Welsprekende jongeren in een edele wedkamp Gebit van wilde stammen is veelal gaaf ^an het er' van School en Kerk 2 VRIJDAG 1? APRIL 1952 Twee middagen ls de aula van het Gemeentemuseum té Den Haag wee volkt geweest met jonge mensen die elkaar de loef willen afsteken in i dragen en welsprekendheid. En de jury maakte terwijl maar aantekeningen hetgeen gepresteerd werd. Die juryleden mevr. Wegener-Sleeswyk, Nel Oost hout, W. N. V. d. Hout én Albert Vogel hadden het niet gemakkelijk, want waren dit jaar veel jongeren die de kunst van'het improviseren en voordragen goed Eerste Kamer Zaak-Westerling uit debat geweerd Begroting van Justitie aangenomen (Van onze Parlementsredacteur) Zonder hoofdelijke stemming, met alleen de communisten tegen, heeft de Eerste Kamer gistermiddag de be groting van Justitie aangenomen. Van communistische zijde heeft de heer Van Santen nog geprobeerd, de zaak-Westerling in het debat te be trekken. De voorzitter vond echter, dat dit buiten de orde ging. Wel poogde de spreker nog enig verband te leggen tussen deze zaak en het in eerste instantie gevoerde debat, maar dat mislukte volkomen, zodat de voorzitter hem moest aanraden, op een ander onderwerp over te gaan. Hetgeen de heer Van Santen deed opmerken: „U verhindert de rege ring de geruchten te logenstraffen, die onder de "bevolking de ronde doen". Van de rest van het debat stippen wij twee dingen aan. In de eerste plaats, dat de heer Algra (A.R.) van harte zijn in stemming betuigde met het standpunt van minister MulderSje, dat aan het Hu manistisch Verbond geen werk in de gevangenissen kan worden toegestaan, dat op één lijn ligt met het werk der kerken. Eveneens was hy het roerend eens met 's ministers opmerking, dat het bjj het Verbond niet gaat om onkerkelijk heid, maar dat het leidt-tot anti-kerke lijkheid. Hiertegen in gingen de heer Van Walsum (Arb.), die meende, dat ook volslagen heidenen een ziel hebben, die op hun eigen wijze moet kunnen worden verzorgd, en mej. mr Tjeenk Willink (Arb.), die het ook by de kerken maar zo-zo vond, omdat daar sprake zou zyn van concurrentie onderling. In de tweede plaats tekenden wjj uit de mond van mej. Tjeenk Willink op, dat de Party van de Arbeid het wapen der politieke staking niet principieel af wijst, doch deze aangelegenheid niet ac tueel vindt, nu er een socialist minister president is en er ook nog vier andere socialistische ministers in de regering zitten. Wel echter worden politieke sta kingen afgewezen, dié ten'doel hebben de ondermyning van het democratische bestel. De Eerste Kamer komt volgende week Dinsdag weer byeen om te beginnen met de begroting van Onderwys. Jeugdig medeleven in Kampen AN het gemeentehuis van Kampen werden gisteren een spaarpot met f 2,94 en twee kinderboeken bezorgd, vergezeld van het volgende briefje: „Beste mijnheer de burgemeester, Ik heb van Mama en Pappa gehoord dat Koosje alles verloren heeft en nu wil ik hem m\jn spaarpot sturen. Er zit gelukkig heel wat in. Wat zielig toch, dat hij zo'n verdriet heeft Ik zal hem ook nog een boek geven, ik heb toch zoveel boeken. Mijn Moeder en mijn Vader en ik vinden het knap, dat hij zich gered heeft Misschien wilt u hem de groetjes doen, ik heet Dag mijnheer de burgemeester." Proef in Den Bosch geslaagd Nieuw seinstelsel komt ook bij Utrecht Nu 269 treinen per dag, straks nog meer Het uiterst moderne beveiligings systeem dat onlangs op het spoorweg emplacement in Den Bosch is ingevoerd, bevalt zo goed dat het met ingang van Maandag ook zal worden toegepast op het' baanvak BlauwkapelUtrecht C.S., waar dagelijks 215 reizigerstreinen en 54 goederentreinen passeren. Door dit nieuwe automatische blok- en seinstelsel zal het mogelyk zijn op de hinen van Utrecht naar Amersfoort, Ba ara en Hilversum de capaciteit nog op te voeren. De baan zal nu zowel enkel- ais dubbels po rig gebruikt kunnen wor den, zodat het aantal sporen niet van twee tot drie behoeft te worden uit gebreid. De overweg in de straatweg Utrecht— Hilversum wordt verbreed en uitgerust met electrisch bediende sluitbomen, voorzien van een rood knipperlicht. De bomen kunnen dan tussen twee treinen die kort na elkaar volgen, worden ge opend. Dit zal echter alleen mogeiyk zün, waaneer het verkeer niet door het rode knipperlicht rijdt als dit brandt. Doet men dit toch. dan kan de bewaker de bomen niet tijdig sluiten en moe; van tus -tijdse opening worden afgezien. Vyf seinposten worden vervangen door een groot seinhuis by de overweg. Ként U de „Herbesan" gewoonte? JTanneer de gevolgen van 'n zit tend leven met weinig beweging en frisse buitenlucht U parten spelen, is het een goede gewoonte om dagelijks een kopje HERBESAN-tUee te drinken. HERBESAN bevat n.l. 14 krachtige werkzame, plantaardige be standdelen, die een uiterst heilzame invloed op Uw gehele gestel uitoefe nen. Smakelijk en even eenvoudig te zetten als gewone thee! Bij Uw eer ste proef met HERBESAN zult U verbaasd staan over de resultaten. Verkrijgbaar bij Uw apotheek of drogist. verstonden. Tot een uitspraak is men ech ter toch gekomen. In groep A (geboren in 1934, 1935 of 1936) kreeg mej. S. Stroo ker uit Den Haag de eerste prijs. Die prys was een medaille van H.M. de Koningin. De 2c prijs kreeg mej. Aspasia Licht uit A'dam, de 3e prijs Hennie v. d. Meulen uit R'dam en de 4e H. Kok uit Alphen ad. Ryn. Eervolle vermeldingen kregen H. Schut uit Naarden en Jonker uit Den Haag. In groep B (geboren in 1931, 1932 en 1933) kreeg de le prys (medaille van de minister van O., K. en W.) J. J. Koppe uit R'dam, de 2e prijs Ans Pont uit A'dam (die al elk jaar succes heeft gehad) en een medaille van de Haagse Wethouder van Onderwijs ontving; de 3e prys Banny Deurlo uit Alphen a.d. Ryn. De winnares van de nationale wedstrijd in voordrachts kunst en welsprekendheid in België 1951, mej. Margaretha Bank, trad in de pauze op met gedichten van Gezelle, Shakes peare en Van Lennep. waarna haai- een oorkonde werd aangeboden namens de Staatssecretaris van K. en W. Namens de organiserende My tot bevordering van Woordkunst werd zij toegesproken door de heer Sivirski. Mars naar Den Haag van dierenbeschermers? Mr dr Hugenholtz uit Leiden erelid van Politiebond Aan de totstandkoming van een dieren- wet wordt op het ogenblik door de ge organiseerde dierenbeschermers druk ge- werkt. Binnenkort zal de toelichting naai de minister worden gezonden. Mocht deze niet bereid zijn een wetsontwerp in te dienen (de minister heeft zulks reeds te kennen gegeven naar aanleiding var een al eerder door de vereniging inger diend ontwerp Red.) dan zal mer trachten dit via de Tweede Kamer te be reiken. De nodige contacten hiervoor zyn al gelegd. En wil ook dat niet helpen, dan moeten we maar eens een mars naar Den Haag maken. Dit zei mr dr W. Hugenholtz uit Leiden, voorzitter van de Wereldliga voor Dierenbescherming, gis teren in Middelburg op de jaarvergade ring van de Bond van Politie-ambtena- ren in Nederland tot Bescherming var Dieren. Tevoren was de heer Hugenholtz het erelidmaatschap van de vereniging aangeboden. Voorstellen om op bescheiden schaal ;n bondsbureau in te richten en stichting propagandafonds in het leven te roepen, werden door de vergadering goedgekeurd. Verder werd besloten een actie te gaan voeren tegen het zg. elec trisch bedwelmen van slachtdieren. De 16e jeugdwedstrijd in welsprekendheid in het Haagse Gemeentemuseum bracht weer enkele gelukkigen: u.Ln.r. de le prijs-winnares in groep A: mej. S. Strooker uit Den Haag, de 2e prijs-winnares in groep A: mej. Aspasia Licht; de 2e prijswinnares groep B: mej Ans Pont beiden uit Amsterdam) en de le prijs-winnaar in groep B J. J. Koppe uit Rotterdam. Kindermodeshow: wel lief, maar toch verwerpelijk (Van onze moderedactrice) Werkeiyk het was gistermiddag in de Dierentuin, waar de firma Schröder een modeshow van kinderkleding gaf, alles heel lief en snoeperig. Er Waren dan ook heel wat och's en ah's van verrukte moe. ders in de zaal, die het miar wat leuk vonden hun kinderen keurig Opgedoft daar rond te' zién wandelen. Maar toch hopen we, dat kindermodé- shows tot de uitzonderingen zullen bly1 behoren. De zelfverheerlijking, de onnatuuriyikiheid en het overladen den met bewonderende uitroepen, lykt ons niet bepaald bevordelijk voor de karaktervorming der kinderen. De show van gisteren had iets weg van m kinderpartijtje. Er was een dame achter de microfoon, die de aanwezige toeschouwsters toesprak alsof het .kieu waren, die zoet gehouden moesten worden. Tussen de delen van de show werden dansjes uitgevoerd, waarby mi niatuur belleteuses zich ware actrices betoonden Maar het ging tenslotte om de kinder kleding. Schröder liet zyn collectie zien. Zwitserse import in keurige tricot jon genspakjes en meisjesjurken, alleraar- Nazorg-ambtenaren B.L.O. in Zuid-Holland aanbevolen In een rapport van de Provinciale Commissie voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland wordt aanbevolen de aan stelling van ambtenaren voor de nazorg de oud-leerlingen der scholen voor zwakzinnigen, afzonderUjk voor het openbaar, het Prot. Christelyk en het Rooms-Katholiek onderwys, die streeks- gewys werkzaam zullen zyn. dlgste jasjes voor kleine jongetjes met een raglanmouwtje en handweefjurken voor meisjes gaven voor de moeders heel wat te bewonderen. De smockjurkjes en losse Jasjes, die de kinderen zo grappig stoer staan, terwyi er voor de kleintjes allerleukste corduroy tulnpakjes waren. Voois tel van regering Levenslang voor actie tegen Kamers Negen jaar voor belemmeren van raadsvergadering De regering wil de mogelijkheid schep pen, dat personen, die in roerige tijden de Staten-Generaal uiteenjagen of die een Kamerlid verhinderen de vergaderingen bij te wonen, worden veroordeeld tot levenslang of tot een tijdelijke gevange nisstraf van ten hoogste twintig jaar. Het voorbereiden van dit misdrijf moet vol gens de regering met ten hoogste tien jaar gestraft kunnen worden. Om dit gelijk te maken, is nu bij de Tweede Kamer een nota van wyziging op het wetsvoorstel omtrent het oorlogsstraf recht ingediend. In het bestaande ontwerp worden vooi misdryven ten opzichte van de minister raad reeds dezelfde straffen voorgesteld. Voor het uiteenjagen van de provinciale staten of een gemeenteraad zal ten hoog-' ste negen jaar kunnen worden opgelegd. De regering vindt het niet nodig deze straf te verzwaren. Voor hen, die een statenlid of een raadslid verhinderen de vergadering by te wonen, wil de regering echter een straf van ten hoogste negen r in plaats van twee jaar mogelijk maken. Modem voedsel vraagt moderne mondverzorging Wittere tanden na eenmaal poetsen In het wild levende volken hebben in de regel tot op vry hoge leeftyd een goed gebit. Het rauwe voedsel, dat zy eten, polyst hun tanden en geeft hun tandvlees weerstand In onze landen, waar het gekookte voedsel al die eigen schappen mist, en ook suiker en allerlei zoete snoeperij tot het dagelijkse menu bijdragen, is de speciale tandverzorging langzamerhand in hoog aanzien gekomen. Het aantal tandpasta's is legio echter is de het eerst zyn gebit met Castella zorgt, beleeft een waar wonder. Na één enkele maal poetsen reeds zyn de tanden witter, met fonkelend ^mail, parelend helder. Geen wonder, dat iedereen in Nederland tegenwoordig Castella Tand- Sasta wil hebben de glimlach lederlandse ménnen, vrouwen, meisjes en jongens kan, wat hun tanden betreft, thans een volkomen onbezorgde glim- daar-lach zyn 1 Kattenburgertje tracteerde prinses Irene Enige honderden kinderen van de Am sterdamse speeltuinvereniging vulden gisteren de zaal van Carré. Het Sca- pinoballet voerde een paasvacantiepro- gramma uit. Totaal onverwacht en door geen der jeugdige bezoeker-s herkend heeft Prin ses Irene met twee hofdames in een der loges de uitvoering met onge veinsd genoegen gevolgd. Tydens een der entr'actes boog zich een 8-jarige jongen van Kattenburg naar „dat ene meisje" in zyn loge over en hield haar een afgerold rolletje peper- Zonder aarzelen en met een vriende* lyk dank je wel nam Prinses Irene de hoffeUjk aangeboden tractatie en stak het pepermuntje in haar mond. Minister Wemmers ontevreden Vervoersbelasting in het buitenland onbillijk Ook minister Wemmers vindt het on bevredigend, dat in Oostenrijk en West- Duitsland, in tegenstelling met Neder land, geen vrystelling van omzetbelas ting voor het internationale vrachtver voer wordt verleend. De Nederlandse regering heeft al geruime tyd geleden vrystelling bepleit, maar een definitief antwoord is nog niet ontvangen, zo heeft de minister op schriftelyke vragen van het Tweede-Kamerlid Algera (A.R.) ge antwoord. Politiegeen boete wel een „heitje" Padvinders die in Amsterdam des avonds ,,een heitje voor een karweitje" verdienen door defecte achterlichten te repareren, hebben een krachtige gekregen var de politie. Enkele agenten stellen zich in de nabijheid van de „werkplaats" op en houden alle fietsen me: een ondeugdelijk achterlicht aan. Als laatste mogelykheid om een bekeu ring te ontgaan, wordt het slachtoffer dan naar de padvinders verwezen. In Hilversum hebben enkele jongelui aotie van de padvinders aangegrepen om de eigen zak te spekken door zich als padvinders voor te doen en allerlei karweitjes op te knappen. Nog warmer weer verwacht Langste Aprildroogte van de?e eeuw (Van onze weerkundige medewerker^ JjjEN ZO LANGE periode van droog en warm weer als we thans bele ven, heeft ons land in de twintigste eeuw in April nog niet gekend en er behoeft maar weinig bij te komen of we behalen in dit opzicht zelfs e record over de laatste honderd jaar. Vandaag is het al de tiende dag dal voor April zeer hoge temperaturen worden gemeten. Elke dag van deze zomerse periode lag de temperatuur tussen 19 en 22 graden Celsius. Gis teren registreerde men zowel Westen van het land als in Twente zelfs 23 graden. De warmte gaat overal in het land gepaard met droogte. Tot nu toe be droeg de neerslag in April nog slechts 10 mm. Voor de land- en tuinbouw, die van een natte April houden, wordt het zonnige weer langzamerhand schadelijk. Het ziet er echter niet naar uit dat er de eerstvolgende dagen regen zal komen, want het hogedruk- gebied boven de Noordzee komt nog iets dichter bij ons land te liggen. Daardoor blijft het weer niet alleen droog en zonnig, maar is er zelfs een grote kans dat het nog warmer zal worden. Aan de Rivièra is de temperatuur op het ogenblik maar weinig hoger dan in ons land. We leven dus wel ver boven onze stand. (Advertentie) WANNBBR Si AMIS 2AKSN 2'JN GEDAAN lOKr ROOHWORSr VAN PB t j SBSééS „IV/rK 2UAAN MM.AUCMAAl ZWAMCNBIRG'S ROOKU/OPSr..HOIOSSAAL.' Zijlstra lijstaanvoerder Geref. Pol. Verbond Het Geref. Politiek Verbond, de orga nisatie van kiesverenigingen in de Geref. kerken onderh. art. 31 K.O., komt by de komende Kamerverkiezingen met de volgende candidatenlyst uit: 1 A. Zylstra te Groningen: 2 L. P. Laning te Gronin gen, 3 A. A. Basoski te Apeldoorn; 4 Jac. Wynands te Wormer; 5 W. v. d. Kanip te Kampen; 6 T. Holwerda te Buitenpost: 7 D. Roorda te Rozenburg. De ïystaanvoerder van deze party, de heer Zyistra, is 78 jaar oud. Hy is oud hoofdredacteur van de Nieuwe Provin ciale Groninger Courant en oud-lid de gemeenteraad van Groningen. In 1913 brkcht de A-R. party hem in de Tweede Kamer, maar na de bevrijding werd hU niet meer candidaat gesteld. Ruim 5100 oud-leden van K.N.I.L. in ons leger By de Nederlandse strydkrachten zijn thans ruim 5100 oud-leden van het K.N. I.L. in dienst. Onder hen bevinden zich 736 officiëren, ruim 3900 onder-officieren en ongeveer 500 korporaals en manschap pen. In totaal zyn sedert de souvereiniteits- overdracht in ons land ongeveer 90.000 personen (20.000 gezinnen) uit Indonesië aangekomen. Hierby zyn de Ambonnese ex-K.N.I.L.-militairen met hun gezinnen niet inbegrepen, zo heeft minister Beel aan de Eerste Kamer meegedeeld. (385) (Advertentie) pepermuht uifrnuntéild! Critiek van prol. GieJen op nota-Rutlen Prof. dr Jos. J. Gielen, oud-minister van Onderwys, heefo scherpe critiek ge leverd op de Onderwysnota-Rutten, zo wel wat de paedagogische als de orga nisatorische zUde aangaat. Prof. Gielen zei op een studiedag van de Kath. Paed. Vereniging in- Tilburg bang te zijn dat schooltypen spoedig zich zullen ver vreemden van hun eigenlijke opzet. Merkwaardig vindt prof. Gielen het. da-ti de nota van zyn partijgenoot in het ge heel nM spreekt over maatschappeUjke afkomst en bestemming' der leerlingen, en evenmin over de begaafdheid. De for mulering, opleiding'"tot de" rh-aatscjiap- JjeKjke werkkring, zoals nota zégt," is 1 to Zich verwerpelijk/aldus' oud-minister I damsê" Gielen. In de eerste - plaats moet de HJiMield 'wérd bepleit school er naar streven een universeleKtellin® van tandheelkundig ond< ech"* een «"H clalaseerd* vakmens. I door B, en W. als prae-advies Beroeping sweik Ned. Herv. Kerk. enr: te-Reeuwyk H. N. van Hensbergen te Schalkwyk; te Nieuw- Lekkerland (le pred. pi.) J. R. Cuperus te Doornspyk. die bedankte voor Gar deren; te Nieuw-Vennep (toez.) J. A. Boven te Den Hoorn (Tèxél). ledankt: voor Huizen N.-H. (toez. :.-J. Zwijnenburg) L. Blok te Kampen; >r Eemnes-Buiten G. A. Pott te Rot terdam-Kralingen, Geref. Kerken, n: te Abcoude cand. P. Popma te Amsterdam. Vianen cand. G. ter Steege te Den Haag. die bedankte Baarland, Giessen-Rijswijk, Harme ien. Hoek (Z.), Lekkerkerk, Westmaas, Woldendorp en Woubrugge; naar Worn- mels card. W. P. H. Pouwels te Vlaar- dingen, die bedankte voor Oosterend (Fr.) Geref. Gemeenten, Beroepen: te Veerïendaal (tweede maal) F. Mallan té Bruinisse. „De Grote" achter de Christelijke school Volgend jaar beslissing over het C.N.V. (Van een onzer verslaggevers) In de gisteren gehouden Voorvergade ring van de Vereniging van Christeiyke Onderwyzers, met de afgevaardigden de afdelingen, is een motie aanvaard, waarin onvoorwaardeiyk voor de Christe- iyke school wordt gekozen. De motie, met bijna, alle.stemmen genomen, luidt: „De Vereniging van Chrlsteiyke Onder wyzers, in voorvergadering byeen, klaart, nu aard en positie var Christelijke school in gesprek zyn, zich onvoorwaardeHjk en met grote trouw te scharen achter hen, die deze school, het erfdeel der vaderen, zien als vervulling van de begeerte, de kinderen onzes volks met de Christus" der Schriften bekend te maken". In zyn openingswoord had de voorzit ter, de heer J. A. van Bennekom, Middelburg, reeds verklaard, dat de eniging niet op de grens van twee werel den leeft, doch als vanouds delijk ijvert voor de vrije Chrïsteiyke school, waar het Evangelie der genade onbelemmerd wordt uitgedragen, zullen er tevens naar vermogen toe mede werken, aldus de voorzitter, dat dit Evangelie ook wordt gebracht aan die honderdduizenden kinderen van ons volk, die op zijn best in een sfeer vruchtbare neutraliteit" worden onder- Inzake de noodzakeRjkheid van reorga nisatie van het verenigingsapparaat heeft het hoofdbestuur toestemming tot be noeming van een vrijgestelde (bezoldigd hoofdbestuurslid) verkregen. De C.N.V.-commissie der vereniging hoopt a.s. zomer over de voor- en nadelen een eventuele aansluiting by het Chr. Nat. Vakverbond te rapporteren. Het is de bedoeling om in 1953 een beslissing te laten nemen over al of niet-aansluiting. vergadering T. H._ in Delft: èns fn. het teken staan van het 45-Jgrig bestaan van de afdeling Delft. Het initiatiefvoorstel :van' hét Amster- idslld Sajet, waarin de noodzake- spoedige 'Us i (Advertentie R OPENT000" "XJÏM'sASÊBk Het lied der aethergolven ZATERDAG 19 APRIL 1952 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gewijde muziek Nieuws 8.15 Gramo- huisvrouw 9 35 Gram 10.13 Gram 11.00 Voor n 12.00 Angelus 12.03 12.55 Zonnewijzer 1.00 7.45 Morgengebed 8. foonmuz. 9.00 Voor de Voor de kleuters de zieken 11.45 Gran Pianoduo 12.33 Grai.. Nieuws 1.20 Amusemei Boekbesprekiqng 2.10 Grai letteren en kunstc.. soliste 4.25 De schoonheid 0_ ns 455 Voor de Jeugd 5.55 Ned. schaak- iploenschappen 6.00 Nieuws 6.15 Vraagge sprek over de R.K.-kerk In Duitsland 6.25 ik 6.40 Regeringsuitzending: r Westerse defensie 7.00 Gram 7.15 Parlementioverzicht 7.25 Amusments- muzlek 752 Actualiteiten 8.00 Nieuws 8 08 De gewone man 8.15 Lichtbaken 8.35 Gram 9.00 Gev programma 9.55 Gram 10.30 We lui den, de Zondag in 11.00 Nieuws 11 15 Nieuws In Esperanto 11.22—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. Voor de hulsvrouw 9.00 Gram VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie 10 05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de arbei ders In de continu-bedrijven 11.30 Viool en piano 12.00 Metropole-orkest 12.33 Orgels Nieuws 1.15 „Kleine zonden", hoors weerde Wil- De toon van zijn stem ontroerde haar meer dan zijn woorden en zij wist geen wederwoord 57 „Ik sta bij jou nog in de schuld, Druk pratend liep ze naast hem, want zij wil- lem af. n de gewoon doen, haar onrust verborgen houden. „Dan ben jij de enige die mij iets schuldig te zeggen. Zij sprak over de koeien in de wei, over de is," antwoordde Marrigje met een schrille dis- Op de terugweg was Toos weer stil, zij peins- ooievaar die stond te dromen langs een sloot en sonant in haar stem en scherp vervolgde zij: de op de laatste woorden van Willem' De knap- over de grutto die zo belachelijk trots en afge „Wij arme mensen krijgen niet graag iets voor heid van die vrouw was hem opgevallen, dat meten over het grasveld voortstapte. niets, later wordt het ons verweten. Hoeveel zat haar zwaar. Een donkere wolk voer onder En Willem glimlachte maar... zou hij haar krijg je?" de zon heen en trok een zwarte schaduwstreep toch doorzien? Die griezelige macht in zijn vin- Willem begreep haar en ernstig verklaarde over de velden. Zij huiverde toen de schaduw gers was ook zo onverklaarbaar, misschien kon hij: „Ik heb de kracht tot genezen om niet over hen heen gleed. Zoals de wolk het licht van hij ook gedachten lezen. In het kleine huis schaamde zij zich weer over haar lelijke gedachten. Marrigje was koel, uit de hoogte zelfs alsof zij afstand wou scheppen en de oude man deed als een klein kind zo dank baar. Pijn? Glad weg..hy zou al weer over een sloot kunnen springen. „Mirakel.... mirakelwat die Mondijns klaarmaken," prees hij bewonderend. Willem liet hem de knie blootmaken en tevre den zag hij naar de voortgang der genezing. De rode strepen waren weg en de zwelling was af genomen. ontvangen en nu zou jij me willen betalen, dat de zon verduisterde tot koele triestheid, de gedachte aan die vrouw de sombere schaduw die neerviel op haar geluk. Wat zag zij toch in dat Marrigje? Ze wist niets van haar, maar ze was knap... te knap voor de vergetelheid van haar kleine huis... eenmaal zou zij uitgaan om een man te veroveren en dan zou zij nemen wie zij wildé... de ogen waarmee zij Willem aanzag spraken duidelijke taal... „Een vreemde vrouw, die Marrigje," zei zij. „Is het meisje jaloers'op een schoolkennis van me?" plaagde Willem. „Jaloers, pf..." Met een handgebaar wuifde 2^eventig maal zevenmaal a BAARDMAN U-- Baat niet Marri«ie- Ik maê geen betaling„UttlueiSl mei een nanaeec „Overmorgen mag je een stapje lopen" zei hij. men, van jou zo min als van iemand anders, Toos deze veronderstelling weg Ze mocht toch Overmorgen vroeg de oude man teleurge- ^nt^«w°rdt het «"bevoegduitoefenen van wel zeggen dat die vrouw'gevaarlijk ?o?kunn2 ii, geneeskunde zoals de wet dat noemt. worden voor het ionnvolk van hpt Hom? „Wees dankbaar opa, dat het zo goed afloopt," „Geef hem een sigaar Marrigje... geef hem jongvolk van het dorp? vermaande Marrigje. een sigaar," zei de oude man. waarom moest jij zeggen dat ze knap is, „Ik ben dankbaar kind... meer dan dankbaar... Marrigje weifelde, zij voelde zich gekwetst ?e uit ,zichzelf wel!" Fel beet ze de geef de juffer een glas limonade... ze zal wel door de weigering van Toos en zij wilde zich wo, ?.q' uit' op ha,ar wangen lag een blos van dorst hebben. de pijn van een nieuwe terugwijzing besparen. SS '°et stampte zii op he' Toos wilde in dit huis echter niets gebruiken. Willem loste haar probleem op door lachend te g de landw®g- De oude man bleef aandringen doch haar wei- zeggen: „Een sigaar zou me wel lijken." Het temperament van haar vader heeft ze wel, gering was absoluut. Verheugd haalde Marrigje uit de linnenkast dac^t Willem, vissenbloed had zij niet. Hij zag Pijnlijk getroffen zag Marrigje haar aan... zou een sigaar te voorschijn en zij zegende Willem om zich been- was nog geen melktijd, de dit vreemde meisje baar nu. al verachtén of Mondijn die zich niet te hoog boven hen verhe- velden lagen eenzaam naast de weg; traag lagen vreesde zij haar...? Verloofde meisjes vreesden ven achtte om een sigaar te aanvaarden. de. koeien te herkauwen, doch koeien waren ge- elke vrouw die er knap uitzag. Maar ogen werden nat toen Willem bij het tui8en waarmee hij niet rekende. De bittere trek kwam weer om haar lippen afscheid haar hartelijk de hand drukte en zei- Hij stak dé armen uit naar zijn meisje, dat Geen meisje ter wereld behoefde Marrigje van „Nou Marrigje, het beste... ik ben blij je weer onweerstaanbaar was in haar drift- eens gezien te hebben... ik wist niet dat ons Zij .weerde hem Af en verbolgen eiste zij": Dansmuziek 3.30 Vragenbeantwoording3.45 Politiekapel 4.15 Sportpraatje 4.30 Kamer orkest en solist 5.20 Voor de Jeugd 6.0( Nieuws 6.20 Hawaiian-muzlek 6.35 Volksdan sen 7.00 Artistieke staalkaart VPRO: 7.30 „Passepartout", causerie 7.40 „Het Oude Tes tament in deze tijd", causerie 753 „Deze week", causerie VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8.15 „Der liebe Augustli rette 9.30 Socialistisch commentaar 9,45 Strijk- sextet 10.15 ..Onder de pannen", hoorspel 10.35 Lichte muziek 11.00 Nieuws 11.15 Gram 11.35 Sport 11.45—12.00 Orgelspel. ENGELAND. BBC Home Service. 330 1200 Orkestconcert 12.45 Dansmuziek 1.25 Gram 2.00 Nieuws 2.10 Gev programma 3.10 Arbeldersorkest 3.40 Orgelspel 4.10 Orkest- concert 5.10 Hoorspel 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7 15 Sport 7.30 <5ev muziek 8.15 Interviews 8.45 Causerie 9.00 ..Music Hall" 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11.40 Intermezzo 1L45 Avondgebeden 12.00 Nieuws 12,03 Sport. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. Q Orkest Orkei Gram 3.00 „Conducted Tour" .45 Gi 4,15 Militair orkest en solist 5.00 Sport 6.00 Filmbeschouwing 6.30 Sportuitslagen Jazz Club 7 45 Vragenbeantwoordlng II1 30 Hoorspel 9.15 G FRANKRIJK. Nationaal Programma 347 en 249 m. 12.10 Gram. 12.30 Orkesteoncert 1.00 •Nieuws 1.20 Vioolrecital 2.12 Symph< orkest en solist 4.30 Semi-klassleke mi 5.40 Gram 0.10 Pianorecital 6.30 An kaansc uitzending 7.00 Gram 8.00 Orkest concert 8 30 Hoorspel Hoorspel 10.50 Gram 11.25 Plano en viool 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.10, 2 06 en 3.00 Gram 4.30 Lichte 5 15 Lichte muziek 6.30 Fagot en piano 7.15 en 1.'. 8 00 Gram 830 Orkestconcert 10 Gram 7.45 Nieuws eert 10 00 Nieuws iws 1L00 Dansmuziek 11 55 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 1145 Gram 12.34 Zigeunerorkest 1.00 Nieuws 1.15 Gram 2.30 Planorecital 3.00 Gram 3 45 Verzoekprogramma 4 15 Gram 4.30 Kamer- "olist 4.50 Engelse les 5.05 Nieuws de Kleiweg te vrezen al was zij knap „Hoeveel zijn wij je schuldig" vroeg zij kort. dorp zulk een knappe vrouw rijk was." (Wordt -vervolgd.) Televisie-uitzending van atomlsche proeven. De over een week te nemen atomische proeven in Nevada zullen in geheel Amerika door de televisie wor den uitgezonden. Zeven zendstations heb ben meegedeeld, dat zy voor deze uit zending zullen samenwerken. De opne mingen zullen worden gemaakt op de I proeftërreincn" by "Las Vëgaz. (Reuter). Over critiek op en van predikanten (Van een onzer verslaggevers) De honderden predikanten, te Utrecht byeen in de algemene vergadering van de Vereniging van predikanten der Geref. Kerken, hebben gisteren kunnen genieten van de originele betoogtrant van hun nieuwe voorzitter, dr P. D. Kuiper, uit Sassenheim, In een even ernstig als humoristisch referaat heeft hy voor hen de verhouding tussen persoonlykheid en ambt geschetst, Zelfcritiek, aldus ds Kuiper, is ook voor ons zeer noodzakelijk en wy zullen voor zichtig dienen te zyn met critiek, wanneer deze zich richt op de persoonlykheid van anderen. Zelfcritiek kan een weg zyn ter verbetering en zo ter genezing en wy zul len moeten „dokkken" om in de „vaart" van het schip der kerk te kunnen biyven. Wat de critiek van anderen op ons be treft, door welke wij inderdaad worden gevormd, merkte ds Kuiper op, dat deze niet ondragelyk is. 's Middags refereerde dr J. G. Fernhoui uit Vreeland, over het onderwérp: De pastorale taak ten aanzien van neuro tische mensen. Dr Fernhout wydde eerst een beschou wing aan de neurotische mens in het alge meen, de mens, die in een conflict be kneld zit en in psychologische zin niét vry is. Omdat hy tot op zekere hoogte niet kan, zoals hij zou moeten en willen, is deze mens, ook by oprecht geloof, menigmaal niet in staat de Evangelie boodschap ter harte te nemen, aldus spr., zodat bij hem ook de geloofsgenleting ontbreekt. In het practisch gedeelte .van zh'n refe raat ging dr Fernhout in op de pastorale taak t.a.v. neurotische ménsen, welke hij onderscheidde 'in een algemene en een. byzondere. Deze laatste zou spr. aan spe ciaal daartoe opgeleide zielszorgers willen' zien toevertrouwd. De vijfde nat. verbondsdag Meisjesverbond CJ.M.V. De vyfde nationale verbondsdag van het Meisjesverbond C.JM.V. zal op 30. April in het Ahoy' paviljoen te Rotter dam .worden gehouden. Zoals gewoon-., lyk is er aan de vooravond een leden- vergadering, die naar men verwacht,, door ongeveer 650 leden bezocht zaLwor- den. De verbondsdag zelf zal nog meer belangstelling trekken. Er is rekening gehouden met de komst van 3000 meis jes, jongevrouwen en mannen, want voor het eerst zullen leden vrienden of ver loofden kunnen introduceren. De vierde verbondsdag van het meisjesverbond C.J.V.V.Z. staat als zodanig niet op zich zelf, maar is een onderdeel van het grote verband van de C.J.V.F., de Ne derlandse tak van de Worlds Young Women Christian Association en doet zUn werk vanuit dezelfde doelstelling: De vorming van het meisje tot een be wust levend mens op godsdienstig, so ciaal en politiek gebied. Het meisjesver bond C.J.M.V. is verdeeld in een meia- jesgroep met leden van zestien jaar en ouder en een jeugdgroep met leden van acht tot zestien jaar. By deze nationale verbondsdag gaat het om de leden van de meisjesgroep. Het programma voor de 30ste April 'ziet er aantrekkelijk ""uit. Na het wel komstwoord van. mevrouw .van de Walt Van. Lindonk, presidente van de rege lingscommissie, is er een feestelyke in tocht van de provinciale en clubvlaggen. Achtereenvólgens worden dan de elf pro vinciale volksliederen gezongen aan d» hand van in het programma opgenomen teksten. Na het verbondslied het federa- tlelled en het Wilhelmus wordt dan de openingsplechtigheid besloten met een wijdlngsdienst geleid door de bondspre sidente mevrouw M. E. Beker-Vixseboxse. Na de middagpauze vermeldt het pro gramma naast samenzang een toespraak jonkvrouwe J. A. Wttewaall van Stoetwegen. Zy zal spreken o.m. over de vorig jaar op de Libanon gehouden conferentie van de Y.W.C.A. Veel stelt men zich voor van het spel „Het bos der onbezorgde dieren", gedicht door ds Jan Wit, predikant van de Waal-' gemeente te Nijmegen en opgevoerd door ongeveer 80 leden van groepen Uit Rotterdam. Het is een vrolyk spel, af- wiselend van vorm met een diepere ach tergrond. (Advertentie) Eén gebouw voor Chr. en openbare school Samenwerking vpor b.l.o. in Gorinchem Sinds ln 1938 het buitengewoon lager onderwys in Gorinchem ter hand werd genomen, heeft de daarvoor bestemde, school zich snel ontwikkeld tot een streekcentrum, In 1951 bezochten 161 de bielen en imbecielen de Christelijke en 102 de openbare b.Lo.-school. Ruim 170 van deze geestelijk misdeelde kinderen waren uit buitengemeenten afkomstig. Deze groei en de zeer gebrekkige" huisvesting van dit onderwys maakten dringend een voorziening nodig, vooral voor de Christelyke school, die nog een wachtlijst heeft voor plaatsing van 30 kinderen. De noodtoestand heeft geleid tot het ide' van de „vleugelstreekschool", een nieuwe, moderne inrichting voor ge zamenlijk gebruik, berekend op min stens 300 leerlingen (debielen). De im becielen van beide scholen (een vyftlg- tal) zouden elders onderdak kry'gen. Het gemeentebestuur van Gorinchem, die de school wil bouwen, heeft gister middag in een vergadering van gemeen tebesturen, inspecteurs, schoolhoofden ea. een beroep gedaan op de gehele, streek om morele en financiële steun. De bouw van de school zal zes ton kos ten. Minister Rutten wil plaatsing van1 deze school op de urgentleljjst 1952 over wegen. Er blijkt een prettige samenwer king lie bestaan tussen de besturen van de Chr. en de openbare school. Vocabularium vreemde talen voor handelsonderwijs Het bestuur van de Bond van direc teuren en leraren bij het handelsavond- onderwys werd op de in Den Haag ge houden algemene vergadering gemach tigd stappen te ondernemen om tot het tostellen van een vocabularium van vreemde talen voor het handelsavond- onderwijs te geraken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2