J JHetime Ceiltsrfje GTouranl li! Wel vergeven, nooit vergeten Koningin Juliana zevende f Laatste kreeg gisteren haar eredoctoraat dagen officiële reis worden Californië doorgebracht HE Indonesië zal Westerlings uitlevering vragen Wist U Tijd van contacten VRIJDAG 18 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand: f 0.47 per week ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr- E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Drie en dertigste Jaargong No 9408 .SlHlKittct l! gbrtlrira ngo hert In trgbenspott' Bezoek aan Michigan een hoogtepunt m r\NZE VORSTIN heeft gisteren in Ann Arbor haar zevende eredoctoraat verworven. Het was haar zesde Amerikaanse doctoraat, want tijdens haar verblijf in Canada in de oorlogsjaren heeft men de toenmalige Neder landse Prinses herhaalde maleh dit eerbewijs gebracht. Haar eerste Ame rikaanse eredoctoraat kreeg H.M. (in 1941) eveneens in Michigan (en wel in Holland) en ook gisteren is de bijzondere band die de Amerikanen in deze staat met Nederland verbindt, weer dubbel en dwars tot gelding gekomen. Trouwens, ook de Koningin en Prins hebben hoewel ze kennelijk vermoeid waren na het uiterst zware programma met volle teugen genoten van de overgave en het enthousiasme waarmee vooral het Nederlandse deel van de bevolking van Michigan de ont vangst had voorbereid. Dat vertelde de Koningin aan een Nederlands verslag gever, die van mening is dat het bezoek Dubbele aankomst in Grand Rapids JgONINGIN JULIANA is deze week tweemaal met haar vliegtuig in Grand Rapids aangekomen, tenminste wanneer men het plaatselijke radio station van deze stad mocht geloven.. Daaraan hebben de journalisten schuld die de tocht van het Konink lijk Paar volgen en die de radiover slaggevers een geduchte poets hebben gebakken. Zij kwamen n.l. met hun vliegtuig, eveneens een Constellation, tien minuten eerder dan de Koningin op het vliegveld van Grand Rapids aan. De journalisten maakten na de landing onmiddellijk de deur van het vliegtuig open, haalden een vrouwe lijke collega naar voren en lieten die minzaamr naar de samengestroomde bevolking wulven. De radioverslag gever werd het slachtoffer van deze grap en beschreef prompt voor zijn toehoorders hoe de Koningin gekleed was en hoe charmant zij de bevolking groette. Tien minuten later kon hij.opnieuw beginnen. aan Michigan ongetwijfeld een hoogte punt is geweest voor zowel de Koningin als de Prins. Het bezoek aan Amerika .jg nu bijnu ten einde. Gisteren, na de promotie in Ann Arbor, is het Koninklijk Paar naar de Westkust gevlogen, om San Fran cisco en Los Angeles te zien, om de film studio's van Metro Goldwyn Mayer te bewonderen en om Zondag met Neder landse emigranten een kerkdienst mee te maken in Paramount. Daarna vliegt de Koningin naar Canada, en gaat de Prins terug naar New York om een lezing te houden voor technici De piomotie Gistermorgen om kwart over negen reden Koningin en Prins uit Detroit en een uur later werden zü door de presi dent van de universiteit van Michigan in Ann Arbor ontvangen. Directeuren en professoren van Nederlandse afkomst en anderen werden voorgesteld. De promotieplechtigheid was in de grote hal van een der scholen. Tien Ne derlandse studenten die op het ogenblik dn Michigan studeren, bevonden zich onder het gezelschap in de zaal. President Harlan Hatcher zei dat de universiteit trots was op haar banden met Nederland Het verlenen van het eredoctoraat In de rechtswetenschappen betekent een er kenning van de geest, zoals Koningin Juliana die gemanifesteerd heeft door haar -bijdrage vóór de vrede en het wel zijn der natiën. Na de uitreiking van de bul aanvaard de de Koningin het eredoctoraat „als een bewjjs van de levendige vriendschap die tussen de twee naties bestaat". In het afgesloten terras van de univer siteit werd de lunch gebruikt met een beperkt aantel autoriteiten, en om kwart over één begaven Koningin en Prins zich naar het vliegveld van Willow Run bij Detroit, om met een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht naar San Francisco te vertrekken. De A/scheiding In aansluiting op hetgeen wij gisteren reeds meldden over de plechtigheden in Grand Rapids en Holland Michigan ver nemen wij nog, dat H.M. er zelf de vraag stukken ter sprake bracht, die een eeuw geleden de stichters van deze steden dwongen uit Nederland te vertrekken. De Koningin zei: „Uw voorouders kwa men hier om een vrij bestaan te vinden, wijl het oude land plotselipg vergeten scheen de godsdienstvrijheid in pracfijk te brengen. „Gij wildet er misschien niet van spreken", aldus de Koningin, „maar ik wil het te berde brengen." Daarmee plaatste de Koningin de be tekenis van Van Raalte's strijd in het volle licht. Er trilde, aldus de correspon dent, die dit berichtte, door de kapel van Hope College in Holland, waar HM- dit zei, een folf van dankbaarheid. In Grand Rapids heerste in de aula van het Calvijn College een sfeer als in een Gereformeerde kerk in Nederland. Shirley Balk speelde op het orgel twee coupletten van het Wilhelmus, waardoor de Koningin zeer aangedaan was Dr William Rutgers sprak er het gebed uit. Dominee Martin Monsma las Psalm 46 in het Engels, dr William Spoelhof, de president, leidde de plechtigheid, prof. Seymour Swets dirigeerde het koor en Eunice de Vries bood bloemen aan. De Engelse tekst van „Dat 's Heren zegen op U daal" werd de Koningin toegezongen. Tijdens hun bezoek aafi Ann Arbor gisteren, toonden Koningin en Prins bij zondere belangstelling voor de student Karei Botermans uit Wassenaar en zijl vrouw Dorothy, die hun eerste kind naa de Prins genoemd hebben. Boven overstroomd gebied Op hun vlucht van Detroit naar Sa Fran-cisco zijn H.M. de Koningin en Prins Bern-hard over de overstroomde gebieden langs de Missouri gevlogen. Onmiddellijk na aankomst zonden zij een telegram president Truman, waarin zij uitdrukking geven aan hun sympathie en mëdegevoel met de verschrikkelijke ramp, „die veel leed en ongeluk veroorzaakt heeft en nog veroorzaakt." Ook zonden zij telegrammen aai zeven gouverneurs van getroffen staten. De Koninklijke reis door de radio Reportages over het koninklijk Ipezoek aén Amerika zullen op de volgende da gen en uren worden uitgezonden: morgen Hilversum 1 om vijf voor tien n.ir Hilversum 2 om vijf voor zeven. Zondag via Hilversum 2 om kwart voor tien des avonds. Maandagavond via Hilversum 1 om tien over acht en via Hilversum 2 tien voor zeven. Dinsdagavond via 1 versum 1 om tien voor acht en via 1 versum 2 om vijf over acht. Woensdag avond via Hilversum 1 om zeven uu via Hilversum 2 om kwart over elf. Koningin en Prins thans in San Francisco Gekleed in een eenvoudige zwarfe jurk i een zilvervos is de Koningin, verge zeld van de Prins in San Francisco aan gekomen. Burgemeester Eler Robinson begroette haar. Van 3,3 gram tabak 92 minuten gerookt Opa Klijzing in Purmerend werd wereldpijproker nr 1 Ruim 49 minuten langer gedampt dan Amerikaanse tabakshandelaar /"\PA KLIJZING ui't Purrrierend is gisteravond officieus wereldkampioen pijproken géworden door de Amerikaan Spaniola uit Flint in Michigan met meer dan 49 minuten te vërslaan. Over een hoeveelheid van 3,3 gram met zorg uitgezochte Amerikaanse Burleytabak rookte opa Klijzing 92 mi nuten en 18 séconden. Zijn Amerikaanse rivaal staakte de strijd reeds na précies 43 minuten. Niemand had dit gedacht, daar Spaniola hét wereld record op zijn naam had staan met 88 minuten en 2 seconden. De 38-jarige Amerikaan startte om 6iDe Gesellighe Dampkring aan het einde En het water wast Reeds f 2500 millioen schade in de V.S. De 38 km lange, verhoogde oevers, di- de -tweeli-nigsteden Omaha en Counei Bluffs tegen het wassende wa-ter be Overstromingen in Amerika sdhermen, hebben het tot nu toe gehou den. Als het water blijft stijgen, dar komt er onverbiddelijk een ogenblik waarop het water de steden zal binnen stromen. Van de 100.000 mensen, die door de overstromingen hun woningen hebben moeten verlaten, zijn er 40.000 afkom stig uit Omaha en Council Bluffs. Drie kwart van. Omaha ligt nog veilig achter zandzakken. Volgens onbevestigde berichten heeft het water in- de zeven getroffen staten oor 700 millioen dollar (ruim 2650 millioen gulden) schade veroorzaakt. En het water wast. Was Luvo niet op de hoogte? Minister aan de tand geroeid over uitvinding voor straaljagers 2. Is het waar: dat deze uitvinding reeds enige jaren geleden is gepubliceerd in een, van een zeer waarderend voorwoord van profes- >r Broeze, te Delft, voorziene brochure; dat zy nog in 1950 door de uitvinder besproken met de toenmalige chef var de luchtmachtstaf; dat op 8 December 1950 een demon stratie van deze uitvinding te Delft is gegeven, waarbij de luchtmacht door een ;te was vertegenwoordigd, en t een beschrijving van geslaagde Zó werd Purmerend in Amerika bekend Nederlandse tijd in zijn tabakszaak in Flint en de 77-jarige Opa Klijzing zette zich om half acht in zijn stoel in het Noordhollandsch Koffiehuis in Purmer end. Opa kreeg tien minuten om zijn pijp te stoppen en twee lucifers brand in te steken. De eerste minuut bleef bij de berekening van de totale rooktijd buiten beschouwing. Omdat het niet wel doenlijk is wereldrecord pijproken te verbeteren in zaal met ongeveer vijftig pratende sigaretten rokende journalisten twintig actief werkende persfotografen, trok de bejaarde uitdager zich me jury terug in de knusse huiskamer de familie Wierstra, eigenares van koffiehuis. Voorzitter van de jury was de heer P. Wesseling, president van de Europese sectie van de Internationale Pijprokers unie. De leden waren een Hagenaar, twee Dordtenaren en twee Duitsers, die de chronometers nauwkeurig in het oog hielden. Buiten dromden honderden Purmeren- ders samen. Toen de spanning werd ge broken door de mededeling van de jury voorzitter dat opa Klijzing ruim 92 mi- had gehaald, ging een luid gejuich op. En het feestgedruis kende geen gren- toen een uur later telefonisch uit Amerika het bericht kwam dat opa' overwinning bevestigde. De uitslag is echter onofficieel, omdat de wedstrijd niet plaats had op een bijeenkomst van de internationale pijprokersunie. „Opa heeft er nu tabak van. Hij houdt op met roken", deelde de voorzitter Opa Klijzing: Wat een kwajongen!.. Ned. fotovliegtuig al naar Syrië Groots project in Ghab- vallei begonnen Het staatshoofd van Syrië heeft dezer dagen het contract geratificeerd, dat op 29 Maart werd gesloten tussen het Ne derlands Adviesbureau voor Ingenieurs werken in het Buitenland „Nedeco" in Den Haag, en de directie van het bureau voor devoor de Ghab-vallei-werken Damascus. Als eerste uitvloeisel van dit contract zal reeds morgen een fotovliegtuig va K.L.M. naar Syrië vertrekkèn voor verrichten van een fotografische opname van een gebied van 2&00 vierkante km. Met dit toèstel zullen tegelijk als lopers reeds vijf Ned. ingénieurs vertrek ken. Het gaat bij dit project niet alleen om richtlijnen voor het droogleggen, irrige- ren en in cultuur brengen van 60.000 ha bouwgrond met alle bijbehorende plan ning van dorpen en wegen enz., doch evenzeer om adviezen over de handha ving van een bestaande viscultuur en over de energie-voorziening door middel van waterkracht van het gehele gebied. In de komende weken zullen zich nog een dozijn Ned. deskundigen naar Syrië begeven. De gêhele studie moet in een jaar tijds zijn voltooid. Murphy, Amerikaans ambassadeur in Japan. Robért Murphy, de Amerikaan se ambassadeur in België, is door presi dent Truman benoemd tot Amèrikaans ambassadeur te Tokio. De benoeming is onmiddellijk naar de Senaat gezonden. AP.). de wedstrijd mee. Iedereen keek ontsteld op. „Dat willen zien", zei het bestuur. Maar de voorzitter bedoelde, dat opa genoeg heeft wedstryd-roken. Boven in het koffiehuis vierden 21 pijprokers uit heel Nederland het eenjarig bestaan van de Purmerendse pijprokersclub De gesellighe Damp kring door een aanval te doen op het Nederlandse record baairoken. record stond met 66 minuten seconden over 2% gram op naam van opa Klijzing. De nieuwe kampioen werd de 60-jarige heer S. de Ridder uit Purmerend met 77 minuten en 20 seconden. Zijn vrouw heeft indertijd het record voor dames (1 gram Hol landse baai) verworven. Ons Koninklijk Gezin is in deze dagen vaak her en der verspreid. Terwijl de Koningin en de Prins in Amerika verblijven, zitten de Prinsesjes ook niet rustig op *Soestdijk. Gistermorgen bracht Prinses Beatrix een bezoek aan een vacantievoorstelling voor de jeugd in Amsterdam, waar zij door een Amster damse jongen met een pepermuntje werd bedadhten Prinses Margriet woonde met een vriendinnetje de kinderoperette Marjolijntje in de Kon. Schouwburg in Den Haag bij. Onze fotograaf knipte het laatste tweetal tijdens een interessante scène. Mr W C (P«rt* 4 Kamerlid Wendelaar stelde vragen over artikel in ons blad ET EERSTE KAMERLID de heer Wendelaar (WD) heeft de minister van Oorlog, de heer Staf, de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de artikelen over de uitvinding van de heer W. B. Smits te, Voorburg, van een laagspannings-motoront- steking, inde „NieuweHaagscheCourant" van 12 April jl., welke uitvinding de ongelukken met straaljagers ten gevolge van het afslaan hunner motoren zou kunnen voorkomen? proefnemingen met deze uitvinding ls opgenomen in „De Ingenieur" van 19 Januari 1951? 3. Indien de vragen onder 2 geheel of gedeeltelijk bevesti gend worden beant woord, hoe is het dan mogelijk, dat het hoofd van de lucht machtvoorlichtings dienst dezer dagen uitdrukkelijk kon schrijven, dat er noch bij de chef van d® luchtmachtstaf, noch bij de directeur van het materieel der landmacht iets bekend was van bedoelde demonstratie, zonder daarbij te vermel den, of de uitvinding zelf en dat is toch de hoofdzaak? bij deze autori teiten al dan niet bekend was? 4. Wil de minister afgezien van het antwoord op de vragen onder 2 en 3 mededelen, of hij op grond van het zeer gunstige oordeel van de bij uitstek deskundige hoogleraar Broeze, die deze „revolutionnaire" uitvinding van enorme betekenis acht, de toepassing of althans de be proeving van deze uitvinding op de straaljagers zal bevelen? 5. Zo de vraag onder 4 ontkennend wordt beantwoord, wil de minister dan mededelen op welke gronden hij daartoe niet bereid is' (Hetzelfde artikel werd op 12 April ook in de Nieuwe Leidsche Crt. opgeno men Red.). Fiscus „jaagt" directeur van hotel het land uit Directeur Fred Roozen van het Victoria- hotel te Amsterdam gaat Nederland ver laten om in de Verenigde Staten zijn ge luk te beproeven. „De belastingpolitiek is land is de voornaamste reden zijn besluit geweest", zeide gisteravond en afscheidsreceptie mr A. G. Lub bers, notaris te Amsterdam en president- commissaris van het hotel. Onder de honderden gasten op de re ceptie waren vele tientallen der meest vooraanstaande autoriteiten op allerlei gebied uit de hoofdstad. De heer Roozen wordt, zoals men weet, Amerika manager van een import- en export-maatschappij. Truman: Laat Harriman mij opvolgen President Harry Truman heeft gisteren Averell Harriman, de directeur van programma voor hulpverlening aan buitenland (M.S.A.) krachtig aanbevolen als candidaat der democraten voor de komende presidentsverkiezingen. Reeds enige tijd werd verwacht, dat Harriman als zodanig zou worden voorgedragen op de democratische partij-conventie, welke op 31 Juli te Chicago zal worden gehou den. Dat Truman hem zou aanbevelen, pas sedert enkele weken mogelijk, daar de president aanvankelijk het oog had laten vallen op gouverneur Steven son van Illinois. Deze heeft enkele dagen geleden, na de voorverkiezingen in New Jersey, definitief laten weten, dat hij niet candidaatstelling in aanmerking wenst te komen. Churchill heeft het zwaar te pakken Volgens een communiqué, dat gister avond door het secretariaat van Churchill werd uitgegeven, heeft de Engelse mi nister-president een zware kou op de borst gevat. De ziekte heeft, aldus het communiqué, een normaal verloop. Op advies van zijn lijfarts zal Churchill voorlopig binnenshuis blijven. Gisteren is de minister-president naar zijn landhuis in Kent vertrokken, na de nacht op Downingstreet nr 10 te hebben doorgebracht. Woensdag heeft hij nog over een inderhaast bijeengeroepen kabi netszitting gepresideerd. Wegens een aanvankelijk lichte kou moest hij zijn voorgenomen bezoek aan de renbaan van Newmarket Dinsdagmiddag onverwachts uitstellen. Tot nog toe is er geen formeel verzoek dienaangaande ontvangen De Nederlandse regering heeft nog nooit een formeel verzoek van de Indo nesische regering ontvangen om Westerlings uitlevering. Van de zijde van het Indonesische Hoge Commissariaat deelt men ons echter mede, dat de uitlevering reeds vroeger is verzocht. Indertijd zou mr Moh. Roem reeds gevraagd hebben dat Nederland aan België Westerlings uitlevering zou vragen. Hierop is niet ingegaan. Daarna zou mr Djoemhana Nederland gevraagd hebben om de uitlevering voor het geval de heer Westerling ge arresteerd zou worden. Wat hiervan echter ook zij, een daadwerkelijk ver zoek, waarover beslist zou kunnen worden, is nog nooit gedaan. Een dergelijk verzoek zou trouwens niets kunnen uithalen, omdat onze wet geen uitlevering van Nederlanders kent, en er van de regering dus geen inwilli ging te verwachten is. Gistermorgen heeft het Indonesische Hoge Commissariaat aan staatssecretaris mr Blom officiële bevestiging verzocht de persberichten over Westerlings arrestatie en vrijlating. De Nederlandse regering heeft daarop Indonesië de toe zegging gedaan om het Hoge Commis sariaat voortdurend op de hoogte te hou- ?n van de gebeurtenissen. Tevens vernemen wij, dat de Indone sische regering het Hoge Commissariaat heeft verzocht, bij de Nederlandse rege ring stappen voor Westerlings uitlevering wij DAT tussen 20 April en 11 Mei bloe- semtochten door het Rijk van Nijmegen en de Betuwe worden gehouden voor auto-, motor- en wielrijders (inl. V. V. V. Nijmegen). DAT jhr mr A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer zijn Amerik. reis als grootoff. van de Koningin heeft on derbroken voor zijn werk in de NAVO 1 inmiddels in Parijs is aangekomen. DAT het samenscholingsverbod té Op- einde, ingesteld i.v.m. de „eigen werk verschaffing" van werklozen, is opge heven. DAT het m.s. Dongedyk van fle H.A.L. op zijn eerste reis in San Francisco is aangekomen. DAT Amsterdam begonnen is met de sanering van de Oostelijke Eilanden, door aan de Kraayenhoffstraat een blok van 18 Woningen te gaan bouwen voor grote ge- n die slecht behuisd zijn. DAT de Ned. immigranten zonder eigen DAT de Nat. Federatieve Raad van het huisvesting in Australië voortaan niet meer naar het centrum Bathurst gaan, doch naar Bonagilia aan de Murray rivier (op de grens tussen Victoria en N. S. Wales). DAT de E.V.C. bij Trygve Lie, secr.- gen. van de V. N. heeft geprotesteerd te gen het „ambtenaren-verbod" in Neder land. DAT voor het Hof te Leeuwarden 3 j. is geëist tegen de 48-j. ex-gemeente-ont vanger van Haren, D. P., wegens ver duistering van f 34.000 ten nadele van de gemeente (Groningse vonnis 2 jaar). DAT het Britse visserij-inspectievaar tuig, de mijnenveger Mariner (bemanning 100 koppen) ''an heden tot Woensdag as. Amsterdam bezoekt. DAT ons land op de vijfjaarlijkse in ternat. hydrografische conferentie (die op 28 April in Monaco begint) zal worden vertegenwoordigd door de schout bij nacht Th. K. Baror. van Asbeck en de kapt. Lz. W. F. var- Vreeswijk. voormalig verzet van Nederland nister Drees heeft verzocht paal en perk te stellen aan het wérk van de organisa tie De Wolfsangel, die foto's van wijlen ir Mussert zou hebben laten drukken. DAT gezien de rijke bloei van de fruit bomen in de Betuwe een goede oogst van fruit, in het bijzonder van peren, wordt verwacht. DAT in R'dam op 76-j. leeftijd is over leden dr H. Mees, die vele jaren huis arts en politiedokter Is geweest. DAT de vroegere Fokkerfabrieken in A'dam-Noord binnenkort als garage en werkplaats van het leger in gebruik wor den genomen. DAT in de trein Roosendaal-R'dam een dure verzameling gesmokkelde postzegels in beslag is genomen. DAT het 115 ton grote schip Twee Ge broeders uit Delfzijl op het Merwede- kanaal bij Overdiemen tegen een zand- schip botste en de boeg kapot sloeg. i, de nacht in Amsterdam door gebracht. Een der verslaggevers van de Tele graaf heeft te Warns een bezoek ge bracht aan mevr. Westerling, die eerst in verslagenheid en daarna met blijd schap de berichten heeft gevolgd. Langs de kronkelende Gaasterlandse dijk na derde men het historische plaatsje, waai eens zo bloedig gevochten is tussen Hol landers en Friezen. De boeren zijn stom verbaasd op de vragen naar Westerling, doch een roodwangig Fries deerntje wijst de weg over allerlei zijpaadjes huisje waar stukken van de kapiteins uniform tussen de was hangen. De 6-ja- rige Johnny Westerling, bruinverbrand en in trainingspak met gummilaarzen gaat schuw heen. Mevr. Yvonne Wester ling heeft haast om de bus te pakken naar Stavoren, vanwaar zij per boot naar Enkhuizen wilde reizen om zich te Am sterdam bU haar man te voegen na lange scheiding. Haar moeder paste op de drie jarige krullebol Celia en Annerey, een baby van tien maanden. De moeder ver telde, dat men te Warns veel gastvrijheid en hulp ondervindt. Vragen van Kamerlid Het Tweede Kamerlid, de heer Donker (P.v.d.A.), heeft de minister van Justitie de schriftelijke vraag gesteld of deze „ter geruststelling, zo mogelijk, van de gealar meerde publieke opinie" op de kortst mogelijke termijn de Kamer nauwkeurig wil inlichten over de juiste toedracht van zaken bU de arrestatie en vrijlating van Westerling en over het standpunt der regering met betrekking tot de mo gelijkheid ener strafvervolging, alsmede met betrekking tot haar houding ten opzichte van het door Indonesië gedane verzoek om uitlevering. Gistermiddag is de 10-jarige jongen H. G. uit de Margrietstraat te Eindhoven i achter het dierenpark Animali in de kuil van een afgraving geraakt en voor de' ogen van zijn moeder verdronken. ONZE tijd is er een van buitenlandse contacten. Dat geldt op velerlei ge bied. Het geldt voor het staatsleven. Onze ministers zwermen uit naar con ferenties in verscheidene werelddelen en behartigen daar persoonlijk de belangen van het eigen land, die in onze dagen veelal de gemeenschappelijke belangen zijn van landengroepen. Al niet anders is het op andere ter reinen. Er zy'n internationale contacten op het gebied van de vakbeweging, van het schoolwezen, van wat-al-niet, ook op het terrein van het kerkelijk leven. Dit alles kan buitengewoon belangrijk zijn en dat is het vaak ook. Er kan hier een vruchtbare wisselwerking optreden. Ons land heeft aan het buitenland iets tê bieden en op zijn beurt heeft het van andere landen iets te leren. Ervaringen kunnen worden geruild en de inzichten kunnen worden verdiept. Het kan ook zijn nut hebben, eigen inzichten te toet sen aan wat elders werd bereikt. DIT alles is een situatie, welke in be ginsel ons als Nederlanders niet vreemd moet zijn. Het reizen en trekken zit velen onzer in het bloed. Dat hebben we zo met de geschiedenis meegekregen. Hoevelen hebben niet in de vorige eeuw in den vreemde een nieuw bestaan ge zocht en veelal ook gevonden! Toch doet ach het verschijnsel van de internationale contacten wel in het bijzonder in onze dagen voor. Inderdaad, daar zijn de duizenden en nog eens dui zenden emigranten, die uitzwermen over de wereld. Maar ook voor wie bij honk blijven is de mogelijkheid om desnoods alleen per brief de grens over te wip pen zeer toegenomen. Om het eens paradoxaal te zeggen: willen we de kracht hebben om onszelf te zijn en te blijven, dan zullen we tege lijk de moed moeten hebben om met het onze de toetsing aan de contacten aan te durven. VV/IL dit alles zijn nut hebben, dan moet aan enkele voorwaarden zijn vol daan. In de eerste plaats wel mogen we oog hebben voor de waarde van het eigen nationaal bezit. We zoeken geen inter nationale contacten om uitverkoop te houden, wel om anderen aan dat bezit deel te doen hebben zoals ook wij weer deel kunnen hebben aan het bezit van anderen. Dat betekent dus dat het con tact met het buitenland vaak zal inhou den een scherper inzicht in en een groeiende waardering voor hetgeen we al hebben, maar het zal ook inhouden de wens om het geestelijk bezit van anderen te onderzoeken, waarbij wij stellig zullen ontdekken dat daarin gevonden zal wor den wat voor ons alleszins zipvol is. Een jd van internationale contacten is er i eenmaal niet een van binnenvetters van geestelijke eigenheimers. Eerst dus een besef van eigen bezit, aar dan ook voor wat het buitenland bieden heeft voorwaarde van bij dit alles moet worden voldaan. Dat is de taal. Wij willen niet beweren dat wij allen elkaar geestelijk opzicht zullen „verstaan" zo- ra we eikaars woorden en eikaars zin- en maar verstaan. Maar aan het geestelijk verstaan moet het kunnen spreken tot elkaar en het kunnen luisteren naar elkaar toch voor af gaan. wel bekend dat de Engelsen en Amerikanen het in dit opzicht gemakke lijk hebben. Maar bij alle kennis die w ij hebben op te doen behóbrt ook de kennis van de talen. En ondanks alles wat er in dit opzicht thans reeds geschiedt moet worden betwijfeld of wat er gebeurt vol doende is. Om een overigens willekeurig voorbeeld te noemen: Een universiteit als de Vrije te Amsterdam legt een be wonderenswaardige ijver aan de dag wan neer het gaat om uitbouw en uitbreiding. Het docentencorps wordt groter en velen volgen deze groei met sympathie. Wat daarbij nog achterblijft is het on derricht in de moderne talen. haar pleit voor een grondige be oefening van de moderne talen staat ze zeker niet alleen. Er valt over die internationale contac ten nog wel iets meer te zeggen. Iets daarvan bewaren we voor een volgend artikel Eerste interland per televisie op 14 Mei Op 14 Mei ral de eerste Interland- voetbalwedstrijd in Nederland per tele visie worden uitgezonden. Dit zal de ontmoeting Nederland—Zweden rijn, welke in het Olympisch stadion te Am sterdam zal worden gespeeld. HET WEERlN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur Namen der steden. li 1! el 1 1 ls Stockholm Londen Kopenh. Genève ParUs Nice Berlijn Wenen zw bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt O 4 windstil WNW 4 windstil NNOS 4 NW 3 windstil NO 2 NNW 2 10 0 21 0 12 0 20 0 23 0 25 0 21 0 17 0 25 0 19 0 Droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met weinig bewolking en weinig wind. Warm voor de tijd van het jaar. maar in de kustpro vincies morgen invallen van koelere zeewind. (Opge maakt te 10 uur). (Advertentie) Moquette Traplopers 50 c.m. breed 6.90 p.m. terra en groene rand NIEUWE TINTEN. BULTHUIS Botermarkt 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1