Jlicuuie £ci?tsclje (fiburaitt X Fransen dreigen indien hij Pakistan wil de kwestie spoedig voor de Bey af te zetten, niet meewerkt de Veiligheidsraad brengen Felle stembusstrijd op 18 Mei in Egypte te verwachten Wist U Advies S.E.R. gevraagd over ouderdomsverzekering Nieuw.Guinea Prins Bernhard in dit najaar naar Mexico jjr- Meeste bedrijven kunnen heel wat verbeterd worden DONDERDAG 27 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9391 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastlcl} ft ghebfma tngn fier! fa legfjenspoct" Voor hem bestaan schier geen bezwaren De ongeregeldheden in Tunis DE FRANSEN schrikken niet terug voor de storm van protest, die gevolgd is op de arrestatie van bijna geheel het Tunesische kabi net. De Franse resident-generaal De Hautecloque zal zeer spoedig bij de Bey van Tunis namen van nieuwe ministers noemen ter vervanging van j ve"bondC Vakverenigingen tegen Churchill Een golf van stakingen dreigt de nieuwe begroting van Churchill, en heeft bekend gemaakt, dat er binnenkort over de ge hele linie loonsverhogingen zullen wor den geëist. Het voorziet een golf van sta kingen en uit de beschuldiging, dat het de gevangen genomen kabinetsleden. Indien de Bey geen medewerking heeft de oorlog verklaard wil verlenen, zo wordt te Parijs verklaard, zullen de Franse autoriteiten hem wellicht afzetten, daar zij anderzijds niemand zouden hebben om mee te onderhandelen. Frankrijk zal vérstrekkende gedetailleerde voor stellen doen voor de hervormingen in Tunesië, zodra een nieuwe minis- ter-president is benoemd, die bereid is met de Fransen samen te werken, i kabinet van Churchill welbewust de poli tiek van de vroegere arbeidersregenng heeft laten varen, welke gericht v handhaving van het economische wicht. De nieuwe begrotingsvoorstellen zijn volgens de T.U.C. in dë huidige eco nomische omstandigheden onbillijk er uiterst schadelijk. De betrekkelijk welge- stelden en de middenstand zouden daaruit voordelen trekken, terwijl de loontrek kers daarbij slechts te verliezen zouden hebben, daar de prijzen van levensmid delen en andere artikelen zullen stijgen. Vroeger had de T.U.C. aangedrongen op matiging bij de looneiseri, ais middel om de belangen van hun leden te be schermen. In die industrieën, waarin d( lonen aan de kosten van het levensonder houd gekoppeld zijn, zal de verhoging van kleinhandelsprijzen automatisch ge volgd worden door loonsverhogingen. De scherpe stijging van de kostèn levensonderhoud zal een onvermijdelijke weerslag hebben op de overige dustrieën, aldus de T.U.C. In Frankrijk meent men, dat de Tune sische eis, dat het protectoraatsverdrag wordt afgeschaft en eventueel vervangen door een ander soort verdrag geen overkomenlijke belemmering behoeft te zijn, mits de Franse economische, strate gische en politieke belangen worden kend en gewaarborgd. Intussen hebben de Franse socialisten aangedrongen op een onmiddellijk debat in het parlement. Zij vrezen, dat de maat regelen van de laatste dagen nieuwe geregeldheden zullen uitlokken en compromis onmogelijk zullen maken. Pakistan is van plan de Tunesische kwestie spoedig aan de Veiligheidsraad voor te leggen. De Pakistaanse vertegen woordiger bij deze raad heeft zijn rege ring reeds om instructies verzocht. Twee Tunesische ministers, die te Parys verbleven en een actief aandeel hebben gehad in de besprekingen met Aziatische en Arabische landen, die de zaak voor de Veiligheidsraad willen bren gen, hebben plotseling hun hotel verlaten. Pinay omzeilde Faure's struikelblok Pinay, de Franse minister-president, heeft de prijzen van een aantal eerste levensbehoeften vastgelegd op het peil van 1 Maart j.l. De premier heeft zijn begrotingsvoorstellen gisteren op voor zichtige wijze in de financiële commissie van de Assemblee uit de doeken gedaan. Ze zouden gereserveerd, maar niet on gunstig zijn ontvangen. Dinsdag a.s. komt het wetsontwerp in de Nationale Ver gadering. De begroting sluit me drag van 3.494 milliard francs en hoüdt geen rekening met belastingverhoging. Zoals men weet struikelde het kabinet- Faure, omdat het een belastingverhoging van 15 procent had voorgesteld. De uit gaven zijn in werkelijkheid 210 milliard hoger. Dit bedrag zal de regering door middel van bezuinigingen moeten op brengen. De inkomsten ad 3.546 milliard, bestaan voor de helft uit belastinggelden. Heefi Carlsenverkeerd gehandeld Toen hij zijn bemanning wegzond De Amerikaanse raad voor de scheep vaart, die een onderzoek instelt naar de ondergang van de Flying Enterprise, is het niet eens met een besluit dat Carlsen in de gevaarlijke uren nam. Carlsen had, zoals in de gevaarlijke uren nam. Carl sen had, zoals bekend, de vrijwillig aan geboden diensten van bemanningsleden, om met hem aan boord van het schip te blijven, afgeslagen. Hoewel de raad geen critiek uitoefende op het besluit van kapitein Carlsen meende de raad, dat het verloop der ge beurtenissen mogelijk anders zou zijn geweest, als Carlsen hulp had gehad, toen voor de eerste maal de sleepboot „Turmoil" trachtte een lijn over te bren gen naar de overhellende Flying Enter- Vermoed wordt, dat zij hun toevlucht hebben gezocht in een der Arabische am bassades te Parijs. In de afgelopen 24 uur zijn in Tunesië enige aanslagen gepleegd op Franse po litiemannen. Ook werd er sabotage ge pleegd. De bevelhebber van de Franse strijdkrachten heeft de doodstraf gesteld op handelingen, gericht tegen de veilig heid van de staat. Demonstraties en sa menscholingen zijn verboden. TPNESIC Een krachtige actie in Indo-China Het Franse opperbevel heeft gisteren medegedeeld, dat een krachtige actie is begonnen tegen eenheden van een Viet- minh-regiment op 30 km ten N.W. vi kust bij Annam. Verscheidene bataljons en eenheden Franse parachutisten nemen aan de actie deel. Aantrekkelijk premiestelsel voor België-bezoekers Toeristen zullen tiet best naar hun zin hebben (Van een onzer verslaggevers) In 1951 overnachtten 275.000 Nederlanders in Belgische hotels, dat is 80.000 meer dan in 1949. En de Belgen hopen, dat deze zomer het cijfer weer hoger zal worden. Men zal, zo verzekerde ons gisteren tijdens een ontvangst van de Belgisch ambassadeur, de heer Egbert Graeffe, de ad junct-directeur van het commissariaat-generaal voor toerisme, de heer Edmond Struyf, alles doen om het de Nederlanders naar de zin te maken. hotel. Bijv. wie een week in een hotel De hotelprijzen zijn ten opzichte 151 met 1 procent gestegen. Iedere hote lier stelt zyn prijzen vast, geeft deze op 1 het commissariaat-generaal en heeft zich dan stipt aan te houden. Over vragen is dus onmogelijk, daar in de offi ciële gids de prijzen zijn afgedrukt. Bij 52 procent van de hotels ligt de pensionprijs per dag beneden de 150 frs; bij 75 procent beneden de 175 frs en bij 90 procent beneden de 200 frs. De overige 10 procent zijn de grootste luxe-hotels. Wie buiten het seizoen n.l. van 1 Mei tot 1 Juli of in de maand September komt, heeft een extra voordeeltje. Bij verblijf van 7, 10 of 14 dagen krijgt i een premie, afhankelijk van de duur het verblijf en de prijsklasse van Terreurstadmorgen weer opengesteld Premier Hilaly Pasja versnelt zijn zuiveringsactie De Egyptische stad Ismailia twee maanden geleden nog de „terreurstad' van de Kanaalzone zal morgenavond als eerste van de drie steden in de weer voor Britse militairen en hun v wen worden opengesteld. Er is echter één voorwaarde aan verbonden... ieder die boodschappen gaat doen in Ismailia moet vergezeld zijn van een soldaat. Voorlopig zal alleen de Europese wijk van de stad worden opengesteld, die door Een laarbeurs-snufje Britse troepen wordt bewaakt; het Ara bisch gedeelte vna de stad blijft verboden gebied. De machtige Wafd-partij heeft gister avond „de onmiddellijke opheffing va staat van beleg" en „vrijlating van alle gearresteerde partijleden" geëist. Onder voorzitterschap van Nahas Pasja, de vo rige premier, zijn de Wafd-leiders gister avond bijeen geweest. Zoals men weet heeft Hilaly Pasja het parlement, waarin de sterk anti-Britse Wafdisten de meerderheid hadden, ont bonden. Op 18 Mei a.s. zullen nieuwe ver kiezingen worden gehouden, in verband waarmee de Wafdisten bekend maakten, aan de verkiezingen te zullen deelnemen. Hofmeester van Leuvekerk viel overboord Het Nederlandse schip Leuvekerk heeft gisteren alle schepen ver zocht uit té zien naar een man, die over boord is gevallen 'bij de ingang van het Kanaal. Voorlopig wordt als vermist beschouwd de hofmeester Van Soest uit Rotterdam. Het wordt nog niet uitge sloten geacht dat de drenkeling door een vissersboot is opgepikt. bisteren is uit de Waal ter hoogte van Nijmegen het lijkje opgehaald van een omstreeks achtjarige jongen. In Nijme gen zelf wordt geen jongen vermist; men vermoedt dat het lijkje afkomstig is van een der plaatsen van de Boven- Rijn. In Klazienaveen (Dr.) is het 7-jarige zoontje van de familie Falke vermoede lijk spelenderwijs te water geraakt en verdronken. In de gemeente Neer (L.) wordt sinds Zondagavond het tweejarige zoontje van de familie A. vermist. Men vermoedt dat het kind verdronken is in de Neerbeek, dóch dreggen had nog geen resultaat. dagprijs van 125175 frs logeert, krijgt 200 frs. in de hotels van 175—250 krijgt men 250 frs en in de hogere prijs klasse 300 francs. Dit geldt voor de provincies Luik, Na men en Luxemburg en de zeekust. Verder heeft België, verbreid over ge heel het land, tal van feestelijkheden ge organiseerd. Zo wordt van 26 April tot 11 Mei een internationale jaarbeurs te Brussel gehouden en te Luik, de laatste speciaal voor de metaalnijverheid. In de week van 6 tot 13 Juli wordt te Kortryk voor de 650ste maal de Gulden sporenslag herdacht. Van 12 Juli tot 3 Augustus wordt te Ostende de eerste in ternationale Salon voor Toerisme gehou den. Op 13 Augustus start te Luik de autowedstrijd Luik—RomeLuik, die het wereldkampioenschap op lange afstand oplevert. Bij dat alles komt dan nog een permanente verlichting gedurende de zomermaanden van kunsthistorische ob jecten in verscheidene steden. Maar al ziet België dan graag de Ne derlanders op bezoek komen, het wil ons land gelegenheid geven om voor zichzelf propaganda te maken in België. Daarom zullen twee Nederlandse sprekérs, Anton Duinkerken en De la Faille, een reeks lezingen houden in talrijke plaatsen, ter wijl twee Belgische radioreporters op uit nodiging van de A.N.V.V. ons land kenden en hiervan reportages voor omroepen maakten. Tachtig millioen voor Nederland plan. Engeland zou 590 millioen krijgen. Frankrijk 420 min, West-Duitéla-nd 160 ma-ltioen, Griekenland 145 millioen, Italië en Triëst 110 millioen, Oostenrijk 86 millioen, Nederland 80 millioen, Zuid- Slavië 78 millioen, Tumkije 70 millioen, DAT minister Stikker, blijkens een brief aan de Eerste Kamer, over de handhaving van het ontslag van de oud- ambass. deur e Moskou Baron van Breu- gel Douglas het oordeel der commissie personeelszaken vóór de buiten landse dienst heeft gevraagd. DAT de Overijsselse Staten besloten het waterleidingbedrijf van Borne te naasten indien Gedep. Staten niet voor 1 September met de gem. Borne tot overeenstemming komen over medewer king aan de ontsluiting van N.O. Over- DAT de V.V.V. in R'dam gisteren het 50-j. bestaan söber vierde. Voor de werkverruiming 681/2 millioen De regering is van plan een bedrag van f68.5 millioen beschikbaar stellen voor maatregelen in het be lang van de werkverruiming. Bin nenkort zal hiervoor bij de Tweede Kamer een aanvullende begroting 1952 worden ingediend. Minister Lieftinck heeft deze be grotingswijziging onlangs in de Eer ste Kamer reeds aangekondigd. Zoals men weet, heeft minister Van den Brink onlangs reeds in de Tweede Kamer meegedeeld, dat voor de bestrij ding van de werkloosheid 36 millioen gulden beschikbaar zal worden gesteld, nadat hiervoor op de begroting 1952 reeds eerder 15 millioen is uitgetrokken. Concurrentie van Duitsland Ontslagen (270 man) bij glasfabriek Met ingang van Zaterdag zullen 276 'arbeiders van de N.V. Nieuw-Buiner Glasfabrieken wegens slapte in de glas industrie worden ontslagen. Het ontslag dreigde reeds geruime tijd en werd acui in Februari, toen na de wachtgeldte: mijn van acht weken het Rijk ongenegen bleek de verdere regeling te subsidiëren. De oorzaak van de slapte is„ de toene mende concurrentie uit het buitenland -neciaal de invoer uit Duitsland. De orders, die de Nieuw-Buiner fabriek kreeg, waren zeer schaars. De fabriek werkt sinds December reeds op halve kracht. De vliegramp bij Franklort Laatste staven goud van „Kon. Juliana" terecht De negen kilogram-staven goud die nog vermist werden van de 500 kg die aan boord was van de bij Frankfort neergestorte DC 6 Koningin Juliana, zijn door de Duitse politie onder de wrak stukken van het toestel teruggevonden. De staven zijn naar de safe van de vrachtafdeling der K.L.M. gebracht, waar de andere 491 kg lagen opgesla gen. De gehele goudvoorraad werd nog gisteravond per vliegtuig naar Amster dam gebracht. De vier Duitsers die eerste hulp ver leenden aan de slachtoffers van de ramp, hebben er tegen geprotesteerd dat zij zonder plichtplegingen werden wegge stuurd toen de Amerikaanse militaire politie op het terrein van het origeluk kwam. De begrafenis van een der slachtoffers, de Zuidafrikaanse mevrouw.R. L. Fried- stein, geschiedde vandaag op de Joodse begraafplaats te MuWèrberg. Eerste bollenbericht van dit seizoen Het eerste bloembollenbericht van dit seizoen meldt: In het gehele bloembol lendistrict sfaan de crocussenvelden thans in volle bloei en als het koele weer voortduurt wordt verwacht dat deze bloei gedurende het aanstaande week-end zal aanhouden en dat dan te vens vele narcissenvelden zullen bloeien. Vooral de gele trompetnarcissen staan er goed voor. Het areaal rond Lisse be staat hoofdzakelijk uit hyacinthen er tulpen, zodat er in deze omgeving nog niet veel te bewonderen valt, uitgezon derd op Keukenhof. In de grote kas bloeien reeds talloze tulpenvariëteiten op het terrein zelf, onder het zware boomte staan thans alle crocussen bloei en reeds vele narcissen. Ook de tulipa's en vele soorten bijgoedgewas senzoals blauwe druifjes en scilla' zorgen voor een kleurige noot in het terrein. Om de verzekeringspenningen Auto op onbewaakte overweg gezet In November vorig jaar hadden de 20- jarige A. W. en de 26-jarige L. M. uit Schiedam hun auto op de onbewaakte overweg bij Dubbeldam gezet, waar de wagen door een trein werd gegrepen en vernield. Zij deden dit om de verzeke ringspenningen voor de auto te kunnen Destijds werd in Rotterdam M. vrij gesproken van -het opzettelijk gevaar veroorzaken voor het verkeer over een overweg en poging tot oplichting, terwijl W. alleen voor het laatste werd veroor deeld tot zes jnaanden gevangenisstraf In hoger beroep voor het Haags Ge rechtshof achtte de proc.-generaal W. en onrechte vrijgesproken van het gevaar veroorzaken en vond hij dat W., wie de auto was, zich schuldig had gemaakt aan poging tot oplichting. Te gen W. werd een jaar m a. geconclu deerd en tegen M. vorderde de proc.- generaal twee maanden m.a. Uitspraak 9 April. 't Kampeercentium bij Ommen opgeheven et zeer bekende kampeercentrum De Besthmenerweg bij Ommen, waar in de oorlog het beruchte kamp Erica zich be vond en waar nu het grootste openlucht theater van West-Europa staat, wordt opgeheven, omdat het niet rendabel is. Pogingen om het kamp aan grote instel- Staatssecretaris morgen voor radio Bij een uitkering van f 1.080 voor gehuwden een premie van f 3 per week nodig STAATSSECRETARIS VAN RHIJN zal morgenavond om kwart over zeven voor Hilversum II een toelichting geven op een uitvoerige nota, waarin de regering nu het advies van de Sociaal-Economische Raad heeft gevraagd over de toekomstige ouderdomsverzekering, die de noodwet- Drees zal vervangen. In de nota wordt o.a. nagegaan welke premies betaald zullen worden. Wanneer de ouderdomsverzekering voor het hele volk zal gelden en de uitkering voor gehuwden f 1.080 per jaar en voor ongehuw- den f 576 per jaar zal bedragen, moet reeds een premie van f 3 per week worden opgebracht. den opgevangen door een of andere kostenverlaging. De regering wijst er hierbij op dat de premie voor de in validiteitswet verlaagd zal kunnen worden en dat verlaging van de ver eveningsheffing de overweging ver dient. Arbeiders zullen de premie samen met hun werkgever moeten betalen, maar zelfstandigen zullen de premie helemaal zelf moeten opbrengen. Alleen wanneer dit onmogelijk is, zal het rijk bij moeten springen. Overigens is het nog de vraag of be halve arbeiders ook zelfstandigen onder de verzekering zullen vallen. Een andere raag is of personen met een inkomen boven een bepaalde grens vrijgesteld zul len worden en of degenên voor wie reeds ouderdomsvoorziening is getroffen bij de algemene verzekering moeten worden betrokken. De verzekering zal het karakter dra gen van een bodempensioen. Dit kan dan worden aangevuld door de bedrijfspen sioenfondsen. (De minister wil dus, zoals we reeds eerder meldden, precies het omgekeerde als de vakcentralen, die een bedrijfspensioen wensen met een aanvul lende algemene verzekering. Red.). Glijdende schaal De regering vraagt de bijzondere aandacht van de Sociaal-Economi sche Raad voor het voorstel van de vakcentralen om het ouderdomspen sioen automatisch aan te passen aan de stijging en daling van de kosten van levensonderhoud. Naast de definitieve regeling, waarbij de uitkeringen helemaal op de betaalde premies gebaseerd zullen zijn, moet er een overgangsregeling komen om hen die niet voldoende premie hebben kunnen betalen en die niet over voldoende eigen inkomsten beschikken niettemin de maxi mum-uitkeringen toe te kennen. Eigen inkomsten zullen van de uitkering wor den afgetrokken, maar gedacht wordt aan de mogelijkheid om in elk geval ƒ200 aan eigen inkomsten buiten deze aftrekregeling te houden. Compensatie Er zal moet?n worden nagegaan of de betaling van de premie moet wor- Wat de financiering betreft, geeft de regering de voorkeur aan een gematigd omslagstelsel. De Stichting „Het Nationaal Nieuw-Guinea-Comité" heeft gis teren iets verteld van -haar plannen. Zij wil het hare doen. opdat dit verre land, dat ons toch na aan het hart moet lig gen, zo spoedig mogelijk rijp worde ge maakt voor de vestiging van Neder landers. In het bijzonder wordt daarbij ook gedacht aan de Indische Neder- Uit de mededelingen, Velke de voor zitter van de Stichting, het Tweede- Kamerlid F. H. van de Wetering, heeft gedaan, blijkt wel, dat de Stichting niet onberaden te werk wil gaan. Op „wilde emieran'en" wordt weinig prijs gesteld. Wat de Stichting van groot belang acht. Is, dat ons volk een goede voor lichting over Nieuw-Guinea verkrijgt. Dat lijkt ook ons een voortreffelijke ge dachte. Dat is ook mogelijk. Niet voor niets hebben wij ook on'.angs op deze plaats de aandacht gevestigd op enkele uitnemende boekwerken over dat land, waaronder er zijn die elke wetenschap pelijke proef kunnen doorstaan en zich niettemin vlot en gemakkelijk lezen laten. Het is onze overtuiging, dat de S'ich- ting in wijde kring steun en sympathie behoort te genieten. Daarvan kan men wel allereerst doen blijken door het op richten van plaatselijke afdelingen. Zo schakelt men velen in en zo heeft men de grootste kans, heel de bevolking te bereiken. Om Nederlandse expositie te openen "ORINS BERNHARD heeft van de I Mexicaanse president Miguel Koningin 22 April van de Ver. Aleman een uitnodiging ontvangen r* om dit najaar een grote Nederlandse Staten naar Canada tentoonstelling van industriële en Naar nader bekend is geworden, zal agrarische producten te Mexico City v-oor °Iilcleu2® y-, t-, - rewek aan Canada op Dinsdag 22 Apr.l te komen openen. De Prins heeft,1 uit de V.S. (Cabfomië) vertrekken. mede in verband met de grote bete- j kenis die de Nederlandse regering! aan deze tentoonstelling hecht, aan president Aleman geantwoord, dat hij diens uitnodiging gaarne aan-1 In Australië wordt meer en meer de vaardt [voorkeur gegeven aan ongehuwde man nelijke emigranten. meldt Ass. Press Nu De tentoonstelling zal in September1 men tijdelijk minder gezinnen opneemt, of October, waarschijnlijk in de eerste j he€,t de regering besloten enkele van de helft van October, worden gehouden grootste immigrantenkampen te sluiten. Het initiatief tot deze veertiendaagse I expositie is genomen door het Neder-1 landse bedrijfsleven, dat heeft ervaren, dat de reis van Prins Bernhard naar Mexico in 1950 de belangstelling voor het Nederlandse product, zowel als de afzetmogelijkheden daarvan in dit land. Australië heeft voorkeur voor vrijgezellen aanzienlijk heeft vergroot. Leiding èn personeel bekwaam, maar Minister Albregts noemt allerlei factoren, die de productie remmen UOEWEL zonder aarzeling gezegd kan worden dat de Nederlandse be- drijven over het algemeen bekwaam worden geleid, en dat de scho ling en hef verantwoordelijkheidsgevoel van het personeel de toets van de critiek kunnen doorstaan, kan er in de meeste ondernemingen nog heel wat verbeterd worden. Aldus minister Albregts in een rede die hij vanmiddag in Den Bosch hield bij de opening van het bijkantoor Noord-Brabant van het Instituut voor Onderzoek en Voorlichting op het gebied van Bedrijfs- en Bestuursefficiëncy. De minister gaf enkele voorbeelden in deze productie-remmen: nodeloos tiidsverlies door storingen, wachttijden en looptijden; overbodige, te ingewik kelde en te vermoeiende bewegingen van de arbeiders; gebrekkige werkinstructie, werkvoorbereiding en werkmethode; on doelmatige „lay-out, routing en plan ning;" gemis van lust in het werk. door het ontbreken van een juiste loonschaal k-classificatie; tekortkomingen in de productie-techniek, die vaak met ge ringe middelen zijn te verhelpen; onvol doend inzicht in een moderne admini stratie en een behoorlijke kostenanalyse; onjuist personeelsbeleid en keuze vav personeel; ontbreken van een systema tisch, goed opgezet marktonderzoek. Prof. Albregts dacht ook aan een on voldoende samenwerking binnen de be drijven tussen mensen op gelijk of ver schillend niveau. En dan, zo vervolgde hij, spreek ik nog niet over een gebrek aan samenwerking tussen de bedrijven onderling, zodat vraagstukken als beper king van typen, normalisatie, vereenvou diging, standaardisatie enz. onvoldoende tot hun recht kunnen komen. „Het is geen hersenschim wanneer wordt vastgesteld dat de productiviteit in Nederland boven een voor de na oorlogse periode als „normaal" beschouw de jaarlijkse stijging van 4>4 procent enige jaren tyds met ongeveer 10 pet extra kan De ondernemers en hun naaste mede werkers kunnen weinig verbeteren: zij zijn in de meeste bedrijven overbelast, meende de minister. Bovendien staan de uit het eigen bedrijf niet vol doende critisch tegenover de organisatie van hun eigen productieproces. Daarom vond de minister het zo belangrijk dèt het organisatie-onderzoek in één be- DAT de Haarlemse melksanering niet kan doorgaan, daar deze volgens het Be drijfschap voor Zuivel te monopolistisch is en er teveel verzet tegen is. DAT in Blerick (L.) gisteren reeds twee zwaluwen zijn gezien. DAT ir D. A. Bouman benoemd is tot technisch hoofdambtenaar bij de Rijks verkeersinspectie. DAT de 29-jarige Gerrit van Rassei uit Laren, die in 1950 naar Australië is ge- emigreerd. daar thans de hoofdprijs van 12.000 pond (ongeveer f 100.000) in de Australische staatsloterij heeft gewonnen. DAT de Amersfoortse aannemer Jur- rien G.V., die zonder toesteming zijn ar beiders langer dan normaal liet werken doch ze "s Zaterdags vrij gaf, in hogei beroep tt Leeuwarden tot in totaal f 900 boete is veroordeeld DAT vorig jaar in ons land 560 boer- derijbranden plaats hadden, waardoor in totaal 940.000 schade werd aangericht (gemiddeld ruim ƒ2500 per dag). DAT twee Haarlemse werklozen van resp. 19 en 20 jaar zijn gearresteerd na een roofoverval op de 60-jarige wed. Bais, die in de Prins Hendrikstraat te IJmuiden een bakkerswinkel drijft. DAT de Ver, tot Behartiging der Be langen van T.B.C.-patiënten Zaterdag in de Rivièrahal te R'dam haar 30-jarlg be staan zal vieren. DAT een meel- en graanhandel te De venter, die 40.000 kg tarwemeel, bestemd voor menselijke consumptie, als veevoer heeft verkocht, door de Zutphense politie-1 rechter is veroordeeld tot 7500 boete en voorwaardelijke sluiting gedurende drie! maanden. (Eis: 12.000 en 3 maanden on-| voorwaardelijke sluiting). Vermogen van een horloge: Eén honderdmillioenste pk het horloge zijn wij zo gewend geraakt dat we ons niet meer reali seren welk een machinerie dit bevat m welke prestaties zelfs het gewoon ste uurwerkje levert. Een van de be roemde Zwitserse fabrieken, wier producten op de Utrechtse Jaarbeurs tentoongesteld worden, heeft uit gere kend,dat de machinerie van een hor loge een vermogen heeft van één honderdmillioenste pk. De balans maakt in twee maanden evenveel toeren als een automotor om 100.000 km te rijden. In 5H jaar loopt deze balans „de wereld rond". Oiiensiei Birmese troepen tegen Chin, nationalisten De Birmese premier, Thakin Noe, heeft gisteren op een persconferentie ver klaard. dat grote militaire operaties zijn begonnen tegen Chinese nationalistische troepen aan de Oostelijke grens van Birma. De premier zei, dat dit de vierde serie operaties is, sedert dé nationalisten in het begin van 1950 het land binnenkwamen ji j j ,en dat deze hoepen niet te sterk zijn ufif, voor d€ Birmese. „Door het optreden van de Birmese strijdkrachten", aldus de premier, „zijn de nationalisten sedert het einde van 1950 een zwervend leger ge worden." Hij zei voorts, dat de regering r._ moeiLyk tot een onderzoek door een V.N.- Een Engels eredoctoraat voor commissie ken besluiten, omdet de een- Acheson komst Van een commissie, waarin China De Universiteit van Oxford heeft giste-1 seen vertrouwen heeft, de bestaand? ren bekend gemaakt, dat zij Acheson, de hartelijke betrekkingen tussen Birma en Amerikaanse minister van BuitenlandseChina nadelig zou beïnvloeden. Zaken °p 25 Juni a.s. een eredoctoraat i (Onlangs is het aantal nationalisten in ln het burgerlijk recht zal toekennen. Birma op 6000 man geschat. Volgens on- Acheson hoopt in Juli naar Engeland officiële schattingen bedraagt hun aantal te gaan om de bull in ontvangst te nemen.echter meer San 10.000 man). drijf of collectief kundigen. zoals die bijv. zijn georgani seerd in het I.O.V., waarvan hy dan van middag het bijkantoor in Den Bosch opende. Hervormde kerk van Wemeldinge krijgt harmonium met pedaal Gunstige uitspraak van de raad voor Kerk en Overheid Onlangs publiceerden wy een artikel over de bazuinmuziek in de Hervormde kerk van Wemeldinge, waar, zoals be kend, door een testamentaire bepaling geen orgel mag worden geplaatst. Bij de invoering van de bazuinmuziek is het echter niet gebleven. Ds J. G. van Iepe- heeft zich in verbinding gesteld met de Synode van de Hervormde Kerk met het verzoek in haar raad voor Kerk en Overheid te laten onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om op een of an dere wijze van de huidige gevolgen van deze clausule verlost te worden. Het comité tot verbetering van de eredienst te Wemeldinge heeft thans bericht ont vangen van de gedeputeerde der Her vormde Kerk bij de overheid, dr M. Boon. omtrent de uitslag van het onderzoek. Hierin staat: Naar onze mening houdt deze clau sule niet ln, dat bij voortduring een orgel bulten de kerk gehouden zou moeten worden. Plaatsing van een orgel zal echter niet mogen geschie den voor rekening van de Kerk. Wanneer by voorbeeld een stichting dit instrument in de kerk zou wiUen plaatsen, kart hiertegen op grond van de bepalingen van het testament geen bezwaar worden ingebracht, tiet plaatsen van een harmonium kan evenmin, dunkt ons, enig bezwaar opleveren, aangezien dit instrument geenszins kan doorgaan voor een kerkorgel in de zin van het testa ment. Een harmonium zou dus ook voor rekening van de kerkvoogdij kunnen worden geplaatst. Het is de bedoeling in Wemeldinge bin nen afzienbare tyd over te gaan tot aan schaffing van een groot harmonium met pedaal, waarop een geluidsversterker ^"Kebracht. Deze muziek zal dan die van de bazuinen (die uit- daarom gehandhaafd SeKSd voldoen c......au—a bly von) weldra de zang van de Gemeente begeleiden. Winterweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met vooral in de Westelijke helft van het land sneeuw buien. morgen opklaringen en slechts enkele verspreide buien. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige Noord oostelijke wind, maar aan vankelijk in de Zuid-ooste- J UJke provincies zwakke ver- anderlyke wind. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. Overdag tempe ratuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 0 uur). ZON EN MAAN „TCl"'.*0." 824~19 07. mian «53- 21.12. Op 2 April E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1