Noordwijks raad behandelde begroting 1952 Vele verlangens bleven nog onvervuld Kamperen in Noordwijkerhout opnieuw geregeld N,V. JOH. SCHAART Wat G0ENAAT doet is wèl zo goed/ We zijn dikwijls zulke „druk- doenerige" Christenen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRUDAG 18 APRIL 1382 Critiek en loi voor B. en W. Wegens een lichte ongesteldheid van de burgemeester presideerde wethouder De Witt de begrotingsvergadering van Noordwijks gemeenteraad. De algemene be schouwingen werden geopend door de heer Vogelaar (Prot.-Chr.) Hy wilde eerst een persoonlijk woord spreken. Spr. wenste niet zijn critiek te herhalen, die hy de vorige keer heeft "geuit. Gezien de samenstelling van de raad, zal dit toch geen effect hebben, al handhaafde spr. de bezwaren tegen de werkwijze en het tempo van het coUege. Overigens bleef spr. by zyn standpunt, dat hy op parlementaire wyze zal meewerken aan het werk van de raad. De mening der Prot.-Chr. fractie dat er over de begroting zelf door de afdelingen weinig is gezegd. De begro ting is door de afdelingen gebruikt als kapstok, om daaraan allerlei wensen verlangens op te hangen. De fractie heeft tegen de gang van zaken beden kingen. Er is veel beloofd en toegezegd, waar weinig van terecht gekomen is. Spr. noemde: de overeenkomst met „Zeebad", het Oorlogsmonument, de sportstichting, de woningstichting, de Provinciale weg Bij alle critiek heeft de fractie ook waardering voor het college. Er wordt veel tijd geofferd aan de belangen de gemeente. Ook de wethouders doen voor een betrekkelijk kleine vergoeding veel werk. Spr. besloot met de w God de gemeente zal zegenen. Het thema van de beschouwing héér Urlus (K.V.P.) was: Hulde, Hulde aan B. en W., de ambtenaren ja zelfs de •"gemeenteraad. Wel had spr. met zorg in het hart de begroting gezien en onder zocht De algemene perspectieven zijn niét gunstig, maar de R.K. fractie zegt in het volle vertrouwen in het college alle medewerking toe. De heer Wenckebach (Gem. Bel.) wees er op, dat de ambtelijke sfeer wel ver af ligt van het zakelijke. Ook spr. was van mening, dat verschillende be- iloften niet vervuld waren, terwijl diver se zaken om een oplossing schreeuwen. Spr. hoopte, dat dit jaar voor deze za ken een oplossing zal worden gevonden. In een geestige speech attendeerde de heer Rippen (P.v.d.A.) er op, dat we de realiteit in het oog moeten houden. De toon van de begroting is minder somber dan im1951. Spr. noemde diverse mee vallers in 1951. In Den Haag denkt men over de financiële positie van de ge meente anders dan de burgemeester (Kareol!); daarom vond men de uitgave van f 60.000 niet verantwoord. De ge meente heeft een schuld van f 1.600.000. die niet geconsolideerd is, en nieuwe kapitaalsuitgaven zijn niet gewenst. Spr. vroeg aandacht voor staatsvijand nr. 1: de woningnood. De burgerzinlening is hier te laat aangekondigd en het re sultaat is navenant. Spr. was het eens met de critiek van de heer Vogelaar op het tempo, waarin B. en W. werken. Hy noemde de kwestie „Zeebad". De prac- tyk van deze maatschappij is: Beloven en niet betalen, en B. en W. doen hier aan niets. De conclusie van de heer Rip- pèn was, dat het college te traag de za ken aanpakt. Hij drong aan op een ener giek optreden. De heer Vogelaar wenste nog even te rug te komen op de woningbouw. Spr. had alle waardering voor de activiteit van het college in deze, maar noemde de gang van zaken bij de burgerzinlening zeer teleurstellend. De burgemeester had hiervoor een raadsvergadering toege zegd, en tevens dat propaganda hiervoor zou worden gemaakt. Spr. citeerde een verslag van dé raad van Katwijk in de N.L.C., waaruit blijkt, dat in Katwijk voor twee ton is ingetekend. Noordwijk maakt met nog geen f 20.000 wel een zeer pover figuur, en dit is te wijten aan de geringe reclame. De heer Voge laar drong aan op maatregelen om dit bedrag alsnog te verhogen, omdat dit toch een belang van de eerste orde is. Beantwoording Hierna beantwoordde loco-burgemees- ter De Witt de gemaakte opmerkingen. B. én W. hebben zo serieus mogelijk ant woord gegeven op de vragen der afde lingen. Het college heeft geenszins stil gezeten, maar wat de één urgent acht, acht de ander een zaak van het tweede plan. Spr. dankte de heer Vogelaar voor de waarderende woorden en de heer Urlus voor het vertrouwen. Over de kwestie-Kareol moest spr. iets rechtzetten. Het college heeft namelijk geen enkel ding gedaan, dat niet door de beugel kon. Het typische is, dat Ged. Staten wèl de kapitaalsuitgave voor Dob- belmanns duin goedkeurden, wat een zekere luxe genoemd kan worden, maar aan de aankoop van Kareol voor politie bureau, wat zeer noodzakelijk is, werd de goedkeuring onthouden. Spr. vond dat zéér eigenaardig. De resultaten van de burgerzinlening hebben ook spr. teleurgesteld. Overigens is de woningbouw geen eenvoudige zaak: we zijn gebonden aan de vergunning, die voor drie jaar 129 woningen bedraagt. Het college stimuleert zoveel mogelijk de particuliere bouw en spr. wees op het Golfterrein, waar thans 38 woningen wor den gebouwd met een premieregeling. De heer De Witt besloot met de op merking, dat het college zijn taak hoopt te volbrengen in afhankelijkheid van Hém, Die ons het leven gaf. Daarna was het woord aan wethouder Van Leeuwen, die de woningbouwpolitiek van het college uiteenzette en verdedigde. B. en W. zouden niet weten, hoe de wo ningbouw nog meer gestimuleerd zou moeten worden. De bedryfsbegrotingen werden vervol gens behandeld. Een uitgebreide bespre king ontspon zich over het electriciteits- bedrijf, in casu de voorgestelde tariefs verhoging. De heer Mesker was van mening, dat het huidige peil der arbeidslonen geen verdere verhoging toelaat. Spr. bepleitte een gezinsreductie, evenals de heer Van Rhijn. De heer Vogelaar wees op de techni sche moeilijkheden van zo'n regeling. Reeds in 1935 is deze verworpen. Spr. vond, dat door het woonhuistarief aan de moeilijkheden van de minder-gesitueer- dén tegemoet gekomen wordt. Dit stand punt werd gedeeld door enkele andere raadsleden. De heer v. d. Niet stelde voor, dat de heer Mesker inlichtingen zou inwinnen inzake gezinstarieven en daarna met voorstelden zou komen. De heer Mesker ging hiermede accoord de begroting van het G.E.B., inclusief de verhoging, werd aangenomen. Telegramstyi Verscheidene raadsleden hadden hierna nog vele wensen en verlangens. Het moet maar in telegramstijl. Vogelaar: onderhandelingen met eige naars Van afgebroken panden aan Kon. Wilhelminaboulevard en opening van zaken t.a.v. voormalig Oranjehotel. Voorts eerder inschakelen van raads commissies bij verschillende zaken. Rip pen en Sedelaar vielen hem bij. I Rippen stelde voor, de telefoonabonne menten van de raadsleden voor rekening van de gemeentè te nemen. Aangenomen met 9—5 stemmen. Hoe staat het met het plan algehele herziening straatverlich ting? vroeg Vogelaar. De Zwarteweg is ook onvoldoende verlicht. (Wordt onder zocht). Vogelaar pleitte ook voor orga nisatie der burgerlijke verdediging. Wenckebach achtte opening zwembad in de Noordduinen nodig. Weth. Van Leeuwen had goede hoop. De teertrot- toirs, o.m. in Piet Heinstraat, zullen ver beterd worden, aldus voorzitter tot v. d. Niet. De raad zal definitief moeten beslis- over bestemming Dobbelmannpark. Vermoedelijk wandelgelegenheid. Over een aula op de begraafplaats werd langdurig gesprokén. Op algemene wens van de raad zullen B. en W. dit in studie nemen. De vuilnisophaaldienst wordt misschien een gemeentedienst. Honden zullen in de bollentijd niet meer los mogen lopen, behalve op het strand. Er bestaat een kleine hoop, dat Noord- wijk een gymnastieklokaal mag bouwen. In studie is nog het plan woningstichting. Vogelaar drong aan op samenstelling mo-Zonder toestemming van het arbeids- numentenlijst. I bureau, ja zelfs zonder zijn baas er var Er ontstond een levendige discussie!te verwittigen, had een Noordwykse zee. /er subsidie aan bloemencomité. Deze'visser zijn fabrieksbaaytje in Sassenheim subsidie was totnogtoe gekoppeld aanverlaten en was ter visvangst getogen. V.V.V. Ook voor het nieuwe comité blijft Een boete van ƒ7,50 had hij niet betaald, de subsidie gehandhaafd. Vogelaar vroeg Nu was hij werkloos, zo vertelde hij de de raad te kennen in de verdeling, als de Haagse economische politierechter. Dit fusie onverhoopt niet tot stand zou weerhield de rechter niet hem komen. Hij stelde sidiebedrag te voteren (f 2100) en later te spreken over de verdeling. De raad ging accoord. Gedurende enkele jaren is bijdrage maatschappij Zeebad niet ontvangen. Rip pen stelde een raadscommissie voor, om deze zaak te bespoedigen. Vogelaar zette feitelijke toedracht uiteen. Juridisch kan de gemeente van Zeebad niets vorderen. Bijdrage berust op gentlemans agreement tussen beide partijen. Is nu blijkbaar een zijdig opgezegd, dus kan alleen vriend schappelijk geregeld. Een raadscommis sie kan de onderhandelingen alleen maai vertragen. Rippen trok daarom voorstel in, maar drong aan op spoed. De voorgestelde verhoging straatbelas ting achtte Vogelaar moreel onaanvaard baar, als extra-belasting van een bepaal de categorie. Na uitvoerige discussie verhoging aanvaard met 115 stemmen. Tegen: Lindhout, Sedelaar, Urlus, Voge laar en Wenckebach. Rippen vroeg principiële uitspraak over logeergastenbelasting. Op aandrang van voorzitter volgende vergadering. Vroeg ook aandacht voor „drama vai sportstichting". Wordt al vier jaar het lijntje gehouden. Weth. De Witt wist ook dit uit te stellen. Stichting van een badhuis, wens van Rippen, zal worden bezien. Hierna werd de begroting aangenomen: gewone dienst 1.779.423,77, nadelig slót 'taalsdienst ƒ1.023.191.06. Vogelaar dankte weth. De Witt voor de wijze presideren. De loco-burgemeester hiervoor zeer erkentelijk. Daarna beslo ten zitting. Zonder toestemming ontslag genomen het totale sub- form de eis tot 10 boete te veroordelen. Gemeenteraadszitting in non-stop-tempo Bij de opening van de gemeenteraads zitting te Noordwijkerhout sprak de voorzitter er gisteravond zijn voldoening uit, dat het lid Van der Ploeg na langdurige ziekte weer zijn plaats kon in- Enige begrotingswijzigingen en een voorstel van B. en W. om dé St. Józef- jongensschool aan het desbetreffende schoolbestuur over te dragen, werdén zonder discussie goedgekeurd. Waarna :n aantal hamerstukken volgde. Op voorstel van B. en W. werden enige stukken teeltgrond langs de Viaductweg verhuurd. Ook stelden B. en W. voor om de algemene politieverordening aan te vullen met bepalingen, die het kamperen beter zullen regelen. De raad nam ook dit voorstel aan. De nieuwe regeling verbiedt het kam- ;ren op terreinen binnen de gemeente, tenzij een vergunning van B. en W. wordt getoond. Ook degene, die het kam peren toelaat, is strafbaar. Deze regeling is niet van toepassing! gedurende de eerste 48 uur na aankomst van de houder van een kampeerpaspoort, indien de eigenaar van het terrein in het kampeerpaspoort een gedagtekende en ondertekende verklaring plaatst, waarin hij toestemming verleent. Voor vreemde lingen is eenzelfde uitzonderingsbepaling opgenomen, indien zij in het bezit zijn KATWIJK Collecte Emmabloem Men verzocht ons nog een opwekking te plaatsen voor dè Emmabloemcollecte, die in onze gemeente zal worden ge houden. We hebben ons afgevraagd, of dit nog nodig is. Katwijk zal tooh ook rime maté willen bijdragen tot de bestrijding van de tuberculose. Alleen dit nog: vóór 1940 gaf men minstens een dubbeltje voor een speldje. Nu hebben de kosten van de sanatoria zich vanzelf sprekend verscheidene malen vermenig vuldigd, zodatIeder kan deze zin af maken. Men geve dan oók met een blij KATWIJK AAN DEN RIJN Vierling Bij de heer V. werd gisteren een vier ling geboren. Er zij bij vermeld, dat het geltenvierling is. Moeder en kinderen maken het goed. „Ruth" vierde Jaarfeest In de kerkzaal werd gisteravond het jaarfeest gehouden van de Chr. meisjes- vereniging „Ruth". Ds Goverts stélde in zijn opening de belangrijke vraag, of wij leven voor de dood dan wel voor het door Pasen tot een overweldigende reali teit geworden leven. Alle problemen van het leven vinden aan de hand van Gods Woord een oplossing. Uit de opstanding Christus mogen wij met dankbaar heid dit jeugdwerk aangrijpen. De pre dikant wees ook op de apostolaire taak de Christen. Hij deed op ailen een beroep om het werk biddend te dragen. Uitvoerig werd deze avond ingegaan op de betekenis van het werk. De leid ster van de vereniging, mej. M. Hordijk, verklaarde de betekenis van 'het insigne vertelde ook iets over de jaartekst. De Meester is daar en Hij roept u. De jaarverslagen brachten opgewekte ge luiden. De agenda vermeldde voorts declamatie, schetsjes e.a. Vlot en goed werd alles afgewerkt. KATWIJK AAN ZEE Geref. Kerk In verband met herstelwerkzaamheden vinden de diensten ven de Geref. kerk op de eerstvolgende Zondagen op andere tijdstippen plaats. De tijden zijn nu: 8.30, 10.30, 4,30 en 6.30 uur. Hoog en laag water Zaterdag 19 April: hoog water 11.06, laag water 6.11 en 19.20. een voor Nederland geldig paspóort De uitzonderingsbepalingen gelden niet voor gemengd kamperen, tenzij echtparen en hun kinderen. Besloten werd, eén geldlening aa gaan bij de bank van Ned. gemeenten, be trekking hebbende op dé woningbouw leningen. Tot op heden is voor ƒ17.000 ingetekend. De raad verleende medewerking aan het verzoek van de Voorzieningheids- school om geld voor nieuwe leermidde len. Bij de behandeling van de verkoop van een perceeltje grond langs de Heren weg verliet de voorzitter de vergadering, omdat deze verkoop hem persoonlijk be trof. Verkocht werd aan de burgemeester een perceel bouwgrond, groot 553 m2. Hierop gaat de burgemeester een huis bouwen. Op voorstel van B. en W. werd de instructie van de gemeente-arts ge wijzigd. Zijn salaris werd met 100 ver hoogd i.v.m. de vele werkzaamheden, verbonden aan het inenten tegen diph- De raad besloot ten slotte van de heer A. A. de Groot te De Zilk kosteloos over te nemen een strookje grond langs de Regenvlietweg, opdat de weg iets ver breed kan worden. Eveneens werd beslo ten aan de heer H. van Denzen te Noord wijkerhout een stuk grond te verkopen van 150 m2 tegen 6 per m2. Bij de rondvraag stelden twee leden vragen omtrent gevaarlijke wegpunten in De Zilk. In minder dan een half uur waj een agenda van 15 punten afgewerkt. HILLEGOM Gunning der 70 woningen De bouw der 70 woningen aan de Meer straat en Brouwerlaan is gegund aan de firma Chr. Overdevest te Rynsaterwoude (laagste inschrijver mét ƒ566.000). LEIDERDORP Ziekenhuisverpleging In het Dorpshuis hield de vereniging voor ziekenhuisverpleging en operatie- fonds haar jaarvergadering. De opkomst was maar klein. De voorzitter, de heer L. C. Snel, beschouwde dat evenwel niet als een ongunstig teken, maar als een be wijs van het vertrouwen, dat de leden omtrent de resultaten koesteren. De 8 zitter 'herinnerde zün gehoor aan het ern stige ongeval, dat de heer J. Nagtegaal, bestuurslid, overkwam. Het slachtoffer was er aanvankelijk slecht aan toe, er is nu goedé hoop op herstel. Het slag van de penningmeester werd zonder meer goedgekeurd. De kascommissie bracht bij monde van het lid, de héér Brinksme, een gunstig verslag uit. De heer A. van Osnabrugge werd als niéuw lid van de kascommissie aangewezen. Dc aftredende bestuursleden, de heren H. J. van Mill, L. van Egmond en H. W. v. d. Hoeven werden herkozen. De voorzitter behandelde voorts nog de sanatoriumver- zekéring, een onderwerp, dat de belang stelling van verschillende leden had ge trokken. Men besloot de verzekering on der te brengen bij de Nederlandse stich ting voor sanatoriumverzekerlttg. RIJNSBURG Morsebel-ingelanden waren bUeen Onder leiding van de heer Joh. Krom hout vergaderden gisteravond de inge landen van de polder Morsebel. De reke ning 1951 sloot met een batig saldo van f460.71. De begrotinng 1952 sluit en heeft als eindcijfer f2.959.47. De polderlasten bleven op f 17 pr ha gehandhaafd. In de kascommissie werden gekozen de heren P. J. v. d. Hulst, P. G. Mulder en C. J. van Egmond. De secretaris, de heer J. J. Kromhout, zette uitvoerig de verversing van het polderwater uiteen. Dit laat veel te wensen over, omdat al het water uit de* marine-gebouwen in de polder sloten wordt afgevoerd. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. van Egmond. (Advertentie) man voor Radio WjaAIGAT 26 VOORHOUT Kranige redding Het 2-jarig dochtertje van de f*m. V. uit het Kievitsperk viel gisteren in een onbewaakt ogenblik in de Dinsdagse Wetering. Op het hulpgeroep van enige dames snelde iemand te hulp, die probeer de het kind, dat inmiddels van de af dreef, met een haak te grijpen. Dit mocht niet lukken. De tuinman G. Berg, die het hulpgeroep ook had ge- i hoord, sprong daarna te water en TEL. 3423het meisje op het droge te brengen. teuwe J2£££ Boad van Zwammerdam behandelde bouw plannen roorjaars successen Een BRILLANTE NYLONKOUS, extra lang, magnifieke voorjaarstinten. Alle maten Eff. georgette RA YE HOOFDDOEKEN, in zeven voorradig :eer fijne 4_2° 3,50, 5,25 WITTE PIQUE DAMESBLOUSES, volmaakte pasvorm. Keurige afwerking. Kan zowel hoog *ta gesloten als met open hals gedragen worden. I /w Voorradig in de maten 38 tot en met 48 Zeer fijne Macco kwaliteit In alle maten voor- oa zeldzaam mooie tinten, kreukherstellepd. ,yj Royale maat WITTE HEREN-POLOSHIRTS met vetersluiting. A 75 naad, mooie hiel, geheel versterkte voet, 0 radig. Slechts KATWIJK A/ZEE, VOORSTR. 7 -fr RIJNSBURG, VLIET N.Z. 28 LISSE Om de N.L.C.-wisselbeker De wedstrijden om hét schaakkam pioenschap van Lisse, mét als inzet de N.L.C.-wisselbeker, wérden voortgezet. De uitslagen van de vijfde ronde zijn: le klasse: C. BoogerdW. van Béek 0—1, J. Boord—M. Vermeer Vz—Vz, G. SoholtensN. v. d. Meij 01. 2e klasse: P. van Tol—H. den Butter 0—1, C. v. d* Tang—C. van t Wout 0—1, G. Vermey Jr.A. Krössóhéll 10, 3. Bos —J. J. v. d. Voort 1—0, J. Th. van KoppenG. Horsman 01. 3ê klasse: M. van Beek—L. Sehraven- deel uitgest., G. Vermey Sr.—L. v. d. Linden 1—H), J. Koppenaal—P. Wassenaar 1—0, A. Knoll—B. van Beek 0—1. Jeugdgroep: C. ClementC. van Ruiten 01, C. van RuitenF. Stam 01 A. van PijpenC. van Tol 10, H. Eyskoot Jr.—A. Snél uitgest. Jaarvergadering boerenleenbank De boerenleertbank Lisse kwam in jaar vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer J. W. A. Lefeber, die in zijn openingswoord de waarde van het spa ren belichtte. Het afgelopen jaar is voor de bank zéér gunstig geweest, mede dank zij de export der bloembollen. De omzet steeg met 20 procent, het spaargelden tegoed met f230.000 en de post debiteu ren met ruim drie tón. Het aantal spaar der rees met 200, töt 3700 met een bedrag van f3.640.000. Na een toelichting van de kassier werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. De winst werd bestemd voor de reserve, die thans de drie ton is gepasseerd. Als lid van de raad van toezicht werd herkozen de heer G. C. Tromp. Herkozen werd het bestuurslid de heer J. P. Segers. SASSENHEIM Postdulvenver. „De blauwband" De postduivenvereniging „De blauw band" organiseerde een Paasvlucht van Rotterdam af. Snelheid eerste duif 1290 meter per minuut. De duiven kwamen als vojgt binnen: C. de Zwart 1, 3, 8; G. van Egmond 2, 20; J. van Hulst 4, 12; L. J. Drost 5, 17; B. Roodenburg 6, 10, 13; Th. Lindaard 7; Th. v. d. Ploeg 9, 11; Snip- penberg 14; S. van Ruiten 15; H. Krom 16; H. van Niekerk 17, 18; P. Baart- man 19. Aanbesteding en gunning Gisteren is voor rekening van de coöp. land- en tuinbouwersaankoopvereniging Ons Belang aanbesteed het bouwen kunstmestlöods met bijkomend werk (15 x 40 m) aan de Industriekade alhier. Laagste insohryfster was de firma N. Kieft voor f 71.970, waaraan het werk gegund. Architect was de heer C. A. Sparreboom van de afdeling bouwkunde an het centraal bureau te Rotterdam. Burgerlijke stand Geboren: Dini, d. v. J. Kroes en J. G. Vós, Oude Poststraat 8; Maria L. P., d. P. v. d. Burg en P. J. Prins, Hoofdstraat 196; Elisabeth, d, v. A. Stolker en C. Duijvenbode, Charbonlaan 25; Frederik F. z. v. H. v. d. Stelt en J. A. Haulussy, Hoofdstraat 303; Wilhelmina M., d. v. A. P. C. van der Zwet en W. Went, Hoek- straat 27. Getrouwd: C. F. J. Hoes, 31 j., te Lisse 1 J. Th. Bemelman, 26 j., Hoofdstr. 276. Overleden: M. van Vliet, echtgen. v. A. Vliem, 58 j., Oude Haven 7. vyftig jaar getrouwd Op 1 Mei hoopt het echtpaar S. Groene- veld—A. Groeneveld-van 't Wout, Hoofd straat 221, te herdenken, dat het vijftig geleden in het huwelijk trad. Z OETERWOUDE Tuberculosebestrijding begonnen De afdeling van FUTO, de dienst, die zich bezig houdt met de bestrijding tuberculose, heeft een begin gemaakt met de doorlichting van de hele bevolking op t.b.c. Dit begin had gistermorgen plaats in de openbare school aan de Dorpsstraat. De voorzitter van de afdeling heette wél- kom de loco-burgemeester, wethouder G. P. van Leeuwen, wethouder M. J. dokter J. E. Zweers, artó voor longziekten te Leiden, ds Postma, pastoor i 21.30 Klavèrwyde en de hoofden van scholen, de heren Kouw en Schouten, allen lidj het cómité van aanbeveling. In de gisteravond gehouden vergadering van de raad van Zwammerdam ging eer achttien punten bevattende agenda ir drie kwartier onder de hamer door. Daar op stonden o.a. de aankoop van percelen grond in het bouwplan-Kerklaan f8330,80; de vaststelling van een nader plan van onteigeningen ten behoeve het bouwplan-Kerkplein en het aanbieden van een ontwerp-uitbreidingsplan gronden bij de bebouwde kom en langs de rijksweg (Rijnzijde en Landzijde). Voor de openbare vergadering begon, hield de raad een geheime zitting, waarin o.a. werd gesproken over de bouw van een openbare school. Besloten werd een lening voor de woningbouw aan te gaan van f22.150. De burgerzinlening is totaal mislukt Na een ambtsperiode van bijna 30 jaar nam de raad afscheid van de heer J. Th. Hoogteyling, ambtenaar van de burger lijke stand. Burgerlijke stand Geboren: Lijntje d. v. P. va N. L. Korbyn. ning zelf wegens ziekte niet kon verrich ten. Hij gaf een uiteenzetting van de voorbereidingen, die het gemeentebestuur voor de doorlichting had getroffen. Dok ter Zweers vertelde, hoe Zoeterwoude de laatste tijd zijn aandacht had getrokken door de vele geconstateerde gevallen. Hij sprak de hoop uit, dat diegenen, die af wijzend staan tegenover de zo goed be doelde maatregelen, alsnog hun mede werking zullen geven. Op uitnodiging van dokter Zweers Wethouder Van Leeuwen als eerste deel aan het onderzoek. De andere leden het comité van aanbeveling volgden. Het hele onderzoek duurt vier daggn. Voor hen, die geen gelegenheid hebben zich nu te laten onderzoeken, bestaat er een extra gelegenheid op Maandag van 19 tot Goed gespeeld D* mandoline vereniging Z.M.V. behaal- Wethouder Van Leeuwen vond het[d®.°P e®n concours te Bieda een tweede jammer, dat de burgemeester de ope-1 Pril® in de derde afdeling. Minister Mansholt Nu nog geen vettere melk Minister Mansholt heeft gisteren in Leeuwarden verklaard, dat hij een prin cipieel voorstander van verhoging van het vetgehalte van melk is. Thans kan dit echter nog niet gebeuren, want als het vetgehalte van 2Vt op BVz pet wordt gebracht, betekent dit een prijsstijging van de melk met 12^ cent of meer dan 50 pet per liter. Dit kan beschouwd wor den als een antwoord op zekere wensen, die onlangs van coöperatieve-zijde wer den kenbaar gemaakt In Maait Invoer voor 97 pet gedekt door uitvoer De waarde van de Nederlandse in voer bedroeg in Maart f 774 millioen (vim. f 724 min), terwijl voor een waarde van f 731 millioen (vun. f 643 min) werd uitgevoerd. Het dekkings percentage steeg van 89 op 97 pet en bereikte zodoende weer bijna het even- widhteniveau. (Cijfers CRI.). Willy Coriari Rooms-Katholiek De schrijfster Willy Corsari schuil naam van mevr. W. A. Douwes-Schmidt, is katholiek geworden, aldus meldt de Vkrt. Tijdens de Paasnachtviering in de Abdij der Benedictinessen te Oosterhout is zij gedoopt. Peter was de schrijver Pie- tèr van der Meer de Walcheren. Mevrouw Corsari heeft als doopnaam de naam van de heilige Thèresia van Lisieux gekozen- Serenade voor Kamerlid Schilthuis (70 jaar) Gisteren werd het socialistisch Tweede Kamerlid J. Schilthuis 70 jaar. Zijn wo ning aan de Soutelandelaan werden gis teren en vandaag bedolven onder de bloemen en telegrammen. Vóór de receptie van gisteravond in restaurant Duinwijk aan de Van Alke- madelaan, zal het muziekcorps Paul Krü- ger om half acht een serenade brengen aan de heer Schilthuis, wegens diens contacten met Zuid-Af rika. cNjenws uit de %ijn- en Ueenstreek Alphen aan den Rijn Boeiende lezing van Miss Richards Op uitnodiging van de heren L. de Graaf, ds C. J. Lambour en mr R. H. Sams om kwamen gisteravond velen byeen ln de Kerkzaal van de Martha-Stichting, om te luisteren naar de lezing; van Mlse E, Richards over „Christus, de Geneesmeester van ziel, geest en lichaam". Woensdagavond hadden enige aanwezigen in het ge bouw van het Leger des Heils reed® met deze Engelse Christin kennis mogen maken, waar ook het eerste deel van de lezing w«rd gehouden. vreselijk! Maar is het in ons land anders? Terwijl hét volk feest wil vieren^ VALKENBURG Propaganda-avond „Steunt Wettig Gezag" Aan vele personen was in die loop der vorige week een uitnodiging gericht om een propaganda-avond van „Steun Wet tig Gezag" by te wonen. Het was dan ook volkomen te begrijpen, dat burge meester Van der Harst gisteravond in zaal De Vries er zijn verwondering over uitsprak, dat zo'n gering aantal aan de uitnodiging gehoor had gegeven. Zou het vergevorderde seizoen, misschien een der oorzaken kunnen zijn? De burgemes:er van Boskoop, mr dr Verkerk, verkeeg het woord om zijn in leiding te houden over de nationale reserve. Allereerst besprak hij de bittere noodzaak hiervan We strijden niet tegen lets; we strijden voor vrijheid en recht. We hebben daarom de plicht als één achter „Steun Wettig Gezag" te gaan staan. We weten de dag niet, wan- het gevaar ons zeer ernstig kan be dreigen en daarom dienen we paraat t 'zijn. Kapitein Dykstra gaf hierna nog eer toelichting over de reserve-grensbewa king, die voor onze gemeente in zekere zin urgent is in verband met de a wezigheid van het vliegveld. Na de vertoning van enkele films en het aanbieden van een kop koffie stelde burg. v. d. Harst de vraag, wie van de aanwezigen zich wilde opgeven als lid van „Steun Wettig Gezag". Niemand I gaf zich op, zodat de leider van de avond- het niet op z'n plaats vond, de 'film „Gouden Bartden" te vertonen. Spr. dankte de heren, die hun vrije tyd ter beschikking hadden gesteld en hoopte ln de nabije toekomst nog eens een poging te doen om toch een afdeling van de nationale reserve op te richten. In de bijeenkomst van gisteravond, die door ds Lambour werd geopend sprak Miss Richards van de grote liefde Gods, die ziel, geest en lichaam verlost; een liefde die nooit teleurstelt. We zien deze liefde Gods aan het Kruis, waar Jezus zowel de zonden als de ziekten heeft gedragen. Wanneer Hy met Zijn liefde in ons hart binnendringt worden alle boosheid en complexen ln het onderbewustzijn verdreven. Miss Richards achtte het een vanzelfsprekend heid, dat wjj de genezende liefde Gods met anderen delen. Het is de liefde die geneest en ook onze bróeder geneest, al dus spreekster. We zijn dikwyls zulke drukdoenerij' christenen, die geen tijd hebben om naai Gods liefdesstem te luisteren. Hoevelen zullen we hierdoor al hebben afgestoten? Daarom zullen we onze liefde hebben te toetsen aan 1 Cor. 13. Het wordt boog tyd, dat wy een positief geluid laten ho ren; we beseffen dikwyis te weinig dat onze negatieve gedachten zoVeel kwaad doen. In een gemeente waar heT^geloof le vend is, kan men veel meer génezingen verwachten dan daar waar men christen slechts in naam is. Miss Richards herin nerde aan de woorden uit Jacobus 5 zei het tragisch te vinden, wanneer geen ouderling bereid gevonden wordt een zieke de handen op te leggen. Scha men we ons dan voor de liefde van Jezus Christus die ons verlost heeft? In aansluiting op deze met grote aan dacht gevolgde lezing Werd gezongen: „Nooit kan 't geloof te veel verwachten". Daarna was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De lezing werd door mej. Van Dalfsen te Winschoten vertaald. De laatste lezing wordt hedenavond gehouden eveneens 7.30 uur in de Mar tha-Stichting. Simavi-collecte De onlangs in onze gemeente gehouden collecte ten bate van het Simavi-werk hééft circa f 1450 opgebracht. Veehouder door koe aangevallen De veehouder Breeveld te Gouwsluu zette zich gistermorgen om een van zijn koeien te melken. Plots wendde het dier de kop en stootte B. achterover en alsof dit nog niet mooi genoeg was ging het de boer hierna ook verder met de horens beWerken. De arbeider A. Treur snelde zijn baas te hulp, maar eerst nadat hy volle kracht de dolle koe met een melk emmer op de kop had geslagen, deinsde het dier even terug. Toen Treur met dochter van de boer het slachtoffer op een wagen wegbracht deed de koe op nieuw een aanval. Voor Br., die verwon dingen had over het gehele lichaam, moest medische hulp ingeroepen worden. De kwetsuren waren gelukkig niet ernstige aard. Tijdrede van ds Dorsman voor de S.G.P. Op uitnodiging van de Staat-Geref. kiesvereniging „Keuohenius" hield ds P- J. Dorsman, Ned. Herv. predikant te Schelluiuen, gisteravond in de Chr. Geref. kerk aan de Van Reedestraat een tijd rede Na de opening gaf spr. als onderwerp voor zijn rede op de verzen 23 (slot) en 25 van Daniël 5: De kiekende geschie denis van de koning Belsazar, die schrikt werd door het schrift aai wand Spr. noemde het een Ontroerend schouwspel. Buiten de muren van Babel woedt de strijd en sterven de zonen van he' volk. In de stad houdt de koning 1 feest met zdjn rijksgroten. We zeggen: bloeden ook onze jongens op het slag veld in Korea. Belsazar gebruikte en ontheiligde de gouden en zilveren vaten uit Jeruzaiems tempel. Ook bij ons worden de schatten van de tempel des Heeren veracht. De kennis van Gods Woord neemt af; de Zondag wordt steeds méér ontheiligd; schrikbarend is het misbruik van Gods Naam. En het volk van God gaat hierin niet vryuit. In Babels palels verschijnt Gods sohry- vende vinger. Maar ook ons volk worden de waarschuwingen niet onthouden. De tekenen van Gods geridhten zijn onmis kenbaar. Maar er is geen terugkeer tot de Schrift. Redding wordt gezocht bij Veiligheidsraad enz- Hét gevolg is al leen, dat de verwarring groter wordt. Men werpt zich eigen goden op en bouwt op de vaccinatied-wan-g en het verzeke ringswezen. Daniël, naar het hof geroepen, zegt met nadruk, dat God vertoornd is, omdat Hem zijn ere onthouden is. In het vrese lijke vonnis, in dezelfde nacht ook uit gevoerd, werd de koning de dood gezegd. Ook injmze dagen menen velen: Het zal zo'n vaart niet lopen. Maar God heeft reeds gesproken. Anderen heereen over ons, Het teken aan de wand is een ern stige waarschuwing voor ons volk. Alleen Christus kan redden. Het slot van'de met grote aandacht ge volgde rede was een hartstochtelijke op roep om des Heeren Woord niet te ver- adhten. Dan alleen is er hoop. dat God Zijn toornende hand van ons volk zal afwenden. Nadat gezongen was Psalm 794. sloot ds Dorsman de bijéénkomst met dankge bed. Alphenaar kreeg derde prijs By de te 's-Gravenhage gehouden wed strijd in welsprekendheid en voordracht kunst, uitgaande van de Maatschappij tot bevordering van woordkunst behaal de onze plaatsgenoot, de heer Banny Deurioo, de derde prys. Hij kreeg de op dracht een rede te houden, getiteld „Morgen i* het te laat" vertolken. Hiervoor koos hy „De ge ketende" van J. J. Brokaar, een plaatsgenoot. De heer Deurioo oogstte al eerder als jonge acteur successen. Met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis Gisteravond werden bewoners in d' omgeving van het perceel Hooftstraait 220 gealarmeerd door hulpgeroep. De 43-j. fabrieksarbeider H. Koetsier en echtgenote bleken in nood te zyn. De man vloog met brandende kleren als razende heen en weer. Van alle kanten kwam hulp en men rukte hem die bran dende kleren van het lichaam. Helaas kon niet worden voorkomen, dat de man aan alle ledematen ernstige brandwon den opliep. Dokter J van Eek verleende eerste hulp. Tenslotte werd de man ir zeer ernstige toestand naar het St Elisa- beth-ziekenhuis te Leiden vervoerd. De brand ontet-ond, toen de vrouw een bran dend petroleumstel bijvulde en de olie vlam vatte Op haar hulpgeroep kwam haar man, die poogde het vuur met een kussen te doven. Hierby kwam hy te vallen. Hij trok het brandende petro leumstel in zyn val mee, waardoor by de inhoud o'-er zich heen kreeg Dank zy de hulp van de buren kon de brand in de woning, waar nog vier kinderen waren, ir. de kiem worden gesmoord. DE KAAG Jaarvergadering E.H.B.O. Dé afdeling De Kaag van de Ned. ver eniging E.H.B.O. hield onder leiding van de voorzitter, de heer J. P. Buitenhuis, haar jaarvergadering, waarvoor, zoals ge bruikelijk, grote belangstelling bestond. Speciaal welkom werden geheten dokter Van der ByL Uit het jaar- vérslag van de secretaresse, mej. Riek Biemond, bl. k. dat de E.H.B.O. tachtig keer in actie jtwam, waarvan zeven maal ernstige verkeersongelukken. De pennlngmeèsteresse mej. Cor van Eg mond, meldde, dat er een batig saldo van f 185.11 is. Dokter Van der Byl kreeg waarderende woorden en een cadeau zyn vele werk als leider en mevr. Van der Byi werd in de bloemetjes gezet. In zyn dankwoord spoorde dokter Van der Byl de leden aan, regelmatig de lessen te bezoeken en nieuwe leden te werven. Van het kasgeld zullen nieuwe verbandtrom- mels worden gekocht. Namens de V.V.V„ de ijsclub en de Oranjevereniging dankte mej. Riek van Nieuwkoop de E.HR.O. het verrichte werk. In de pauze zorgden de dames Verstaveren voor ac- cordeonmuziek. Daarna kwam de ont spanningsvereniging uit Nieuwe Wete ring met het toneelstuk „Op eigen erfde grond" voor het voetlicht. Er werd 'ot en goed gespeeld en de waardering jor het gebodene was algemeen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Ledenverga lering Hervormde school In een lokaal van de school werd gisteravond onder voorzitterschap van ds J. Poort de jaarvergadering van de Hervormde school gehouden. De voor zitter constateerde, dat het afgelopen jaar voor de school gunstig is verlopen. De heren H. H." Zwart en J. Vonk brachten hun jaarverslag udft Er was een ba-tig saldo van f2076.02. In de pauze tracteerde de heer G. v. d. Byl op koffie met gebak, in verband met zijn afscheid als bestuurslid. De aftredende bestuurs leden, de heren C. A. van Dam en Zwart, werden herkozen. In de vacature v. d. BUI werd gekozen de heer M. L. C. den Haan (Ryndyk). Van de heer J. vén Veen was bericht ontvangen, dat hU als bestuurslid bedankte. De heer C. v. i. Bijl volgt de heer Van Veen op. De voorzitter zegde de heer v. d. Bijl dank voor al het werk, da hy in het belang van de school heeft gedaan. Van de oprichting af heeft hy in het school bestuur zitting gehad. Het zal hem vol doening geven, dat nu een zoon in het bestuur is gekozen. Ook de heer Van Veen werd bedankt. In de commissie tot het nazien van de rekening 1952 werden benoemd de heren D. de Vogel, G. van Ommaring en W. J. Jongeneel. TER AAR Van de wal In de aloot De 16-jarige Kees Bos kwam gister middag met zyn 10-jarig broertje Doml- nicus op e?n bakfiets van Aardam terug naar huis in Langeraar. Van de hoogte van Aardam liet Kees zijn broertje stu ren, maar by M. Stigter kwamen zy in een sloot terecht Het jongste knaapje kwam gevaarlijk onder de bakfiets, maar kon door zyn broer worden bevrijd. Als nikkers kwamen zy uit de sloot Bij Stig ter werden de kleren uitgespoeld. Om bet schaak kampioenschap De uitslagen zyn: A. Rodman—S. v. d. Jagt 1—0, H. B. Otto—J. de Groot l-O, H. B. OttoA. van Vliet 1—0, N. Heyna A. W. v. d. Jagt 01, Joh. de Bruin— H. B. Otto 10. J. de Groot werd eerste. S. v. d. Jagt tweede «1 B. Rietveld derde. Knaapje kreeg ongeluk Gistermiddag om kwart over vier liep het vijf-jarig zoontje Gerardus Johannes van de heer N. J. Hoogervorst van het erf de straat op. Het jongetje werd door een passerende lux^ auto op de berm geworpen. Het liep hierdoor een been breuk en een hoofdwonde op. Men ver voerde he: knaapje ter observatie naar het Sint ElizabethziekenhuLs te Loiden, waar het nog verbiyft. WOUBRUGGE Bedankt voor beroep Candida a G. Versteege ln Den Haag eef: bedankt voor het beroep van do Geref. Kerk alhier. Hy nam het beroep van de Kerk te Vianen aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5