KONRAD ADENAUER Besprekingen over onderontwikkelde gebieden in Afrika vanmorgen geopend NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 31 MAART 1952 Wie is die zowel een goede Duitser als een goede Europeaan wil zijn? TVTOG ONLANGS hebben we gelegenheid gehad een redevoering aan te 3 horen, waarin dr Konrad Adenauer, de Westduitse Bondskanselier, zijn Europese politiek verdedigde. Het was tijdens de behandeling van de Westduitse bijdrage aan de Westeuropese defensie-gemeenschap, een zeer belangrijk onderwerp dus! Zijn woorden deden ons goed, omdat zij van een eerlijkheid en openhartigheid getuigden, die geen ruimte lieten voor de minder goede bedoelingen, die men achter de politiek van deze grote Duit ser zoekt. Hetgeen hij tegenover z'n landgenoten durfde verdedigen, be looft veel goeds voor de toekomst van Europa en doet de wens opkomen, dat de nu al 75-jarige Adenauer nog lange tijd aan het hoofd van de West duitse republiek zal staan, of dat in elk geval zijn opvolgers in z'n voet sporen zullen treden. Rustig en overtuigend klinkt z'n stem, tegenwerking de eerste böndskanse- als hij z'n beleid verdedigt tegenover een lier van West-Duitsland. onwillige oppositie. En ook, wanneer hij Men verwijt hem dikwijls, dat hij te fel en verontwaardigd reageert op min- provinciaal denkt. Dit deert hem niet; der fraaie opmerkingen van z'n tegen- en hij maakt er geen geheim van, dat hij standers, weet hij zich volkomen te be- het Rijnland, waar hij geboren werd, heersen. Nooit is hij ruw en overdrijven prefereert boven het „ruwe en onbe- is iets, wat hem niet ligt. Hij bezit veel, schaafde" Pruisen. Met z'n gebiedende Chr.-democraten bevat wel enige ver schijnselen van deze welvaartsstaat. 'Adenauer zelf zegt dikwijls, dat het kapitalisme de „sociale verantwoorde lijkheid" op zich moet nemen. Adenauer, de man van het principe, wordt bijgestaan door Adenauer, de po liticus. Met grote politieke kundigheid en een ironische vasthoudendheid heeft hij z'n ideeën in practijk gebracht. Nog altijd is hij de onbetwiste leider van zijn partij. Als er tegenstanders opdagen, die hem zijn positie willen betwisten, tracht hij ze voor zich te winnen. Als dat niet lukt, ondermijnt hij langzamerhand hun prestige, soms door een listige aanval in de pers en ook in voorzichtig voorbe reide parlementaire debatten. De Bondsdag koos hem met de meer derheid van slechts één stem, maar dat kon hem niets schelen. In zijn kabinet van dertien ministers verzekeren zijn acht partgenoten hem altijd van een meer derheid. En als men vraagt, of het altijd lukt, een meerderheid te krijgen, zegt hij eerlijk: „Ik ben eigenlijk 70 pet dat kabinet De kanselier bereikt zijn doel niet door met de vuist op tafel te slaan. Hij gaat met tact te werk en laat mensen voor hem werken, door hen eens op de schouder te kloppen, door hen te beto veren met een fijne humor of hen te be vriezen met een rustige verachting. Zijn politieke plooibaarheid verleidt hem soms tot zwakheid. Zo zag hij zich genoodzaakt een socialistisch voorstel, dat door zijn partijgenoten bestreden werd, te steunen. Het ging over een kerstgave aan de millioenen vluchte lingen en uit de lijst, die de socialisten overlegden, bleek, dat Adenauer er mee sympathiseerde. In de wijngaarden In een wit, geriefelijk huis te midden van de wijngaarden in de omgeving van Bonn woont Adenauer met de drie jongsten van zijn acht kinderen. Toen hij zich verzette tegen Frankfurt als hoofdstad van de nieuwe Westduitse publiek, was dat, naar hij zeide. omdat het een immorele stad zou zijn. Eén der parlementsleden riep toen: „Dr Ade nauer, we verzekeren u, dat we netjes genoeg zijn om ons in acht te nc Agenda voor Leiden In een der kamers van de kan selarij te Bonn waken twee secre taressen, Elisabeth Ahrejis en Elisabeth Zimmermann, over de bescheiden van Adenauer. voor de gevaren, waarvan u door uw leeftijd geen last meer zult hebben Bonn werd echter hoofdstad, tot grote voldoening van Adenauer, die zo nu en dan nog ijverig spade en schoffel han teert. Onder de breedgerande strohoed, die sterk gelijkt op epn Annamietisch hoofddeksel, krijgt zijn geheimzinnige, onbewogen en met dunne rimpels door groefde gelaat een Oosterse uitdrukking. Zijn ogen kunnen vrolijk schitteren; hij rookt niet en gebruikt geen sterke drank, maar heeft één „gebrek": hij lust ont zettend graag chocolade en evenals zijn Franse tegenstrever Robert Schu- man leest hij graag detective-romans. Hij kan slecht slapen, ondanks de flinke doses slaapmiddelen, die hij inneemt. Dit is een gevolg van een zijner vele auto-ongelukken, die hem vaak ver schrikkelijke hoofdpijn bezorgen. ^DENAUER, die vloeiend Frans spreekt en sterke Franse sym pathieën heeft, erkent de rechten op garanties, die Parijs doet gelden. Hij zeide onlangs: „Als Frankrijk te veel garanties vraagt, zonder te letten op de Duitse behoeften, dan zal onze houding verstarren. Als we echter te weinig veiligheid garan deren, kunnen we niet met de Fran sen tot overeenstemming komen." De bondskanselier moet zowel een goede Duitser als een goede Europe aan zijn. Adenauer, die Duitslands schuld aan de oorlog erkent, wenst beide te zijn. Zwemavond met sprookjessfeer in de Overdekte Velen trotseerden de Maartse buien Ondanks het buiige weer was de Overdekte Zaterdagavond eivol. Geen wonder! Ditmaal droeg de zwemavond Immers een heel bijzonder karakter, omdat de di rectie van de Overdekte de opvoering van het sprookje „De Prinses met de drie gouden appels" op het programma had gezet en alles werd opgevoerd In een sprookjesachtige verlichting. Broeke; Hendrik van Zonneveld: Karei Kapsenberg; Nico Korswagen; Hendrik Zierikizee; Peter Gerbrands; Dik van De opvoering was heel aardig, ook al hadden wij graag gezien, dat het gespro ken woord door de spelers zelf was ge zegd. Bovendien werd het te laat voor de kleuters. Er werd gecollecteerd voor het Olympisch trainingsfonds. De namen der geslaagden zijn: Meisjes A: Lea Hanno; Lija Verkley; Marijke Verstrate; Gerri v. d. Wilk; Elly v d. Breukere; Hanny Coster; Lenie v. Zonneveld; Ingrid Kruyer; Ingrid van Beyeren; Frida Voortman; Lieneke Kooreman; Bartha Bot; Hanneke van Nes; Janny de Joode; Simone den Hee- ten; Loes Korthals; Greetje de Bruycke- re; Tineke Hartman; Marijke Moens; Marijke Coster; Connie van Ommen; Cobie Verkley; Marijke Tappenbeek; Jopie van Hooidonk; Elly Doffelhoff; Dini Bogerd; Jacqueline Schoenfhakers; Anne Ensmay; Cobie v. d. Geest; Hettie de Vries; Angernies Heuff; Louise de Korte; Jeane de Nooyer; Annie Biegstra- ten; Plonie v. d. Geest; Gerda Veltman; Elly v. d- Akker; Nicole Smulders; Lydia de Laan; Annie Binnendijk; r Schwartz; Helle Kortman. Jongens A: Frans Fontein; Edmond Ruitenberg; Gert v- d. Gugten; Leo Kolff van Oosterwijk; Kees Blaau-w; Robbie Rotteveel; Peter Hoogeveen; Frans In Alrika-instituut te Leiden Mr Idenburg: Eén der belangrijkste en moeilijkste vraagstukken De president van de West-Duitse bondsrepubliek Konrad Adenauer nu eens niet in de officiële pose met andere staatshoofden, maar in gezelschap van een schaap. Zo willoos als dit dier laat het volk zich echter niet altijd door de president leiden. wat de meeste andere Duitse staatslie den missen: zin voor het compromis en voor humor Het was met enige huivering, dat de Westerse landen besloten, West-Duitsland od te nemen in de vrije-volkeren-famille. Men vroeg zich af, of er nog iets goeds kon voortkomen uit die poel van kwaad. Het antwoord moest echter „ja" luiden, omdat het de enige manier was om EuroDa vrede, welvaart en veiligheid te verzekeren. De Duitser, die vastberadener dan iemand anders verzekerde, dat de Desiissmg wijs geweest was en dat de hoop niet misplaatst zou blijken, was een bejaarde politicus met heldere kijk, die uit het wijnland langs de Rijn kwam: het was Konrad Ade nauer, zonder twijfel de belangrijk ste Duitser, sinds Hitier. Burgemeester van Keulen de moeilijke taak, die een Westduitse Bondskanselier op het ogenblik moet vervullen. Lang geleden was hij advo caat in een stadje en later de zeer kun dige burgemeester van Keulen, die deze stad een universiteit, een jaarbeurs, de eerste grote Duitse Autobahn, een grote brug over de Rijn, parken en modelwo ningen voor de arbeidende bevolking heeft gegeven, lang voordat Hitier aan de macht kwam. In 1933 zou Hitier een bezoek brengen aan Keulen. De fascisten brachten geweldige hakenkruisen aan. die op bevel van Adenauer echter weer door de politie werden verwijderd. Goe- ring ontsloeg hem prompt en verbande hem uit Keulen. Toen de Amerikanen Keulen in 1945 bevrijdden, herstelden ze Adenauer in x'n ambt De Engelsen, die het gebied later van de Amerikanen zetten hem echter weer af. omdat hij „onvoldoende energie en initiatief" had getoond. Korte tijd daarna ontpopte de slimme politicus die niet bijzonder met de Engelsen is ingenomen, zich als lei der van de nieuwe Chr. democratische partij en na de eerste parlements-' kiezingen werd hij ogen, z'n vastberaden, dunne lippen en tamelijk hoge, eentonige stem, is Adenauer geen populaire figuur. Hij wil dat ook niet zijn, schreeuwt nooit en ge voelt niet de minste behoefte, dramatisch te doen. Fel anti-nazi T"\uitsland moet zich volgens de kanse- lier van ganser harte voor de Chris telijke wereld van het Westen verkla- Adenauer is een vroom Rooms- Katholiek; zijn partij en kabinet bevat ten echter ook Protestanten, waarmee hij goed kan samenwerken. Hij was een felle anti-nazi en is een even groot tegenstander van de communisten. Ook in het socialisme ziet hij geen heil. Als dit z'n gang kan gaan, zo oordeelt Ade nauer, dan loopt het uiteindelijk toch op nationaal-socialisme uit. Hij verwerpt de socialistische welvaartsstaat en de geleide economie als geneesmiddelen voor de economische ziekte van West- Duitsland. Het officiële program van de Het studiecentrum van het Afrika-instituut te Leiden organiseert vandaag, morgen en Woensdag een symposium ter bespreking van het vraagstuk van de volksontwikkeling in onderontwikkelde gebieden in Afrika. De bijeen komst is vanmorgen in het instituut geopend. Doel van de besprekingen, waaraan Belgen, Engelsen, Fransen, Nederlanders en een Portugees deel nemen, is in het bijzonder te overwegen, wat zal dienen te worden gedaan om hun die kunnen lezen en schrijven de gelegenheid te bieden, de verwor ven kennis op de beste wijze te gebruiken. Een tweetal inheemsen uit Afri kaanse gebieden neemt aan de besprekingen deel en zal het standpunt van de inheemsen uiteenzetten. heemsen is aldoordringend. Godsdienstige overtuigingen en maatschappelijke orde worden ontworteld. De vraag is: wat kan de plaats geven? Is het Mr P. J. Idenburg, algemeen secretaris van het Afrika-instituut te Leiden, heeft de eerste zitting van het symposium ge opend met een rede. waarin hij onder meer het volgende heeft gezegd. Reeds lang, aldus spr. heeft het studie centrum van het Afrika-instituut de be hoefte gevoeld aan een bespreking als thans wordt gehouden. Immers bij zeer vele onderwerpen betreffende de ontwik keling van Afrikaanse gebieden, zoals trouwens ook betreffende de ontwikke ling van andere onderontwikkelde gebie den. raakt men dit onderwerp. Het is overdreven te verklaren, dat het vi stuk van de volksontwikkeling, wal gebieden aangaat, een van de allerbe langrijkste en moelijkste vraagstukken is waarvoor de wereld zich in deze tijd ge plaatst ziet. Meer en meer breekt het inzicht baan, dat de economische ontwikkeling van die gebieden zonder volksontwikkeling niet op bevredigende wijze kan geschieden. Immers daartoe dient de atmosfeer gun stig te zijn. De algemene levensopvattin gen van de massa van het volk dienen te worden gewijzigd. Het dient te gaan zien. dat de economische ontwikkeling ook voor hen de moeite, het offer dat voor gevraagd wordtwaard is. Het is e grote dwaling te menen, dat men voor economische ontwikkeling er voldoende aan heeft de bevolking zekere technische vaardigheden bij te brengen. Deze dwa ling heeft reeds veel financieel verlies gebracht. Men denke bijv. aan het grond- notenplan in Oost-Afrika. De algemene houding van de bevolking dient te ver anderen. De invloed van de zogenaamde Wes terse cultuur in het leven van de in- mogelijk te beginnen aan te knopen de inheemse cultuur of moet men geheel daarvan afzien? Wat is de invloed i arbeidsmigratie, veroorzaakt door het m van de Westerse - ondanks de Britse Het paleis Schaumburg in Bonn, waar Adenauer de schepter zwaait. overwegende zijn allemaal vragen betekenis. Doch allesbeheersend Is de vraag, of men niet met de volksont wikkeling in een vicieuse cirkel is geraakt: geen economische vooruit gang zonder volksontwikkeling en geen mogelijkheid tot volksontwikke ling zonder economische vooruitgang van de bevolking. De practijk toont, dat er een weg uit deze moeilijkheid kan worden gevonden door fnancic- ring van buiten af. De gedachte, dat bestrijding van hi analphabetisme op zich zelf er vanzelf toe zal leiden, het levensniveau v bevolking te verhogen, is door de ring als onjuist bewezen. Niet deze be strijding is het belangrijkste, doch eer algemene geleidelijke omvorming ir overeenstemming met de sociale krach ten. die aan het werk zijn. Daartoe willen de besprekingen var het symposium een bijdrage leveren. De vergadering heeft na deze rede met de bespreking van de in prae-adviezen be handelde onderwerpen een aanvang ge maakt. Vliet; Alibrecht Pommee; Johan Laus- berg; Frans Koopman; Ike Kuipers; Pim Egmond; Hendrik v. d Velden; Joop Klinkenberg; Wijibo Roozen; Jaap Weele; Kees Walenkamp; Geert Goslinga; J. de Naef; J. van Mourik; J. Korthuis. Meisjes B: Jansje Libochant; Margriet de Wide; Catharina Sira; Dinie Kop; Winnifred van Hooff; Ineke de Hosson; Martie Coster; Tineke de Graaf; Allda Dreef; Marianne Smelt; Els v. d. Cornelia Schenkeveld; Sietske de Groot; Joke Vermey; Ans Dreef; Tilly Hoogstraten; Nel de Jong; Annie Trou- mevr. RobbenBriër; Mattie Veltz; Joke Dompeling. Jongens B: Rob Ruitenberg; Paul Ver mey; Ab Bouvie; Wiebe Koopmans; Jacob Vermeer; Gerdines van Meizen; Jo Plhilippo; Jan van Gijen; Robbi Hoek; Joop Limburg; André Serdijn; Jacobus Distelvelt... Rudi Hoek; Daan Boekdruk ker; J. van Meizen; F. Olthuis. Feest voor de afdeling neurologie De patiënten vam de afdeling neurologie van heit Academisch zieken huis kregen een ander bezoek dan het gewoonlijke van de doktoren. De mondaocordeonverendging Sempre Cres- oendo oJ.v. de heer L. Vosselman kwam een poos aangenaam bezig houden. Met de eveneens belangeloze medewer king van het G.H.-cabaret werd de zieken een onvergetelijke avond be zorgd. Het bezoek werd met de ver- enigiingsmars geopend. De zaal lachte uitbundig bij de uitvoering van enkele schetsjes o.l.v. de heer G. Heinen. Na die pauze waren „De speeltuin" en het op verzoek gespeelde „Quick silver" hoogtepunten. Handelsreizigers bijeen De afdeling Leiden van de Ned. han delsreizigersvereniging kwam onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Berg bijeen in Central. Men behandelde de beschrijvingsbrief voor de algemene jaarvergadering, die op 24 Mei in de Burcht zal worden gehouden. Als afge vaardigde naar deze vergadering werd benoemd de heer W. v. d. Steen; plaats vervanger werd de heer Brandt. Er was een goede opkomst. Predikbeurten Leger des Heils Dinsdagavond 8 uur: soldatenbijeen- komst. Donderdagavond 8 uur: verlos singssamenkomst. Wij allen hebben schuld" Mr dr Knol ziet verblijdende tendenzen Men wendt zich al van de sociale staat" In zijn jaarrede als voorzitter van de I lijkheden kunnen wjj geraken, indien Ned. broederschap van accountants, die Zaterdag te Amsterdam vergaderde, wees mr dr H. D. M. Knol uit Lelden op de veranderingen, die langzamerhand in het begrip begroting van publiekrechte lijke lichamen zijn ontstaan. Spr. vroeg zich af, of er nog wel sprake van een begroting kan zijn. Zo hebben de belastingen in de laatste jaren mil- liarden meer opgebracht dan begroot was. De belastingen zijn zó drukkend, dat zo'n meerdere opbrengst niet verant woord kan zijn. Zeker niet, wanneer deze meerdere opbrengst wordt gebruikt voor het doen van uitgaven en niet voor verlaging van belastingen. Aan deze toestanden, aldus mr dr Knol, hebben ook wij schuld, omdat een collectivis tisch begrip, de sociale staat, of hoe men het wil noemen-, te zeer gemeengoed is geworden, zodat het foute daarin niet meer wordt onderkend. De eeuwige wetten, neergelegd in de decaloog, worden daardoor aangetast, zo als bijv. een Amerikaans hoogleraar dui delijk heeft aangetoond. Uit deze mocl- Receptie Overijssels Gelderse vereniging De Overijssels-Gelderse vereniging te Leiden bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan werd Zaterdagmiddag een receptie gehouden, waarop verschillende „provincieveremgungen" hun gelukwen sen hebben aangeboden: de heer H. A. Vriend namens Ons Grunnegerlaand. de heer H. Verkoorn namens Brabarvtia Nostra, en de heer H. J. Barenlsen namens Luctor et Emergo. Ook waren er afgevaardigden van de studentenver- end-ging Tramsislawia. Onder de receplie- gangers bevond zich verder de heer P. Thijs, die de vereniging vijftien jaar als voorzitter heeft gediend. Er waren v scheidene telegrafische gelukwensen b nengekomen, waaronder een van commissaris van politie, de heer R. Meijer. De vereniging telt nu 35 leden 15 donateurs. Des avonds vond een inti feest plaats. wij deze wetten als richtsnoer erkennen. Ziet spr. het jnlst, dan is er een tendenz zich weer van het z.g. collectivisme of de sociale staat af te wenden. Dit zal doorwerken, zjj het eerst langzaam, want er Is causaal verband tussen open bare mening en wetgeving. Ook stond mr dr Knol stil bij de ont wikkeling van de accountancy. Zeer sterk wordt daarbij de bedrijfseconomie betrokken. Wat een te strenge regle mentering van het beroep betreft, spr. van oordeel, dat de grondslagen de accountancy het uitgangspunt bij de uitoefening van het beroep moeten zijn. Dit is de kern; alles reglementeren kan men toch niet. Ten slotte behandelde spr. nog een belangrijke rechterlijke uitspraak. De Leidsche Spaarbank in 1951 Verschenen is het verslag van de Leidsche Spaarbank, opgericht door het Nut In Juni eindigde de koop woede, die zich van het publiek had meester gemaakt naar aanleiding vijandelijkheden in Korea. Er werd toen meer terugbetaald dan ingelegd: Juni 1950Juni 1951 ruim f 1.6 millioen Omdat de kosten te hoog zouden zijn, gaat men nog niet over tot het exploi teren van een bijkantoor of een rijdend bijkantoor ten dienste van hen, die van het centrum der stad wonen, zittingen te Oegstgeest in het pad Ge versstraat 27, waar men op Maandag Donderdag van 1012 uur terecht kan, voldoen goed. De afhaaldienst blijft nog steeds een belangrijk werk verrichten. Het aantal deelnemers is in het afge lopen jaar opnieuw gestegen. Verwacht wordt .dat dit jaar een brandvrije chief ruimte tot stand komt. In totaal kon f 108.772.57 aan de reserve worden toegevoegd. Er werd ingelegd f6.9 mil lioen (v.j f7 min) en terugbetaald f7.2 millioen (v.j. f7.3 min). De afhaaldienst haalde f800.000 op (v.j. f700.000) Acad. Ziekenhuis, 8 uur: Rode Kruis reikt 100 Landstemer-penningen uit voor het vijfmaal afstaan van bloed (met ver toning nieuwe film „Uw reddend bloed"). Textielavond, Oude Vest 35. 8 uurl diploma-uitreiking. Dinsdag Zilveren jubilea van de heren J. A. mi Zanten en if Y- Ykema; Vbes, 45 ar: receptie van de heer Van Zanten. Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: dr J. H. C. Kern over en Attische en ruscische vazen in het museum. Foyer, 8 uur: Concert Mannenkoor Lichtfabrieken (eerste lustrum) oJ.v. Louis van Wijn-gaarden, solisten Nelly Smit, sopraan, WLm Schmidt, piano. Woensdag Gehoorzaal. 7.15 uur: Matthaeus- Passion (onverkorte vorm) door Ex Animo o.l.v. Herman de Wolff, met Roti. Philh. Orkest, jongenskoor en tal van. medewerkenden (generale repetitie). Turk, 4 uur: Vergadering van aandeel houders N.V. Lahad Datu Cultuurmaat schappij. Rehoboth, half 8: Mevrouw Woudstra- Van Leeuwen spreekt voor de C.B.P.B. haar indrukken over het Zuid-Afri kaanse volk. Levendaal 1, half 8—half 9: Zitting ►mmissie voor de prijzen. Tentoonstellingen Universiteitsbibliotheek en hortus, werkdagen half 10—half 6: Zuid-Afrika tijdens het Nederlands bewind (tm. 5 April). Nachtdienst apotheken Apotheek Herd-mgh en Blanken. Hoge- Studieweek ran studenten toneelverenigingen De gezamenlijke Nederlandse studen ten-toneelverenigingen hebben van 17 2 April een studieweek belegd in kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest. Deze eerste studieweek van dit genre is bedoeld om in gezamenlijk verband deskundige voorlichting en onderricht krijgen, waardoor men een verdieping n het studententoneel in het algemeen hoopt te bevorderen. Overdag zullen toneellessen worden gegeven door leraren van de Amsterdamse toneel school. 's Avonds zullen lezingen worden gehouden over allerlei achtergronden van het toneelspel. De heer W. Brouwer 25 jaar bij de S.L.F. De heer W. Brouwer, werkzaam bij de inspectie electriciteit van de Lichtfabrie ken, herdacht Zaterdag het feit, dal hij voor 25 jaar in dienst trad. De adjunct-directeur, ir F. Stokhuy- zen, sprak de jubilaris toe in de directie kamer en bracht hem namens het ge meentebestuur dank voor zijn waarde volle diensten. Een oorkonde en de gra tificatie onderstreepten deze woorden. D« heer J. K. Zierfuss, hoofdinspecteur der afdeling electriciteit, dankte de heer Brouwer voor zijn tactvolle en correcte wijze van optreden, waardoor hij bij het publiek een graag geziene gast is. Spr. had berekend, dat de jubilaris, dia zijn werk op een motorfiets verricht, in de afgelopen 25 jaar een afstand heeft afgelegd, even groot als 40 maal de om trek der aarde. Hij presteerde dit zon der verkeersongelukken. De heer J. J. C. Snel bood vervolgens namens het gehele personeel een herin nering aan en memoreerde de aange name omgang met chefs en collega's. Ook in de kripg var zijn collega's mocht da heer Brouwer nog veel hartelijke woor den en gelukwensen in ontvangst ne* men. waarbij de heer B. Dijkmans zich tolk maakte van het personeel der af deling. De jubilaris dankte voor da hulde. Gerei. Kerk art. 31 Voor de tweede maal binnen enkela maanden hoopt de Geref. Kerk art. 31 te Leiden een beroep uit te brengen op da G. van Rongen te Zwyndrecht, nadat dit door de betrokken classis zal zyn goedge- Gevestigde en vertrokken personen In de week van 24 t/m 28 Maart Uit Lelden vertrokken: Videier en fam Oude Vest 19. Oegst- C. Aantjes. van Rapenburg 59. naar geest, Grünerlelr. 44; J. Viasinga. Rijnsb Delft Oude Delft 14; J. Abspoel, Mors-i weg 10, 's-Gravenhage. D. Hoogenraad- weg 98a, Den Helder, Buitenhaven 5; E. Baan. Herenstg. 21 a, Den Helder, Jan- zenstr. 64; G. J. van den Berg, Pelikaan- str. 1, Oegstgeest, Borneostr. 1; K. F. de Boer, Boerhaaveln 2, Bussum, Stations plein 6; F. H. Boersma, Rapenburg 59 De Bilt (U.), WilhelmLnaln 11; P. J. Brou wer, Hogewoerd 133, Voorburg, Pr. Ma- rianneln 165; M. Bussching en fam., Zee- maanln 10a, Maartsendijk (U.), Raifei- senln 47; A. B. Clark. Zoeterw.weg 124, Haarlem, Cornelisstg. 79; J. M. van Cuilenburg en fam., Hartmanstr. 5, Kat wijk, Vlierstr. 37; K. Dammerman en fam Breestr. 121a, Voorburg, Overburg- kade 68; J. C. van NieropDisseldorp, Langeburg 33. Voorschoten, Molenlaan 35 V; J. A. van Drlel, Hogewoerd 29, Bloemendaal, Korte Parkweg 1; W. Dzi- mira, Vreeswijkstr. 6, Maassluis, M. v. Heelstr. 18 rd; G. Fakkel, Zoeterw.weg 7, België; E. M. de Groen, Haarl^tr, 38, 's-Gravenhage, Waalsdorper'.veg 66; J. A. Jens, Boerh.ln 51, 's-Gravenhage, Lohengrinstr. 15; J. de Jong, Kaiserstr. 40, Oegstgeest, de Kempenaerstr. 26; H. M. J. Keijzer, de M. v. Streefkerkstr. 6, Deventer, J. Wijngaardstr. 9; P. J. Knol, Hogewoerd 154, 's-Gravenhage, Anje- lierstr. 59; E. Th. Kraak. Conradstr. 12, Den Helder, Buitenhaven 5; H. Kronen berg, Schelpenkade 9, Wassenaar, Oudermeulenln 11; G. van der Laan, Ha- sebroekstr. 2, 's-Gravenhage, Oranjeplein 79; J. H. Larsen en fam., de vL v. Streef kerkstr. 39, Amsterdam. Rooseveïtln 791; S. Lont, Si Jacobsgrt 13, Amsterdam v. Eeghenstr. 117 hs; J M. Martijn en fam Breestr. 30, Canada; A. E. P. van der Meijden, G. v. d. Laanstr 10, Den Hel der. Buitenhaven 5; J C Mulder. Cobet- str. 55, Oegstgeest. Rhijng.str.weg 56; G. J. M Nieuwsteeg. Verdamstr. 34. Ca nada; P. C. J M. Paardekooper. Merel- str. 48, Eindhoven. Mauritsstr. 8; E. Reu vers. Rapenburg 59. Nieuwe Niedorp Dorpstr. B172; N Rietkerken. Lange- brug 10a. België; N F E. M de Ruiter Rapenburg 59. Obdam. Ned. Herv Pasto rie 36; M C Rijks. Rijnsb weg 10. Haar lem. Prinsessekade 50; W. H. Gabriëls— Schmidt. L. Rijndijk 90b. Bloemendaal Pr. Hendrlkln 106; C. A. Schoolwerth en fam.. Rijnsb.weg 50. Wassenaar. Berk- wijkstr. 16a. "s-Gravenhage, Stalpertstr. heistr. 40; R M Schoonenberg, Vrees- 43; wed G van Kooten—Thiers, Plant soen 1, Gouda. Gr Florisweg 77; A. R. R. de Troyer en fam.. Boerhaaveln 26. Bel gië: M Remmelswaal—Van Velzen. K Galgewater 19. Canada: P. J. Vermond. M. Treubln 16, Groot Brlttannlë; C. J. str. 109; P. S. Vos, Cobetstr. 26. Oegst geest, Julianalr. 4; C. A. F van Well Groeneveld. Cronesteinkade 4, Den Hel der, Buitenhaven 5; J. H. H. van der Wilk, Ten Katstr. 19. Apeldoorn, Fran- kenln 70: C. Wijling. Oude Rijn 62, In donesië; M. A. van BeusekomWijmana, Breestr. 73a, Barneveld, Apeldoornsestr. 38; wed. C. S. LangerelWijnbeek. Was- etr. 23. Voorschoten, Papenln 44; A van den Wijngaard en fam., W. Rozensr. 29, Canada; J. van Zanten. Ca'.harinastr. 5, Leiderdorp. Lindeln 22; H. Zitman, Le- liestr. 7, Den Helder, Buitenhaven 5. Te Leiden vestigden itch: E. A. van den Akker, St Jacobsgrt ll C. H. Baak. a/b „Fata Morgana", Kalver markt t/o nr 8; J. P. Baars, Rapenburg 59; C. J. Biesheuvel, dienstbode. Papen- grt 19; I. Bink. luit. ter roe 1 KMROV, Rijnsb.weg 77b; J. M. Boele. helpster Roce Kruis, Roodenb.str. 16; E A Bou- meester, Oude Rijn 25; E. Bregman. ver pleegster, Mezenstr. 2: L. M. Breukel, Herenstr. 134; E. E. Broekhof, Pasteur- str. 14a; P. J. van der Burg, colporteur, Pioenstr. 40a; A. A. Cirillo. Joh. de Witt- str. 46; G. Deen, le gezinsverzorgster. Rapenburg 59; M M. Doedens, verpleeg ster, Leliestr 2; H. van Draanen, kan toorbediende. Rijnsb.weg 18; C. van Et- ten dienstbode, Plantage 16; J. Folkerts, le gezinsverzorgster. Rapenburg 59; H. G. M. Haas en fam., pensionhoudster Ma- riënpoelstr. Ia; H. Hilgers. automobiel- verkopt r. Herengrt 100; J M Jansen, kloosterlinge, Telikaanstr 1; C AL. Jansen, arts. Rapenburg 87; G. M Jon ker. kraamverzorgster. Rijnsb weg 10; W. Kaï sschieter, verpleegster, R. en Schle- kade 1: A J. F van de Kar. Terweepark 2; r. H Kriek en fam.. employé BPM. Hooglkerkgrt 11; J L Leestemaker. Fagelstr. 38; G. C Machielse. dienstbod*. Hogewoerd 57; N. G. Mol en famkorn. vliegt.maker K.M., Lammcnsch weg 91; B Nieuwenhuizen. korp. kleermaker KM, Slmsstr 18: F A Oldejanj. (.brlel^ beider. v t Hottrx 85: J v.n den Boom- Reekera. S.le.terahof P H Roiend.,1, Rapenbur, M; N Spijker, le „„nreera zorgster. Rapenburg 59; Y. H Swart koopman Gortestr 64; C M Vajtenhoud.' huishoudster, v. 't Iloffstr 8- A M van A riuSSLU T*rpleï«,t*r Hooigrt 11/27; £'«1 bu*«m:Iuc:eur. 0ran- t Vi?er *n ,am - houtbewer ker, Lammenach weg 157. G. de Weert wee nv r v wamj>,e" ^mmensch.- weg 115, C. V Wind en fam., electro- technicus, Lammensch.weg 168.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3