Jlieumc geihstift(feurant ERRES Hogere huur bepleit „Wij hebben hier het gevoel dat wij zijn thuisgekomen' Bezoek aan de streek, waar ds v. Raalte in 1851 een nederzetting stichtte Auto-ongeluk bij Utrecht eist dode en drie zwaargewonden Westerling weer op vrije voeten gesteld Geen vergissing Wist U Acheson: NATO-garanties ook voor Duitsland DONDERDAG 17 APRIL 19S2 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand: 0.47 per week AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9407 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasticft Is gbeblton toga bert to tegfyeaspoeT Koningin en Prins in Holland Grand Rapids in de staat Michigan heeft veel weg van Nederlandse plaat sen als Hilversum of Wassenaar. Gezellige ruime huizen van één verdieping staan er aan wegen, die, omzoomd van bomen en groen, door heuvelachtig terrein slingeren. Er zijn, tussen de huizen in, bospartijen en stukken wa ter, waarin kleine bootjes drijven, omdat al dat water verbinding heeft met het Lake Michigan. De huizen paren ook uiterlijk Nederlandse welvaart aan gezelligheid. Bloemen in de tuinen, bloemen achter de vensters en brede ramen. In deze stad, die er gisteren bovendien nog uitzag als Holland op een Koninginnedag is H.M. de Koningin met haar gezelschap gister morgen aangekomen. de menigte had toegewuifd, heeft burge meester Paul Goebbel haar de sleutels Van het vliegveld tot aan de stad stom den duizenden mensen. Er was geen huis, geen fabriek en geen winkel, of er wap perde, naast de Amerikaanse vlag een Nederlands dundoek van de gevel. Kin deren waren getooid met oranjesjerpen en mutsen en er was bovenal een harte lijke feestelijke familiestemming, die w\j •hier van grote feesten zo goed kennen. De ontvangst op het vliegveld ging eerst enigszins stroef. Hoe is dat bij de begroeting van een ver familielid, die men in geen jaren gezien heeft? Neder landers kijken de kat graag uit de boom. Zelfs als ze al jaren in Amerika wonen. Maar toen het ijs met een handdruk hier en een vriendelijke knik daar gebroken was, rolde het gejuich over het veld. Militaire orkesten speelden de volks- In Michigan voortaan „Julianadagen" QOUVERNEUR MENNEN van de staat Michigan heeft hij zijn af scheid van het Koninklijk Paar een geste gemaakt, die tot nog toe zonder precedent is. In een proclamatie heeft hij de bevolking van Michigan er van op de hoogte gesteld, dat in de toe komst de 16e en 17e April in Michi gan beschouwd zullen worden als Koningin Juliana dagen". In de pro clamatie staat, dat zelden een bezoe ker van dit land meer heeft gedaan om de navolgende idealen te ver wezenlijken: het bereiken van begrip tussen landen, hetzelfde geloof en dezelfde doelen nastreven. Deze twee dagen zullen in de toe komst als eeji soort nationale feest dagen worden herdacht. Mederen en door hagen van padvinders en padvindsters begaven Koningin en Prins zich naar de stad. Zij zagen veel, dat hen aan Nederland herinnerde. Niet alleen de ballonnen- verkopende handelaar, die zo uit eer. 'Haagse of Rotterdamse straat kon zijn overgestapt. Maar ook gebouwen en fa brieken met bekende namen. Zoals de beschuitfabriek van Hekman, die vlak •bij het vliegveld staat. Door de fraaie buitenwijken van de stad ging het eerst naar Calvin College. Bij de studerende jeugd Dit, door de Ohr. Reformed Church gestichte instituut ter opleiding van on derwijzers en ter voorbereiding op de Universitaire studie heeft in het hoofd gebouw een grote aula. Van daaruit wor den iedere dag de ochtendwijdingen var radio Grand Rapids uitgezonden. Het zelfde orgel, dat dan speelt, dezelfde ko risten uit de studenten, die dan zingen lieten zich nu horen in een Wilhelmus, dat, gedurende vele maanden ingestu deerd, er nu goed uitkwam. Deze kinderen zijn alle volkomen ver- Amerikaanst. Zij kunnen de Hollandse gesprekken, die de ouders onder elkaar voeren nog wel verstaan, doch de hoofd zaak ontgaat hen toch. Daarom was het instuderen van Hollandse teksten een moeilijkheid van de eerste rang. Prof. Spelhof, de president van het College heette Koningin en Prins wel kom. Hij herinnerde aan de banden tus sen zijn school en Nederland en aan de traditie, die zij vertegenwoordigde. Hij maakte ook melding van het besluit de leerstoel in het Nederlands naar H.M. te noemen en was dankbaar, dat de Konin gin dit had willen aanvaarden. De Koningin antwoordde met een korte toespraak, waarin zij zeide de in druk te hebben, dat hier onderwezen wordt, wat „waar, werkelijk en wezenlijk Is". Zij hoopte dat de frisse inspiratie tot onderzoek zou blijven bestaan. de stad overhandigd, er aan herinne rend, dat die sleutels niet alleen de weg naar de stad,, maar ook die naar het hart van allen in Grand Rapids openden. En de Koningin zei: „Ik kan het niet anders zeggen, maar wij hebben het ge voel, dat wij thuisgekomen zijn". En tot de Nederlanders onder het pu bliek zei zij: „Ik geloof wel te kunnen zeggen, dat u ons Nederlanders goed ver tegenwoordigt. Naar Holland Van Grand Rapids naar Holland loopt een fraaie, snelle verkeersweg. Daarover zjjn Koningin en Prins gereden naar die stad, die Van Raalte in 1851 stichtte na zjjn aankomst uit Nederland. Langs de veertig kilometer lange weg stonden duizenden mensen, die een snelle rit onmogelijk maakten, want de Ko ningin wilde niemand teleurstellen. In de plaatsjes Zeeland en Friesland, die zij doorkwam was niemand thuisgebleven. Overal juichten de „kinderen der Afge scheidenen" die hier destijds vrijheid er brood vonden om het hardst de Koningin uit het vaderland in de verte toe. Huismoeders hadden spandoeken met: „Goeden dag Koningin" voor de deuren gehangen, kinderen in Hollandse kleder drachten holden met de stoet mee en ge heel versierde fietsen reden naast de Koninklijke auto. Zo bereikten Koningin en Prins, door een haag van juichende mensen het stadhuis met de Griekse zuilen in het hart van Holland, waar burgemeester Harrlington hen welkom heette. Deze burgemeester is een achter-klein zoon van de man, die als enige Ame rikaan in dit gebied ds Van Raalte weg wijs maakte toen hij er in, wat Risseeuw genoemd heeft de „huilende wildernis" aankwam. Deze burgemeester Harring ton zei thans tot de Koningin: „Hier be hoeft u zich geen vrienden te maken, hier zijn wij uw vrienden", waarbij hij uiteraard ook dacht aan het bezoek, dat de Koningin in het jaar 1941 aan deze stad bracht. En de gouverneur van Michigan zei: „Deze mensen zijn nog van u. Het zijn loyale inwoners van de Ver. Staten, maar even loyale onderdanen van u". De mensen zongen: „Holland, o Hol land ik vind je zo mooi", ze voerden klompendansen uit op bekende melo dieën en er was bovendien op Hope College nog een ontvangst van honder den. De terugreis maakte de Koningin per trein. Zij ging terug naar Detroit. Van daar bezoekt zij heden Ann Arborr, de universiteit van Michigan en in de middag brengt de Constellation van de Amerikaanse luchtmacht haar naar San Francisco. Alom in het land valt, nu de warme dagen aanhouden, weer de bloesempracht te bewonderen. Een Zeeuwse boerin in haar bloeiende boomgaard. Het is haast te mooi om waar te zijn. Volkswagen zigzagde met vaart van 80 km over de weg Een auto-ongeluk op de drukke weg tussen De Bilt en Utrecht heeft gister middag tien slachtoffers geëist: één dode. zeer zwaar gewonden en zes licht gewonden. onder wie de Tilburgse voet ballers Van Roessel en Mommers, die avonds hadden moeten meespelen in de voetbalwedstrijd Zwaluwen—Rode Dui vels te Amsterdam. De voetballers zaten .met vier. anderen in een auto. Bij de Steinerbrug naderde een Volkswagen, die met een vaart var 80 km over de weg zigzagde, waarschijn lijk door een defect aan de stuurinrich ting. Uitwijken mocht niet meer baten en met een hevige klap vloog de Volks wagen tegen de Tilburgse auto op. gevolgen waren ontzettend. De Volkswagen werd geheel in elkaar gedrukt en de vier inzittenden allen zeer ernstig gekwetst. Van hen is de heer Nig- Naar de binnenstad De binnenstad van Grand Rapids is als iedere Amerikaanse stad. Er zjjn grote, hoge bankgebouwen, een radio- paleis, met een zender op het dak, ma gazijnen en hotels en een druk verkeer. Van de school heeft de Koningin zich daarheen begeven. Bij het Pantlind Hotel werd zij opge wacht door het gemeentebestuur. Nadat zij, van het balkon der tweede verdieping 't Is maar een idee rr- Een heitje voor een karweitje.., Aangifte inkomstenbelasting Twee derden van alle biljetten te laat Tot verleden Zaterdag is nog maa. ruim een derde, van het aantal uitge reikte aangiftebiljetten voor de Inkom stenbelasting over 1951 terugbezorgd, deelt het ministerie van Financiën mede. Het aangiftebiljet had uiterlijk Dinsdag ingeleverd moeten zijn. Alleen voor ef fectenbezitters was de termijn verlengd tot 29 April. Dit jaar is voor het eerst op het niet of te laat inleveren van het aangifte biljet een boete gesteld, die neer komt op een verhoging van de aanslag met vijf procent (met een ïninimum van f5). Deze straf is in het leven geroepen, juist om te voorkomen, dat aangiftebiljetten oningevuld blijven liggen. Belediging van Koningin: 14 dagen de cel in De 37-jarlge vrouwelijke Jehovagetuige J. L. uit Rotterdam, die de Koningin heeft beledigd, is gisteren door de Roer-' mondse politierechter tot 14 dagen ge vangenisstraf veroordeeld. Zij werd on middellijk gevangen genomen. Er was 1 maand geëist Minister antwoordt In Arnhem werd niet met belastinggeld gegooid Het Eerste Kamerlid Ruys de Beeren- brouck (KVP) had minister Mansholt, zoals men weet gevraagd of het waar was, dat er in Arnhem belastinggeld over de balk is gegooid toen de rijkscultuur- consulent aldaar voor zijn kantoor een vloerbedekking moest hebben. Deze con sulent zou voor f20 tweedehandsmatten hebben gekocht, maar ze niet hebben mogen gebruiken, waarna Den Haag zorgde voor een vloerbedekking van on geveer f 1000. Aldus het bericht Minister Mansholt antwoordt thans, dat de kwaliteit van de aan de consulent voor f20 aangeboden matten geen com mentaar behoeft. Het leggen van deze vaste matten zou bovendien f 300 hebben gekost. Een kleed zou beslist nodig zijn om het kantoor een enigszins behoorlijk aanzien te geven (kosten f400, totaal f720), en bovendien zouden de vaste mat ten waardeloos zijn als het consulent schap nog eens zou moeten worden ver plaatst. Daarom he$ft men de huishou delijke dien$t in Den Haag voor cocos- matten laten zorgen. Dat kostte ruim f 700 en die matten zijn degelijker en mooier dan de tweedehands matten van (z.g.) 20 gulden. Een Dakota van de Garuda Indone sian Airways zal naar Nederland vliegen om op Schiphol revisie te ondergaan. 'gellie van de Schiekade te Rotterdam in de loop van de avond overleden. Voor het leven van zijn echtgenote, mevr. Nig- gellie-v. d. Hoek, wordt gevreesd'. Zij heeft een schedelbasisfractuur, twee ge broken benen en een gebroken arm Zwaar gewond werden ook de bestuur ster, mevrouw C. de Ridder uit Rotter dam (dochter van het echtpaar Niggetlie) en de vierde inzittende, mevr. Buitendijk. De inzittenden van de Tilburgse wagen liepen slechts lichte verwondingen op. De voetballers speelden niet mee in Amster dam. Omgekeerde bewijslast voor bromfietsers Minister overstag door het grote aantal ongelukken Minister Wemmers is van plan de zo genaamde bewijslast, die voor motor rijtuigen geldt, voor bromfietsen te hand- In November had de minister in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij de omgekeerde bewijslast voor bromfietsen wenste op te heffen. Op grond van het grote aantal verkeersongelukken waarbij bromfietsen betrokken zijn, is de minis ter echter tot het inzicht gekomen dat deze voertuigen inderdaad meer gevaar opleveren dan gewone fietsen. Daarom zal een bromfietser, als hij een ongeluk krijgt, pas aan veroordeling en vergoe ding van schade ontkomen, wanneer hij zijn onschuld heeft bewezen. Bloembollenbericht jyE NARCISSEN staan thans nog volop in bloei. Men verwacht algemeen dat er het a.s. week-einde nog vele goudgele velden zullen zijn ie bewonderen temid den van de kleurige velden van hyacin ten en vroege tulpen, die er nu al heel goed voor staan. Als het mooie lenteweer blijft aanhouden kan men in de omge ving van Hillegom over enkele dagen ook al langstelige tulpen zien. Rechter-Commissaris ziet geen gronden voor dadelijke vrijheidsbeneming Slechts enkele uren na zijn geruchtmakende arrestatie door een legertje politiemannen is Westerling, dank zij het ingrijpen van de rechtercommis saris te Amsterdam, mr J. Knottenbelt, op vrije voeten gesteld. Tot gisteren was hij een vluchteling die op de hielen werd gezeten; nu kan hij zich vrijelijk in Nederland bewegen en zijn vrouw en kinderen te Warns in Friesland opzoeken, nadat hij hen i lange tijd niet heeft gezien. Intussen kan de Justitie de aanklacht formuleren, die gebaseerd zal zijn op een menigte van artikelen van het Wetboek van Strafrecht. De jonge Haagse beeldhouwer Gerard van Remmen legt de laatste hand aan een van de drie reliëfs voor het oorlogsmonument, dat binnenkort in Maas sluis zal worden onthuld. Het linkse reliëf symboliseert het verzet en het rechtse de slachtoffers op zee. Een derde reliëf wil df> gevallenen in concen tratiekampen gedenken. De reliëfs zijn uitgevoerd in Franse kalksteen en worden aangebracht in drie hoeken van het monument, dat door architect Warnaar uit Maasland is ontworpen als een driehoekige tempel. De arresitatie ds geschied Dinsdagoch tend om half zes in het tuinhuis van het landgoed Enghuizen nabij Hummelo, ge meente Laag Keppel, tussen Doesburg en Doetinchem (e dus niet in Overijssel, zo als we gisteren meldden Red.). Op dit landgoed had Raymond Paul Westerling rust gevonden, nadat hij maandenlang door Europa en Afrika was opgejaagd en zelfs naar Duitsland had moeten uitwij- tenslotte in Nederland rond te gaan zwerven. Hij was te Hummelo gast van A. S. H. Graaf van Rechteren Lim- purg, die tijdens de oorlog zijn leven had gewaagd door vele vluchtelingen soort gelijke diensten aan te bieden, die hij Westerling bewees. De arrestatie is voor een groot deel het gevolg geweest van de leiding van de procureur-generaal te Amsterdam, vinden, toen zij de inval op het land goed Enghuizen deed. Volgens de Vkrt. duurde het een volle vijf minuten voor dat de graaf voor haar opendeed. De politiemannen toonden hem een be vel tot gevangenneming, geschreven door de procureur-generaal in Amsterdam. De graaf toonde zich zeer verbaasd. Hij ont kende niet. Westerling te hebben gezien. Hij gaf zelfs toe, dat hij bij hem in huis was geweest, maar in de avonduren reeds met onbekende bestemming was vertrokken. De politiemannen toonden zich met deze verklaring allerminst te vreden. Terwijl het landgoed bleef om singeld, ging een kleine groep het huis binnen. Systematisch werden alle ver trekken doorzocht. Na anderhalf uur in gespannen zoeken had men echter nog A. A. L. FT van Dullemen. van wie be-nietsontde,kt' dat °P de aanwezigheid weerd wordt, dat hij zelf Westerling jvan de ex-kapitein wees. eenmaal gesignaleerd heeft, welk feit mr Een van de politiemannen deed echter Van Dullemen echter niet wil bevestigen. op een gegeven ogenblik een belangrijke Eenmaal liet hij een inval met 30 man ontdekking. HU constateerde, dat In een doen in een villa te Baarn, doch Wester- van de vertrekken het gespUkerd kleed ling was er niet. loszat. Het werd snel opzU getrokken en De omsingeling van het landgoed Eng-1 met weinig moeite slaagde men er in een huizen geschiedde door rijkspolitie te j paar planken uit de vloer te lichten. Hummelo en politie uit Amsterdam onderWesterling was ontdekt, leiding van hoofdcommissaris J. L. Post- huma, hoofdinspecteur J. Botti en in specteur A. Prakke. Men trof Westerling in de logeerkamer van de eerste verdie ping van het huis" aan. Het moet de Justitie reeds bekend zijn geweest, dat de arrestatie zou geschie den, want Dinsdagavond werd een ver gadering voor Woensdagavond bijeenge roepen van de minister van Justitie, mr H. Mulderije en de vijf procureurs-ge neraal. Toen de vergadering bijeen kwam, was Westerling reeds vrij. De reohter-commissaris had de eis van diens inbewaringstelling afgewezen omdat geen gronden gevonden zijn voor dade lijke vrijheidsbeneming. De minister sprak toen met de procu reurs-generaal over de invrUheidstelling in het licht van het Indonesische verzoek om Westerlings uitlevering, dat volgens het Hoge Commissariaat nog steeds ge handhaafd wordt. Het lag klaarblijkelijk in de bedoeling, dat de arrestatie geheim zou blijven, aan gezien de procureur-generaal ontsteld was, toen hij vernam, dat het nieuws bekend was geworden en hij het bekend worden daarvan zeer betreurde. Onder de planken NederlandsAmerikaanse stad Grand Rapids niet het belangrijkste zijn ge weest van hun zo geslaagde trip over de oceaan, het is toch wel duidelijk, dat het een welkom bezoek is geweest. Wel kom bij de gastheren en de gastvrouwen en zeker al even welkom bij de beide hoge gasten. In Grand Rapids immers waren Ko ningin en Prins als het ware ..thuis". Men pleegt wel te zeggen, dat iedereen twee vaderlanden heeft: zijn eigen land en verder ook Frankrijk. Als dat waar is, dan zijn de inwoners van deze Ameri kaanse stad wel uitzonderlijk rijk be deeld. Zij hebben er dan drie: behalve Frankrijk hebben ze ook nog Amerika enNederland. \AN Frankrijk zullen ze zich gisrteren tijdens het hoge bezoek, niet zoveel gelegen hebben laten liggen. Ze zullen zeker niet vergeten hebben, dat ze Ame rikanen zijr.. Dat lijkt ons voor een Amerikaan ook niet gemakkelijk- Maar ze hebben zich wel herinnerd, dat hun wieg of die van hun voorgeslacht veelal heeft gestaan in wat wij dan poëisch plegen te noemen de lage landen bij de zee. in he; kleine en verre Nederland. Zo heeft Grand Rapids op echt na tionale en tegelijk Internationale wijze Koninginnedag gevierd. En de Ameri kanen, ook die niet van Nederlandse afkomst waren, hebben getoond, di-t ge noeglijke feest alleszins te kunnen waarderen. Trouwens, het mag worden gezegd, dat he; bezoek van Koningin en Prir.s al meer van wel zeer bijzonder karakter blijkt te zijn. Bij htm vertrek veroor loofden wy ons reeds, de verwachting uit te spreken, da; ook nu weer onze vorstin er in zou slagen, haar woorden uit te tillen ver boven het normale niveau van officiële betogen en toe spraken. Hoezeer zijn deze verwachtin gen gerechtvaardigd gebleken. HPYPEREND is in dit verhand een stukje, dat wU aainToffen In het jongste nummer van het Amerikaanse „Magazine" Time. Dit blad is door de wijze waarop het zonder omwegen een onderwerp benadert een zeker specimen de Amerikaanse journalistiek. Daar en ander bij, dat het bezoek van Amerika? Het vorstin door tal hebben gekregen Nu weten we is vaak wel ons minder ,,llgt". Wat vertelt Time Koningin en Prins blad schrijft, van oi van foto's het beeld als van een „Hausfrau' DAT de post in Overschie en IJssel- monde van 1 Juni af van Rotterdam uit zal worden bezorgd en beide plaatsen dan ook in het locale verkeer van de Maas stad worden opgenomen, naar min. Wem- op vragen van het Kamerlid Beer- nink (C.H.) meedeelde. DAT het Engels-Ned.-Iers geologisch- archaeologisch reizend congres Dinsdag Woensdag Vlissingen, Middelburg, Hogerheide, Hogeloon, Knegsel, Helmond, Belfeld en Tegelen bezocht. DAT het tweejaarlijkse Ned. Filologen congres vanmorgen in Utrecht is be gonnen. DAT tien wetsontwerpen zijn ingediend z.m. de in Genève op 12 Aug. 1951 ge sloten vier Rode Kruisverdragen (ver betering van het lot der gewonden, enz.). DAT op Zuid-Beveland de pruimebo- len bloeien en de vroege peren en ker- :n beginnen te botten. DAT op het strand van IJmuiden een badgelegenheid voor 1250 personen wordt gebouwd, waardoor deze plaats volksbad plaats gaat worden. DAT tot burg. van Venlo is benoemd r dr Ch. J. M. A. van Rooij, thans burg. in Etten en Leur. DAT de Roermonder J. L. gisteren is gearresteerd als een der vermoed, daders le in Nov. 1951 gepleegde roofover val op de bejaarde boer G. te Geleen. DAT burg. Oud van R'dam drie dagen in Huil vertoeft, met nog andere R'damse autoriteiten. DAT de landbouwer Lemmen te Maas- bree (L.) en zijn huishoudster mej. Petera ernstige brandwonden opliepen door een ontploffing die in de kelder ontstond toen de landbouwer gas rook en een lucifer aanstak om de bron op te sporen. DAT J. A. H. Perey, oud-dir. van ge meentewerken in Den Bosch, gisteren al daar is overleden. DAT min. Mansholt en de dir. var Bedrijfschap voor Suiker, S. Riedstra uit Wassenaar, gisteren in R'dam de pre mière bijwoonden van een film van enkele suikerfabrieken. DAT mr Leiand Cutler, voorz. van een organisatie die in San Francisco een com. plex gebouwen voor de internat, handel wil opzetten, op een wereldreis op 29 April in A'dam zal spreken. DAT Auke Hettema opdracht heeft ge kregen om een groot oorlogsmonument jor Leeuwarden te ontwerpen. DAT de Leeuwarder rechtbank giste- n besloot tot een psychiatrisch onder zoek van de 25-j. vertegenwoordiger L. W. N. uit Drachten, die op 1 Jan. voor de tweede maai in zijn leven met zijn auto een dodelijk ongeluk veroorzaakte thans verklaarde op het kritieke ogen blik niets te hebben gezien. DAT het tweedaags congres van de Bond van politieambtenaren tot bescher ming van dieren gisteren en vandaag in Middelburg is gehouden. DAT burgemeester K. Gerrits Onstwedde (Gr.) om gezondheidsredenen m.i.v. 15 Juni eervol ontslag heeft ge vraagd. DAT de 37-J. nachtwaker A., belast met het voorkomen van onregelmatig heden bij het verwerken van de nacht- post op he; postkantoor in Nijmegen, wegens diefstal van brieven met gelds waarden is gearresteerd. DAT kap. J. E. van Itereon, die miv. 1 Mei ls benoemd tot eerste Ned. lucht vaart-attaché in Canada, met de Nieuw Amsterdam ui: Rotterdam is vertrokken. DAT de bouw van de nieuwe lagere landbouwschool te Baarlo (L.) op last van de president van de Roermondse rechtbank is gestaakt, daar de grond, die door het Beheersinsituut aan de ge meente is toegewezen, bij de bouw we der''echtelijk in gebruik zou zijn ge nomen. DAT de blinde C. de Boer uit Ermelo s;eren in Groningen is gestart voor een wandeltocht van 426 km naar Maastricht niet of het Duitse woord „Hausfrau" voor diit Amerikaanse blad een bepaald be grip vertegenwoordigt of dat het blad in dit Duitse woord een Nederlands woord meent te zien. Beide oplossingen doen overigens, menen wij, weinig ter zake. Belangrijker is wat Time verder schrijft Het blad verlek verder, dat, zodra de Koningin het vliegtuig verliet, „Washington began changing its mir.d<", m.a.w, Washington begon er anders over te denken. En het artikel in dit anders zo crkische „Magazine" gaa; dan steeds excelsior om uit te lopen in een lof tuiting diie al even ondubbelzinnig is als zoveel wat dit blad pleegt te schrijven: .In its quest for goodwill, the Nether lands had made no mistake in sending Juliana back no the new world": Ne derland heeft zich niet vergist toen het de Koningin naar Amerika „zond". Nu. onze indruk is, dat onder ons Ne derlandse volk deze gedachte reeds lang gemeengoed/ is. Wij zijn trots op onze vorstin, die wij straks gaarne een be- .bonden terugkomst loebidden in het (Zie vervolg op pag. 5)1 oude „lage landje by de zee". Hel verband NATO—EDG en Duitsland Na een contractuele overeenkomst tussen de Grote Drie en Adenauer v,r-vred.iverdng met Duiteland te bespoe- Klaarde de Amerikaanse minister van jri1—a j Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, gis-i t teren met betrekking tot de Europese Defensie Gemeenschap: „Ik wy's er op, dat de Senaat, na het tot stand komen van de E.D.G., zou kunnen besluiten, de garanties van de N.A.T.O. ook tot Duitsland uit te breiden". Acheson verklaarde verder, dat een der gelijke uitbreiding slechts kan volgen na een contractuele overeenkomst tussen Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten met de Federale Duitse Republiek. De Westduitse kanselier, dr Adenauer. 1 de Geallieerde Hoge Commissarissen, zijn gisteren in buitengewone zitting bij een geweest. In deze zitting is een schema opgesteld om de voltooiing van een Plan voor beffing in A'dam Nachtelijk parkeren zal J 25 per jaar kosten en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld een par- keerheffing in te voeren voor motor rijtuigen die geregeld 's nachts tussen 24 en 5 uur op de openbare gemeentegrond worden geplaatst. De heffing zal voor motorrijwiel ƒ10 per jaar bedragen, r een motor met zijspan 15 en voor personenauto 25. Voor autobussen vrachtauto's zal ƒ40 per jaar schuldigd zijn. Lichte vrachtwagens, als bestelauto's, worden wat het tarief betreft met personenauto's gelijkgesteld. By eén telling werden in één nacht na 24 en vóór 5 uur in Amsterdam ruim 5000 stilstaande auto's op de openbare weg aangetroffen. Russische voorstel hedenconferentie) over de éénmaking van Duitsland en de nationale verkiezin gen. De Amerikaanse, Franse en Britse commissarissen zullen Adenauers stand punt aan hun regeringen overbrengen voor het opstellen van een antwoord aan Moskou. „Ik geloof", aldus sir Ivone Kirkpatrick. de Britse Hoge Commissaris, „dat het Duitse vredesverdrag vóór half Mei getekend zal worden". (Advertentie) hij bobolvo door bij Ommen in Woei rdit begeJeid door de blinde K. Mamv De uitgestrekte krentenbossen op het word/t begeJeid door de blinde K. Maruy uit Markenwoude met diens hond Kazan. DAT hei radiopereoneel in Hilversum ;n zweefvliegclub (de 17e in ons land) heeft opgericht. DAT de Utrechtse advocaat mr J. W. van E., die er van werd beschuldigd f700 uit de opbrengst van valse vee voederbonnen te hebben aangenomen, nu definitief buiten vervolging is gesteld, daar de proc.-generaal niet tegen de be- schikkin. van het Hof in cassatie is gekomen. DAT minister Joekes aan de S E R advies heeft gevraagd over alle aspec ten van de werkgelegenheidspolitiek- landgoed Eerde te Ommen zullen Zaterdag en Zondag in volle bloei staan. Deze bossen dateren uit de 17de eeuw en zijn volgens deskundigen de oudste aanplant in ons land. Klein meisje in wagentje overreden en gedood In de Antoniestraat te Haarlem is gis termiddag het vierjarige meisje M. K. door een vrachtauto overreden en ge dood. Het kind zat in een wandelwa gentje. Een driejarig zusje duwde het wagentje van het trottoir af, juist toen de vrachtauto wegreed. onveranderlijk Aanhoudend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en zonnig J met matige, tydeltjk zwakke I wind tussen- Oost en Noord. Iets koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN (Advertentie). DAMES NACHTJAPONNEN Lingerie katoen 4 4 95 PYAMA'i Lingerie katoen (gebloemd jasje)1.90 HET VREEWIJKHUIS BOISOTKADE l Tol 2000»

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1