Mornne |rciltsc(ic (tfcurant A Konrad Adenauer? Truman wenst niet nog eens president van de Ver. Staten te worden Kansen der republikeinen, speciaal die van Eisenhower, nog meer gestegen Extra-controle op propellers van alle vliegtuigen Thans bloedige botsingen in Frans Marokko WfstU Internationale rechtsorde 32 Nieuwe mijnenvegers voor Nederlandse marine MAANDAG 31 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9394 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-TIATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastfcfi Is gfjeblmen tnyn hert (n tcgfjeaspoet" WIE IS Opzienbarende bekendmaking in Amerika TRUMAN heeft Zaterdag de gehele wereld en vooral zijn aanhangers verrast met de mededeling, dat hij zich niet opnieuw candidaat zal stellen bij de komende presidentsverkiezingen. Hij deed dit op het jaar lijkse Jefferson-Iackson diner te Washington en voegde de gerucht makende mededeling in de tevoren opgestelde redevoering, die reeds in het bezit van de verslaggevers was. Uit de zaal waar Truman sprak, werd herhaaldelijk „neen" geroepen. De president zeide echter, dat zijn besluit onherroepelijk is. „Ik geloof niet", zo zeide hij, „dat het mijn plicht is een nieuwe ambtstermijn in het Witte Huis door te brengen. Ik heb mijn land lang genoeg en naar ik meen, eerlijk gediend." Het besluit van de president heeft grote verwarring gebracht in de demo cratische partij, die thans naar een op volger moet uitzien. Tot nu toe hebben drie democraten te kennen gegeven naar de candidatuur te dingen: Kefauver (Tennessee), Kerr (Oklahoma) en Rus sell (Georgia) Geen van dezen schijnt echter vaardbaar te zijn voor de partij. Een mogelijke candidaat, gouverneur Steven son van Illinois, heeft verklaard geen belang te stellen in de candidatuur. Blijkbaar voelt hij er niets voor de tegenstander van Eisenhower te worden. Velen beschouwen de stap van Truman als een aftreden ten gunste van gene raal Eisenhower op grond van diens Indrukwekkende overwinningen. D ook de mening, die in verschillende Europese hoofdsteden valt waai nemen Te Bonn en Rome ziet me het terugtrekken van Truman ever een verbetering van Eisenhower's kan sen en te Parijs en Londen beperkte men zich tot de verklaring, dat Truman's moed en gematigdheid als voorbeeld zullen dienen voor zijn opvolger en v alle politici, die geloven, dat vrede vrijheid door democratie gered kunnen worden. Men weet nu ook waarom vrouw Truman de laatste tijd zo opge wekt is. Zij heeft n.l. nooit veel op ge had met het „goudvissen bestaan" van de eerste vrouw des lands. Zij is vriendelijk en gastvrij maai schouwt het presidentschap als eer mattende taak die haar gezondheid schade doet. Toen Truman Z^erdag zijn besluit bekendmaakte sloeg „Bess Truman" de president noemt haar „de baas" haar echtgenoot rustig trots gade Het gerucht, dat generaal Eisenhower Zaterdag bij een auto-ongèluk te Chan- tilly om het leven zou zijn gekomen, veroorzaakte een ware storm van tele fonische aanvragen op het hoofdkwar- gevechts- de oefeningen deel- In Ver. Staten mensen bij atoomproeven Om psychologische invloe den te onderzoeken In April begint in de Amerikaanse staat Nevada een bomproeven, waarbij ook manschappen van leger en vloot der Ver. Staten zul len worden ingeschakeld, aldus maakt het Amerikaanse ministerie van Defen sie bekend. De manschappen zullen leren een aanval te doen in een gebied waar slechts enkele minuten tevoren een atoombom is geworpen. Ongeveer duizend man, waaronder bataljons van het leger vloot, zouden nemen. Volgens de mededeling van het minis terie wil men onder meer de psycholo gische invloed van een atoomontploffing op de militairen onderzoeken. De man schappen zouden op het tijdstip van de ontploffing in veilig gebied vertoeven. Tegelijkertijd is een uiteenzetting ge publiceerd, die de Amerikaanse minister van Marine, Kimball, voor de congres commissie voor de atoomenergie in Sep tember gaf. Volgens Kimball zullen atoomwapens door de vloot op velerlei wijze gebruikt kunnen worden voor de uitoefening van haar taak. De marine streeft er naar de mogelijkheid te ont wikkelen van een start van vliegtuigen met atoombommen van alle vliegdek schepen af. Indien al onze onderzeeboten door atoomenergie werden voortgedre ven, zouden wij met ongeveer een derde van het huidige aantal kunnen volstaan, omdat de actieradius en snelheid fantas tisch is, aldus Kimball. De leiders der Britse en Amerikaanse atoomindustrieën voeren op het ogenblik drukke besprekingen over uitbreiding van de uitwisseling van atoomgeheimen tussen de beide landen. De leider van de Britse atoomindustrie, Sir John Cockroft. heeft twee weken met Ameri kaanse collega's te Washington overlegd over de soorten van inlichtingen, die men elkaar zou kunnen verstrekken. Dames onder elkaar tier van hét Atlantisch pact te Parijs. Het gerucht was 'geheel uit de lucht ge- grepèn. Hoe en waar het ontstaan is weet men niet Eisenho-wer vertoefde rustig schilde rend met zijn vrouw in hun villa en na het diner ontving de generaal zijn stafchef, Grünther, die per vliegtuig uit Washington was teruggekeerd. Het gerucht was zelfs tot New YorK doorgedrongen. Herhaaldelijk werd van deze stad uit naar Parijs gébeld om in lichtingen. Zuid-Holland zat in het donker Import van stroom stond stil door kortsluiting in 't Zuiden Door kortsluiting op het landelijke koppelnet van 150.000 volt in de buurt van de Bieschbosch en in Limburg heb ben Den Haag, Leiden, Delft, Voorburg, Leidschendam en Dordrecht Zaterdag avond van ongeveer half twaalf tot tién over twaalf zonder licht gezeten. In het weekeinde drijven deze plaat sen geheel op de buitenlandse stroom, die bij Limburg in ons land komt Toen deze electriciteitslevering Zaterdagavond door kortsluiting uitviel, konden de electrische centrales van de getroffen gemeenten dus niet bijspringen. In allerijl opgeroepen ingenieurs en mon teurs brachten de eigen centra les weer op gang en toen bovendien uit Velsen, Amsterdam en UtFecht stroom werd toegevoerd, kon het licht de duis ternis weer verdrijven. In Noord-Brabant was dé kortsluiting alleen merkbaar aan het „zakken" het licht. Dit was te danken aan feit dat men in deze provincie uitsluitend op dé buitenlandse 1 stroom drijft. Een gedeelte van de bemanning van de KLM-Constellation Venlo, die na een geslaagde noodlanding bij Bangkok uitbrandde, is Zaterdag in óns land terug gekeerd. Na de ontvangst door de president-directeur, dr .Plesman, vertelden gezagvoerder Creel (midden) en de eerste piloot, MacDermott (rechts), die de eigenlijke landing uitvoerde, aan journalisten hun angstige belevenissen. Na noodlanding bij Bangkok „Bedankt", zei dr Plesman op Schiphol tegen teruggekeerde bemanning van „Venlo" Terwijl de sneeuwvlokken over Schiphol dwarrelden, verwelkomde dr Plesman Zaterdagavond de K.L.M.-bemanning, die vorige week Zondag de Venlo met 44 inzittenden bij Bangkok veilig aan de grond heeft gezet, on danks een brandende en uit de vleugel gevallen motor. Met hetzelfde toestel als de bemanning de Maastricht arriveerde het afgebroken schroefblad, waaraan het ongeluk is te wijten en dat bij Bangkok is terug gevonden. Volgens deskundigen is het in de geschiedenis van de burger luchtvaart nog nooit voorgekomen dat tijdens de vlucht een propellorblad afbrak. Sedert de noodlanding van de Venlo worden op Schiphol de schroef bladen van alle vertrekkende vliegtuigen extra onderzocht. t waren maar enkele woorden die dr Plesman onder aan het trapje van de Maastricht tot zijn bemanning zei, want Plesman zegt alles kort wat niet lang gezegd behoeft te worden, 'n Hand en „Bedankt voor alles wat jullie voor d passagiers hebt gedaan". De K.L.M. baas zegt het wat verlegen, alsof hij zich op dit moment de mindere voelt van zijn personeel. In eenvoudige woorden vertelt gezag voerder Creel het verhaal van de knappe landing. Ve waren al dicht bij het vliegveld Bangkok en maakten ons gereed voor de landing, toen er in de rechterbinnen- motor brand uitbrak. Even later brak van de propellerbladen af en enkele ogenblikken daarna viel de hele m uit de vleugel. We moesten toen noodlanding maken en daarbij brak wiel van het landingsgestel, terwijl de rechtervleugel over de grond sleurde Hierdoor werd de vaart van ons toestel sterk verminderd". Eerste ongeluk in 10.000 uur De eigenlijke landing werd uitge- voerd door de tweede bestuurder, D. W. J. MacDermott. Nadat het toestel aan de grond stond, verlieten alle passagiers op de gewone wijze d( Venlo. Een van de vrouwelijke inzit tenden waarschuwde dat haar baby zich nog in het vliegtuig bevond. Een grond-mecanicien van het vliegveld ging onmiddellijk het toestel binnen en haalde er het kindje uit. Kort daarop stond de machine in lichter laaie. Verscheidene onderdelen van de Venlo zijn nog bruikbaar, maar het vliegtuig zelf is niet meer te her stellen. Het ongeluk met de Venlo is het eerste da! Creel heeft meegemaakt tijdens de 10.000 vlieguren die hij op zijn naam heeft. Twee van de tien bemanningsleden zijn nog in Bangkok achtergebleven om dat de Maastricht volgeboekt was. Het zijn de derde piloot H Roos en de tweede telegrafist G. J. J. Schuckard. De breuk van het schroefblad wordt op Schiphol nader bestudeerd en intus sen neemt men voor alle vertrekkende vliegtuigen extra voorzorgsmaatregelen. Ook in het verleden ondergingen de pro pellers al een geregelde controle. Hier- gebruikte men de zgn. magnatflux- methode. Het te controleren onderdeel wordt magnetisch gemaakt, waarna men het besproeit met een vloeistof die kleine metaaldeeltjes bevat. Deze deeltjes wor den door het magnetisch geworden me taal aangetrokken en tekenen zich daar door duidelijk af in elk scheurtje. Voor het nu uitgebreide onderzoek gebruikt de K L.M. een draagbaar apparaat, zodat de schroefbladen voor deze controle niet van de maahines behoeven te worden verwijderd. Slachtoffers vliegramp naar hun land vervoerd De stoffelijke resten van 25 der 45 slachtoffers van de ramp met het K.L.M.-toestel Koningin Juliana Frankfort zijn thans naar elders overge bracht Zeventien zijn naar ons land ge transporteerd en vijf naar Noorwegen, terwijl naar Engeland, Frankrijk Zwitserland één slachtoffer werd Na het rumoer in Tunis: Tunesische ministers vormen in Cairo een wettigetegen-regering PRESIDENT TRUMAN ....keert niet meer terug.... Ook in België: Veel ongelukken met straaljagers Regering wijt ze hoofd zakelijk aan de piloten Naar de Belgische minister van Lands verdediging-in antwoord op een parle mentaire vraag heeft meegedeeld, zijn sedert Juli 1950 in België 31 militaire vliegtuigen verongelukt. Hiervan waren er 19 van het type Spitfire, 2 van het type Mosquito, 1 van het type Tiger- Moth en 7 reactie-vliegtuigen van het type Meteor FR-84. B\j deze vliegtuig ongevallen werden 26 personen gedood en werd een schade van bijna 58 millioen francs aangericht. Acht van de 31 onge vallen waren te wijten aan technische oorzaken, vijf aan atmosferische storin gen, één aan bezwijming van de piloot, één aan een botsing zonder dat de piloot van het verongelukte toestel de schuld hiervan droeg en zestien ongevallen zijn toe te schrijven aan fouten van de piloten zelf. Wat deze laatste zestien ongevallen betreft, werden er zés veroorzaakt door het uitvoeren op lage hoogte van acro batische toeren zonder dat hiervoor toe stemming was verleend, terwijl drie te wijten waren aan gebrek aan ervaring op het type van het toestel. Noord-Afrika. De Fransen, die er nai lijks in geslaagd zijn het verzet in Tunis te breken, staan nu in Marokko voor ernstige moeilijkheden. Gisteren zag de politie zich genoodzaakt naar de wapens te grijpen, toen honder den Marokkanen te Tanger een gevaar lijke houding gingen aannnemen. Deze mensen protesteerden tegen het Frans- Marokkaanse protectoraatsverdrag, dat gisteren verjaarde. Zes personen werden gedood en tenminste 100 gewond. De de monstranten plunderden winkels en café's, richtten ernstige vernielingen aan en smeten honderden auto's omver. Laat in de avond trokken zij door de met glas bedekte straten. Zij droegen de lijken van hun doden en schreeuwden dreigen de leuzen. Te Cairo hebben de twee uit Parijs ge vluchte Tunesische ex-ministers zich tot wettige regering van Tunis uitgeroepen. Zij zullen naar New-York gaan om de kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Naar AFP meldt zal Pakistan de zaak deze week nog aanhangig maken. De Pakistaanse gedelegeerde Bokhari Is nl. gedurende de gehele maand April voor zitter van de raad. In het land zélf heerst nogal verdeeld heid over de houding van de bey Tunis die thans de Franse resident-gene- Zuid-Amerikanen Zaterdag bij de Koningin Een der hoogtepunten van het bezoek der Zuid-Amerikaanse zakenlieden ter gelegenheid van de Utrechtse jaarbeurs aan ons land werd gevormd door de ont vangst, hun. bereid door de Utrechtse Kamer van Koophandel Zaterdagmiddag op het kasteel De Hoge Vuursche, ge volgd door een bezoek aan H.M. de I Koningin op het paleis Soestdijk. man de volgende boodschap gestuurd: „Wij zijn zeer getroffen door de ver schrikkelijke gevolgen van de tornado's. Aanvaard de uitdrukking van onze op rechte sympathie met de slachtoffers". De president heeft in zijn antwoord de Koningin dank gezegd voor haar „fijngevoelige boodschap". Toch een tapijt in Gander Amerikanen wachten komst van Koningin en Prins Fofo's in etalages van New York en 100.000 boekjes voor schoolkinderen Prinses Wilhelmina zal morgen niet op Schiphol aanwezig zijn bij het vertrek van Koningin Juliana en Prins Bernhard naar de Verenigde Staten. Prinses Wilhelmina zal Soestdijk afscheid van het Konink lijk Paar nemen. Evenals de vier prinsessen, die morgen gewoon naar haar scholen zullen gaan. De heren K. R, van Staal, directeur van het uitgevers- en drukkersbedrijf Boom-Ruygrok N.V. Haarlem, en de auteur Ten Koot, hebben Zaterdagmid dag op paleis Soestdijk aan de Konin- en de Prins een exemplaar in lede band aangeboden van het boekwerk Spell of the Netherlands en tevens een exemplaar, in dezelfde uitvoering, be stemd voor President Truman. De Ko ningin en de Prins zullen dit bij hun aankomst in Amerika aan Truman aan bieden. Zoals gemeld is, werd dit boek speciaal uitgegeven in verband met het bezoek van ons Koninklijk Paar aan de Ver. Staten. Een Groningse firma was zo getroffen door het bericht, dat er in het hotel op New Foundland geen kleden op de vloer de kamer van de Koningin liggen, zij per K.L.M. eén groot tapijt naar hotel Gander heeft gestuurd om in deze leemte te voorzien. Het voorlopige carillon van 32 klok ken. dat Vrijdag officieel door de Ko ningin aan President Truman zal wor den aangeboden, is thans op zijn plaats gebracht, namelijk in Meridian Hill Park te Washington. New York wacht In vele New Yorkse etalages zijn foto's van het Koninklijk Gezin geplaatst met kaartjes: „De stad New York heet Koningin Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden welkom". De Zondagsbla den kwamen met grote verhalen over het Nederlandse Vorstenhuis. Ongeveer 100.000 boekjes met verhalen over de Prinsesjes zijn verdeeld onder de school kinderen in de steden die de Koningin zal bezoeken. De foto's en boekjes zijn afkomstig van de Ned. Regeringsvoor lichtingsdienst. De bioscopen draaien een film over het leven op het paleis Soestdijk en „opwindende flitsen" van de stromen fietsers in Nederland Koningin Juliana heeft president Tru- Een aantal Argentijnse industriëlen, die een bezoek aan de Jaarbeurs in Utrecht brengen, werden Zaterdag door H. Af. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard op Paleis Soestdijk ontvangen. Op de foto begroet de Koningin één der gasten. Na de Ver Staten heeft thans ook Canada de door een putsch aan het be wind gekomen regering van Fulgencio Batista op Cuba erkend. DAT het Instituut voor bestuurswe tenschappen op 25 April in Maastricht een administratieve dag belegt over „Be stuur door middel van subsidiëring", waarbij als prae-adviseurs o.a. optreden drs F. Hartog van het Centraal Planbu reau en dr S. O. Poelje van de Ver. van Ned. Gemeenten. DAT de vijfde huishoudbeur$ in het R.A.I.-gebouw te A'dam op de beide eerste dagen reeds in totaal 21.000 be zoekers heeft getrokken. DAT de Friese natuurbeschermingsver eniging Is Fryske Gea aan Jan P. Stry- bos heeft opgedragen een film over haar bezittingen te -maken en mr F. R. Mijnlieff uit Den Haag als bestuurslid is vervangen door mr G. F. W. Harting. DAT de Ned. Toeristen Kampeerclub op 1 Mei 40 jaar bestaat en dit wordt gevierd met een Pinksterkamp in Den Haag. I DAT op de erebegraafplaats in Over- veen een urn is bijgezet met de as var. de in 1941 gefusilleerde illegale werker C. v. d. Vegte uit A'dam, oud-directeur van het advertentiebedrijf van de Ar beiderspers en mede-oprichter van het comité Vrij Nederland. DAT de N.V. Blitta uit Blitterswijk op 1 Juli in Venray een fabriek zal openen, waar 100 man volgens een Duitse vinding stalen ramen zullen vervaardigen die slechts de helft wegen van de gebrui kelijke. DAT Woensdag op de 18e Bossche paasveetentoonstelling 200 van de beste dieren uit het land aangevoerd zullen worden. DAT op de int. hondententoonstelling Winner '52 van de kennelclub Cynophilia te A'dam alle voornaamste prijzen, waar onder de zilveren medailles van de Koningin en de Prins, zijn gewonnen door de Bellington terrier „Kampioen Hope van de Helmburg" van mej. H Cloppenburg te Winterswijk DAT, vermoedelijk door broeiing van nat geregend stro, op de hooizolder van H. Wahlen te Maastricht brand is uit gebroken en de schade (f 15.000) slechts gedeeltelijk door verzekering wordt ge dekt. DAT de Eerste Ned. Autoveilingorgani- satie vandaag in het Olympisch Stadion te A'dam de 25.000ste auto sinds haar op richting zou veilen, maar dit wegens het ongunstige weer is uitgesteld. DAT W. A. Brenning als secretaris van de Ned. Broederschap van Accoun tants Is opgevolgd door M. D. Pardoen DAT dit jaar op het Britse oorlogsgraf Jonkerbosch honderden pelgrims meer dan vorig jaar worden verwacht DAT de 24e jaargang van de Gids voor Schoolreizen is verschenen die ook voor verenigingen gratis verkrijgbaar is (Suez- kade 175, Den Haag). DAT de oudste inwoner van Bussum, Dnv<" Piet Stuyvenberg, gisteren hon derd jaar is geworden en er nu in ons land 11 honderdjarigen zijn. De Indonesische regering te Djakarta ontving van de Tunesische tegen-regering in Cairo het verzoek, de zaak zo spoedig mogelijk voor de Veiligheidsraad brengen. Koningin en Beatrix bij huwelijksinzegening Bij de huwelyksingezening van jkvr C. C. Th. Hooft Graafland uit Baarn met ds W. Dijckmeester uit Vorden, die Za terdagmiddag is geschied in de Neder lands Hervormde kerk te Baarn, waren Koningin Juliana en Prinses Beatrix aanwezig. Den Bosch schenkt Brandewijn met suiker rjET VERMAARDE lied „Dat gaat naar Den Bosch toe" zal voor wat de oplossing van de vraag betreft, wat daar gedronken zal worden nadere realisering krijgen. „Wat zul len we daar drinken, zoete lieve Ger- ritje, zoete lieve meid?" Het antwoord luidt: .^Brandewijn met suiker". In den vervolge zal het gemeentebestuur van Brabants hoofdstad zijn gasten ten stadhuize inderdaad onthalen op brandewijn met suiker. Voor de eer ste maal is zulks Zaterdag geschied b\j de ontvangst van de deelnemers aan de Benelux-gemeentedag. Men is uan pion hiervan een traditie te ma- „Vereniging C.H.A.R. nog niet mogelijk" Ds Fokkema waarschuwt voor het paard van Troje Het Tweede-Kamerlid ds J. Fokkema (A.-R.) heeft dezer dagen in Franeker een politieke rede gehouden, waarin hij o.a. aandacht schonk aan de verhouding tussen de A.-R.. Partij en de C.H.U. Hoe wel spreker vooropstelde dat hij de een heid wenste, was hij toch van mening dat een vereniging vandaag de dag nog niet te verwezenlijken is. Bovendien waarschuwde ds Fokkema er voor, niet het paard van Troje binnen te halen. Bij het gebruik van deze uitdrukking dacht hij aan de schoolkwestie-Hardegarijp, waarbij prof. dr G C. van Niftrik, hoofd bestuurslid van de C.H.U., de openbare school heeft verdedigd. Burgemeester van Urk Donderdag terug Mevr. Keyzer, de echtgenote van de burgemeester van Urk. heeft Zaterdag van haar man het volgende telegram ont vangen: „Hoop Donderdagmiddag half vyf op Schiphol aan te komen. Alles wel". pEN VORIGE MAAL betoogden wij, dat Nederland na de oorlog de welbe wuste keuze heeft gedaan, door de neu traliteitspolitiek los te laten, voor een samengaan met anderen ter verdediging van ons nationale bestaan. Dit wil echter niet zeggen, dat wij in onze neutraliteitsperiode niet onze mede werking zouden hebben verleend aan het tot stand komen van een dergelijke rechtsorde. Het tegendeel is waar. Maar na de oorlog is het accent anders komen te liggen. Wij zijn uit de theoretische periode gekomen in de practische en meer intensief gerichte toepassing. Daarom achten wij het van eminent belang, dat in het door de Tweede Ka mer reeds aangenomen voorstel tot Grondwetswijziging op het stuk van de buitenlandse betrekkingen de uitdrukke lijke bepaling is opgenomen, dat de con stitutionele Koning (dus de onschendbare koning met de verantwoordelijke minis ter) de ontwikkeling van de internatio nale rechtsorde heeft te bevorderen. Men kan natuurlijk verschillend den- kén over de waardering, die men voor deze grondwetsbepaling moet opbrengen. Sommigen zien hierin niet veel meer dan een „exclamatie", die zo vanzelfsprekend is, dat zy net zo goed niet als wel in de grondwet opgenomen kan zijn. Wij zien in dit beleids-voorschrift iets meer. Ministers en Kamerleden hebben de eed op de grondwet af te leggen. Daarom heeft een imperatief grondwetsvoorschrift meer waarde dan een buiten de grondwet gehouden beleidsregel. /~\OK OP EEN ANDER punt staat de grondwet aangepast te worden aan de moderne opvattingen over de inter nationale rechtsorde. Is de nu nog gel dende regel, dat de Koning geschillen met vreemde Mogendheden tracht op te lossen door rechtspraak en andere vreedzame middelen vervangen door de hierboven reeds genoemde bepaling, dat de Koning de internationale rechtsorde heeft te be vorderen. op het stuk van de oorlogs verklaring zal de grondwet ook worden „opengebroken". Er zal n.l. niet meer ge sproken worden van „oorlogsverklaring". Daarvoor komt in de plaats: De Koning verklaart het Koninkrijk niet in oorlog met een andere Mogendheid dan na voor afgaande toestemming van de Staten- GeneraaL In de huidige grondwet staat: Hy (de Koning) verklaart geen oorlog dan na voorafgaande toestemming van de Staten-Generaal. In het „Hij verklaart geen oorlog" ligt een, laten wy het zo eens mogen noemen, aggressief element. Dit element is uit de aard der zaak nimmer tot werkelijkheid geworden, mede dank zij de geaardheid van het Nederlandse volk. ning verklaart het Koninkrijk niet in oorlogbevat veel meer een passief element. Zij draagt een veel meer decla ratoir karakte., d.wz. er is veel meer sprake van het constateren van een door bepaalde omstandigheden (handelingen van derden) ontstane toestand. Daar bij wijzen wij op twee mogelijkheden. In de eerste plaats kan een derde mogend heid ons grondgebied aanvallen. Dat er dan oorlog is, is een zonder meer te con stateren feit. Uitdrukkelijk is in verband met deze mogelijkheid bepaald, dat de toestemming van de Staten-Generaal voor deze eenvoudig te constateren oorlogs toestand niet nodig is. wanneer door de oorlogsomstandigheden het parlement doodeenvoudig niet bijeen kèn komen. Maar er is nog een tweede mogelijkheid. Wij kunnen ook in oorlog geraken, door- bepaalde mogendheid een aanval pleegt op een ander land dan Nederland. Dit zal het geval zijn wanneer wy daar toe genoopt worden krachtens ons ..be vorderen van de internationale rechts orde". Wij geraken dan in oorlog ten ge volge van de nakoming van onze inter nationale verplichtingen. (Zie vervolg op pagina 2) Achttien voor Amerikaanse rekening en veertien met Marshall-guldens Vandaag is in Den Haag een voorlopige overeenkomst getekend tot de bouw 18 mijnenvegers op Nederlandse wei Dor Amerikaanse rekening. Deze overeenkomst werd voor Amerika getekend door kapt.-ter-zee U. S Gordon Rule en voor Nederland door minister Staf. Het type mijnenveger, dat volgens deze voorlopige overeenkomst door de Neder landse scheepsbouw zal worden bouwd, is het Britse type voor een kust- mijnenveger. Dit type is door de Noord- atlantische organisatie aanvaard. De uit werking van de technische opzet van dit type schip zal door de Koninklijke Marine in samenwerking me', de Neder landse werven ter hand worden ge- Deze achttien mijnenveger» zullen moedeljjk een bedrag van ongeveer 26 millioen dollars voor de Nederlandse economie opbrengen. Het contract strekt zich uit over een periode van ongeveer drie jaar. Na voltooiing zullen deze sche pen aan de Koninklijke Marine worden gegeven voor de vervulling van taken In het kader van het Noordatlantische drag. Veertien voor Nederland De bouw van deze achttien mijnen vegers vormt één geheel met de bouw van een veertiental mijnenvegers, die de Nederlandse regering voor eigen reke ning eveneens door de Nederlandse scheepswerven zal laten uitvoeren. He met deze veertien mijnenvegers ge moeide bedrag van 76,3 millioen guldens zal zoals dezer dagen door de minister Financiën bekend werd gemaakt, worden gefinancierd uit daartoe vrij ge geven gelden van de tegenwaardereke-j ning. zal hebben gehecht Het voorstel van de regering aan de volksvertegenwoordiging kan dezer dagen tegemoet worden gezien. Deze order is het eerste scheepsbouw project dat de Amerikaanse regering in West-Europa onderbrengt volgens het „off-shoreprocurement program". In het Nederlandse vlootplan is plaats voor 48 van deze oorlogsschepen. Neder land bezit er thans slechts 41. waarvan er 33 van een verouderd, houten en kleiner type zijn. Daarvoor moeten nieuwe schepen in de plaats komen. Weer een teken van leven over Stalin Voor de eerste maal sinds twee maan den heeft radio-Moskou Stalin weer ge noemd. De omroep deelde mede. dat Stalin, begeleid door Molotov en andere leden van het Politbureau. Zaterdac- avond plotseling in een zitting van de Opperste Sovjet is verschenen en hij er kerngezond uitzag. Er gingen de laatste weken al weer geruchten, dat hij ernstig ziek was. BU het dorpje Velletrl. ten Zuiden van Rvne. zyn gisteren 10 kinderen om he: leven gekomen door het ontploffen van een oude granaat, waarmee zij speelden. v WEERBERICHT Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking en morgen later op de dag kans op sneeuw of regen. Zwakke tot matige en later wellicht Het Nederlandse ministerie van Marine I MJB- weer tot krachtig toenemen- is reeds in oriënterend contact getreden ^e Noordoostelijke tot Noor met de Nederlandse werven, die voor de delyke wind. Vannacht op de uitvoering van deze order van twee en plaatsen lichte vorst, morgen dertig mijnenvegers in aanmerking ko- overdag ongeveer dezelfde temperaturen men. Het ligt in de bedoeling, dat dèfini- al4 vandaag (Opgemaakt te 10 uur). tieve contracten met de scheepswerven binnen korte tijd zullen worden gesloten. ZON EN MAAN nadÜL d® _vol^sverte«enw'°ordiging haar Dinsdag: zon 6.15—19.14; maan 9 11 hc. totajg programmal 2.40 uur. Op 2 April EK. goedkeuring

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1