Een paradijs van eenzaamheid Schipper Van der Niet maakte eerste reis op Noordwijkse bomschuit NIEUWE LEIDSCHE COUHANT VRIJDAG 28 MAART 1952 Hoe een Katwijkse jongen gouverneur van Tristan da Cunha werd Toen de jonge Pieter Groen met zijn vader op de Noordzee ter visvangst ging, zal hij zeker niet hebben gedacht, dat hij nog eens gouverneur zou worden van een klein paradijs, ergens in de Atlantische Oceaan. Pieter Groen werd in 1808 in Katwijk geboren als zoon van een nijver visser en een stoere, eenvoudige vissersvrouw. Nadat hij een tiental jaren op de Noordzee had gezwalkt, voelde hij zich meer tot de grote vaart aangetrok ken en nauwelijks twintig jaar oud, verliet hij Katwijk om over de vijf wereldzeeën'te gaan varen. Teruggekeerd van zijn eerste reis, die werden opgeslagen en centraal verdeeld. vijf jaar duurde, toog hij naar Katwijk om zijn ouders te bezoeken. Maar droeve tijding wachtte hem daar. Zijn ouders waren juist enkele dagen te vorer ten offer gevallen aan de cholera-epide- mie, die in de zomer van 1833 heerste. Er bleef Pieter niets anders weer de wereld in te trekken. Lange tijd hoorden de Katwijkers niets meer van hem en ze meenden, dat hij Katwijk uit het oog had verloren. Vele jaren na zijn vertrek arriveerde er ech- I ter op een goede dag een afgezant de stad Amsterdam op het raadhuis te Katwijk met een briefje voor de fami lie van Pieter Groen. Er was namelijk in de Amsterdamse haven een schip bin- ncngelopen, dat ergens op de Atlanti sche Oceaan een fles had opgepikt, j waarin zich een briefje bevond. Daarin werd vermeld, dat Pieter schipbreuk had geleden en was aangespoeld op het eilandje Tristan da Cunha. Op 5 Octo- j ,ber 1836 had hij voet gezet op de grond, die hij nimmermeer zou verlaten. Een eiland van een zaamheid Kleiner dan Walcheren, 1200 mijl ten Zuiden van Sint Helena, op de lijn Kaap stadRio de Janeiro, staat in alle een- zaamheid een dode vulkaan op de bodem van de Atlantische Oceaan. Hoog steekt hij boven de zeespiegel uit en zijn top gaat schuil in het wolkendek. Zijn kust is grillig en gevaarlijk, dan volgt e vruchtbare strook land, die overgaat een beboste helling en deze verdwijnt ten slotte weer op grotere hoogte onder een permanente laag sneeuw. In de kra- I ter bevindt zich een meer van zoet water. Het was de Portugees Tristan da Cunha, die in 1506 het eiland had ont dekt. Bijna honderd jaar later meende de Nederlander Willem van Zaanen het land voor het eerst te betreden. Op 25 September 1601 plantte hij de Nederland se driekleur op Tristan da Cunha er bracht hij van zijn vermeende ontdek king rapport uit. Maar hoewel niemand er nog van had gehoord, was de ontdek king te bevoegder plaatse reeds bekend. Claess Gerritz Bierenbroodspot uit Hoorn was de eerste Nederlander, die in de maand Februari 1643 gedurende acht dagen verbleef. Na hem hielden zich er geregeld mensen op, die schip breuk hadden geleden, doch van een blij vende nederzetting was nog geen sprake. Pas in 1810 werd er door drie Ame rikanen een kolonie gesticht. Het waren 1 dire mannen, die de beschaving wilden ontvluchten en in alle eenzaamheid en natuurlijke eenvoud wilden leven en werken Invasie Zes jaar later, op 7 December 1816, l arriveerden er niet minder dan twee-en- zeventig Engelsen op het eenzame eiland. Onder hen bevonden zich tien vrouwen en twaalf kinderen. Op 12 April 1827 wer- I den er vijf vrouwen en vier kinderen afgezet, die met toestemming van de En gelse regering de „moderne" wereld trachtten te ontvluchten. De meesten ■hunner verlieten echter na verloop van i tijd het oord der stilte weer en zo bleven er ten slotte zeven-en-dertig personen I over, die zich in acht families hadden samengevoegd. Hun leider en gouverneur was de Engelsman William Glass, die met volle overgave werkte aan zijn plannen tot verwezenlijking van een ideale maat schappij. In 1836 spoelde Pieter Groen als schip breukeling aan land. Liefderijk werd hij onthaald en verpleegd en hij gaf de wens Pieter Groen stierf vijftig jaar geleden Pieter Groen, van origine een Kat- wijker, overleed op 2 April 1902. bijna 94 jaar oud. op het eiland Tristan da Cunha. Wie was Pieter Groen en waar ligt dit eiland? Tom A. Hoog land gaf op deze vragen een antwoord in het populair-wetenschappelijk maandblad „Wereld" van Juli 1948- Dit artikel, dat hierbij wordt afge drukt, stond al klaar, toen we van de heer Jan Brander te Vlissingen folders met gegevens en foto's van het eiland en van Piéter Groen ont vingen- De opgenomen foto toont Pieter Willemszoon Groen in zijn laatste levensjaren. De heer Brander schreef onder meer: „Ik ben een vriend van Tristan da Cunha en zijn bewoners. In de laatste halve eeuw van de fleur van de grote zeilvaart van 1850 tot 1900, was elke zeeman dat ook. Van de mensen tenminste; de nabijheid van het eiland werd ge vreesd. De naam van zijn hoofdman .Peter Green" had destijds de klank van moedige reddingen en gastvrije verzorging". De heer Brander schreef een boek over het eilafld. dat bij de uitgeverij West-Friesland te Hoorn verscheen. Vermeld zij nog, dat Pie ter Groen een kleurlinge, een dochter van het eiland, tot vrouw nam. Die vrouw was als elfjarig meisje, met haar moeder, een negerin, uit Sint Helena overgekomen. Uit haar huwe lijk met Pieter Groen werden vier zoons en vier dochters geboren. zodat ieder het zijne kreeg. Deed schip het eiland aan om verse proviand in te slaan, dan werden de producten van het eiland geruild tegen datgene wat nodig was. Uit een centraal punt werd alles gelijkelijk onder de inwoners ver deeld. Een eiland van weduwen snellen. Een drukke periode was de tijd tussen 1869 en 1883, toen niet minder dan negen schepen een prooi der zee wer den. De geredden bleven op het eiland, totdat een ander schip hen uit de een zaamheid ophaalde en naar de „be woonde" wereld terugbracht. Het jaar 1885 staat geboekt als een rampjaar voor Tristan da Cunha. Een catastrofale rattenplaag deed 'n begin van hongersnood ontstaan. De hulp van de bewoonde wereld werd ingeroepen door middel van voorbijvarende schepen. Da gelijks steeg de nood en daarmee ook de spanning van de uitkijkposten, die naar de hulpbrengende schepen uitkeken. Dan, opeens, een schip in de baai. De redding, zo meende men, was gekomen. Vijftien mannen roeiden naar het zeil schip. terwijl de overige bewoners zich klaarmaakten voor de ontvangst Maar hoe groot was hun schrik en angst, toen het schip, met de vijftien mannen aan boord, zijn anker lichtte en zeewaarts voerDagen lang verkeerde men in het onzekere. Slechts drie van de vijf tien weggevoerden waren ongehuwd; in twaalf gezinnen was de vader weg en heerste er rouw, in twaalf gezinnen de negentien.... Op 10 November 1901, een half jaar voor de dood van Peter Green, telde het eiland vier-en-zeventig bewoners, van negentien mannen, zes-en-twintig vrouwen en negen-en-twintig kinderen; wel een bewijs, dat het evenwicht der beide sexen zich na de rantp van 188! nog niet had hersteld. Onze onderzeeboot K XVIII deed tij dens zijn wereldreis op 9 Maart 1936 het eilandje aan en trof er alles in uiter goede welstand. Sterfgevallen door ziekte komen er niet voor, slechts tuurlijke dood maakt een einde leven der inwoners. De bevolking heeft zich in de loop van een halve eeuw meei dan verdubbeld en telde volgens de laat ste gegevens 189 mann< kinderen. Sedert Tristan da Cunha eens het toe vluchtsoord was voor hen, die de „be schaafde" wereld wilden ontwijken, is die wereld er niet veel op voortuitgegaan immigratie er mogelijk was, zou het eiland der eenzaamheid wel eens heel spoedig kunnen veranderen in het dichtst bevolkte plekje van de aarde. De individualiteit zal in federatief verband verloren gaan Prof. Frangois over de souvereiniteit van de staat te kennen, in deze gemeenschap te blij ven. De rust, de soberheid en de na tuurlijkheid van het leven deden hem goed. Hij werd assistent van de gouver neur, nadat hij getoond had een waardig man te zijn. Zijn naam werd verengelst en luidde voortaan: Peter Green. Bij de dood van William Glass in 1853 volgde de Katwijkse vissersjongen hem op en hij wijdde voortaan al zijn krach ten aan de verwerkelijking van een ideale samenleving. Een eiland van weikeis Een ieder, die toonde, dat hij werken wilde, kreeg op Tristan da Cunha een stuk land toegewezen. Hij bleef in het bezit van dit land, zolang hij toonde, dat hij zijn gemeenschapsplicht met ijver en toewijding vervulde. De zoons volgden de vaders op, zodat een eenmaal toege wezen stuk land in de familie bleef. De mannen werkten op het land, deden aan visvangst en jacht, de vrouwen waakten over de kinderen en deden het huishouden. De gezamenlijke producten In het Vlies vergaderde gisteravond de afdeling Leiden-Oegstgeest van de vereniging voor internationale rechts orde onder leiding van mr W. J. Geertsma. Prof. mr dr J. P. A. Frangols sprak over de souvereiniteit van de staat. Het begrip souvereiniteit is, aldus spr., in zeer oude datum en werd tweeledig opgevat, nl. de souvereiniteit naar bin- die naar buiten. De souvereini- binnen heeft tegenwoordig niet nimbus, die zij vroeger had. De betekenis van de souvereiniteit naar buiten is teruggelopen naarmate het internationale recht zioh uitbreidde. In de Volkenbond en UNO heeft absolute souvereiniteit van de afzonder lijke staten beperkt binnen de door het volkenrecht getrokken grenzen, domestic jurisdiction, de souvereiniteit de staten afzonderlijk, is begrensd door het internationale recht. De federalisten zien in de teit de vijand van het volkenrecht, dat zij een internationale bondsstaat willen scheppen, waarbij de souvereini teit der onderdelen verloren moet gaan. De souvereiniteit vindt in Sowjet-Rus- land een warm verdediger, omdat da Sowjet-Unie zich niet wil neerleggen by de door de meerderheid aangenomen rechtsregels, die de communistische geest niet ademen. Waarom niet een federa- ief Europa in de geest van de Zwitserse Bondsstaat of van de Verenigde Staten? Er is ongetwijfeld veel voor federa- lisatie te zeggen, maar dat neemt niet weg. dat er grote gevaren aan ver bonden zö". Men zegt wel, dat een kleine staat, die nu over het hoofd wordt gezien, zich in federatief ver band beter zal kunnen doen gelden, maar in de praktijk zal de zelfstan digheid van de kleine staat een illu sie blijken te zyn. In een federatief verband zal de getalsterkte altijd een beslissende rol spelen. Tal van fac toren zullen het overwicht van de grote staat onvermijdelijk maken. Voor Nederland is het nu al moeilijk zich bij de internationale beslissingen te leggen. Zal het zich straks' bij Expositie van kantoor machines De firma Kulk en Kramer, handel in kantoormachines, die haar hoofdkantoor f 's-Gravenhage heeft, had het Schut tershof gekozen voor de expositie van het nieuwste product van de Deense fa brikanten Zeutihen en Aagaard te Ko penhagen, een duplicator met vol-auto- matische inkttoevoer. Elke afdruk, die van de maohine komt, wordt geheel auto matisch en gelijk aan de andere beïnkt. De maohine biedt nog meer voordelen, die duidelijk werden -gedemonstreerd. Huldiging conducteur Hemmen De heer H. Hemmen, die 25 jaar con ducteur is bij de N-Z.H.V.M. werd! in zijn woning aan de De Goejestraat 86 gehuldigd door de heren C. Heeten, chef van het vervoer, D. M. v. d. Vijver, hoofdinspecteur, Th. Thomas, waarne mend-chef der exploitatie en J. Jansen, chef van het vervoer te Leiden. De ju bilaris ontving een enveloppe met inhoud en een oorkonde, alsmede de zilveren draagmedaille en de oorkonde van de Ned. maatsdhappij voor nijverheid en handel. Mevr. Hemmen ontving een bloemstuk. Ook het jubileumfonds schonk een enveloppe en bloemen. Passagiers stuurden een fruitmand en bloemen- Naaimachinehandelaar in moeilijk parket Een naaimachinehandelaar te Leiden kwam in moeilijkheden, toen de onder neming, waarvan hij filiaalhouder was, de filialen omzette in dealer-zaken. Als filiaalhouder had hij geen diploma's en erkenningen nodig, maar als dealer wel. Voor de Haagse economische politierech ter verklaarde de handelaar, dat hem door de Kamer van Koophandel eer kenning was geweigerd. De zaak werd aangehouden om te onderzoeken, waarop deze weigering berustte. in federatief verband genomen besluiten makkelijker neerleggen? Er is echter naast de weg van het federalisme, nog een andere manier om tot internationale samenwerking te ko men. nl. die van de Volkenbond en de UNO. De UNO gaat niet uit van de eenheid, maar van de vrijheid en de zelfstandig heid der afzonderlijke staten en ziet dan wat aan binding nodig is. Dat de individualiteit van een volk in federatief verband beter tot zijn recht zou komen is niet waar, aldus spr. Het federalisme is echter al op de terugweg wanneer men spreekt van confederatie (de statenbond in plaats van de bonds staat) in de lijn van de Volkenbond. De goede zijde van het federalisme is onge twijfeld de stimulans tot nauwere sa menwerking. Laat de vereniging voor internationale rechtsorde haar eigen weg blijven gaan en de pogingen om tot internationale samenwerking te komen steunen, nadat men deze pogingen aan de nodige critiek heeft onderworpen, aldus besloot prof. Frangois zijn lezing. Kynologenvereniging Rijn land hield jaarvergadering De vijfde jaarvergadering van de kyno logenvereniging Rijnland, die gister avond in Zomerzorg werd gehouden, was niet alleen uitstekend bezocht maar ook zeer geanimeerd. Het jaarverslag van de secretaris meldde een ledental van 147 en een groeiende vaste kern. Het slot van des penningmeesters ver antwoording was een batig saldo van 1100. De beide periodiek aftredende be stuursleden, dr ir P. C. Lindenbergh en de heer D. de Jongh, werden herkozen. Nadat nog een ingekomen voorstel voor de contactvergadering was besproken, ging men over tot een fikse wedstrijd in hersengymnastiek. Men had daartoe de Kynologenclub Hofstad naar Leiden ge nodigd. De wedstrijd, waarvoor Leiden een zilveren wisselbeker ter beschikking stelde, eindigde onbeslist: 13—13. Men zal een tweede wedstrijd in Den Haag organiseren om de beker te kunnen toe wijzen. De ouderling-kerkvoogd ook in Leiden De Leidse Hervormde Gemeente heeft zich gisteravond met bijna algemene stemmen uitgesproken voor de wijzigin gen in het plaatselijke reglement op het beheer (kerkvoogdij). Men gaat er dus mee accoord, dat voor elke wijkgemeente drie-ouderlingen-kerkvoogden zullen worden gekozen. De wijzigingen, waar over gestemd moest worden, waren ver vat in een voorstel van de Gemeente commissie, dat met één stem tegen werd aangenomen. Zij komen geheel overeen met de richtlijnen van de nieuwe Kerk orde daaromtrent. In het besel, dat kef moest Kenner van de zee en van de kust Noordwijkse correspondent) MF; Zeewind", omringd door allerlei zaken die aan de zee doen denken, op smakelijke wyie vertelt van zijn belevenissen op de wereldzeeën die hij bevaren heeft. Maar inderdaad, deze vitale figuur her denkt op 1 April het feit, dat hU vóór 25 jaar het commando van de Noordwijkse reddingboot overnam van Dirk Admiraal. by z'n eerste reis maakte op een Noord wijkse bomschuit. Het was, aldus schipper v. d. Niet, flinke schuit, de Noordwijk 29, Vrouw Neeltje" Van der Niet had vóór die tijd al deel uitgemaakt van de bemanning van de boot, o.a. bij de schipbreuk van de „Mir- een flinke schuit van de rederij Van NieveltGoudriaan, die in 1919 bij Noordwyk strandde. Velen in Noordwijk zullen zich deze schipbreuk nog wel her inneren. De „Mirvac" was geladen met 35.000 balen lijnzaad, die op het strand gelost werden, wat uiteraard een grote bedrijvigheid gaf. In die tijd nu kende men nog geen vaste bemanning van de reddingboot zoals nu; in geval van nood ware altijd vrijwilligers te vinden bij v. d. Niet, als hij al niet op zee ten minste, altijd haantje de voorste Reeds op jeugdige leeftijd koos hij het lime sop; hij was n.l. 13 jaar oud, Met 18 stemmen vóór en 7 tegen Kamer van Koophandel verklaarde zich vóór de wekelijkse koopavond De heet Simonis werd herdacht Met 18 stemmen vóór en 7 tegen heeft de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland zich gistermiddag vóór het houden van een weke lijkse koopavond in Leiden verklaard. Dit naar aanleiding van een verzoek van de Leidse gemeenteraad, die eerstdaags over dit onderwerp een beslis sing moet nemen. Vóór de K. v. K. tot dit besluit kwam, is er ijverig ge polst naar de mening van de middenstand en de groothandelsbedrijven. Bovendien waren de leden van de K. v K. in het zonovergoten en lokkende Keukenhof ruim een uur met dit onderwerp bezig, alvorens men tot stem men overging. De onder-voorzitter van de K. de heer C. F. Meerpoel heeft er veel tyd voor opgeofferd om achter de mening de middenstanders en de groothan delaren te komen. Ook het personeel var de groothandelsbedrijven legde h\j de zaak voor. Het resultaat daarvan dat de middenstand over het algemeen afwijzend stond, dat het groot-winkelbe drijf om practische redenen voor de we kelijkse koopavond was en dat het perso neel van de groot-winkelbedrijven zich haast unaniem tegen deze avond uit sprak. Vele leden van de Kamer gaven hun zienswijze te kennen en er heerste ook by hen verschil van opvatting. Bij stemming bleken de heren Langezaal, d. Kloot, v. d. Linden, Van Hoeken, Wy- tenburg, v. d. Stoel en Bloot tegen koopavond. Nogal zap Voor het overige werkten de heren zich nogal vlug door de agenda heen. De heer Meerpoel gaf in het kort de r" ning van de commissie opruiming uitverkopen van de Kamer weer inzake de actie voor contante betaling. De b achtte het niet haar taak in deze zaak uitspraak te doen. Slechts indien haar uit middenstandskringen verzoeken hierover bereiken, kan zij van advies die- De Vebo krijgt de zilveren legpenning Concert van het Residentie-Orkest Solist: Cor de Groot, piano Het zevende concert tie-Orkest voerde ons van Mozart's ele gante. nog geheel in rococo-stijl geschre ven Serenata Notturna naar de impo sante, ietwat pompeuze tuba-klanken van Wagners Tannhauserouverture; en we konden ons-er dus weer eens reken schap van geven hoe groot deze afstand wel is. Overweldigd door de stralende klanken van tuba's en trombones, door Wagners opbruisende thema's en de ha idige wijze waarop hij een climax weet te bereiken, kunnen we ons voor stellen dat hij Mozart kon zien als een kind, weliswaar door de goden begena digd, dat met de muziek speelt als met En toch, wanneer we ons terug ver plaatsen in de sfeer van deze verfijnde sierlijke rococomuziek van de jonge Mozart. dan wordt het ons duidelijk welk een vormschoonheid, welk een „esprit" hier reeds aanwezig is; al is de klassieke volmaaktheid van de „Kleine Nachtmusik" hier nog niet bereikt. Als daarmee vergelijkt de overmatig veelvuldige chromatische en andere toon ladderfiguren in de violen die Wagners thema's vaak op nogal goedkope wijze moeten versieren, en de lappendeken constructie van deze betrekkelijk vroege ouverture van een Wagner die de hoogte Tristan nog niet bereikt heeft, dan beseft men dat de romantiek niet in alle opzichten een vooruitgang is geweest. brug tussen Mozart en Wagner fungeerden Schubert met zijn onvolpre- 8ste (onvoltooide) symphonie in b, Liszts pianoconcert in Es. Schubert heeft in zijn in 1822 geschreven 8ste symphonie nog niet de dramatische span ningen en tragische diepte bereikt van zijn laatste kwartetten of van de Win- terreise en de Heine-liederen, en even- de monumentale grootsheid van de 9de symphonie in C; doch hy wist in deze breed lyrische fantasieën, gevat in rijke orkestkleuren, een zeer eigen stijl te scheppen die in zijn langzaam voort schrijdende modulaties niet zelden reeds op Bruckner vooruit loopt. Van Otterloo wist een juiste middenweg te kiezen n al te nadrukkelijke sentimentali- en te sterk dramatische geladenheid, welke laatste geforceerd zou zijn. Van Otterloo's visie op Mozart getuig- van grote belangstelling voor de dé tails; de contrastwerking tussen het con certino en de tutti kwam goed tot haar recht. Jammer echter, dat in Wagner het moeilijk te bewaren evenwicht tussen het koper en de strijkers niet steeds ge red werd. Tenslotte het belangrijkste evenement van de avond: Cor de Groot in Liszts concert in Es. Op de brillante pianisti sche kwaliteiten van deze solist mochten wij de laatste tijd al enige malen in deze kolommen wyzen. Zijn prachtig toucher en onnavolgbaar technisch meesterschap het Residen- j kregen in dit, zo dankbaar voor het In strument geschreven, concert alle kansen om zich te doen gelden, en De Groot liet ze niet ongebruikt voorbij gaan. On danks enkele foutjes die de pianist in het begin maakte, en ondanks de vaak niet van banaliteit ontblote thema's, waaruit dit toch knap geconstrueerde concert is opgebouwd, werd deze vertol king een muzikale prestatie van de eer ste rang. Wel scheen het orkest soms enige moeite te hebben om de piano in zijn leidende en vaak grillige partij te volgen. Liszt is In vele opzichten een problematische figuur, waarin geniale hoedanigheden samengaan met merk waardige tekorten; maar in zulk een ver tolking wordt dit concert ten volle aan vaardbaar. Geen wonder dat Cor de Groot op enthousiaste wijze werd gehul digd. J. van der Veen. van de K. v. K. voor de eerstdaags in Leiden te houden tentoonstelling. Het bestuur van de Kamer zal stappen ondernemen om de sinds 1939 sluimeren de prysopdryvings- en hamsterwet inge trokken te krijgen. In de vac.-H. M. Simonis werd de heer Meerpoel benoemd tot bestuurslid van 't Rijnlands borgstellingsfonds. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Hogervorst of de Kamer haar stem wilde laten horen over de geruchtmakende ar restatie van het lid Van Herwaarden en ook tegen de wijze, waarop de dagbladen hiervan melding maakten. de reder P. Duyn. Het schip kon ongeveer 24 last haring bergen, d.i. ruim 400 kantjes, grote hoeveelheid, als men nagaat, dat de schepen van het strand vertrokken. De reizen die men toen maakte, waren geen pretje; vaak 12 4 13 weken achter een op zee, met eentonige maaltijden, vaak bedorven water enz. Gelukkig zijn de toestanden wel gunstiger geworden, vindt schipper v. d. Niet, want vroeger was het haast geen leven. Gedurende de eerste wereldoorlog v. d. Niet op een zeillogger, wat toenter tijd ook een gevaarlijke job was. „Wat moest je anders," zei hij, „er was gebrek aan voedsel." Beurtelings werd men aan gehouden door de Duitsers en de Engel sen; zeer velen, ook uit Noordwyk (ruim 40!) zijn gebleven op zee. Een tijdlang is v. d. Niet daarna op de „grote vaart" geweest, op de Radja en de Joh. de Witt. Het reddingswerk zat hem blijkbaar in het bloed, want toen de Joh. de Witt op de rede van Semarang lag, sloeg er een prauw om met 14 op varenden. Direct werd een sloep met vrijwilligers bemand, en natuurlijk was Niet er bij. Ze mochten het ge noegen smaken de drenkelingen te red den. Voor deze daad ontving v. d. Niet een horloge met inscriptie, en van de Koningin de medaille voor menslievend hulpbetoon. Toen de heer v. d. Niet aan de wal bleef, werd hjj al spoedig aangezocht de opvolger te worden van de heer D. Ad miraal als schipper van de reddingboot. En nu heeft hij 25 jaar trouw en zonder ophef zijn plicht gedaan, ln het besef dat het moest. Het typische is, dat in deze 25 jaar te Noordwyk geen spectaculaire reddingen zijn voorgevallen, gelukkig enerzijds. Anderzijds kunnen we ons voorstellen, dat ook deze stoere schipper met zijn bemanning, als het nodig geweest was, zijn mannetje had gestaan. Wel is de boot verschillende malen buitengaats ge weest, ter assistentie van schepen, of op zoek naar vliegtuigen of drenkelingen. Eén keer dacht men dat het ernst was, toen de Duitse „Heinrich Podëus" naar de kust afdreef, de boot werd echter hoog op het strand geworpen, tegen de duinen aan, zodat de reddingboot, die het schip wel gevolgd was op zijn hachelijke tocht, geen dienst behoefde te doen. Onuitputtelijk zijn de belevenissen van deze ervaren zeeman. Het is wel de be kroning van zijn loopbaan, dat Noordwijk binnen afzienbare tyd over een nieuwe motorreddingboot zal beschikken. Een mooier geschenk by zijn jubileum had schipper v. d. Niet zich niet kunnen in denken. Men zal de „Kurt C arisen" moeilijk aan bekwamer hand kunnen toevertrouwen! Want hoge eisen worden aan de schip per van een strandreddingboot gesteld. Hy moet zeeman zijn in hart en nieren, maar vooral kenner van de stranden, van de banken, van de branding, van de „gaten", kortom van alle problemen die de grillige Nederlandse kust oplevert, i van der Niet is zo'n kenner van ee en van de kust. Hij beroemt er zich niet op, hij meent niet dat hij het alleen weet, maar gaat in alle eenvoud plichtsgetrouw de weg, die zovelen vóór hem gegaan zijn. Het zal hem vanavond, als hij in in tieme kring gehuldigd wordt, niet aan waardering ontbreken. Gaarne voegen we onze gelukwensen bij de vele die hem gebracht zullen worden! Herdenking Het openingswoord van de voorzitter, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, was voor een groot deel gewijd aan de nage dachtenis v/in de heer Simonis. Spr. her innerde er aan, dat de heer Simonis 27 jaar lid van de Kamer en 17 jaar voor zitter van de afdeling kleinbedrijf is ge weest. Vyf jaar heeft hij met hem samen gewerkt en hij had de heer Simonis leren kennen en waarderen als iemand, die liefde zyn gehele persoonlijkheid in zette voor de bloei van de Kamer. Gelukkig, aldus spr., heeft de heer Si monis het mogen beleven, dat de zelf standigheid van de Kamer op 1 Januari 1951 een feit werd. Het speet hem zeer, dat hij om gezondheidsredenen op die datum zijn functie moest neerleggen. De Kamers van Zuid-Holland hebben die Leiden betuigd bijzondere hoogach ting te hebben gehad voor de persoon van de heer Simonis en de wijze, waarop hy in het college van voorzitters in de gewezen Kamer van Koophandel voor Zuid-Holland zijn functie heeft vervuld. De K. v. K. herdacht het vele werk van u overledene verder met een ogen blik stilte. Na de vergadering werd Keukenhof bezichtigd. In het restaurant bleef men nog enige tijd gezellig byeen. De voor zitter van de Stichting, de heer Tom van Waveren- toonde zich Sassemse mondaccordeonisten in De Kaag op bezoek Veel geestdrift en voor ieder wat DE CHR. MONDACCORDEONVERENIGING „Excelsior" te Sassenheim, die dit jaar haar vierde lustrumfeest viert, heeft gisteravond in de zaal achter de Hervormde kerk te De Kaag vele Kaagse mondorgelvrienden een prettig uur be zorgd. ï)e samenstelling van dit uit zes-en-dertig leden bestaande gezelschap is homogeen dan de veelal gebruikelijke, daar de tokkelaars ontbreken. Behalve ior de klank en het markeren van het rhythme wel noodzakelijke piano en drummerinstrumenten en vier begeleidende „vineta's", bestaat dit orkest alleen uit drievoudige mondorgels, in c-, f- en g-stemming. We achten deze homogéniteit een voor- lichtelijk sentimentele „Silver reads among the gold", en een zevental van de iongsten verwierf een groot i deel, want men krijgt nu werkelijk tt horen, wat de naam „mondaccordeonor- kest" belooft en de aandacht wordt ni cok niet van het kernensemble afgeleid. De veredelende invloed, die van gezamenlijk musiceren op de leden zo'n orkestje uitgaat, is niet gemakkelijk te overschatten. Zeker, het is eenvoudige muziek, die ze maken, zonder polyphone ingewikkeldheden, maar het klinkt alles geestdriftig. Dat schept een sfeer, die muzikanten en luitsteraars opheft. De dirigent, de heer J. F. Kriek, staat de kunst, de jeugdige musici zich te binden. De aandacht voor pittige directie is volledig. Het zonder blad spelen is daarvoor zeerste bevorderlijk. Bovendien beseft hy, dat de oerelementen van de muziek, het rhythme en de melodie, vóór alles tot hun recht moeten komen, wil i een goede uitvoering sprake zijn. Onnodig is het eigenlijk daarom 1 melden, dat er aan de voordracht zo goed als niets mankeerde. Aan de toon vorming zullen de muzikanten echter nog aandacht moeten besteden. Een juiste distributie van de luchttoevoer is bij mondorgels en accordeons immers van buitengewone betekenis. Dan ontstaat er vanzelf variatie en perspectief in de de eentonigheid, dit betreft, op de goede weg te zijn. Moge het zijn Ned. Opera gaf Mozarts naam <-steeds hoger verder alle Don Giovanni Als i Derde pauzeconcert van het L. A. K. Het derde pauzeconcert, georganiseerd, door het Leids Academisch Kunstcen- j dwong trum, werd verzorgd door het Perry Hart-kwartet. welk optreden eigenlijk eerst in Mei was geprojecteerd. Het kwar tet bestaat uit de te Leiden niet onbe kende violiste Perry Hart en een drietal Leidse studenten die de lessenaars van de tweede viool, de altviool en de vio loncel bezetten. Hoewel deze drie amateurs elk afzon derlijk zeer opmerkelijke prestaties le verden op hun instrument, was het toch wel onvermijdelijk dat Perry Hart me» haar fraaie streek en technische nauw keurigheid vaak sterk domineerde. Na tuurlijk kan een dergelijk ensemble zich niet meten met de gerenommeerde kwar tetten bestaande uit eminente beroeps musici. doch dit werd ook niet gepre tendeerd. Er werd met enthousiasme en overgave gemusiceerd, en de resulta ten waren vaak verrassend. De interpretatie van Haydn's kwartet in D op. 76 nr 5 kon wellicht het best geslaagd genoemd worden: vooral in hel langzame deel en in het menuet waren de uitvoerders goed op dreef. Mozart's beroemde dissonantenkwartet in C stelt wel zeer hoge eisen zowel van technische als van muzikale aard, en hieraan werd niet steeds voldaan met name in het eer ste deel: de finale daarentegen ging zeer verdienstelijk. Tenslotte een kwartetdeel, waarschijn lijk een torso gebleven kwartet, in c van Schubert; een prachtig stuk muziek dat op vele punten verwant is met de stijl der late kwartetten van de meester, bijv. met dat in d en in G. In technisch op zicht was dit stuk echter wel wat hoog gegrepen, al viel er in de meer lyrische passages veel te genieten. De activiteit van muziekamateurs on der de studenten is in vele opzichten zeer verheugend, en ook deze manifesta tie van het L.A.K. doet de hoop koeste- op dit punt nog veel kan verwachten. J. 5 aanmerking neemt, dat de Ned. Opera niet over uitgesproken Mo- zart-stemmen beschikt, dan kan men de uitvoering van Mozart's Don Gio vanni, die zij in K. en W. gaf, veel goeds zeggen. En dit goeds is voor het aller grootste deel op rekening van de diri gent Josef Krips te schuiven. Werkelijk, hij verrichtte wonderen met het ensem ble, zowel orkest als zangers. Chris Schef- fer b.v. zong nu ineens zuiver en Jos Burcksen was hier nu op zyn plaats als Masetto. Krips hield allen strak vast. zijn dirigeerstokje te dansen" en gaf daarmee aan deze gehele voorstelling inderdaad die eenheid, die hij zich als doel gesteld had. Hierin werd hij door de decor-ontwerper Jean Car- lotti ingenieus geholpen, omdat deze de vele korte scènes door een enkel decor wisseling by open doek verbond. En als nu de regisseur Van der Vies meer met deze opvatting meegegaan was, dan zou den waarschijnlijk verschillende taferelen minder onlogisch opgelost zijn. Ook zou een groter beweeglijkheid van de zangers een levendiger accent gebracht hebben nu waren het alleen Ollendorff (een uitstekende Leporello) en in mindere mate Scipio Colombo (Don Giovanni), die zich natuurlijk gedroegen en dan naast hen Louise de Vries en Jos Burck sen in het alleraardigste paartje Zerlina en Masetto. Maar Gré Brouwenstijn (Don na Anna), Greet Koeman (Donna Elvira) en Chris Schetter (Don Ottavio) bleven als vastgenageld aan hun plaats staan. Maar ja, de regie is nu eenmaal bij vele opera's het zwakke punt. Dit alles wil niet zeggen, dat dit geen uitstekende voorstelling van de Ned. Opera is. Dat is het zeker. Alleen vraagt men zich af, of men, gezien het stern- materiaal, niet beter een andere keuze van opera had kunnen doen, zonder „Fehlbesetzung". zoals nu geschieden moest. Dra H. E. Kokee-van den Berge. BURGEMEESTER ERE-VOORZITTER VAN V.V.V. De burgemeester Jhr mr F. H. van Kinschot heeft zich bereid verklaard het ere-voorzitterschap van de Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingen Verkeer te aanvaarden. aandoen! Het programma bestond uit een werkjes, die een publiek aangenaam doen of in verrukking brengen: enkele marsen, een walsje („Bnseïne) roemde-melodieën-potpourri, w, Weber, Strauss, Offenbach en Wagner paradeerden. Twee oudere leden zongen heel verdienstelijk, met begeleiding van het orkest, de Tiroler „Houthakkers polka", en met bekwame assistentie van de pianist, de heer W. van Strien, het Agenda voor Leiden Vrjjdag Harmonie, 8 uur: Christen-vrouwei bond, E. H. Bos te Den Haag: „Wat wordt in deze tijd van de Christen-vrouw ver wacht?" Schouwburg, 8 uur: serie „groot toneel' van K. en O., jubileum voorstelling Jan Musch (A.T.G.), De Spaanse Brabander van Bredero. Filmzaal Academie, 8 uur: W.U.S. films over Amerikaans studentenleven. Zaterdag Schouwburg. 8 uur: K. en O.-jubileum- voorstelling Jan Musch. Spaanse Bra bander. Royal, 35 uur: receptie zilveren Ju bileum Ov.-Geld. vereniging. Oud-Hortuszicht, 8 uur: propaganda- avond Int. Friendship League. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwyt, Breestraat 74, teL 20552 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Tentoonstellingen Universiteitsoibli ">t heek en hortus, werkdagen half 10-half 6: Zuid-Afrlka tijdens het Nederlands bewind (t.m. April). Recht van 't personeel der Raden van Arbeid Bij de betrokkenen heerst het nodige vertrouwen, dat in onderling overleg de verkregen rechten van ambtenaren in dienst van de Raden van Arbeid kunnen worefcn gehandhaafd bij overgang naar de bedrijfsverenigingen. Desnoods zullen hiervoor van regeringswege eventueel nodige regelen worden vastgesteld. Dit antwoordde minister Joekes gisteren in de Tweede Kamer op mondelinge vra- van de heer Gortzak (Comm.). de beroemde „Speeltuin" en het niet minder populaire „Hoort, de muzikanten". Joh. van W. Mode bij V. en D. De mode-lunches en mode-thé's, die V. en D. iedere Donderdag organiseert, zijn sinds de start op 28 Februari steeds meer de kinderschoenen ontwassen. Zo ont dekten wij gistermiddag, dat de duide lijke stem van de omroepster, die da modellen kort en zakelijk aankondigt, een bindend element is geworden zonder de specifieke sfeer van de lunch door op dringerigheid geweld aan te. doen. In de modellenreeks, die getoond werd, waren al heel wat echte voorjaarsja ponnetjes aanweizg. Little Lady kwam nog wel een keer in het tinneroy en de maisgele zeiljopper op de groene cor duroy broek deed nog wel gezellig warm aan, maar het Engelse katoentje, ..ato mic print", was een verheugende belofte van zonnewarmte, evenals trouwens het vigoureux grijs-geruite jurkje, dat in combinatie met het schattige witte stro- hoedje alleen maar voor een strandboule- vard in de tweede helft van Mei bestemd kan zijn. Het samply deux-pièces voor jonge meisjes zal voor vele moeders een uit komst zijn geweest. Deze stof is n.l. practisch onverslijtbaar. Het model Grégoire, dat getoond werd, vonden wij deze keer minder goed ge slaagd. De grote strik aan de voorzijde deed nogal on-organisch en gewild aan De show als geheel was echter pret tig om te zien, mede door de vlotte af werking. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Karei B., zzi van K. B. de Tombe en M. van As; Johannes J., m van P. J. van Leyden en Th. Vervoom; Maria, dr ven J. B. Verhoef en A. Assaee; Wilhelmus, m ven G. van der Headen V Varkevisser; Phylhs. dr van J. Hoogeveen en J. van Steeniis; Arie C., zn *n M. F. Verdoes en D. Zwaan. OVERLEDEN: J. Tegelaar, «cdn, 96 jaar; E. W. Schold, wed. van Schild, 67 J. ONDERTROUWD: P. J. Otten en li van Dijk, W. Serlóer en A. C. Deviiee, H. Brugman en P. van der Zeeuw, P. Mrieremet en J. van Kampen, L. Lathou- en G. A. C. van Beusekom, L. Piatteel en A. Honebeek, Ië. van RMjn en J. Bon, P. J. M Paardckooper en M. W. C. Soontoëns, C. J. de la Roe en J. Kroeseroe ijer. C Faas en C. H. J. Bik W. Wasstnk en C. Beekman, C. W. Baten burg en M. Geuke. G. A. Jaaporse en C. Montfoort. K. Mynheer en C. Jacesen. J. J. H. PleiJ en C. Kaixer, J. M. J. Post en E Mes, J. S. C. Weesela en C. B. M. Goddijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3