Twee Nederl. fotografen als werkende passagiers naar Amerika NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 9 APRIL 1952 Blitzlamp verwisseld voor vatenkwast Vragen over particuliere onderwijsinstellingen Op vragen van het lid der Tweede Kamer mevr. Fortanier-de Witt (WD) in verband met de arrestatie van de directeur van de N.V. Maatschappij tot bevordering der Leidse onderwijsinstel lingen, luidende: 1. heeft de minister kennis genomen in de op grond van vermoedens malversaties gedane arrestatie door de Leidse politie van de directeur N.V. maatschappij tot bevordering der Leidse onderwijsinstellingen?; is de minister niet van mening, dat de in de eerste vraag aangeduide gebeur tenis nog weer eens de noodzakelijkheid in het licht stelt van een wettelijke rege ling, die voorziet in het toezicht op par ticuliere onderwijsinstellingen, zowel wat betreft het financieel beheer als wat de deugdelijkheid van het onderwijs aan- indien de sub 2 gestelde vraag be vestigend wordt beantwoord, is de minis ter dan bereid op korte termijn de indie ning van een desbetreffend wetsontwerp te bevorderen?, heeft de minister Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord dat het hem niet mogelijk is binnen de gebruikelijke termijn van der tig dagen zijn antwoord te doen toekomen op deze vragen. De minister verzoekt hem toe te staan de beantwoording uit te stellen totdat hy dan hulde brengen aan deze groep. Goe de ter zake gevraagde inlichtingen heeft de plastiek en een soepel, sober ontvangen. I antwoord gebaar. Om foto's van het koninklijk bezoek aan de Nieuwe Wereld te maken Het was de humorist Jan van Riemsdijk, die indertijd vertelde, dat het gemakkelijk genoeg was naar Amerika te komen, „maarr.zo zei hij. „er staat een macht water voor!" Dat hebben onze fotograferende collega's Joep Friezer en Theo van de Reijken, de eerste uit Den Haag, de tweede uit Delft, dezer dagen nog weer eens ondervonden. Sinds H.M. de Koningin twee jaar geleden naar Parijs trok, hebben zij alle buitenlandse bezoeken van het koninklijk paar met hun blitzlampen relief gegeven. Zij trokken door de mist van Londen en door de heuvels van Luxemburg.. En. veel vroeger waren zij reeds in Kopenhagen, Stockholm en Oslo, toen de Konin gin nog Prinses was. vréémde taal spreekt. Waarom, zo re deneerden zij, zou men het ditmaal eens niet proberen met Nederlandse fotogra fen, die hun eigen Koningin wilden fo tograferen in Amerika! Drie maanden geleden begonnen zij al. Buitenlandse Zaken werd gepolst. Geen kans op hulp of steun. De ministerraad kwam er aan te pas in een beraadslaging over 'n aanvraag om financiële medewer king. Maar Nederland is een arm land! Dan de K.L.M.! Die beriep zich op alle mogelijke afspraken met andere luchtvaartmaatschappijen over „gratis vervoer". De Holland-Amerika Lijn zag ook al geen andere mogelijkheid dan die van de geopende beurs. Daartegen had den Joep en Theo allerminst bezwaar., als zij er maar zeker van waren, dat de „cost voor de baet" zou uitgaan! En aan gezien zij die zekerheid hadden, moest Iedereen in Nederland zei: „Fotogra feren in Amerika wordt toch niks." Maar zij meenden, dat, zonder de aan wezigheid van hun camera's in Washing ton en New York, in Grand Rapids en aan de Westkust, het Koninklijk bezoek aan Amerika onmogelijk compleet kon Op 20 Maart namen de fotografen Joep Friezer en Theo v. d. Reijken, respect, «uit Den Haag en Delft, op de kade te Rotterdam afscheid van hun zo gewaardeerde „verbindings officier", de heer Koper der fa Van Nievelt en Goud Haan. Zulks om de overtocht naar de „States" te aan vaarden en ons Koninklijk Paar daar overal te gaan fotograferen. Maar.. zijn. En zo besloten ze alle moeilijkhe- den, sombere voorspellingen en tegen werkende krachten ten spijt, toch naar het Westen te trekken. k Vele hindernissen i Zij gingen, toen men in het paleis in I Nederland nog druk bezig was voorbe- reidingen te treffen. En hoe gingen ze! Het zou natuurlijk het allereenvoudigst zijn geweest om te vliegen. Dat is „goed- 1 koper dan U denkt". Maar hoe ze dachten, met geen mogelijkheid konden zij het goedkoop vinden. Tenzij Bij alle koninklijke- en andere bezoe ken worden zóveel en zovaak faciliteiten gegeven aan Jan en alleman, die met een perskaart of een camera loopt en Dierenbeschermingswet Het ontwerp Nederlandse wet voor die renbescherming, samengesteld door dr mi W. Hugenholitz, voorzitter van de wereld federatie voor dierenbescherming, is ir de wetitencomrnissie van de Ned. vereni ging tot bescherming van dieren bestu deerd. De commissie heeft het ontwerp overgenomen. Dr mr Hugenholtz werkt thans aan een memorie van toelichting. L. K. C. gaat weer exposeren In de gisteravond in Nieuw Minerva gehouden ledenvergadering van het Leids Kunst Centrum werd besloten in Mei weer een expositie te houden van werken van leden. Deze tentoonstelling zal zoals gebruikelijk in de Boerhaave- zalen worden ingericht. De leden werden officieel in kennis ge steld van het uitschrijven van een wed strijd voor een schilderij voor de trouw zaal van het stadhuis. Mej. mr A. Schilthuis, die wegens andering van werkkring aftrad als si taresse, werd vervangen door de heer W. Rensink, Rijn- en Schiekade 72. De vergadering stond o.l.v. wethouder J. C. van Schaik. Aan boord van de Black Tem, het 11.000 ton metende motorschip, dat behalve voor hard werken ook natuurlijk wel eens gelegenheid bood om heerlijk van een welver diende rust te genieten. En intus sen draaiden de machines constant voort, op weg naar de United States. eester z'n hap in diens hut en speel den zij dus voor stewards. Dan gingen zij borden wassen en dek schrobben. En na een vermoeiende dag taak waren zij nog fit genoeg om te assisteren by de hondenwacht. Zeeziek Er was één tegenvaller. Zij bleken op de woelige baren niet zulke harde zee bonken als zij verwacht hadden te zul len zijn. Een stormachtige aanval van de Atlantische Oceaan bleek te veel hun magen, maar een gunstige omstandigheid was, dat zij beurt om beurt hun offer aan Neptunus brachten. Zodoende kon de een blyven werken, terwyl de ander het met zichzelf te kwaad had. Slechts de boordsteward Hanssen had tegen die gang van zaken beziwaren. Hij was bevreesd zijn uniform i trekken. De Hollanders zouden :ns kunnen bederven! Niettemin de rapporten, die hij na afloop uitbracht kapitein Gundersen luidden steeds gunstig voor de Nederlandse fotomen- Gedaan teverwisseling Terwijl de misthoorn van de Black Tem met onregelmatige tussenpozen haar somber geluid deed horen er hoog opzwiepende water als striemende zweepslagen tegen de ramen stewards Hansen's hut sloeg, kleedden, Boston, tien dagen na vertrek uit Rotterdam, de beide pioniers zich weer in hun normale kleding. Koksjasje zij konden tijdens de overtocht niet als een paar millionnairs in een zeer verfijnde omgeving de dagen slijten. Terstond moesten ze n.l. het dek schrobben en in eerste instantie de aanloop in ieder geval financieel zo kort mogelijk zijn. s kort voor het vertrek van de laatste boot, die het nog mogelijk zou maken hen vóór de aankomst van de Koningin in Amerika te brengen. Zij allebei druk bezig, ondanks alle tegenslagen en sombere vooruitzichten met het treffen van de voorbereidingen. Zij zouden gaan, dat stond vast. Zij zijn gegaan. Als werkende passagiers Dank zij de hulp van een Rotterdam mer, de heer Koper van Nievelt Gou- driaan, die in Nederland de vertegen woordigende firma is voor de Black Dia mond Lines. Deze scheepvaartmaatschap pij onderhoudt een vrachtverbinding tussen Europa en Amerika. Toen hij hun verhaal hoorde, wart moeilijkheden, dank zij zyn besluitvaar digheid, spoedig opgelost. Wat in maanden niet geregeld kon worden, kwam in vijf minuten voor elkaar. Hij bood de Nederlandse fotografen een goedkope reis aan, indien zij bereid waren, de be manning gedurende de overtocht de hel pende hand te bieden. Zij waren tot alles bereid en in staat. En zo is de tienduizend ton metende Black Tern op 20 Maart j.l. uit Rotter dam vertrokken met Joep en Theo aar boord. Het is een vrachtvaarder met accommodatie voor 12 passagiers. De be manning, die geheel uit Noren bestond, keek aanvankelijk wat vreemd tegen die twee fotografen aan, die nu eens echt „werk" moesten doen. Hun spot maakte echter spoedig plaats voor bewondering, toen bleek, dat die twee Nederlanders nog wel wat meer konden dan fotogra feren alleen. Zij assisteerden de kok bij zijn werk in het kombuis. Met een koksmuts op, strooiden zij, op zijn aanwijzing, het zout in de soep, schilden zij de aard appelen en hielpen zij bij het wassen van de groente. I Onder de maaltijd brachten zy de de kok assisteren, indien ze ten minste voor een koopje over de At lantische Oceaan gezet wilden wor den. Het spreekt echter vanzelf, dat overall, werkbroek en witte muts wis selden zij in en uit de kasten kwamen hun eigen plunjes weer te voorschijn- Bepakt en beladen met fototoestellen, koffers met blitzlampen en andere be nodigdheden voor de grote reportage, stapten de twee in Boston van boord. Bezem en vatenkwast waren verge ten: de blitzlamp en de sluiter, die zo veel gemakkelijker in hun handen lig gen, vormden weer het dagelijks gereedschap. En in plaats van ziah des a-vonds vermoeid uit te strekken op de dek lading voor het combineren van „uiltje knappenfrisse lucht happen" trokken zij avondcostuum aan om als Nee land-se persfotografen te tonen, dait ze wéten hoe het, in tegenwoordigheid van de Koningin, h ór t. Hum Ameri kaanse collega's vergaten dat de laatste dagen nog al eens. Dat zij zich alles zullen getroosten om de beste plaatjes te maken, die eer man maar maken kan van zijn Konin- ging, staat na die tien da-gen varen, als een huis zo vast. Bovendienzij zijn er nu wel, maar er liggen, bij de terugreis, weer dagen van werken aan boord vóór hen! Het behoeft niet gezegd te worden, dat wij, hun schrijvende collega's, trots zijn op deze twee. Zij bewezen op nieuw. dat Jan Couragie, die indertijd de „Halve Maan" nam om mét Hen- drick Hudson en Peter Stuyvesant een nieuw Nederland te stichten op Man- hatten Island, springlevend is 1 Opvoering van „De dag des Heren' in de Marekerk Verantwoord spel van „Willibrord" uit Oegslgeesl De dichter M. Nijhoff is ongetwij feld een begaafd dichter en zijn een voudige versvorm, waardoor het ge dicht dadelijk aanspreekt, is zeer ge schikt voor het schrijven van leken spelen. Geen wonder dan ook, dat voor de opvoering van een lekenspel telkens weer gegrepen wordt naar het werk van Nijhoff. Hoewel we zijn Paasspel „De dag des Heren" niet het beste in de ry van lekenspelen vinden, heeft de lekenspel- groep „Willibrord" van de Jonge Kerk uit Oegstgeest, onder leiding heer Zondervan, er gisteravond stampvolle Marekerk toch een opvoering van weten te geven, die de aanwezigen pakte door de soberheid van uitbeelding, waardoor alle aandacht geconcentreerd kon worden op de Paasboodschap. Bij een lekenspel komt het op het geheel Dan kunnen we niet anders doen Costuum-show van Cruys Voor berg voor het L.A.K. Ontwikkeling van de mode tussen 1700 en 1900 (Van onze verslaggeefster) Wanneer wij bij een moderne mode-show zitten te kijken of bij het in treden van een nieuw seizoen de burgerij in al haar geledingen op zijn Paasbest zien lopen, zien wij wèl de incidentele veranderingen, die de kleding heeft ondergaan, maar niet het wezenlijke van de ontwikkeling, het natuur-noodzakelijke of nog beter: het cultuur-noodzakelijke. Wanneer echter de mode van twee eeuwen ons voorbij trekt, niet in de veelheid van haar verschijningen, maar in een zestiental typische vertegenwoordi gingen, dan gaat men beseffen, wat al deze nietig en ijdel schijnende din gen betekend hebben en nog betekenen als exponenten van een bepaalde periode in de geschiedenis. Cruys Voorberg, wiens" liefde voor het oude costuum dateert uit de tijd, dat hij als opgeschoten jongen op oude zolders Omdat bij een lekenspel het spel onder geschikt is aan het woord, was het jam dat van sommige spelers de stem verklonk in de hoge koepel van de kerk. Dan is er nog iets. Nijhoff schrijft een simpel vers. Ook zijn rijm is eenvoudig. Nu f er niets zo gevaarlijk om te zeg gen als een eenvoudig vers. In de eerste plaats is elk derailleme/ft dadelijk merk baar, maar en daar gast het nu o bij een niet juist leggen van de klem toon h-'alt men het gedicht naar bene den. Sommigen hebben neiging de klem toon te leggen op de laatste lettergreep van een rrgel. Behalve een zekere mate van eentonigheid krijgt men bovendien hierdoor de indruk, dat Nijhoff hier daar met een wel wat goedkoop rijm werkt. Daarvoor zal men moeten oppas sen, anders vergrijpt men zich aan De aankleding van het geheel was goed verzorgd. Ten aanzien van het graf zul len er ook by de spelers nog we blijven. Door de Werkgroep voor bijzonder Kerkewerk is deze avond gegeven oi de eerste plaats tot buitenkerkelijken de Paasboodschap van de opgestane Heer te brengen in een vorm, die gemakkelijk aanspreekt. Medewerking verleenden het kerk koor „Ex Animo" en de organist m Bommel. Bn. Emigratie naar Australië De Nederlandse commissaris voor de emigratie heeft vandaag medegedeeld, dat hij bij de Nederlandse regering zal aandringen op verhoging van het aantal arbeiders uit de landbouw en grond- stoffenindustrieën voor emigratie naar Australië. Nederland voert momenteel besprekingen met de Australische rege ring om het mogelijk te maken, dat geëmigreerde Nederlanders geld c maken naar Nederland, rondneusde, heeft in Nederland sinds enige jaren niet alleen een naam als verzamelaar, maar ook als expert ver- Een gedeelte van zijn collectie stond hij af aan het Haagse museum Bre- dius, maar hij hield genoeg over om er representatieve show mee te organi seren. De leden van het Leids Acade misch Kunstcentrum mochten er gister avond in de grote Stadsgehoorzaal van genieten. De inleiding, die de bekende costuum- deskundige hield, was een verhaaltje, dat kón zijn. In een oud foto-album vond spr. een portretje, waarover zijn grootmoeder (geboren in 1830) niet méér loslaten, dan dat het een afbeelding van een „mal mens". Dat malle mens bleek later tante Georgine te zijn, een v, wier hart nog niet van plastic Zij heeft er de consequenties haar hele leven van moeten dragen in de >rt familie-liefdadigheid, die dagen het beklem mend geheim kende. Na tante Georgine in levende lijve gekleed in een authentiek donkergrijs japonnetje, verzorgd tot in de détails, zélfs van het hartverscheurend-verstilde gezichtje volgde voor de pauze een reeks van zes costuums, die alle door Cruys Voorberg op levendige wijze den besproken en bekeken. Waarna zij door de zaal wiegden en schreden, ge dragen door juist het soort mannequins, dat men voor zulk een show behoeft Daar was een Waterlandse boerin uit het einde van de zeventiende dametje uit 1750 in klein-gala, een defti ge burgeres uit Leeuwarden in ochtend japon, £nno 1780, een „echte heer" uit 1750, gekleed in huisgewaad, melkmeisje uit de omgeving van Haar lem anno 1790. Na de pauze schreden een bourgeoise uit het jaar 1790, een molenaarsdochter uit de Zaanstreek uit de jaren 1780 1790, een West-Fries meisje uit diezelfde eerst de bemanning schuit moest worden bediend en dat deden ze zelfs met een onweerleg bare elegantie. Echter niet Een veiliger rustoord Zwaar onder de Invloed van sterke dTanik trachtte een bloemenkoopman gistermiddag 2 uur op de Oude Singel zaken te doen. Hij was de richting kwijt en de handwagen met bloemen ver dween in de Oude Singel. De koopman ikreeg een veiliger rustoord: een cel in het politiebureau. Been gebroken De 24-jarige G. de K. uit Zoeterwoude kreeg gistermorgen bij werkzaamheden in de zagerij van Gebr. Van Hoekens Houthandel een plank tegen het rech terbeen. Het been brak en De K. moest per EHD naar het Acad. Ziekenhuis worden gebracht. Franse onderscheiding voor Leidse geleerde Ter gelegenheid van het congres van de internationale anatomische vereni ging. dat te Clermont-Ferrand wordt gehouden is prof. J Dankmeyer. hoog leraar in ana.omie en embryologie be noemd tot „officier-d'académie". een burgeres uit de tijd van de Res tauratie. een figuurtje uit de periode van de opkomst van de crinoline, een boe renjongen van Walcheren anno 1850, een burgeres uit Leeuwarden uit diezelfde een Terschelllngse uit 1900, een Noord-Bevelandse in de dracht, die de notabele vrouwen daar omstreeks 1890 droegen, en een boerin uit Axel om streeks 1905 door de zaal. Aardig was het te zien, hoe de platte landsdrachten voortdurend veranderden onder de invloed van de in de steden heersende modes. En hoe deze neerslag een mode nog héél lang op het plat teland werd bewaard en vervormd tot soms onherkenbare costuum-onderdelen. Mèt Cruys Voorberg moest men wel constateren, hoe jammer het is, dat voor al na de oorlog bijna overal de drachten verdwenen zijn. Maar daar kan men toch weer tegenoverzetten,, dat. zich steeds weer nieuwe drachten zullen ont wikkelen. Dank zij Cruys Voorberg wordt het oude thans zorgvuldig be waard. Zyn oproep tot de vele aanwezi gen om medewerking voor len van antieke costuum-onderdelen echter wèl zeer noodzakelijk. Agenda voor Leiden Woensdag Marekerk, 8 uur. Paasspel „De dag de« Pieterskerkgracht 11. half 5: ledenver gadering vereniging voor schoolkinder voeding en -kleding. Vlies, 8 uur: Ned. reisvereniging. film avond over Zuid-Afrika. „Oosterkwartier" (einde Borneostraat), 8 uur: filmavond dahlia-vereniging „Jo- han Mater" en fruitteeltclub .Prof. ir Sprenger". Levendaal 1, half 8—half 9: zitting oom- nüssie voor de prijzen. Donderdag Lakenhal, 4 uur: burgemeester Van Kinschot opeat de herdenkingstentoon stelling Floris Verster (18611927). Nachtdienst apotheken. Apotheek Van Driesum, Mare 110, teL 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel 23553. Pioniersters van de verpleging in nood Poppenspel in de academisch ziekenhuis In de aula van het academisch zieken huis zal op Donderdag 17 April des avonds half 8 door Leidse padvinders een poppenspel worden opgevoerd ten bate van het erefonds voor oud-verpleegsters. Er zyn ongeveer achthonderd zusters, die in nood verkeren. Zij hebben hun beste krachten aan onze zieken gegeven en ontvingen in die tijd een klein en zeker onvoldoende salaris, zodat vam spa ren geen sprake kon zyn, terwyl de so ciale voorzieningen nog in de kinder schoenen stonden. Voor deze betrekke lijk kleine groep is het niet mogelijk op een andere manier, in welke vorm dan. ook, voorzieningen te treffen, zodat veel zusters, die men zeker tot de pioniersters van de verpleging kan rekenen, nu in zorglijke omstandigheden moeten leven. Men heeft de handen ineengeslagen. Ge zamenlijk wil me- trachten deze ere schuld af te lossen. Het erefonds voor oud-verpleegsters is een Pachting gewor den. Naast het stichtingsbestuur is een comité van actie voor de inzameling van gelden gevormd. Het is te hopen, dat ook Ledden een steentje ter bereiking van dat doel zal bijdragen. Prijs voor rund- en varkensvlees in Leiden drastisch omhoog „De koslen haalt men er nog uit, maar men verdient de kost niet" De prijzenadviescommissie van de S.V.V. voor Leiden en omgeving, sa mengesteld uit werkgevers en werknemers in het slagersbedrijf, die haar bevoegdheden grondt op een ministerieel besluit, heelt besloten met in gang van heden de prijs van het rund- en varkensvlees te verhogen met veertig a vijltig cent per kg. het oog op de financiële positie van de consument niet verantwoord om een nog grotere verhoging te realiseren. Nauw lettend zal men de marktnoteringen vol gen. Is het mogelijk, dan zullen de prij zen voor het rund- en varkensvlees weer worden verlaagd. De slagers werden ook opgewekt om iet meer op crediet te verkopen. bijeen. Aan dit besluit ging een uitvoe rige discussie vooraf. Men legde er de na druk op, dat bittere noodzaak tot deze beslissing heeft geleid. De verhoging houdt verband met de abnormaal hoge veeprijzen. Spek en reuzel vallen buiten de verhoging. Het merendeel van de slagers in Lei den en omgeving moet met verliezen werken. Kenschetsend voor de algemene situatie waren de woorden: Men haal» de kosten er nog wel uit, maar men ver dient de kost niet. Men achtte het me» De vrouw stimulere in de strijd voor Chr. vakbond Handelsreizigers met vrouw naar de vergadering Het bijzondere onderwerp, „De vi van de vertegenwoordiger", ingeleid door mevr. C. KuikenVan Weeren, verklaar» wel het feit, dat veel vrouwen gister avond met hun mannen meegegaan wa ren naar de propagandavergadering var. de Ned. Ver. van Chr. handelsreizigers en handelsagenten afd. Leiden. Er is geen beroep, aldus mevr. Kuiken, waar in men zoveel flair en zelfvertrouwen nodig heeft, als in dat van vertegenwoor diger, maar waarin ook de doorgewin- terde^vakman vaak zulke diepe depres- Gelukkig die vertegenwoordiger, die een luisterend oor vindt voor z'n moei lijkheden bij z'n vrouw. De vrouw mag dan ook niet opgaan in haar huishouden, maar heeft open te staan voor de kwets baarheid en stabilisering van de positie van haar man. Iets van het élan, dat de vrouw ken merkt in haar eigen verenigingsleven, kan ze overbrengen op haar man om zo samen met hem de strijd voor de chris- alvorens ze wat toilet hadden gemaakt, hetgeen meestal geen over bodige luxe was. Onderwijs in hygiëne van de voeding Bij K.B. is aan prof. dr W. F. Do<na<tih opdraohit verleend om in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse universiteit onderwijs te geven lm de hygiëne vam de voeding. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Marjanneke dr van J. Zie-1 rikzee en P. Kop: Jacobus J. zn van A. Tegelaar en C. de Boer; Antonia E. J. M. dr van W. F. van Koot en M. T. Bos kamp; Johannes zn van D. Filippo en A. v. d. Maas: Johanna dr van S. Pracht a T. N. v. d. Hoogt. OVERLEDEN: E. Filippo, huisvr. Zirkzee, 38 jr; J. W. Heemskerk, r de Christelijke organisatie vend iets en ziet men de stryd o.a. tegen het defaitisme van deze tijd als een eis God. God beloofde, aldus eindigde spr., geen kalme reis, i houden aankomst. Ten slotte schetste de heer J. J. Schu- man, lid van het hoofdbestuur in enkele korte trekken, wat de N.C.H.V. in do loop van haar bestaan voor de gezinnen van haar leden betekend heeft. Op een krachtige propaganda voor de vereniging drong spr. aan, omdat ze als een sterke organisatie de belangen beter zal kun nen behartigen en krachtiger voort zal kunnen gaan in haar werk tot welzijn van de naaste. Radiozegels voor Hoge Raad De ambtenaar ter gemeente-secretarie te Vlaardingen, de heer W. H„ die wei gerde radiozegels te kopen, doch zowel door kantonrechter als rechtbank oordeeld werd. heeft zijn raadsman T. G. Scheen te Den Haag, cassatie doen aantekenen. Unie van Accountants in 't zilver In verband met het 25-jarig bestaan van de Nederlandsche Unie van Accoun tants wordt Zaterdag 26 April a.s. in De Wittebrug te Scheveningen een bedrijfs- wetenschappelijke samenkomst gehou den. Oproep tot kankerbestrijding aan 275.000 Nederlanders Ir J. W. Albarda, mr J. R. H. van Schaik en mr W. F. Schokking. allen leden van de Raad van State, alsmede P. J. Oud, burgemeester van Rotter dam, mr dr J. Donner, president van de Hoge Raad, hebben hun handtekening gezet onder een oproep van de Ned. Vereniging tot Steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrij ding, die dezer dagen per circulaire aan 275 000 landgenoten zal worden verzon den. Leidse kellner werd veroordeeld De rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeelde een kellner uit Leiden tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek. Op een avond van Februari werd de man bij een poging tot inbraak in een bakkerswinkel in Den Haag door de politie op heterdaad betrapt. Zij bleek een goede vangst te hebben gedaan, want na zijn arrestatie bekende" hij tezamen met een Amsterdamse kok een inbraak en twee pogingen tot inbraak in Den Haag te hebben gepleegd. De inbraak leverde een geldkistje met 4000 gulden op. De kok, die al verschillende veroor delingen achter de rug heeft, hoorde zich tot 2 jaar en 6 maanden met aftrek ver oordelen. De officier eiste 14 dagen ge leden tegen de Leidenaar anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen de kok drie jaar met aftrek. Uit winkels gestolen Een mevrouw uit Aalsmeer moest voor de Haagse politierechter verschijnen wegens diefstal van garens, nylons en nog andere goederen in verschillende winkels. De vrouw stond gunstig bekend en was nog nooit veroordeeld. De eis was ƒ25 boete of 5 dagen en een week gevangenisstraf voorwaardelijk. „Hoe een mens zo ver komen", zei verd. Conform de eis werd ze veroordeeld. de Amerikaanse tral in zicht alle twee weer het heertje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3