Jdicuuie fcsrfje GTourant Een paradijs van eenzaamheid Geeft toestellen waarmee veiliger kan worden gevlogen Waarom wordt Ned. uitvinding nog steeds niet toegepast? Mislukte bomaanslag op Konrad Adenauer Huren moeten omhoog met gemiddeld 25 pet voor Bey van Tunis thans het dilemma Wist U Examentijd Snel en goed VRIJDAG 28 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9392 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staatoastfci) is gbebfeoea «ngn hert In levenspart" ZIE PAG. 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ei stort iedere maand een straaljager neer IVan een onzer redacteuren) STRAALJAGER neergestort piloot op slag gedood... Sedert 1 Januari 1951 hebben wij dit twaalf maal moeten melden. Eén keer ging het om twee vliegtuigen tegelijk, die tegen elkaar botsten. Daarnaast vielen nog drie straaljagers naar beneden, waarbij wonder boven wonder1 de piloot geheel of nagenoeg geheel ongedeerd bleef. Vijftien straaljagers in vijftien maanden, dus gemiddeld één per maand. Een schadepost van zo omendebij acht millioen gulden. Maar wat veel erger is: rouw ii dertien gezinnen, waar moeders hun zoons, vrouwen hun mannen en kinderen hun vader nooit meer terugzien... Een golf van onrust vaart door ons land. Wat kan de oorzaak zijn van zoveel ongelukken? De laatste drie maanden vijf met dodelijke en twee (gelukkig) zonder dode lijke afloop? Het lijkt ons al te gemakkelijk, te zeg gen, gelijk de instructeur op de militaire vliegbasis Twente, kapitein-vlieger-waar nemer J. W. Wijting, dezer dagen deed, dat er de laatste jaren misschien twee of drie ongelukken zijn gebeurd, waar aan de piloot geen schuld had. Wij heb ben mensen gesproken, die, toen zij dit lazen, bitter zeiden: Doden spreken nietZij kunnen niet tegenspreken, wanneer wordt geconstateerd, dat als op een critiek moment het zuurstofmasker niet goed werkt, dit de schuld is van de piloot, die het voor de vlucht niet ge wetensvol heeft gepast en het niet heeft laten onderzoeken! Wij willen helemaal niet beweren, dat er onder de straaljagerpiloten geen jonge mensen zijn, die te overmoedig en onbe zonnen zijn. Daarvoor zijn er te veel vliegverboden opgelegd wegens overtre ding van de orders. Maar juist de veel heid van ongelukken moet de instruc teurs doen beseffen, dat ook zij een zeer zware verantwoordelijkheid hebben. Juist zij moeten er voor zorgen, dat doodeen voudig niemand met een straaljager de lucht in k a n gaan met een niet-onder- zócht zuurstof-apparaat. Rookpluimen, ontplolling Maar er is nog iets geheel anders. Een straaljager, die grote snelheid ontwik kelt, is een gevaarlijk ding. Uiterste con centratie wordt van de piloot geëist. Te recht kan volledige discipline van hem worden verlangd. Maar evenzeer kan de eis worden gesteld, dat een piloot niet met een straaljager de lucht in wordt gestuurd, tenzij de machine v van de meest moderne instrumenten, die uitgevonden zijn om zo „safe" mogelijk te kunnen vliegen. Wij hebben er alle berichten over neer gestorte straaljagers nog eens op nage lezen. Enkele voorbeelden mogen wij noemen. Op 21 Februari 1951 kreeg eer straaljager op 2000 m hoogte, moeilijk heden en stortte daarop vrijwel loodrecht neer. Op 5 Maart 1951 vormde er zich rondom het toestel plotseling een witte wolk, waarna het van een hoogte naar schatting duizend meter hoogte beneden stortte. Op 25 October 1951 raakte een straaljager boven Hengelo in brand, waarna deze boven Borne ontplof te. Op 29 November '51 kwam een straal jager brandend naar beneden, vrijwel loodrecht. Op 20 Februari 1952 kwam eer straaljager in een duikvlucht uit de wol ken. Plotseling werden zware rookplui men zichtbaar en met een enorme knal sloeg het vliegtuig op korte afstand de grond uit elkaar. Genoeg voorbeelden om te laten zien, dat althans bij deze ongelukken alle waarschijnlijkheid iets aan de motor heeft gemankeerd. Een witte wolk, rook pluimen, ontploffing, allemaal dingen, die weinig te maken hebben met de werking van het zuurstofapparaat van de piloot. In enkele andere gevallen had het onge luk plaats, terwijl de straaljager een duikvlucht maakte. Gevaarlijk gasmengsel Thans moeten wij een kleine technische uitweiding maken. Het principe van een straalmotor is het tot ontploffing bren gen van een gasmengsel in een ontbran dingskamer. Door de achterwaartse druk van de door een vernauwde opening van de ontbrandingskamer geslingerde gassen schiet de straaljager met enorme snelheid vooruit. De brandstof wordt tijdens deze duikvlucht minder lucht ir de verbrandingskamer komt dan wan neer deze er door de turbine in ge zogen wordt. Daardoor wordt de ver houding lucht verstoven benzine eer geheel andere dan bij een ..draaiende' motor. Het gevolg hiervan is. dat eer veel gevaarlijker mengsel ontstaat, dat door speciale verstoven benzine met lucht. Op de juiste verhouding tussen lucht (zuurstof) en benzine komt het natuurlijk aan. De lucht wordt aan de voorzijde in de verbrandingskamer naar binnen gezogen door een turbine, die j draaiende gehouden wordt door de straal motor zelf. Wanneer echter de motor afslaat en dit gebeurt nog al eens dan staat ook de zuigende luchtturbine stil. De theorie is nu, dat een piloot dan moet overgaan in duikvlucht, waardoor de luchtturbine door de hoge snelheid het vliegtuig zelf door de luchtdruk gaat draaien en de straalmotor weer op gang brengt. Afslaande motor betekent dus altijd: overgaan in duikvlucht. Het spreekt echter vanzelf, dat Vijftien maal: neergestort qEDERT 1 Januari 1951 zijn 15 Ne derlandse straaljagers neergestort, nl. 13 Meteors en 2 Thunderjets. Hier volgt een opsomming: 28 Februari 1951 bij Leeuwen-Boven, piloot ge dood; 5 Maart bij de Hoge Veluwe, piloot gedood; 22 Mei in West-Duits- land 2 straaljagers tegen elkaar ge botst, beide piloten gedood; 12 Juni in de Uithuizerpolder, piloot gedood; 9 Augustus bij vliegbasis Leeuwar den, piloot ongedeerd; 25 October bij Borne, piloot gedood; 29 November bij Deurningen, piloot gedood; 11 Januari 1952 op vliegbasis Volkel, piloot licht gewond; 24 Januari bij Oudwoude, piloot gedood; 7 Februari bij vlieg veld Leeuwarden, piloot gedood; 20 Februari bij Lunteren, piloot gedood 27 Februari bij Almelo, piloot onge deerd; 13 Maart bij Bayum. piloot ge dood; 25 Maart bij Vlieland, piloot gedood. onder bepaalde omstandigheden tot ont ploffing kan komen, maar dan ook met een de gehele motor en het gehele vlieg tuig uiteen doet spatten. Is het niet vanzelfsprekend dat, neer er een uitvinding werd gedaan, waardoor een afgeslagen straalmotor weer op gang zou kunnen worden ge bracht, zonder dat de piloot in duik vlucht moet overgaan en waardoor het gasmengsel in de straalmotor tot ont ploffing kan worden gebracht, vóór hel gevaarlijk van samenstelling wordt, de leiding van de Luchtmacht zich, terwille van de jonge mensen, die met de straal jagers omgaan en terwille van de ma teriaalbesparing, zou haasten om die uit vinding toe te passen? Wanneer Helaas is deze haast er niet! Want de hierbedoelde uitvinding is gedaan. Door een Nederlander. In Engeland wordt zij reeds toegepast. Op 8 December 1950 is de uitvinding te Delft gedemonstreerd in aanwe zigheid van zeer vooraanstaande mi litairen. Alle octrooien zijn reeds ver leend. Maar na de demonstratie-dag zijn er vijftien straaljagers vergaan en zijn dertien gezinnen in rouw gedom peld. En nog steeds duren de onder handelingen tussen de militaire auto riteiten en de uitvinder voort. WU vragen: Luchtmachtleiding, wan neer gaat gU de verantwoordelijkheid be seffen voor de jonge levens, die a; zijn toevertrouwd? Hoe lang voedt gij, regering, de algemeen verbreide weerzin der uitvinders, hun vindingen in Uw handen te geven „omdat er dan niets van terecht komt?" Moet zich her halen hetgeen geschied is rond het be kende snuiver-apparaat van de ma officier J. J. Wichers, waarvan de Neder landse regering destijds niets wilde ten, maar welke uitvinding de Duitsers dadelijk gebruikten, toen zU dc papieren in handen kregen na de verraderlijke inval op 10 Mei 1940? Van dc straaljagerpiloten kan terecht de nodige discipline en beheersing wor den gevraagd. Maar geef hun toestellen, mee zij veilig kunnen vliegen, voor- - het menselijk vernuft hieraan iets kan doen! De Bondskanselier dineerde Politie-expert gedood en drie personen gewond Met een hevige knal ontplofte gisteravond omstreeks 6 uur een bompakket in de kelder van het hoofdbureau van politie te München. Twee politie deskundigen en twee verslaggevers bevonden zich op dat moment in de kelder, die door de ontploffing ontzettend werd gehavend. Eén politie- expert verloor het leven, de overigen werden gewond. De bom was bij de politie ingeleverd I vember van het vorig jaar, werden de door twee jongens van 13 en 14 jaar, die veiligheidsmaatregelen verscherpt. Bij van een onbekende het verzoek hadden genoemde ontploffingen verloren 2 per- gekregen, het pakket ter post te bezor-lsonen het leven. gen. Toen de knapen echter het adres I Volgens de politie bevatte het aan lazen: Bondskanselier Adenauer, beslo-Adenauer gerichte pakket een boek ge- ten zij het pakket naar de politie te bren-1 titeld: „Knaur's encyclopaedic gen. De twee jongens zijn urenlang on-1 Vermoedelijk zat de bom dervraagd, terwijl andere mensen vrij willig inlichtingen verstrekten, Toen de explosie plaats vond, woonde Adenauer te Bonn een diner Corps Diplomatique bij. Nadat de Bonds kanselier van de ontploffing verwittigd zond hij onmiddellijk telegrammen medeleven naar de slachtoffers hun verwanten. Ambtenaren verklaar den, dat dr Adenauer het pakket nooit zonder voorafgaande controle ontvangen hebben. Zijn post wordt allemaal door leden van de lijfwacht geopend. Na de ontploffing van bompakketten De eerste aardbei In de Biesbosch Lijk van onbekende vrouw gevonden Rietsnijders hebben op de Beversluiis- plaat, een rietgors in de Biesbosch, het i lijk gevonden van een vrouw, lichaam moet er reeds geruime tijd ge legen hebben. De rijkspolitie heeft de: identiteit van het slachtoffer nog niet1 kunnen vaststellen. Men schat, dat de vrouw ongeveer veertig a vijftig jaar oud is. Zij droeg een gladde, gouden ring met de initialen H. K. 1924, een imitatie parelsnoer, kleine oorknopjes en ring met een lichtblauwe steen. Van de kleding was niet veel meer over, doch men heeft kunnen vaststellen, dat het slachtoffer een lichtblauwe zomerjurk droeg met witte stippeltjes. Inlichtingen worden gaarne ingewacht bij de groepscommandant van de rijks politie te Hooge Zwaluwe. Koningin bij herdenking Atlantisch Pact In tegenwoordigheid van Koningin Juliana en president Truman zal op 4 April in Washington een plechtigheid plaats vinden ter herdenking van het feit, dat drie jaar geleden het Atlantisch Pact werd getekend. De voornaamste le den van de Amerikaanse regering als ook militaire en diplomatieke verte genwoordigers van de landen van de NAVO zullen de plechtigheid bijwonen. Mr J. R. H. van Schaik kreeg lichte hersenschudding Mr J. R. H. van Schaik, minister van Staat en lid van de Raad van State is na een val onwel geworden en naar het R.K. ziekenhuis Westeinde overgebracht. Ver wacht wordt dat hij vandaag nog huis waarts zal kunnen keren. De val heeft voor de bejaarde staatsman waarschijn lijk een lichte hersenschudding tengevol ge gehad. gemonteerd. De ontsteking werkte snel, dat de in de kelder aanwezigen het verzoek van de expert om het vertrek te verlaten, niet meer konden opvolgen. De beide handen van de onderzoeker werden afgerukt en hij liep ernstige hoofd- en beenwonden op. Alle beschik bare agenten van München werden uit gezonden om te speuren naar de mar van wie de jongens een vrij nauwkeurige omschrijving hadden gegeven. Aanvan kelijk spraken de jongens van twee mannen, doch de politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat de tweede man een nieuwsgierige voorbijganger was. Dit is de tweede aanslag op een West- duitse regeringsleider. In 1950 werd een complot ontdekt om de federale presi dent, prof. Theodor Heuss te vermoorden. De politie weigerde voor het ogenblik verdere inlichtingen te verstrekken. In de loop van de dag kwamen berich-1 ten binnen, dat de dader van de aanslag was gearresteerd. De politie te München! ontkende deze berichten echter. Seretse wijst baan in Jamaica ai Lagerhuis bezorgt Engeland rassenkwestie Met 308 tegen 286 stemmen heeft het Britse Lagerhuis gisteren het besluit der regering Churchill, om Seretse Khama een Afrikaans negervorst die trouwde met een blanke vrouw voor goed uit sluiten van het leiderschap van de stam dre Bamangwato's, goedgekeurd, motie van de Labourfractie, die het be leid der regering laakte, werd verworpen. Met Labour stemden de liberalen tegen de regering. „Dr Malan, de premier van Zuid-Afrika, heeft het besluit der rege ring niet beïnvloed', zo verklaarde de onderminister voor de betrekkingen met het Gemenebest. Hij deelde voorts mee, dat Seretse Khama een bestuursfunctie op Jamaica is aangeboden tegen een salaris van 770 pond sterling per jaar. Hij behoudt daar naast zijn huidige toelage van 1100 pond. De stam der Bamangwato's zal een nieuw hoofd moeten kiezen, doch niet Tsjekedi Khama, de oom van Seretse, die in 1950 mét hem verbannen werd. Zoals bekend heeft Seretse Khama's in 1948 gesloten huwelijk met de Londense typiste Ruth Williams hem deze moeilijk heden op de hals gebracht. Hij woonde het Lagerhuisdebat bij, doch na afloop zei hij op een persconferentie, de baan op Jamaica niet te zullen aanvaarden, „om dat het doel daarvan alleen is „mij zo ver mogelijk van Zuid-Afrika te houden, het huwelijk tussen een blanke en niet-blanke als een misdrijf wordt beschouwd". Seretse studeert rechten in Londen. Zijn stam staat nu onder het gezag van :n blanke autoriteit. De oppositie in Hoger- en Lagerhuis •eest, dat Engeland zich met defe aan gelegenheid een uiterst delicate rassen kwestie op de hals gehaald heeft. De burgemeester van New York, Im- pelleteri, ontving gisteren een hoge Ne derlandse onderscheiding. Hij is benoemd Advies van ambtelijke commissie Tweederde van opbrengst in fonds voor de woningbouw TN EEN ADVIES aan de regering heeft de ambtelijke lonen- en prijzen- J commissie nu voorgesteld de huren van alle vóór December 1940 ge bouwde woningen te verhogen met 25 procent. Dit betekent dat de huur voor oude woningen, die op 1 Januari 1951 reeds op 115 pet is gebracht, tot ongeveer 145 pet zou stijgen. De verhoging zou voor het platteland hoger moeten zijn dan voor de stad en uiterlijk op 1 Januari 1953 moeten ingaan. De commissie is van orodeel dat de stijging zal moeten worden opgevangen, maar in welke vorm dit dient te gebeuren, is nog niet besproken. Van de opbrengst der verhoging behoort volgens de commissie slechts een derde deel ten goede te komen aan de huiseigenaren. Tweederde deel, een bedrag van naar schatting f 100 millioen per jaar moet gestort worden in een fonds voor de bouw van nieuwe woningen. Dit fonds is nodig omdat de schatkist jaarlijks grote sommen op de woning bouw toelegt. Voor 1952 is de rijksbij drage bijna 75 millioen en dit bedrag neemt nog met 8 millioen a 10 mil lioen per jaar Een huurverhoging van 25 procent zal 2 huren van de vooroorlogse woningen op hetzelfde peil brengen als de oorlogse. Ook de na-oorlogse woningen die dit peil nog niet bereiken zullen zij het met een geringer percentage huurverhoging ondergaan. Op deze .er zal aap een onduldbaar geacht verschil tussen oude en nieuwe huizen n eind worden gemaakt. De verhoging moet volgens de commissie wel in geldswaarde, maar niet in procenten, over het hele land gelijk zijn. In de grote steden kan misschien met een verhoging van pet worden volstaan, terwijl op het platteland tot wellicht 35 pet moet worden gegaan. ■H Iedere maand De bedoeling hiervan is de toch al te ver uit elkaar liggende huren van wo ningen in steden en op het platteland niet nog meer uit elkaar te rukken. Bij eei\ gelijk percentage zou namelijk de huurverhoging op het platteland (in geld uitgedrukt) veel geringer zijn dan in de steden. En dit zou niet billijk zijn. omdat de compensatie voor beide groepen van de bevolking moeilijk anders dan ge lijk kan zijn. Compensatie Op welke wijze de compensatie tot stand zal moeten komen, is nog de vraag. Wanneer men alleen een loonsverhoging invoert, worden de zelfstandigen en gepensionneerden gepasseerd. Minister In 't Veld heeft onlangs reeds in de Eerste Kamer verklaard dat hij als enige mogelijk heid ziet een verlaging van bepaalde belastingen op het verbruik, van de omzetbelasting voor noodzakelijke levensbehoeften, van de suikerac cijns of iets dergelijks. Overigens zal het zittende kabinet de huurverhoging wel voorbereiden, maai geen beslissing nemen. Want nu het ad s van de interdepartementale lonen- prijzencommissie is uitgebracht, moet de zaak eerst nog aan de Sociaal-Econo mische Raad worden voorgelegd. En het advies van de SK.R. zal, zoals de minister meedeelde, wel drie maanden uitblijven. „Persoonlijke aanval" Vragen over uitzending van de V, A. R. A. Het Tweede Kamerlid Weiter (k.v.p.) heeft schriftelijk aan minister Rutten ge- aagd of de regering het goedkeurt dat radio-uitzendingen persoonlijke aan vallen worden gedaan op politieke te genstanders. zoals b.v. Woensdagavond jl. gebeurd in het VARA-programma „Op de Korrel". (Deze rubriek wordt ver zorgd door het socialistische Tweede ka merlid E. Vermeer - Red.). De heer Wei ter heeft aan de minister verzocht hy dit soort uitzendingen af keurt, hieraan een eind te maken. Klein meisje in Laren van bed gelicht Brutale poging tot ontvoering mislukte door hulpgeschrei Een onlbekend individu is dezer da gen omstreeks tien uur 's avonds door verbreking van een ruil een villa in de buitenwijk van Laren binnengedrongen, terwijl de bewoners thuis waren. De aaar boven gegaan, heeft een elfjarig meisje van haar bed gelicht en beneden gebracht. Op het hulpge roep van het kind snelde de vader, die zich reeds te ruste had begeven, naar beneden. Hij trof daar zijn dochtertje in de woonkamer aan. De „ontvoerder" verdween haastig door de openstaande tuindeuren in het struikgewas. Van de nan ontbreekt ieder spoor. Hoge Ned. onderscheiding voor N. Yorks burgemeester i vijfdaags bezoek aan Zuid- Sumatra is de Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, Woensdag te Medan aangeko- ir hij een week zal blijven. Na een brief van Auriol Voorstellen aanvaarden of naar het extremistische kamp DE BEY van Tunis heeft thans de keus tussen het aanvaarden van nieuw voorgestelde hervormingen of definitief overgaan naar het kamp van de extremistische Neo-Destour, zo werd gisteravond in de omgeving van de Franse resident-generaal te Tunis medegedeeld. Het was naar aanlei ding van een persoonlijke brief van Vincent Auriol, de Franse president, aan De Bey, die vandaag zou worden overhandigd. In de brief wordt meer zelfbestuur aangeboden, mits De Bey een regering van nationale eenheid benoemt, die bereid is met Frankrijk te onderhandelen. De residenit-generaal Hauteclaque heeft de Bey om een onderhoud verzocht. Diit kan gisteravond echter geen doorgang vinden aangezien de Bey om uitstel vroeg. Op verzoek van de Bey zou HautecLoque zioh vandaag bij hem en. Men is van oordeel, dat de DAT het voorstel om ten Zuiden van de Wageningse Berg flats te bouwen, waartegen de V.V.V. had geprotesteerd, door de raad van Wageningen is ver worpen, maar er wel gewone huizen DAT minister Staf gisteren de kazerne i Steenwijk en het nieuwe legerkamp Havelte heeft bezocht. DAT het Arnhemse gerechtshof de rechtbankvonnissen tegen de 59-j. B. J. K. uit Terborgh en de 45-j. Dina B. te Doetinchem in de Doetinchemse mein eedzaak heeft bevestigd (resp. 1% jaar i 10 maanden). DAT het Eerste Regiment Genietroe pen uit Den Bosch, gisteren in R'dam parade heeft gehouden, daar aan het vaandel het opschrift „Rotterdam 1941" toegevoegd. DAT tegen de 54-j. J. M. E., die reeds er maal tot in totaal 7 jaar is veroor deeld. voor het A'damse gerechtshof we gens een inbraak in Bilthoven bevesti ging van het rechtbankvonnis (1 jaar) is geëist) DAT het gebouw van de R'damse recht bank aan de Noordsingel geheel wordt verbouwd en de grote zittingszaal van de meervoudige strafkamer in twee verdie pingen wordt verdeeld. DAT van Zaterdag tot Maandag a.s. op het veer VlissingenBreskens geen auto's worden overgezet i.v.m. werk zaamheden aan de aanlegfuik in Bres kens. DAT tegen de 25-j. Pool J. Z. uit R'dam wegens zeven inbraken en twee pogingen tot beroving voor de R'damse rechtbank 5 jaar is geëist en tegen zijn vroegere vriendin G. J. D. wegens he ling van een bontmantel 8 mnd., waar- DAT de 41-j.^A. M. Eikelenboom uit Driebergen, die op 12 Fèbruari in een zwaarmoedige bui en in het bezit van een aanzienlijk bedrag is verdwenen, nog steeds wordt vermist. DAT de Ned. Bond van Exploitanten van Hotels, Café's e.d. Ons Belang op 27, 28 en 29 Mei in Maastricht een con gres houdt, waaraan op de beide laatste dagen een Beneluxcongres wordt ver bonden. DAT 40 autobussen van leden der Ned. Ver. van Transportondernemingen N.V.T.O. op Dinsdag 29 April een rallye naar Zandvoort zullen houden en de passagiers kunnen deelnemen aan een opstelwedstrijd. DAT voor de bouw van een gemeen telijke ambachtsschool in Den Bosch laagste inschrijver was de fa Gebr. Struycken uit Tilburg met f 836.000 (hoogste f 1.650.000). DAT een wetsontwerp is ingediend oin de reeds grotendeels afgewikkelde gratis molestregeling voor de binnenvaart, da terend uit de bezettingstijd, alsnog een wettelijke grondslag te geven. DAT het Tweede Kamerlid v. d. We tering (c.-h.) aan minister Lieftinck heeft verzocht een onderzoek in te stellen naar allerlei klachten over de afwikkeling van de vergoeding van de huisraadschade in de Betuwe. DAT een week na de opening van het grote winkelpand van C. A. aan de verwoeste Coolsingel te R'dam thans daarnaast een nieuw pand is geopend, nl. van de Mij Nederland (herenkleding). DAT mr W. H. Keuskamp te A'dam, secr. van de Centrale Werkgevers Risico- bank aldaar, benoemd is tot officier O.N. DAT de Ned. Kring van Vrienden ven Portugal een opstelwedstrijd heeft uit geschreven over Portugese invloeden op de Ned. beschaving (prijs f250, inzen dingen van max. 2000 woorden voor 1 Nov. aan Rooseveltlaan 193, A'dam-Z.) DAT de sleepboot Zwarte Zee uit Vlissingen naar de omgeving van de Azoren is vertrokken om het stuurloos ronddrijvende Noorse schip Soennavid (4965 ton) te hulp te komen. DAT de directeur van de N.V. Ned. Ford Automobiel Fabriek door Henry Ford II is uitgenodigd om aanwezig te zijn bij het bezoek van het Koninklijk Paar aan de Fordfabrieken in Detroit. DAT de afdeling boekverspreiding van het Alg. Ned. Verbond, die o.a. is be gonnen met het vormen van bibliothe ken voor Ned. emigranten in Australië, op 19 October 50 jaar zal bestaan. DAT het landgoed Bennink te Ambt- Delden (Ov.) wegens verkoop is ont trokken aan de werking van de natuur- schoonwet. DAT de volkshogeschool Olaertsduyn e Rockanje van verscheidene gemeen- en een extra bijdrage heeft ontvangen n het aantal deelnemers aan de cur- ussen en korte bijeenkomsten vo?'S j»:.~ s gestegen van 779 tni 12Gi-_ resident-generaal vastbesloten is. de her vormingsplannen ter kenmds van de Bey te brengen. Initussen acht men heit zeer wel moge lijk, dat de twee Tunesisohe ministers, diie spoorloos uit Parijs waren ver dwenen, en thans reeds Egypte hebben bereikit, in ddt land een schaduwkabinet zullen vormen. Zij zullen waarschijnlijk binnenkort naar New York gaan om het geschil met Frankrijk aan de Veilig heidsraad voor te leggen. Gisteravond laat is de auto van de TT ET zal niet lang meer duren, of de jaarlijkse examentijd breekt aan, de tijd, waarin men óf examineert öf geëxamineerd wordt. Het is ook de tijd, waarin vele jongelui zich gereed maken voor de sprong van het lager onderwijs naar het middelbaar en voor bereidend hoger. Een sprong blijft het. een sprong zelfs van bijzondere aard. Soms immers lijkt het er eerst op, alsof de sprong geslaagd is. maar na korte tijd blijk*, toch, dat men zich versprongen heeft en dat de jeugdige candidaat, hij mag dan geslaagd zijn voor het toelatingsexamen, toch eigenlijk niet rijp is voor het middelbaar of het voorbereidend hoger onderwijs. Als regel is aait tevens het begin van veel verdriet Het toelatingsexamen is slechts een gebrekkig middel om de toekomstige leerlingen van het middelbaar onderwijs te selecteren. Het kan gebeuren, dat Jantje middelmatig is, maar op het examen een goede dag heeft en er door heen rolt. Het kan evengoed gebeuren, dat Marietje lang geen slechte leerlinge is, maar op de grote dag niet op haar Pa as-best is. Het punt is belangrijk. Het is blijk baar ook belangrijk genoeg voor alles zins gewichtige lieden als onze Eerste Kamer-leden om er zich mee bezig te houden. Ze hebben het gedaan in het voorlopig verslag van de Onderwijs begroting, dat dezer dagen versche- - ;n is. In dat voorlopig verslag wordt mel ding gemaakt van proeven, welke hier daar genomen worden om te trach- een betere selectie te krijgen. Dat probeert men bijvoorbeeld te bereiken door de toekomstige leerlingen geduren de enige weken door leraren van. het middelbaar onderwijs te doen onderzoe ken. Maar dat roept weer allerlei andere kwesties op, als gebrek aan school ruimte en dergelijke. Ln het voorlopig verslag lezen we nu de vraag aan de minister, of aile jeug dige candiidaten na een eenvoudig, doch gunstig toelatingsexamenniet voor waardelijk kunnen worden geaccepteerd. De definitieve toelating zou dan enkele maanden later kunnen volgen. Blijkt de leerling ndet te „voldoen", dan zou hij in de zevende klas van de lagere school of in de eerste klas van de u.l.o. ge plaatst kunnen worden. Een volgend jaar zou hij het met het toelatingsexamen nog eens kunnen proberen. Dit is de vraag. Bn nu zien, wat de minister er op antwoorden gaat. Het is een niet onbelangrijke zaak. ook omdat er zoveel verdriet in kinderhoofdjes en -hartjes mee gemoeid kan zijn. Om van de teleurgestelde ouders maar te zwijgen! Men behoeft nog lang geen Eerste Kamer-Lid te zijn, om daarvoor begrip te hebben. Amerikaanse consul-generaal te Nefta met stenen bekogeld. Alk ruiten werden verbrijzeld. In de nacht ontploften bom men in een postkantoor te Tunis. Ej werd weinig schade veroorzaakt. In Frankrijk heeft de regering van. Pinav ook moeilijkheden. De socialisten en de volksrepubltkeinen (partij-Schu- man, de minister van Buitenlandse Zaiken) zijn bet met eens met de krach tige maatregelen, die de afgelopen dagen in Tunis genomen zijn. Zij willen een debat over de kwestie uitlokken om ge daan te krijgen, dat Hauteoloque een be risping krijgt. Dit zou kunnen leiden tot delicate situatie. JN zijn dezer dagen verschenen memorie van antwoord bij zijn begroting aan de Eerste Kamer maakt minister Mulderije van Justitie een juiste opmerking. Dat wil natuurlijk zeggen: hij maakt, zoals het een minister betaamt, vele juiste opmerkingen; maar op één daarvan willen wij hier de aan dacht vestigen. De minister zegt dan. dat het proces, het burgerlijk proces, een middel is om conflictstoestand tussen bepaalde personen uit de weg te ruimen. Nu mag men aan dat uit de weg ruimen van een conflict twee eisen stellen: het dient te geschieden èn snel èn goed. Dit zegt de minister en dit is het wat wij een juiste opmerking noemden. Daaraan voegt de minister nog iets toe. Bij die eisen van het „zo snel moge lijk" en het „zo goed mogelijk" zal men. meent hij, steeds een middenweg moeten zoeken tussen snel en tussen goed procesrecht. Dat laatste is ook een opmerking, maar dan een, waarover nog wel iets te zeggen valt. Moet een goede rechts bedeling altijd een middenweg zijn tussen snel en goed recht? Kunnen snel goed recht niet samengaan? In elk geval blijft juist dat samengaan een doel. waard om te worden nagestreefd. Waard, ook ter bevordering van de eerbied voor het -recht. Uit dezelfde memorie blijkt, dat men bij enkele gerechtshoven, wil men ia het proces dat men voert een pleidooi houden, soms van zes tot acht maanden moet wachten om aan de beurt ta komen. Dat is bepaaldelijk geen snel recht. Deze trage gang is er overigens niet op gericht, de goede quahteit het recht te bevorderen. Hier speelt immers een andere oorzaak mee, de oorzaak, dait de rechterlijke instellingen •oms zwaar overbelast zijn. Voor een goede rechtsbedeling is een niet onnodig vertraagde procesgang een belangrijk vereiste. Dat hd in de wereld van het recht wel eens langzaam, veel te langzaam, loopt een ander voorbeeld was er juist dezer dagen om het nog eens te laten zier. Onlangs werd bi]ide Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot naturalisatie oa. van een niet onvermaard illegaal werkster. Wat bleek nu uit de stukken? Dat deze zaak al loopt vanJanuari 1946 af. Wij sohrijven thans eind Maart 1952. Geen wonder, dat nu uit de Tweede Kamer om nadere inlichtingen over dit wel zeer lange en schijnbaar langzame verloop is gevraagd. De rechtsbedeling tooh is een dar belangrijkste terreinen, waarover de volksvertegenwoordiging haar aandacht heeft te laten gaan. Koude Noordoosten wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: In het Noorden van het land aanvankelijk ver spreide opklaringen. Overi gens veel bewolking met in de Zuidelijke provincies tijdelijk sneeuw. Krachtige tot harde, langs de kust wellicht tot stormachtig toenemende Noordoostelijke wind. Aanhoudend koud. i Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Z«t«rd,g: 6.22-19.M; rai.n o0 7.14, onder Zondag 0.32. Op 2 April E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1