegstgeest, Huize Bydorp, 8 uur Kunstavond, Franse gedichten en mu ziek. Maandag Meerburgerpolder, 3 uur: eerste paal 116 flatwoningen „Eensgezindheid". Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „The moon is blue" (Eens in de honderd jaar). Turk, 8 uur R.K. middenstand, dr L. Egeraat, „Kan de huidige middenstand zich handhaven?" Steenschuur 6, 35 en 711 uur: bazar „Groenoord". G.G. en G.D., Nieuwe Mare 13 a, half 5: Schooltandverzorging, openingsrede dr L. J. M. Spoorenberg. Volkshuis, half 4: demonstratie avond cursussen vaktheorie. Foyer, 8 uur: K. Norel over „Hollan ders naar Canada". Oude Vest 13, 8 uur: Ohristen-vrouwen bond, de heer K. Chr. Hoekstein over het sp.ritisme (o/k heren welkom). Stadhuis, 10 uur yjm.: ontvangst 280 jongens en meisjes uit Londen. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „The moon is blue" (Eens in'de honderd jaar). Gehoorzaal, 8 uur: lustrumconcert Alma Materkoor o.l.v. Willem Mdzée, met Toon kunstorkest en Annie Woud, alt. Steenschuur 6, 25 en 711 uur: bazar „Groenoord". Casino, 7 en 9.15 uur: K. en O., Ameri kaanse film. Een avontuur in Berlijn" (première voor Leiden). Burcht, 8 uur: Vereniging van Zeeu wen „Luctor et Emergo", blijspel „Boer- derie de Katte" (in klederdracht). Clubhuis „Westerkwartier" (Haagweg), 8 uur: Pijproken om het kampioenschap Turk, 8 uur: Ver. voor Int. Jeugdver- keer, jongerenbijeenkomst, irS. A. Post humus over „Een verenigd Europa en de ta a to. der jongeren". Breestraat 19, 5 uur: jaarvergadering Vereniging Werkmanswoningen. Mare 43, 8 uur: avond Corrie de Wek ker e.a. ten bate van de A.N.I.B. afdeling Woensdag Steenschuur 6, 25 en 711 uur: bazar „Groenoord". Gehoorzaal, 3 uur: afscheidsreceptie P. Tazelaar, inspecteur lager onderwijs. Vlies, half 1: koffiemaaltijd Nijverheid en Handel, P. J. Spoorenberg uit Rotter dam over zijn reis naar Amerika. Vlies, half 5: N.V. Leidse Bouwvereni ging, vergadering van aandeelhouders. Gehoorzaal, 8 uur: Sempre Avanti, „Non stop-recht door! m.m.v. Kunst en Genoegen. Kleine stadszaal, 8 uur: K. en O., A. B. Wigman over de Hoge Veluwe, met licht beelden en film. Turk, 8 uur: Nederland-Engeland, A. Giardelli over Painting in England to day, met lichtbeelden. verzorgsters aan het digd in hun trouw aan de kruisverenigin gen. Hun werk is van grote betekenis. Zij nemen de eerste phase van het werk ten behoeve van de volksgezondheid voor hun rekening. Dokter Bazuin wekte de vrouwen nog op om de mensen kruismin- ded te maken. Elk gezin moet lid zijn m een kruisvereniging. De overdracht van het kraamwerk aar de kruisverenigingen betekent ongetwij feld een verzwaring van de taak van deze organisaties. Maar zij houdt ook het werk van de kruisverenigingen beter in de gehele bevolking zal kunnen door dringen, zo besloot dokter Bazuin zijn overdrachtsrede. Hoe zal het in Leiden lopen? Die vraag werd bij de geboorte van het kraamcen trum wel eens gesteld, memoreerde de wethouder. De conclusie kan nu zijn.dat 't goed is gegaan. Spr. was er van overtuigd, dat er tevredenheid is over de resultaten. Hij hoopte, dat het werk in broederlijke eensgezindheid en zusterlijke welwillend heid zal worden voortgezet. Dankbaarheid Advertentie KALK voor de CHEMISCHE INDUSTRIE N.V. „TRIO" Chr. metaalbewerkers vierden feest Op weg naai het gouden jubileum Met een feest in waarlyk Christelijke stUI is gisteravond in „Prediker" de 49ste verjaardag der afdeling Leiden van de Chr. metaalbewerkersbond gevierd. De woorden van de sprekers, het optreden van het gemengd dubbelkwartet Musica en de toneelgroep C.M.B. uit Katwyk aan Zee maakten het volgen van het programma tot een gemakkelyke en aangename bezigheid. Eerste spreker was uiteraard de voor zitter, de heer P. Barendse. Zijn prin cipieel openingswoord betoogde de nood zaak zich te organiseren. Het ledental, dat nu 280 bedraagt, kan als iedereen zich geeft omhoog tot het vooroorlogse peil van 330. Ook al zijn er uit de Leidse afdeling andere afdelingen in de omge ving geboren. Voordat de secretaris van het bondsbe- stuur, de heer J. van der Burg (die de aangekondigde spreker, de heer Jaarsma uit Den Haag, verving) zijn geestdriftige rede hield, ving Musica de talrijke toeschouwers in haar ban. De heer Van der Burg had tot onderwerp Gironummer 32 75 68 Op de Dinsdagen 10 en 17 Juni hoopt men weer een autotocht voor de ouden van dagen te houden. Het organiserende comité beschikt niet over vaste Inkomsten en er zUn geen geregelde contribuanten. Slechts de Leidse burgerzin kan leder jaar weer de ouden van dagen een prettige tocht mogelijk maken. En dit mocht leder jaar opnieuw gelukken! Vorig jaar meldden zich ongeveer 800 deelnemers aan, allen boven de 70 jaar. Men verwacht, dat er dit jaar nog méér zullen zijn.. Daarom is er wel een enkel autootje nodig. Nu zijn er automobilisten, die van het begin af aan nog nooit een tocht hebben overgeslagen. Zij hebben er zelf schik in gekregen, hun oude Stadgenoten eens te laten genieten. Voor auto-bezitters die de weg nog niet kennen, moge dit adres voldoende zijn: mevr. A. Uges-De Goede, Van den Brandelerkade 2, tel. 21933. Het gaat er dus om, op genoemde data 's middags van half één tot zes uur met de oudjes uit rijden te gaan. En dan nog iets. Het vorig jaar werd o.a. uitgegeven voor consumpties f 600 en voor autobussen f525. Dit geld kwam uit vrijwillige bijdragen bijeen. Zo moet het Jit jaar weer gaan. Er wordt al gewerkt met bonnen en bussen. Industriëlen gaven toestemming voor een inzameling onder hun perso neel, deden zelf ook een duit in het zakje en van 25 April tot en met 1 Mei wordt in de bioscopen gecollecteerd. Van belang is ook het gironummer van de (bovengeoemde) penningmeesteresse: 2 75 68. Als men er b(j zet, dat de goede gave bestemd is voor het comité ouden van dagen, komen de zaken dik voor elkaar. Avonddienst Kooikapel Morgenavond om 7 uur wordt in Kooikapel een gewone godsdienstoefening gehouden, waarin ds J. N. de Ruiter hoopt voor te gaan. Door een misver stand werd dit niet in het Hervormd Kerkblad vermeld. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Kors, Lahr, Van Leeuwen, Sneep en Teeuwen. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van terdag 19 April 13 uur tot Zaterdag 26 April 8 uur waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. gekozen de woorden „Een hulp vooi werker, een schild voor de zwakke, der de banier van het Kruis". Spr. maakte duidelijk, dat ook de mensen, die met ijzer en staal omgaan, een steun nodig hebben. Die steun vinden zij in de Chr. vakorganisatie, die tevens schild is. Een schild, waarop de pijlen afgeschoten op de werkers, zullen afketsen. Namens de Leidse Chr. besturenbond werd nog een opwekkend woord gespro ken door de heer M. van Hilten, propa gandist. Deze beval tevens hartelijk collecte voor Draagt Elkanders Lasten aan, die f 42.15 opbracht. De avond verder voor Musica onder leiding va heer J. Arnoldus en met goede piano begeleiding van mej. C. de Mik. De repu tatie van <üt gezelschap werd versterkt. Het toneelspel in drie bedrijven „Waar voor leven wij" van A. Boere werd uit stekend opgevoerd. Mr dr P. G. Knibbe aangereden Mr dr P. G. Kndbbe, secretaris van K.v.K. Fabrieken voor Rijnlandi, werd vanmorgen om ongeveer half elf op de Prinsesje kade aangereden door een per sonenauto. Hij brak daarbij zijn linker arm en werd per E.H.D. naar het A.Z. vervoerd. Bloemenmozaïek in de Nieuwe Rijn Op de Gemeentelijke Hulpwerf aan Heregracht wordt momenteel een bloe menmozaïek klaar gemaakt, dat thans voor de derde maal op een vlot va by 10 meter in het water van de Nieuwe Rijn komt te liggen. Het ontwerp is de kunstschilder P. Geraerdts. Het zaïk stelt voor twee dansende figuren, die het wapen van Leiden dragen. Voorzichtig met aanbieden van bloemenslingers De commissaris van politie te Wasse naar vestigt er de aandacht op, dat vele automobilisten hebbèn geklaagd over df leve-egevaarlyke wijze, waarop kinde ren, die bloemen en slingers te koop aanbieden, zich op de rijweg begeven. De ouders wordt verzocht hun kinderen het verkopen van deze slingers en bloe men te verbieden. Raad van Leiderdorp Men kwam terug op vroegere besluit inzake de etagewoningen De drie A.R. leden bleven tegen de bijdrage By de ingekomen stukken van de raadsvergadering, die gisteravond te Leiderdorp werd gehouden, had naar aanleiding van een vraag van de heer Los (AJS,.) de begroting van de kring Alphen der Bescherming Bevolking ter inzage gelegen. De heer Los merkte op, dat de post van f 8100 voor salarissen, dienstauto, reis- en ergaderkosten zeer hoog was. Er bleef, zo was zijn mening, voor de verdediging niet veel meer over, aangezien de totale inkomsten en uitgaven waren geraamd op i f 19.000. Hij had de indruk, dat dit lichaam topzwaar was. De voorzitter, burgemeester Van Diepeningen, antwoordde, dat de begroting de organisatie betrof die kost inderdaad veel. De raad besloot aan de Kroon een ver zoek te richten, om de doorvaartrechten voor de Leiderdorpse brug te brengen f 0.15 op f 0.25. Er was namelijk de afgelopen drie jaren gemiddeld exploitatietekort van f 8.223. Dit zal nog stijgen in verband met aan de brug «te treffen voorzieningen. Voor de finan ciering van de voor dit jaar goedgekeur de woningbouwplannen ging de raad een lening van f 77.700 aan. Aan de aan nemer H. Rienstra te Rotterdam, die momenteel de grond tussen de Kastanje laan en de Acacialaan bouwrijp maakt, werd opgedragen het uitvoeren van grond-, slootdempings-, riolerings- en be- GEMEENTE LEIDEN Otiiciële publicaties INENTING TEGEN POKKEN. Op Woensdag 23 April a.s., van 1415 lur, wordt op de G.G. en G.D., Nieuwe Mare 13A, zitting gehouden voor kos teloze inenting, tegen pokken, van kin deren jonger dan twee jaar. Identiteitspapier (b.v. trouwboekje) medebrengen. De Dir. van de G.G. en G.D., C. R. ZIJERVELD. Leiden, 19 Aprü 1952 Jongensclubs Rehoboth kregen het voor elkaar „Maar't komt voor elkaar". Aldus vas het cabaretprogramma getiteld, gis teravond door de Chr. jongensclubs Rehoboth gegeven. De leider van de clubs, de heer J. H. van Heyningen, mocht in zijn openingswoord enkele af gevaardigden van het bestuur van de Rembrandtwijk alsmede afgevaardigden de federatie der C.J.M.V. en v schillende ouders welkom heten. Dat het met het programma voor kaar gekomen is, hoeft nauwelijks v wondering te wekken. Als Jim; Jack Joe, de drie sterkste mannen van Europa, Picasso Pastel en Partner, sneltekenaar, Ome Daan, conferencier, en gezelschap pen als The Chronical Musicals en The Jordan Singers (dit laatste gezelschap is nog niet eerder in Europa opgetreden) medewerking verlenén, Is een mislukking vrijwel uitgesloten. De verschillende schetsjes, opgevoerd door de leden, gingen er in als koek en werden met hartelijk applaus begroet. De leden van de clubs hebben onder lei ding van Dick Stigter veel werk vooi deze avond moeten verzetten en ze zul len dan ook met voldoening op hun arbeid terug kunnen zien. Burgerlijke stand van Leiden ••boren: Johannes P A zn van A J de Romijn en R M C Meijer; Wilhelmus van J A Mensen en M E Bisschops; Leendert zn van J J de Jong en D van den Berg: Jan zn van T Guijt en N van der Plas; Dieuwertje dr van W Kuyt en C C J Rooyakkers; Helena Catharina dr J Sikking en A J van Schie; Frede- ri'ka Hendrika dr van J C Verhoog en J itemner; Rudolf Cornelis zn van J C der Steen en E E G van Lochem; Anselma Theodora Maria dr van C M Karremans en A C M van Veldhuizen; Elisabeth dr van F A Onderwater en E Schelvis. Overleden: M Beljaars, huisvr. v. Lemmerman, 59 jr; E Tegelaar, huisvr. van Van Zonneveld, 68 jr: F J Mol, 60 jr; F van Beveren, dochter, 28 jr; J C Borreman, man, 40 jr; C Goddijn, man, 35 jaar. stratingswerken voor de in aanbouw zynde etagewoningen voor f 35.730. Daarna kwam het voorstel van B. en W. aan de orde betreffende nadere re geling der toewijzing der étage-flats. Na ruim een uur in geheime zitting te heb ben beraadslaagd, werd de vergadering heropend. B. en W. stelden voor, een reeds eerder genomen besluit te verdui delijken en aan te vullen en te be palen dat: 1. aan inwoners der gemeente, die rechtmatig over woonruimte in de ge meente beschikken, dan wel als woning zoekenden door B. en W. zyn erkend, een flat kan worden toegewezen zonder storting van een bijdrage k fonds perdu in het risicobouwfonds; 2. aan degenen, die geen recht op een vestigingsvergunning kunnen doen gel den, een flat kan worden toegewezen tegen storting van een bijdrage; 3. aan industrieën enz. eveneens een flat kan worden toegewezen tegen een storting. Dit voorstel leverde een uitvoerige dis cussie op,, waarbij vorige besluiten en notulen ter sprake kwamen, die niet steeds even duidelijk waren. Wel werd duidelijk, dat de heren Los, Moraal en Van der Stoel (allen A.R,) het niet met B. en W. eens konden worden, omdat reeds eerder besloten was géén bijdrage te vragen van particulieren. De voorzitter releveerde de gang van zaken en stemde toe, dat B. en W. zich niet aan de gestelde volgorde hadden gehouden by de toewijzing. Een en ander was een gevolg van het feit, dat de ver wachte uitbreiding van de industrie aan vankelijk was tegengevallen. De heer Broxterman (R.K.) was van mening, dat men het reeds ge nomen besluit niet zo zwaar moest nemen en kon zich wel met het voor stel verenigen. Het werd daarna aan genomen met de drie reeds genoem de heren tegen. „Heitje voor karweitje" een groot succes De padvindersactie „Een heitje voor 'n karweitje", die vandaag officieel haar laatste dag beleefde en een week heeft geduurd, is een succes geworden dat alle verwachtingen overtreft. De definitieve opbrengst hoopt men Woensdag a.s. St Jorisdag, bekend te maken. Een schatting van de opbrengst is niet te maken. VLASVELD'S BEDDEN-REPARATIES IN 1 DAG GEREED Vrijblijvend prijsopgaaf. LAGE RIJNDIJK 28 B TEL 22293 Reeds in zijn jeugd is Kaj Munk opgebotst tegen het raadsel van de dood. Vroeg verloor hij zijn moeder; hij begreep er niets van. Toen hij zijn grootmoeder verloor op latere leef tijd, begreep hij het nog steeds niet. Het raadsel van de dood liet hem niet los. Evenmin als de houding van de Christenen, van hen, die pretenderen volgelingen te zijn van Christus, de overwinnaar van de dood en de Heer van het leven. Als hij een jong predikant te Vedersö is, sterft daar de vrouw van een jonge boer bij de bevalling en weer staart Kaj Munk tegen de vraagtekens aan. Wan neer hy de Christenen beschuldigt van een niet-Christelijke levenshouding, dan is dat in de eerste plaats een zelfbeschul diging. De uitnodiging van Hans Brix, de ad viseur van de koninklijke schouwburg te Kopenhagen, om een toneelstuk te schrij ven, waarin de boeren ernstig genomen, worden, geeft hem een welkome gele genheid zichzelf uit te schrijven. Zo ^pt- stond Ordet. Het Woord. In 1926 in de tijd van zes dagen geschreven. Niet op de eerste plaats uit de pen, maar uit het hart gevloeid. De mensen in dit stuk hebben allemaal iets meegekregen van Munks eigen gedachten. Het doel is, de Christenen wakker te schudden, hen zich te doen bezinnen op het geloof, op de consequenties in het leven. Daarom geeft het stuk uiteindelijk geen antwoord op alle vragen. Ze wor den alleen gesteld, opdat ze als een kei in het rustige water van een vy'ver zul len plonsen. Op uitnodiging van de commissie voor bijzonder kerkewerk gaf het Volkstoneel gisteravond onder regie van Ben Groene- veld een opvoering van het stuk. Men heeft het gedaan met grote ernst en eer biedige schroom. Het is een gevaarlijke onderneming en men moet vrij zeker zijn van eigen kunnen, wanneer men zich aan zoiets gaat wagen. Maar men heeft de mensen weten te ontroeren en naar wij hopen heeft men hen ook bewust gemaakt van de grote ingezonkenheid van het geloofs leven bij velen. Want al lopen dan uiter lijk de kerkelijke stromingen in ons land wat anders dan in Denemarken, in wezen zijn Deense en Hollandse Christenen ge lijk. Hans van Meerten als Peter de kleer maker was voor ons gevoel een beetje te onwezenlijk, evenals de dominee (Tonny Foletta). Bij Peter werkte de schmink bovendien ook nog tegen. Door ds D. J. Vossers werd een kort inleidend woord gesproken. Bn. Jan Grefe en Rob van Rijn voor de N.A.T.U. In de Kleine Burcht kwamen gisteravond onder auspiciën van de N.A.T.U. die amateur-toneelspelers bijeen, die hun hobby graag -tot een ernstig doel wilden maken. In ieder geval waren zij allen van de wens bezield om het amateur-toneel op hoger plan te brengen en ze luisterden daarom met grote belangstelling naar de voordrachtskunstenaar Jan Grefe en de pantomime speler Rob van Rijn, die een en ander kwamen vertellen over spreken en bewegen. deelnemers te Jan Grefe sprak over het bewust han teren van het gehele lichaam, zodat het als een instrument wordt, waarmee men Iets kan uitdrukken. Dit bewust hanteren Is de moderne acteur als het ware met de paplepel ingegoten. De beroeps-actèur lééft hierin, zoals de schilder in kleuren denkt en de musicus overal klanken hoort. Van het spreken zei Jan Grefe, dat men dit eigenlijk moet zien als voort gezette beweging. Rob van Rijn toonde in een aantal pan tomimes, wat concentratie vermag. Bei den lieten de aanwezigen actief deelne men, waarbij bleek, hoe moeilijk een er ander is en hoe slecht de meeste mensen op de details van het leven letten. Voorzitter A. C. van der Woerd had de bezoekers van deze propaganda-avond in de aanvang verteld, wat het doel deze causerieën met demonstratie Poelmeer te Oegstgeest De zwemvereniging „Poelmeer" hield men. Er werden het afgelopen jaar 128 gisteravond in Het Witte Huis de jaar- dip]oma'£ behaald, vergadering. Bij ontstentenis voorzitter, de heer W. F. N. Hugenholtz, de leiding in handen van de tweede voorzitter, de heer R. Hilbrands, die hulde hit aan de waarnemend-direoteur van gemeentewerken voor d+- vlotte wijze, waarop hij de totstandkoming van de springtoren heeft bewerkstelligd. Maan dag hoopt men met de bouw te beginnen. Het jaarverslag van de seoretaris, de heer A. L. van Ingen Sohenau, gaf een ledental van 673 te zien, iets minder dan het voorgaande jaar. De resultaten zijn bevredigend. Spr. memoreerde het 25- jarig jubileum van de chef-badmeester, de heer J. Leget. Deze winter heeft voor .Poelmeer" de oplossing gebraoht van tal /an problemen. Alles heeft een beurt ge had. Ook zal de ingang worden ver plaatst. Na de beide wensen: drinkwater voorziening en telefoonaansluiting te hebben genoemd, bracht ook de secretaris dank aan gemeentewerken. Het aantal baden was ongeveer 25.000, ongeacht de schoolbaden. Er maakten 2000 sohoolkinderen gebruik van de In richting. Het aantal volksbaden was toe genomen van 1748 tot 2060. Een ruim ge bruik werd gemaakt van het sohoolzwem- Sempre Avanti boekte succes in Rotterdam Jong en Jolig van Sempre Avanti heeft ter gelegenheid van het gouden jubileum van de afdeling Rotterdam van de Chr. metaalbewerkersbond een concert ge geven in de grote Rivièrehal. De belang stelling en het succes waren zó overwel digend1, dat de volgende week Vrijdag een herhaling van het optreden plaats i n.l. wel bevestigd, zal hebben. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer E. H. de Bruyn, bleek een batig saldo van f 86.22. Herko zen werden de heren A. L. van Ingen Sohenau en W. F. Eggink, terwijl in de kaseommissie werden benoemd de heren J. C. Donk en W. Oudshoorn. Haags Gerechtshof Twee weken gevangenisstraf Een Leidse vertegenwoordiger was in eerste instantie tot een maand gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij op 11 April in Den Haag na 20 borrels te hebben gedronken iemand had gesla gen. Achter hem was een beledigende opmerking gelanceerd, waarover verd. zo in woede ontstak, dat hij de eerste de beste een klap gaf. Het slachtoffer was zich van niets bewust. Het Haags Ge rechtshof verminderde thans de gevan genisstraf tot twee weken. Nu voorwaardelijke straf Het Haags Gerechtshof wijzigde het vonnis, waarbij een 28-jarige mevr. uit Leiden tot een maand gevangenisstraf was veroordeeld, in twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar. De veroordeelde had by de familie waar zij werkte, kledingstukken gestolen. Zij verkeerde, mede door ziekte van haar man, in grote financiële moeilijkheden, toen zij de daad pleegde. Nog een kans gekregen Nadat hij aanvankelijk tot drie weken gevangenisstraf was veroordeeld wegens het bestelen van mede-arbeiders bij de fa Tieleman en Dros, kreeg een Leide- naar van het Haags Gerechtshof nog een kans. Het vonnis werd in hoger beroep Lr._i. bepaald werd i dat de straf voorwaardelijk zal zijn. voor een cursus acht lessen, waarvoor K. en O. sub sidie verleent. Na afloop bestond er ge legenheid zich op te geven, waarvan druk gebruik werd gemaakt. VisserijgoHjes Langs de bodem van de markt Het is gisteren een weinig florissante markt geworden in IJmuiden, met uit zondering voor de tong, die enigszins op liep. Dat kwam door de aanzienlijke vraag, die zich naar fijnvis openbaarde, zodat de grote tong de kans kreeg van, f 2 op f 2.20 te komen en de tong I van, f 1.45 op f 1.75 sprong. Voor het overige bleef het marktbeeld ongeveer gelijk aan dat van de dagen tevoren, zodat voor de mooiste schol n niet meer dan f 2318 werd betaald en de drietjes f 1813 per kist golden. De braat was ook aan de goedkope kant met f 18 en zelfs de groot middel schelvis deed het kalm aan: f 35. Makreel en haring kwamen er iets beter in. De schaarse grote blauwpijpjes lie pen op tot f 15, maar de kleine kregen niet meer dan f 13 f 11. Een paar regels grote kabeljauw gingen voor f 8590 van de hand en de wijting tenslotte bracht f 18 op voor de trawlersoorten. Aan de magere kant De besommingen van.de twee trawlers, die beide een elfdaagse reis achter de rug hadden, waren in overeenstemming met de slechte markt. De Elie maakte f 14.500 en de Blcfemendaal f 13.500. Geschrokken De trawlers zyn kennelyk geschrokken van de dalende markt en durfden de laatste afslag van de week helemaal niet aan. De Vikingbank en de Norma gaan het uitzingen tot Maandag. Verder zyn tegen die tyd ook marktrijp: Claesje, De Hoop, Mary, Antje en Vios, zodat IJmui den volgende week weer genoeg omhan den krygt. Nieuwe verschUulng Gisteren is de KW 46 in IJmuiden bin nengekomen, een vissery nummer, dat tot nu toe niet in de annalen van de vloot voorkwam. Het is de vroegere Za 21, een scheepje, dat geen onbekende was in IJmuiden en dat gerederd werd door de heer Porsies te Zaandam. Nu is het vaar tuig in andere handen overgegaan. Anderhalf jaar voor ver raders van landmijngeheim Het Haagse hof deed uitspraak in de zaak tegen de instrumentmaker I. C. D. en de kelner L. G., die wegens verdui stering van een landmyn in eerste Instan tie waren veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. Het hof wyzigde thans deze straf in anderhalf jaar m.a. D# proc. generaal had drie jaar geëist. Een drie-jarig ventje uit de Anslo- straat in Den Haag viel uit de tweede etage (negen meter) en liep ogenschyn-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3