Ronde Tafel Conferentie met de West geopend Jaarbeurs trok 15 pet minder bezoek dan vorig jaar VOOR ADVERTENTIES: Telefoon 31441 D.K.W. A.J.S. VEERPONT AMERIC ANSHQP-JACO MET PASEN VERLOVEN NYLONS le KEUS NIEUWE 1EIDSCHE COURANT IT VRIJDAG 4 APRIL 1952 De Nederlandse delegatie zal met gewijzigde voorstellen komen Bij zonneschijn, die kou en sneeuw verjoeg, is gisteren op het Binnenhof opnieuw een Ronde Tafel-Conferentie begonnen. Minder pompeus dan de vorige, die in de Ridderzaal werd geopend, is deze conferentie, welke in de vergaderzaal der Eerste Kamer een begin nam. Had de conferentie met de Oost ten doel te scheiden, en te ontbinden, de conferentie met de West wil vorm geven aan een eeuwenoude verbondenheid. derland niet altijd gemakkelijk, de ge voelens der Surinaamse bevolking juist te waarderen. De eeuwenoude verhou ding kan Nederland er licht toe brengen te menen, dat het de belangen van Su riname beter kan beoordelen dan de eigen bevolking. Suriname heeft een eigen aard en andere aanrakingen en belangen dan Nederland. Ook in beslis singen der gemeenschappelijke aange legenheden moeten Surinames eigen be langen volledig tot hun recht komen. De levende kracht van het Koninkrijk is in het elkaar vinden, in vrij overleg meer dan in bepalingen van staatsrechtelijke Mr dr M. F. da Costa Gomez: Vertrouwen en bezieling Volgens mr dr M. F. da Costa Gomez ligt de levensvatbaarheid van de schep ping der conferentie in het vertrouwen, in de bezieling, in de wil tot samenwer ken en bereidheid tot wederzijdse steun en bijstand. Lang is de binding gezocht in de ge schiedenis en juridische formules, doch zij bestaat in een culturele traditie, die waardevolle burgerlijke deugden schiep, een onkreukbaar bestuursapparaat, dat rechtszekerheid bevordert^ en onderne mingsdurf, die de economische zwakkere delen van het rijk tot grote welvaart De spr. hoopte dat de geneigdheid tot wederzijds begrijpen en toenadering on der Gods zegen als grondslag worden aanvaard van het statuut. Daarom kan deze conferentie ondanks grote en niet te onderschatten moeilijk heden begonnen worden met hoop, danks het verzet tegen elke aantasting van eigen wezen in Suriname, de felle politieke strijd op Curacao en Aruba de kloof die deze beide eilanden v deeld houdt. Ondanks de nu al merk bare oppositie tegen de vertegenwoordi gers, die Suriname en de Antillen naai Nederland hebben afgevaardigd, hei verzet tegen het werkstuk, dat volgens de een te weinig vrijheid biedt, volgens anderen te weinig waarborgen tegen misbruik dier vrijheid. Wijsheid en geduld zal het vergen luisteren naar al die stemmen en e oplossing te vinden, die geen wrok, geen onvoldaanheid achterlaat. Voor het overige geeft een openings zitting, die volgens programma verloopt, wel een levendig beeld van samengeko men autoriteiten, doch weinig aanwij zingen omtrent het verloop zelve conferentie, die de belangrijkste zaken binneskamers behandelt. Een groot tal genodigden bezette het midden der zaal, terwijl de heren Drees, Peters, Da Costa Gomez en Buiskool achter voorzitterstafel plaats namen. Aanwezig waren behalve de delegaties de ministers Lieftinck, V. d. Brink, In 't Veld, Teu- lings, staatssecretaris Götzen, leden de Raad van State, voorzitters en leden der Eerste en Tweede Kamer, hoge Ma rine- en Legerautoriteiten, vertegenwoor digers der grote maatschappijen, o. heer Plesman. Opmerkelijk was, dat vele deelnemers en gasten in het gebouw dwaalden. De conferentie zelf begon om tien mi nuten over half elf, en de openingszit ting, die vanmiddag door een besloten zitting gevolgd werd, duurde slechts half uur, niet veel langer dan het gedwongen samenzijn, dat voorafging. Rede dr Drees De voorzitter van de conferentie, mi nister dr W. Drees. herinnerde in zijn openingsrede aan het verschil met de conferentie van 1948. Immers: toen was het een beraad tussen delegaties, dat de betrokken regeringen niet bond, thans :s er een, overleg tussen de verantwoorde lijke regeringen. Wanneer dit leidt tot een gemeenschappelijk standpunt, dan bindt dit de regeringen, terwijl er, ge- jzien de samenstelling der delegaties, een redelijke verwachting mag worden ge koesterd, dat dit resultaat door de volks vertegenwoordigingen zal worden be- Jkrachtigd. Dit verschil duidt op de evolutie in de staatkundige verhouding. Nu autonomie is verkregen, die in het statuut zal worden verankerd, Ifan men ongedwongen wederzijdse hulp en bijstand verlenen bij de behartiging van eigen belangen. De openlegging van Su riname is een grootse taak. Nederland kan hierbij bijstand verlenen. Ook op staatkundig terrein komt men door sa- Imenwerking beter tot zijn recht dan alleen, eenzaam en mokkend in zijn hoge souvereiniteit. „Samenwerking heeft nog nooit iemand pijn gedaan, integendeel," aldus H. M. de Koningin in 1950. Bij be hartiging van eigen aangelegenheden met wederzijdse hulp en bijstand zijn de moeilijkheden bij de behartiging van de aangelegenheden van het Koninkrijk 'beter te overwinnen. Die moeilijkheden Izijn er niettemin. Dr Drees besloot met de opmerking van Prins Bernhard: Volken, die met behoud ivan eigen karakter in vrijheid samen gaan en een harmonische eenheid op bouwen, kunnen aan de wereld tot voor beeld strekken. Drie weerloze mensen in De Knijpe beroofd Twee bandieten met het pistool in de hand hebben Dinsdagnacht een overval gepleegd op drie geestelijk en licha melijk weerloze mensen in een cafétje in De Knijpe (gem. Zuidlaren): de 79-ja- rige hulpbehoevende caféhouder Willem Zwerver, zijn huishoudster Annie Sloot (38 jaar) en haar vriendin Aagtje Jan- sonius (35 jaar). De twee kerels dron gen door een verbroken ruit naar bin nen, bonden de beide vrouwen en de oude man in hun bed en op een stoel met touwen en repen stukgescheurd laken vast, lieten zich de sleutel van de brandkast wijzen en haalden f300 weg. meldt De Telegraaf. ZQ bezwoeren daiar- na hun slachtoffers zich niet te verroe ren voor 6 uur in de morgen en verdwe nen met de buit. Inderdaad hebben de drie slachtoffers tot de ochtend gewacht om de buren te waarschuwen. De brute overvallers hadden intussen ruimschoots gelegenheid gehad om ver weg te komen. Baksteenindustrie leed grote schade Fabriek in het water en millioenen stenen bevroren De onverwachte zeer sterke stijging het de strenge nachtvorst hebben de baksteen industrie zwaar getroffen. Millioenen pas gevormde ongebakken stenen zijn bevroren en gingen hierdoor verloren. De abnormaal hoge waterstanden heb ben het vormen van stenen voor onbe paalde tijd stopgezet. Vele fabrieken staan gedeeltelijk onder water. Dit be tekent voor de steen-industrie een aan zienlijke schade en het productieverlies stelt versoheidene bedrijven voor .rnstige .oeilijkheden. De ln de laatste maanden gevormde voorraden gebakken stenen op de fabrie ken zullen er echter toe bijdragen dat ïu weer oplevende bouwactiviteit geen noemenswaardige belemmering zal ondergaan. Aan prof. dr J. Lindeboom is met ingang van 15 leptember op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Gro ningen. Dames (300) reisden vele mijlen om H.M. te zien Een prestatie Foto van rede tijdens toespraak al in Amsterdam Handel kalmmaar niet slecht Bedrag van f 5 millioen aangevraagd voor nieuwe machinehal van 9.000 m2 De Jaarbeurs, die gisteren in Utrecht is gesloten, heeft ten gevolge van het ongunstige weer 15 pet minder kijkers dan de vorige voorjaarsbeurs ge trokken. De handel is bezadigd, maar niet slecht geweest. Opvallend goede zaken zijn er niet gedaan, zelfs niet op de textielbeurs, waar men met een erg mooie show wel veel bezoekers, maar, zoals reeds verwacht werd, weinig kopers heeft getrokken. De militaire orders waren bij het sluiten van de beurs nog niet geboekt. Toch is men in dit opzichtTnog zeer hoop vol gestemd. Verscheidene buitenlandse deelnemers I De bezoekers vertegenwoordigden 56 aren evenals de Nederlandse stand- naties. België ging aan de kop. gevolgd houders niet ontevreden. Oostenrijk door Duitsland, Engeland, de Verenigde kreeg een order van een millioen gulden1 Staten, Frankrijk t>n Indonesië, voor de levering van bromfietsen aan In-Op do volgende voorjaarsbeurs hoopt donesië. De Zwitsers hebben echter er-1 men een nieuwe machinehal met een op varen dat hun horloges, hoe goed en hoe I pervlakte van 9.000 vierkante meter in fraai ook, te duur zijn voor de minder j gebruik te kunnen nemen. Om deze uit- welgestelde landen. Minister Peters spreekt Volgens minister ir L. A. H. Peters J aantal ministers, moet het Koninkrijk in alle delen als een rechtsstaat gehandhaafd blijven. Daarom heeft de Nederlandse delegatie een aan tal wijzigingen van het werkstuk gefor muleerd, waarvan enkele van meer prin- cipiële aard zün en levendige en lang durige ged-achtenwisseling zullen uit lokken. Daar Suriname en de Ned. Antillen de band met het Huis van Oranje niet wil len verbreken en binnen het Koninkrijk wensen te blijven, kan men verwachten, dat de niet te onderschatten moeilijk heden overwonnen zullen worden. Geschenk aan Zuid-Atrika Zilveren „Drommedaris" van Ned. reders De rederijen van de Ned. schepen die Zuidafrikaanse havens aandoen, alsmede de Ned. Mij voor de Walvisvaart, heb ben een zilveren model van de Dromme daris, het schip waarmee Jan van Rie- beeck op 6 April 1652 voor de Tafelberg aankwam, aangeboden aan de regering van de Unie. Dit geschiedde aan boord van het ms. Oranjefontein, I aanwezigheid van premier Malan 1 aantal minist Het zilveren schip werd uit 2128 derdelen vervaardigd. In de tuigage zijn 220 katrollen en 200 meter zilver kabel draad verwerkt. Tot in de kleinste de tails werd de zilveren Drommedaris naar historische gegevens opgebouwd. Mr Buiskool aan 't woord Mr J. A. E. Buiskool verklaarde als voorzitter der Surinaamse delegatie: Het komt niet in de eerste plaats aan op ge schreven bepalingen, doch op onderling vertrouwen en begrijpen. Het is in Voor woningbouw leningen al f 84 millioen Tot Dec. kan men sparen via de bedrijven In het kader van de nationale woning bouwleningen is in de eerste drie weken van de inschrijving reeds voor een be- I drag van fll millioen aan rentespaar- 'brieven geplaatst. De totale opbrengst van de drie leningen is hierdoor geste gen tot meer dan f 84 millioen. Men kan nog tot 1 Juni op de spaarbrieven j schrijven. Voor het personeel van bedrijven instellingen is een speciale regeling ge troffen, die het mogelijk maakt dat men tot December spaart voor de aankoop j van een rentespaarbrief. De kaarten waarbij de inschrijvers op de leningen voorkeur uitspreken bepaalde gemeenten, komen nu bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten binnen en worden gesorteerd. Men verwacht dat de voorkeurbedragen reeds in de komen de twee weken ter beschikking var gemeenten hunnen worden gesteld. Thans olie aangeboord bij Berkel-Rodenrijs In de boring Berkel-Rodenrijs Rotterdam zijn volgons de Bataafse Pe troleum Maatschappij op een diepte ongeveer 2950 meter zwakke gas- oliesporen aangetroffen. Of deze sporen van enige betekenis zijn, wordt nog onderzocht. Kamerlid vraagt opheldering Belastinggeld over de balk gegooid Vloerbedekking vanf 1000 terwijl f 20 genoeg was In Arnhem is, als we het volgende be richt mogen geloven, wel op een heel vreemde manier met belastinggeld om gesprongen De rijkscultuur consulent in Gelderland (ingenieur bij de voorlich tingsdienst) ln Arnhem had bü zijn di rectie geld aangevraagd om voor zijr nieuwe bureaux aan de Velperweg eer passende vloerbedekking te kunnen aan schaffen. Dit verzoek werd afgewezen, c-mdat er geen geld voor kon worden uit getrokken. De ambtenaar kocht toen op eigen kosten in Nijmegen voor f 20 enige tweedehands matten, die weliswaar niet best waren, maar nog wel een paar jaar dienst zouden kunnen doen. Het merkwaardige gevolg van dit Ini tiatief zou zijn geweest dat de consulent niet alleen door zijn superieuren werd gekapitteld, maar dat tevens een extra- crediet van f 800 voor vloerbedekking werd beschikbaar gesteld. Twee personen zijn toen van Den Haag naar Arnhem op en neer gereisd om vloerzeilen en cocosmatten te leggen. De totale kosten kwamen daardoor op f 1000, terwijl met f 20 had kunnen worden volstaan. Het Eerste-Kamerlid Ruys de Beeren- brouck (KVP) heeft aan minister Mans- holt gevraagd of dit verhaal juist is. Brand op Zweeds schip Nederlander gedood bij explosie in Rode Zee ontploffing op de hiefrt-egen niets uitrichten, omdat blusmaterdaal overboord wa6 geslagen. Zwaar gehavend bereikte het schip, dat ieder ogenblik tam zaniken, gisteren Suez. beeiding mogelijk te maken, zullen W. van Utrecht volgende week op ver zoek van de jaarbeurs aan de gemeente raad een crediet van f5 millioen aan vragen. Het nieuwe gebouw zal enkele van de houten hallen aan de Croeselaan vervangen. Te zijner tijd zullen ook de barakken aan het Vreeburg, waar het secretariaat is gevestigd, plaats moeten maken voor een blijvend gebouw. Bij de komende najaarsbeurs zal aan de Croeselaan een speciale afde ling voor interne bedrijfsorganisatie worden ingericht. Dit wordt een de monstratie van alle technische en administratieve hulpmiddelen die ter beschikking staan om de productie te verhogen. Na hun bezoek aan het Capitool heb ben Koningin en Prins in de Army- Navy-Countryclub meer dan tweedui zend handen gedrukt van prominente Amerikanen. Daarop hebben zij zich naar „The National Office of the General Federation of Women's Clubs" begeven, waar driehonderd Amerikaanse dames, gekomen uit - alle streken van de Unie, aan H.M. zijn voorgesteld Deze ont vangst duurde niet langer dan een half uur. De Koningin toonde zich zeer ver rast door het feit, dat de dames vele duizenden kilometers hadden gereisd om haar te ontmoeten. Zij droeg het gouden ereteken, dat haar enige jaren geleden door het „American Mothers Committee" als „Eremoeder van het Nederlandse volk" was toegekend. Met de presidente van de federatie, mevrouw Houghton, sprak de Koningin over de wijze waarop hel fonds, dat de federatie aan Neder land heeft gezonden, hier is besteed. Om acht uur gisteravond arriveerden Koningin en Prins aan Anderson House, gelegen aan de Massachusetts Avenue, waar zij de gasten waren van de minis ter van Buitenlandse Zaken der Ver. Staten, Dean Acheson. De heer en Van Roy en en de heer en Chapin, Amerikaans ambassa deur in Den Haag, behoorden mede tot de gasten. Foto's in 12 minuten over Voor het eerst in de historie van de internationale tele-communicatie is een foto van Washington redhtstreeks naar Amsterdam geseind. Het was die, waar op H. M. voor het Congres spreekt. Nog gedurende de rede van de Koningin werd die foto in Amsterdam ontvangen. Gisteren is er, door een storing, ver traging in het toezenden van de tele- foto's ontstaan. Zij waren toen vijftien uur onderweg. De voor Amsterdam be stemde foto had slechts 12 minuten nodig. Lunch van nieuw servies De lunch, die gisteren op het Witte Huis gebruikt werd is geserveerd op het nieuwe groen en gouden servies, dat de Trumans aan het Witte Huis zullen bieden en dat voor de eerste maal gebruikt In het Witte Huis staan overal vazen en potten met tulpen en donker rode leeuwenbekjes. Vergeetse moeite Op weg naar de nationale begraaf plaats op Arlington zag de Koningin plotseling een meisje in Volendams tuum aan de weg staan, die een bos rode rozen wilde aanbieden. Zij had blijk baar vergeten, dat tussen bloemen en de Koningin een uitgebreid protocol staat en zo stopte de auto niet Maar het kind mocht toch een gulle glimlach van de Koningin ontvangen. Drie jaar lang Atl. pact Vandaag zullen de Koningin en Pre sident Truman de plechtigheid bijwonen, gewijd aan de ondertekening, drie jaar geleden, van het Atlantisch Poet. Beide zullen in Constitution Hall het woord voeren voor een gehoor, onder wie zich j een dertigtal afgevaardigden bevindt van de strijdkrachten der NATO-landen, die in Amerika in opleiding zijn. Ook Prins Bernhard en mevr. Truman wonen deze plechtigheid bij. De Prins vertrekt daarna naar West Point, de be roemde Amerikaanse militaire academie, honderd kilomeier ten Noorden van New York aan de Hudson. De Koningin is de gast van de vrouwelijke journalis ten in Washington. Acheson over het Kon. bezoek Waarderende commentaren der bladen Er zijn in Amerika tal van waarderen de commentaren over het bezoek van de Koningin verschenen. Dean Acheson, de minister van buitenlandse zaken, gaf op zijn persconferentie een verklaring uit. in hij zeide: „Wij 2ijn ons allen zeer bewust van hetgeen Nederland heeft bij gedragen tot de groei van dit land, zijn cultuur en zijn materiële ontwikkeling In de Telefoongids van Washington komen zoveel met „van" beginnende Ne derlandse namen voor, dat zij anderhalve pagina beslaan. Dit bezoek zal de ware vriendschap, die er tussen beide landen bestaat versterken." aldus de minister. En de New-York Times schreef: „De :is van de Koningin zal een groot deel an het Amerikaanse volk in de gelegen heid stellen een van de meest charman te, natuurlijke en democratisch regeren de koninklijke paren van deze tijd te leren kennen." De Washington Post schrijft: „De Ko ningin is 'n symbool voor de beste eigen schappen der Nederlanders: „netheid, eenvoud, vlijt en liefde voor het gezins leven. Niettemin is zij koninklijk en ver vult de rol, die zij geërfd heeft, met groot respect voor de beste tradities van het Huis van Oranje, en een nauwgezette eer bied voor de constitutionele grenzen van haar verheven functie." Journalisten en commentators onderscheiden Verscheidene Amerikaanse journalisten en radio-commentators hebben, ter gele genheid van het Koninklijk bezoek, on derscheidingen gekregen. Walter Llpp- mann werd commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en Elmer Davies van de „American Broadcasting Company" werd officier van die orde Deventer koekfabriek na eeuwen verhuisd Moderne machines, maar oud recept gehandhaafd De koekfabriek van Jacob Bussink te Deventer, die volgens een reeds bijna vier eeuwen oud recept de bekende Deventer koek vervaardigt, heeft dezer a de „Van oudsher gekroonde Alle mansgading". het pand in de Lange Bis schopstraat. waar het bedrijf sinds 1593 was gevestigd, verlaten. De productie wordt nu voortgezet in een moderne fa briek op het industrieterrein Hanseweg. Doordat hier de nieuwste machines in gebruik konden worden ge- behoefde het 80 man tellende per soneel niet te worden uitgebreid. Het nieuwe bedrijf wordt op 7 Mei of ficieel geopend. De winkel blijft echter nog in het oude pand gevestigd. Bussink'; fabriek is de enige in ons land, die uit sluitend snijkoek levert. Deputatenrede dr Schouten Woensdag voor radio De rede, die dr J. Schouten Woensdag i.s. in Tivoli te Utrecht op de deputaten- vergadering van de A.-R. partij zal hou den, wordt 's morgens van 11 uur tot tien 12 door de radio uitgezonden. In verband hiermee begint de vergadering niet, zoals eerst wa$_vastgfi5teld. om 11 reeds om kwart voor 1L Plundering in Indonesië Een bende heeft de onderneming Sin- dangsari in het Cheriboinse geplunderd en de gehele fabriek verbrand. Nog on bekend is hoeveel slachtoffers zijn ge- theeondernemlng Soerade ln Djamipamg Koeion is geplunderd en de installaties zijn vernield. De onderneming Mranginan in Djam- pamg Koeten is eveneens aangevallen, waarbij een grote party rubber is ge stolen. Koning van Zweden naar Finland Koning Gustaaf Adolf van Zweden zï an 24 tot 26 Mei an Finland. Jhr mr H. O. Feith overleden Oud-vicepresident van de Haagse rechtbank Eerst thans bereikte ons het bericht, dat dezer dagen jhr mr H. O. Feith, oud- vice-president van de Haagse rechtbank, 71 jaar oud is overleden. Woensdag heeft in alle stilte de teraardebestelling plaats gehad. Jhr Feith. die aan de Groningse universiteit studeerde, vestigde zich het behalen de meesterstitel als advocaat de Martinistad. In 1910 hij substituut- officier v. Jus titie te Win schoten; ging hij zelfde functie naar Den Haag. In reclasserings- kringen was de ze aristocraat- een geziene fi guur. Veel ar beid en tijc heeft hij in verschillende functies vooi de reclassering gegeven. Ook was hij geruime tijd voorzitter van de Volks bond tegen Drankmisbruik. Prijsvraag van N.J.G. Jeugd kan opstel maken over Europa De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft ter gelegenheid van de jeugdweek (12 tot 17 Mei) een opstelwedstrijd uit geschreven over het onderwerp: „Wat verwacht je van een verenigd Europa?" Men kan kiezen uit de ondertitels: in het algemeen, geestelijk/cultureel, econo- mirjh, sociaal en militair. Bij de beoor deling word", onderscheid gemaakt tus- werkende en studeren jeugd en tus- jongeren van 14 tot en met 17 jaar en van 18 tot en met 24 jaar. Voor de winnaars zijn o.a. een retourvlucht Am sterdamParijs per K.L.M. en twee com plete Dickens-series uitgeloofd. De op stellen moeten ongeveer 300 woorden groot zijn en vóór 1 Juli worden inge stuurd bij de Ned. Jeugdgemeenschap, Henri Polaklaan 14, Amsterdam. Bezwaar tegen handhaving gehuwde vrouw in leger In een vergadering van de commissies A en B voor georganiseerd overleg het militair personeel der Kon. Land macht werd van verschillende zijden ernstig bezwaar gemaakt tegen het hand haven van de gehuwde vrouw in mili taire dienst. Met klem werd er voorts op aangedrongen de eerste verbintenis voor de beroepsmilitairen beneden rang van tweede luitenant direct onbepaalde tijd te doen geschieden. De organisaties gaven met klem weging imperatief voor te schrijven dat de vroegere KNIL-militairen in de rang van sergeant-majoor of hoger zullen den ontslagen bij het bereiken va leeftijd van 53 jaar, zulks omdat deze militairen bij de inpassing in de ranglijsten van de K.L. met de dienst- verlating op deze leeftijd is gerekend. Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden (correspondentie uiter» lijk ter post bezorgd op de vermelde Indonesië: ms. Modjokerto <10 April); Nieuw-Guinea m.s. Oranje (3D April); Ned. Antillen s.s. Zuiderkruis (5 April); Suriname m.s. Bonaire (16 April); Canada s.s. American Defender (5 April), ms. Westerdam (10 April); Australië vla Engeland (5 April); Brazilië, Argentinië, Uruguay, Chili. Bolivia. Paraguay m.s. Aldabi (22 April). De knoeierijen bij Koning Voetbal Wegens het vals invullen van formu lieren voor de voetbalprijsvragen van het thans opgeheven sportblad Koning Voetbal, werd in hoger beroep voor het Amsterdamse hof tegen de 46-j. oud directeur C. D. H. 6 maanden geëist en tegen zijn ex-medewerkers, de 29-j. G. 0-j. G. S. D. resp. 6 weken il I en 6 weken voorwaardelijk. De recht- Triest in Londen ter conferentie Acheson en Eden stellen Tito gerust Gistermiddag om 12 u. (Ned. tijd) zijn te Londen besprekingen begonnen tus sen Engeland, Italië en .Amerika over de wijzigingen in het bestuur van de A-zone van Triest. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken. Eden. deelde gisteren mede. dat de Joegoslavische regering op de hoogte zal worden gehouden over de voortgang van de besprekingen. De voornaamste vertegenwoordigers op de conferentie zijr. ambassadeur Sig- nor Brosio (Italië). Sir Pierson Dixon, plaatsvervangende onderminister voor Buitenlandse Zaken (Groot-Brittannië) en Julius Holmes, (de Amerikaanse ge zant in Londen). Na de openingszitting, die 2 uur duurde werd een communiqué uitgevaardigd, waarin nogmaals nadrukkelijk wordt ge zegd. dat de besprekingen uitsluitend zul len handelen over het plaatselijk bestuur van de thans door de Engelsen en Ameri kanen bestuurde zone van Triest en niet over de toekomstige status van het ge hele vrije gebied van Triëst. Vandaag zou de conferentie te Londen worden voortgezet. Generaal-majoor Sir John Winterton, de militaire gouverneur van de Brits- Amerikaanse zone. is naar Londen terug gekeerd om voor overleg beschikbaar te In een verklaring zei Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, gisteren, dat Tito zich naar zijn mening onnodig bezorgd maakt over de besprekingen. Evenals Eden, zijn Britse collega, wees Acheson er met nadruk op. dat op de conferentie alleen gesproken zal worden over de bestuursproblemen in de Geallieerde zone van Triëst. Het Geallieerde militaire bestuur van Triëst heeft per communiqué bekend ge maakt, dat op 25 Mei In de Anglo-Ameri- kaanse zone van Triëst gemeenteraads verkiezingen zullen worden gehouden. Gisteravond hebben ruim 50.000 Joego- slaviërs in Skodje, de hoofdstad van Macedonië, gedemonstreerd tegen de be sprekingen te Londen. De menigte voerde spandoeken mee met tegen de conferentie gerichte leuzen. De Italiaanse premier. Alcide de Gas- peri, heeft gisteravond in de Senaat ver klaard, dat geen basis kon worden ge- onden voor Italiaans-Joegoslavische be sprekingen over de kwestie-Triest, omdat Tito bij deze besprekingen ojn. voor stelde een vrij gebied te vormen met een neutrale gouverneur, twee vice-gouver- neurs en afwisselend Italiaans en Joego- slavisch toezicht. Conferentie te Moskou geopend ..Uitlaat voor communistische propaganda" De internationale economische confe rentie is gisteren te Moskou geopend. Lord Boyd Orr en de Amerikaanse za kenman Oliver Vickery zijn in het pre sidium gekozen. Ongeveer 500 personen nemen er aan deel. Morgan Phillips, secretaris van de Britse Arbeiderspartij heeft op een bij eenkomst van de raad der socialistische internationale de conferentie een uitlaat communistische propaganda noemd. >0 Australiërs zijn gisteren op Korea! aangekomen, om zich bij de Ge allieerde strijdkrachten te voegen. De party Tan Jonge Communisten i Moskou heeft gisteren in haar perio diek om meer anti-religieuse propaganda verzocht Spaanse en Franse troepen zijn gis teren de internationale stad. Tanger, binnengerukt om de orde te handhaven eind te maken aan de relletjes. Autorit vanuit Scheveningen op 6 en 7 Juni Op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Juni zal het district Den Haag van de RAC-West uurs-autorit organiseren. De rit is in vier etappes verdeeld, t.w. Scheve ningenValkenburg, Valkenburg-Luxem burg. LuxemburgGr. Barrière en Gr. BarrièreScheveningen over een afstand van ongeveer 1000 km. Het ligt in de be- I doeling de rit elk jaar te houden. Gevr. voor de ochtend- of middaguren een werkster, lx in de week. Mevr. Luca, Anna v. Buren- laan 13. Oegstgeest. Gevraagd in klein gezin per 1 Mef, nette zelfstandige hulp in de huishouding, v- d. en n. V.g.g.v. Niet onder 25 jaar. Mevr. Enthoven-Frisch, Jonkerlaan 12, Wassenaar. Te koop gevraagd Te huur gevraagd Jong echtpaar zoekt kamers met gebruik keuken. Tegen goede belo ning. Br. ond. no. 7000 bur. v. d. blad. Te koop aangeb. Gebr. dames-, heren-, jongens- en meisjesrijwielen, in prima staat. W. v. d. Wiel, Koningstraat 2. Tandem, met trommel- remmen 55.vloerkleed 27.50, gangloper 11.2- pers. 3-delig bedstel 35. 1-pers. ƒ17.50, ledikanten 9.—, opklapbed 17.50, rij wielen f 15.en 25. 3 wieler-fietsje ƒ11.Hooi gracht 55 (geen winkelhuis). Haard, wringer, teilen, gasstel, enig meubilair. Ge rard Brand tst raat 34. Een lichte nanhangmotor voor boot. Merk „Even Ru dy". Te bevr. Maresingel 46. Diversen t Bromfietsen verhuur C.V. Solex - Avros - Berini -tan dem. 50 stuks. Verzekerin gen gratis. T. v. d. Slufs. Zeemanlaan 39. Leiden. meskousen f 1.25 Tino shirts f 0.98. Jaegerwol krimpvrij f 1.29. Nylons f 2.90. Ruime sortering sportkousen. Bij de goed kope wolkraam van H. v. d. Fa C. Wijnnobel, Hoge- woerd 39, biedt aan: Volvet kalfsvlees vanaf f 2. Prima runderlappen f 1.70. reuzel f 1. Haasjes f 2. Poten en kluiven f 0.35, carbonade v.a. f 1.70. Alles per 500 gram. morgen op de markt badstof De Trekpleister brengt keukendoek van f 3.95 voor f 2.75 tafellaken 160 x 130 f 4.95 grote sloop v.a. f 1.49 onderjurken met kant van f 3.95 voor f 2.98. Op de Hoogstraat en de Boter markt. Let op de borden. D. Schilp, Haarlemmer straat 182. Kampeerartikelen, alle onderdelen voor de ta feltennissport, voetbalkle ding en schoenen, sportkle- ding, koffers, ook in vulcan- fiber, welpentruien, petten en kousen. Dubbele en en kele fietstassen. Grote sor tering broekriemen. Zaterdag bij Kloos en Bol, Kousenkraam Boter markt t.o. Koorlammersteeg, Werksokken 1.98—2.50; Sportkousen ƒ1.98; Reclame Nylon 2.98; zwarte naad, le kwaliteit. Grote sortering nylon kousen, sportkousen en ankiets. 6 stuks borrelglaasjes samen 49 ct. Fraai bewerkt Frans-Lmport glas. Alleen met inlevering van deze ad vertentie. Geldig tot 12 April I.V.A., Haarlemmerstr. 48. Nova, Noordeinde 43. De Volkstuinver. „Leider dorp Vooruit" heeft nog enige tuinen beschikbaar. Liefhebbers hiervoor kunnen zich opgeven bü de secr., Resedastraat 64, Leiderdorp 0 Muziekliefhebbers. Pr. gramofoonplaten v.a. 35 ct, Philips radio's vanaf 25, eleotr. motoren, accordeons, motoren, veren, radio-onder delen, lampen, reparaties, enz. Janvossensteeg 41, Lei- 0 Porseleinen Kop en Scho tels 39 et. Porseleinen thee potten 98 ct. Koffiepotten 1.49. Porseleinen theeser vies compleet 6.98. Platelen melkkan l'.a liter ƒ1.10. Nest schalen 5-delig compl. ƒ1.98. I.V.A., Haarlemmer straat'48. NOVA, Noordeinde No. 43. 0 Leid se Ver. van Post zegelverzamelaars vergadert Maandag 7 April 20 Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19. Spreker de heer König. Onderwerp: De zin van net postzegelverzamelen. Intro. Boerhaavelaan 41. 0 Zaterdag b(j Kloos op de markt Hoogstr. r.t.o. Maar- tense, Onderjurken" ƒ2.98, met kant ƒ3.50; theedoeken 98 cent; graslinnen slopen ƒ1.691.98; graslinnen la kens 180 breed 7.506.50 5.95. Heren broeken en hem. den ƒ1.98. 0Eet nu Lamsvlees en vel Lamsbout, Lamslappen, Lamscotelette, Lamsborst. Verkrijgbaar bij J. Sira, Langegracht 85, Leiden. 0 Emaille pan ƒ8.98, extra grote maat 26 cm doorsnede. Zeer zw. kwaliteit emaille. Kleur licht groen, le keus. Met inlevering van deze ad vertentie. Geldig tot 12 April I.V.A., Haarlemmerstr. 48. Nova, Noordeinde 43. 0 Kampeerders, Neemt geen risico. Laat Uw tent voor Pasen nazien. Voor water proeven, met en zonder pap, reparaties, vermaken enz. Knaap, Oude Vest 157. Tel. 24299. 0 Gouden Verlovings-, Da mes- en Herenringen in zeer ruime keuze. Op gra veren kan gewacht worden. Eigen reparatie-inrichting voor Goud. Zilver, Uurwer ken ,.De Goedkopere Zaak" maar betere waar. S. v. d. Water, Haarlemmerstr. 185, Telefoon 24469. FiLQUESTROO «UNSTMANOCL TSMi N"WI151 - LEIDEN llllllllllllillllllllllllllllllllllllillllll Illllllllllllllllillllllllilllllll WRINGERS Alleen de betere kwaliteit. Vanaf 38.75 JAN DE NIE ZONEN Kort Rapenburg 10. tel. 20025 M1DZA BONNEN TE KOOP: Motorrijwielen 200 cc met nat. bew. 350 cc kopklep, telesc.- voorvork. DOLF v. d. LINDEN, H.D., Puch, Triumph, Zündapp. Nieuwstraat 40 Tel. 21077 Te huur aangeboden MET VRIJ HUIS te Valkenburg (Z.H.) 1 Mei te aanvaarden. Gebr. Bol, Katwijkerweg 94. 2636, Valkenburg (Z.H.) Gevraagd voor direct een BEKWAAM SCHILDER voor burgerwerk. Bij geble ken geschiktheid voor ge ruime tijd werk. A. Natzijl. Schilders- en behangersbê- drijf. Zandslootkade 3. Sas- senheim. MUL.1UIN UAMJSÖFAWTAUiriS e IA CA vanafJ SPORTSWEATERS v. badstof voor c oc Dames en Heren WITTE JAPONSCHORTEN. pracht Qc kwaliteit. IJzersterk, iets vuil J /-«O en dat komt nooit meer. POPLIN DAMES- en HEREN REGEN- -> JASSEN, geheel dubbel (import) v.a. J 3Z.5U Onze GROENE OFF. REGENJASSEN, fantastisch van model, voor Dames en Heren, in diverse prijzen. f 3—1 Verder enorme Dames, Heren e Alles sortering SPORTJACKETTS voor i Kinderen. :r beneden normale prUs. BROMFIETSRIJDERS KLM. SOLEXJASSEN met knie- r ct ca schoot, voor Dames en Heren, vanaf J 5i.5U BROMFIETSJEKKERS met en zonder Teddy- voering in diverse kleuren. iiL°rJV ,,rdiJ?gulen kamPeerartikelen la bü ons P5.™es- hebben regenbroeken, overhemden, knaki broeken, wollen broeken, badjassen hand schoenen, overalls, anklets, battle dresses, water emmers. sponsrubber, plunjezakken, shirts, cowboy hemden, stofjassen, reistassen, dubbele fietstassen lekkers, tenten, veldbedden, enfinteveel om MAAR KOMT U EENS KIJKEN. U SLAAGT BIJ ONS ZEKER Het goedkoopste en meest vertrouwde adres voor REGEN-, SPORT- en LEGERKLEDING DAN NAAR „NET RINGENHUIS" MORSSTRAAT 9 TEL. 24920 NAAR VAN CLEEF VOOR PLASTIC 1.25 TiMIIIII COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK „HozerswoudeKoudekerk" De algemene ledenvergadering zal worden gehouden op Maandag 2i AprU 1952 in café De Bruin te Koudekerk a/d Ryn, des avonds te 7.30 uur. De voordracht voor de verkiezingen, opgesteld door het Bestuur en de Raad van Toezicht, liggen ten kantore der Bank ter inzage. Tot zeven dagen vóór de datum der ver- gadeilng hebben minstens 10 leden het recht de voordrach- i schriftelijke en 1 3.25 ONZE ZATERDAG NYLONS 2.50 NUowe Rijn Js HurlnuntrMml 148

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 11