Synode aanvaardde adres op zakelijke gronden Sensatie te Enschede: Euwe verloor van Bouwmeester! TRIUMPH RENAULT NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 2 ZATEHDAG 19 APRIL 1952 Hervormde Raad van Haidegaiijp Kerk kan zich achter geen enkele leuze plaatsen, meent dr Van der Neut (Van een onzer verslaggevers) HET WAS TE BEGRIJPEN, dat de uitspraak van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk over de kwestie „kerk en school" en die over Hardegarijp in de jaarvergadering van de Hervormde Raad voor de Zaken van Kerk en School de volle aandacht zouden hebben. Dit geschiedde dan ook gisteren in de jaarvergadering van de Raad, welke onder grote belang stelling te Utrecht werd gehouden. Zowel de vice-voorzitter. dr D. N. van der Neut, directeur van de Chr. H.B.S. te Zeist, als prof. dr G. C. van Nif- trik verdedigden de synodale verklaringen. De Raad nam enkele argumen ten terug t.a.v. het advies van de kerkeraad van Hardegarijp aan de ge meenteleden en betreurde de verwarring, die door het bezigen van bedoel de argumenten is ontstaan. Op een desbetreffende vraag erkende dr Van der Neut ruiterlijk, dat de verwarring had kunnen worden voor komen. indien deze verklaring eerder zou zijn gegeven. Hij verklaarde, dat van het begin af deze argumentatie als niet- steekhoudend was aangevoeld, en dat dit gevoel thans nauwkeuriger gestalte in de Raad had verkregen. Daarom greep de Raad nu de eerste gelegenheid aan om deze nadere verklaring af te leggen. De tekst van bedoelde verklaring luidt: „De Raad voor de Zaken van Kerk en School verklaart, dat het door de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk in con clusie 3 ten aanzien van de schoolkwes tie te Hardegar\)p gemaakte, en door de Raad gedeelde voorbehoud betreft de, met medeweten van het moderamen van de Raad door de kerkeraad van Harde garijp gebezigde argumenten, „dat de kerkeraad de actie tot het stichten van een nieuwe school onmogelijk anders kan zien dan een streven naar een „machtspositie" en „dat de leden van de gemeente meer de eenheid van de Avond maalstafel dan die van de bestuurstafel zullen zoeken". De Raad is van mening, dat het laatste argument, afgezien van het ver band waarin het hier is aan gewend, als een kerkelijk volkomen verantwoorde vermaning, gericht tot de leden der gemeente, dient te worden be schouwd, dat het echter als argument i" verband met de te Hardegarijp hangen de schoolkwestie ondeugdelijk moet wor den geacht. De Raad betreurt de verwarring, die hierdoor is ontstaan, en neemt, voorzovei hij voor het gebruik van deze argumen ten mede-verantwoordelijk is, deze te- Zakelijke gegevens In zijn toelichting op de synodale uit spraak zeide dr Van der Neut, dat de Synode haar conclusies inzake Harde garijp uitsluitend baseerde op be zake lijke gegevens. Deze waren, dat op 2 km afstand van deze Friese gemeente C.V.O- scholen zijn gevestigd, n.l. te Tietjerk te Rijperkerk. Van eerstgenoemde school zouden 14 leerlingen de „eventuele" Chr. Nat. school te Hardegarijp bezoeken van de tweede 13 leerlingen, met als gevolg, dat de Herv. scholen in beide plaatsen tot twee-mans-scholen zouden teruglopen. Van de openbare school in Hardegarijp zelf zouden twaalf leerlin gen naar de Chr. school overgaan. Dr Van der Neut (die de vergade ring presideerde omdat de voorzitter, ds R. Dijkstra, em.-pred. uit Putten, wegens ernstige ziekte van zijn echt genote niet aanwezig kon zijn) merk te op dat het geen pas geeft het be leid van de Raad af te meten naar één geval. Het voorbehoud t.a.v. het advies van de plaatselijke kerkeraad maakt duidelijk, dat de Raad zich distantieert van de argumentatie van de kerkeraad. De Synode achtte het gegeven advies alleen op zakelijke gronden juist, aldus spr. In het algemeen kan de kerk geen voor allen geldende keuze tussen het Chr. en het openbaar onderwijs doen. Zij laat de mogelijkheid open. dat niet alleen de Christelijke school Christelijk onderwijs geeft, doch dat de openbare school dit ook kan doen en in sommige gevallen ook doet. Het is onmogelijk voor de kerk om alle Chr. scholen te prefereren en daarom 6taat zij in een critische functie t.o.v. van de bestaande Chr. scholen. De kerk verwerpt de gedachte, dat haar zorg zich alleen zou richten tot het Chris telijk volksdeel. Het verlossingswerk van Christus is wereldomvattend en de kerk moet ernst maken met haar apostolische opdracht. Sprekende over de verant woordelijkheid van de ouders zeide spr., dat vanuit de Doopbelofte de schoolkeuze moet worden gezien. Onze beginselen zijn belangrijk, doch het goddelijk Evangelie gaat daar boven uit. Dit zal by het Chr. onderwijs tot zyn recht moeten komen. Wanneer het openbaar onderwys de er kenning van het Evangelie mist, wordt deze school voor de kerk niet aanvaard baar en zo gaf de Synode in haar ver klaring aan de ouders waardevolle crite ria in handen. Geen enkele leuze De Ned. Herv. Kerk kan zich ach ter geen enkele leuze plaatsen, niet achter „onverdeeld naar de open bare school", doch ook niet achter „de school aan de ouders". Het gaat uitsluitend en alleen om de vraag, Deurwaarder legt beslag op negen raadszetels jr\EURWAARDER Ch. Gabriels uit Maastricht heeft beslag gelegd op de zetels van de gemeenteraad van Mheer in Zuid-Limburg. Dit geschied de met verlof van de president van de rechtbank te Maastricht. Het be treffen acht fauteuils en de voorzit terszetel, die door een timmerman uit het plaatsje zouden zijn gemaakt naar een ontwerp van een Maastrichtse firma, waarvan deze het eigendoms recht bezit. Het gemeentebestuur van Mheer is gedagvaard tot van-waarde-verklaring van het beslag en tot afgifte van de zetels. Het geval komt Donderdag a.s. bij de Maastrichtse rechtbank in be handeling. welk woord de kerk anno 1952 in de concrete situatie in schoolvragen vanuit haar apostolische taak zal hebben te spreken. Wij moeten God danken voor ieder, die zijn taak vindt op de openbare school, en daar als Christen het licht van het Evangelie laat schijnen. De kerk ziet in de openbare school nog mogelijkheden en wenst deze tot ontwik keling te brengen. Dr Van der Neut noemde het spreken als zou de Synode pleitbezorgster zyn voor de openbare -ïaar beneden praten", breedvoerige discussie, die werd vastgekoppeld aan het door de wnd. se cretaris, de heer C. H. Sonneveld uit Den Haag, uitgebrachte jaarverslag, werd o.a. opgemerkt dat de houding der Synode zowel in als buiten de kerk niet wordt begrepen. Van de Synode mag worden verwacht, zo zeide een der sprekers, dat zij elke gelegenheid tot het geven van Chr. onderwijs, binnen het raam van de Onderwyswet, met beide handen zal aan grijpen. Er is veel critiek op beide schooltypen, doch hoe moet het dan?, zo vroeg een andere vragensteller. Prof. Van Niftrik, die als eerste de sprekers beantwoordde, meende, dat in punt 2 van de synodale uitspraak de spil van het gehele stuk ligt. De kerk is bezig het gehele schoolvraagstuk te zien in het licht van de verhouding van kerk en staat en van staat en school. Artikel 36 De kerk kan de vrijheid van de ouders, in de zin van „de school aan de ouders" niet accepteren, omdat art. 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis dit verbiedt. Het is ongereformeerd te zeggen „de school aan de ouders". En wij zullen de belijdenis moeten aannemen als een geldende kerke lijke uitspraak. Art. 36 kent duidelijk aan de Overheid een roeping toe en het is volgens spr. heus niet zo vre selijk gereformeerd om te zeggen, dat de ketters alleen aan „de andere kant" worden gevonden. De Ned. Herv. Kerk zweert niet by de rechten van het Christelijk volksdeel. Het Verbond Gods gaat over de gehele natie en prof. Van Niftrik was deel, dat het eigenlyk in diepste grond klanken van ongeloof zyn, wanneer wordt gezegd, dat van de kerstening van olk toch niets terecht kan komen. Wij moeten, zo zeide de hoogleraar, de eenheid van de natie vasthouden a uit het Verbond Gods. Dan zal ook niet urt de eisen van de practijk het onder- wysbeleid mogen worden bepaald. Gods Woord en de Belijdenis vragen ons volk te zien uit het Doopvont. Wat wy ver- wyten aan de verdedigers van de Chr. school is, dat zij de practische situatie bijkans maken tot een situatie, welke dogmatische betekenis heeft. Wy mogen ons by de practische toestand niet leggen en zullen altyd onrustig daar tegenover moeten staan. Onze vaderen hebben over de Overheid wel anders gesproken dan thans door gereformeerden wordt gedaan. Het libe ralisme van de staat, de staat die zich nergens mee bemoeit, is ineens de hoog ste gereformeerde wijsheid geworden cn veel gereformeerdheid heeft in onze tijd een liberale smaak, aldus prof. Van Niftrik. Het is veel te veel van de Synode ge vraagd om alle Chr. scholen voor haar rekening te nemen en elke plaatselijke situatie zal geval voor geval moeten w den bezien. Wat betreft de „usanties tradities", waarover in de verklaring wordt gesproken, merkte spr. op, dat dit een citaat van dr A. Kuyper was. Deze begon met de school van Christus, maat eindigde met de school der christelijk heid. In de Ned. Herv. Kerk zullen wy critisch moeten staan tegenover het ge heel van christelykheid, want er is eer groot onderscheid tussen het Christelijk geloof en bepaalde vormen van christe lykheid, zo besloot spr. In de verdere beantwoording van de sprekers zeide dr Van der Neut nog, dat by gaarne zou zien, dat de besprekingen over het schoolvraagstuk, waarmede bin nenkort in Hervormde kring een aan vang zal worden gemaakt, ook zullen worden uitgebreid tot een gesprek de hangende problemen met broeders uit andere kerken. Synode-praeses spreekt Ds J. R. Wolfensberger, praeses van de Gen. Synode, die met de beide scribae, dr E. Emmen en ds F. H. Landsman, aan wezig was, richtte zich in een kort woord tot de vergadering, waarin hy de dank baarheid van de Synode voor de arbeid de Raad vertolkte. Spr. geloofde, dat wat sommige critici naar voren brengen, toch opkomt uit besef van verantwoor- delykheid. De Synode-praeses hoopte, dat by de voortgaande arbeid van de Raad zijn geluid het geluid van de kerk in haar geheel zou blyken te zijn. Hieraan ver bond hy tevens de wens, dat dit geluid ook in Geref. kring zou doordringen en, dat deze zaak niet tot verdere verwijde ring zou leiden. Na de pauze in de middagzitting refe reerde ds G. van Leeuwen, uit Den Haag, De mentaliteit van onze jonge generatie. Verbetering van de lonen Het jaarverslag van de Chr. Houtbe- werkersbond, uitgebracht door de secre taris de heer H. v. d. Heyden uit Den Haag, gewaagt -n verbetering in lonen en arbeidsvoorwaarden. Voor het hout bedrijf werd een pensioenfonds opge richt; voor de meuibelindustrié, werd principe besloten tot instelling van dergelyk fonds. De onderhandelingen over een C.A.O. duren nog voort, ledental van de bcnd bedroeg op 1 Jan. 1951 4100 en op 31 December j.l. 3980. Onderdak voor 114 ouden van dagen in Arnhem In Arnhem is de eerste steen gelegd voor een tehuis van de stichting Huis en Haard, waar 114 cuden van dagen en invaliden verzorgd zullen worden. Het gebouw wordt L October geopend In Hardinxveld wordt begin Jul-i de Burgemeester De Boerstichtin-g openge- Desondanks behoudt hij de beste kansen (Van onze schaakmedewerker) De voorlaatste ronde van de strijd om het kampioenschap van Nederland heeft een sensatie van de eerste orde opgeleverd. Dr Euwe verloor n.l. zijn partij tegen Bouwmeester. Is dat da# zo iets bijzonders, zal men vragen. Om dit duidelijk te maken moeten we even in de geschiedenis teruggrijpen. In 1921 deed Dr Euwe voor het eerst mede aan de strijd om de nationale titel en won in die eerste keer tevens de titel. Daarna heeft hij nog deel genomen in 1924, 1926, 1929, 1933, 1936, 1938 en 1950, terwijl hij intussen nog matches om de titel speelde in 1939, 1942 en 1947, In deze tournooien en matches tezamen speelde hij 95 partijen, van welke hij er 64 won, 29 gelijk speelde en slechts twee verloor. De eerste verliespartij ging tegen Schelfhout (1921) en de tweede tegen Davidson (1924). In beide gevallen was Euwe reeds zeker van de titel toen hij de desbetreffende partij verloor. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk sfeld. Dit rusthuis worpen door Haag. He: ministerie i Naj, Com nissie vc de Stichting W. i i Wederopbouw, de de Oudeliedenzorg Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland hebben Bouwcentrum in Rotterdam opdracht ge geven een rapport over de huisvesting van bejaagden samen te stellen Advertentie Een sterke band een „hechte" band. Ditmaal ligt de zaak anders. De strijd n de titel is na de 10e ronde nog niet beslist. Weliswaar heeft dr Euwe, ook na rijn nederlaag van heden, de zaak nog in eigen hand, omdat hy in de laat ste ronde v. Scheltinga ontmoet en zyn titel in elk geval zal behouden indien hU v. Scheltinga verslaat, een feit is en bUJft, dat onder de gegeven omstandig heden zyn nederlaag tegen Bouwmeester een andere betekenis heeft dan zyn vo rige nederlagen uit 1921 en 1924. Men moet dan ook de jonge Bouw meester alle eer voor de overwinning toekennen. Hy had geen vredelievende Euwe tegenover zich, die wel bereid was met een gemakkelyke remise genoegen te nemen, doch juist een op aanval be luste Euwe, die tot veel bereid was om voor de 5e achtereenvolgende maal de volle winst In de wacht te slepen. Juist deze aggressieve houding is zyn onder gang geworden. Hy speelde hierdoor Bouwmeester in de kaart. Het was eer Italiaanse party met de moderne voort zetting (9.Pa3), welke in Losbladige Schaakberichten uitvoerig beschreven is. Bouwmeester kende deze variant goed en bleef ook verder in het goede spoor toen de theorie geen verdere hulp meer kon bieden. Hy maakte uitstekend gebruik van enkele onvoorzichtige zetten van Euwe en won welverdiend in 40 zetten. Het is typerend voor de verering, welke men Euwe toedraagt dat onmid dellijk na het beëindigen van de party een merkwaardige gedrukte stemming onder het pulbliek viel waar te nemen Het geroezemoes, dat gewoonlijk het sensationele einde van een party bege leidt, bleef ditmaal volkomen achterwege. Overigens zij by deze gelegenheid op gemerkt. da: het puioliek zich hier te Enschede voorbeeldig gedraagt: rustig bescheiden. Ook de party CortleverStu pers had een onverwacht slot. Het v Sicilia^n, waarin Cortlever ondanks alle oprechte pogingen maar geen voordeel van betekenis kon verkrijgen. De party was reeds tot diep in het eindspel ge- voTderd, toen Stumpers plotseling door sohaakibldnd-heid geslagen werd en maar de kwaliteit prys gaf. Twee zetten later gaf hij op. Van Steenis maakte het tegen Kramer nog bonter. Reeds by de zet liet hij in een opening van eigen vinding een stuk* in de steek in de hoop Kramer ond^p de voet te lopen. Hiervoor is men echtep bjj de Friese kampioen, die de soliditeit zetve is, ten enenmale aan het verkeerde adres. Kramer incas seerde het stuk en v. Stèenis mocht hierna nog wat rondspartelen. Bij elke passende gelegenheid vereenvoudigde Kramer de stelling en op de 33e zet gaf i van Steenis het op. Uiteraard kwam de pfrty v. Sc I ting a—Ba ren dregt na de neder laag van Euwe nog sterker in de be langstelling te staan dan zy voordien reeds stond Het was een Spaanse party, waarin v. Scheltinga aanvankelijk de bes:e ks-nsen scheen te hebben. Baren- dregt eohter verdedigde zich zeer dingrijk en toen -hij zich volkomen had bevrijd en zelfs behoorlijke tegenkansen dreigde te krijgen, werd tot remise be sloten. Van den Berg koos tegen Don net de opmars van de e-pion als ope ningszet. Dee twee spelers kennen elkaar door en door. Het is dan ook begrijpelijk, dat Donner de Aljechin-verdediging ■p a Suyaopq axfnaauajj ap jam 'soojj Berg hierdoor althans enigermate In on bekend vaarwater te lokken. Dit streven had in overre succes, dat Donner e derdaad in slaagde een licht overwicht :e verkrijgen, dat hy in het verdere loop van de strijd in winst van een pion wist om te zetten, Tegen het einde van de eerste zitting ging het er op gelijken, dat v. d. Berg onder de voet zou wor den gelopen, maar hy kon nog juist stand houden, zodat zal moeten worden afgewacht of de pluspion van Donner voldoende is voor de winst. Zo was de stand Vrijdagavond om 7 uur. Hieronder volgt de partij Bouwmees terEuwe: Wit: H. Bouwmeester Zwart: Dr M. Euwe Italiaanse party. 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lc4 Lc5 4. c3 Lb8 5. d4 De7 6. 0—0 d6 7. h3 Pf6 8. Tel 0-0 Pa3 Kh8 10. Pc2 Pd8 11. b3 Le6 12. Lfl Pg8 13. Pe3 f6 14. Pd5 Df7 15. c4 La5 16. Te2 Pc6 17. Lb2 exd4 18. Pxd4 Pxd4 19. Lxd4 Dd7 20. Dc2 Pe7 21. Pxe7 Dxe7 22. g3 Lb6 23. Lb2 Dd7 24. Kh2 f5 25. exf5 LxfS 26. Dc3 Tf7 27. Tael Taf8 f4 Dd8 29. Lg2 c6 30. Lf3 d5 31. c5 La5 b4 d4 33. Dc4 b5 34. Dxf7 Txf7 35. Te8t Tf8 36. Txd8 Lxd8 37. Lxd4 Ld7 38. Le5 Tf7 39. Tdl Kf3 40. Lg4 en zwart gaf het op. Vrydagavond klokke 9 werd een begin gemaakt met het uitspelen der hang- partyen. Ook een deel van de Vrydag- morgen was hieraan reeds gewijd ge weest, doch de partijen v. Steenis Donner en Stumpersv. Scheltinga moesten toen opnieuw worden afge broken. 's Avonds echter gaf v. Stèenis zyn hangpartij tegen Donner zonder verder spelen gewonnen. Donner wist vervol gens zyn party tegen v. d. Berg inder daad tot winst te voeren. De party Stumpersv. Scheltinaa tenslotte werd Bij het ingaan van de 11e laatste ronde was derhalve de volgende „schone" stand bereikt: Euwe 7 punten, v. Schel tinga 6%. Kramer 6, Donner 5%, Baren- dregt 5, Bouwmeester 4%. Cortlever 4, Stumpers 2Vz, Van den Berg 3. Vinken en v. Steenis 2Vz. Met uitzondering van v. Steenis. die uitgespeeld is en dus reeds 10 partyen speelde, hebben alle deel nemers nu 9 partijen achter de rug. Euwe Zegenrijk werk van Simavi Werk voor Nederlandse artsen Een vreselyke hongersnood heerst op Timor. Moorden en mishandelingen zyn de orde van de dag om aan eten te komen. Regeringssteun blijft achterwege Simavi brengt hulp. Een groot tal geneesmiddelen is op komst voor i die aan vitaminengebrek lyden, zoals uitdroging van bindvlies en hoornvlies het oog, beri beri, pellagra. Binnen kort zyn er op het eiland slechts twee geneesheren, zodat er dringend behoefte bestaat aan propaganda onder jonge Ne derlandse artsen. Dokter J. Knoppe be handelt soms 400 patiënten per dag, ter wijl tienduizenden nog geholpen moeten worden. Studiebeurzen voor Surinamer» De Nederlandse regering heeft dit jaar weer zes studiebeurzen beschikbaar ge veld voor Surinaamse jongelui, elk van f2000 Ned. ert per jaar. MAM" altijd wint VIRGINIA •gaat dus tenslotte toch nog met de beste kansen de laatste ronde in. Hy heeft aan remise voldoende tegen v. Scheltinga. De laatste ronde begint reeds des morgens om 10 uur; zij zal worden voortgezet tot alle partijen zijn voltooid. Het lied der aethergolven ZONDAG 20 APRIL 1952 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 8.00 Nieuws 8.15 Gram IKOR: 8 30 Morgengebed KRO: 9.30 Ni< gmls 11.30 Jlogie 12.35 12.55 Zoni Lunchconcert 1.35 ..Uit het Boek der boeken" 1.50 „MatthSus Passion" (2e deel) 3.20 „De culturele aspecten van de woningbouw" 3.35 Cembalogezelschap 4.05 Gram 4 10 Katho liek Thuisfront 4.15 Sport 4 30 Vespers NCRV: 5.00 Geref. kerkdienst 6.30 Alt. cem- ilo en cello 6.45 Omroeporkest 6.55 Koor- ng 7.15 „Met de Christenheid van alle -uwen" 7.30 Nieuws KRO: 7.45 ..Practische hulp voor de studerende jeugd" 7.52 Boek bespreking 8 06 De gewone man 8.12 Leen- der Choralen 8.30 Vraaggesprek over het werk van de Culturele Raad van Limburg 8 40 „Het Limburgs volkskarakter" 8.45 Gev Limburgs programma 10.10 „De laatste tocht van Sint Servaas". Limburgs spel 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.30 Veilig heidspraatje 8.40 Orgel 857 Sport 9.00 Va- cantietips 9.10 Gram 9.45 „Geestelijk leven" VPRO: 10 00 Voor de jeugd IKOR: 10.30 Ned Herv. Kerkdienst uit Johannesburg 11.30 ..Angeren heeft een nieuwe kerk" AVRO: 12 00 Politiekapel 12.30 „Even afrekenen, BRUSSEL. 324 m. 12 08 Orkestconcert 100 Nieuws 1.15. 2.30; .00. 3.45 en 4 45 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Jazz ession 7.00 Godsdienstig halfuur 7 45 Nieuws 8 00 Hoorspel 10 00 Nieuws 10.10 Gram 10.50 "leuws 11.00 Gram 11.55 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Radiojournaal 12 34 Amusementsmu- ek 1.00 Nieuws 1.13 Gram 1.30 Voor de soldaten 2.00 Gram 4.00 Sport 4 45 Gram 5 00 :ang 5.40 Gram 5.45 Sportuitslagen 5.50 me VPRO: 5 00 Gesprek- i VARA: 5 30 „Monus. d« Jeugd 5 50 Sportjourr 7 00 Gev. muzii 8 00 Nieuws 8.05 Thea 9 05 Avro-allerlei 10.10 ren", hoorspel 9.45 Gram 10 30 Strijkorkc AVRO solisten ENGELAND. BBC Hoi 12.10 Crltleken 1 00 N 1.30 Gram 2.00 Wenken Hoorspel 3.31 1.10 Causerie serie 10.52 ENGELAND. BBC Light I 1500 en 247 m. 12.00 Verzoekprogramma 1.00 Lichte muziek 1.30 Gev. muziek 145 Gei gramma 4.30 Lichte muziek 5.3Ó Gi Gram 3.30 Voor de vrouw 4 00 G< Hoorspel 8.30 Lichte muziek 7.00 Nie Lichte muziek 8.30 Community singing 9.00 Gev. muziek 10.00 Nieuws 10.15 Twee piano's 10.30 Muzikale causerie 10.45 Orgelspel 11.15 Lichte i 1.56 NIei FRANKRIJK. Natlor spel 3.00 Gr: rette 5.15 G en 8.15 Grai 3.30 „Le Verbe Alt i 5.50 Orkestconcer 9 20 Klankbeeld 10.33 Kaï 5.50 Oi J0 Klankbee :iek 1135 Gram 11.46 Ni( 1.20 Hoor- ner". ope- 7.30, 8.00 58 „Waarom moest jij zeggen dat zij knap was, vertel me dat eerst eens? Wilde je daarom al leen gaan? Wie weet wat je dan ge»egd had." „Dus toch jaloers?" Willem zei het niet plagend meer doch ern- demonstreerden. Voor het naar bed gaan, nam hy afscheid, want om drie uur in de morgen moest hij varen. Koud en formeel waren zijn woorden en hij ver- Advertentie) Ay/enties'-lA zei een glanzende KROON op Uw voor|..n-schoonm«kl Een HAROOLIN echljderbnrl vr/ongl «HBSaaBEEBSBk vjt „rr ffirffaiir HARDOLIN yi^eventig maal zevenmaal stig, want hij herkende in haar onbillijk optre- ried niets van de strijd die hij bezig was uit te den de zonde van haar vader, die mateloos zijn vechten. Hij sliep weinig, want de gedachte aan driften uitleefde. Daaf Maasdam en diens onmogelijke positie liet Heftig ontkende Toos elk gevoel van jaloers- hem geen rust. Hij wilde Daaf wel helpen, maar heid, ze stond alleen maar op haar rechten. zyn plicht., o die plicht. Moest hij aldoor offeren? „Dat zijn de woorden van je vader," verweet Zijn broer vergeven, keer op keer, dat was zijn Willem voorzichtig. De beschuldiging sloeg in; de herinnering aan de redeloze verwijten, waarmee haar vader elk een aanblafte, brak haar drift en moe zei ze: „Kom laat ons verder gaan." Willem vertelde haar de geschiedenis van Marrigje en van de verdenking waaronder de oude man vele jaren geleden had, doch zij luis terde slechts met een half oor. - Een nieuwe angst had de vrees voor Marrigje O. BAARDMAN verdrongen. Zij dacht aan de manier waarop haar vader het leven aan boord van de Eben- Haözer ondraaglijk maakte en nu moest zij er- plicht, maar wat had hij met Daaf uit te staan? kennen dat de zonde van haar vader ook in haar Hij moest zorgen voor het familiebezit en de den wa* de officiële doktoren ongeneselyk ver leefde. Niet Willem maar zij zou de schuldige verantwoordelijkheid voor Daafs gezin, moest klaard hadden, maar geen van hen kon met zijn als hun geluk stuk zou gaan. „Ben ik erg Daaf zelf dragen en Daaf alleen. Het zou een een stuk ijzer de gruwelijkste kwalen uit een gemeen?" vroeg zij deemoedig. mooie wereld worden als het anders was. mensenlijf wegtrekken. En zie.... dat kon die Vertederd antwoordde Willem: „Jij gemeen..." De volgende morgen eer hij uitvoer sloop hij Nederlandse schipper. In een omhelzing smoorden de verdere woor- op kousenvoeten naar de zolderkamer waarin Als Willem aan de wal was voor zijn inkopen den. Willem sliep. zagen de mannen hem met ontzag na en de De atmosfeer was tussen hen weer geworden „Willem... Willem" riep hij op fluistertoon aan vrouwen huiverden van zijn nabijheid, in de win- tot een klaarheid waarin geen plaats was voor het oor van zijn broer. kels weken zij schuw van hem weg en be- trieste gedachten. Ze waren jong, ze hadden „Wat is er?" mompelde Willem onwillig. vreesd zagen zij naar de handen waarin naast elkaar en er was niets meer wat hun deerde „We zullen 't dan maar zo doen met Daaf de goede ook boze krachten aanwezig konden De aanwezigheid van Adriaan was die avond Maasdam." zijn een ontwijding van de sfeer en diens woorden „Doen wat doen?" 1° de café's werd het wonder besproken van klonken als een profanatie in een psalm. Hij was „Geld lenen voor een motor zoals jij wilde." mond tot mond groeide het aan tot een mirakel, als dc schaduw, waarin Toos zich deze middag Helder wakker schoot Willem rechtop in bed welks weerga in gans Walenland niet aan te koud had voelen worden, doch hij was minder en hartelijk prees hij: .Adriaan, je bent een wijzen viel. vluchtig. Massief en afwijzend zat hij in zyn prachtkerel en het puikje onder de broers." (Wordt vervolgd.) IX. Na zyn terugkomst in Engis kwam Willem Mondijn voor velerlei moeilijkheden te staan, welke hem het leven aan boord en aan de wal zuur maakten en zwaar van ergernissen. Aan de wal was de belangstelling van de be volking van Engis hinderlijk en lastig. Elkeen wildede Nederlandse schipper zien, die het meisje uit de villa Elvira op zulk een wonderlyke wijze genezen had. Het volk van Engis was licht .van zeden en voor velen waren de carnavalsdagen de hoogte punten van hun religieus leven, maar meer dan hun geloofsgenoten over de Nederlandse grens waren zij gevoelig voor het mysterieuze in een onbegrepen handeling. Of was het geen mysterie wat de Nederlander in villa Elvira gewrocht had? In de bergen woonden gebenedijde wonderdoe ners, die met eenvoudige planten genezen kon- imbel 6 25 Gram 6 30 00 Nieuws 7 30 Gra 9.05. 910. 9.30 lodsdlenstlg halfui s 10.15 V 8.00 Hoorspel 8.45 - Gram -kprogramma 11.00 Nli 1.05 Dai MAANDAG 21 APRIL 1952 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7j)0 Nieuws 7.15 Gewijde m Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Zierikzee (vac. A. N. pyn» aoker H-ordyk) L. J. v. d. Kam te Ko- dichem; te Giessendam-Neder-Hardiux- veld A. Vroegindewey te Veenendaal; ta Ernst (toez.) G. C. Severyn te Hooge- Benoemd: tot hulpprediker te Zierik zee H. Bakker, godsdienstonderwyzer te Zwyndrecht. Aangenomen: de benoeming tot hulp prediker te Apeldoorn P. v. d. Sluys, a s. em.-predlkant te Dedemsvaart. Geref. Kerken Aangenomen: naar Vries (Dr.) cand. B. van Oeveren te Halfweg die bedankte vdor Godlinze (Gr.), Oostwold (Old.), Melissant cn Pingjum-Zurich; naar Ber- kum cand. R. J. Beukema te Midwolde (gem. Leek), die bedankte voor Hom- ihuizen-Kloosterburen, Lexmond, Eae- Ten Post, Teraaard en voor Twy- zeL Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Zaandam D. van Houdt Uithuizermeeden; te Amsterdam- Centrum (2e pred. pl.) L. J. Goris te Weesp. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Zaamslag J. G. van Minnen te Huizen (N.-H.). „Mogen wij bewaard zijn voor broederstrijd" Over de Christelijke school (Van een onzer verslaggevers) De „Christelijke-school-crlsis" werd gisteren aangeroerd op de vergadering van de Vereniging van Christeiyka Leraren en Leraressen by het Nyver-1 heidsonderwys, welke in Putten gehou den werd. De voorzitter, de heer G. Es- meyer uit Rotterdam verklaarde dat de vereniging te dezen aanzien een beslist standpunt inneemt: zij bevordert het stichten van Christelyke scholen en tevens het geven van voldoende Bybel- onderricht op elke nijverheidsschool. Isolement dus èn apostolaat. „Laat ons bidden", zei spr., „dat ons Christelijk volksdeel bewaard moge blijven voor een broederstrijd over de Christelyke school. Die zou by velen het élan vóór die school doen dalen". Spr. verheugd» zich, dat de vereniging in samenwerking met de Bond van be sturen van Chr. nyverheidsscholen het examen voor de Na-akte voor het Chr. N O. Weer zal instellen om de studie van de Chr. beginselen voor deze scholen by het personeel te stimuleren. Ook willen wij, aldus spr., onze Chr. collega's bij het niet-confessioneel N.O. steunen. Ze noren by ons. Vervolgens bepleitte de voorzitter het opheffen van ongelyke bezoldigingen krachtens een salarisschaal en de her ziening van het rechtspositiebesluit. Sedert 1935 wachten wy hierop. Ons ge duld wordt wel erg lang op de proef gesteld. Als een request niet helpt, zou het tot een protest moeten komen. Dr H. R. Wijngaarden heeft gerefereerd over: Algemene karakteristiek van de puberteits-ontwikkeling. n 12 25 V. t 12 59 Klok- 1.15 Mandoline-ens Schoolradio 2 35 Grar i 3 30 Strijkk- >ol 7 40 Radlokra mg 10.00 Strijkorkest 7.00 Nieuws O Gram 8.00 Nl« wijding 9 25 Voor de 11.00 ..Reislndrukkei 11.15 Orgelconce Fluit en cello 230 Voordrac 2 45 Kamerorkest 3 15 Vooi Amateurprogramma 5 00 ..Musicalender Voor de padvinder „Het o van onze landbouwgronden' Radloscoop 10.30 Viool, cel Nieuws 11 15—12.00 Concerl ENGELAND. BBC I 12.00 Lichte muziek 1.00 Nieuws MO Gev ntaar 6.25 Dansmuziek serie 7.15 Promenade orkest rending: li itwateringsdiepte 8 00 Nieuws 8 05 3 en plano 11.00 Service. 330 i programma Gram 4.30 Interviews 5 00 Voor de kinderen 6 00 Nieuws 6 15 Sport 6 20 Causerie 6 30 Orkestcoricert 7.30 Causerie 7.45 Planoduo 8 00 Hoorspel 8 45 Causerie 9.00 Nieuws 9.15 Hoorspel 10.45 Gram 1100 Nieuws. ENGELAND BBC Light Programme 1500 en 247 r 12.00 Orgelspel 30 Dansmuziek 1.00 Or- >r de kinderen 2 00 Voor muziek 3 30 Voor de sol- lentaal sextet 4 15 Mrs Hoorspel 5 40 Orgelspel Dale's dagboek 4 6 00 Gitaar en zs Hoorspel 7.00 Nieuws 7 25 Sport 7 30 Gev. programma 8 00 Klankbeeld 8 30 Gev pro gramma 10 00 Nieuws 10 15 Actualiteiten 1020 Lichte muziek 1100 Voordracht 1115 Lichte muziek 11.56 Nieuws FRANKRIJK. Nationaal Programma 12 00 Operamuziek 12 30 ..Jeai !t Jear rit". 1.00 f Choufleurl restera chez lui le 1 58 Gram 2 00 Nieuws 2.05 Gram spel 4.00 Kamermuziek 5 00 Volksn Dansmuziek 6 30 Amerikaanse ultzt Orkestconcert 9.50 Gram 10 50 Gev ma 1120 Solistenconcert 1145 Nie 12 05 Gram 100 Nie 00 Gram 5 00 Nieuws 'lanorecltal 7.20 Grai 845 Gram 915 Orke: 10.10 Gram 10 50 Nlguws BRUSSEL 324 1145 Gram 12 34 Voor de li Gram 12.50 Koersen 12 55 Gi 1 15 Pianospel 2.00, 3.00 vs 1 10. 2.15. 3 00 15 en 5 45 Gram 7 7 45 Nieuws 8 30 oncert 10.00 Nleuv ndboi 6 15 Gra 00 Nleu- 00 Gram 5 ntsorkest 6.00 Frar 6.25 Financiële kroniek 6 n 7 00 Nieuws 7 30 Gram 7 8 00 Kamerorkest en solist ten 915 Dansmuziek 10 rzoekprogramma 10 55 Nleu Reeds méér aan 300.000 automobilisten profiteren van hun RENAULT 4. Vraagt inlichtingen aan Calandplein 2 Den Haag, of aan Uiv dichtstbijzijnde dealer, Vier Ned. studenten naar Argentinië i De rectoren van de studentencorpora van de universiteiten te Leiden, Amster- j dam (gem. universiteit), Groningen en I Utrecht zijn vandaag in een Argentyns f vliegtuig van Schiphol vertrokken voor L een verblyf van twee weken in Argen- tinië. Zy zyn uitgenodigd door de Ar- gentynse regering om zich op de hoogte te stellen van het studentenleven en van I de sociale maatregelen die daar voor stu- I denten zyn getroffen. De vier studenten zyn: J. J. C. Alber- I dingk Thym (Leiden). J. E. Brikkenaar f van Dijk (Amsterdam), J A. v. d. Ven (Utrecht) en P. A. C. Douwes (Gro- I ningen). j „De scholennood" is het onderwerp f van een demonstratieve bijeenkomst die de Ned. Ouderraad, de Ned. Onderwij- p zers Vereniging en Volksonderwijs Za- J terdag 26 April in Utrecht zullen houden. P Sprekers zullen zyh Alb. Boogaard, f hoofdbestuurslid van de N.O.V., cn P. H. van Thuyl, wnd. secr. van Volksonderwijs, p (Advertentie) ni

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2