Jappen schoten K.L.M.-toestel Australische rimboe neer in m Jutter vond een schat Zuidzee (6000 aan het strand van diamanten) VAN HOUTEN'S NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 4 APRIL 1951 Herinnering uit het jaar 1942 DOOR Frank Clune MIJNE HEREN van de jury", zei de gepruikte advocaat ernstig: „mijn cliënt is een arme simpele ziel, maar hij is het soort van man, dat het Australische leger nodig heeft." Niemand in de stampvolle rechtszaal grinnikte over dit averechtse compliment aan het Australische leger. Daarvoor was de zaak veel te ernstig. De soldaat, die op het beklaag denbankje zat en die door zijn eigen advocaat werd aangeduid als een „arme simpele ziel", stond terecht voor een der meest verbazingwek kende juwelendiefstallen die er ooit op het Zuidelijk halfrond zijn gepleegd. Dit is een verhaal van de Indische Oceaan, maar het is tegelijk een verhaal uit de Tweede Wereldoorlog, die tenslotte ook in de zogenaamd „Stille" Oceaan werd uitgevochten. Smirnoff reageerde instinctief, duwde de neus van de Douglas om laag en probeerde te ontkomen, maar het was een hopeloos geval. De zware, onbewapende Douglas was een te gemakkelijk doel voor de snel- In December 1941 vielen de Japanners het schiereiland Malakka aan en Neder- landsch-Indië. Op 19 Februari 1942 bom bardeerden zij Port Darwin in Noord- Australië, de Brits-Amerikaanse basis, die daar werd gebouwd, aan diggelen smijtend en de verbindingslijn van de Britse Luchtvaartmaatschappij B.E.A. doorsnijdend. In Broome, in Noordwest-Australië, werd in alle haast een nieuwe water vliegtuigbasis geïmproviseerd in een poging om de luchtdiensten van Australië naar Java en Sumatra gaande te kunnen houden. Op 28 Februari begon de Japanse in vasie van Java en de Nederlandse ver dediging moest na een heldhaftige, maar korte verzetsstrijd worden opgegeven. OM 1 UUR, in de nacht van 2 op 3 Maart, vertrok Iwan Smirnoff, KLM- vlieger van wit-Russischen bloede, maar genaturaliseerd als Nederlander, als ge zagvoerder van een Nederlands vliegtuig van het vliegveld Andir bij Bandoeng naar Broome. Behalve de gezagvoerder en zijn be manning van drie koppen wa achttal passagiers aan boord: zes Neder landse mannen en een Nederlandse met een baby. Er heerste een gespannen, zenuwachtige atmosfeer, toen de passa giers met hun bagage in het donker aar boord van de Douglas kwamen. Dit was geen vlucht volgens dienst regeling. Het was een poging tot ont snapping van een aantal vluchtelingen, die op het allerlaatste moment trachtten te ontkomen aan de snel naderende Ja panse verschrikking. Pakje mei lakzegels Juist voordat het toestel zou vertrek ken, kwam er een bankkoerier. Hij over handigde gezagvoerder Smirnoff een ver zegeld pakket. Het was afkomstig van de Javasche Bank en geadresseerd aan de Commonwealth Bank of Australia. Gezagvoerder Smirnoff wist niet wat er in het pakje zat. Hij keek even naar de rode lakzegels met het stempel „De Javasche Bank, Bandoeng", zette het pakje vervolgens in een vakje in de cock pit en gaf zijn aandacht aan dringender zaken. De motoren kwamen op toeren, de Douglas rolde langs de startbaan, vloog, en begon een gestadige klim in Zuide- burgers moeder en kind waren den dood, vermoord wellicht met één en dezelfde kogel. „Allemaal er uit, allemaal er uit, vlug!" gebood Smirnoff. „Draag de gewonden naar buiten, voordat de machine in brand vliegt". Verdoofd door de schok hielpen de overlevenden elkander, en droegen de lichamen der doden door de branding naar het strand. Er was geen tijd om ook maar aai redden van de bagage te denken. De vloed kwam op, het toestel werd snel omringd door het rijzend getij. De eerste-hulp-kist en de noodrantsoenen werden uit het toestel gehaald. Al het andere moest den achtergelaten. Moe na de lange nachtvlucht, geschokt door de ramp en de tragedie van de dood en met drie kogels in zijn eigen lichaam, dacht Smirnoff natuurlijk geen ogenblik aan het bank-pakketje in zijn cockpit jpRANK CLUNE, de schrijver van „Diamanten uit de Lucht" is ver~ moedelijk de meest gelezen Austra lische schrijver van deze tijd. Sinds de publicatie van zijn eerste boek. een autobiografie, „Try Anything One e", in 1933, publiceerde hij meer dan dertig andere boeken en tientallen korte verhalen en artike len in dagbladen en periodieken. In een fantastisch avontuurlijk leven trok hij voor de mast de wereld rond, werd in 1916 in Gallipoli gewond, deserteerde uit het Amerikaanse leger, diende in Libye en Palestina als res.- officier, was oorlogscorrespondent in Nieuw-Guinea en Burma en reisde enige malen de wereld rond om mate riaal te verzamelen voor zijn reis boeken. Op het ogenblik vertoeft hij in Nederland om stof op te doen voor een boek over Holland. Onlangs pu bliceerden we reeds zijn fantastisch levensverhaal. lijke richting en naar de sterren. Er werd koers gezet naar Broome, ongeveer tien uren vliegen in rechte lijn, uitsluitend over water. De motoren begonnen een slaperige dreun, terwijl de passagiers doezelden, Java en de gevaren daar met iedere tik van de chronometer verder achter zich latend. De ochtend begon aan te lichten en er was niets te zien dan zee en lucht. Voort dreunde de Douglas naar het Zuiden. Omstreeks elf uur 's morgens kwam de kust van Australië in zicht. Smirnoff, geholpen door zijn tweede bestuurder, O. Hofman, had op een volstrekt onbekende route voortreffelijk koers weten te hou den. Ze kregen land in zicht ongeveer tachtig mijlen ten Noorden van Broome. Beneden hen, langs de zanderige stran den en in het woestijnachtige achterland was geen enkel teken van menselijk leven, behalve hier en daar de dunne rookpluimen van vuurtjes van rondtrek kende inboorlingen. Aangevallen Plotseling weerklonk er een gera tel, het breken van glas en 't scheu ren van linnen. Uit het blauwe niets van het uitspansel doken drie Ja panse „Zero"-jagers met knetteren de machinegeweren naar het lijn— toestel. Op een oorlogskerkhof aan de kust van de Zuidzee in Australië liggen de Nederlanders, die hij het neerschieten van het K.L.M.-vliegtuig. om het leven kwamen. Op de foto het eenvoudige kruis op het graf van een omgekomen piloot. Ie, beweeglijke Zero's. Een hagel |In crisis-ogenblikken komen menselijke van kogels floot door de coekpit onjjJS de passagiersruimte. De hele middag gloeide de zon op het toneel van pijn en ontbering. De nacht tragische samenloop omstandigheden, dat de Nederlandse Douglas aankwam, terwijl er een grote Japanse luchtaanval gaande was op Broome. De laatste jagers die op hun terugreis waren naar het Noorden, kwa de Zuidwaarts koersende Douglas het eenzame toestel dat gedurende de gehele reis volstrekte radio-stilte acht had genomen en niets kon v moeden van wat hier wachtte. Genade- kwaadaardig ranselden de Jappen de banden met machinegeweerkogels leeg de Douglas. Koppig zijn stuur vasthoudend, werd Smirnoff door beide armen en in de dij geschoten. De linker-motor vloog in brand. Er was geen tijd om het landingsstel uit te laten. De Douglas suisde naar beneden naar een brede, witte, zandige strook kust. Met ongelofelijke moed en kalmte wist de gewonde gezagvoerder het toestel de hand te houden, vlak te brengen, o' de golven van de baai te trekken en I perfect op de buik te landen op het strand, vlak bij het water. Een scheuren de ruk, en het toestel kwam tot rust de rechterzijde omhoog, half in en hall uit het water. Boven de Douglas gierden de drie bloeddorstige Zero's, doken neer en gin gen door met het „straffen" van hel hulpeloze wrak dat ze naar de grond had den gejaagd. Toen ten slotte hun mu- nitievoorraad was uitgeput, zoemden ze verwaand weg en verdwenen spoedig uit het gezicht. Waar even tevoren een hels lawaai had geheerst, was nu een doffe stilte, toen: het kabbelen van het water het zachte kermen van de gewonden. Allemaal er uit! CMIRNOFF kwam omhoog, kreunend van de pijn. „Allemaal er uit, snel!" hijgde hij. Hij vreesde dat het vuur van de motor ook de rest van het toestel zou aantasten of dat de Jappen zouden terug komen om opnieuw het toestel aan te De tweede piloot Hofman en de mar conist J. Muller, die niet gewond waren, wisten met snelblussers het vuur te doven. Smirnoff zag dat de mecanicien, J. Blaauw, dood in de cockpit lag. De vlieger deed de deur naar de passagiers cabine open en herhaalde de order: „Alle maal er uit, vlug! Ga op het strand en zoek dekking!" Vijf i i de i i al c eind, sommigen hunner bloedend uit schotwonden. In zijn stoel in elkaar gezakt zat de luitenant D. Hendriks. Hij was dood. De vrouwelijke passa gier, mevrouw Van Tuyn, haar baby aan haar borst geklemd, lag eveneens roerloos in haar stoel. Oh, hardheid van de oorlog tegen kwam. Het vliegtuig was neergestort bij Carnot Bay, ongeveer zestig mijlen Noord van Broome. In normale tijden zouden er natuurlijk heel spoedig reddingvlieg tuigen zijn verschenen maar ei helemaal niets normaal. Broome zwaar gebombardeerd en alles was op de luchtbasis volslagen gedesorganiseerd. PR WAS NIEMAND die wist dat het -*-1 Nederlandse toestel bij Carnot Bay was neergestort, behalve de Jappen, die het smerige werk hadden gedaan de overlevenden en een eenzame boorling, die, vele mijlen verder, in woestijn, had toegekeken terwyl het drama zich afspeelde. De overlevenden zouden zijn omge komen van honger, dorst, ontbering en zonnebrand wanneer die inboorling lui of dom of alleen maar hard geweest. Gelukkig was deze zoon de woestijn een mehsenvriend. stelde zijn belangrijke bezigheid, het vangen van hagedissen, uit tot later en ging naar de zendingspost in Beagle Bay, de dichtst-bijzijnde tiging van blanken, om te vertellen, wat hij had gezien. Hij kwam er met zijn nieuws in de morgen van 7 Maart, vier dagen na de ramp. Redding De onder-officier F. Clinch en de waarde broeder Richards met twee in boorlingen en twee met muilezels be spannen wagentjes trokken onmiddellijk op redding uit. Van hun zendingspost naar Carnot Bay moesten zij 45 mijl af leggen met hun ezelwagentjes. De redders legden deze afstand af in vijftien uren, zonder te stoppen, en zij bereikten de plaats van het drama op 8 Maart om 3 uur 's morgens. Ze vonden de acht overlevenden, zwak en uitge hongerd, bijna omgekomen van honger en dorst. Zij werden naar de zendings post gebracht en kwamen daar op 9 Maart aan. Opnieuw had niemand, in de haast om de menselijke levens te redden, ook maar een ogenblik ge dacht aan het redden van het toestel of wat daar nog in was. De veronge lukte vliegmachine werd op het een- strand achtergelaten, half on der water, als een dode meeuw. In de cockpit bleef het verzegelde bankpakketje vergeten. De inhoud, Smirnoff niet bekend, bestond uit een zending geslepen diamanten met waarde van meer dan twee hon derdduizend gulden. Wat er precies is gebeurd met de in houd van het pakketje kan men veronder stellen, maar niet nauwkeurig vastleggen, want door hen die er bij betrokken wa ren, werden verschillende lezingen ge geven. Ik kan alleen maar terugvallen op wat er gebeurde in het gerechtshof van West-Australia op 12 Mei 1943 en de drie daarna volgende zittingsdagen. Toen en daar werden voor de officier van Justitie Sir John Northmore jury drie mannen voorgeleid v< „stelen en onwettig in him bezit hebben van een aantal diamanten, die het eigen dom waren van de N.V. De Concurrent, Juweliers te Bandoeng, Java, tussen 5 Maart en 14 April 1942, nabij Broome." Strandjutter De drie verdachten waren John Palmer, oud 47 jaar, soldaat; Arthur Mulgrue, oud 86 jaar, en Frank Robinson, oud 42 jaar. Het was vastgesteld, dat Palmer, een „strandjutter" in zijn logger met een bemanning van twee inboorlingen, Carnot Bay was binnengezeild, een week of tien dagen na de ramp van de Douglas, dat hij het verongelukte vliegtuig binnen was gegaan, dat hij er één nacht in had geslapen en toen was vertrokken. Ongeveer drie weken na het ongeluk ld een officieel onderzoek in het wrak m het vliegtuig plaats gehad, maar ei was géén pakket met diamanten gevon den. Men vond slechts een stuk touw met twee rode lakzegels er aan. De diamanten waren spoorloos. Iemand had gepraat. Iemand was ver denking gaan koesteren. Detective-ser geant Blight kreeg de zaak ter behan deling en begon heel veel mensen heel veel onaangename vragen te stellen. In Perth werd een Chinees uit Broome ge arresteerd. Hij bleek in het bezit te zijn van 460 kleine geslepen diamanten ter waarde van bijna zesduizend gulden, en kon geen bevredigende verklaring geven hoe hij deze diamanten in zijn bezit had gekregen. Hij kreeg een boete van hon derd gulden van de politierechter van Perth op de een of andere gerechtelijk- technische bepaling. Surprise 'pOEN kwam er, in het begin van April, een sensationele ontwik keling. John Palmer, de strandjutter, te kende in Broome voor het leger. Nadat hij ingeschreven was als sol daat gaf hij, volkomen vrijwillig, aan zijn commanderende officier een pak ket diamanten af, dat hij, naar hij zeide, op het strand in Carnot Bay had gevonden. Het pakketje bevatte 4571 geslepen diamanten, waarvan de waarde later officieel werd vast gesteld op ruim 180 duizend gulden. Het was een merkwaardige surprise die hier door een soldaat aan zijn officier werd overhandigd. Soldaat Palmer verklaarde, dat dit alle diamanten waren, die hij had. Wel er, aldus voegde hij er aan toe, wat verloren gegaan in het zand. >)X Doordat men van de afzender op Java geen nadere bijzonderheden kon krijgen over de inhoud van het pakketje, wist niemand hoeveel diamanten er verdwenen waren. Ten slotte werden er nog 1565 stenen met een totale waarde van bijna 20.000 gulden teruggevonden. Een gedeelte hiervan werd door een inboorlinge teruggevonden in een doosje begraven bij een plaats, waar Mulgrue en Robinson gekampeerd hadden. De offi cier van Justitie stelde vast, dat deze stenen door Palmer aan Mulgrue en Ro binson waren gegeven. MELKCHOCOLADEKORRELS 'n Boterham belegging die nooit verveelt I (Aa venen m 90 CL 250 g. GEMEENTE LEIDEN Otticiële publicaties OPENSTELLING EN SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis dat de Gemeente-Secretarie en de bureaux de Gemeente-Ontvanger, het Oud-Ar chief. de Gemeentelijke Accountants dienst, de Dienst van Gemeentewerken de Dienst voor Sociale Zaken van 5 April af des Zaterdags weder voor hel publiek geopend zullen zijn, met uitzon dering van Zaterdag 12 April 1952. Op Vrijdag 11 April 1952 zullen de Gemeente-Secretarie en de bureaux der gemeentelijke diensten en bedrijven, be houdens het hierna vermelde, de gehele ag voor het publiek gesloten zijn. Het Bureau van de Burgerlijke Stand zal op 11 en 12 April voor het doen aangiften en geboorten en overlijden geopend zijn van 9 tot 10 uur; het Ste delijk Museum „De Lakenhal" zal op Vrijdag 11 April geopend zijn van 13 tot 16 uur. KIEZER SREGISTER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat het kiezersregister, bedoeld in art. D 1 der kieswet, is aangelegd. Een ieder is bevoegd kosteloos inlich tingen uit het register in te winnen, ten einde te beoordelen of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoor- opgenomen, en schriftelijk ver betering van dit register te vragen. Leiden, 4 April 1952. Burgemeester en Wethouders van Leiden De Secretaris, De Burgemeester, J. BOOL. F. H. VAN KINSCHOT. Gemeenteraad van Zoeterwoude De Citosa gaat op Woensdag en Zondag de gemeente aandoen De financiën staan er prima voor Burgemeester Smeets van Zoetenvoude kon gisteravond de raad meedelen, dat Zoeterwoude uit het gemeentefonds nog een tegoed had over 1948 en 1949 tot een bedrag van ruim f 40.000, doch dit was geplaatst op de geblokkeerde rekening. Het geld brengt dan wel rente op, maar er kan over het bedrag zelf niet direct worden beschikt. Het moet gereserveerd blijven voor bijzondere doeleinden. B. en W. zul len echter trachten een deel vrij te krijgen voor het aflossen van een vlottende schuld. De uitkeringen uit het gemeentefonds over de \olgende jaren leverden nog een voordeel op van f 603. Ged. Staten hadden de begrotingen 1952 goedgekeurd. De uitkering van het rijk bracht een voordelig slot op van f 2200, waardoor aanvulling uit de reserve om een sluitende begroting te krijgen, niet nodig was. De voorzitter wees er op, dat de financiële toestand van de gemeente dus kerngezond is. De gemeentebode, de heer Th. Berg, kreeg toestemming een nevenfunctie uit te oefenen. Op het verzoek van het gemeentebe stuur aan de autobusonderneming Citosa te Boskoop om 's middags en 's avonds na 9 uur een lijndienst in te lassen, was bericht binnengekomen, dat met ingang van de zomerdienst (bij wijze van proef) op Woensdagen en Zondagen in het mid daguur en 's avonds om vijf over 11 eer busdienst van uit Leiden via Zoeterwou- laar Zoetermeer zal worden onder houden. Het verzoek aan de N.Z.H., tramhalte bij de Lammebrug te handha ven, werd afgewezen. Deze halte zal gelijk bekend naar de Kersenstraat worden verplaatst. De heer Van der Ploeg was niet voldaan over de houding Citosa. Hij had graag gezien, dat Ex Animo gaf weer een uitvoering van de Matthaus Passion Stellig verrijkt en dankbaar Sinds Mendelssohn en Zeiter in 1829, een eeuw na het ontstaan van Bachs Matthaus-passion, dit werk opnieuw uitvoerden en daarmee aan de ver getelheid ontrukten, heeft Bachs passiemuziek in stijgende mate bijgedra gen tot de algemene Bach-renaissance van de 19de eeuw, die tot deze tijd ftoe voortduurt. Men kan inderdaad niet ontkennen dat de Matthaus-pas- nog j sion, naast de ietwat verwaarloosde Johannes-passion en de magistrale „Hohe Messe", een zeer bijzondere plaats inneemt in het zo uiterst veel zijdige oeuvre van de Thomaskantor; welhaast nooit ontstond een kunst werk van deze afmeting, dat van begin tot einde van zoveel genialiteit getuigt. In land is tegenwoordig de jaar lijkse traditie der Matthaus-passion-uit- voeringen zeer verbreid en het Chr. ge mengd koor „Ex Animo" o.l.v. Herman de Wolff wil deze traditie ook te Leiden bevestigen. Het heeft daarmee een zware taak op zich geladen. Immers de uit- voeringspractijk van Bachs passionen stelt vele problemen, waarover de dis- De diamanten, die de Chinees had, cussie nog lang niet Is afgesloten. Bij de niet medegerekend, had de Common- j S^k^aSSrS, £E wealth Bank of Australia tenslotte j ticus wel strenge maatstaven aan te leg- 6136 sténen teruggekregen met een j eerbied VOOr Bach dwingt hem totale waarde van ruim tweehonderd duizend gulden. Welnu, de uitvoering van „Ex Animo" met solisten en met het Rott. Phll. Or kest, alles onder leiding van Herman de Wolff, heeft een gemengde Indruk op gemaakt. Er werd ongetwijfeld veel ge presteerd, allen werkten samen groot ideaal te verwerkelijken, verdient reeds veel lof, al werd dit doel dan ook nog niet bereikt. Vooral in het eerste deel, dat zwak Inzette, bleef alles teveel onder de druk van een zekere matheid en vlak heid, die slechts hier en daar werden overwonnen. Gelukkig werd dit in het tweede deel aanzienlijk beter; men kon aan het einde zelfs van een zekere climax spreken. Het koor is wat zwak in de bassen en tenoren, terwijl de sopranen wel eens moeite hebben met de zuivere Intonatie; een zekere ruwheid ln de forte-passages moet vermeden worden, terwijl de uitvoering der koralen, ook al symboliseren zij de „objectieve" Gemeen te, aan genuanceerdheid kan winnen In het slotkoor van het tweede deel evenals in enkele andere dramatische koren was men daarentegen zeer gelukkig. Wat de vocale solisten betreft.' wij me- m dat de keuze hier niet in elk opzicht gelukkig was. Reinhardt van Randwijk beschikt over zeer goede kwaliteiten, doch ie zeer zware partu van de evange- list ligt nog op vele punten boven zijn macht en zelfs boven zijn stemomvang. De evangelist moet welhaast het gehele werk dragen en men moet hier dus wel hoge eisen stellen. Willem Ravelll be schikt over een vaak zeer mooie voor fok? eP exPressle. zUn orgaan heeft echter niet alle sonoriteit meer die de Christuspartij vergt. Jan Waayer wai als vertolker van de tenor-aria's een ver rassing voor ons; ook al kan zijn inter pretatie nog aan diepte en expressie winnen, ztfn aandeel ln de uitvoering be hoorde tot het beste deel van de avond. Wij mogen naar alle waarschijnlijkheid nog veel van hem verwachten. Ankie van Wickevoort Crommelin bezit een or gaan van meer dan middelmatige kwa- vooral de laatste busdienst op alle werk dagen zou komen. B. en W. zegden toe hun best te doen. Voor f 20 per jaar kon de gemeente van de eigenaar het plantrecht krijgen langs de Ommedijkseweg. De raad be sloot hierop niet in te gaan. Wel ging de raad in op het aanbod van de Bank van Ned. gemeenten tot het verstrekken van een lening van ruim f 72.600 ter financiering van de reeds ge bouwde zes woningen aan de Hoge Rijn dijk. Deze woningen waren betaald dan.v. een rekening-courant-overeenkomst. De legesverordening werd vervolgens gewijzigd. De gemeente stelde zich voor f 2000 garant voor de plaatselijke afde ling van de vereniging tot opsporing van t.b.c. Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat er enige openbare werken kunnen wor den uitgevoerd. Er was reeds een begin- gemaakt, nJ. met de verbetering van de Zuidbuurtseweg en de vernieuwing van de hoofdleiding van de waterleiding ip de Dorpsstraat. Agenda voor Leiden Vrijdag Kleine stadszaal, 8 uur: Zuid-Afrikaan se avond van K. en O. en Ned.-Z.A- vereniging, toespraken en kleurenfilm Beautiful South-Africa. Liberty, 7.45 uur: jaarvergadering Leidse districtsdaimibond, met uitreiking N L-C.-wisselbeker. Zaterdag Burcht, 8 uur: toneeloavond „Ons Grun neger laand"; deur Delft wordt speuld: „De Konkerent", spul len drei bedrievea deur J. Zijl. Tentoonstellingen Universiteitsbibliotheek en hortus, weikdagen half 10half 6: Zuid-Afrika tijdens het Nederlands bewind (tjn. 5 April). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdangh en Blanken. Hoge- woerd 171, teL 20502, en apotheek Re ijst, Steenstraat 35, teL 20136. HET JONGË~ GELUID Onder bovengenoemde naam werkt, zoals men weet, een groep jonge mensen, die allerlei vormen van kunst willen be oefenen en leren waarderen. Zij schaart zich daarbij rond het Christelijk cultureel maandblad „Op den Uitkijk". Men wil in dit kader het rijke in de kunst naar vo- brengen, de liefde voor alles wat „goed en schoon en waar" is aankweken, daarbij in het bijzonder het Christelijk element in het oog houden en trachten, door elkander te stimuleren en critiseren, de grote achterstand op dit gebied in de Chr. kringen enigermate in te halen. Op Dinsdagavond 8 April a.s. hoopt en weer bij elkaar te komen in het ge bouw van Interkerkelijke Gezinszorg, Ra- perburg 59. Voor deze avond heeft men uitgenodigd de heer P. J. Risseeuw te Den Haag. die zal spreken over „Holland Amerika" en vragen daarover zal be antwoorden. Jongeren, die met „Het Jonge Geluid" kennis willen maken, zijn hartelijk wel kom. De kosten, aan dergelijke avonden verbonden, zijn zeer laag gehouden. Bovenstaande kaart toont de route, die het K.L.M.-toestel vloog. Het was een soort van Ali Baba .te trekken met het draagbare vermogen, fantasie in moderne stijl. Wat ten zeerste dat hij gevonden had. Op zijn leeftijd pleitte voor Palmer was dat hij volstrekt'47 jaar, was hij niet dienstplichtig vrijwillig had getekend bij het leger, mede te helpen met de verdediging zijn land toen de nood hoog gestegen en dat hij verder eveneens volstrekt vrij willig voor ruim 180.000 gulden manten had afgedragen. Wat zoudt U gedaan hebben? Het zou voor Palmer, die Immers eige- lar was van een logger, doodeenvoudig zijn geweest om naar Perth en verder Onschuldig De Jury verklaarde alle drie de be klaagden „onschuldig". Ik ben het met deze uitspraak vol maakt eens. Maar ik zou verder willen gaan. Ik ben het met Palmers eigen ad vocaat volstrekt eens dat Palmer „eer simpele ziel" was en „het soort an, dat het Australische leger nodig heeft." Het enige wat voor mij een raadsel is, is, waarom hij eigenlijk werd ver volgd. Misschien kunnen rechtskun digen hier gegronde bezwaren tegen inbrengen, maar ik zou denken, dat hij gerechtigd was tot het ontvangen bergloon of de een of andere be loning in andere vorm als een soort van eerbetoon aan zijn eerlijkheid, gedemonstreerd door het afgeven van die schitterende berg stenen, on getwijfeld de rijkste schat ooit door strandjutter op een strand van de Zuidzee gevonden. li»--» j -—utuuoqjc A.wa- hteiten, doch haar intonatie laat soms te wensen over; wellicht was zij deze avond minder gelukkig gedisponeerd. Annie Woud heeft een prachtig warm alttimbre, haar expressie is vaak niet steeds, gelukkig; slechts haar uitspraak vertoont ernstige tekortkomingen. Ten slotte Meine Pott, die in de recitatieven vaak verdienstelijk was, doch wiens tech niek hem in de inderdaad zware bas- aria's soms in de steek liet. Hans Schouwman, clavecimbel, en Hennie Schouten, orgel, vervulden de continuo- partóen op loffelijke wijze, evenals die leden van het R. Phll. Orkest die in de obligaatpartijen voor fluit, hobo, viool of violoncel een solistische rol te spelen hadden. De algemene leiding was niet steeds voldoende exact, vooral ln het eerste deel. Alles bijeengenomen, het doel heeft en op deze avond nog niet bereikt, aar er viel niet weinig te genieten, en de zeer talrijke toehoorders zullen stellig verrijkt en dankbaar huiswaarts gegaan zjjn. W\j zouden alleen in overweging willen geven te trachten het volgend jaar deze uitvoering in een der grote kerken te doen plaatsvinden De Stads gehoorzaal leent zich voor dit werk slecht. J. van der V Zilveren jubileum fa Sloos De firma J. J. Sloos en Zoon, Stille Rijn 11 te Leiden, bestaat morgen vijf- j en-twintig jaar. Theo Olof, een onzer beste violisten De reeks van vier pauzeconcerten, ge organiseerd door het Leids Academisch Kunstcentrum, werd gistermiddag beslo ten met een optreden van de bekende violist Theo Olof, die voor deze gelegen heid twee gedeelten uit Bachs sonaten voor viool-solo op zijn programma had geplaatst. Men kan zich voor deze su blieme kamermuziek nauwelijks een ge schiktere omgeving voorstellen dan deze intieme sfeer van het huisconcert, waar bij alle uiterlijkheid van het officiële concertleven wordt vermeden. Bach schreef zijn zes solosonaten voor viool, waarvan er drie kerksonaten zijn drie partita's, te Köthen tussen 1717 1723, in een periode waarin hij vooral instrumentale werken schreef. Hoewel de viooltechniek voor Bach geen gehei men had. gaat op vele plaatsen de poly- phone conceptie van deze monumentale sonaten het karakter van het instrument te boven; met name is dit het ge- i de beroemde chaconne, die toe gevoegd werd aan de vierde sonate in d. Elke interpretatie van dit bijna daemo- rusche variatiewerk moet dus wel wor den een streven naar een in wezen on bereikbaar doel, aangezien de viool nu eenmaal slechts vier snaren heeft. Olof slaagde er in op vele momenten dit ideaal op zeer gelukkige wyze te be naderen, dank zij zijn geacheveerde dub- belgreeptechniek en zijn fraaie streek- beheersing, vooral in het pianissimo De gavotte uit de zesde sonate in E ver toont een veel speelser karakter en is bovendien gemakkelijker te realieren. Hoewel Olof hier nog niet geheel op streek was, viel ook hierin veel te ge nieten, al neigt Olof soms. naar onze smaak, naar een ietwat te smal vibrato. Theo Olof behoort stellig tot onze beste violisten, en dit optreden betekende dan ook een waardig slot van deze nieuwe reeks van het LAJC.. dat, naar wij hopen, hiermee een traditie geschapen De belangstelling die voor deze con certen bestond, en de instemming die zij steeds vonden, rechtvaardigen deze ver wachting ten volle. J. v*n der Veen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3