ff -bed is ook voor U ideaal! 2 DINSDAG 1 APHIL 1952 Rondom de Van Riebeeck-feesten Hollandse haring op Hollands pleintje in Kaapstad ,,'n Etenswekkertjie zonder weerga", zei een Zuid-Afrikaner ,,'N etenswekkertjie tonder weerga", noemde een Zuidafrikaner het heerlijke Hol landse zeebanket: de haring:, toen hy op het „Culemborgse marktplein" te Kaap stad van deze lekkernij stond te smullen. „As hulle het kan die Hollanders meer nog daarvan bring". Zo ziet men dat de van Riebeeck-tentoonstelling nog alle mogelijke voordelen kan opleveren. Oud-Culemborg doet het goed. Zelfs bij het stralende zonnelicht van Afrika's wolkenloze hemel. Het is Culemborg op z'n zomers zonder de zaohte kleurscha kering van de Hollandse nevelige luch ten. Op de markt is het doorlopend le vendig en vol. Kaap Culemborg trekt sterk. Wellicht wil men even in een his torische droomwereld vertoeven van stille ingetogen geveltjes. Men vindt er echter niet de stilte, wel een oud-Hol landse gezelligheid en gevarieerde vader landse waar zoals de zoute haring. In de grote raadhuiszaal achter het Culemborgse marktplein laat „Verkeer en Waterstaat" zien wat de oude strijd tegen het water en dé verovering van vruchtbare grond betekenen. Het werk van de inpoldering der Zuiderzee wordt aanschouwelijk voorgesteld. De inzending van Rotterdam bedoelt aan de volgende gedachte vorm te geven: Als Jan van Riebeeck Rotterdam waar hij z'n vrouw vond zou kunnen terugzien zou hij ontdekken dat deze stad, in zijn tijd nauwelijks als een grote stad van oud-Holland erkend, tot de grootste haven van het Europese vaste land is uitgegroeid. Een van de meest interessante afdelin gen op de tentoonstelling, welke dr J. van den Berg. onze ambassadeur te Kaapstad, gisteren heeft geopend, is die der kaarten en atlassen, oude Nederland se kaarten en boeken, o.a. Cornelis Hout hans reisbeschrijving van 1595. De ten toonstelling van 17e eeuwse kunstwerken in het Zuidafrikaanse kunstmuseum be vat werken van Aert van der Neer, Ja cob van Ruysdael, Meindert Hobbema, Abraham van Beyeren, Johannes Ver meer. Jan de Bray, Verspronck en Rem brandt. Ons land toont echter niet slecht, wat het aan schoonheid in het verleden Advertentie) schiep, maar ook wat het thans waard is. Nederland komt goed voor de dag op de Van Riebeeckfeesten Het Algemeen Nederlands Verbo.id zal door het houden van een congres te Culemborg op 7 Juni as. op zijn wijze een bijdrage leveren aan de Van Rie- beeck-hordenking. Als sprekers treden op, prof. dr G. G. Kloeke en prof. dr V. Celen, die beiden over taalkundige kwes ties het woord zullen voeren. Min. Liettinck stelt voor; Wereldwijd kerkewerk „Vertrouwen ongeschokt" Geen maatregelen na proces tegen arts Staatssecretaris Muntendam is niet van mening dat door het proces tegen de Eindhovense arts, die het leven van zijn ernstig zieke broer op diens verzoek heeft bekort, het vertrouwen in de geneeskun dige stand is geschokt. Speciale maatrege len vindt hij dan ook niet nodig., zo blijkt uit het antwoord van de staatsse cretaris op vragen van het Tweede Kamerlid Mol (K.V.P.). Het voi de rechtbank laat er zich niet of de verdachte in strijd met zijn plicht als arts en zijn ambtseed heeft gehan deld. Of dit feit bij een medisch tucht college aanhangig moet worden gemaakt, aient te worden beoordeeld door de- ge neeskundig inspecteur van de Volksge zondheid. Accijns op sigaren 13 Arbei(j van I.C.C.C. breidt uit procent lager in alle werelddelen Worden ze nu goedkoper? verzekeringen Wijziging van wet materiële oorlogsschaden j sigaren is aan de Tweede Kamer aange- boden. Het bevat een verlaging op siga- 'ren van 27 procent tot 14 procent en senoritas van 33 tot 20 procent. Een i ander is bedoeld om de in moeilijkheden rt Kii rio T„rooH«'verkerende industrie haar bestaansrecht De Regering heeft by de Tweede hewiizen Kamer een wetsontwerp ingediend om teaoen DewiJzcn- het wettelijk mogelijk te maken dat on-1 Aanvankelijk wenste de regeling een derlinge molestverzekeringsmaatschap- stelsel van gevarieerde tarieven: hoe pijen een andere manier van verdeling hoger de verkoopsprijs, des te hoger de pm vpn-pkenpii toenassen dan in de wet tarieven, om zodoende de pryzen te op de materiële oorlogsschaden is voor-ld™**cn- =n.derf eeschreven Deze afwiikinu van de wet hebben tegen dlt stelsel echter zal echter, alleen worden toegestaan voor wegend€ bezwaren geopperd, schaden van kleine omvang. Bovendien! Voorts is de gewiehtsgrens tussen siga- moet de afwikkeling aanzienlijk worden versneld en mogen geen belangrijke schillen met de wettelijk vastgesiciuc «--- -— - - uitkeringen zijn te duchten. 'van de wet zal een evenredige teruggave Het ingediende wetsontwerp bevat nog van sigarenaccyns over de by de j°dus- een andere wijziging. Elke kamer van ^ïe, groot- en kleinhandel aan z ge hel Scheidsgerecht voor Oorlogssch.de voorraden worden verleend. Dit welsont- telt drie leden en drie plaatsvervangen- wfr? -®!f de leden. In het belang van een vlottere i nunaenng - werkwijze wil de Regering nu toestaan i senoritas ten gunste van de siga 1 verlegd, en wel van 314 kg naar 3 kg vastgestelde Pel' duizend. By het in werking treden dat deze personen In alle kamers tegelijk zitting hebben. Bovendien wordt de termijn, geduren de welke (op verzoek) een crediet ver vangen kan worden door een aanvullen de bijdrage, met 2 jaar verlengd. Latei- zullen nog andere, in de praotijk nodig gebleken, wijzigingen van de wet op de materiële oorlogsschaden worden inge- het Rijk baten van rond ƒ20 mil- lioen. Ten slote stelt minister Lieftinck nog voor de vrijstelling van sigaren omzetbelasting, in 1950 ingevoerd ei 1 Deeember a.s. eindigende, nog met twee jaar te verlengen. (Het is de bedoeling dat de Regering door deze accijnsverlaging de fabrikan ten aanmoedigt doordat de productie kosten dalen om een goedkoper pro duct'te leveren en daardoor de omzet tc vergroten. Red.). Wetsontwerpen ingediend Millioenen aangevraagd voor werkgelegenheid Woningbouw is er echter niet mee gebaat Minister Lieftinck heeft nu bij de Tweede Kamer twee wetsontwerpen in gediend waarin, zoals reeds was aange kondigd. f68,5 millioen wordt aange vraagd voor de bestrijding van de werk loosheid. Van dit bedrag is f 36 millioén bestemd voor publieke werken. Hiervoor was reeds eerder f 15 millioen uitgetrokken. Er zullen zowel cultuurtechnische als waterstaatswerken worden uitgevoerd, terwijl Ihet bovendien in de bedoeling ligt enige werken in de zgn. ontwikke lingsgebieden te versnellen. Tevens kun nen in bijzondere gevallen aan provin cies en gemeenten credietera worden verstrekt. Voor uitbreiding van het personeel bij rijk, provincies en gemeenten in verband met het opstellen van werkverruimings plannen is f 1.5 millioen nodig. Boven dien moet f 6 millioen worden beschik baar gesteld voor de aankoop van grond en materialen. Tenslotte stelt de regering voor f25 imillioen te verstrekken voor voorschotten aan provincies, gemeenten en waterschappen. Met nadruk wijst mi nister Lieftinck er op da', dit bedrag alleen, bestemd is voor de vóór financie ring van werken die op dit moment niet ter hand zouden worden genomen in dien er thans geen werkloosheidsvraag stuk was. De financiering van woning bouw bijvoorbeeld valt hiér dus niet onder Voorlopig kan naar de mening van. de bewindsman met f25 millioen worden volstaan Indien de gelden vóór 31 De cember 1952 door "het rijk worden terug ontvangen, kunnen zij opnieuw worden gebruikt voor het verstrekken van voor schotten. Zelfs de gelden die pas in de loop van 1953 worden terugontvangen zullen nog dat jaar weer in de vorm voorschotten beschikbaar komen. Alwijzende houding van senatoren Uitbreiding van Tweede Kamer hangt aan zijden draad Veel voorstanders omgezwaaid, nu overdracht van stemmen mogelijk is gemaakt DE GERUCHTEN over een afwijzende houding van de Eerste Kamer ten opzichte van de uitbreiding der Tweede Kamer (van 100 tot 150 leden) worden bevestigd in het gisteren verschenen voorlopige verslag over de eerste vijf wetsontwerpen tot wijziging van de grondwet. Veel senatoren, die aanvankelijk voorstanders van een grotere Tweede Kamer waren, zijr zoals wij reeds verwachtten omgezwaaid nu de Tweede Kamer de amen- dementen-Andriessen heeft aanvaard. Bij het ene amendement is over dracht van stemmen wegens verblijf buitenslands als Kamerlid mogelijk gemaakt. Bij het andere is het aantal leden, dat aanwezig moet zijn eer de beraadslagingen kunnen beginnen, teruggebracht van de helft plus één tot een derde. redelijk argument aanwezig achten, kunnen „vele leden" zich er wel mee Trouw- en verlovingsringen Gistermiddag werd de voorlopige overeenkomst getekend in verband met de bouw van de 18 mijnenvegers voor Amerikaanse rekening, welke mijnen vegers ter beschikking van onze marine zullen löorden gesteld. De schepen zullen op Nederlandse werven gebouwd worden. Hiet zet minister Staf zijn handtekening onder de overeenkomst. Links: admiraal Carij Jones, rechts captain Cordon Ruioe. Staande vXn.r. de staatssecretaris, vice-admiraal H. C. W. Moorman, de Amerikaanse ambassadeur Selden Cliapin, Clarence Hunter, het hoofd van de M.S.A. (vroegere E.C.A.) en vice-admiraal A. de Booy. Hoewel de vage termen van het voor lopig verslag nog geen absolute zeker heid geven, kan men in ieder geval wel zeggen dat de uitbreiding van de Twee de Kamer aan een zijden draad hangt. Het voorstel is zoals men weet in deze kamer zelf aanvaard met 67 tegen 20 stemmen (Tegen: C.H.: Communisten en het grootste deel van de V.V.D.). Over de uitbreiding van de Eerste Kamer (van 50 tot 75 leden) dachten de Tweede-Kamerleden precies een der als over de vergroting van hun eigen kamer. Wonderlijk genoeg is het oordeel van de senatoren zelf over uitbreiding van hun college echter iets gunstiger. Ofschoon scheidene leden" hiervoor geen enkel verenigen. Sommige voorstanders behouden hun stem de uitbreiding van de Tweede Kamer niet zou doorgaan. Jongere Kamerleden Over de verlaging van de minimum leeftijd voor leden van de Tweede Ka mer en de provinciale staten van 30 tot 23 jaar zijn de meningen, zelfs onder par tijgenoten, nogal verdeeld. In de Tweede Kamer is dit voorstel aangenomen met 63 tegen 24 stemmen. (Tegen A.-R., C.H. S.G.P. en de heer Weiter). Aan het ontwerp tot handhaving var de minimumleeftijd voor de Eerste Ka mer op 30 jaar wordt weinig aandacht Na een oorlogservaring Duplicaat bevolkingsregister in het buitenland Van elk Nederlands archiefblad wordt telkens een afschrift gemaakt binnenkort op een plaats in het buitenland, waar de kans op vernie tiging gering is, een Centraal Bevol kingsregister zal worden ingericht bijgehouden. Dit register zal een afschrift bevatten van elk archief blad dat in ons land deel uitmaakt en zal uitmaken van een bevolkings register. Hiertoe heeft de regering besloten, zo schryft minister Beel aan de gemeente besturen, om de gerheenten in staat te het beëindigen van een even- 1 April Waarom, April. is het jouw wil om steids zo kil zo koud. te zijn. Zie, hoe ik ril, want door jouw gril mis ik de pril le zonneschijn. In Maart zat vaart. Heeft ons, gespaard. Lucht opgeklaard, op 't warme af. Maar jij vergaart ons rond de haard en neemt bedaard wat Lente gaf. April, ik wens dat die tendenz gauw uit mag zijn. Daar is een grens aan elk gedrens. Zie hoe 'k verflens. Geef ZONNESCHIJN! ROBBIE RADAR. tuele oorlog de vernietigde registers van bevolking en burgerlijke stand opnieuw te richten. De thans aangekondigde maatregel bevredigt niet in alle opzich ten, meent prof. Beel, doch de zorgwek kende toestand van de schatkist dringt er toe om er genoegen mee te nemen. Na het beëindigen van eventuele oor logshandelingen zullen de afschriften van de archiefbladen ter beschikking van de gemeentebesturen worden gesteld, in dien zü daar behoefte aan hebben. Het Rijk betaalt Het ligt in de bedoeling dat de mede werking van de Staten-Generaal zal wor den gevraagd om de kosten van de del duplicaat archiefbladen, die voor het copiëren van het bestaande archief- register zullen worden gebruikt, ten laste van het R\jk te brengen. Bovendien zullen, indien voor het ver vaardigen van de bladen werkloze hoofd arbeiders te werk worden gesteld, even eens de lonen van deze arbeidskrachten geheel door h$t Rijk moeten worden vergoed. geschonken. In de Tweede Kamer waren hier alleen de communisten en de V.V.D. met uitzondering van de heer Vonk tegen. Omtrent de aanpassing van de grond wet aan de souvereiniteitsoverdracht en wat daarmee verband houdt schijnt de verhouding in de Eerste Kamer ongeveer dezelfde te zijn als in de Tweede (alleen K.V.P. en P.v.d.A, vóór). Advertentie i Lekker warm en volkomen geruisloze vering t Deze zomer wordt in Edinburgh een raad voor Europa opgericht (Van een onzer verslaggevers) „Het werk van de Internationale Raad van Christelijke Kerken neemt ge stadig toe en wij zijn dankbaar dat het steeds meer de belangstelling van het gewone kerkvolk krijgt en dus niet meer alleen van de leidinggevende personen in het kerkelijk leven", zei ds Henry Pol, algemeen secretaris van de I.C.C.C. gisteren, toen wij hem op Schiphol ontmoetten bij het vertrek van ds J,C. Maris uit Haarlem en dr L. Praamsma uit Groningen, die voor deze raad hun reis naar Zuid-Afrika zijn begonnen. ■de Geref. Oecumenische Synode Amsterdam bezocht) en ook de Ne- Eij dit afscheid waren o.a. aanwezig burgemeester A. Warnaar van Waddinx- veen (adjunct-secretaris van de raad) dehoogleraren dr G Ch. Aalders en J J. v. d. Schuit en enkele Geref. en Chr Geref. predikanten. Vandaag vertrok ds Pol naar het Midden-Oosten, om daar een regionaal congres te Beyreuth voor te bereiden (Augustus a.s.). In Juli wordt in Edinburgh. Schot- lands hoofdstad, een regionaal congres gehouden voor de Britse eilanden. Maar er komen ook Scandinaviërs. Fransen, Zwitsers en Nederlanders, alsmede 150 Amerikanen. Het congres wordt voorbe reid door gen comité onder leiding de Ierse predikant W. J. Greer (die in Betoepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: te Amersfoort (voor „Zon Schild", toeg.) J. J. v. d. Krift te Kat wijk aan Zee. ingenomen: naar Leeuwarden (vac.-G. H. Steijn) W. Bartlema te Gas- selternijeveen. dankt: voor Coevorden (toez., B. Maarsingh) R. J. Ybema te Nieuw-Leusden (Ov.); voor Zwolle (vac. C. D. van Noppen) D. van Krugten te Soest. Geref. Kerken roepen: te Nunspeét J. H. de Boer te Nijverdal; te Oude-Pekela A." J. de Bakker te Onderdam (Gr.); te Blokzijl cand. J. W. Vlaanderen te Amsterdam. ingenomen: naar Middelburg- Blora (Java) H. Schut, hulpprediker te Montfoort (in opleiding voor de mission- e dienst); naar Vorden E. J. Duurse- te Westeremden, die bedankte voor Lioessens. dankt: voor Urk (vac. - W. Doo- renbos) J. R. Sybrandi te Winsum-Ober- gum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) ingenomen: naar Vrouwenpol der cand. G. Zomer te Utrecht, die be dankte voor Drogeham. Tweede Exloër- mond, Murmerwoude, Mussel, Nijmegen, Oud-Loosdrecht, Rozenburg. Ulrum en Zwagerveen - Zwaagwesteinde. idankt: voor Ten Post L. E. Oos- terhoff te IJsselmuiden. Chr, Geref. Kerken Beroepen: te Zaamslag J. G. Minnen te Huizen (N.-H.). Geref. Gemeenten Tweetal: te Werkendam D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen en W. C. Lamain te Grand Rapids (V.S.). in. Het is de verwachting, dat zowel in Beyreuth als in Edinburgh pen regionale raad wordt opgericht, gelijl. die reeds bestaan voor Noord-Amcrika. India, Ja pan, het Verre Oosten en Zuid-Amcrika. Bij dit aantal komen dan nog de raden voor het Midden-Oosten en West-Europa, welke met elkaar de Internationale Raad vormen. Volgend jaar wordt het derde wereldcongres van de I.C.C.C. in de Ver. Staten gehouden. Spanje betreurt de kerkschending Na de overval op Protestanten in Sevillia Spanje heeft Groot-Brittannië op zijn verzoek om opheldering medegedeeld, dat het de aanval, die Spaanse jongelui onlangs op een Protestantse kerk in Se- villa hebben gepleegd, betreurt. De Spaanse regering heeft beloofd, dat „overeenkomstig de wet" zal worden op getreden. Twee verdachten zijn gearres teerd, maar Spanje heef; geen echade- ading aangeboden, aldus heeft de Engelse minister van Staat, Selwynt Lloyd, gisteren in het Lagerhuis aan gekondigd. (Advertentie) Het lied der aethergolven WOENSDAG 2 APRIL 1952 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde muzié 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8 1 Gram 9.Ó0 Voor dè zieken 9.35 Gram 10.3 Morgendienst 14.00 Gram 11.20 „Het droom kasteel van Harold van Avezathehoorspe 12 00 Tenor en piano 12.33 Lichte muziel 12.55 Carillonspel 1 00 Nieuws 1.15 Prot. In terkerkelijk kwartet 1.50 soltete 2.45 Voor de meisjes 3.00 Kamerorkest en solist 3.45 Gram 4.00 Voor de jeugd 5.00 Meisjeskoor 5.20 Orgelspel 5.50 „Het defei auserie 6.00 Nieuws 6 30 Lichte muziek t Chr. organisatie- en jekbespreklng 7.30 solisten 9.15 Lijdensoverdenking I ensemble 10.00 Salonorkest 10.30 10.45 Avondoverdenking M.00 Nieuws Gram 11.20 „Hoe zit dat met mijn r. causerie. 11.35—12.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m.' I VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtengymnas- I tiek 7.30 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.50 om de deserteur te leren wat zijn plicht was. „Wat is er mat dat meisje gebeurd en wear- "ond was het meisje weer naar -I-V, 1I.1/L l.eM. rfe vin. boven gegaan en in een toilet.nou de schipper ha." ming: ..'t Is zotte zulle.. Ha., ha., ge zoudt oe dood lachen, maar als ge goesting in een schoon verhaal hebt luister dan een keer." Het was een schoon verhaal, doch het was - t m j eerder een drama dan een zotte klucht. de trap af. Toen nam zi, de kans waa Villa Elvire was de dichterlijke naam van het °m de comedic op te voeren waaraan deschip huis dat in werkelijkheid een kosthuis was voor Per cen eind had gemaakt., zwervers en arbeiders die nergens anders on- ijzer derdak hadden kunnen vinden. Zes Vlaamse grondwerkers waren tegen hun zin in de smeer boel ondergebracht. Het kostgeld was niet hoog, maar de madam van het huis, geholpen door de meisjes die voor haar dochters doorgingen, wist heel goed het weekgeld van de mannen naar haar beurs overgeheveld te krijgen. Met een borrel en de meisjes wist zij haar gasten binnen de muren van haar huis te houden. Tot laat in de nacht werd er gedronken en gezongen; van wat er nog meer gebeurde wilde de Vlaming niet spreken, de schipper was oud en wijs ge noeg om te begrijpen dat grondwerkers geen monniken waren. Een van hen, een jonge man nog, wilde dit niet altijd blijven verdragen, er zou een tijd van afrekening komen, zij groeiden naar de meerderheid en dan..." Zijn woorden en houding waren voor Willem een openbaring en hij prees zijn land gelukkig. Waarschijnlijk was zij iets te ver gegaan was de jongen een ogenblik zijn verstand kwijt- Eén volk, één taal. geen strijd tussen de delen geraakt, hij greep het meisje beet en smeet van burgers om de supprematie van het eigen deel. Hij herinnerde zich eigen ondervindingen in Walenland, waarbij hij in het Frans antwoord "^eventig maal zevenmaal met een stuk kreeg op een in het Nederlands gestelde vraag. Hij werd wel verstaan doch hardnekkig werd geweigerd zijn taal te spreken. „Dat komt omdat je voor een Vlaming wordt aangezien, ze spuwen op ons", verklaarde de Vlaming. Na het vertrek van de Vlaming dacht Willem nog lang na over de taalkwestie en zijn sym pathie was voor de Vlamingen met wie hij zich verbonden gevoelde. Het eerste gloren van de C. BAARDMAN nieuwe dag was al tot boven de bergen uitge klommen, toen hij weer in zijn bed stapte voor Ontslagen bij duimstokkenfabriek Drachten Nu Canada en Australië de invoer van duimstokken hebben gestaakt, heeft Schuil's duimstokkenfabriek te Drachten 42 van de 126 personeelsleden ontslag aangezegd. Een kaaiman op school In de school van hecht en sterk in Commowijne (Suriname) werd grote op schudding gewekt doordat de leerlingen een kaaiman in de klas ontdekten. Een paar schooljongens slangden er in, het 1.85 metende dier met een stok te doden. een korte rust. Straks zou hij met Toos weg- „Maar waarom deed zij dat?" vroeg Willem, wandelen naar het licht dat nu nog schuchter op ,.Om de franken zulle., om de franken., het de bergtoppen washet leven was mooi, on- as ook een manier om het kostgeld hogérop danks de Vlaamse kwestie... was er wel een geen borrel weten en de meisjes keek hij niet te brengen." Vlaamse kwestie.... elk vogeltje moest Na het werk en het eten ging hij naar bo- „Zo., zo", deed Willem weifelend.^ zingen joa^s het gebekt was. deed Willem weifelend. tejezen en te tekenen, want hij wilde „Ja, zo is het", antwoordde de Vlaming, „de Hij schrok wakker van het schurende geluid vrat worden in de wereld. Madam had hem al Walen zien ons met hun achterwerk aan. maar van kettingen welke over ijzer gesleept werden, dikwijls gezegd dat zij niet voor haar genoegen als het om franken gaat. weten zij rare mtdde- Dat was de roep van de ontwakende dag, die kostgangers hield die zo weinig betaalden. Het ten toe te passen stLh.ept" zl|" sla-!phuUt- b'"™"0/0™- Bf' lage kostgeld moest op de een of andere wijze Veel vertelde de Vlaming van de verhoudtn- haagltjk rekte hij zich uit; hij behoefde niet te goed gemaakt worden. In haar huis was dit heel gen tussen Vlamingen en Walen. Bitter beklaag- varen, voor hem lagen andere uitzichten open. gemakkelijk: een borrel en een pretje met de de hij zich over het feit dat zij in Walenland Maar de wekroep gold hem ook. straks zou de meisjes was een niet te versmaden wijze van Frans moesten spreken terwijl de -Walen in Eben-Haezer afvaren en waar moest Toos dan tijdpassering voor jonge mannen, die een véél Vlaanderen hun taal spraken en door elke Vla- bl'Jv®n? te laag kostgeld betaalden. ming in het Frans beantwoord wensten te wor- Gehaast wierp hij de dekens af en na een De jongen deed echter alsof hij haar niet be- den. Of was het. geen schandaal dat zelfs de kattenwas in een puts Maaswater schoot hij zich greep; geen enkele avond kwam hij naar bene- straatnamen in Antwerpen tweetalig waren, ter- ae fijngewêven Zondagse trui aan Hij greep uit den om mee te doen aan de drinkgelagen waar- wijl in Walenland het Frans genoeg was. Alles de verborgenheid van de diepe hangkast het door het huis beroemd was Toen haar woorden in Vlaanderen was tweetalig, zelfs de uitroepen blauwe pak en toen was hij het heertje, gereed niet hielpen greep Madam naar sterker midde- der conducteurs bij de spoorwegen. het Frans om met zijn meisje uit te gaan. len. Zij stuurde een van de meisjes naar boven voorop natuurlijk, maar de Vlamingen zouden IWordt vervolgd) uilsvrouw 9.00 VPRO: 10. Voor de vrouw 1,1.00 Schoolradio VARA: to 10.30 Gram 10.4 i 12.00 Voordracht 12.15 Lichte Sopraan en orgel 12.55 Kalender 1.00 ,vs 115 Accordeonorkest en solist 1. iduo 2.00 Gesproken portret 2.15 Piano- ,.De brievenbus gaa o.l.v. Regln; iria 6.15 Vrijheid", causerie 7.15 Gram VPRO: 7.30 Voor de jeugd VARA: 8.00 Nieuws 8 05 P( litiek commentaar 8.15 Promenade orkest, koor en solisten 9.00 Aetherforum 9.40 Lich te muziek 10.15 Programma gewijd aan h Joodse Paasfeest 10.45 Reportage 11.00 Nièu> 11.1512.00 Gramofoonmuzlek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muziek 12.30 Zang 1.00 Gra 1.25 Gev programma 200 Nieuws 210 Oo getulgeverslagen 2.30 Dansmuziek 3.00 O kestconeert 4 00 Hoorspelen 5.00 Lichte m- ziek 5 45 Voordracht 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Lichte muz: 7.45 Causerie 8.00 Gev programma 8.45 Cf serie 9.00 Koor- en orkestconcert IC Nieuws 10.15 Koor- en orkestconcert 11 Hoorspel 11.45 Parlcmentsoverzlcht 12 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.13 Lichte ziek 12.45 Voordracht 100 Parlementsc...- gHf' 1 15 Orkestconcert 2.45 Voor de kln- 3.00 Voor de vrouw 4.00 Gram 4.30 Voor de soldalen 4.fUi ist 5.15 Mrs Dale' .00 Orkestconcert 7.0Ö Vlooi Orgelspel 7 45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 g Hoor5pe, 10 j,. PEPERMUNT FRANKRIJK. Natioanal Pi BRUSSEL. 324 m. 12.34 Gram 12.50 Koersen 12.55 Gram 1.01 1.15 Gram 2.00 Schoolradio 3.30 Gran 16 Vi Nieuws Operettemuziek Radiofeuilleton 8.00 Omroeporkest Ricbeeck-Festival 5.10 Gram 3.30 Voordracht 5.4Ó Boekbepreking 6.00 n 6.30 Voor de solda- lano 7.5( 9.00 Ac- 4.00 Gram 5 00 Niei_... Orgelconcert Ï.OO Gram 7.45 Nieui Gram 8.15 Groot Symphonle-orkest. (Advertentie) Inauguratie prof. v. d. Berg Pastorale psychologie in Utrecht - Gisteren aanvaardde dr J. H. van den Berg. zenuwarts te Utrecht, zijn ambt van bijzonder hoogleraar in de pastorale psychologie en psychopathologie te Utrecht me' het uitspreken van een rede over Psychologie en theologische anthro pologic. De bijzondere hoogleraar in dit nieuwe leervak noemde het een moedige daad, een leerstoel daarvoor aan de oude, door de tijd zo stevig geworden zetels der theologische faculteit toe te voegen. Naar zijn weten is dit een gebeurtenis zonder precedent. De veranderingen die de psychologie thans doormaakt, is volgens spreker niets dan een terugkeer naar de moederbodem waaruit zij ontstond: het Evangelie, tevens de moederbodem van een Christe lijke. d.i. Bijbels verantwoorde, mensen beschouwing. „Na veel omzwervingen en bedenkelijke uitspattingen keren psycho logie en theologische anthropologie als twee vèrloren dochters terug in het huis van oorsprong". Aan het einde van zyn rede zeide dr Van den Berg, die reeds aan het semina rie der Hervormde Kerk te Driebergen de beide vakken doceerde, dat het aller minst zyn bedoeling is van de studenten hele of halve psychologen of psychiaters te maken. Doch de pastorale psychologie is de wetenschap, die de pastor kan hel pen de gezonde en zieke mens met begrip tegemoet te treden. Alle onderwijzers weer ter keuring Om leerlingen te beschermen- tegen besmetting Alle onderwijzers, leraren, maar ook volontairs, godsdienstleraren, surveillan ten en iedereen, die voor de klas staat, zullen voor het eerst of opnieuw onder zocht moeten worden op tuberculose, in dien de Kamers accoord gaan met het thans ingediende wetsontwerp Bescher ming Leerlingen tegen Besmettingsge vaar. Het betreft hier ongeveer 80.000 personen, die in twee jaar tijds op t.b.c. zullen worden onderzocht. Dit wordt door het Rijk betaald (kosten ƒ40.000), evenals eventuele sanatoriumkosten (ra ming maximaal ƒ50.000). Bovepdien wordt door het nieuwe wetsontwerp (de huidige wet dateert van 1934> voorkomen dat personen, van wie bij het eerste onderzoek blykt, dat hun de gezondheids verklaring niet kan worden gegeven, al leen op grond van hun aanstelling aan spraak zouden hebben op een langdurig verlof met behoud van salaris. Examens boekhouden ei> bedrijfsleer De examens Boekhouden en Bedrijfsleer an de georganiseerde landbouw zullen dit Jaar worden gehouden op 24 en 25 April. Aanmeldingen bij het Ex«-- gische plein 6, Den Haag. lenbureau, Bel- C.N.S.-school te ColiJnspïaa, Haak-Groenewegen (tijd.); aan inslnger- -ehool te^IJmuiden mej. E. van Dillcwijn te De Theologische Hogeschooldag der Geref. Kerken is een week vervroegd en zal Mei in Kampen worden gehouden. intelijke_onderwijsinspecteurs uit - godsdienstige opvoeding De oude Ned. Hei dorp (N.-H die larr medewerking kerk van Oude Nie- Hijk ln verval is. zal gere ireerd worden. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 1 April Geslaagd doet ex ethnologic: de heer F. C. Kamma te Leiden. AMSTERDAM, (Gem. Univ.), 1 April Geslaagd: doet klass. letteren: G. Rottink. Nijmegen: Cand. psychologie: mej. G J. Dijkman. TILBURG. 1 April (Psychologisch pae- dagogisch Instituut Geslaagd: paedagogiek Mn A,,J—- "-Tdagoglek S.V.D.,

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2