JHeutue ÖTounxnt Koningin Juliana en de naar de Verenigde Duizenden staarden het vliegtuig na voor het in de wolken verdween Prins op Staten weg Weer een Meteor neergestort bij vliegbasis Twente De nieuwe premier ontmoet slechts tegenstand Wist IJ DINSDAG 1 APRIL 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnetnenten- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie ên dertigste Jaargang No 9395 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor leicfen en Omstreken „Stantpastlclj ts gheblwen mgn tiert in tcgljenspoet" Géén April-mop Vierde staatsiebezoek DE REIS VAN KONINGIN JULIANA en Prins Bernhard is begonnen. Nadat zij vanmorgen om tien over half elf per auto van het paleis Soestdijk waren vertrokken en een half uur later op Schiphol waren aangekomen, namen zij om kwart voor twaalf plaats in de viermotorige K.L.M.-DC G Prinses Beatrix. Enkele minuten later nam het vliegtuig zijn aanloop en verdween, nagestaard door enkele duizenden aanwezigen, om vijf minuten voor twaalf in de wolken. Een koninklijke reis is op een zonnige lentedag begonnen. Op Schiphol werd medegedeeld, dat Koningin en Prins naar thans wordt verwacht de terugreis uit de Nieuwe Wereld zullen aanvaarden op 27 April. Vlak voor het vertrek spraken Koning in Juliana en Prins Bernhard in de Icahal op Schiphol beiden enkele woorden voor een drietal microfoons van radio, televi sie en film. „Wij zijn nu op weg naar Amerika", zei de Koningin. „Wij verheugen er ons bij zonder op. Ik geloof, dat het heel nuttig is. dat op deze wijze contacten worden ge legd tussen verschillende volkeren. Ons wacht een lange reis door de Verenigde Staten. Wij zullen een heleboel verschil lende steden bezoeken en als wij terug komen wie reist kan veel verhalen zullen wy veel hebben te vertellen.-' „Ik verheug mij er in het bijzonder op om nog even naar Canada te gaan. AI zal mijn bezoek aan dit land onofficieel zijn, ik ben toch vreselijk blij om er te komen." Grootste vertrouwen" Daarna zeide Prins Bernhard achter de microfoons: „Ook voor mij is deze reis bijzonder aangenaam. Ik heb in Ame rika veel vrienden en ken een groot ge deelte van het land. Eén woord wil ik hier zeggen voor dit Nederlanders, die er zich ongerust ovei naken, dat wij de reis per vliegtuig ondernemen. Ik wil niet nalaten hier te zeggen, dat wij het grootste vertrouwen hebben in de K.L.M. Wij beschouwen ons op zijn minst gezegd even veilig in de lucht als in een auto op weg van Soest dijk naar Amsterdam, soms zelfs veiliger. Wanneer er mensen zijn, die de overtui ging hebben, dat het einde van een men senleven voorbestemd is op een bepaald moment, dan hangt dat heus niet af een transportmiddel, waarin len reist". Op dit punt van zijn vlot a l'impro- viste gehouden korte afscheidsrede vulde Koningin Juliana deze aan met de in stemmende woorden: „Dat is ook mijn mening; ik zou ook best de kinderen per vliegtuig willen laten reizen". Talloze agenten en marechaussées zorgden voor de afzetting. De duizenden belangstellenden werden naar de gang boven het restaurant gedirigeerd en de officiële genodigden werden toegelaten in de ICA-hal De Amerikaanse en Nederlandse vlag gen wapperden bij de hoofdingang in het Oranjezon-netje, terwijl de ene grote auto na de andere de vele hoogwaardig heidsbekleders naar de ICA-hal bracht- Zij stapten allen uit op het platform en verzamelden zich in een afgesloten gedeelte van de ICA-hal. Daar waren 0.a. de minister-president dr W. Drees, minister Wemimers, minister Lieftinck, alsook de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en zijn Canadese ambt genoot Vierce Dupuy. Om 11-07 uur reed de koninklijke wa gen het vliegveld op. De president-direc teur van de KLM. dr A. Plesman, ont ving de koninklijke gasten. Zij traden de ICA-hal binnen en onderhielden ZLch 25 minuten lang met de vele genodig den. De Koningin was gekleed in een bruine bontmantel, waaronder een grijs mantelpak met zwarte biesjes langs de revers en om de zakken, en een witte blouse, afgezet met kant. Heur haar ging gedeeltelijk schuil onder een wit lente- hoedje met een voile. Prins Bernhard was gekleed tn een grüs costuum, in zijn knoopsgat droeg hij een witte anjer. Terwijl het gevolg van het Koninklijk Paar, onder wie zich ook minister Stik ker 'bevindt, vrijwel onopgemerkt het toestel binnenging, begeleidde dr Ples man het Koninklijk Paar om half twaalf naar de negen bemanningsleden van het vliegtuig, die in een andere hoek van de 1.C.A.-hal op en rij waren opgesteld. Hij stelde de gezagvoerder. H. Groene- veld, aan Koningin en Prins voor. waar na de heer Groenevelt zelf zijn acht col legae bij het Koninklijk Paar introudu- ceerde. Vervolgens viel plotseling in de hal. die tot op dat moment eo vol ge roezemoes was geweest, een absolute stilte toen de Vorstin en de Prins de reeds gememoreerde woorden voor de microfoons uitspraken. Intussen was het twintig minuten voor twaalf geworden en hadden de beman ningsleden hun plaatsen in het toestel ingenomen. Uit de cockpit staken de Nederlandse en Amerikaanse vlag. Aller ogen waren op het toestel gevestigd. Uit de I.C.A.-hal schreed de Koningin met dr Plesman aan Haar zijde en daarachter Prins Bernhard, gevolgd door de voor naamste gasten. Bij de roltrap schudde het Koninklijk Paar ten afscheid vel? handen, terwijl film- en persfotografen dit moment op de gevoelige plaat vereeuwigden. Om kwart voor twaalf precies bestegen Koningin en Prins de roltrap. Vóór zij het toestel binnentrad wuifde Hare Ma jesteit naar de vele honderden belang stellenden. die achter de afzetting hun Vorstin uitgeleide deden Daarna trad zij het toestel binnen, gevolgd door de Prins en gelijktijdig werden de beide vlaggen uit de cockpit naar binnengetrokken, waarna de Koninklijke Standaard uit gestoken werd. Een minuut later taxiede de grote machine, nagewuifd door alle aanwezigen, de startbaan op. D, DC 6 verdween enkele minuten later, hoog in Vierde staatsiebezoek Dit is het vierde staatsiebezoek, dat Koningin Juliana aan bevriende landen brengt: eerst Frankrijk, daarna Engeland en Luxemburg, en thans de Verenigde Staten. Onze Vorstin wacht daar aan de overzijde een zeer bezet programma, vriendelijk volk, dat ons land en zijn Koningshuis een warm hart toedraagt Prinses Wilhelmina was vanmorgen op het paleis Soestdijk aanwezig om van het Koninklijk Paar afscheid te nemen. Ook de vier prinsesjes bleven thuis ze mochten niet de school verzuimen voor Schiphol. Zo valt dus de eer van de reis te beurt ,DC-6 Prinses Beatrix. Dit toestel zal heten. is reeds tienduizend uren in de lucht ge weest en heeft een totale afstand van vier millioen kilometer afgelegd. Het vliegtuig dateert uit eind 1948 en is ge registreerd onder de letters PH-TPT. Sedert twee dagen stond de Prinses Bea trix op Schiphol, waar het toestel aan een zorgvuldige inspectie werd onder worpen. Tijdens de reis verblijven de Koningin en de Prins in de kleine cabine achterin het vliegtuig. De grote cabine voorin wordt ingenomen door het gevolg, dat uit ongeveer twintig personen bestaat. Bloemen op weg Gisteren zijn per vliegtuig duizenden van Aalsmeers prachtigste bloemen geschenk der Hollandse bloemisten naar Amerika gezonden. Deze eerste ding (voor het galadiner van 4 Aprilj volgt nóg een vliegtuig) is bestemd de grote receptie van 3 April in de Army and Navy Club te Washington. De Ko ningin zal aan zestien gewonde Korea- strijders een boeket overhandigen. Vannacht in Gander Hedenavond om negen uur zal de Prin ses Beatrix arriveren op het vliegveld! Gander op Newfoundland (Canada). Daar zal het Koninklijk Paar de nacht door brengen. Morgenochtend om half twaalf vertrekt het toestel naar Washington, waar om vier uur 's middags president Truman onze Koningin en Prins welkom Piloot op slag gedood Toestel kwam in botsing met een andere straaljager en vloog tegen boom Vanmorgen omstreeks kwart over tien is bij het gehucht Deurningen, op vijf kilometer afstand van de vliegbasi^ Twente, weer een Gloster Meteor- straaljager neergestort. De piloot werd op slag gedood. Het toestel be hoorde tot een formatie van vier en was me een van de drie andere ma chines in botsing gekomen. Dit andere vliegtuig werd slechts licht bespha- digd en kon veilig op de vliegbasis landen. De neergestorte Meteor is volkomen vernield. De brokstukken liggen over 200 meter verspreid. Uitstromende kero- heeft evenwel geen brand veroor- De machine kwam uit de richting van de vliegbasis Twente zeer laag aange vlogen. Een ooggetuige verklaarde: „Hij vloog vlak voor mijn neus langs". De toppen van de bomen bij een boerderij werden bijna alle geraakt. De machine kwam terecht in een weiland van de heer Grote Koehorst, op ongeveer hon derd/vijftig meter afstand van de drie sprong Deurningen - Weersselo - Gam- melke. Sedert 1 Januari 1951 zijn in ons land j reeds in totaal zestien straaljagers verongelukt, waarvan aoht in de loop van 1952. Bij deze ongelukken werden veertien personen gedood. Worden de Meteors indien besloten mocht worden Europese productie van de Ouragan. Dit laatste is hard nodiig, daar het toestel tot de zelfde klasse behoort als de Russisohe MIG-straaljager en de Amerikaanse Sabre en het Westen een grote achterstand heeft. De maximum snelheid van de Franse sit raai jager ligt dichter bij de snelheid van het geluid dan die van de Meteor en de Vampire. Bovendien is Ouragan veel beter wend baar dan de andere machines. Wat er eventueel zal gebeuren met de 10 Meteors, die Fokker voor eind 1953 moet leveren aan de Nederlandse en de j Neo-Destour. Hij is van oordeel, dat Bak- Belgische regeringen, is vanzelfsprekend koesj bezig is een kabinet te vormen een groot vraagteken. I onder Franse druk en daarom voelt hij vervangen De mogelijkheid bestaat, dat ook in is land de verouderde Gloster-Meteor zal plaats maken voor de betere Franse straaljager Ouragan genaamd. Deskun digen van de Navo onderzoeken zo meldt de Volkskrant in Frankrijk, welke mogelijkheden het toestel voor die Europese kiohtmaohten biedt. De machine is een produot van Dassault; ze uitgerust met een straalmotor van Engels ontwerp (Rolls Royce Nene), welke in Frankrijk in licentie wordt gebouwd. Het toestel heeft zgn. „pijl"- vleugels en z'n maximum-snelheid ligt n en nabij de 1000 km per uur. Het blad meldt, dat Prins Bernhard voornemens is, na z'n Amerikaanse reis met majoor Gerben Sonderman, imvlie- van Fokker, een bezoek aan de Dassault-fabrieken te brengen. De Fokkerfabrieken zullen vermoe delijk trachten de licentierechten te Snilselaar meen! Iets ongewoons in het vliegtuig gebeurd „Wü zijn er van overtuigd dat vlak voor het neerstorten van de ..Koningin Juliana" iets ongewoons aan boord van het vliegtuig is gebeurd", aldus deelde de heer A. D. Snltselaar. onder-directeur van de KLM. afdeling Operations, gis teren over het verongelukken van het KLM-toestel bij Frankfort mede. „Uit de instrumenten blijkt, dat het weerbericht was ontvangen. De hoogte meter was niet defect, maar het toestel vloog met een snelheid van tussen 224 en 240 km per uur het bos in. De n male landingssnelheid ligt tussen 176 192 km". Wat d- deskundigen het meest bezig houdt is het feit, dat de radio van het vliegtuig vlak voor het neerstortte en verbrandde, vijf minuten lang heeft gezwegen. „Wij weten niet hoe wij moeten klaren wat er gebeurd is". Algemeen verwacht men, dat de uit komsten van het onderzoek eerst het volgend jaar gepubliceerd zullen den. De laatste hoop heeft de commissie var. onderzoek nog gevestigd eventueel getuigenis van een levenden. Beiden kunnen zich op het ogenblik nog niets van de ramp her- De stewardess, mejuffrouw Truus Gau- tier zal waarschijnlijk nog in het laatst van deze wéék naar Néderland kunnen worden overgebracht. Gisteren zijn drie Nederlandse slacht offers ter aarde besteld, n.l. de kapitein ter zee b.d. ir N. J. C. Smit (in H'sum). de heer H. A. Bennink (in Rekken) Bloedbad in Indo-China: Ruim 1000 rebellen gedood In strijd bij Tonkin-Baai Vijf bataljons van de Vietminh totaal ongeveer 5000 man zijn door de Franse troepen in Indo-Chino naar de Golf van Tonkin gedreven en doen op het ogenblik, met de zee in de rug, 9 hopige pogingen om uit te breken. De Fransen hebben een vijfde vai vijandelijke troepen vernietigd of gevan gen genomen. In totaal werden 1049 -- gedood en 1062 gevangen gemaakt. De Fransen bestoken de vijand te land. vanuit de zee en met vliegtuigen. De Franse ministerraad heeft besloten Jean Letourneau, minister voor de ver bonden staten van Indo-China, te belas met de functie van Hoge Commissa- in Indo-China. Letourneau zal lid van regering blijven, doch in Saigon ge- stationneerd zijn. Weer een burgemeester in Drente geschorst Onregelmatigheden bij fabrieks- bouw in Roden De overtredingen van de Wederopbouw- wet bij fabrieksbouw, welke de laatste tijd in de Drentse gemeente Roden zijn begaan, hebben opnieuw tot moeilijk heden geleid. De Gedeputeerde Staten van Drente hebben hierin aanleiding ge vonden om H. Helwerda. burgemeester van Roden, te gelasten zijn werkzaam heden als zodanig te staken. Deze moeilijkheden bestaan uit on regelmatigheden, door de burgemeester buiten de kring van zijn ambtsbezigheden begaan. - Burgemeester P. D. Edel, burgemeester van Peize, is tijdelijk belast met de waar neming van het burgemeestersambt van Roden. (Artikel 66 van de Gemeentewet geeft Gedeputeerde Staten de bevoegd heid de burgemeester voor één maand te schorsen. Na deze tijd kan de Kroon deze schorsing overnemen en betrokkene opnieuw voor drie maanden schorsen Red.). Ver in de woestijn worden de ex-premier van Tunesië, Mohammed Chenik en drie van zijn ministers, die onlangs werden gearresteerd, door de Fransen gevangen gehouden. De foto tooont de vier gedetineerde politici tijdens hun dagelijks wandelingetje. Ze helpen elkaar bij het afdalen van een zandheuvel Het wil niet vlotten in Tunis: Geen enkele nationalistische leider is meer op vrije voeten vankelijk zou Bakkoesj vandaag met zijn e ministers worden geïnstalleerd, daarvan is niets terecht gekomen. En het ziet er niet naar uit, dat hij spoe dig zal slagen, want de meeste represen tatieve leiders in Tunis kunnen zich met de opvattingen van de nieuw benoemde premier allesbehalve verenigen. Met name is dit standpunt ingenomen door Hedi Noeira, de tweede secretaris Bompakket bezorgd op Duits consulaat in Den Haag Bestemd voor leider van Duitse legatie Een briefpakket met explosieven, bestemd voor de „leider van de Duitse delegatie" is Maandagmiddag op de postkamer van het Duitse consulaat te Den Haag tijdig ontdekt en in handen van de Nederlandse politie gesteld. nalistische leider meer op vrije voeten. In bepaalde kringen denkt men thans, dat Bakkoesj in arren moede zijn op dracht tot vorming van een kabinet maar zal teruggeven. Het Tunesische vakver bond heeft voor vandaag een algemene staking afgekondigd. Ongeregeldheden worden echter niet verwacht De heeft alle berichten over de staking uit de kranten geweerd. Ondanks de op roep van de vakvereniging werkten de openbare diensten vanmorgen normaal. De Franse autoriteiten vinden de staking een zuiver politieke demonstratie en heb ben ambtenaren, die daaraan zouden meedoen met straf bedreigd. De markten werden op de gewone tijd geopend, doch er werden weinig goederen aangevoerd. In de Arabische wijk bleven vandaag de winkels gesloten. In Tanger, waar Zondag ook onlusten uitgebroken, was het gisteren Hier kwamen twee Marokkanen leven, toen de politie optrad tegen een man, die anti-Franse leuzen uitschreeuw- .de. Pakistan zal, gesteund door vijftien rustig. De ongeregeldheden daar Arabische en Aziatische landen (waar- hadden 35 Marokkanen het leven gekost, onder Indonesië), morgen de Veiligheids- terwijl 15 politiemannen en 120 inheem- raad verzoeken een spoedbijeenkomst te sen werden gewond. Volgens hardnek- beleggen, teneinde het Frans-Tunesische kige geruchten waren de leiders van geschil te bespreken. Het pakket was gericht aan het höofd in de Duitse delegatie, die op het ogen blik met vertegenwoordigers van Joodse organisaties onderhandelt over schade vergoedingen aan verdreven en gestorven Duitsers van Joodse bloede. Het uit Amsterdam afkomstige pakket wekte door vorm en gewicht argwaan. De Nederlandse politie stelt thans onder leiding van de procureur-generaal in Den Haag een onderzoek in. Zoals men weet, werd onlangs een dergelijk pakket gezonden aan de West- duitse bondskanselier dr Adenauer. In Duitse kringen te Den Haag is men /er deze aangelegenheid zeer terughou dend. Te Bonn werd inmiddels verklaard, ar drie pakketten zouden zyn ge weest. Zulks wordt te Den Haag ontkend. De Nederlandse politie weigert han gende het onderzoek alle inlichtingen. Volgens doorgaans betrouwbare bron te Bonn wekten niet alleen vorm en ge wicht van het pakket, doch eveneens een opschrift in het Frans de argwaan. Het opschrift luidde: „Aan de leider van de Duitse delegatie te Den Haag" Als adres was de paspoortafdeling vai het Duitse consulaat te Den Haag opge geven, waar alle poststukken voor Duitse onderhandelaars binnenkomen. Israël en Groot Brittannië De Israëlische minister van Buiten landse Zaken. Mosje Sjaret, heeft op eer persconferentie in Tel Aviv verklaard dat zijn besprekingen te Londen de weg ge opend hebben voor Britse financiële hulp aan Israël. Israël zou in Engeland mili taire uitrusting blijven kopen. Premier Cchurchnl had hem meegedeeld, dat hij altijd Zionist is geweest en een vriend van Israël zal blijven. De Oostenrijkse kanselier, rir Leo pold Figl, zal Engeland, Amerika Frankrijk bezoeken. Zijn verblijf in Engeland duurt van 711 Mei. Op 12 Mei wordt de kanselier te Washington wacht en op 24 Mei vertrekt hij Frankrijk. Tientallen doden en vele gewonden Portugese trein werd verpletterd door rotsblokken Op ongeveer 10 km van Lissabon, vlak bij de vuurtoren „Boa Viagem", hetgeen „goede reis" betekent, heeft gisteren een ontzettend ongeluk plaats gevonden. Een propvolle passagierstrein was juist ver trókken van het station Cascais, toen onder groot geraas een enorme massa aarde cn rotsblokken, die door de zwarc regens van de laatste dagen waren los- gespoeld, op de trein stortten. De reizi gers, die niet onmiddellijk door dï massa's werden verpletterd, werden door hun coupé's geslingerd en zwaar gewond. De middelste wagens van de trein wer den onder rotsen en aarde bedolven. Een onafgebroken rij ziekenauto's bracht de slachtoffers over naar ziekenhuizen ir Lissabon. Volgens nog onbevestigde be richten vonden enkele tientallen perso nen bü deze ramp de dood. De aardstorting had een breedte 30 meter en de aardmassa stortte va meter hoogte op de trein. De beste wensen Vandaag zijn Koningin en Prins naar de Verenigde Staten vertrok- en onze beste wensen vergezellen hen. Dat geldt ook de reis zelf. Onze beste wensen: dat betekent een behouden n behouden aankomst over de en straks een behouden terug keer in het vaderland, waar de kinderen •achten. Onze beste wensen: dat heeft even- _»ns betrekking op het doel, waarmede deze reis wordt ondernomen. Het is een officieel bezoek. Dat geeft aan dit be zoek een bijzonder cachet. Maar daarmede is van dit bezoek stel lig niet alles gezegd. Wy willen er tevens uiting in i' trekkingen tus: i het onze. Er wordt onder ons volk, dat een ge legenheid om critiek te oefenen niet gaarne ongebruikt voorbij laat gaan, ook wel critiek op Amerika gehoord. Men kan ook niet staande houden, dat door dit grote land steeds de juiste houding aangenomen. Niet alleen echter is op dit ogenblik deze critiek weinig opportuun, maar veeleer betaamt het ons juist nu met dankbaarheid te gewagen van al hetgeen Amerika in een reeks van jaren gedaan heeft ten bate van onze veiligheid en ons economische herstel. In deze reis van ons Koninklijk Paar over de oceaan zien wij een vrucht en tevens een middel ter verdere bevorde ring van het samengaan van Amerika en Europa op zo menig terrein en in beider welbegrepen belang De reis zal een vermoeiende zijn en aan de hoge reizeigers zullen zware eisen worden gesteld. Wij willen niet verbergen, dat wij niet geringe verwach tingen hebben, ook voor wat betreft het woord dat onze Koningin bij meer dan één gelegenheid zal weten te spreken. Zij bezit ook op dit gebied wel een bij zondere gave. Zij zowel als de Prins mogen er zich van overtuigd houden, dat zeer velen hun het gebed meegeven als de beste vriend op deze tocht De huurverhoging Het huidige Kabinet zal in zake de huren geen beslissing meer nemen. Een ambtelijke commissie heeft aan de regering advies uitgebracht. Maar he; is nog geen advies van de regering. Dit constateert ook Het Vrije Volk. De knoop, schrijft het blad, zal op zijn vroegst pas deze herfst worden doorge hakt. En dan vervolgt het blad: „Voor de vraag, hoe dat zal geschieden, voor do vraag, of inderdaad de huurverhoging vooral aan de volkshuisvesting ten goede zal komen, is de uitslag van de verkie zingen van groot belang". Wij veroorloven ons een bescheiden vraag: wanneer het blad nu zo graag wenst dat het met de huurverhoging zo gaat als het bepleit, betreurt het dan niet dat het huidige kabinet niet zelf met zo'n voorstel is gekomen? Het heeft er toch alle gelegenheid voor gehad? Of ziet het kabinet, ondanks de schone mo tivering, tegen de huurverhoging op? En wacht men daarom maar liever op de herfst? Dan zijn de verkiezingen inderdaad al weer even achter de rug. En het zal aan die verkiezingen wel niet vreemd zijn dat het socialistische blad thans boven zyn commentaar schrijft: ..Nu geen huurverhoging". Nu niet. Straks wel. Gelijkstelling Moet men de socialistische pers geloven, dan is he; met de socialis tische denkbeelden voor wat betref; de deze relletjes afkomstig uit de Spaanse gelijkstelling van het bijzonder met het me van Tanger. openbaar onderwijs al lang in orde. Daar in Safi, aan de Westkust van Marokko,om begrijpt men in die kring van de het gisteravond weer niet rustig, verontwaardiging, welke te Deventer onder de confessionele partijen is ont staan, ook niet veel. Te Deventer hadden B. en W. bij monde van een wethouder van de PvdA voorgesteld om de uitkering per leerling de bijzondere kleuterscholen J. H. Feuth uit Wassenaar (in R'dam). pen). DAT als eerste overheidsvacantiebe- drijf (uitgaande van de gem. Rolde, Gro ningen, Veendam en Hoogezand-Sappe- meer) nog deze zomer De Berenkuil te Rolde in gebruik kan worden genomen (capaciteit 570 gasten). DAT een Urgentieplan Industrievesti ging Overijsel is bekend gemaakt, waar in o.m. wordt gepleit voor een afvoer kanaal t.b.v. vestiging van chemische fabrieken. DAT de Amerik. mil. attaché, kol. Bid- well, Donderdag in Roosendaal niet al leen aan de legeraalmoezenier L. v. d. Vrande, maar ook aan de kapt. G. C. Uyl- dert uit Heemstede de Bronzen Ster zal uitreiken. DAT Vrijdag in Roosendaal groene baretten worden uitgereikt aan leden van het Korps Commando Troepen. DAT deze week het voorschip van de in de oorlog gezonken tanker War Diwan in de Wielingen zal worden gelicht door er lucht in te pompen. DAT 150 doktersvrouwen deze week in A'dam huis aan huis zullen collecteren Simavi (medische hulp in de tro- DAT in het mil. herstellingsoord Aar denburg te Doorn een geestelijk centrum is geopend met een Prot. en een R.K. vleugel. DAT tijdens de 150ste jaarverg. van het Ned. Genootschap van Heilgymnastiek tot erelid werden benoemd dr G. Chapchal, privaatdocent te Utrecht en de Enschedese arts dr H. H. Louis. DAT het art. in de Eindhovense politie verordening, op grond waarvan de Jehovagetuigen werden veroordeeld we gens colportage, thans is geschrapt daar de Hoge Raad het in strijd achtte met art. van de grondwet (persvrijheid). DAT voor de bouw van 70 premie- en woningwetwoningen in Eindhoven laagste inschrijvers waren C. v. d. Nieu- wenhuizen te Best met bijna flf mil lioen (massa), gebrs. Loomans te Eind hoven met ƒ920.000 (perceel 1) en H. Fick te Eindhoven met ƒ640.000 (per ceel 2). DAT de Ned. kustvaarder Globe (367 ton), die bij Wales in nood verkeerde, door een sleepboot naar Falmouth wordt gebracht en de Borneo (342 ton), die op 22 Maart bij Cumberland aan de grond liep, Whitehaven is binnengesleept. DAT mej. J. Boekee uit Leiden, secr. van de Ned. Jongeren Federalisten, be noemd is in het bestuur van de Europ. overkoepelende org. Merkwaardig vonrtis in Amsterdam Schuldig, maar geen straf na snuffelen in as-emmers Reeds 138 straatpiralen niet opgesloten, omdat er plaatsgebrek is Tot een merkwaardige uitspraak is de Amsterdamse kantonrechter geko men: Hij heeft een man, die voor hem terecht stond, schuldig verklaard, maar hem geen straf opgelegd. Het bleek hem, dat in een geval als waarin hij thans te beslissen had reeds velen tot hechtenisstraf veroordeeld waren, maar dat deze straffen niet ten uitvoer konden worden gelegd. Vermoe delijk is plaatsgebrek hiervan de oorzaak. Januari van dit jaar hadden nog 138 de linquenten 1350 vonnissen te goed: sa men 3000 dagen hechtenis en bovendien nog 4500 dagen vervangende hechtenis. Dat waren allen bekende recidivisten op het punt van het doorzoeken van vuilnis- Gauw of niet De kantonrechter bleek terecht van oordeel, dat een straf, opgelegd we gens een vergrijp als dit, op korte termijn ten uitvoer moet worden ge legd. Het gaat hier om mensen, wier mentaliteit nu ^eenmaal met zich brengt, dat papieren mededelingen hun niets zeggen. Het vergrijp, waarom het hier ging, was het doorzoeken van vuilnisemmers langs de straat. In Amsterdam is dit bij politieverordening verboden. Dat bete kent niet, dat het nooit gebeurt. Op 18 DAT de N.V. Gelderse Tramwegen de vooroorlogse lijnen AaltenBocholt en DinxperloBocholt heeft heropend, voor lopig viermaal per dag. DAT de 34-jarige mijnwerker Hubert Ritchie uit de Minister Aalbersestraat rn Maastricht, die gehuwd is en twee kin deren heeft, sinds 7 Maart toen hij uit een Belgische mijn naar Brussel vertrok, wordt vermist. DAT vanmorgen door het Duitse stoomschip Bockenheim een drijvende mijn waargenomen op 1 km ten Oos ten van boei ET-6, ten N.-W. van Vlie land. DAT men van 8 April om 6 uur v.m af van Den Haag uit, v.z.v. men uit gaand automatisch verkeer heeft, auto matisch kan bellen met Hoogeveen (net nummer 0 5280). DAT het Alg. Ned. Verbond op 24 April in de Nieuwe Kerk te Delft de geboorte dag van Prins Willem van Oranje zal herdenken. DAT B. en W. van A'dam aan de raad f 470 000 vragen voor verbouwingen van het Binnengasthuis. DAT de Alkmaarse winkeliers op 1, 2 v..m en 3 Juli een zg braderie iopenluchtver-andVrs TóclT koop voor de winkel) houden met allerie. !daar dat hy t'ofzün uHspVaak"kwam attracties. 1 schuldig, maar géén straf. brengen van f25 op f40 per jaar. Over dit voorstel, aldus Het Vrije Volk. was bij de confessionele partijen de veront waardiging algemeen, totdateen raadslid van de PvdA voorstelde om de gewraakte voordracht dan maar terug te Voor Deventer hebben wy een zwak, omdat het de stad is van de Deventer koek. En voor het overige weten we van de plaatselijke omstandigheden niet veel af. Wat we wel weten, is dat b.v. het laatste provinciale minimum van de ge meentelijke bijdragen in 1948 f40 per leerling was, tegenover een provinciaal maximum van f128. Me; f25 per leer ling was Deventer dus bepaald niet aan de hoge kan! en over een bedrag van f40 per leerling valt ook al niet te roemen. Zodat we voorlopig maar aannemen, dat de verontwaardiging onder de con fessionele partijen te Deventer over dit voorstel van B. en W. alleszins gerecht vaardigd was. Meisje vermoord bij Hilvarenbeek Zedenmisdrijt Gistermorgen werd by Hilvarenbeek langs het Wilhelminakanaal het achttien jarige meisje E. van Breda ernstig mis handeld levenloos aangetroffen. Het meisje was dienstbode in Tilburg en be gaf zich, zoals gewoonlijk, op haar fiets naar haar werk. Daar zy niet op de plaats van bestemming aankwam, werd bij de ouders om inlichtingen gevraagd Een broer van het meisje, die op onder zoek uitging, vond het stoffelijk over schot van zijn zuster achter de langs het Wilhelminakanaal lopende dijk. Het meisje is slachtoffer geworden van een zedenmisdrijf. Ook komt het voor, dat deze menser. na de veroordeling, doch vóór de ten-I uitvoerlegging van de straf, hun leven beteren. Dan kan het gebeuren, dat ze ook wanneer ze hun leven beteren toch nog plotseling voor de executie van de straf komen te staan. De kantonrechter overwoog nog Iets meer Het doorzoeken van de vuilnisem-i mers mag dan uit hygiënisch oogpunt te veroordelen zijn, de bestraffing ervan mag, meent hij, niet leiden tot ernstige sociale gevolgen. Toch is dat nu het ge val. Daarbij laat de kantonrechter nog buiten beschouwing, dat het afval, dat deze lieden verzamelen en dat een niet onbelangrijke waarde vertegenwoordigt, J— wordt verbrand. Van- rftlj Vannacht lichte vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met later enkele sneeuw- of hagelbuien. Van nacht weinig wind en byna overal lichte vorst. Morgen overdag matige wind tus sen West en Noord en <*- zelfde temperaturen als van daag. Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1