Jliettwe iTciiwcljc (fourant Regering komt met maatregelen De Koningin verovert op grootse intocht juichend Washington Tien minuten respijt om televisie camera's in te stellen Brieibom voor Duitsers in Den Haag bevatte trotyl Veiligheidsraad is tegen morgen bijeengeroepen Weg naar vrijheid? wistr Grijsaard beroofd van 7,50 en in het kanaal geworpen DONDERDAG 3 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9397 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stsatvtstfcft (s^eblrtea «ïn hert In tegljenspott" Vorstin van de gulle glimlach DE NETHERLANDS DAY, zoals de voorbije Woensdag in Washington genoemd werd, zullen de mensen er niet spoedig vétgeten. Het is een dag geworden van zonneschijn, luister en vriendschap, die eigenlijk al begon, toen, in de vroege ochtend, een warme lentezon stralen uitgoot over bloeiende kersebloesem en oranjetulpen, over huizenlange Neder landse en Amerikaanse vlaggen, over erebogen en uniformen. Maar deze dag vond toch haar hoogtepunt na het moment, dat, om vier uur in de middag (tien uur Nederlandse tijd) de Prinses Beatrix van de K.L.M. de wielen op National Airport, de luchthaven van The Nation's Capital, zette en Koningin en Prins onder het gedonder van 21 saluutschoten boven aan de uitgang van het vliegtuig verschenen. Zij bleven daar, tot het laatste schot uit de tien vuurmonden, die de schoten afgaven, ver klonken was. Toen daalden de vorstelijke bezoekers de trap af om bene den de eerste hand op Amerikaanse bodem te schudden. regeerd te worden door een orgaan, dat lager is, dan hijzelf. Daarom re geert de hoogste macht in de staat zichzelf. De voorzitter van dit co mité, Russell Young, ontving Konin gin en Prins. Hy herinnerde in zün toespraak aan het verleden, toen Nederlandse zeevaar ders, als Henry Hudson, die in de Halve Maan de thans naar hem genoemde ri vier opvoer, het land zün bestemmin; gaven. Van Canada tot Virginia was he al Nederlands wat er aan kolonisten woonde en dat oude karakter heeft zich in de Nederlands-Amerikaanse verhou ding nimmer verloochend. ,,Wü doen aUes wat in ons vermogen ligt om u bezoek zo aangenaam mogelük te ken" zei de voorzitter van de raad. Terwijl de kapel van de stedelüke po- Het was niet die van president Tru iman. Doch wel die van de chef van protocol. De heer John F. Simmons, man, die de Amerikaanse bladen „welhaast legendarische macht" hebben toegeschreven. •Hoewel zowel de Koningin als de Prins president Truman reeds eerder ontmoet ten, diende hij toch, protocolair met de Koninkiyke bezoekers in aanraking te komen en zo belastte de heer Simmons zich met de taak Koningin en Prins aan de president en mevrouw Truman voor te stellen. Margaret Truman, die zulke pret tige uren op Soestdijk doorbracht, was er niet. De president veront schuldigde haar afwezigheid. „Zij is op een concertreis langs de West kust" zei de president. „Zij is haar eigen baas niet" ant woordde de Koningin. „Maar de president ook niet" re pliceerde de gastheer en daarmee was het ijs, zo het er al geweest was, gebroken. Nadat de Koningin de leden van haar gevolg en de president zijn kabinetsminis ters, die op de heren Lovett (Defensie) en Tobin (Sociale Zaken) na alle aan wezig waren, had voorgesteld, begroette onze ambassadeur, dr J. H. van Roüen, de vorstin. Ook de ambassadeur van Bel gië, Baron Silverscruys, die deken van het Corps Diplomatique is en de gezant van Luxemburg, Hueges de Gallais, wer den aan de Koningin voorgesteld. Ame rika blüft de nadruk leggen op de Be nelux. De eerste toespraak Op een klein podium, voor de lens van de televisiecamera's, die op het ogenblik, dat de „Prinses Beatrix" boven het vliegveld verscheen nog niet eens waren ingesteld, zodat een landingsuitstel van tien minuten ge vraagd en gegeven werd, heeft pre sident Truman, de Koningin daarop allereerst begroet. „Het is mü een groot genoegen U wel kom te mogen heten", zei de president. En de Koningin zei: „Ik ben u zeer dankbaar voor uw vriendelüke woorden en zeer blij dat wü hier mogen zün Het overbrengen van de groeten van het Nederlandse aan het Amerikaanse volk is mün voornaamste taak". Toen was het tüd om de erewacht, samengesteld uit onderdelen van leger, vloot, luchtmacht en mariniers, te in specteren. Dat geschiedde, nadat het Wilhelmus en de „Stars Spangled Ban ner" waren gespeeld. Alle verkeer boven de luchthaven was tüdens deze begroe ting volkomen stilgelegd. En dat bete kent iets. Zeven auto's naar het Witte Huis Zeven auto's was de stoet groot, die vervolgens over de prachtige highway's, die het vliegveld met de stad verbinden, naar het Witte Huis reed. In de eerste auto zaten de Koningin, president Truman en gen.-majoor A. Vaughan, die adjudant van de presi dent is. In de tweede wagen volgden mevrouw Truman, prins Bernhard en Schout bü Nacht Dennisson, marine-adjudant van de president. In de derde auto zaten minister Stik ker en mevrouw Acheson. Het was toen half vijf in de mid dag en van Memorial Bridge, de eigenlijke toegang tot de stad, tot aan de poort van het presidentiële paleis stonden achter de onderdelen van het leger, die de erehaag vorm den, de duizenden saamgepakt, die uit alle kantoren en winkels, scholen en huizen saamgestroomd waren, om de intocht te zien. Er waren duizenden vlaggetjes ver spreid onder de kinderen, die vrolük ge heven werden en de Amerikanen op hun beurt zagen hun verwachting niet be schaamd. Zy hadden, bü monde van een der hoofdartikelenschrüvers in de bla den, de wens uitgesproken, dat de Ko ningin een gulle glimlach zou tonen. Daar houdt men van. De Koningin ook. En zo begreep men elkaar tüdens deze intocht, die, om ieder de stoet en de stoet iedereen te laten zien, in een zeer matig tempo verliep. Ontvangst bij het stadhuis Gisteren hebben we al geschreven over de ontvangst bij het stadhuis, waar H.M. de Koningin de sleutels van de stad overhandigd werden. Dat gebeurde niet door de burge meester, want een dergelijke func tionaris kent deze hoofdstad niet. Washington wordt geregeerd door een comité uit het congres. Het is nl. ondenkbaar voor een Amerikaan, ge- De Koningin voor het Congres Uitzending voor de radio De toespraak, die H.M. de Konin gin vanmiddag tot het congres der Ver. Staten houdt, zal van kwart over zes tot kwart over zeven heden avond door de beide Hilversumse zenders uitgezonden worden. De „Voice of America" zorgt voor door zending naar Europa. litie speelde, zette de stoet zich weer in beweging. Even voor vüf uur reed men de hek ken van het Witte Huis binnen. Het laatste deel van de tocht werd gemaakt ïn plots neervallende regenbui, die het nodig maakte, dat de kap van de presidentiële auto moest worden opgezet. De regen was echter nog niet afge trokken, of de kap ging weer neer, zodat de menigte de Koningin van alle kanten kon zien. Nog even bleven Koningin en Prins toeven op het bordes, onder de door len geschraagde ingang van het Witte Huis. Toen trok men zich terug om bin nen de thee te gebruiken en zich te verfrissen. Het toilet der Koningin De Koningin was by haar aankomst te Washington gekleed in een frambozen rode organdi-japon met drie-kwart mouwen en klokrok waarop enkele filigraan-noppen. Zü droeg een grote hoed, oorhangers met diamanten robynen, zwarte peau de suède hand schoenen en donkere opengewerkte schoenen. De Prins was in marine-uniform. Onderzoek naar Frans pamllet En had zware schade kunnen veroorzaken De briefbom, bestemd voor het hoofd van de Duitse onderhande laars met Joodse organisatiës in Den Haag, bevatte de zware springstof trotyl. De bom was met droge bat terij en ontsteking zeker geschikt om te ontploffen en zware schade te veroorzaken. Aldus een rapport vati pyrotechnische deskundigen van een Delfts laboratorium. Twee Duitse politiedeskundigen zün vandaag in Den Haag aangekomen om vergelükingen te treffen tussen de bom welke aan dr Adenauer was gezonden en de brief die in Den Haag zulk een lugubere taak was toegedacht. Ook che mici van de Haagse politie zetten het onderzoek voort. Merkwaardig is dat in de briefbom een Frans getypt pamflet werd meege stuurd, dat woordelük gelük is aan de Zondag jl. uit Genève aan vier Parüse dagbladen gestuurde brieven van de „Organisatie der Joodse Partisanen". In die brief neemt deze organisatie de ver- Commissaris behoedde de Koningin het regenbui losbarstte, die het nodig maakte, dat allen, de president en de Koningin incluis, een veilig heen komen moesten zoeken, snelde minis ter Stikker toe, om H.M. met zijn parapluie te beschutten tot zy veilig onder het afdak van de versiering zat. By het verlaten van die plek, na de plechtigheid, hielden attente mannen van de geheime dienst een parapluie boven het hoofd van de president om hem door de regen naar zijn wach tende auto te brengen. De Koningin zou dezelfde dienst bewezen zyn als commissaris Joseph Donohue, een der stadsbestuurders, er niet geweest was. Hü zette snel zyn deftige grijze hoed af en hield die boven het hoofd van de Koningin tot zy veilig en wel in de auto zat antwoordelijkheid voor de aanslag op Adenauer op zich. Het pamflet uit Am sterdam blükt op een andere schrijf-" machine te zyn geschreven dan de Geneefse pamfletten. De mogelükheid dat tussen de briefschrijvers uit Genève, de aanslag op Adenauer en de briefbom in Nederland verband bestaat, is nog geenszins bewezen. Een loketbeambte van het hoofdpost kantoor in Amsterdam meent zich te herinneren dat een man, die slecht Frans sprak, een zegel van 40 cent heeft gekocht. (De briefbom was met 40 cent gefrankeerd, hoewel 15 cent voldoende was geweest; de brief werd in Amster dam gepost). Door Israëlische onder handelaars ontvangen Franse dreigbrie ven zouden volgens sommige termen wüzen op kennis van modern Hebreeuws. Tien jaar voor moord op Keesje Schreurs De 42-jarige weduwe Johanna GH. uit Zierikzee, die er van wordt beschul digd het Zeeuwse boertje Keesje Schreurs te Bergen op Zoom in 1947 op zijr. tachtigste verjaardag met een gum mistok te hebben gedood, is vanmorgen door de Bredase rechtbank veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (één jaar) en ter be schikking stelling van de regering. Veertien dagen geleden was dezelfde straf geëist. Mr Wiardi voorzitter Prins Bernhard Fonds Prof mr R P. Cleveringa, hoogleraar aan de ryksuniversiteit te Leiden, is af getreden als voorzitter van het Prins Bernhard Fonds Deze functie heeft hy sinds medio 1946 bekleed. Hij is opge volgd door prof. mr G. J. Wiarda, lid van de Hoge Raad der Nederlanden. Prof. Cleveringa blijft lid van het dage- lijks bestuur. Landbouwer door een stier gedood De 69-jarige landbouwer N. J. H Schrünemakers uit Banholt by Noorbeek (L.) werd Zondagmorgen in de stal door een stier aangevallen. Gisteren is hij aan de bekomen verwondingen overleden. Tachtigduizend Tsjechische ambte naren zyn naar de industrie overge bracht. aldus meldde de Tsjechische Tot we mis'lijk van 't schom- len-en-de liiimonade zijn....". Wij kunnen 't alleen maar van 't schommelen worden, want limonade, nou ja, die krijg je meestal alleen als je met pappie en mammie uit bent. En die kunnen er als wij 's Woensdagsmiddags van school vr\j hebben, niet bij zijn. Dan gaan we alleen. Ik met me kleine zusje, hoes je van school en Nellie van de buur vrouw. Zij krijgt van d'r moeder zuurtjes mee en ik mag wat drop kopen. En we schommelen om de beurt. Of met z"n tweetjes. Maar Loesje doet altijd zo wild en daarom schommel ik liever alleenZoals me zusje nu. Wat haalt die kleine al ver uit. Als ze ouder is gaat ze vast hoger dan ik.. Ik mag eigenlijk wel wat op d'r letten. Maar als ik 'er vasthoud begint ze te schreeuwen. Nou dan moet ze 't zelf maar weten.. Maarschalk Kesselring vrijgesproken Zoals wy gisteren reeds in een deel onzer editie meldden, is een Duits dena- zificatie-Hof begonnen met het proces tegen de vroegere veldmaairsdhalk Kes selring. die werd. beschuldigd van die, moord' op 335 Italiaanse gijzeléars in 1944. Gisteren is d'e 66-jarige maarschalk, die niet persoonlük aanwezig was. vrij gesproken van verdere rechtsvervolging. Kesselring zat in de gevangenis te Werl (Westfalen) een levenslange gevangenis straf uit. Het Hof besliste, dat niet kan worden vastgesteld, in hoeverre maar schalk persoonlijk verantwoordelijk is voor de genoemde misdaden. Een nieuwe radio zender van de Albaanse communistische regering is te Tirava gereed gekomen. De uitzendingen zullen speciaal gericht zijn op Italië, Centraal-Europa en het Midden-Oosten. Tegen i.b.c.-bestiijding Weer zeven boeren uit Uddel in hechtenis Nadat onlangs reeds zes boeren uit Uddel, die om principiële redenen ge weigerd hadden mee te werken aan de verplichte bestrijding van runder-t.b.c., vijf dagen in hechtenis hebben gezeten, iu om dezelfde reden opnieuw zeven Uddelse veehouders in hechtenis geno- De officier van Justitie in Zutphen heeft hiertoe de opdracht verstrekt, om dat de boeren weigerden de boete van ƒ5 te betalen die de Apeldoornse kan tonrechter hun had opgelegd. De hech tenis was als vervangende straf in het snnis opgenomen. Pastoor achter stuur overleden Gistermiddag reed de zeventigjarige pastoor Huygens uit Clinge (Zeeuwsch Vlaanderen) in zün autootje door Hulst, vergezeld door zijn kapelaan en een priester-student. De pastoor, die aan een hartziekte leed, werd plotseling door een beroerte getroffen, waardoor de auto onbestuurbaar tegen een gevel op reed. Doordat slechts langzaam gereden werd, konden de beide mede-inzittenden tydig uit de auto springen. De pastoor overleed enkele minuten later achter het stuur van zyn wagen. De auto werd zwaar beschadigd. Twee der hoofdfiguren aan de Ronde Tafel Conferentie met de West, welke vanmorgen in Den Haag is begonnen. De voorzitter van de Surinaamse dele gatie, mr dr J. A. E. Buiskool (links), in gesprek met zijn collega van de delegatie der Nederlandse Antillen, dr Da Costa Gomez. De Tunesische kwestie Kansen, dat het probleem op de agenda wordt geplaatst, niet hoog aangeslagen Professor Bokhari, de Pakistaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad en voorzitter voor de maand April, heeft een vergadering uitgeschreven tegen morgenavond 9 uur (Ned. tijd) ter behandeling van de Frans-Tunesische kwestie. Aanleiding hiertoe is een klacht, ingediend door 12 landen, die deel uitmaken van de Aziatisch-Arabische staten, die reeds lang over deze kwestie onderling contact hadden onderhouden. De klachit is ondertekend door Paki-1 de door de Fransen afgezette regering stan. Saoudie Arabië, Birma, Liberia, Tsjennik beheerste, verklaard, dat zy Afghanistan, Irak. India, Egypte. Perzië.het nieuwe Franse hervormdngsprogram- Jemen, Indonesië en de Phili-ppijnen. ma verwerpen. Libanon en Syrië hadden besloten, de' Volgens A.P. is gisteravond van] dus het rapport klacht niet te ondertekenen, omdat zij Franse zijde medegedeeld, dat de nieuwe hoopten door rechtstreekse onderbande-Tutjesische premier Batakoesj er todh in lingen met de Fransen resultaten te geslaagd zou zyn een kabinet te vormen, verkrygen. De namen ajn echter nog niet bekend De klagers hebben de Veiligheidsraadgemaakt. Eerst zou nader overleg met, verzocht, een onderzoek in te stellen j de Bey nodig zyn. naar de toestand in Tunesië, krachtens TYE Plancommissie van de Partij van -L' de Arbeid heeft een lyvig rapport uitgebracht onder de schone titel „De weg naar vryheid. Een socialistisch perspectief'. Wij kunnen niet ontkennen, dat het rapport een sprekende titel draagt. Wat is de vryheid een groot goed! Wat is er al veel geleden en gestreden om in het tcrit te komen van vryheid of om be staande vrijheden te beschermen. Dit rapport nu biedt ons aan. de weg te wijzen naar grotere vryheid. Vryheid vooral in de politiek en maatschappelyk opzicht. Dat het niet zo eenvoudig is om die weg naar vryheid te effenen, blykt al uit het feit, dat daarvoor meer dan 400 bladzyden druks nodig zyn. Men moet er dus wel een paar uur voor nemen om het rapport te bestuderen. Zoals begrypelyk wilden wij eens na gaan. hoe de weg naar vryheid in de landbouw- te vinden zou zyn. Nu. we zü"i wat teleurgesteld. Slechts vijftien bladzüden handelen over de landbouw. Voor een gedeelte is dit stuk van beschouwende aard en verder moet vai alles hervormd, geregeld en geleid worden. Kortom zoals in het gehele rapport he: woord „ingrijpen" komt veel te vaak voor om ten volle te doen genieten van het zonnig perspectief, dat de weg naar vryheid behoort te openen. /~VVER de publiekrechtelyke bedryfs- organisatie handelt slechts iets meer dan een halve pagina. Interessant is de paragraaf over de uitvoering van de voorgenomen socia lisatie. Eerst worden we op ons gemak ge steld. Socialisatie vormt voor de socialis tische beweging geen doel in zichzelf. Er mag naast de gesocialiseerde publieke sector nog een belangrijke particuliere sector van het bedrijfsleven blyven be staan. Socialisatie betekent niet alles volgens het rapport een autocratisch staatsbeheer. Bij socialisatie van bedrij ven is ook een gedifferentieerde beheers vorm mogelijk. Daarna worden dan de bedrijfsgroepen genoemd, die voor socialisatie in aan merking kunnen komen. Vermeld wor den: de mynen. de zout- en oliewinning, de steenindustrie, het hoogovenbedrijf. de vliegtuigindustrie, misschien een deel van de machine-industrie (ook de land bouwmachine-industrie?), de bloem- en suikerindustrie, het bankbedrijf, het verzekeringswezen, de trawlvissery enz. Omdat er, aldus het rapport, wel moei lijkheden en bezwaren zullen komen, dient er eerst nog verder op gestudeerd te worden. Ditzelfde geldt volgens het rapport ook de socialisatie van de grond. Het vóór en tegen van een socialisatie van de cultuur, en bouwgrond, zowel uit een oogpunt van rationeel gebruik en productie, als van rechtvaardige inko mensverdeling, zal ernstig moeten wor den onderzocht. Vanzelfsprekend al- onder behoud het Handvest der Verenigde Naties, waarin gepleit wordt voor het vreedzaam regelen van geschillen Uit New York wordt overigens ge meld, dat men in met de Verenigde Na ties in nauwe venbinding staande diplo matieke kringen van mening is, dat het Tunesische vraagstuk nimmer door de Veiligheidsraad zal worden besproken. Verwacht wordt n.L, dat het merendeel der leden het Franse standpunt zullen delen, dat het hier gaat <*n een b i n- nenlandse Franse aangelegenheid, die dus niet op de agenda van de Veilig heidsraad behoort te prijken. De Engel sen staan bovendien op het standpunt, dait Frankrijk zelf reeds bezig is zaak tot een oplossing te brengen, zodat het niet juist zoru zyn, dat de Veilig heidsraad de zaak zou gaan doorkruisen. De twee naar Cairo uitgeweken voor malige Tunesische ministers hebben Noorwegen telegrafisch verzocht, te be vorderen, dat de Scandinavische landen de zaak van Tunesië by de Veiligheids raad steunen. Inmiddels heeft de Tunesische natio nalistische party Neo-Destour (deze naaim betekent: nieuwe grondwet), welke „Ik heb altijd gelijk" De schrijver Hermans vrijgesproken De Amsterdamse rechtbank heeft de 30-jairöge ramamsohtijver W. F. Hermans vrijgesproken. Veertien dagen geleden stelde de officier van Justitie, mr B. Kost, een dubbele eis: primair vrijspraak, subsidiair een geldboete, die de schrijver „bü het verrichten van zijn creatieve werk nait zou beïnvloeden". Aan de heer Hermans was ten laste •gelegd, dat hij zich opzettelijk in be ledigende vorm bij geschrifte had uitge laten over de Rooms-Katholieken en wel in een fragment uit zijn boek Ik heb «Mijd gelijk. Dit fragment had hij, nog voor de verschijning van zijn boek, ge publiceerd in het tijdschrift Podium. DAT het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Arnhem gisteren is begonnen, waar bij burg. Matser en de oudste inwoonster, de 99-j. mej. Teunisje Jansen, het voor beeld gaven. DAT ook de bakkers en banketbakkers i Purmerend een zwarte lyst van wan betalers gaan aanleggen. DAT Maandag een studiegroep naar de Ver. St. zal vertrekken om de tuinbouw- voorlichfing te onderzoeken. DAT het prijsindexcyfer der land bouwproducten (basis 1946/'471949/'50 100) voor Febr. onveranderd 134 bleef. DAT de pontonniers van Dordt naar Geertruidenberg gaan verhuizen, waar een nieuwe kazerne wordt gebouwd, ook voor de pontonniers te Gorinchem. DAT de overlaat bij Lobith gisteren by een waterstand van ruim 15 m NAP is gaan werken en een deel van de Lymers onder water komt, als de Ryn nog meer wast. DAT de constructeurtekenaar A. de Koning van Wilton-Feijenoord. die bü de ramp met de Koningin Juliana om het leven is gekomen, gisteren in Schiedam ter aarde is besteld. DAT gistermiddag uit Amsterdam het emigrantenschip Fairsea met 1800 passa giers. waaronder 800 voor Nieuw-Zee- land, via het Panama-kaneal naar Austra lië is vertrokken. DAT bij de ontbinding van de stich ting, die vorig jaar de tentoonstelling „FF" in Enschede organiseerde, 17.500 is geschonken aan ziekenhuizen e.d. DAT de A'damse raadszaal voor het eerst in de historie gisteren in het duis ter is gehuld voor de vertoning van een film, n.l. de rolprent over A'dam als zee- en Rynhaven. DAT Nijmegen acht ton zal lenen voor de woningbouw en de bouw van twee scholen. DAT het bestuur van de hoofdafd. Zoetwatervissery (die op 18 April in Utrecht de alg. verg. houdt) min. Mans- holt heeft verzocht om kolonies aal scholvers en reigers binnen redelyke perken te houden. DAT de vrüe pensionhoudersvereni gingen. de Peruka en de Federatie, bezig zijn aan een fusie. DAT het Fries Rundveestamboek thans 134.847 dieren vermeldt (in 1947: 88.474) en voor de stieren voor het eerst een teruggang is wbó» te nemen tin 1950: 2334, in 1951: 2176,. DAT de Duitse delegatie voor de her- srelbetallngsbesprekingen in Den Haag. die op het ogenblik in Bonn vertoeft, haar heeft uitgesproken voor de bemoeiingen van de Ned. politie by de aanslag op de Duitse afgevaardigden. DAT in Febr. in Limburg 1.009.600 ton kolen werd gedolven tegen 1.083.200 ton in Jan. (gem. dagproductie in Febr. 40.400 ton tegen 41.700 in Jan.). DAT Nymegen 175.000 zal betalen aan de Maasbuurt Spoorweg (De Zuidooster) om bussen te laten rüden tussen het cen trum en de buitenwijken van Oost en West, doch volgend jaar zo mogelyk zelf een busdienst gaat exploiteren. DAT de filmexpeditie, die op 28 Nov. voor een Ned. cacaofabriek naar de Goudkust vertrok, op terugreis in Frank ryk vertoeft. DAT minister Wemmers heeft toege zegd aandacht te zullen besteden aan het voorstel van het Tweede-Kamerlid Wei ter (K.N.P.) om een commissie in te stel len, die plannen tot verlaging van het aantal verkeersongevallen moet ont werpen. DAT blykens het antwoord van minis ter Lieftinck aan het Eerst-Kamerlid De Dreu (P.v.d.A.) spoedig een regeling voor de bouw van woningen ten behoeve van militairen zal worden getroffen. Het corso op 26 April Het bloemencorso van <4 bollenstreek is een week uitgesteld. Het was door de weersomstandigheden noodzakelijk de datum nader vast te stellen op 26 April. De start vindt plaats om 1 uur 's middags te Sassenheim. De aanslag op Adenauer Verdachte per vliegtuig naar München De Hamburgse politie heeft gisteren per vliegtuig een 28-jarige man naar M(inchen overgebracht tegen wie ver denking is gerezen,* betrokken te zijn geweest by de bomaanslag op dr Ade nauer. Hy zal met de 2 jongens, die het pakket in ontvangst namen, worden ge confronteerd. de particuliere be- wy j de landbouw dryfsvorm. TJIT laatste vatten wij zo op. dat nage- -L' gaan zal worden, of de eigendom van alle grond in Nederland in staatseigen dom of iets dergelijks moet overgaan. Zowel eigenaren-gebruikers als eigena ren-verpachters zouden dan hun eigen dom kwytraken. Dat zyn dan blykbaar de stukken, die eerst gemaakt moeten worden om de weg naar de vryheid in de landbouw te plaveien! Het lykt ons een overbodige studie. De bezwaren zün zó evident, dat wy ze niet eens behoeven op te sommen. Mr W. Rip. Uitkering voor meer ouden van dagen voorgesteld Als gevolg van de gisteren door de regering voorgestelie uitbreiding der noodwet-Drees zullen ook personen, die in het tüdvak van 1 October 1952 tot en met 30 October 1955 de leeftüd van 65 jaar bereiken, voor een ouderdomsuit- kering in aanmerkin komen zodra zy die leeftüd bereikt hebben. Na kermisdag in Oosterhout Moord na twee jaar opgehelderd door arrestatie van drie jonge woonwagenbewoners Een roofmoord op de 78-jarige Adrianus Breders, wiens stoffelijk over schot reeds op 24 Augustus 1950 werd opgehaald uit het Wilhelminakanaal, is thans tot klaarheid gebracht door de reeds gemelde arrestatie van drie woonwagenbewoners in Oosterhout. De arrestanten zijn J. B., en J. uit Oosterhout en H. S. uit Heerlen, allen 24 jaar oud. De moord moet zijn gepleegd op de laatste Oosterhoutse kermisdag, nauwelijks 24 uur voordat een schipper in het kanaal moeilijkheden met zijn schroef kreeg en het lichaam van de oude man ontdekte. De grijsaard heeft zich op de bewuste dag 's avonds opgehouden iin café Voor he-de, waar ook de drie woonwagenbe woners im gezelschap van enkele vrouwen aanwezig waren. Bredere heeft ziah bü dat gezelschap gevoegd en na sluitings tijd is men gezamenlijk over de zgn. Voor-heide gewandeld. Daar is de oude man beroofd van zijn portemonnaie. die echter maar f7.50 bevatte. De woonwagenbewoners lieten hun slachtoffer liggen en brachten de dames een eind weg in de richting Brede. Toen de jongelui (op dat tijdstip nog 22 jaar) omstreeks twee uur in de naoht terug keerden, lag de oude Breders nog vrij wel op dezelfde plaats. Hy had geen ka-is gezien naar huis te komen of de politie te waarschuwen. De onverlaten hebben de grijsaard toen naar de kant van het kanaal gesleurd en hem in het waiter gegooid. Wie van de drie deze af schuwelijke daad op zijn geweten heeft, is nog met met zekerheid te zeggen. Nadat het lijk de volgende dag uit het water was opgehaald, koesterde aanvankelijk geen argwaan. Ieder dacht aan eén ongeluk. Pas veel later ontstond het vermoeden dat hier moord in het spel was. Enkele dagen geleden werd daarom het stoffelijk overschot opgegra ven, waarna de arrestatie van de drie woonwagenbewoners volgde. De Egyptische haven Alexandrië ls sinds 1939 weer voor het eerst dag en nacht geopend. Tydens de oorlog was zü alleen overdag toegankelyk. Weeirappoiten Oslo l.bew. NO 1 Stockholm l.bew. W 4 Helsinki zw.bew. W 1 Edinburgh zw.bew. WZW 8 Londen onbew. W 2 Kopenhagen onbew. WZW 4 Amsterdam h.bew. WNW 2 Genève onbew. N 9 l.bew. windstil onbew. NNW 3 geh.bew. N 9 l.bew. W 4 mist 0 2 nevel ZW 3 zw.bew. NNW 4 Bordeaux Nice Berlün Frankfurt München Wenen 0.3 Minder koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt en aanvankelijk droog weer, maar later kans op enige regen. Matige en later vooral aan de kust krachtige wind tussen West en Zuid west. Over het algemeen iet* hogere temperaturen en van- n daar in het binnenland lich te nachtvorst (Opgemaakt te 10 uur) Vrydag: zon 6.06—19.19; maan 12 40— 4.17. Op 10 April VJd. nacht hier e

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1