Chefarine 4* CNV kreeg nieuwe bestuurder en een „grensregeling" Puistjes DDD 2 WOENSDAG 9 APRIL 195J Depulateniede van di J. Schouten Aan 't hele volk boodschap van Evangelie brengen Staatssocialisme van P.v.d.A. voert tot de almachtige staat TJET WOORD „Steunende op de Bijbel verdedigen wij de vrijheid", heeft in onze tijd een zeer reële zin. Aldus dr J. Schouten in de rede waar mede hij vandaag in het Utrechtse Tivoli de Deputatenvergadering van de Anti Revolutionnaire Partij opende. Dr Schouten had zijn rede getiteld: Om de Christelijke vrijheid voor mens en samenleving". Dr Schouten begon met op te merken, dat de roep om vrijheid onophoudelijk weerklinkt. De vraag naar het wezen en het karakter van de vrijheid moet men be antwoorden bij het licht, dat de Bijbel daarop werpt. De naar Gods beeld geschapen mens kon in vrijheid kiezen tussen goed en kwaad. Hij heeft gekozen voor de onge hoorzaamheid, de opstand, het kwaad. Dat was zijn vaL Hij koos de verwerping van de ware vrijheid; deze bestaat in leven overeenkomstig de door God voor hem gegeven levenswet, in ware kennis, gerechtigheid en heiligheid. Hij koos de valse vrijheid, die uitloopt op de dood. Maar de Bijbel spreekt ons ook van de liefde Gods tot de wereld, geopenbaard in de zending van Zijn Zoon. De mens kan zich de ware vrijheid niet verschaf fen. De Overheid, de staat, de gemeen schap, kunnen hem die al evenmin geven. Alleen de vrijmaking in Jezus Christus ontsluit, ook op aarde, de weg tot de wezenlijke vrijheid. „Eerst als de Zoon u zal hebben vrij gemaakt, zult gij waarlijk vrij zijn." In dit woord ligt, zoals Kuyper eens zeide, wortel en uitgangspunt van alle A.R. en C.H. staatsrecht. Bij Christus zijn gezag, recht, democratie en vrijheid veilig. Waar het Evangelie beslag legde op het leven, veranderde het gelaat van het aardrijk. Daar werden de levensverhoudingen van binnen uit hervormd. Daar traden geeste lijke en zedelijke krachten aan het licht, die reformerend inwerkten. Daar deed ook de vrijheid haar intrede. We mogen echter niet ontkennen, dat ook het werk der Christusbelijders stuk werk bleef en de deformerende invloed van de zonde bleef ondergaan. In dit verband roerde dr Schouten de saecula- risatie, de verwereldlijking van het leven aan. een ontchristelijking, waartegen we strijd hebben te voeren. In deze ver wereldlijking ligt anderer schuld, maar ook de onze. Leven uit het geloof bepaalt zich echter niet tot de bestrijding van het kwaad in eigen hart, huis en kring, tot de principiële bewerking van de volksgeest en tot het doen horen van het'getuigenis der Schrift in de pu blieke organen. Het voert tot mede werking aan alle acceptabel werk, dat ten doel heeft de omzetting van de verhoudingen, de ombuiging van de levenslijnen in de goede richting, het uit de weg ruimen van staketsels en het tot gelding doen komen van de juiste normen. Gods kompas verantwoorde werkzaamheid, die vooral in onze tijd aandacht en inspan ning vereist. Nodig zijn daarbij het kom pas des Heren en de handhaving van de beginselen, waarvan wij mogen geloven, dat zij in overeenstemming zijn met dit Woord. In het vervolg van zijn rede deed dr Schouten uitkomen, dat de roep om vrij heid niet het minst wordt gehoord mét betrekking tot het sociaal-economische leven. De sociale wetgeving heeft, hoe zegenrijk zij ook geweest is en nog is, niet kunnen voldoen aan het verlangen naar vrijheid van de arbeidende stand. Ook hier geldt, dat de vrijmaking door Christus grondvoorwaarde is voor alle vrijheid, dus ook voor die in het sociaal- economische leven. De wezenlijke vrijheid van de arbeiden de stand vindt haar vruchtbare bodem in de erkenning van Christus cis de Here, in de gelovige aanvaarding van het heil, door Zijn verlossingswerk tot stand ge- Deze geloofsovertuiging moet met volharding tot ons volk worden gé bracht. Ook de partij heeft hier een plicht. Voor één punt vroeg dr Schouten in het bijzonder belang stelling. In discussie is de rechts vorming van de onderneming. Zowel een commissie uit het C.N.V. als uit het Prot.-Ohr.-Werkgeversverbond rapporteerden hierover. De weg naar vrijheid had dr Schouten niet kunnen ontdekken in het rapport, dat de Plan-commissie van de P.v.d.A. heeft uitgebracht, ook al heet dit rapport „De weg naar vrijheid, eèn socialistisch perspectief". Het is wel een socialistisch perspectief, maar niet de weg naar vrij heid. In dit socialistische plan spreekt mer zich niet uit over de mens. Dat hangt samen met het karakter van de P.v.dA, Deze meent zich als politieke partij te moeten onthouden van een antwoord op de laatste en diepste vragen. Zij wil, als het ware op zakelijke grondslagen, ver enigen personen, die van diametraal tegenover elkander staande levens- en wereldbeschouwingen uitgaan. heid. In dit socialistische perspectief derkennen we een opeenstapeling macht in Overheidshand, een vereniging economische en politieke macht in handen van de staat. Deze voert tot de almachtige staat, tot het staatssocialisme, ook al zegt de P.v.d.A. dat zij het staats socialisme verwerpt. Dr Schouten deed uitkomen, dat de A.R. nooit voorstander zijn geweest van „het vrije spel der maatschappelijke krachten". Zij hebben van meet af uit gesproken, dat de Overheid ook een taak heeft met betrekking tot het sociaal- economische leven. Met name in de hui dige tijd heeft de Overheid, mede op sociaal-economisch terrein, een brede taak. De bemoeiing van de Overheid moet de voorwaarden scheppen voor welvaarts ontwikkeling, moet gericht zijn op hand having en bevordering van de gerechtig heid in het sociaal-economische leven, moet de strekking hebben zelfstandigheid en vrijheid te herstellen. Maar zij mag de maatschappij niet doen opgaan in de staat en mag de staat niet maken tot de al-regelaar van het maatschappelijk leven. In zulk een overheidsbemoeiing schuilt groot gevaar voor mens en maat schappij, een bedreiging voor de geeste lijke en morele vrijheid. We moeten hier goed onderscheiden en niet alle over heidsbemoeiing over één kam scheren. S taatssocialisme gelie naar de Schrift én de politiek onlosmakelijk verband is. Een scheiding tussen het principiële en het zakelijke, als waartoe de P.v.d.A. is overgegaan, is niet mogelijk. In het socialistische rap port zag dr Schouten geen waarborgen voor de Vereiste zelfstandigheid (Advertentie) 4-voudige.inderdaad veel betere werking! Doordai in één lablei Chefarine „4", vier wereldberoemde genees middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen lalen. De Koningin ontving tijdens haar bezoek aan New York het ere doctoraat in de rechten van de Columbia-universiteit. Hier over handigt de vice-president, dr Gray son, haar de buU Rechts Prins Bernhard en tweede van links Mr Hunninger. verdedigen tegen de dreiging van Rusland. Zij vindt belemmeringen op haar weg, maar moet gelet op de situatie, zo krachtig mogelijk worden bevorderd. Nationaal bezien loopt de politieke strijd eveneens in belangrijke mate over vragen en zaken, die nauw verband houden met de vrijheden en rechten van ons volk. Het vrijheids- en rechtsbesef moeten verankerd zijn in ons hart, ver bonden met het christelijk geloof. Er is bij ons volk ingezonkenheid, lauwheid, onverschilligheid, verwereld- I lijking. Terdege voorbereid dienen wij Samenwerking tot ons gehele volk te gaan, het de bood schap van de Bijbel, van het Evangelie te brengen, het de rijkdom laten van het Evangelie ook voor staat maatschappij. Niet in hoogmoed, n gedreven door de liefde. Wij moeten het volk oproepen voor de beleving van de christelijke vrijheid naar het getuigenis van de Heilige Schrift, zo besloot dr Schouten zijn rede. QP staatkundig terrein, aldus dr Schouten, gaat het tegenwoordig om de vrijheid van mens en samen leving. De samenwerking in West- Europa en in Noord-atlantisch ver band heeft ten doel, de vrijheid te Onderofficieren klagen aan Herhalingsoefeningen in Oirschot een „vacantie op staatskosten Appèls belachelijk, het eten treurig, de legering een varkenshok ONDER DE HONDERDEN onderofficieren van de bataljons 9-91, 9-92 en 9-93 heerst teleurstelling en ontevredenheid over de wijze, waarop zij in het kamp Oirschot hun herhalingsoefeningen hebben verricht. Hun grootste klacht geldt het gebrek aan discipline, dat zij de kampleiding yer~ wijten en waardoor tientallen onderofficieren verstek lietén gaan bij de appèls, zonder dat dit werd gemerkt. Sommigen die in de buurt van Eindhoven wonen verdwenen te vroeg en zelfs overdag uit het kamp of brachten de nacht thuis door, zonder dat hierop door de kampleiding aanmerking werd gemaakt. Andere klachten, zo schrijft de Volks krant, gelden de staat van vervuiling, waarin zij bij aankomst de barakken troffen, het slechte eten in de eerste tijd en het gebrek aan goede oefeningen. De onderofficieren, die zich over de toestand in het kamp Oirschot beklagen, zyn voor een deel oud-oorlogsvrijwilligers. Zij werden voor de tweede maal opgeroepen herhalingsoefeningen, waarvoor zij in Oirschot verbleven van 17 Maart tot en met 3 April. Hun klachten worden bevestigd door verschillende officieren, die eveneens in het kamp aanwezig ben over hun ervaringen in Oirschot een rapport opgesteld. Appèl (belachelijk noemt men ze) is er in die drie weken maar één keer af genomen. De eerste dagen kreeg men blauwe aardappelen te eten. De vervui ling van wasgelegenheden, W.C-'s en slaapzalen tartte elke beschrijving. De instructeurs deden hun best, maar het ontbrak hun aan tekeningen en wapens. De onderofficieren vragen zelf om een betere en strenge opleiding. Nog enkele passages uit het rapport: Ik ben graag in dienst; ik wil er ook mijn best voor doen. maar in zoiets hoop ik niet meer terecht te komen. Ik heb 3% jaar in Indië gezeten, maar zoiets heb ik daar nog nooit meegemaakt.... Als alles goed georganiseerd is en er is er één in het kamp, die de teugels strak houdt en iedereen doet zijn plicht, dan weet je tenminste waarvoor je op her haling bent en valt 't je niet zo zwaar dat je uit je burgerleven gehaald wordt. Want 't is nodig, dat we een sterk en vooral goed getraind leger hebben, waar discipline in zit van hoog tot laag Wanneer de organisatie in dit kamp zo is, wat moet 't dan toch met het gehele leger zijn.... Het was een vacantie op staatskosten." A. Boistlap opvolger van F. P. Fuykschot GISTEREN is te Utrecht in de buitengewone algemene verga dering van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer A. Borstlap met van de 138 stemmen gekozen tot bestuurder in de vacature-Fuykschot. Voorts aanvaardde de vergadering een reglement betreffende de beslis sing omtrent de grenzen van de aan gesloten organisaties. Voorzitter M. Ruppert vroeg zich in zijn openingswoord af of er geen on overbrugbare tegenstelling bestaat tus sen deze Stille Week en de Christelijke sociale actie, die toch strijdt voor lonen en prijzen, huizen en andere materiële zaken. Zou dit werk in deze passietijd niet beter stilgelegd kunnen worden? Hij wees er op, dat de Chr. sociale be weging in de eerste plaats strijdt tegen de zonde, die de verhouding tussen God en mens, maar ook de verhouding tus sen de mens en zijn naaste vertroebeld heeft. Christus droeg ook de schuld voor de zonde, die door de eeuwen heen op sociaal terrein bedreyen werden en al leen door Zijn lijden is Chr. sociale actie mogelijk. Het aanvaarde reglement inzake de grensgeschillen voorziet in de oprichting (Advertentie) met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden cedood endehuldgeneeat Al twee-en-een-half mill, koeien op tbc onderzocht 15 procent reactiedieren Tot 1 Januari 1952 werden 210.688 landbouwbedrijven met 2.538.497 runde voor provinciale gezondheidsdien sten voor dieren onderzocht op tuber culeus vee. Gebleken is, dat op 131.678 boerderijen geen tuberculeus vee voorkwam ofwel 62,5 pot der onderzochte bedrijven. Het percentage reactiedieren was 15,8 ofwel 385.355 stuks. Tot het begin van dit jaar werden hiervan ruim 5.000 open lijders opgeruimd. Dit aantal is thans reeds veel groter. Het gewest Drente van de Stichting voor de Landbouw heeft verplichte in enting tegen mond- en klauwzeer ten sterkste ontraden, omdat men slechts dewerking van de boeren verwacht bij een vrijwillige regeling. (Wat dit laatste betreft, herinneren wij aan het halsstar rige verzet van de Veluwse boeren tegen inenting tegen tbs. Red.) Tegen het eind van dit jaar zal de Drentse veestapel vermoedelijk geheel tbc-vrij zijn. Tot nu toe is Friesland de enige provincie met reactievrij vee. Tweede crematorium kan in Dieren gebouwd worden De gemeenteraad van Rheden heeft gisteravond zijn goedkeuring gehecht aan het plan van de Vereniging voor Facul tatieve Lijkverbranding om een tweede crematorium te bouwen op een terrein aan de Imbosweg te Dieren. van een Grensregelingscommissie, die beslissen zal van welke organisatie be paalde, omstreden groepen van werkne mers bij uitsluiting lid behoren te zijn! De nieuwe bestuurder De nieuwe bestuurder werd in 1911 in Rotterdam geboren en was daar werkzaam in het scheepvaartbedrijf. Op 1 Mei 1939 werd hij propagandist van de N.V.C.KH. (de organisatie der kantoorbedienden) en een jaar later trad hjj op als secretaris van de afd. Amsterdam. Op 1 Maart 194S werd hij tot secretaris van de landelijke organi satie benoemd terwijl hij tevens werd be last met het secretariaat van de Be- drijfsunie. De heer Borstlap was voorts in het bijzonder belast met de behartiging van de belangen der in het bankbedrijf werk zame leden. Hij is 2e voorzitter van de Centrale Jeugdcommissie van het C.N.V. en bestuurlid van de Bedrijfsvereniging voor het Bank- en Verzekeringswezen. In de kringen van de Chr. vakbewe ging geniet hij enige vermaardheid als dichter en schrijver. Hij publiceerde o.i een verzenbundel onder de titel Het Werkwoord en een verhaal uit de illegali teit Soldaten zonder uniform. Tilanus op de bres voor de Chr. School „De Christelijke school is niet secta- risch; zij staat open voor iedereen kan alleen maar dankbaar zijn wanneer ouders, al zyn het communisten, hun kin deren aan die school toevertrouwen". Dit verklaarde het Chr. Historische Tweede Kamerlid de heer H. W; Tilani voorzitter is van de Vereniging Christelijk Volksonderwijs, op gadering in Joure. Met nadruk wees hy er op aldus het Friesch Dagblad dat juist tijdens de Duitse bezetting de machtige betekenis de vrije Christelijke school zo dui delijk aan den dag is getreden. „Daarom heeft het mij", aldus de heer Tilanus, „na de oorlog dikwijls leed gedaan wanneer ik de aarzeling zag tegenover het Chris- j geruchten, dat Niet voor 19S3 Academisch Instituut in 't Noordeinde (Van een onzer verslaggevers) Eerst In April 1953 zal het pale koordeinde in Den Haag gehéél voor zijn nieuwe bestemming als Int. Acad. Insti tuut beschikbaar zijn, zo deelde de archi tect van de paleisverbouwing, de heer H. H. van Zeggeren, gistermiddag mee. Er moet n.l. ruimte voor H.M.-de Koningin gereserveerd worden, zolang de restaura tie van het Huis ten Bosch niet gereed is. De linkervleugel van het paleis zal in September as. door het Instituut in ge bruik worden genomen. Men zal daar,- behalve over vertrekken 3or het personeel, de beschikking krij- ;n over 50 zi(slaapkamers voor inwo nende studenten. Als gevolg van de brand in Mei 1949 bleken verschillende voor zieningen nodig te zijn. De kosten van verbouw bedragen fl% millioen, waar de helft bestemd is voor de aanleg centrale verwarming en herstel van wat de brand beschadigde. De rest is bestemd voor verbeteringen in het paleis. De meisjes-studenten krijgen de mooi ste kamers, nl., die uitzicht bieden op het Noordeinde. Burgemeester Schokking bevestigde de groot deel rto paleistuin wandelpark zal worden. In de /,f '■«""aardige °°r-j eerstkomende twee jaar zal men dere delen er over hoorde". voornemens kunnen realiseren, zo zei hy. telijk onderwijs e Het lied der aethergolven DONDERDAG 10 APRIL. HILVERSUM I (402 m.) KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Overdenking. 8.00 Ni< --- - 8.25 Hoogmis. 9.45 Gra NCRV10.00 Gram. 10. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Idem. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 NU nieuws. 1.20 Gram. 1.30 Vio NCRV Promenade-orkest en solist. 2.45 Voor .rouw. 3.15 Gram. 4.00 Bijbellezing. 4.30 'Vocaal kwartet. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 praatje van Aerie Bombae- 6 00 Nieuws. 6.15 Gemengd, koor en soliste. 6.40 „Op de stelling". 650 Gram. 7.05 „Levensvragen van allerlei aard Uas toraal antwoord." 750 Radio Pnil- ch Orkest en solisten. 7.40 Radio krant. 8.00 Nieuws. 8.10 „Passie en Pasen", cantate, (Xe deel). 8.40 Gram. 9.10 Buitenl tverzicht. 9.30 „Passionsbericht des Mat- hSus", oratorium. 10.45 Avondoverdenking. 1.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM H (298 m). AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. VPRO 750 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Mor- 'ij ding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de huls- 9.30 Gram. 10.35 Vragenbeantwooi spionnetje". 12.33 Gram. 1250 Fl- '..00 Nieuws. 1.15 gram. 1.30 Musette orkest. hoorspel. 2.45 Naast elkaar stapten rij voort langs de wa terkant, de gehele breedte van het erf en terug. zou zij bergen kunnen overplaatsen in de de vrouw was nu in de familie gehaald, wie wou •e" pareerde Willem. baar wederstaan? Willem zeker niet. nreeaie van ne, sri ,n i.iu*. Verrast zag Adriaan hem aan, deze waarheid Terwijl Willem in de middaguren zijn meisje "e^ogen grote rookwolken uit hem sigaren, doch sloeg bij hem in en eerlijk erkende hij: „Daar het dorp üet zien, zat Adriaan in de roef van de OtwOe woorden wilden niet komen komen wij ook veel aan te kort." zi,n schip gebogen over zun Augustmus. Hij Tjonge tjonge" mchtte Adriaan een paar Aan deze belijdenis knoopte hij echter toch bladerde in het beduimelde boek tot hij een ver- maal daarna liep hij weer zwijgend naast «jn weer een vermaning vast: „Willem, zie toe wat klaring vond voor het gedrag van zijn broer, broer' heen en terug de ganse breedte van het ie doen gaat, het meisje zal door mij met meer Hij las: „En de mensen gaan heen om te be ert zii marcheerden als soldaten in stevige pas geplaagd worden, maar jij steekt je in veler, wonderen de hoogte van de bergen de ontzag en met kraSt vie"ef hun volten neer op de lei bekommernis waaraan geen einde te zien is." lijke stromen der zee, de brede val der rivieren, «oM die Iteds geslachten her het eigendom van Na dit gesprek bleef Adriaan de gehele dag de V oeden van de oceaan, de baan der sterren r ;SSïrM' stil in zichzelven gekeerd, hij peinsde op het en zij verlaten zichzelven zonder zich te ver- Opeens bleef Adriaan stilstaan, hij plaatste zich riskante waagstuk, dat Willem bezig was te on- wondere"' tegenover zijn broer en beschuldigend sprak hij: „Dat meisje is misschien van haar zelve beter dan jij en ik; maar jij had wijzer moeten wezen en haar en ons dit alles niet moeten aan doen. Zij begrijpt ons niet en dat mag ik haar niet aanrekenen, want zij heeft nooit gehoord van de geest die belangrijker is dan het lichaam, haar ogen zien de wereld en de begeerjijkheden daarvan en het oordeel zal haar draaglijker zijn dan oris die de weg van onze jeugd af geweten hebben. Wij begrijpen haar niet, omdat wij haar niet begrijpen mogen, want het is de kinderen des lichts verboden te verkeren met die der duis- y^eventig maal zevenmaal k c. i Juist, zo was het! Willem was heengegaan om een vrouw te bewonderen en hij was zichzelven vergeten. Hij was ook zijn familie vergeten. Dit was een eerste stap op een verderfelijke weg; wie weet, hoe vele er al gevolgd waren. Nadat hij deze verklaring gevonden had werd hij rustiger, want nu kon hij met zekerheid vast stellen dat het kwaad de familie nabij was. Het weten hiervan deed pijn, maar het kennen der gevaren was te verkiezen boven een onzekerheid welke dwong tot dadenloos afwachten. Onzekerheid was het ergste wat Adriaan ken- dernemen. Het meisje was goed en hoe meer de, gevaren maakten hem strijdlustig ternis. De dag zal de nacht niet verstaan en h'i haar gadesloeg des te hoger ging hij haar leerden aan zijn zelfbewustheid. dat bén jij vergeten." „Toos is geen kind der duisternis, zij wil ons en geloof kon hij niet verstuwen. schatten, maar haar onkunde inzake godsdienst De wandeling door het dorp was voor Toos een bevrijding uit de sfeer van het huis waarin leren begrijpen, maar zij moet beginnen met Willem nam dit licht op, doch dat was een ver- de aanwezigheid van Adriaan haar schuw maak- wat wij reeds als kind geleerd hebben en niet keerde trek in zijn karakter en dat was niet goed te en bevreesd voor nieuwe uitbarstingen in een bij de kost die jij haar te slikken gaf", antwoord- te praten. Welke beginselvaste man zou terwille taal, welke zij niet verstond. «In de vrije lucht de Willem afwerend. Hij vertelde van het leven van een aardig meisje de plichten vergeten die durfde zij het hoofd weer opheffen om te genie- aan boord van de Eben-Haëzer en hij noemde krachtens geboorte op hem rusten? Er waren zo- ten van het nieuwe dat om haar heen was. Zij het eèn wonder dat haar karakter zo gaaf ge- veel aardige meisjes onder het eigen volk, maar genoot van de propere huizen, die stonden te bleven was onder de gruwelijke omstandigheden Willem moest weer dwarszee varen om te belan- blinken in het middagzonlicht, zij genoot ook zij moest leven. Hij vertelde ook van den op een plaats waar hij niet behoorde. Ze- van de hartelijke groeten die hun werden toe 12.25 „In Mededelingen c 2.00 „De Familie Malinden' Gram. 3.00 Voor de zieken. tot vijf". 5.00 Voor de jeugd. 5.30 Gram. 5-4f Regeringsuitzending: Dr Ir L. J. Vroon: „Dt landbouwplannen voor Suriname". 6.00 uui Nieuws. 6.15 Sportproblemen. 6,30 Dansmu ziek. 655 Voor de kinderen. 7.00 Gesproken brief uit Londen. 7.10 Nieuws van de Kon. Marine. 7.20 Gram. 7.40 Rubriek van Kunst en Cultuur. 8.00 Nieuws. 8 05 Orkestcon 8.35 „De vrouw ln Gezin, Maatschappij ENGELAND, BBC Home Service, 330 12.00 Amus.muz. 12.30 Pianorecital. 12.55 Kerkdienst. 1.45 Intermezzo. 155 Weerber. 2.00 Nieuws. 2.10 Mededelingen. 2.20 Fllmpro- Voor de boeren. 7.35 Militaire Hoorspel. 850 Strijkkwartet en cello. 9.30 Gevar. progr. 10.00 Nieuws. 10.15 Hoorspel 11.05 BBC Singers. 11.30 Wetenschappelijk ENGELAND. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. Dagboek. 12.15 Orkes ventig maal zeven maal moest hij zijn broeder geroepen. Die groeten eerden Willem en i.j ver- vérgeven, maar er waren zonden waarvoor geen heugde zich in zijn populariteit, waarin zij zich w vergeving mogelijk was. Wie willens en wetens ook opgenomen voelde. Zelfs de schoolkinderen een mosterdzaadje darTvielen al mijn bezwaren verkeerde in het gezelschap der goddelozen viel riepen; ,,Ha, die Willem" en voor allen had Wil weg, want zij heeft alles in haar wat een man buiten elk aanbod van vergeving. Het was moei- lem eén vriendelijk woord. Haar Willem was lijk... o zo moeilijk om in deze verwarring der toeh geheel'anders dan die bullebak van een (Wordt vervolgd.) zijn voornemen om haar op te voeden tot ken nis der Waarheid en de openbaringen Gods. „Als het meisje een geloof had niet groter dan vergeving mogelijk was. Wie willens n mosterdzaadje dan vielen al mijn bezwj 2g, want zij heeft alles in haar wat een i in zijn vrouw verlangen kan", zei Adriaan. „Als zij een geloof had als een mosterdzaad- gedachten de juiste koers te bepalen. De vreem- broer. 12.00 Mrs. Dale I I concert. 12.45 Voordracht. 1.00 Parlcr overzicht. 1.15 Lichte muziek. 1.45 Orkest concert. 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Voor de vrouw. 4.00 Gevar. muziek. 4.30 Voor de soldaten. 4.45 Lichte muziek. 5.15 Mrs Dale's Dagboek. 5.30 Causerie. 5.45 Variété orkt solist. 6.30 Militair orkest en soliste. 7. jelspel. 7.45 Hoorspel. 8.00 Nieuws en r diojournaal. 8.25 Sport. 850 Gev. program. 0 00 Fanfaremuziek. 9.45 Voordracht. 10.15 Pianospel. 10.30 Hoorspel met muziek, ll.f" Nieuws. *j Sfi - 12.00 Voo Nieuws. FRANKRIJK. Nat Program 347 ei 12.30 Orkestconcert. 1.00 Nieuws. uitz. 7.00 Kamermuziek. 800 BRUSSEL 484 m. 12.05 Omroeporkest en sol. 1.00 Nieuws. 10. 2.00, 3.00 en 4.00 Gram. 500 Nieuws. 5.15 Omroeporkest en solisten. 6.30 Gram. "00 Godsdienstig halfuur. 7.30 Gram 7.45 lleuws. 800 Hoorspel. 10.00 Nieuws. 1010 Gram. 10.50 Niéuws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de 5.00 Nieuws. 5.10 Gram. 5 15 Voor de kinde ren. 6.00 Godsdienstig halfuur. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 750 en 7.40 Gram. 7.50 Klankbeeld. 850 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Nieuws. 0.15 Gambenkoor. 1055—11.00 >eiyk onderzoek wenst 1 citaties vóór 15 I* Bij zijn 70ste verjaardag ProfdrBerkelbach v.d. Sprenkel: herder en leraar Voorzitter van Oecumenische Raad was vroeger een vermaard wijkpredikant (Van onze kerknieuwsredacteur) Donderdag a.s. hoopt de bekende Utrechtse hoogleraar, prof. dr S. F. H. J, Berkelbach van der Sprenkel, kerkelijk hoogleraar vanwege de Ned. Hero. Kerk, zijn zeventigste verjaardag te vieren. Met het bereiken van deze leeftijd komt voor prof. Berkelbach van der Sprenkel ook de tijd in zicht, dat hij zijn ambt zal neerleggen. Dit zal aan het einde van deze cursus ge schieden. In verband hiermede heeft de Generale Synode der Ned. Hero, Kerk, zoals wij reeds hebben gemeld, "an prof. dr A. A. van Ruler een gewijzigde leeropdracht verstrekt. Prof. Berkelbach is een van die hoog leraren die de herderlijke taak van een predikant zelf hebben vervuld. Dit kan het onderwijs aan de theologische stu denten slechts ten goede komen. Hij heeft meer dan 25 jaar in de practljk gezeten, met name in grote steden. Van nabij weet hij wat de zielszorg van een predikant eist en wat het pastoraat betekent, in het bijzonder in een grotestads-gemeente. Daarbij komt nog dat deze hoogleraar tij dens het vervullen van het ambt van predikant, langs een geheel eigen systeem heeft gearbeid, waarom hij eer. zekere vermaardheid heeft verkregen. Zijn huis bezoek in de grote stadswijk zij gezien als een eerste vereiste voor de predikant ore ln contact met zijn gemeenteleden te ko men. Straat na straat, en nummer na nummer, is hij langsgegaan en deze thode heeft groot respect afgedwongen. Zijn psychologisch inzicht, waaraan zijn proefschrift over „Vrees en Religie" niet vreemd is, is hem daarbij zeer van nut geweest. Kanselredenaar Kanselredenaar van bijzondere begaafd heid, heeft dr Berkelbach v. d. S. in de gemeenten, welke hij heeft gediend, Wijk aan Zee, Purmerend, Haarlem, Rotterdam en Amsterdam, steeds een groot gehoor „aan zijn voeten" mogen zien. Hij was een geliefd prediker, wiens voordracht en stijl altijd de schare boel den. Voortdurend heeft dr Berkelbach v. d. S. er tegen gewaakt, dat hem een bepaald „etiket" zou worden opgedron gen, waarom hij dan ook de richting- strijd in de Ned. Herv. Kerk veraf schuwde. Naast zijn ambtelijke arbeid heeft deze theoloog ook nog vele werken gepubli ceerd. Wij noemen: „Geloof, symbool. Middelaar", „Geloof en illusie", „Op weg naar den nieuwen mensch", zijn studie over de apostel Paulus, „Handleiding bij het lezen van het Oude en Nieuv.*e Testa ment", terwijl hij voorts bijdragen in tal van tijdschriften, o.a. in het Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur, heeft gepubliceerd. Prof. Berkelbach v. d. S., die ere- doctor is aan de universiteit van j Aberdeen, heeft een groot aandeel gehad in de totstandkoming van de nieuwe Kerkorde der Ned. Herv. Kerk. Hij is voorzitter geweest van de commissie die het ontwerp-Kerk- orde heeft samengesteld en in deze functie heeft hij destijds het ontwerp officieel aan de Synode aangeboden. Oecumenische beweging Sedert vele jaren neemt hij een voor aanstaande plaats in de oecumenische be weging in. Prof. Berkelbach v. d. S. Is voorzitter van de Ned. Oecumenische Raad en heeft zitting in het grote comité de Wereldraad van Kerken en ln verscheidene commissies van de Wereld raad. Hij was voorzitter van de Ned. dele gatie op de assemblée van Amsterdam (1948) en heeft mede zijn krachten ge wijd aan de samenstelling van verschei dene rapporten die van de Wereldraad het licht hebben gezien. In verband met deze arbeid woont hy vele conferentie* Genève en andere plaatsen bij. Vorig jaar heeft prof. Berkelbach v. d. S., die ridder is in de orde van de Ned. Leeuw, de Paulusherdenking in Griekenland bij gewoond. Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk o epen: te De Wilp (toez.) cand. J. Doeschot te Borne; te Retranchemerit (Z.) toez., cand. J. P. van Bork te Breda. Geref. Kerken Beroepen: te Melissant cand. B. van Oeveren te Halfweg. Aangenomen: naar Bussum (vac.- dr J. M. van Minnen) E. J. Wassink te Doetinchem, die bedankte voor Oost- en West-Souburg. Geref. Gemeenten Be Aan dr A. G. van Veen is op rijn verzoek eervol ontslag verleend als ge woon hoogleraar aan de T.H. te Delft. Aan dr J. de Groot is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de T.H. te Delft en is bij voor het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 Augustus 1952 belast met het geven van onderwijs in de zuivere en toege paste wiskunde en de mechanica. Beurs van 11000 beschikbaar t Fonds Doctor Catharine van Tussen is te Amsterdam stelt dit jaar een beurs maximaal 1000 beschikbaar aan een Nederlandse vrouw, die. na haar universi taire studie met een bepaald doel een we- (Advertentie) A Nlekerk te Bodegraven, te Leiden, P Christlaanse (D) G M V van Aardenne ej P F( dames Th J Bouman ;-Gravenhage, idem (K) R'dam, Idem indes, Leiden, Idem (L) de J G Petit, j geneeskunde: J B H Anker. Heemstede, B iggink, Hengelo (O.). J B van Boresum ïlkes. Baarn. K Blink. Applngedam, J P gen. L J B van 't Land. Groningen; cand. tandheelkunde: J A Camps. Den Haag, W A Duinker. Tholen: cand. psychologie: mej. M Tiggelman, Groningen; cand. ex. kunst- ils: mej. M. Th. C. Langemeijer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2