Jlicutue £ri&sd)c GTourant H.M. declameerde voor Veiligheidsraad „Mijn schild ende betrouwen Sneller bouwen onmogelijk zegt mr In 't Veld Wist U Zijgevel van #t kasteel Eijsden stortte in de gracht WOENSDAG 9 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0 47 per week ADVERTENTIêN 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9402 Hoofdredacteur: Dr. C. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stant®astleli is gfjebleoen tnyn bert ia tegfyeaspoet' BLITZLAMP VERWISSELT VOOR VATENKWAST „De ziel van het belangrijkste" Waarschuwing tegen overspecialisering bij ere-promotie HET HOOFDKWARTIER van de Ver. Naties, waarheen Koningin Prins zich gisterochtend begeven hebben, is net een op de smalle kant gezette, enorme sigarendoos. Het is geheel opgetrokken van glas, gezet in betonnen stijlen. Van buiten lijkt het een smal gebouw, maar wie de glazen hall betreedt, die aan de ene kant een uitzicht biedt op de wolkenkrabbers in de 42ste Straat en aan de andere zijde op het scheepvaartverkeer, dat over Eastriver, een arm van de Hudson passeert, die ziet de enorme ruimte, die hier geschapen werd op een smal stuk grond. Links en rechts van het hoofdgebouw bevinden zich de hoofd vergaderzaal in aanbouw, een als rotonde gebouwde ruimte, en de bibliotheek. Het gebouw zelf is verrassend practisch en geraffineerd mooi ingericht. Er zijn zalen voor alle mogelijké commissies, raden en andere onderdelen van het enorme wereldapparaat, die alle ingericht zijn door architecten uit verschillende aangesloten landen. Er is een postkantoor met eigen post-1 was helemaal met Nederlandse zegels en een eigen stempel. Een dorado Amerikaanse bloemen versierd. Gladdo- voor alle postzegelverzamelaars. len en tulpen speelden daarbij, in zacht Dit gebouw, centrum van onze heden- rose, diiep rood, en tientallen andere daagse wereld, was gisterochtend het doel van het Koninklijk bezoek. In de door een Noorse architect ge bouwde zaal van de Veiligheidsraad zijn de vorstelijke personen en hun gevolg ontvangen door de Nederlandse vertegen woordiger, de heer Von BaUuseok, d< Indonesische afgevaardigde, de heer Pala-r, en de secretaris-generaal der Ver. Naties, de heer Trygve Lie. De Koningin zat een ogenblik op de plaats, die anders de heer Von Balluseck inneemt en het was daar, dat zij, het eerst in Amerika, verwijtende 1 den tot de opdringende persfotografen sprak. »,Heren," zo zei de Koningin, „ik wil nog graag iets van de zaal zelf ook De wenk is begrepen en zo kon de Koningin kennis nemen van al die merk waardige gemakken, die bijzondere bouwstijl en de praotische inrichting, di< alle vertrekken van dit gebouw ken merken. Vooral het koptelefoonsysteem had de 'grote belangstelling van Koningin Met de bouwmeeser van het hoofd kwartier der V.N. sprak H.M. mogelijkheid, dat Nederland beeldgroe pen in het gebouw zal plaatsen. En einde van het bezoek, dronk men, onder het uiten van de Noorse dronk-kreet t,9kol", een drankje bij de heer Trygve Lie. Deze stelde H.M. zijn -negentienjarige dochter voor. Naar de Columbia- universiteit Dat was alles voor de ochtenduren. Een rustige morgen dus, die H.M. en de Prins zeker nodig hadden. Des middags begaven zij zich opnieuw naar dat oude Long Island, dat pioniers, die de nieuwe wereld ontdek ten en gingen cultiveren, een plek van grote betekenis is geweest. In een dorp, dat vroeger Bloemendaal heette, stichtten zij een universiteit, die, als alle hoge scholen in dit deel van de Ver. Staten, jongemannen moest vormen, „voor de taak in Kerk en Staat". De universiteit heet thans Columbia, bestaat, als iedere Amerikaanse inrichting van hoger onder wijs, uit een reeks, dicht bij elkaar ge legen gebouwen, waarin de universitaire jeugd woont en biedt een fraai uitzicht op de Hudson. Deze hogeschool heeft HM. bij monde van dr Grayson Kirk, v president van de universiteit, het doctoraat in de rechten aangeboden. Een van de motieven luidde: „De Koningin is een monarch naar het hart van het Amerikaanse volk. Zij werkt hard en aanvaardt haar plichten met volledige eenvoud. Zij heeft veel hof etiquette afgeschaft en leeft het leven van een normale vrouw, van een moeder en van een burgeres. Zij heeft een diep religieus vertrouwen en aanvaardt haar taak als Koningin met overgave in de dienst van haar land en van de gehele mensheid." Kleurrijke plechtigheid Afgesloten voor alle voertuigen Mijnheer J. M. de Jong in Hilver sum kreeg van de kantonrechter een gulden boete, wegens het rijden met een fiets door een straat, die was „afgesloten voor alle rijverkeer". Hij vond zo'n boete onzin, daar niet hü, maar alléén zijn fiets gereden had. Zelf was hij er n.l naast gaan lopen. Dus ging hij van zijn vonnis in cas satie bij de Hoge Raad. En die con cludeerde dat mijnheer De Jong gelijk had. Zodoende werd hij van rechtsvervolging ontslagen.... O zo'. tinten een grote rol. De studenten waren gekleed in de traditionele toga's. Het podium, waarop de gehele senaat van de hogeschool had plaats genomen, was één schittering van kleuren. De verschillen de doctores der universiteit dragen nl. de kleuren van de hogescholen, die hen onderscheidden. Er zijn paarse, rode, blauwe en zwarte toga': Koningin en Prins droegen elk de toga van de Columbia Universiteit. Na de rede van haar promotor heeft H.M. in een forse rede een aantal op merkelijke dingen gezegd. Zij merkte op, dat de wereld specia listen nodig heeft, „maar," aldus de Koningin: „wij worden zó gespeciali seerd, dat wij opgeleid worden tot „hersens op wielen". Men ziet hersens, die vervoerd worden door de wielen van de ondergrondse, en hersens achter dikke sigaren, die in luxe auto's rijden, wielen daarvan brengen hen naar détailvakken. Een dergelijke overspecialisering, v bij de zoel en het hart worden uitgescha keld, betekent een zwakheid maatschappij. Het is een vorr bieding. Als een planeet, die tot gruis geworden, haar kern verloren heeft. En ik denk, dat wij het er allen over eens zijn, dat een mens aan zijn ziel moet denken. Wij moeten er op uit zyfl, aldus de Koningin, de mens te -herontdekken. Iedere man en iedere wouw moet het begrip hervinden „iemand" te zijn. „Laten wij niet te veel afhankelijk zijn van onze reeks verworven culturele waarden, maar ieder onze onvergelijk bare, levende nationale 6chatten voort brengen, die geheel van onszelf en ge heel nieuw zijn," zo besloot de Koningin. Het studentenkoor zong na de plech tigheid „Stand Columbia", het universi teitslied, dat de wijs van „Deutschland, Deutschland über alles" bleek te hebben. Tot verbazing van iedereen! Maaltijd met Veilig' heidsraad Evenals president Auriol bij zijn be zoek deed, heeft ook H.M. de Koningin gisteravond de leden van de Veiligheids raad een maaltijd aangeboden. Tot de gasten behoorde ook de heer Malik, de Sow jet-Russische afgevaardigde. Aan dit diner hield H.M. opnieuw grote rede. Zij zeide, dat Nederland het pad van de Veiligheidsraad kruiste. „Wij ren het niet steeds eens over wegen middelen, maar wij waren het niet oneens met u waar het ons gemeen- schappelijk doel, een toestand van wede gerechtigheid en wijheid te vestigen, betrof. In principe is er in ons land niemand, die een ander zijn vrijheid en onafhankelijkheid misgunt." De Koningin herinnerde aan de vrees voor een nieuwe oorlog, voortkomend uit de angst, dat men de zelf gemaakte middelen hanteren noch beheersen kan. Waar het op aankomt is, dat de Ver enigde Naties resoluter worden in hun houding tegenover aggressie. Dit ver sterkt het vertrouwen in de Verenigde Naties, waarbij de Koningin er aan her innerde, dat de Volkenbond door zwak heid is bezweken. De twee milliard gewone normale men- „■n, die de wereld bewonen, willen maar één ding: Vrede en veiligheid. Dat be tekent voor hen: Gerechtigheid, demo oratie, wat geluk en een behoorlijk leven. Het zijn allemaal dingen, dlie niet be reikt kunnen worden door tyrannic, doch alleen door wije samenwerking van De Koningin besloot haar rede met het declameren van het zesde couplet het Wilhelmus, „als een bijdrage op het thema van uw mandaat". Zij hief tenslotte haar glas: „Ter ere in alle mensen en hun veiligheid". Nazaten van Stuyvesant groetten de Koningin De Koningin heeft gisteren in St Mark's Church, gebouwd op een plek waar Pe ter Stuijvesant een boerderij deed bou- afstammelingen van Peter Stuijve sant de hand gedrukt. Het waren de plaatselijke predikant, ds RichardMcevoy en L. Stuijvesant Chanler, ouderling van deze episcopaalse kerk. De dominese, mevrouw McevoyDou glas, bood de Koningin vier geschenken )or de prinsessen aan. Naderhand heeft de Koningin gister ochtend ook nog de Ned. Herv. Kerk in Brooklyn bezocht en een tentoonstelling Nederlandse schilderijen musschool aldaar. Kent U misschien de Koningin Gedurende een cocktailparty Zondag avond in New York, waar de Koningin, die in Hyde Park logeerde dus niet aan wezig was, vroeg de radiospreekster Maccreary aan Prins Bernhard: „Kent U ook iemand uit het gezelschap van de Koningin, ik heb er steeds naar verlangd met haar in kennis te komen." i de Eras- De Prins zei: „Ik behoor zelf tot het gezelschap en als U het precies wilt ten: Ik ben haar echtgenoot." De correspondent, die dit bericht s de, tekende er bij aan: de party had verder een geanimeerd verloop. Beatrix praatte al over Amerika In een interview te Washington werd aan de Koningin gevraagd of haar kin deren misschien in de Ver. Staten zou den studeren. „Mijn oudste dochter heeft daar al over gesproken." zêi de Koningin lachend. Koninklijke woorden Het te Frankfort verschijnende Abend- post schrijft in een beschouwing over het bezoek: „De Koningin sprak koninklijke woorden en gaf een koninklijk program. Wij zouden bijna onze republikeins-de mocratische deugden over boord werpen en monarchisten wordenNatuurlijk slechts voor een koninkrijk, waar der gelijke gedachten werkelijkheid zouden worden. Malik vond Koningin gevoelig en aardig Na het diner met de Veiligheidsraad, dat H.M. de Koningin gegeven heeft in de Colony-club in New-York, sprak H.M. geruime tijd met Jacob Malik, de Sowjet vertegenwoordiger. Na afloop zei Malik: „De Nederlandse Koningin is een erg ge voelige en erg aardige vrouw". Ook met de Indonesische vertegen woordiger, de heer Palar voerde d< vorstin een lang gesprek. Aan tafel zat zij naast de April-voorzit- ter van de Raad, de heer Bokhari var Pakistan. De tafel was versierd mef. speciaal per KLM uit Nederland aangevoerde, rode Van cel tot cel Na 27 veroordelingen nu vier jaar geëist De 54-ja-riige klompenmaker G. H. B. uiit het Gelderse plaatsje Hanreveld heeft een strafblad met 27 veroordelingenEn gisteren is in Arnhem weer vder jaar te gen hem geëist, omdat hij op 2 Januari Vairsseveld, samen met de 48-jarige boer G. W. W., de vakbondsbestuurder G. J. Reusink heeft neergeslagen en f 1800 beroofd. Tegen W., dde ook al ven keear is veroordeeld, werd drie jaar geëist. Weer vertrokken 25 Korea- vrijwilligers Van Schiphol is gisteravond een aam- vullingsdetaohement von 25 Ned. vrijwil ligers per K.L.M.-vliiegituiig naar Korea vertrokken. De groep zal op 15 April door een tweede van gelijke grootte ge volgd worden. De totale sterkte van het N.D.V.N. zal hierdoor op 750 man wor den gebracht. In de tweede helft van Mei vertrekt uit R'dam per schip een aflossingsdeta- ohement ter sterkte van 250 man, zoals weet. In 30 jaar 1.6 millioen huizen Keus tussen een geremde woningnood en toeneming van werkloosheid HET IS HARD te moeten vaststellen, dat het nog dertig jaar zal duren voordat elk Nederlands gezin een behoorlijke woning heeft. Het is nog harder te moeten zeggen, dat achter té grote activiteit bij de woning bouw het spook van de massale, permanente werkloosheid aansluipt. Niet alleen in de bouwnijverheid, ook in de vakken die er aan verwant zijn: de steen-, cement- en timmerfabrieken, het transportbedrijf en bij alle an dere soorten van arbeid, die spruiten uit de bouwnijverheid. Maar hoe hard dit ook klinkt, het moet alle Nederlanders eens duidelijk worden gemaakt, zonder er doekjes om te winden." Dit verklaarde minister In 't Veld in.de steen-, cement- en timmerfabrie- een onderhoud met een verslaggever van k kunnen met haar huidige capa- Het Parool over de vooruitzichten van de' e f woningbouw. Eén millioen, zeshonderdduizend nieuwe woningen moeten er in dertig jaar den gebouwd: 200.000 om de oorlogs-ach- terstand in te halen, één millioen bevolkingsaanwas te huisvesten en 400.000 ter vervanging van krotten. Die 1.800.000, over 30 jaar „uitgesmeerd" betekenen tóch, dat er jaarlijks 55.000 woningen ten worden gebouwd. Vijf en vijftigduizend per jaar weinig om het woningprobleem spoedig op te lossen. Kunnen er dan niet huizen worden gebouwd, b.v. 80.000 per „Neèn, helaas niet." moest de minister op deze vraag antwoorden. Geen materiaal „Stel eens, dat het financieel kon: waar zouden wij dan in korte tijd de bouwarbeiders zeker de geschool de vandaan moeten halen? En Zij houden de moed erin, de Haagse Korea^-vrijwilliger Arie Biever, Van Zeggelenlaan 4Ut. Den Haag en de in Hoboken (V.S.) wonende Nederlander Arie van Tijn, die zich in Noordkoreaanse krijgsgevangenschap bevinden. Deze foto werd gemaakt door een communistische fotograaf en in Panmoen- djon door de censuur vrijgegeven. citeit, absoluut niet de nodige mate rialen leveren. Zelfs niet, als in 1954 het werk aan kazernes, de herbouw van boerderijen en de weggebombar deerde stadskernen grotendeels af- Na per i Teneinde de controle op de grens tussen West- en Oost-Duitsland beter te kunnen uitoefenen, is de Westduise grenspolitie door de Amerikanen in het bezit gesteld van een aantal pantserwagens. De bemanning wordt in het gebruik van hun nieuwe krygsuitrusting getraind in een kampplaats b\j Dannenberg aan de Elbe. bouwnijverheid opvoeren tot 80.000 ningen per jaar. Wij zouden dan al na jaren het tekort hebben ingehaald e nog eens vijf jaren grondige opruiming hebben gehouden onder de erste krotten. Maar wat daarna? Deskundigen bereken den, dat per in aanbouw zijnde woning één bouwarbeider werk vindt, en iedere twee bouwarbeiders één man in de verwante bedrijven. Dan zijn er bij het bouwen van 80.000 woningen 120.000 beiders betrokken Na dien tien jaar moet de activiteit by de woningbouw sterk worden afgeremd, tot ten hoogste 50.000 woningen per jaar. Zeker zal voor meer dan één derde deel van 120.000 arbeiders, binnen afzienbare tijd géén werk meer zijn. Nuchter gezegi' komen dan minstens 40.000 permanent werklozen méér dan normaal. Meisje in Delft onder auto Het 7-jarige meisje J.P. Averbeek van de Brasserkade te Delft is gistermiddag omstreeks half zes op de Oostsingel al daar ter hoogte van het St. Jorisgasthuis door een met zand beladen vrachtauto, bestuurd door A. A. v. K., gegrepen en kort daarna in het ziekenhuis overleden. ien Het meisje was plotseling van achter een de kinderwagen de weg overgestoken. Zonderlinge geschiedenis De Marijkeklok was terecht en is opnieuw verdwenen De kleinste klok van het carillon, dat het Nederlandse volk aan het Ameri kaanse volk zal aanbieden, is weer te recht, of liever, was weer terecht. De'klok, waarop gegraveerd is „Ik, de reinste en de fijnste", was meegekomen met het Koninklijke vliegtuig. Zij wasH(Cvk» vervoerd als diplomatieke post. Bij het I meende aanvankelijk, dat de zaak '"--1 l!!" opgelost was, maar de douane werkt niet Amerikaanse ministerie Zaken over het bezit v; andere artikelen. De Nederlandse auto riteiten in New York en Washington konden de verslaggever van het A.N.P. Dinsdagavond niet meer meedelen, waar de klok zich thans precies bevindt. Men DAT tegen de 35-j. landbouwer W. C. in W. uiit Sohalikwijk, dde door de Utrechtse politierechter wegens ernstige mishandeling van een hond tot 6 weken veroordeeld, voor het A'darns ge rechtshof bevestiging van dót vonnis is DAT de hoogste onderscheiding vair het Rode Kruis, het kruis van verdienste in goud, is verleend aan de arts H. Hornven, voorzatter van de deze maand jaar bestaande afdeling Dordrecht het Rode Kruis. DAT de douane-oontróle aan de Ned.- Belgische grens te Wernhout-Wuestiwe- de komende zomer aanzienlijk wordt vereenvoudigd, doordat de Ned. Belgische douane gezamenlijk zullen optreden. DAT de molen in Neede (Gld) gron- g is gerestaureerd en als houtzaagmo- n in gebruik is genomen (Restauratie kosten f 13.000). DAT minister Beel Zaterdag zijn 50e verjahrdag viert. DAT tegen de 38-j. Arnhemse tegelzet ter J. P., die al 18 maal is veroordeeld, de Arnhemse rechtbank wegens -•rie inbraken In A'dam en Arnhem 44 jaar ,s:«eè:$: er. iegén zijn 30-j. hand langer W. G. 3',2 jaar. DAT tegen de leerling-hoorder H. G- uiit Oosterbeek, dde een agent van de Ned. Handel Mij dn Arnhem voor f 9.000 heeft opgelicht door geld te „lenen" voor een gefantaseerde vliegeropleidang, vooi de Arnhemse rechtbank 14 jaar is ge- eist. DAT dr Albrecht, Ministerialdirektor van "Wést-Duitsland voor het Marshall plan, op 18 April in Groningen zal spre ken voor de Ned. Mij voor Nijverheid Handel. (a.r.) geen aanleiding ziet voor maat regelen ten opzichte van de Ned. kolonie Ribeirao in Brazilië, daar persberichten over toestanden die daar zouden heersen onjuist zijn. DAT de bouw van een internaat 120 schipperskinderen aan de Velperweg te Arnhem voor bijna f 363.000 is opge dragen aan de N.V. Aannemersbedrijf Smits te Nijmegen. DAT het storten van de 800 m3 beton voor het wegdek van de nieuwe Eem- brug bij Baarn in de weg EemnesHoe velaken gisteravond is begonnen en de weg vermoedelijk in Juni of Juli wordt geopend. DAT prof. Alfred Sauvy uit Parijs, pres. van de Bevolkingscommissie van de VN-, gisterer ir de U:rechtse RU. heeft gesproken voor het Inst. voor so ciaal onderzoek van het Ned. volk. uitladen van het vliegtuig schijnen echter verschillende fouten te zijn gemaakt. Tal rijke artikelen zyn op het vliegveld bly- Hieronder bevonden zich waarschijnlijk ook de boeken van Ton Koot. Aanvanke lijk verkeerde men volkomen in onzeker heid, waar de Marijke-klok gebleven was Toen de plechtigheid in Meridian Hillpark in Washington een aanvang zou nemen, realiseerde men zich plot seling, dat de klok niet aanwezig was. Gespannen keken de leden van het gevolg naar de processie, waarin het Koninklijk paar het veld betrad, of mogelijk een der adjudanten het pak meedroeg. Dit bleek echter, tot grote schrik, niet het geval te zijn. Men moest dit wel meedelen aan dt Koningin. De hele rede van de Koningin opgebouwd op de Marijke-klok en op het laatste ogenblik kon die rede niet veranderd worden. De Koningin deelde dit president Truman mede en nauwelijks iemand heeft hiervan iets gemerkt. Thans blijkt echter, dat de klok zich bij de Amerikaanse douane bevindt, die hardnekkige strijd levert met het DAT A. W. A. Meyer, alg. proc.houder by de fa Hope en Co te A'dam en gedel. comm. van de Continentale Handelsbank aldaar, benoemd Is tot officier in de orde van O.-N. DAT de 36-j. H. G. Teuwen (alias Jo Lama, Van den Heuvel, Lammers en Lamers) door de politie in A'dam en vyf andere steden wordt gezocht daar hy vele malen geld „leende" van kamerver- himrders en dan wegbleef. DAT im de Benthienkazeme te Dor drecht 300 400 man commandotroepen en ook nog andere militairen zullen den gelegerd in plaats van de ponton niers (2e regiment genietroepen) die naar Geertruidenberg zijn vertrokken. DAT burg. Oud en R'damse scheep vaartautoriteiten een semi-officieel be zoek aan Bazel brachten en nog andere Zwitserse steden en vacantiecentra zul len bezoeken. DAT dr ir H. de Goey benoemd ls tot dir. van de Haarlemse drukkerij De Spaarnestad als opvolger van C. Ooms. die gedel. commissaris is geworden. DAT de Bond van Openb. Chr. Lees zalen en Bibliotheken op 19 April in Terminus te Utrecht vergadert met als spreker dr K. Sprey uit fTsum, over: Volksbibliotheek en Openbare Leesbiblio theek. DAT Dordrecht 15 millioen tegen 44 pet zal lenen voor de bouw van de nieuwe electr. centrale. de zaak is daarom niet voudig. Men heeft echter wel goede hoop. dat de Marijke-klok spoedig boven water zal komen. Waarom het gaat T'OEN wy dezer dagen op deze plaats een artikel schreven over de vry- heid (wy hadden er boven gezet „Om het hoge goed der vryheid") was het ons nog niet bekend, dat het ook dit onder werp was, waaraan dr Schouten zyn deputatenrede van vandaag zou wyden. Dit samentreffen moge dan een aanwy- zing te meer zyn, dat op dit hoge goed der vryheid in deze dagen veler aan dacht gericht is. Na het bovenstaande behoeft het ook wel geen betoog, dat wij de keuze, welke dr Schouten voor het onderwerp van zijn deputatenrede gedaan heeft, zeer toe juichen. Twee dingen mogen hier wel gecon stateerd worden. Ten eerste verdient de vryheid het. dat er over haar gesproken wordt, dat er gesteefd wordt naar een juist inzicht in haar waarde en wezen. In de mogelijkheden om haar te verwer ven en te behouden. Maar daarnaast dient te worden vastgesteld (en dit kan in alle rust en zonder enige zelfverze kerdheid geschieden), dat men over de vryheid alleen dan volledig handelen kan. dat men de vryheid alleen dan in heel haar betekenis onderkent, wanneer men haar beziet by het licht van de By bel. In dit laatste ligt. dunkt ons. al dade- lyk een van de verdiensten, zo niet de grootste, van deze deputatenrede. ïïR schuilt een groot brok tragiek in. wanneer men opmerkt, hoe de mens alle e.-uwen door zoekende is geweest naar óo vryheid, en wanneer hy meende haar gevonden te hebben, verloor hij haar spoedig weer of zelfs ruilde hy haar in voor tyrannie en druk. De grootste tragiek echter is het, wan neer de "yran daarby nog het 'woord „vryheid" in de mond neemt en het doet voorkomen alsof hy zelf Je vryheid ho- gelyk waardeer- en alsof hy die in ruime mate schenkt. Een Frans schrijver heeft eens gezegd, dat er ln naam van de vrij heid heel wat misdaden worden be dreven. Wy mogen in dit verband, zy het een verwijJerd verband, ook wel denken aar het -dusgenaamde Planrapport van de P.v.d-A. Het schijnt ons toe. dat dr Schouten een alleszins verdienstel yk werk heeft gedaan, door in zijn betoog ook op te nemen een tamelyk uitvoerige beschouwing over dit rapport, een be schouwing, die uiteraard op een afwy- zing moest uitlopen. En waariyk, dit rapport dient zich aan s de weg naar vryheid", maar wie zich op deze weg waagt zal moeten ont dekken, dat deze weg eer van de vry heid afvoert dan er heen. Men zal goed doen, ook in dit opzicht de ogen wyd open te houden. In een tyd, waarin ver kiezingen voor de deur Maan, is daartoe wel heel speciale reden. ander woord aan- jen Engelse schrij ver? Welnu, deze merkte eens op. dat de vryheid slechts zelden ineens geheel verven gaat. Een waar woord. Zelfs onze bezetters schenen ons a.-.nvankelyk nog enige vryheid te gunnen, maar het bleek spoedig, dat het toch alleen een vryheid voor ht izelf was om des te doel treffender hun plannen »e kunnen be ramen. En ook vandaag zal men goed doen te overwegen, of men de vryheid. c - ien in naam heeft, in wwkelykheid nog wel bezit. Zo juichen wy het toe. dat dr Schou ten dit hoge goed gekozen heeft tot on derwerp van zyn rede. Wy juichen het verder toe, dat hy dit onderwerp besproken heeft, zoals hij het heeft gedaan. Het is zo. Ons volk behoort weer oog te krygen Dor dit geestelijk goed van de vryheid. an de Christelyke vryheid. En dat krijgt het. wanneer het weer in nauwe aanraking komt met de rijkdom van het Evangelie. Het Evangelie, dat van wezen- lyke waarde is voor het leven. Ook voor het leven in de Staat e in de maatschap- py. Straks zal ons volk weer voor de keuze worden gesteld op politiek terrein. Het is onze stellige overtuiging dat in zijn rede van vandaag dr Schouten ons volk Muur scheurde en schoot weg Lingerie-juffrouw werd onder het puin bedolven en gedood T^ANMORGEN tegen half zeven stortte de Oostelijke zijgevel van het kasteel Eijsden, gelegen langs de Maas bij Eijsden, en bewoond door de gravin R. de Liedekerke, plotseling en met donderend geraas in de gracht. Ook de kamers op de eerste en tweede verdieping werden verwoest. De 63-jarige lingerie-juffrouw Sabine Wijnands werd onder het puin bei dolven en kwam om het leven. Toen de muur scheurde en plotseling wegschoof, waarschuwde zy nog de in de naastliggende kamer slapende 55-jarige gouvernante Germaine Thiriet, die later door de kok kon worden gered, dank zy het openbreken van een deur. Mej. WU- nands liep toen terug naar haar eigen kamer, die op dat moment instortte. Wel vond men inmiddels het bed en de kleer kast onder het puin. Aangezien nog meer Instortingen wor den gevreesd, moesten de opruimings werkzaamheden voorlopig worden ge staakt. De gravin en de kinderen waren niet op het kasteel aanwezig. Oorzaak Het wegschuiven van de fundering van •n der torens wordt als de vermoedeiy- ke oorzaak van de ramp beschouwd. De inmiddels gewaarschuwde Graaf René de Liedekerke is inmiddels by het kasteel gearriveerd. Deze graaf woont in België en is een broer van de Graaf de Liedekerke, die in de oorlog door de Duitsers werd gefusilleerd. Het kasteel werd tussen 1630 en 1650 gebouwd en staat op de lyst van land goederen onder de werking van de Na- tuurschoonwet. Het bouwwerk stond op de lyst van kastelen, die restauratie behoeven; door geldgebrek ts daar nog niets van geko men. Het stoffelyk overschot van de omgekomen mej. Wynands is nog niet gevonden. In een weiland te Utrecht zyn 20 schapen aangetroffen, waarvan de êige- niet bekend is. Officier in beroep in de zaak-Hermans De officier van Jusütie te Amsterdam mr B. Kist, is in beroep gegaan van de uitspraak waarby de auteur W. F. Her mans werd vrygesproken van de beschul diging dat hij in een in het maandblad Podium gepubliceerd fragment van zyn roman Ik heb altyd gelyk, het R.K. volksdeel zou hebben beledigd. De rechtbank vonniste conform de eis van mr Kist. maar deze wil een princi piële uitspraak van de hoogste rechter uitlokken. WEERBERICHT Meer winé Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderiyke be wolking met flinke opkla ringen en slechts enkele verspreid optredende buien en in de nacht hier en daar mist Aanvankelijk zwakke tot matige, morgen matige tot krachtige wind tuasen Zuid-Oost en Zuid. Aanhoudend zachter. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zon op 5.55; onder 19.29. Maan op 20 11* onder 5.3L P

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1