Jlicuwe £ciitóri)c GTimroitl Jutter vond schat aan het strand Koningin vraagt om Atlantische voor geestdriftig Congres Talrijke ovaties onderbraken een rede, die 27 minuten duurde vrede Synode keurde advies van de Raad goed wistr Moskouse cijfers VRIJDAG 4 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie ©n dertigste Jaargang No 9398 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken •Stutvccllct l< ghebltvtu tnyn brrt In tcgfjeaspatt" „Was zij niet reusachtig I" HET CAPITOOL ill Washington heeft gistermiddag gedaverd van de toejuichingen, toen H.M. de Koningin daar een rede hield, die aller wegen met grote instemming begroet is. Na afloop riepen senatoren elkaar toe: „Was het niet reusachtig?" en in de banken van de afgevaardigden, op de publieke tribune en de zetels voor de diplomaten en de pers vertegenwoordigers wilde geen eind komen aan het applaus. Was er zoveel nieuws in de rede, die H.M. hield? Neen, maar, zoals een der commentatoren voor de Amerikaanse radio het uitdrukte: „Het was een menselijke stem, die de nood en het verlangen der wereld naar vrede hartstochtelijk vertolkte". Om tien minuten over twaalf plaatse lijke tijd (tien over zes gisteravond Nederland) kwamen de Koningin, presi dent Truman, de Prins en hun gezelschap aan het Capitool aan. Voorafgegaan door met loeiende nen rijdende politiemannen warei over de Pennsylvania Avenue, zowel het Witte Huis als het Capitool liggen, naar de vergaderplaats Amerikaanse congres gereden. Het was prettig zonnig weer. Duizen den stonden opnieuw langs de weg, of verdrongen zich op de trappen van Capitool om een glimp op te vangen de Koningin, die in de twee dagen, dat zij nu in Washington is, het hart van de Amerikaanse natie al veroverde. Het congres bijeen Binnen was het Congres reeds byeen- gekomen in de zittingszaal van het Huis van Afgevaardigden. Op de linker ban ken, waar anders de leden der republi keinse Partij rond hun woordvoerder zit ten, hadden nu de senatoren een plaats gevonden. De rechterzijde van het huis was volge pakt met afgevaardigden, die, drie in een bank, de gebeurtenissen bezagen. Voorzitter was de vice-president van de Ver. Staten, de heer Barkley, die naast de voorzitter van het Huis van Af gevaardigden, Sam Rayburn, zat. Het eerste werk van de voorzitter was een commissie van ontvangst te benoe men, die daarop de zaal verliet. Op de tribunes had toen iedereen, die voorzien was van een geldig toegangsbewijs, een plaats gevonden. De Prins komt binnen Plotseling ontstond er opschudding. De pages van het huis hadden de leden der Regering binnengebracht, doch daarna bevond zich in hun gezelschap een jonge man, die men aanvankelijk niet kon thuisbrengen. Tot iemand de opmerking maakte, dat het de Prins was. Men had hem die morgen in uniform op de Arling ton begraafplaats bij het graf van de on bekende soldaat gezien. Thans droeg Z.K.H. een donker costuum met een witte anjer in het knoopsgat. Als één man rees men overeind om hem een warm applaus te brengen. The Queen of the Netherlands Toen weerklonk de roep: mr president, The Queen of the Netherlands". En temidden van de juichende, klap pende afgevaardigden en de geestdriftige Amerikanen op de tribunes schreed ELM. langzaam dwars door de zaal naar haar plaats achter het spreekgestoelte. Zy begroette de president van de v gadering en de heer Rayburn hartelyk verkreeg daarop terstond het woord. De rede van de Koningin vindt m elders. Zy, die haar daarginds en hier (voor de radio) hoorden, getuigen er hoe goed Zy deze rede uitsprak, hoe ver Haar uitspraak en intonatie warei welk een diepe overtuiging er uit op klonk. Vooral toen Zij over de Pax Atlantica, de Atlantische Vrede sprak, als basis voor wereldherstel was Haar stem overtuigend en dringend. Het was, of Zij elk woord in de harde Amerikaanse afgevaardigden wilde stampen. En Zy had succes. Herhaaldelijk werd Haar rede met de kreet „hear, hear" onderbroken. Ook by de passage over d< Nederlandse bydrage aan het winnen vai de vrede onderbrak men de spreekster minuten lang voor een dankbaar waarderend applaus. Het Congres heeft vele buitenlandse staatshoofden een dergelijke ovatie ge bracht. Het was goed, dat het de gelegen heid had ook H.M. en daarmee ons land in de waardering, die het de oude wereld toedraagt, deed delen. De Koningin zei het overduidelijk: De volken rond de Oceaan hebben elkaar nodig. Televisie en radio Twaalf televisiecamera's, een groot aantal filmtoestellen en hele batte- ryen microfoons hebben gestalte er stem van de Koningin over heel de we reld verspreid. De Koningin droeg eer lange zwarte japon, een baret van wil bont en een zwarte voile. De armbanden en oorhangers, die zij droeg hadden weer algemene bewonde ring. Na de redevoering hebben Koningin Prins, die gezamenlijk de zittingszaal v lieten, nog geruime tijd gesproken met de hoge autoriteiten in het Capitool. Hun verschijning op de trappen van het Capitool deed weer golven van ge juich opwellen uit de compacte massa, die buiten stond en die enthousiast werd, toen H.M., op verzoek van de fotografen viermaal wuifde. Op dezelfde wijze als zij gekomen wa ren. vertrokken Koningin en Prins weei naar het Witte Huis. In de ochtenduren hadden Koningin er Prins een bezoek gebracht aan Washing- tons woonhuis te Mount Vernon, een var die prachtige plekjes in de nabijheid var Radio-uitzendingen van Koninklijke reis Over de golflengten 16.84 en 19.58 m zal de Canadese Radio in een reeks Ne derlandse uitzendingen des avond om 7.15, voorlopig tot 9 April a.s., verslagen geven van het bezoek der Koningin aan de Ver. Staten. De uitzendingen worden aangekondigd met een speciale herkenningsmelodie, geblazen op bazuinen door acht trompet ters van de Canadian Air Force uit Montreal. De bazuinen zijn getrouwe copieën van die welke gebruikt zijn bij de kroning van koning George VI. Gedurende de vlucht over de Oceaan heeft prins Bernhard geruime tijd door gebracht in de cockpit. Hij nam het stuur echter niet over. Ook speelde hij canasta met de andere leden van het gezelschap. van de onbekende soldaat op Arlington begraafplaats, een hoge heuvel ten den van de Potomac, van waar men prachtig uitzicht over Washington heeft. Vóór de burgeroorlog behoorde deze grond toe aan generaal Robert E- Lee, die de legers van de opstandelingen aan voerde. De regering nam, na de oorlog, de grond over en maakte er een nationale begraafplaats van. Een nazaat van generaal Lee, majoor Aanslag Adenauer werk van organisatie Concludeert een commissie uit Duitse politie De speciale politie-commissie, die eer onderzoek instelt naar de moordaanslag op dr Adenauer, heeft gisteren te Bonn medegedeeld, dat haar taak moeilijker blijkt te zijn dan werd verwacht. Uit sporingen is men tot de conclusie geko men, dat de aanslag niet het werk kan zyn geweest van één man, doch d; een tamelijk grote organisatie bij be trokken moet z(jn. De constructie va pakketbom zou getuigen van „grote be kwaamheid en ruime ervaring". Welk soort organisatie men va bomaanslag verdenkt, werd niet mede gedeeld. Staf en Hasselman bij Eisenhower Generaal Eisenhower zou vanmid dag in zijn hoofdkwartier te Parijs de Nederlandse minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf en de chef van de generale staf, luitenant-ge neraal B. P. F. M. Hasselman ont vangen. De Vex. Staten in spanning Eerste Am. staalovens worden gedoofd Staalfabrieken in geheel Amerika zouden heden beginnen met het do ven der vuren in de hoogovens in af wachting van de landelijke staking, die naar verwacht wordt Woensdag a.s. zal uitbreken. De 650.000 leden tellende bond van staalarbeiders heeft de door de industrie aangeboden loonsverhoging éif geslagen. De Koningin tijdens haar toespraak tot het Amerikaanse Congres. Links achter haar de vice-president der Ver. Staten Alben W. Barkley en rechts de speaker, Mr Sam Rayburn. (Telefoto) Luit. Frits Wassenburg overleden Tijdens filmbezoek aan Washington De luitenant ter zee tweede klasse Frits Wassenburg uit Haarlem, die ver bonden was aan de Marine Voorlich tingsdienst en in Amerika vertoefde in opdracht van Polygoon opnamen te maken van het Koninklijk bezoek, is gisteren plotseling door een hartverlam ming overleden. Hy bereikte de leeftijd van 39 jaar. Gistermorgen nog heeft hij opnamen gemaakt van de kranslegging te Mount Vernon. Onlangs is luit. Wassenburg nog naar Nieuw-Guinea geweest. Zowel de eerste als de tweede reis van Prins Bernhard naar Amerika heeft hy meegemaakt. Hy werkte reeds vele jaren voor de film bij Polygoon. Hy ontving juist gisteren de medede ling van zyn bevordering tot luit. ter gee der eerste klasse. Washington, die voor de Amerikanen nationale heiligdommen zijn. In de kamers van Washingtons huis, die over de fraaie tuinen (de moestuin en de Franse tuin zyn beroemd) een prach tig uitzicht geven op de Potomac, ge bruikten de Koninklyke gasten koffie. Zy legden ook een krans op Washingtons graf. Daarna begaven zij zich naar het graf Chauffeur roemt de Koningin De Amerikaanse chauffeur, die de auto van. de Koningin in Washington be stuurt, heeft op een desbetreffende vraag van een Amerikaans journalist geant woord dat de Koningin een van de vrien- delykste en meest democratische perso nen Is, die hy ooit heeft mogen ryden. „En", zo vervolgde hij er aan toe, ,,dat betekent niet weinig als u bedenkt, dat ik de meeste residenten en buitenlandse ministers die hier de laatste tijd op be zoek zijn geweest heb mogen rijden". Vanavond T.V.-uitzending ontvangst Kon. Paar? Materiaal is reeds onderweg De Nederlandse televisiestichting hoopt erin te slagen, wanneer zich geen by- zondere tegenslagen voordoen, vanavond nationaal televisieprogramma uit t( zenden over de ontvangst van het Ko ninklijk paar in Washington en van df rede van H.M. de Koningin voor het Amerikaase congres. Het materiaal, dat door de Amerikaanse televisie ter be schikking is gesteld, wordt in de loop vandaag per vliegtuig op Schiphol verwacht. Stikkex sprak met collega Acbeson Minister Stikker heeft gisteren in Washington een onderhoud van 3 uur ge had met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dean Acheson, over „de toestand in de wereld". Rond f 8000 verduisterd Tegen gemeente-ambtenaar drie jaar geëist Tegen de 52-jarige voormalige ambte- ïaar J. J. uit Bergen op Zoom, die in de afgelopen tien jaar by d/>. gemeentelyke sociale dienst ongeveer f8.000 heeft ver duisterd. is voor de Bredasche rechtbank drie jaar gevangenisstraf geëist. De man belast met het uitkeren van over- bruggingssteun, wachtgelden en derge lijke. Het verduisterde geld gebruikte hy tydens de bezetting om tabak te kopen. Na de bevrijding besteedde hy het aan het uitgaan met vrouwen. M. E. Lee leidde Koningin en Prins thans rond. De krans, die Koningin en Prins hier legden, was van witte en rode tulpen. Congres tevreden over rede Een Amerikaanse senator heeft ove rede van de Koningin gezegd: „Wij houden van mensen, die zeggen dat ze de volle honderd procent ii lasten willen meedragen. Dat zei Koningin letterlijk en de oprechtheid, die uit de woorden klonk heeft ons getroffen. Ook heeft het een goede in druk gemaakt, dat de Koningin zei niet zo kortzichtig te zijn dat het congres aandacht voor Nederland of zelfs maar voor Europa te vragen. Het moet de we reldpolitiek bespreken, zei zy!" Circusbuwelijk in Maastricht Bruidspaar met olifanten naar het stadhuis Op Dinsdag 15 April treden in Maas tricht José Mulens en Henri Strassbur ger, twee afstammelingen uit bekende circusfamilies, in het huwelijk. Zij wor den op hun tocht naar het stadhuis ver gezeld door alle dieren van het circus Mulens, zoals olifanten, apen, paarden en giraffen. Ook de artisten lopen in de stoet mee. Het bruispaar rydt misschien op twee schimmels. Bij haar aankomst te Washington, de hoofdstad der Verenigde Staten, werd H. M. Koningin Juliana op het vliegveld door President Truman officieel verwelkomd. De beide staatshoofden begeven zich hier naar de auto, die hen naar het stadhuis bracht, waar aan de Koningin de sleutels van de stad werden aangeboden. Rechts op de foto Z. K. H. Prins Bernhard; tussen de President en de Prins is mevrouw Truman zichtbaar. (Telefoto) De kwestie Haidegaiijp 0m niet mede te werken aan oprichting van een Christelijk-nationale school naar Maastricht •jarige blinde heer C. de Boer uit Ermelo, die in de zomer van 1949 reeds 'andeling van Amsterdam Brussel heeeft gemaakt, zal op 16 April •bij de Martinitoren in Groningen starten voetreis naar Maastricht. Bege leid door zijn eenjarige hond Max, Schotse terrier, zal hij de afstand 426 km in veertien etappes afleggen. De heer De Boer is instructeur van het Ned. De Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk heeft gisteren met 30 tegen lexl-^ko®- 18 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het bekende door de Raad voor 500 a 600 lesuren en het is daarom met de Zaken van Kerk en School aan de kerkeraad van de Hervormde ge- vreemd, dat een geleidehond f 450 kost. meente van Hardegarijp (Fr.) gegeven advies om niet mede te werken i T]^nnen1 dat aan de oprichting van een Christelijk-nationale school te Hardegarijp. Velen in ons land hebben met spanning deze uitspraak van de Synode te gemoet gezien. Blinde maakt voetreis van 426 km Met geleidehond van Groningen De Synode aanvaardde de volgende vijf conclusies. 1. De Generale Synode draagt de Raad voor de Zaken van Kerk en School op met zyn arbeid voort te gaan in de door hem gevolgde en door de Kerkorde ge wezen richting. (Aangenomen met 38 tegen 10 stemmen). 2. De Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk hecht op grond van de haar ten dienste staande gegevens, zoals deze o.m. zyn gepubliceerd in het Maandblad van de Vereniging voor Christelyk Volks onderwijs van Maart 1952, haar goed keuring aan het door de Raad voor de Zaken van Kerk en School aan de ker keraad van de Hervormde gemeente van Hardegaryp gegeven advies om niet mede te werken aan de oprichting van een Christelyk-Nationale school fe Har degaryp. (Aangenomen met 30 tegen 18 stemmen). 3. De Generale Synode maakt een door de Raad gedeeld voorbehoud ten aanzien van de argumentatie door de kerk van Hardegarijp ge geven en betreurt de ernstige mis verstanden, welke daaruit zijn voort gevloeid. (Aangenomen met alge mene stemmen). 4. De bemoeienis met de verhouding van kerkeraad en Evangelisatie te Hardega ryp wordt aanbevolen aan de Provinciale Visitatie. (Aangenomen met algemene stemmen). 5. De Generale Synode spreekt de wen- selykheid uit van een conferentie van de leden van de Hervormde Kerk in ver schillende instanties, die bemoeienis heb ben met de schoolzaken. (Aangenomen met algemene stemmen). (Elders in dit blad vindt men een uit voerige verklaring van de Synode over de kwestie Kerk en School. De Bey verliét opeens Tunis Argwaan in Franse kringen De Bey van Tunis, Srdi Lamme, heeft gisteren plotseling het paleis Hamman- Lift niaby Tunis, verlaten en zich naar zyn zomerverblijf te Carthago begeven- Deze onverwachte verhuizing heeft argwaan gewekt in Franse kringen. Men vreest dat de Bey besloten heeft zich tegen de Fransen te bUjven verzetten. Gewoonlijk vertrekt de Bey eerst in Mei naar Carthago. Intussen heeft Tunesië nog steeds geen ministerie. Bakkoesj, de nieuwe premier, doet zyn uiterste best om candidaten te vinden voor zijn ministeries. Hij her innerde de Fransen er aan, dat Marianne ook wel eens met haar kabinet tobt dat zij nog maar even geduld moeten hebben Mede door deze slappe toestand bUj- ;ri de gewelddaden voortduren. Gisbe- •n werd de Franse burgemeester van Tunis, Seraph in Zevaco, in zyn woning aangevallen waarbij hij zwaar werd ge wond. Onmiddellijk hield de Franse politie in de Arabische wyk van Sousse een razzia, waarby 300 personen den gearresteerd. talen. De heer De Boer wil nu door zijn trip de overheid er op attent maken, dat zy hier een taak heeft. DAT een veevoederfabriek, in navol ging van Engeland en Amerika, gisteren in Utrecht een conferentie belegde ter voorlichting van de Ned. pluimveehou- DAT de goederen die in Oct. in Mexico City tentoongesteld worden op de expositie, gratis door de H.A.L. worden vervoerd. DAT de wegens oplichting in R'dam gezochte Zwitserse boekhouder Henri T. toevallig in de Rivierstraat aldaar door recehercheurs werd ontmoet en gearres- DAT er plannen zyn voor een verharde weg langs de Schoterlandse Compagnons vaart (Fr.), waar nu slechts voetpaden 1 een dichtbevolkte streek bestaan. DAT de Amerik. „bronze medal" voor verdiensten in Korea gisteren in Roosen daal is uitgereikt aan de legeraanmoeze- pater L. v. d. Vrande en kapitein Uyldert. DAT de leider van de propaganda-afd. m de Utrechtse Jaarbeurs, C. J. van Wyngaarden van Rees, die alle 58 jaar beurzen heeft voorbereid, gisteren af scheid heeft genomen. DAT voor de betonverharding va in aanleg zijnde weg A'damUtrecht laagste inschryver was de N.V. Aanne mers- en Wegenbouwbedryf P. C. Zanen te Heemstede met f 1.317.000 en voor het maken van een viaduct over deze weg plus de bouw van een kokerbrug In de verbindingsweg met Maarsen de fa G. van Dyk en Zn te Neder-Hardinxveld (f 249.000). DAT A. Hakkenberg van Gaasbeek r al 40 j. lang in A'damse ziekenhuizen gevangenissen vreugde brengt, o.a. mi een mandoline-orkestje. DAT in A'dam tot 16 Mei (in het Thee- Adviesbureau) een tentoonst. wordt ge houden over het verband tussen de en de thee sedert de 17e eeuw. DAT A. H. Tolhuisen, dir. van de Be- tuwse Hypotheekbank en een zeer voor aanstaand figuur in de Betuwe, op 66-j. leeftijd in Geldermalsen is overleden. DAT men sinds 1 April uit ons land kan telefoneren met Bahrein (Perzische Golf). DAT in Heelsum do in de oorlog ver woeste Herv. kerk, het „kerkje op den heuvel", weer in gebruik is genomen, DAT de nachtdienst van het veer Tiel- Wamel i.v.m. het hoge water voorlopig is gestaakt. DAT de exportslagery van de gebr. Van de Bend te Zwolle met personeel en al (120 man) naar Wolvega zal verhui zen, daar het bedryf wordt gecombineerd met de Wolvegaster Exportslachterij, die dezelfde directie heeft en nu wordt uit gebreid. DAT voor het Arnhemse Hof bevesti ging is geëist van het vonnis (twee mnd. hechtenis) jegens de 50-j. chauffeur J. W. ten H. uit Rheden, die zijn defecte vrachtauto op 5 Juli jl. langs de weg Ressen had laten staan ten gev. waan er een autobus tegenop reed en er twee personen werden gedood en zes zwaar gewond. DAT in Beets (N.H.), waar van de 450 inwoners bijna 75 reeds 65 jaar of ouder zyn, een rusthuis voor ouden van dagen is geopend. DAT de zaak van de vroegere Groning se leraar E., die in een geschrift het openb. gezag beledigde, door het Hof te Leeuwarden werd terugverwezen voor •n onderzoek naar de geestvermogens in verdachte. DAT dr Drees t.g.v. de derde verjaar dag der organisatie van het Noord-At lantisch Pact een telegram heeft ver zonden aan Lester B. Pearson, voorzit- an de Atlantische Raad in Washing ton. Moordenaar van meisje legde bekentenis af De dezer dagen gearresteerde 28-jari- ge los-arbeider J. dc W. heeft gistermid dag bekend, dat hij het 18-jarige dienst meisje Lies van Breda uit Biest Maan dagmorgen aan het Wilhelminakanaal heeft vermoord. Als motief daad gaf hij roof op. Hy ontrukte haar een boodschappentas en toen zij om hulp riep, heeft hij haar met haar das de keel dichtgesnoerd. Het meisje ontsnapte, maar werd door De W. opnieuw gegrepen en gewurgd. Een polshorloge, een zakdoek. portemonnaie met geld en enige eieren vormden de buit. De W„ die vader vijf kinderen, heeft al meermalen andere meisjes lastig gevallen en werd reeds enige keren wegens diefstal ver oordeeld. Extra-treinen ingelegd voor Paasdrukte Stations Zoetermeer en De Steeg dicht voor normaal vervoer Met het oog op de Paasdruikte zullen de Spoorwegen op Donderdag 10 April, Goede Vrijdag, Paaszaterdag, Paas maandag en Dinsdag 15 April een groot aantal extra-treinen laten rijden. Wegens werkzaamheden aan de spoor brug over de Ryn by Oosterbeek zal het treinverkeer tussen Arnhem en Nymegen Zondag as. van 's morgens zes tot 's mid dags vijf uur zyn gestremd. De verbin ding tussen beide plaatsen wordt onder houden met bussen. De stations Zoetermeer en De Steeg- Rheden worden met ingang van 18 Mei voor gewoon reizigersvervoer gesloten. Voor byzonder vervoer zullen in beide plaatsen echter nog wel reizigerstreinen mogen stoppen. Op dezelfde datum wordt de halte Rheden geopend, uitsluitend voor reizigersvervoer. Eerste isotopen van Kjeller naar Nederland De Noors-Nederlandse samenwerking op het gebied van de atoomwetenschap heeft tot een eerste tastbaar resultaat geleid in de vorm van de productie van een hoeveelheid radio-actief materiaal (isotopen), welke gisteren in een kist is verzonden naar het Instituut voor Kern- physica te Amsterdam. Hier zal men het materiaal voor proefnemingen gebruiken. Zoals men weet werd de kernreactor te Kjeller op 28 November jl. geopend. Abe Lenstra voor de radio De populaire voetballer Abe Lenstra heeft een uitnodiging aangenomen, om deel te nemen aan de Vara-uitzending j De Groene Kalebas, welke bestemd is j, 'oor de jongeren. Het programma wordt I Zaterdagmiddag uitgezonden van kwart over vyf tot zes uur over Hilversum II. TTET communistische dagblad De Waar. -n- heid heeft ons vergast op een aantal Russische cyfers. Ditmaal betreffen dia cijfers niet de omvang van leger en luchtmacht in Rusland. Daarmede be tracht het communistische blad trouwens een grote soberheid, een soberheid die van een te geringe eerbied voor de Rus sische krijgsmacht schynt te getuigen. Neen, de cyfers welke het blad nu publiceert met een openheid, welke wij met betrekking tot de Russische krygs» macht al te zeer ontberen, hebben be trekking op de pryzen der levensmidde len in dat. in communistische ogen zo voortreffelyke, land. Nu zijn wij geen communist. Daaraan moet 'net ook wel te wijten zyn, dat deze cyfers ons bitter zijn tegengevallen. Tegengevallen daarom, omdat ze ons zo bitter weinig zeggen. Deze cijfers willen het doen voorkomen, alsof de levensmid delen in Rusland in de laatste jaren enige malen in prys zyn gedaald. Hier tegenover wordt dan gesteld, dat in ons land die pryzen hoger zijn geworden. Voor wie enigermate thuis is in het com munistische jargon is de conclusie nu wel duidelijk: Hier wordt de ..vredes economie" van het communistische Rus land gestald tegenover de „oorlogs economie" van 't kapitalistische Westen. \v/AAROM te verhelen, dat deze cijfers ons niets, maar dan ook niets zeg gen? Want dit uitvoerige stuk in deze communistische krant moge dan allerlei cyfers bevatten wy missen juist de cyfers, die ons in dit verband wèl iets zouden zeggen. Hier wordt ons namelijk niets verteld van de levensstandaard. Hier wordt ons niets verteld van wat de Russische man voor zyn geld kopen kan. Op deze vraag zoeken we in deze op zichtige publicatie he: antwoord tever geefs. En juist omdat die vraag zo voor de hand ligt, daarom zou zy zeker be antwoord zyn geworden, indien zij maar enigszins voor beantwoording vatbaar was geweest. Zy wordt echter niet be antwoord. Wy zyn zo vry (ook deze vry- heid genieten wij nog in het diep ge smade Nederland), dat maar een veeg teken te vinden. Wat kan een Russische arbeider voor zyn weekloon kopen? En wat kan een Nederlandse arbeider voor zyn weekloon kopen? Dat zyn dingen, waarop het aan komt. En dat lezen we niet in De Waar heid. Toch is dab voor een vergelyking beslissend. T7E zyn zo nu en dan uit Rusland wel enige gegevens bekend geworden, die niet bepaald een gunstig beeld op leveren. Wy willen wel aannemen, dat het beter is dan het lange tyd geweest is. Dat behoeft nog niets te zeggen ten goede van het bewind. Dat kan even juist een aanwyzing zyn, dat het vóór het intreden van de verbetering nog wat slechter was. Dat moge dan intern-Rus sisch vergelijkingsmateriaal zyn voor ons echter is het van heel weinig waarde. Willen de communisten ons de verlok kingen vóórtoveren van de Russische heilstaat, dan zullen ze ons gegevens en verschaffen, betrouwbare gege vens, die een vergelyking mogelijk ma ken tussen de levensstandaard aan gene "i aan deze zyde van het yzeren gordijn. Lenin moet eens gezegd hebben: ..So cialisme (en dat was voor hem: com munisme) is vóór alles: rekenen". We zouaen geneigd zyn. het te gaan geloven. Alleen zeggen de cyfers van De Waar heid ons minder dan niets. Ze zeggen ons wel iets, wat het blad er stellig voor alle dollars ter wereld niet in gelezen wil hebben en dat toch voor de hand ligt: het verzwijgen namelyk van alle materiaal, dat enige zinvolle vergelijking mogelijk maakt. Dit zwijgen is welspre kend genoeg He; blad heeft slechts één excuus: Het beeft deze Moskouse cijfertaal moeten publiceren uitgerekend op1 April. Handel in gesmokkelde horloges in Groningen In Groningen is proces-verbaal opge maakt tegen 24 personen, van wie er enkelen enige dagen in voorlopige hech tenis hebben gezeten, wegens het ver handelen van gesmokkelde Zwitserse horloges. De klokjes kwamen uit Amster dam en werden veelal in café's en op de Groninger veemarkt van de hand gedaan voor f30 f50 per stuk. De Groninger slagers hebben vandaag de vleesprijs verhoogd met 15 cent per pond, als gevolg van de verhoogde voe- derprys en het feit. dat thans geen bui tenlands vlees meer geïmporteerd wordt u~~R'damse raad stelde f 1.265.000 beschikbaar voor de bouw van vier van de zeven radarstations die langs de Nieuwe Waterweg zullen worden ge plaatst om schepen binnen te loodsen. WEERBERICHT Zuidelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Op de meeste plaat sen droog weer met nu en dan wolkenvelden en in de vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige en later aan de kust vry krachtige Zuidelyke wind. Vannacht in het Zuidoosten het land plaatselyk lichte nachtvorst, morgen overdag dezelfde of Iets hogere temperaturen dan vandaag (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 6.06—1021; maan 13.54— 4.34. Op 10 April V.M. Nog vóór Pasen een NIEUW KARPET SCHOTS IMPORT 225 x 325 275. Kleurrijke dessins. BESHIR SMYRNA 200 x 300 350. Enorme kwaliteit Warme tinten. WILTON 200 x 300 128. 225 x 325 1 69. Zuiver woL Oosterse dessins. BULTHUIS Roterturkt a

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1