Jlieuwe £rifcsrtjc Gfouranl Merkwaardige loopbaan New York groette met papier-sneeuwbui ons Koninklijk paar Fotografen namen leiding van protocol bij hotel over Ver. Staten zetten de staal- export geheel stop Indien al.. Wist U DINSDAG 8 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per 1 maand: 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9401 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staatoasticf) <s gfirbfeoeo oifln hert la tegljeaspoet' „Geen zenuwpafiënfen nodig" BROADWAY, de hartader van New York, in de avond een lichtende streep met rode, blauwe en groene glansen, is overdag een spleet van beton en glas, waardoor een stroom van auto's raast. Gisteren, toen Koningin en Prins er hun intocht deden, had de straat het aanzien van een bergspleet waarin een sneeuwstorm witte vlokken joeg: zoveel papier werd er neergeworpen uit de tot veertig verdiepingen hoge ge bouwen langs deze hoofdweg door Manhatten. Drie-honderd-en-twintig- duizend mensen stonden langs de kant of hingen uit de ramen. Een klein leger stond, het geweer gepresenteerd, stram om de eerbewijzen te brengen. Honderden detectives begeleidden te voet de Koninklijke stoet en tussen de neerdwarrelende papier-sneeuw flitsten zonder ophouden de duizenden lampen der fotografen, die het de Koningin in New York allerminst gemakkelijk gemaakt hebben. naar het Waldorf Astoria Hotel reed, en later voor het Stadhuis, heel wat harte- Vijf-en-twintig minuten heeft de tocht door Broadway, gemaakt in een uiterst langzaam tempo, geduurd. Het was de z.g. „ticker parade", die, als laatste vor stelijke bezoeker de Hertog van Windsor, toen nog Prins van Wales, in de twin tiger jaren ten deel viel. De laatste, die voor de Koningin zo glorieus de zakelijke hoofdstad van de Ver. Staten binnenreed, was kapitein Carlsen van de Flying Enterprise. „Het was wel wat", zo zei de Koningin, nadat zij aangekomen was op het bordes voor het kleine stad huis van New-York, waar burge meester Impellitteri haar en de Prins ontving. Het was nl. niet alleen groots en hartelijk, maar ook koud geweest, want het regende. Boven dien: voor onze Vorstin ongemakke lijk. Zij klaagde dat zij koud gewor den was, „en", zo zeide de Koningin, „als ik een gebouw wat beter wilde bekijken, flitsen er zoveel fotolam pen juist boven mijn gezicht aan, dat alle uitzicht me ontnomen werd". Niettemin: de bedoeling van de ont vangst is zeer gewaardeerd. Er zijn, eerst in de oude kerk van St Martin, waar de Koningin door duizenden kerkgangers begroet werd, toen zij van Hyde Park Vergissen is menselijk lijke woorden gesproken. Prins ter begroeting aanwezig In de vroege ochtend was de Koningin van Hode Park, waar zij, zoals bekend is, het weekend bij de Roosevelts doorbracht, vertrokken. Zij werd bij aankomst in het Henry Hudsonpark in New York opge wacht door de autoriteiten van de stad, de Nederlandse ambassadeur en de con sul-generaal J. A. Baron de Vos van Steenwijk en door Prins Bernhard, die reeds Zaterdag naar New York was ge gaan. De vertegenwoordiger van de burge meester van New York zei hier, zich door het venster naar H.M. overbuigend: „Wij moeten ons haasten, want we zijn al op het tijdsschema achter geraakt". Toen ging het in snelle vaart naar het Waldorf Astoria Hotel, nadat men eerst nog de St Martins Church had aange daan voor een korte begroeting door de predikant ds Johnson. Hier waren ook 1200 schoolkinderen aanwezig, die met rood-wit-blauwe vlaggetjes zwaaiden. Aan het Waldorf Astoria Hotel wachtte het escorte, dat de Vorstin naar het begin van Broadway „The Battery" en zo naar het stadhuis bracht. Twee medailles Op het bordes voor het stadhuis, waar een militair orkest de volksliederen speelde, bracht burgemeester Impellitteri allereerst de stichting van de stad door de Nederlanders en de verkoop van Manhatten voor 24 dollar aan de Ameri kanen in herinnering. „Al is de stad nu niet meer van U," zo zei hij, „toch verwelkomen wij U van harte, omdat wij in U het geloof in het goede en het waardige in de mens be groeten." De burgemeester hing H.M. vervolgens het eremetaal van de stad, dat aan een wit-rood lint hing, om de hals. Prins Bernhard kreeg eveneens de gouden medaille van verdienste onder deze motivering: „Omdat hij de vader is van vier prachtige kinderen en de sterke rechter-arm van de Koningin." De Koningin zeide in haar dankwoord, dat de Nederlanders, die New York stichtten, daar de grondslag legden voor de e.erste werkelijk internationale ge meenschap, die de stad nu reeds is. De stad bewijst wat democratie in deze wereld beduidt: de erkenning van ieders vrijheidsrecht. Dat recht brengt echter voor ieder de plicht mee, ernstig te denken over wat er thans, in een moeilijk tijdsgewricht, gebeuren moet. „We moeten kalm over die dingen denken", aldus de Koningin. „Het heeft geen zin", zo zei zij, „de wereld te laten beredde ren door zenuwpatiënten". Maar willen wij die overtuiging be waren, dan is het nodig, dat wij ons erop beraden, hoe wij al die vrije tijd, die de techniek ons schenkt, door het leven zo gemakkelijk te maken, kunnen beste den om er werkelijk profijt van te trek ken. „Ik vraag mij af," aldus de Vorstin, „hoe kunstenaars en geleerden het red- ren in de algemene gejaagdheid, want als zij niet ruim tijd hebben, hoe kunnen zij dan productief zijn?" „Van het eigen karakter langs het gezin, de gemeen schap en de natie moeten de problemen, waarvoor de wereld staat, opgelost wor den," zo zei de Koningin. Zij besloot met te zeggen, dat de schoonheid van New York ligt in het feit, dat de stad zo reusachtig is, dat zij één is geworden met de natuur. Zij een forum voor de hele wereld en v welkomt haar gasten zoals alleen zij dat doen kan. Gedrang voor Waldorl Astoria Na de ontvangst gingen Koningin Prins terstond terug naar het Waldorf Astoria Hotel om er zich te verfrissen en te lunchen met een groot gezelschap Amerikanen. Bij de ingang van het hotel bood Diana van Leeuwen, dochter van een bloem bollenkweker op Long Island, H.M. bloe men aan. Dat werd een enigszins gefor ceerde plechtigheid, want de fotografen hadden het kind Instructies gegeven, bij het aanbieden van de bloemen niet i de Koningin, doch naar hun cahiera' kijken! Dat werd uiteraard een drama. Toen de Koningin arriveerde wist Diana meer wat zij doen moest en toen er nog geroepen werd: „Geef de Koningin nu een handje meisje," verloor zij hele maal haar zelfbeheersing. Niettemin: de Koningin kreeg haar bloemen en de fotografen vele plaatjes. In de rede aan het diner 's avonds met de „American Netherlands Foundation' heeft de Koningin weer de nadruk ge legd op het gevaar van de 'haast, dat in onze Westerse wereld iedereen bedreigt. „Met onze voortdurende zucht naar acti viteit onderschatten wij de waarde de tijd," aldus de Koningin. Zij w schuwde om vooral bij het bereiken de Atlantische vrede geen tijdsfouten te maken. Een kring van landen, die met elkaar een culturele gemeenschap a men rond een Oceaan van water het hoofd koel te houden als het nodig is hebben zich reeds op erewoord ver bonden, vooral voor de vrijheid op te komen. Wij moeten al onze krachten met geestdrift inspannen, vrede en vrijheid te houden, maar niet boven een tempo vereist voor een natuurlijke groei." Na de maaltijd was er een receptie, waarop tal van Nederlanders in New York de vorstin zijn komen begroeten. Terugreis per Constellation De terugreis van Koningin Juliana en- Prins Bernhard zal vermoedelijk met een constellation geschieden. In dat geval zou althans één lid van de bemanning, die de heenreis meemaakte, moeten wor den vervangen, namelijk de boordwerk tuigkundige. De rest van de bemanning zal vermoedelijk ongewijzigd blijven. Koningin vanavond voor televisie Prinsessen in ruiterwedstrijd op Grebbeberg In 'het televisieprogramma van heden avond; zal, als nationaal programma, een filmreportage worden uitgezonden van de redevoeringen die Koningin Juliana in de Verenigde Staten heeft uitgespro ken tijdens de viering van het driejarig bestaan, van de N.A.V.O. en bij de over dracht van het carillon. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de Prinsessen Beatrix en Irene zullen deel nemen aan, de jeugd-ruiterwedstrijd, welke op Zaterdag 19 April door de Zuid-Veluwse jachtvereniging op de Grebbeberg zal worden gehouden. Prins moest plotseling spreken Aan het diner gisteravond, gaf de tafel president Grover Whalen op eens het woord aan de Prins, die daarop niet voorbereid was. Onder donderend applaus van de 600 aanwezigen merkte de Prins dan ook op: „Ik weet niet wat voor een poets mij ge bakken wordt, maar in elk geval is het een goede poets. Dit welkom is voor een geheel nieuwe ervaring. Het 1 ons duidelijk de nauwe banden die be staan tussen onze beide landen". De Koningin stemde volkomen m< woorden van de Prins in. Tienmaal gerammeld Zal premier Pinay thans slagen Tijdens de begrotingsdebatten heeft de Franse minister-president Pinay tien maal de kwestie van vertrouwen gesteld en met dit tienvoudig geladen grond wettelijk pistool op de borst van de Assemblée gericht, hoopt hij vandaag zijn begroting er door te krijgen. Men voorspelt de liberale premier daarbij een beter lot dan zijn voorgangers Ple ven en Faure, die wegens een overdaad van belastingen naar huis gestuurd Stakingsgolf over Amerika Ook de binnenlandse industrieën worden door maatregelen getroffen Amerika heeft met ingang van giste- chine zo lang mogelijk uit te stellen, ren de uitvoer van staal stopgezet. Zulks Intussen is er nog een heel klein kans- verband met de aangekondigde sta- je, dat het conflict tussen werkgevers king in de staalindustrie, die morgen onvermijdelijk schijnt te zijn. Ook leve ranties van staal aan Amerikaanse fir ma's, die auto's cn andere goederen burgerlijk gebruik produceren, zyn boden. Het besluit geldt ook voor klein handel en vemen, doch niet dingen die reeds naar de verbruikers onderweg zijn. Dit is nog slechts een voorzorgsmaat regel, aangezien een staking onmiddel lijk een drastische uitwerking zal heb ben op het programma voor de atoom energie. de productie van straalmotoren en ammunitie en op de voltooiing var fabrieken, welke voor de defensie wer ken. Aan de directe defensie-behoeften zal voorrang worden gegeven, om volledig stilleggen van de defensie- Tunis Donderdag in de Veiligheidsraad Bakkoesj heeft (geheim) kabinet Bakkoesj, de nieuwe Tunesische pre mier, heeft nu eindelijk een kabinet samengesteldi. Hij heeft de Franse resident-generaal in> Tunis, de Haute- cloque, echter verzocht, de namen zijn ministers nog niet bekend te ken. Donderdag a.s. zal de Veiligheidsraad vergaderen, ter 'bespreking van de Tu nesische kwestie. Aldus is gisteravond officieel te New York bekend gemaakt. Op vragen van journalisten ver klaarde Michael McDenmott, een woord voerder van het State Department dat de Ver. Staten zich van stemiming zul len onthouden. In de Veiligheidsraad zal de reden hiervan worden bekend gemaakt Drie uur met een molentje gelopen „Meule" van Kampen werd ruim 500 meter verplaatst Torenhoge kolos van 85.000 kg op 48 wielen uit bebouwde kom verwijderd "PhE KAMPENAREN hebben gisteren „met een molentje gelopen". We zeggen dit met alle respect voor de stad van de Kamperuien, want het „molentje" was een kolos van meer dan 85.000 kilo, die over een afstand van 550 meter uit de bebouwde kom werd verrold naar het Herkerhoofd, even buiten de stad. Het transport gebeurde op twee Amerikaanse leger wagens, bestemd voor het vervoer van gevechtstanks en elk voorzien van 24 wielen. In drie uur tijd werd het karwei volbracht. Op de molenterp aan de IJsseldijk was de houten bovenbouw van de omstreeks honderd jaar oude „meule van Van der Vegt" al eerder op een raam van balken geplaatst, dat op acht zware vijzels rustte. Daarna kon de stenen onderbouw worden weggebroken. De huidige mens staat nergens meer voor. Vindt hij een molen op zijn pad? Wel, dan wordt die in zijn geheel op rolletjes gezet en langzaam verplaatst. Dit was gisteren in Kampen het geval, waar een molen plaats moest maken voor een melkfabriek. Ruim 100 jaar hadden de wieken op één en dezelfde plek lustig gedraaid. Toen werd de molen op twee trailers, met tezamen 48 wielen, gewerkt en onder grote belangstelling een kilometer verder neergezet. Terwijl ijzeren balken, gestut door twee vijzels, de zwevende molen onder steunden. werd het raam van balken nu voorzichtig vervangen door twee solide wagens. Om twee uur gistermiddag waren de laatste van de honderden biels onder de molen vandaan gehaald en kwam het gevaarte vrij op de trailers te staan. Twee auto's, één voor en één achter, brachten de wagens in beweging. Even hield iedereen de adem in toen de op 48 wielen rustende molen nu eens traag en dan weer sneller over de spe ciaal aangelegde afrit van de belt af naar de rijweg rolde. Zou de kolos op deze helling niet topzwaar blijken en kapseizen? Maar enkele minuten later was alle spanning geweken: de aan zijn huis gebonden molenaar Van der Vegt, die altijd door het zijkamerraam naar de molen keek, zeg hem nu voor zijn voor kamerraam staan. Bij de Apeldoornsestraat werd het ge- vaart gedraaid en verder niet meer ge duwd, maar alleen getrokken. Verschil lende malen moest worden gestopt om takken van de bomen te zagen, maar om half vijf was de plaats van bestemming bereikt Tweede in historie Voorzover valt na te gaan, is de Kampermolen de tweede, die ver huisd is. De eerste was De Vaandra ger, die in de Zaanstreek stond en in 1750 werd verplaatst. Toen ging het op een vlotschuit. De Kamper korenmolen was al sedert jaren niet meer in gebruik. Kort geleden werden de molen en de bijbehorende grond door een aangrenzende melkfabriek aangekocht. De directie deed de molen aan de gemeente cadeau op voorwaarde dat deze hem zou verplaatsen. Het ver voer werd toen opgedragen aan de firma J. J. Brouwer te Vreeswijk. De kosten van het transport zouden ƒ12.000 be dragen. DAT men thans in ons land kan tele foneren met Cyprus. Angola, Mozambi que, de Kaap Verdische H landen en de eilanden Principe en St Tome. DAT de spoorlijn EindhovenVal itenswaard. die i.v.m. het Eindhovense wederopbouwplan zou moeten worden opgeheven, voorlopig zal blijven, daa- een andere oplossing te duur is. DAT de 19-j. G. A. K. uit Gestel, die er van wordt verdacht vorige week uit een slagerij te Woensel een geldkistje met f 1600 te hebben ontvreemd, is ge arresteerd. DAT de A'damse chauffeurs S. V. en P. P. in Bentheim (Did) wegens het smokkelen van 215 kg koffie tot resp. 6 en 5 maanden en een gezamenlijke boete van bijna f 8.000 zijn veroordeeld. DAT 15 Engelse-verkopers van de N.V. Betonfabriek De Meteoor in De Steeg (700 man personeel) voog 4 dagen naar ons land komen om de Ned. export van Stelcon-bedrijfsvloeren te bevorderen. DAT de Australische schrijver Frank Clune, die in ons land verblijft om in drukken op te doen voor een boek over Nederland, vandaag Arnhem en Nijme gen bezocht. DAT in het definitieve bestuur van de jonge Ned. Ver. voor Ruimtcvaari o.a. zijn gekozen J. v. d. Vliet te Der. Haag, dr J. J Raimond te Voorburg, ir J Geertsema te Oegstgeest en J. de Groot te Haarlem (secr.-penningm.). DAT de Vlissingse artsen H. C. A. Detmar en H. P. Veening wegens hun hulp, verleend aan twee opvarenden van de gekapseisde Franse trawler Due de Normandie, zijn benoemd tot ridder in de Franse Gezondheidsorde. DAT evenwijdig aan het Vlissingse strand, op enige tientallen meters in zee, een dam zal worden opgeworpen om te voorkomen dat het strand nog verder wordt weggespoeld. DAT van 5 tot 12 Mei in de Frans- Ned. volkshogeschool te Méridon bij Parijs een volksopvoedkundig congres over de Europese samenwerking wordt gehouden. DAT tientallen ha grond op de Oir- schotse heide, waar vorige week vier doden vielen door ontploffend oorlogs tuig, thans tot verboden gebied zijn ger- klaard wegens munitiegevaar. DAT aan hen die voor Aug. 1945 twee jaar in de N O. Polder hebben gewerkt, dezer dagen 27 bedrijven zijn verpacht DAT, volgens het Hbld, twee opvaren den van het Ned. opnemingsvaartuig Snellius, de adelborst eerste klasse C. Brandon Bravo en de stoker L. Grolle, op weg naar Nieuw-Guinea bij een ex plosie brandwonden hebben opgelopen en in Soerabaja hun schip hebben ver laten. DAT ir M. C. Sissingh, oud-directeur van het R'damse gasbedrijf, op 86-j. leef tijd in Den Haag is overleden. DAT tegen de 41-j. oud-ambtenaar M. E. V. van de Gem. Dienst voor So ciale Zaken te A'dam, die reeds in 1947 door de rechtbank wegens verduistering van textielpunten tot 8 mnd. onvoorw. werd veroordeeld, thans in hoger beroep slechts 8 mnd. voorw. plus f100 boete is geëist. werknemers wordt bijgelegd. Over hét algemeen houdt men in zakenkringeD echter geheel rekening met de komend» staking, zo weinig vertrouwen heeft in de goede afloop van de onderhande lingen, die thans nog aan de gang zyn Amerika tobt al met een staking, di' het telefoonverkeer geheel dreigt lam t> leggen. Ongeveer 26.000 employé's van di Western Electric dochtermaatschappijen, legden gisteren het werk neer, nadat onderhandelingen geen oplossing hadden gebracht. De betrokken vakvereniging heeft laten weten, dat haar 300.000 leden de staking zullen steunen. Sigaieniokeis: geduld tot 1 Juli Zij. die menen dat de sigaren wel heel spoedig enkele centen per stuk goedko per gaan worden, nu minister Lieftlnck de accijns tijdelijk wil verlagen, moeten teleurgesteld worden. De Tweede Ka mer zal aan het wetsontwerp niet voor begin Mei beginnen en in de Eerste Kamer zal het niet voor eind Mei be gin Juni aan de orde komen. Als het wetsontwerp wordt aangenomen, zal de verlaging in elk ge-val niet voor 1 Juli Stafford Cripps zeer ernstig ziek Lady Cripps, de echtgenote vroegere kanselier der Britse schatkist, heeft in Zurich gezegd, da: haar man ernstig ziek is. De zoon van sir Stafford is uit Engeland overgekomen om zijn vader een bezoek te brengen. Cripps, die wegens zijn versoberings- politiek de „ijzeren kanselier" noemd, lijd; al geruime tijd aan stige kwaal aan het ruggemerg. Het vorig jaar is hij na een kuur van een jaar uit Zurich naar Engeland teruggekeerd, doch enkele maanden geleden n zich opnieuw onder behandeling Zwitserse specialist stellen. jachtopziener schoot op meisje in kano Bevel om te stoppen werd niet verstaan Het 17-jarige kanovarende dochtertje van jhr mr W. H. de Jonge is op de grens van de gemeenten Zutphen en Brummen door een jachtopziener uit Brummen be schoten. Een der afgevuurde kogels sloeg pal voor de voeten van het meisje door de kano heen. Het meisje peddelde met twee jongens /er de overstroomde uiterwaarden. Zij ontmoetten daarbij twee jachtopzieners, die in eo» roeiboot zaten. De beide meenden dat de jongelui aan het stropen waren en riepen hun iets toe, na het meisje dat voorop voer onmiddellijk stopte. Toen de jachtopzie ners daarna weer iets riepen, wat niet verstaan werd, dacht het meisje dat zij verder kon varen. Daarop schoot een de mannen naar de kano, volgens het meisje twee keer en volgens haar vrienden zelfs vier keer. Jhr De Jonge heeft zich bij de rijks politie te Brummen over het optreden de jachtopzieners beklaagd. Na de Soendanese grondwet: Is verhouding Engeland- Egypte verscherpt? De kloof tussen Engeland en Egypte schijnt weer verbreed te zijn door de nieuwe constitutie voor de Soedan, die de Engelsen de vorige week bekend hebben gemaakt. De Britse ambassa deur. Stevenson, bracht gisteren twee maal een bezoek aan de Egyptische nister van Buitenlandse Zaken. Has- 'una. Van beide zijden wordt de groot- e geheimhouding in acht genomen. Op het laatste ogenblik heef: de Egyp tische regering gisteravond besloten, tot nader order een belangrijke verkla ring over de onderhandelingen uit t< stellen. Deze verklaring handelde over de toekomst van de Soedan en de ver dediging va nhet Suezkanaal. waren reeds voorbereidingen ge troffen, om de verklaring bekend te ma/ken. Honorering specialisten goedgekeurd De Ziekenfondsraad heeft de overeen komst in zake de honorering van aan de algemene ziekenfondsen verbonden spe cialisten goedgekeurd. De honorerings regeling zal gelden voor de periode 1 Jan. 1952 tot 1 Juli a.s. Het overleg over de regeling na 1 Juli wordt zo spoedig mogelijk geopend. TN DIT ARTIKEL willen we nader -1 terugkomen op de artikelen, welke de R.K. theoloog Pauwels heeft geschreven naar aanleiding van de beide vasten brieven uit Florence en Sevilla. Zijn betoog komt hierop neer, dat hel gezag van deze vastenbrieven een be- perkt gezag is: Het gezag van deze vastenbrieven richt zich tot die RJC., over wie deze bisschoppen (van Florence en van Sevilla) hun gezag uitoefenen. En dat, zo vernemen we dan nader, zijn groepen van R.K., die in andere omstan digheden leven dan wij en „dus behoefte hebben aan andere aanwijzingen." Wy verwachten niet, aldus de heer Pauwels, dat de vastenbrieven van de Nederlandse bisschoppen in het buiten land als definitief gezag zullen worden aanvaard. Datzelfde mogen wij blijkbaar niet verwachten voor de buitenlandse vastenbrieven ten opzichte van ons. Onze Nederlandse R.K. theoloog acht dit punt van zóveel gewicht, dat hij er een beschouwing aan vastknoopt over het belang van de verdeling der RJC. kerk in diocesen met eigen bisschoppen. Het komende eeuwfeest van het herstel der RJC hiërarchie in Nederland zou hij een geschikte gelegenheid vinden om het belang van die verdeling nog eens duide lijk onder de aandacht te brengen. Ons RJC leven, zegt hij, is veel minder ge centraliseerd dan vele buitenstaanders menen, en de kardinaal van Sevilla staat tegenover de Protestanten niet zoals dr R.K. in Nederland dat doen. 7V"U willen wij wel dadelijk opmerken, dat wij oog hebben voor de strekking van dit betoog, maar dat het ons toch slechts tot op zekere hoogte kan bekoren. Want inderdaad, wij willen wel aan nemen, dat een vastenbrief voor Spanje niet dezelfde inhoud zal hebben als een vastenbrief voor Nederland. Een vasten brief zal toch enig verband moeten hou den met de werkelijke, feitelijke toestand. Maar moet dat nu ook betekenen, dat een vastenbrief voor Spanje volkomen anders moet klinken dan een vastenbrief voor Nederland? Immers neen. Beide moeten toch dezelfde opvattingen ver tolken en slechts in de wijze van ver tolken kan enig verschil bestaan, al naar gelang van de omstandigheden. Die ge meenschap in de kern cchtcr missen we ii zo pijnlijk. Het wordt er bepaaldelijk niet beter _j, wanneer de Nederlandse R.K. theo loog Pauwels dan opmerkt, dat over deze onderwerpen: vrijheid en verdraagzaam heid, ook zuiver theologisch-theoretisch onder de R.K. meningsverschillen be staan. WAT die meningsverschillen betreft, zo schrijft hij, die zijn er bijv. ook in Spanje. Daar is die kardinaal van Se villa, die blijkbaar hard van leer wil trekken tegen de Protestanten en die enigerlei concessie, hoe gering ook, ten gunste van de Protestanten neen, ten gunste van de vrijheid niet weten wil. Maar er zijn onder de R.K. in Spanje ook, die andere opvattingen huldigen. In dit verband noemt dc schrijver de bisschop van Malaga, die het blijkbaar onjuist vindt om de kleine groep van Protestanten in Spanje tot zondebok te verklaren en die het integendeel wil zoeken in een vernieuwing (ook een sociale vernieuwing) van het Rooms- Katholicisme zelf in Spanje. Nogmaals, wij willen dat wel aannemen we nemen er zelfs met grote belang stelling kennis van. Maar het menings verschil blijft er om bestaan, het menings verschil blijkbaar tot in de kringen van de hoogste geestelijkheid, een menings verschil, waaronder de Protestanten in ene land in betrekkelijke vrijheid leven, doch waarbij in het andere land zulk een vrijheid niets blijkt. Dat de inhoud van de vastenbrieven uit Florence en met ie uit Sevilla ons hebben verontrust: 2. Dat de beschouwingen, waartoe deze brieven in een deel der R.K. pers ten onzent aanleiding gaven, niet van dien aard waren, dat ze ons gevoel van onbehagen konden wegnemen. Dit „tweeërlei" moet ons wel van het hart, zelfs al waren deze beschouwingen nog zózeer geschreven in een kennelijke poging om scherpe kanten weg te nemen, althans te verzachten. En al hadden ze mede daardoor iets van een gemoedelijk heid, die ons bijna zou doen vergeten, dat het hier toch wel om heel wezenlijke heel belangrijke zaken gaat. Zoals name de Spaanse Protestanten zou den kunnen getuigen. Indien ze al getuigen konden De K.L.M. krijgt 19 April eerste super-DC 6 Het ligt in de bedoeling dat op 19 April a.s. de eerste Douglas DC 6b van de K.L.M. op Schiphol zal aankomen. Op 16 April zal deze eerste super-DC 6 voor de K.L.M. door de Douglas fabriek op haar vliegveld te Santa Monica worden overgedragen. Onder gezagvoerder Van Rees vliegt het toestel via New York lar Amsterdam. (De K.L.M. heeft zeven DC-6 b's be steld, alsmede negen Super-Constella tions. De eerste DC-6 kwam bij de K.L.M. op 22 Maart 1948 in dienst; de K.L.M. heeft er thans, na de ramp met de Kon. Juliana, nog zes van. De nieuwe DC-toestellen zullen worden genoemd aar ontdekkingsreizigers. Red.). Ondergang tegemoet Een langzame, doch onweerstaan bare grondverschuiving dreigt het dorpje Jackfield in West-Enpeland in de rivier de Severn te storten. De muren van winkels en huizen in het 700 inwoners tellende dorpje vertonen al scheuren en beginnen over te hellen. Reeds hebben zes gezinnen het dorpje verlaten en er worden maatregelen genomen om nog 200 personen te evacueren. Een deskundige is tan oordeel, dat de aardverschuiving is veroorzaakt door oude kleimynen onder het dorp die zijn volgelopen met water. Zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met nu en dan opklaringen. Zwakke tot ma- /i llV tige wind. Hogere tempera- PAjS turen overdag. (Opgemaakt - te 10 uur). Woensdag: zon S57—19.27; maan 18.52—5.19. Op 10 April Vü

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1