Jïfctime £eiitsr()c (fieuront Oude walmuren en nieuwbouw Bij Was Luchtmachtstaf „niets bekend" van Nederlandse uitvinding echter zelf vertegenwoordigd bij demonstratie op 8 Dec. 1950 Eisenhower na 1 Juni geen opperbevelhebber meer Acht bij mensen omgekomen brand in Kampen Wist U i Pasen, vrijmaking van het leven ZATERDAG 12 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; f 2.— per maand: 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9404 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticii tffirblf mfjn hert la tcgljenspoet" Onrust rond de straaljager-motoren (Van een onzer redacteuren) ER HEERST in bepaalde luchtmachtkringen onrust. Heel begrijpelijk, na de publicatie in ons blad van 28 Maart j.L, waarin wij vroegen: Luchtmachtleiding, wanneer gaat gij de verantwoordelijkheid beseffen voor de jonge levens, die aan U zijn toevertrouwd Hoe lang voedt gij, regering, de algemeen verbreide weerzin der uitvinders, hun vindingen in Uw handen te geven, „omdat er dan niets meer van terecht komt"? Van de straaljagerpiloten kan terecht de nodige discipline en beheersing worden gevraagd. Maar geef hun toestellen, waarmee zij veilig kunnen vliegen, voor zover het menselijk vernuft hieraan iets kan doen Deze onrust heeft zich ontladen in de elders in extenso gepubliceerde brief van de Luchtmachtvoorlichtingsdienst. Een brief echter, waarin wel (aan vechtbare) technische wijsheden worden verkondigd, doch de hoofd strekking van onze publicatie volkomen voorbijgaat. Royce ook de levens garandeert van de met hun toestel neergestorte piloten). 7. Z.K.H. Prins Bernhard heeft de laagspanningsontsteking reeds In ons artikel „Er stort iedere maand een straaljager neer geeft toestellen, waarmee veiliger kan worden gevlogen" verzetten wij ons tegen een min of meer officiële verklaring, dat de vele straal jager-ongelukken te wijten zouden zijn aan de piloten zelf. Wij hebben daar tegenover gesteld, dat, wanneer gebruik was gemaakt van een reeds lang beken de Nederlandse vinding mogelijk een groot aantal van deze dodelijke ongeluk ken had kunnen worden voorkomen. Met deze uitvinding zullen wij ons hier bezig houden. Over het zgn. technische betoog van luchtmacht-zijde, dat ten aan zien van deze kwestie van volkomen on dergeschikt belang is, treffen onze le zers elders een tegen-betoog aan. Feiten „Noch bij de Chef Luchtmachtstaf noch bij de Directeur Materieel Luchtmacht is echter iets bekend van deze demonstratie", aldus schrijft de Luchtmachtvoorlichtingsdienst naar aanleiding van onze mededeling, dat op 8 December 1950 te Delft een uit vinding is gedemonstreerd in aanwe zigheid van zeer vooraanstaande mi litairen, een uitvinding, die ten doel had het gevaar van het afslaan van een motor tot een minimum te be perken. Wij meenden in onze journalistieke onnozelheid, dat het in deze luchtmacht zinsnede alleen maar ging om die de monstratie. Dat daarvan niets bekend zou zijn zou immers niet tot de ol gelijkheden behoren, hoewel het wel te denken zou geven, Maar wie schetst onze verbazing, toen wij, op dezelfde dag, waarop wij de brief ontvingen, door maj. Waalwijk werden opgebeld en ons werd gevraagd (ondanks alle schriftelijke tiek): Op wat voor uitvinding hebt U toch gezinspeeld, want wij kennen haar helemaal niet De Luchtmachtstaf had dus blijkbaar nooit iets gehoord over de uitvinding van de laagspannings-ontsteking van i" heer Wijtze Beye Smits uit Voorburg. Wij geven hier echter enige feiten: 1. Kjrt nadat de uitvinding volledig w uitgewerkt is een publicatie in brochure vorm verschenen, met een voorwoord van prof. J. J. Broeze (dat wij elders opnemen). 2. In de loop van 1950 heeft de toen malige chef-Luchtmachtstaf, lt.-gen. C. Giebel over de zgn. Smitsvonk een onderhoud gehad met de uitvinder. In diezelfde periode heeft de Ameri kaanse generaal Doolittle van zijn grote belangstelling doen blijken. 3. Op 8 December 1950 is in het Ko ninklijke Shell-laboratorium te Delft een demonstratie gehouden onder leiding van prof. Broeze. Van de zijde van de Luchtmacht was hierbij tegenwoordig Overste Van Lenning. 4. In „De Ingenieur" van 19 Januari 1951 is een volledige beschrijving gegeven van geslaagde proefnemingen. 5. De demonstratie te Delft had plaats by toepassing op een gewone jeep-motor en daarna in een verbrandingskamer, dus onder soortgelijke omstandigheden als bij een heuse straalmotor. 6. Aan de luchtmacht is verzocht, een straalmotor ter beschikking te stellen, teneinde in de gelegenheid te zijn, uit het theoretische in het practische sta dium te komen. Deze beschikbaarstelling is geweigerd onder het motief, dat daar door de garantie van de Rolls-Royce voor de desbetreffende motor zou ver vallen. (Wij vragen ons af, of de Rolls- bruik in een zijner auto's. Bovendien heeft hij opdracht gegeven3 een zijner particuliere vliegtuigen van de nieuwe ontsteking te voorzien. 8. Een buitenlandse auto-fabriek heeft reeds rechten verworven voor de toe passing van de nieuwe vinding. 9. Van Amerikaanse zyde wordt grote druk uitgeoefend, opdat de uitvinder zijn belangen daar voor het grootste deel zal vastleggen. Tot nu toe is deze druk te vergeefs gebleken, omdat de heer Beye Smits dermate vaderlandslievend hij nog steeds de Nederlandse regering de voorkeur blijft geven. Wij staan verbijsterd, dat van de zijde van de Luchtmachtstaf geschreven en gezegd kan worden: wij weten var niets. Hier is maar een conclusie moge lijk: er deugt iets niet. Of het aangebo den rapport is ten departemente Oorlog weggeraakt, dan wel ergens dpr in een lade terecht gekomen, öf de organisatie is zodanig, dat de technisch- wetenschappelijke staf niet bestaat uit team, maar uit misschien stuk voor stuk uiterst bekwame en knappe lieden, die echter al hun wetenschap voor zich alleen houden. Het verheugt ons, dat wij op deze gelegenheid de aandacht hebben mogen vestigen. Het heeft nimmer in onze doeling gelegen, de opbouw van luchtmacht geweld aan te doen. Integen deel. Bij alle critiek, die is uitgeoefend, zijn wij niet negatief gebleven. Want wij hebben gewezen op een nog ongebruikte uitvinding, die redelijkerwijze bij de des betreffende autoriteiten bekend kon zijn en naar onze mening ten onrechte niet de aandacht heeft gehad, waartoe de talrijke straaljager-ongelukken toch wel noopten. Hier was een uitvinding aan de orde, die valt onder hetgeen generaal Eisen hower opgemerkt heeft in zijn jongste rapport over de opbouw van de geallieer de verdediging, n.l. dat Nederland nog veel ongebruikte capaciteit op electrisch en ander gebied bezit. Laat de regering die capaciteit exploi teren. „Brainwork" is een van de weinige niet-agrarische export-producten, die wij hebben. Het kleine Nederland kan daai in groot zijn, mits armslag en vertrouwen gegeven wordt. Ook generaals moeten kooplui zijn! (Zie vervolg op pag. 2) Om in Amerika te gaan „vechten": 0 Hij kan zich dan persoonlijk in de verkiezingsstrijd werpen WAT EIGENLIJK reeds lang in de lucht hing is gebeurd: Eisenhower •heeft ontslag gevraagd en gekregen als opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa en wel tegen 1 Juni a.s. Na die datum kan hij volledig deelnemen aan de campagne voor de komende pre sidentsverkiezingen in Amerika, nog vóór de nationale conventie van de republikeinse partij op 7 Juli te Chicago officieel haar candidaat aanwijst, {is April Het feit van Ike s ontslagaanvraag was go goed bewaard, dat zelfs vooraan- in Oslo staande medewerkers van de generaal er gisteren voor het eerst hoorden. Een heitje voor een karweitje jtjaandag beginnen de honderddui zend Nederlandse padvinders met hun leiders alllerlei karweitjes te verrichten onder het motto „Een heitje voor een karweitje" zoals men weet om kwartjes te verdiener voor hun troepkassen en voor hur gebrekkige medepadvinders. Dt meest enthousiasten zijn echter van daag al begonnen. Tot 19 April duurl die actie. In Utrecht gingen de jongens van daag de straten vegen, zodat de ge meente-reiniging vrijaf kreeg. Ir Amsterdam liet burgemeester d'Ailly zich de schoenen poetsen op de Dam. De hoofdcommissaris van De Nederlandse Padvinders, burgemees ter Ravesloot te Almelo, gaat de tuin opknappen van een zijner zieke amb tenaren. De hoofdcommissaris van d< Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging, generaal-majoor b.d. if. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, zal dezer dagen de wapens poetsen van een andere generaal. In Leeuwarden gaan de jongens de stadsgrachten schoonmaken. En middag harkten Baarnse padvinders de tuin aan van het Paleis Soest- dijk In Rotterdam wilde men starten met het kloppen van de stadhuisloper, maar B. en W. gaven hiervoor geen toestemming. Graanopslagplaats ingestortéén dode Druk verkeerspunt in Den Bosch eiste slachtoffer Tegenover het station, te Wylre (L.) is Donderdagmorgen een graanopslag plaats ingestort. De 71-j. schilder Ha- bets uit Vaals, die bezig was met het verven van café-meubelen op de bo venverdieping van 'het gebouw, werd onder het puin bedolven en kwam 'het leven. In het gebouw was 280 igraan opgeslagen. Men vermoedt overbelasting de oorzaak van de ramp is. Drie minuten voor de instorting had den vier arbeiders het gebouw veria- Op het Willemsplein te Den Bosch is de 79-j. B. uit Haarsteeg (gem. Vlijmen) door een truck met aanhangwagen Tiel aangereden en tijdens vervoer i het ziekenhuis overleden. Op de plaats van het ongeluk is een zeer druk De onderwijzer H. J. Roorde uit Zwolle wilde aldaar met zijn bromfiets linksaf slaan doch verleende geen voor rang aan een stadsbus. Hij werd gegre pen en op slag gedood. Hetzelfde lot on derging de 41-j. Chinese koopman K. L. Chouw uit Arnhem, die met zijn fiets onoplettend de weg overstak en door trolleybus werd aangereden. Eisenhower op 18 April in Den Haag Grote verslagenheid heerst er in Kampen, waar het echtpaar Breuker met 6 van hun kinderen in de vlammen omkwamen bij een nachtelijke brand. Slechts de 12jarige Koos (bidden onder) wist, door de dakpannen opzij te schuiven (zie pijl), het gevaar te ontvluchten. Links de oudste dochter, Klazina, die in Apeldoorn woont en rechts z'n broer Gerard, die in een bij Zwolle verblijft. Slechts één jongen gered JNDERDAAD i De brief aan Robert Lovett, de Ame rikaanse minister van Defensie, waarin Eisenhower ontslag vroeg onder mede deling, dat hij van mening was, dat de speciale taken, waarvoor hij weer ir ve dienst was geroepen, groten deels vervuld waren, was op 2 April verzonden. Dezelfde dag stelde de ge neraal de voorzitter van de permanente NAVOigroep op de hoogte. In een op 10 April gedateerde brief schreef mi nister Lovett aan Eisenhower, dat hij doende was. maatregelen te nemen uw ontheffing van uw opdracht als opperbevelhebber der NAVO-troepen in Europa per 1 Juni van kracht doen zijn en om u nu uw terugkeer ln> Amerika op non-actief te stellen. Dat Eisenhower van plan is, zich ge heel te gaan wijden aan de campagne voor de presidentsverkiezingen, blijkt uit een recente uitlating tegenover aanhanger: „Wanneer ik uit m'n hoek kom, dan zal dit zijn om te veéhten. n twee redenen' heeft Eisenhower ontheffing van het commando gevraagd. In de eerste plaats moet hij nog harde strijd voeren tegen senator Taft. In de tweede plaats zouden er moeilijk heden zijn voor het voeren van propa ganda, indien hij nog in actieve dienst zijn. Zelfs als hij op non-actief gesteld blijft hij nog gebonden aan 1 paalde militaire voorschriften. Zo mag hij tijdens zijn verkiezingscampagne over kwesties van hogere politiek Amerikaanse staten overstroomd Drie grote rivieren in het Amerikaanse Midden-Westen richtten gisteren in vijf staten vernietiging aan, verdreven dui zenden uit hun huizen en veroorzaakten schade van millioenen dollars. De Mis souri, die de grootste verwoesting aan richtte sedert 71 jaar, overstroomde Zuid- Dakota, Iowa en Nebraska. De rivier is normaal 300 meter breed; thans heeft zij breedte van 8 km. De Minnesota joeg honderden uit hun huizen in het Zuidwestelijk deel van Minnesota en de Rode Rivier brak door zijn dijken in Noord-Dakota. Weer wijzigingen bij de AVRO? Hugo de Groot terug naar Radio Unie? Volgens het A.N.P. zou de dirigent van het AVRO-orkest, Hugo de Groot, ont slag hebben genomen om zijn oude functie bij de Ned. Radio Unie weer te gaan innemen. Voorts zou dr H. M. Merkelbach, die ongeveer twintig jaar speciale gramo- foonplaten-uitzendingen verzorgde, door de AVRO-leiding zijn ontslagen. Hij heeft ;e week Zaterdag zijn laatste uit ing verzorgd. In Zweden hebben proeven, die ge- >n zijn met spreidlicht op een vuur toren, om te voorkomen, dat vogels zich doodvliegen, gunstige resultaten gehad. De proef werd genomen op de Lange Jan op het eiland Oeland in de Oostzee.Tk.V.Pj Den Haag zijn op 21 April op 22 April in Kopenhagen, van t °P 23 April zal hij maar Parijs terug- j keren. I-n de tussen genoemde data lig- I gonde dagen zal generaal Eisenhower op spreken-, die mog steeds als geheim staan i zijm hoofdkwartier nabij Parijs zijn. geklasseerd, zelfs wanneer de redenen! militair fehaimhoudine niet meer Koningin Elizabeth zal bestaan. Verwacht wordt, dat de generaal zijn eerste verkiezingsredevoering zal hou den op 4 Jiuni in zijn geboorteplaats Abilene in Kansos. Intussen zullen 20 van de 22 afgevaardigden, die Kansas naa de partij-conventie stuurt, voor Eisenhower stemmen en de twee ande ren voor Taft Vader, moeder en zes kinderen door de vlammen verrast EEN ONTZETTENDE RAMP heeft in de nacht van Donderdag op Vrij dag Kampen getroffen. Bij een uitslaande brand in het perceel Klok- kensteeg 9, bewoond door het gezin A. Breuker, werkzaam bij de blik- fabriek van de heer Van de Wal te IJsselmuiden, is dit gehele gezin op een jongetje van twaalf jaar na in de vlammen omgekomen. De acht slachtoffers zijn: de heer A. Breuker, zijn echtgenote, een zoon Arnoldus, oud 19 jaar, e'en zoon Hendrik, oud 16 jaar, een dochter Janny, oud 10 jaar, een zoon Anton, 9 jaar, een meisje Jana, 7 jaar en een zoontje André, acht maanden. Windsor heten Koningin Elisabeth II van Engeland en haar kinderen zullen de familienaam Windsor dragen, de zelfde naam, die de overleden koning voerde. Reuter tekent hierbij aan, dat de mogelijkheid geopperd is, dat de koningin de naam van haar echtgenoot, Mountbatten, zou aannemen. VROL11K PAASFEEST I Slechts de twaalfjarige zoon Koos heeft zich weten te redden door enige dak pannen te verbrijzelen en door het ont stane gat over het dak te ontkomen. Daar vond men hem later in de dakgoot en met behulp van een ladder haalden buren hem naar beneden. De jongen had lichte brandwonden .de hand. Hij vertelde nog, dat hij wak ker was geworden van de rook, en broertjes en zusjes wakker had gemaakt. Niemand is hem door het gat in het dak gevolgd, wat vermoedelijk veroorzaakt werd door de ontzettende snelheid waar mede de brand om zich heen greep. De kinderen hebben er helaas niet aan ge dacht, dat aan de achterzijde van de zol der een flink raam was, waardoor men op het plat van de fabriek van de firma Smit en Ten Hove kon komen. Te lel gestookt De brand is vrijwel zeker ontstaan doordat het echtpaar Breuker bij het naar bed gaan de kachel te fel heeft opge stookt. Vermoedelijk heeft men 's nachts bij dè kachel cocosmatten willen drogen, die Donderdag waren schoongemaakt. Het is mogelijk dat een van de matten tegen de kachel is gevallen. Dit zou ook de snelle rookontwikkeling verklaren, waar door de ouders en de baby zijn gestikt. Hun stoffelijke resten waren weinig door het vuur aangetast. De zoon van 19 jaar, Arnoldus, heeft nog geholpen de geredde jongen naar buiten te brengen. Hij werd later gevon den met een zware wond aan de schedel. Vermoedelijk is hij bij zyn pogingen om zijn broertjes en zusjes te redden door een of ander voorwerp getroffen en heeft hij het bewustzijn verloren, zodat hij weerloos door de vlammen werd over- Het gezin bestond aanvankelijk uit DAT het openluchtmuseum te Arnhem op 24 April 40 jaar bestaat en men t.g.v. dit feit een fonds wil stichten om een of ander oud gebouw aan te kopen. DAT er blijkens het jaarverslag van de Ned. Ver. tot Adoptie van Schepen thans 202 schepen door de jeugd zijn geadop teerd. DAT de nieuwe verbinding Eindhoven Leende, in de belangrijke route naar Limburg, voor het verkeer is geopend. DAT ir J. A. P. Franke en ir T. P. Huisman als hoofd en plv. hoofd van de Ned. delegatie op 17 April in Londen zullen deelnemen aan de besprekingen over hernieuwing van de int. tarwe- overeenkoms:. DAT aan de bouw van de nieu -er het spoorwegemplacement Graafseweg te Nijmegen nog dit jaar •ordt begonnen, hetgeen blijkt DAT op 3 Sept. het 100-j. bestaan van het jongensinternaat De Ruwenberg te St Michielsgestel wordt gevierd en er thans 10.000 leerlingen hun opleiding hebben genoten. DAT te Allardsoog een verzetsmonu- ment is onthuld voor tien verzetslieden, die daar op 10 April 1945 door de S.D. zyn neergeschoten. DAT de wekelijkse markt te Schoon hoven half Mei wordt uitgebreid met een eieren- en pluimveeraarkt. DAT het Tweede-Kamerlid Neder- horst (P.v.d.A.) aan minister Wemmers heeft gevraagd waarom een verzoek schrift van grondeigenaren aan de zij tak van het Twente-Rijnkanaal te Almelo e.o. pas na 22 maanden is geantwoord en na bijna drie jaar nog geen beslissing is genomen. DAT voor het Arnhemse hof f 1000 n "f boete is f>ee»st tegen de technisch advi seur. J. P. G. uit Den Bosch, die door de rechtbank was vrijgesproken van schuld antwoord van minister Wemmers op vra- aaM de kolendamp-vergiftiging van zes het Tweede-Kamerlid De Haasj oudc mannen in het St. Jozefgesticht te Beneden-Leeuwen. DAT een actie-comité in Delft (secre tariaat Voorstraat 27) handtekeningen "*n te protesteren tegen de Ypenburg een militair vlieg- verzamelt plannen veld te maken. DAT gisteren in Bergen op Zoom da eerste asperges werden aangevoerd te- gen f 2.30 per kg. DAT het 4.000ste schip van dit jaar gisteren de R damse haven binnenvoer (hetgeen vorig jaar op 26 April ge schiedde). DAT van 30 Maart tot 6 April aan mond- en klauwzeer zes runderen, 44 kalveren, 119 higgen, acht varkens en vier schapen zijn gestorven. DAT de Modjokerto van de Rott Lloyd, die Woensdag naar de Oost ver trekt, weer vele „grote stukken" mee zaJ nemen, zoals motorboten en spoorwa gons. DAT Friesland het vastrecht van dt electriciteit met 25 pet heeft verhoogd doch de stroomprijs ongewijzigd liet, waa: iloor de Friese tarieven tot de laag ste in ons land blijven behoren. vijftien personen. Een dochter, die gehuwd was is verleden jaar over leden. Twee andere dochters zijn ge trouwd en drie kinderen verblijven in het sanatorium bij Zwolle. De brand werd ontdekt door een r wonende schoonzoon, de heer W. Roor, die wakker wérd door een verstikkende rook. Aan hem is dan ook te danken dat de brandweer spoedig ter plaatse en het vuur tot dit perceel kon worden beperkt. Tijdens het blussen had men nog geen vermoeden welk een catastrophe plaats gevonden. Dit werd pas bekend toen men de verkoolde lijken in het vol komen uitgebrande perceel aantrof. De moeder werd gevonden met de baby acht maanden in haar armen. Het werk van de brandweer werd ten zeerste bemoeilijkt door de felle zee en door het feit, dat de steeg daar ter plaatse slechts 2.75 meter breed is. De begrafenis van de slachtoffers zal Dinsdag gebeuren op de Algemene Be graafplaats in Kampen. Navo-vloot onvoldoende, meent McCormick De huidige sterkte van c zeestrijdkrach ten van de NA VO brengt on aanvaardbare mee. Zelfs de uitbreiding omvang voldoende Europa en 't ge allieerde Euro pese commando de directe e directe steun te geven, die er gevraagd zal worden. Dit verklaarde de opperbevelheb ber der Noord- atlantische zee- strijdkrachten, admiraal Lynde McCormick bij het aanvaarden van zijn functie in Norfolk (Engeland). De bij de NAVO aangesloten landen moeten zich meer inspannen om de strijdkrachten, die nodig zijn ter handhaving van de con trole op de zee en de kustwateren, op te bouwen. Voorts maakte hij bekend, dat als onderbevelhebbers zes Engelsen, twee Fransen, twee Canadezen en een Ameri kaan zijn aangewezen. T~)E HEER -.5 waarlijk opgestaan! is de explosie van vreugde, die een einde maakte, totaal en radicaal, aan de broeiende twijfel en wanhoop onder de discipelen. De ingedrukte veer van de hoop. springt open. Deze boodschap veranderde bet gelaat der discipelen. De Opstandmg van onze Here Jezus Christus veranderde het ge laat der wereld. Jezus Christus heeft de dood ten dode •gezonden. Hij heeft het Leven en de onverderfelijkheid aan het licht ge bracht. Daardoor de vrijmaking van het leven op alle fronten bewerkt. Het laatste woord is na et aan de somber» Prediker met zijn troosteloze boodschap: Vanitas vanitatum, omnia vanitas! IJdel heid der ijdelheden, het is al ijdeiheidl Deze klaagmuur is met Pasen afge broken. Het laatste woord is aan de vreugde, omdat het leven over de dood heeft ge- tri umfeerd. Daarom schal: door het Nieuwe Testament de vreugde. De apostelen starten met heel hun arbeid vanuit de Opstanding. Paulus leest de stand van het aardse leven :aan af op de barometer van het eeuwige leven. Hij heeft goede moed. Hij staat niet op een verloren pos:. De Opstanding doortrilt leven en arbeid der apostelen. Zy' is de geheime zender heel het apostolische offensief. de opstanding, is tegelijk de antenne in he: leven der jonge kerk. Er geen twijfel, er is geen pessimisme er in de Nieuwtestamentische ge en te. De warme golfstroom van het leven gaat door haar heen. De zeker heid: Jezus leeft en wij met Hem! Kon het anders? Een ledig graf moest staan aan het einde van Jezus' leven. De dood be schikte niet over Jezus, maar Jezus be schikte over de dood! (Joh. 10:18.) Hij stierf niet uit zwakheid, maar uit macht! merkt de Kerkvader Augustinus terecht op. Jezus' dood de oorsprong van nieuw leven. In de Oude Kerk heeft de dichter Venantius Fortunaitus dit zo treffend vertolkt in zijn beroemde hymne op het Kruis: Qua vita mortem pertulit Et morte vitam protulit Waaraan het Leven de dood verdroeg En door de dood het leven voortbracht! de Opstanding de vrij making van het leven. Ik zie deze vrijmaking in concentrische cirkels. Zoals een steen in het water geworpen, steeds bredere kringen op het watervlak maakt, zo de afgewentelde steen van Jezus' graf. De afgewentelde steen is symbool van de Opstanding. De Opstanding brengt de vele cirkels van levensbevrijddmg. Alle liggen rondom het éne middelpunt: de Verrezen Heer! De Heer is opgestaan! De schuld van ons leven ls over wonnen! Alle rekeningen tussen ons en de Heilige God zijn vereffend. God zeil heeft de quitfitïtte getekend. Jezus Christus is opgewekt tot onze rechtvaardigmaking (Rom. 11:25). De Heer is opgestaan! De dood is overwonnen. Deze vijand van ons leven de lendenen gebroken. Deze indringer en onruststoker is ver slagen. De opstanding van Jezus Christus spoelt eenmaal alle ziekenhuizen en kerkhoven weg. Een leven zonder schuld en dood en leed is een vrijgemaakt leven! De Heer is opgestaan! "OASEN werkt nog meer en ruimer. Zonder opstanding is de geschiedenis zinloos. Pasen verlost van de zinloosheid van al het bestaande. Het haalt ons leven uit de vermoeiende cirkelgang van op gaan. blinken en verzinken. Het Paasfeest geeft zin aan ons kort stondig leven, aan onze arbeid. Wij kun nen getroost Ps. 90 lezen. De marche funèbre over ons leven, dat een hand breedte gesteld is. verandert in een triumph. De Opstanding betekent ook vrijmaking van onze arbeid. Ons leven, ons werk. onze arbeid is niet meer zinloos. Paulus besluit zyn machtig opstan dingsevangelie in 1 Cor. 15 met de woor den: „Zo dan, mijne geliefde broeders, weest standvastig, onwankelbaar, te allen tijde overvloedig in het werk des Heren, wetende, dat uw arbeid niet ydel is in den Here!" De Heer is opgestaan! Ja, dit betekent de vrijmaking van heel ons leven. Wij kunnen aan ons werk gaan en blijven, zonder dat ver lammende besef, dat het toch alles ijdel is. Het is niet meer ydel in den opge- stanen Heer! Wij kunnen Chr. poli ce arbeid doen. We kunnen naar deputatcnvergadering gaan. Het is ijdel. omdat Jezus Christus leeft. kunnen Christelijk sociale arbeid verrichten. Zwoegen aan een kramt, zweten in de wetenschap. Het is niet meer ydel, want het leven is ver lost. De Heer is opgestaan! Pasen betekent ten slotte ook een osmische vrijmaking van het leven. De zonde is er nog. dc dood is er nog. het leed is er nog. En dat is erg, want dat betekent pijn. wond, tumult en ondergang. Het ganse schepsel zucht, zegt de apostel. We horen het kreunen, het wordt uitgetild boven de lava stroom van de weedom, waot de Heer opgestaan! De Heer is opgestaan! Pasen is inzet en waarborg van kosmi sche bevrijding. Wij verwachten de vrijheid der kin deren Gods. Zo is Paasfeest het feeet van de voor uitgegrepen sabbat over heel het leven. Houdt daarom in gedachtenis, dat Jezus Christus uit de doden is opgestaan! Dr N. J. HOMMES ■m ZON EN MAAN Zondag: zon 5.48—19.34; maan onder 30. Maandag: zon 5.46—1936- maan ï£2« Sfn Aprï L5£~19 M- m"° I Vrij warm roor de tijd van bet jaar Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking en bjjna overal droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtingen. Vrij warm voor dc tijd van het jaar, maar in de kuststreken tijdelijk (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1