Dr Visser doet een boekje open over Russische toestanden Sowjet-onderwijzer moet actief propa gandist van de godloosheid zijn Leerstoel in Grand Rapids naar Koningin Juliana genoemd Hagenaar Goedewaagen kapi tein op vlaggeschip van Lloyd De wekelijkse keuring in Haarlem Point of no return Dr Portielje nam afscheid van Artis Na een kwart eeuw NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 25 MAART 1952 Een oud-ambassadeui vei telt (Van een onzer verslaggevers) DR P. C. VISSER, voormalig ambassadeur van ons land in Moskou en thans Nederlands vertegenwoordiger bij de Balkan-Commissie der Verenigde Naties, heeft, naar ons ter ore kwam. over zijn „Indrukken uit de Sowjet-Unie" een boek geschreven, dat binnenkort bij de firma Van Holkema en Warendorf te Amsterdam het licht zal zien. Dit was de aanleiding, dat wij hem bezochten in zijn woning te Wassenaar, waar hij, tussen twee verblijven in Athene, korte tijd vertoefde. Hij bleek gaarne bereid te zijn ons iets te vertellen over de opzet en de inhoud van zijn geschrift. De bedoeling van zijn „Indrukken" een zo neutraal mogelijke en waarheids getrouwe beschrijving te geven van geen hij in de Sovjet-Unie opmerkte, met uitschakeling van ieder „wishful think ing" en van iedere bevooroordeling. Dat brengt met zich. dat hij de fou ten, die hij in de Sovjet-Unie waarnam onverbloemd aan de kaak stelt, maar dat hij ook het goede, dat tot stand is gekomen, naar voren brengt, op gevaar af d-' hij door sommige lezers wordt misverstaan. De schrijver cnthoudt zich er van na men te noemen van leidinggevende per sonen in Moskou en elders met wie hl; gesprekken heeft gevoerd hoe verleide lijk dat ook ware geweest Hij zou echter gevoelen als een misbruik ken van geschonken vertrouwen. Kiotten en paleizen Reeds voor zijn vertrek naar Moskou was het hem opgevallen, dat de weinige personen uit het Westen, die in de laat ste jaren de Sovjet-Unie hadden bezocht, met de meest uiteenlopende indrukken waren teruggekeerd. Maar toen enige tijd in Moskou had doorgebracht, begreep hy maar al te goed hoe dit gelijk was. De stad zelf immers vormt een beeld van felle contrasten. Men vindt er nog wijken, waar scheefgezakte en verva 'en huizen staan, waartus sen slecht- of niet-geplaveide straten lopen, die bij regenweer in een ware modderpoel veranderen. En temid den van die chaos, stammend uit een ver verleden, liggen de brede boule vards en reusachtige pleinen, be grensd door gebouwen van i Amerikaanse afmetingen. De vreemdeling, die door Moskou loopt, is naar gelang' van zijn gemoeds stemming, soms zelfs naar gelang van zijn politieke overtuiging, geneigd het hedendaagse Rusland te beoordelen naar hetgeen hij zag in de in duigen geval len oude stad, of in de moderne stads- Dr P. C. Visser kwartieren. Beiden wijzen van beoorde ling zijn onjuist, omdat men met twee uitersten te doen heeft waartussen 1001 mogelijkheden liggen. Vanzelf kwam het gesprek op de bouwstijl. Wij wilden graag weten of uit de bewogen Russische revolutie-tijd rok een nieuwe architectuur is geboren. Hier raakten wij blijkbaar een onder werp aan, dat de heer Visser zeer interes- s.-crde. Alle kunst Marxistisch Men mag i.immer vergeten, zeide hij, dat het heel moeilijk is een oordeel over „stijl" te vellen. Als voorbeeld haalde hij aan hoe fel destijds de voor- en tegen standers van Berlage's beurs te Amster dam elkaar te lijf waren gegaan. Zijn persoonlijk oordeel over de bouwstijl in de Sovjet-Unie luidt, dat het hem zeer verbaasde, dat de geweldige sociale revolutie, die haar invloed had doen i, -den in hlle lagen der samenleving, de Russische bouwmeesters betrekkelijk on aangetast had gelaten. Hjj had op architectonisch gebied nieuwe, desnoods gewaagde experimen ten verwacht, een alles doorbrekende renaissance. Die Is echter uitgebleven. Ongetwijfeld zijn er hier en daar bouw werken ontstaan, die bij de eerste in druk het oo/. boeien door goed over dachte lijn- en vlakgroeperingen, maar die veelal door kleine details, zoals bal- connetjes, zuilen en zuiltjes ontsierd worden Dr Visser wees er tevens op, dat men de Russische kunstenaar daar over niet te hard mag vallen, omdat hij gebonden wordt door van hogerhand op gelegde strenge voorschriften. De bouwwerken moeten nu een maal voldoen aan de Marxistisch- Leninistische ideologie, 'n eis, die niet alleen wordt gesteld aan de architec tuur, maar aan alle kunstuitingen. Zelfs de circus-vertoningen moeten Marxistisch-Leninistisch zijn. Wat dat precies betekent, daar is ds Vis ser niet geheel achter kunnen komen. Het moge waar zijn, dat de regerings- bemoeiingen ten doel hebben de kunst brgrijpelijk te maken voor de massa, het is evenzeer waar, dat dc scheppings drang van de kunstenaar en de kunst xrif er door gedood worden Eerlijkheidshalve wees de heer Visser op de voortreffelijke ballet- en andere voorstellingen in het Bolshoi-theater, dat weer als in de Tsaren-tijd in zijn vroe gere glorie van fluweel en goud schit tert. Deze voorstellingen, doorgaans van de klassieke beroemde balletten en ope ra's. zijn tot in de kleinste onderdelen geiperfectionneerd en worden vermoe delijk nergens ter wereld overtroffen. Ontbreekt de vrijheid in de kunst, zij ontbreekt evenzeer in de wetenschap, zelfs by het onderricht der exacte weten schappen Hoe verbijsterend het ook in onze oren moge klinken, ook hierbij moet de Marxistisch-Leninistische leer de basis vormen. Godsdienstvzijheid in theorie Ook het religieuze vraagstuk, zoals zich dat in de Sowjet-Unie voordoet, heeft dr Visser in zijn boek behan deld. Hij vertelde ons, dat enerzijds de Sowjet-regering de godsdienst in de loop der Jaatste oorlog in theorie weer enige vrijheid heeft gegeven, doch dat nog steeds aan de opvoe ders der jeugd wordt ingeprent, dat het noodzakelijk is om alle godsdien stige overblijfselen bij de jeugd uit de weg te ruimen. De onderwijzer is niet alleen verplicht een ongelovige te zijn, doch hij moet tevens zijn een actief propagandist der godloosheid, de drager der denkbeelden van het proletarisch atheïsme. In zijn boek behandelt de heer Visser ook de volksopvoeding in de Sovjet- Unie en de positie i wijst er op dat de vreemdeling door gaans de fout begaat het sociale en ma teriële niveau waarop de Russische ar beider leeft tc vergelijken met dat van de arbeider in 't Westen. Vergelijkt men hun levensstandaard met die van de Nederlandse werkman, dan moet de ver gelijking ongetwijfeld in het nadeel van de Rus uitvallen. Men kan alleen de toestand waarin de Sovjet-arbeider thans Leeft vergelijken met die, welke heerste onder het Tsaren-regiem of met die van 10 en zelfs van 2 jaren geleden. En dan kan men slechts tot de gevolgtrekking komen, dat de grote massa der bevol king er materieel op vooruit is gegaan. Maar de schrijver wUst er tevens op, dat deze vooruitgang plaats had ten koste van het hoogste en beste wat de mens kan bezitten, nameiyk van zijn individuele en geestelijke vrijheid. Dat de arbeider daar niet tegen in opstand komt. spruit voort uit het feit dat hy de vrijheid nooit gekend heeft, óók niet onder het Tsaren-regiem, zodat hij haar ook niet mist, totdat de tijd zal komen dat een volksleider hem op dat ge mis opmerkzaam zal maken. Eén ding staat rotsvast, namelijk, dat geen Nederlandse arbeider ooit met zijn Russische collega zou willen ruilen, al was het alleen maar omdat de levens- eisen in het Westeq héél wat hoger zijn, dan die waarmede men achter het IJzeren Gordijn tevreden is en waarmede men tevreden moet zijn. Afweermiddelen voor het Westen De heer Visser vertelde ons ook iets over de fabrieken, die hij bezocht had; over de tot duizelingwekkende hoogte opgevoerde propaganda; over de opvoe ding van de jeugd buiten de school; over het in de Sovjet-Unie volmaakt verdwe nen gelijkheidsbegrip; over de on-demo- cratische verkiezingsstrijd in dit één partij-land; over zijn reizen naar de Kaukasus, Batoem, Stalingrad en Odessa; over de viering van de 1 Mei-dag, over de buitenlandse politiek van de Sovjet- Unie. enz. Maar wat óns het allermeest interes seerde was, hoe wjj ons tegen het com munisme kunnen verdedigen. Als eerste afweermiddel noemde dr Visser een ware, waardige, on onderbroken, positieve propaganda; een propaganda dus, die niet uitslui tend gebaseerd is op het aan de kaak stellen van de fouten en misstanden in de Sowjet-Unie, maar die óók scherp naar voren brengt, wat wy aan ons volk kunnen geven en wat de Rus alleen nog maar kan belo ven. En daarnaast in alle landen van West-Europa en Amerika een voor treffelijk sociale wetgeving, waar door een levenspeil wordt geschon ken ook aan hen, die behoren tot de minder bedeelde groepen van onze bevolking. En wat kapitaal en arbeid betreft, die behoeven niet tegenover elkaar te staan. De practijk heeft bewezen, dat bij goede wil aan beide zijden, samenwerking tot beider voordeel in volle VTijheid moge lijk is met behoud van het privé-lnitia- tief. Als aan bovenstaande voorwaarden is de arbeider. Hij voldaan dan zijn wij onaantastbaar voor 'het communisme meent dr Visser. Dat eenheid in het Westen met een behoor lijke afweer-bewapening noodzakelijk is, behoeft feitelijk niet afzonderlijk ver meld te worden. Dr Visser was zich wél bewust, dat het Nederlandse volk in 41 zijn geledin gen van hoog tot laag, zal begrijpen, dat tegenover de eisen, die men aan een sociale wetgeving mag stellen ook plich ten staan. O.a. de plicht om de arbeids prestaties tot de grootst mogelijke hoogte op te voeren. Dat is de boodschap, die dr Visser's boek ons brengen gaat. Hij heeft voor ons vele gebieden, o.a. de Karakorum, ontsloten. Dat hij ook een sleutel geeft op de deur naar een beter begrip van Rusland. Is een kostbaar geschenk. Te meer daar het hart van deze ambassa deur van Nederland, alle gletschers, die hij achter zich liet ten spijt, warm klop pend is gebleven. Voor zijn eigen land zeker niet het minst! Vorstin aanvaardde aanbod van Calvin College (Van onze redacteur) JJ.M. DE KONINGIN heeft thans het aanbod van Calvin College in Grand Rapids, om de leerstoel Nederlandse taal en letterkunde naar Haar „Koningin Juliana leerstoel" te noemen, aanvaard. Enige tijd geleden berichtten wij reeds, dat men Haar dit aanbod had gedaan. De Koningin zal een kort bezoek aan Michigan bren gen. Het idee is uitgegaan van de Grand Rapidse leraren Van Andel en Radius, die beiden lid zijn van het Comité van voorbereiding ter ontvangst van het Koninklijk Het bezoek van de Koningin aan deze nederzetting der Chr. Reformed Church in Michigan (er zijn niet minder dan 28 kerkgebouwen van die denominatie) zal slechts enige uren duren. In die tijd zal er echter zeer veel geschieden. Het ge meentebestuur zal H M. op het vliegveld verwelkomen. De hele weg van net vlieg veld naar 'de stad wordt met Nederland- bloemen en vlaggen rijk versierd. Op Haar tocht naar Grand Rapids zal dc Koningin vele Nederlandse namen op winkels en bedrijven zien staan. Vlak bij het vliegveld zal zij de grote brood- en beschuitfabriek van de Nederlandse emigrant Hekman zien. Ook de bouwstijl van de kerken herinnert aan het vader land, doch de bankgebouwen en de bin nenstad van Grand Rapids zijn zeer Amerikaans. Calvin College zal dan in een krans in bloemen en groen liggen. Het 300 De Oegstgeester affaire De rechtbank te Den Haag heeft in raadkamer een verzoek om de onderne- S. uit Oegstgeest in vrijheid te stel len, afgewezen. Op verzoek van diens raadsman, mr P. van 't Hoff Stolk, is de medewerker T. op vrije voeten gesteld. S. wordt voor zijn verdediging bijge staan door mr A. Hout en mr J. H. Wil- en T. werden enige weken geleden gearresteerd op vermoeden, dat in door S. gevormde naamloze vennootschappen onjuiste handelingen zouden zijn ver richt. waardoor aandeelhouders tot een bedrag van meer dan drie ton zouden zijn gedupeerd. Gemeld dient, dat berichten omtrent justitieel optreden tegen een juridisch adviseur van het concern van S., mr A. in Vessem uit Utrecht, alle grond ?n. Diens adviezen hebben, blijkens eigen mededeling, uitsluitend betrekking gehad op hem voorgelegde speciale on derwerpen Het onderzoek, dat thans door de justi tie wordt ingesteld, heeft betrekking op administratieve en feitelijke aangelegen heden van het concern (Leidse onderwijs instellingen, Zuidhollandse beleggingsmij etc waaromtrent advies van de juridi sche adviseur, aldus mr van Vessem, t werd ingewonnen en die dus bui ten diens gezichtsveld lagen. mannen en vrouwen sterke studenten- koor onderbrak de voorbereidigen der jaarlijkse Mattheus Passion uitvoering om Nederlandse liederen en volksmuziek in te studeren. Het zal dat ten gehore brengen op het podium van het groot auditorium, waar een der vrouwelijke studenten het orgel zal bespelen en waar prof. Van Andel, namens Calvin College, de naamsaanbieding voor de leerstoel, waarin hij doceert, zal doen geschieden. Naast het gewone comité heeft zich een comité van NederlandsAmerikaanse dames gevormd in Grand Rapids, dat ook een groot aandeel in de voorbereiding van de ontvangst heeft. Er wordt met man en macht gewerkt aan de provinciale Rijnovergang te Gouwsluis (Alphen aan den Rijn). Dit is een oeververbinding in de voor het grootste gedeelte gereed zijnde verbindingsweg Amsterdam Rotterdam. Ook voor Alphen zelf is deze brug van groot belangdaar het doorgaand verkeer van HerenwegProv. weg straks via deze brug de beste weg in de richting Utrecht zal hebben. Men kan dan het cen trum van Alphen en de smalle bochtige weg in de richting Zwammer- dam mijden. Men hoopt, dat de brug in Augustus of September van dit jaar gelegd kan worden. Op de foto: Het in aanbouw zijnde brug genhoofd aan de lage zijde. Van Sibajak naar Willem Ruys Gezagvoerder Visser uit Wassenaar wordt inspecteur nautische dienst KAPITEIN C. C. GOEDEWAAGEN uit Den Haag, tot dusver gezagvoer der van de Sibajak van de Kon. Rotterdamsche Lloyd N.V., is benoemd tot gezagvoerder van de Willem Ruys. De eerstvolgende thuisreis van de Willem Ruys zal kapitein Goedewaagen meemaken als z.g. „staf-kapitein" om daarna het commando van de tegenwoordige gezagvoerder, kapitein G. H. Visser uit Wassenaar, over te nemen. Kapitein Goedewaagen werd in 1896 geboren in Gouda, waar zijn 85-jarige moeder nog steeds woonachtig is. Hij ge noot zijn opleiding aan de zeevaartschool op Terschelling en trad in 1915 bij de Rotterdamsche Lloyd in dienst. Na het doorlopen der verschillende rangen werd hy in 1944 gezagvoerder, eerst op de Kedoe, vervolgens op de Weltevreden, de Bantam en de Zuiderkruis en tenslotte in Juli 1950 op de Sibajak. Kapitein G. H. Visser te Wassenaar, wiens zeemansloopbaan dus binnenkort een einde neemt, werd 54 jaar geleden in Den Helder geboren en bezocht de zeevaartschool in Vlissingen. Op 18 Ja nuari 1919 kwam hij als stuurmansleer ling in dienst bij de Rotterdamsche Lloyd en in 1947 werd hij gezagvoerder van de Kota Inten, waarmee hij in ven reizen de eerste Nederlandse granten na de oorlog naar Canada bracht. Sinds Juni 1949 voerde hij het commando op de Willem Ruys. Kapitein Visser gaat echter nog lang niet van een welverdiende rust genieten. Hij is benoemd tot waarnemend inspec- Intrekking voorstel verwacht Prinses Beatrix toch al op 18de jaar meerderjarig De kaïns is groot, dat de regering het voorstel tot grondwetswijziging, waarbij de meerderjarigheid vam Prinses Beatrix van 18 op 21 jaar zou worden gebracht, zal intrekken. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft, zoals men weet, het voorlopig verslag over ddit wets ontwerp uitdrukkelijk heit advies tot in trekking Schout bij nacht Brouwer nu vice-admiraal Schout bij nacht C. H. Brouwer is met ingang van 1 Maart bevorderd tot 1 admiraal. Dit blijkt uit de Staatscourant an heden. Jhr W. Boreel president Intem. Federatie van reisbureaux In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de Fédération Interna tionale des Agences de voyage is de Ned. afgevaardigde, jhr W. Boreel, voorzitter de Ver. Ned. Reisbureaux, voorlopig tot president gekozen. Aan het begin der vergadering vai recteuren van reisbureaux uit de gehele ■ereld werd de ramp met de „Koningin Juliana" hetdacht. Op 65-j. leeftijd is te Groningen overleden de heer C. Boelens. een voor aanstaand figuur in het kerkelijke- en onderwijsleven aldaar. Hij was ouderling bij de Geref. Kerk, voorzitter van de Commisie van Beheer, voorz. van Prov. Comité van V.U. en vice-voorz. van de Chr. H.B.S. Slecht bezette tafels met één clou Het liep niet bepaald storm op de bloemenkeuring. En dat was te verwach ten. De tulpen uit de warme kas raken op en het wachten is nu op de narcissen. De eerste voorlopers van dit bolgewas zijn inmiddels al gearriveerd. Men had er trouwens op gerekend. De typische trap-tafel met het glanzende zwarte lak- papier stond al weer klaar. Men vond daarop o.a. een groep van de Ver. Cul turen, Noordwijk. met als uitblinkers de gr. kr. Fleurimont, geel dekblad met oranje kroon, en Oswega, een fraai ge vormde grootkronige met wit dekblad •met wijd-uitstaande gele cup. D. W. Le- feber, Lisse, toonde de gr. kr. Pink Ho rizon, wit dekblad met zacht-rose beker vormige cup, naast een aantal nieuwe zaailingen, die t.z.t. zeker nog wel eens terug zullen komen in- de keuringzaal. Scarlet o'Hara (van buiten) werd in pri ma kwaliteit getoond door H. P. Zwet sloot en Zn, Sassenheim. En naast de mooie gr. kr. Aranjuez van Nieuwenhuis en Co.. Lisse, toonde J. Gerritsen en Zn., Voorschoten, de kleine, donkergele trom pet Forescate van de koude grond. De trompet-zaailing van J. A. v. d. Zwet, Roelofarendsveen, had het dekblad wel erg „gedraaid". Zoals gezegd; de tulpen uit de warme kas raken op een eind. Men was In deze sector dan ook gauw uitgekeken: de rose darwin Pieter de Hoogh van J. Kave laars, Zevenbergsehoek, die niet best op kleur was en bovendien zwaar onder geiing volgens de aanstaande radiowet. de „pokken"; de dubbele rode Frederlk van Eeden van J. G. van Eeden, Noord- wijk, en d.v.t. Frederiksoord van Groene- veld en Lindhout, Noordwyk. Dit is een verloping uit de bekende Willemsoord. Kleur: diep-rood met brede roserode rand. 't Zag er niet slecht uit. A. J. Preyde, Breezand, toonde zijn vroeg rose gladiool Early Queen. Fantastisch best was de goudgele Super Freesia van Rijnveld, Hillegom. Dat werkelijk .super!" De clou van deze keu ring was wel de grote collectie cyclamen van de firma Gebr. Man, Aalsmeer. Een prestatie, om ze in deze tijd van het jaar zó best te krijgen! Een groepje Primula auccalis van J. Groen, Haarlem, met een paar opvallend mooie blauwe creaties, besloot deze keuring. V.P.R.O. boekte haar 80.000ste lid De VF.R.O. heeft deze week tydens haar uitzending meegedeeld dat de Vrij zinnig Protestantse Radio Omroep dezer dagen haar 80.000ste lid heeft geboekt Men zet de ledenwerving nu voort om de 100.000 te bereiken. Bij de V.P.R.O. zul len dan 5 pet van het aantal radioluiste raars zijn aangesloten. Dit percentage is nodig voor de positie die de V.P.R.O bereiken bij de ontworpen teur van de nautische dienst van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, met de bedoeling tz.t. de heer H. J. Bouman, de huidige nautisch inspecteur, die dan met pen sioen zal gaan, op te volgen. Oproep voor Paascollecte in Ned. Herv. Kerk Oudejaarscollecte twee ton Het moderamen van de Gen. Synode en de Generale Financiële Raad der Ned. Herv. Kerk hebben een beroep ge daan op de kerkeraden en predikanten om met alle kracht mede te werken het welslagen van de Paascollecte. De begroting voor 1952 wijst een eindcijfer van 840.000,— aan. In het bijzonder wordt aangedrongen op het houden van de Paascollecte niet al leen in de kerkdiensten, doch ook huis aan huis bij allen, die tot de Herv. Kerk behoren, opdat zo ieder lidmaat ii gelegenheid wordt gesteld mede bij te dragen voor de arbeid der Kerk. De op brengst van de oudejaarscollecte beliep eind Februari een bedrag van bijna 200 000,De collecteplannen sinds '47 hebben resp. opgeleverd 890.000, 795.000,—; 740.000; 845.000.— 500.000,bij welk laatste bedrag dan nog de Oudejaarscollecte van 31 Decem ber moet worden gevoegd. Ned. vliegers in Amerika aan de spits In Amerika zijn in de laatste twee jaar reeds meer dan 200 Nederlandse vliegers ongeveer 100 man technisch personeel opgeleid. Van de uitgezonden vliegers slaagden er drie op de vier en van het technisch personeel slaagde iedereen. Het percentage geslaagden is onder geen enkele andere nationaliteit zo hoog als onder de Nederlande.s Dit vertelde maj.-vlieger R. F. van Daalen Wetters. die twee jaar lang verbindingsofficier bij de Nederlandse vliegopleidingen in de Staten is geweest en thans met de Noordam in ons land is teruggekeerd. Zijn taak is nu in Amerika overgenomen door vier officieren en twee onder officieren. Bij dienstneming in leger Premie van f 15.000 voor artsen Het leger heeft behoefte aan aotsen im beroepsverbamd. Daarom is een leger order verschenen waaruit blijikt dat artsen, die een tienjarige verbintenis met de Kon. Landmacht willen aangaan, i hun benoeming een premie ontvan- ;n vam f15.000, vrij vam loonbelasting. Wanmeer de arts echter binnen tien jaar door eigen schuld (b.v. wangedrag) uit de dienst wordt ontslagen of zijn rang verliest, moet hij deze premie, ver meerderd met 25 pet, binnen drie maan den terugbetalen. John P. Marquands boek .J'oint of no return" (De plaats tvaarvan men niet terugkeert) is beschadigd doch leesbaar tussen de restanten van de verongelukte DC-6 Koningin Juliana gevonden. Het is een titel, die niemand iets gezegd zou hebben, behalve de omgekomen lezer van het boek, als de machine veilig en wel eerst in Frankfort en later in Amsterdam geland was, maar die nu, na de ramp, diepe, tragische betekenis krijgt. Im mers: deze landing yjerd voor vier en veertig van de zeven en veertig inzitten den van dit, voor het vliegveld Rhein- Mainz verongelukte toestel een „plaats, waarvan men niet terugkeert". Er zijn misschien wel mensen, die het als een slecht voorteken beschouwen, dat (Advertentie) Naam van de Koningin bovenaan in huldigingsalbum (Van onze Amsterdamse correspondent) Vrienden en bewonderaars van dr A. F. J. Portielje hebben Zaterdag middag in de grote aula van het In stituut voor de Tropen afscheid ge nomen van de dierenvriend en die- renkenner dr A. F. J. Portielje, die tot 1 Maart jl. hoofd van de voor lichtingsdienst van Artis was. Hij werd op hartelijke wijze gehuldigd, redevoeringen werden afgestoken, een vriend musiceerde en kinderstemmen weerklonken, waarna men de 65-jarige :n geldsom aanbood om zijn kinderen l Canada te bezoeken. De voorzitter van het huldigingscomité, dr J. Verwey uit Den Helder, karakte riseerde zijn vriend als een apostel, met geloof, enthousiasme, liefde en geduld voor het dierenleven, die waardering en bewondering oogstte bij biologen, psy chiaters en psychologen. Hij was een man veelzijdige interesse, met grote lief- oor kluist en natuurstudie, een acht baar persoon meit een goed besteed leven, in zijn nieuwe woonplaats Benne- broek niet zal stilzitten. Burgemeester d'Ailly verklaarde, dat Amsterdam trots op deze burger. Dr A. L. J. Sunier, directeur van Artis, zeide, dat dr Por tielje bijzonder goed in het milieu van Artis paste als waarnemer van levende Voor elke rechtbank een eigen psychiater? Onderzoek van alle verdachten nodig, meent prof. Baan Elke rechtbank behoort zijn eigen psy chiater te hebben, die in de observatie kliniek van het gevangeniswezen in Utrecht of in het Rijksasyl voor Psycho- pathenzorg in Avereest is opgeleid. Dit is de mening van prof. dr mr Baan, eerste geneesheer by de observatiekliniek in Utrecht. Een van de voornaamste redeneh hier voor is volgens prof. Baan het feit dat veel verdachten die volgens de normale gaiKg van zaken voor de rechtbank ver schijnen een niet geheel volwaardige in druk maken. Ook aan de leek die een rechtszitting bijwoont, valt dit reeds op. Wanneer alle verdachten door een psy chiater zouden worden onderzocht, zou men allen die verminderd toerekenings vatbaar zijn, kunnen onderwerpen aan een speciale procedure. Op het ogenblik wordt 10 4 15 pet van de delinquenten die ter observatie naar Utrecht worden gezonden onvoorwaardelijk ter beschik king van de regering gesteld en 10 pet voorwaardelijk. Dit aUes betekent niet dat er bijna geen misdadigers met een normaal intellect zijn. In wezen is de misdadiger met het witte boordje de belangrijkste, maar juist hij weet vaak de dans te ontspringen, meent prof. Baan. Kellner houdt lVz jaar voor moordaanslag De 48-jarige Amsterdamse kellner J H. 'an K. is gisteren wegens opzettelijke vernieling van de garderobe van een 31-j. buffetjuffrouw, met wie hij enige tijd had samengeleefd, en een poging tot doodslag op haar, door het Amsterdamse gerechts hof tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank had hem in Januari eenzelfde straf opgelegd en !e procureur-generaal bij het gerechtshof had veertien dagen geleden bevestiging van het vonnis geëist. dieren, een prettig mens, van wie buiten gewone charme uitgaat en een eerlijk zoeker. Dr J. Bierens de Haan schetste hem als wetenschappelijk werker, een autodidact, die in 1946 het eredoctoraat verwierf en wiens hoofdwerk is „Dieren zien en leren kennen." Jan de Boer speel de een fuga van Bach, die Portieljes leven als eenheid van gevoel en verstand sym boliseerde. Bloemendragende jongens meisjes huldigden hem als leraar van Montessori-onderwijs. De secretaris van het huldigingscomité, dr Scheijgrond, uit Gouda, wees op Por tieljes werk voor Verkade-albums en an dere populaire geschriften, zijn grote be kendheid als excursieleider in Artis. Vaak was Koningin Juliana met haar Vader hierbij aanwezig. De naam van HM. de Koningin staat bovenaan in het huldi- gings-album. Twee jaar m.a. voor Van Anrooy Verwalter van textielfabrieken nam kas mee op Dolle Dinsdag De bijzondere strafkamer van de Am sterdamse rechtbank heeft de sedert 11 November 1951 gedetineerde, 43-jarige Joh. F. van Anrooy uit Den Haag wegens hulpverlening aan de vijand tot twee jaar m.a. veroordeeld. Voorts werden hem alle openbare rechten voor de tijd het leven ontzegd. De eis was 2% jaar Van A. was Verwalter geweest van twee textielfabrieken te Amsterdam. Na Dolle Dinsdag vluchtte hij met mede neming van alle machines, 341 staatsobli gaties van ieder f1000 plus de voorraad textielgoederen en een bedrag ton uit de kas, naar Duitsland. Hiermede begon hij een textielzaak in Duitsland. De laatste jaren dook hij onder in Den Haag en dreef een klein comestibles- winkeltje om in zyn onderhoud te voor- Weer een emigranten- zoon ondergedoken 260 Man smetvrij naar Canada na operatie-Vloermat Bij het vertrek van het emigranten schip Skaubryn uit Rotterdam bleek Zaterdagmiddag dat er weer een onwil lige ondergedoken was, namelijk de 19- jarige zoon van het echtpaar Van Dongen uit Breda. Het gezin, dat uit vader, der en zes kinderen bestaat, is ten einde raad maar zonder de weerspannige scheep gegaan. Nog geen 24 uur nadat de loopplank van de Skaubryn was inge trokken werd de jongeman echter reeds door de politie in Breda gevat. Hij van plan naar België te gaan. Van Don gen vertrekt nu morgenmiddag met de Waterman. De Skaubryn was met 650 verplaatste personen uit Bremerhaven in ons land aangekomen en had in Rotterdam nog 410 Nederlandse en 40 Belgische emigranten aan boord genomen. Onder deze opvaren den bevonden zich 150 kinderen, schip wordt over 8 dagen in Halifax wacht. Met de Rijndam vertrokken dezer dagen 260 emigranten, van mond- en klauwzeersmetten vry, naar Canada. Met het oog op de ontsmetting schuifelde iedere emigrant gedwee over de in na tronloog gedrenkte vloermatten. Na af loop van de schuifelpartij werden met een borstel de hoekjes en gaatjes van de ichoenen bewerkt. Onder de bagage van het neerge storte vliegtuig uit Johannesburg bevond zich dit Amerikaanse boek van een der passagiers: .J'oint of No Return", of „Plaats, waarvan men niet terugkeertHet was wel beschadigd maar nog goed leesbaar, de onbekende passagier dit boek mee nam in zijn bagage en het, al reizend, las. Wij weten, dat gebeurtenissen in een mensenleven door andere handen be stuurd worden, dan door die van een zich van voortekenen bedienend noodlot. Niettemin bepaalt een dergelijke titel de gedachten bij deze verschrikkelijke vliegramp, die op het onverwacht meer dan veertig mensen de mogelijkheid op terugkeer naar de hunnen benam. Het fatale daarvan beklemt ons en heel dit weekend hebben we meegeleefd met hen, die vergeefs gewacht hebben op de gene, die zij liefhadden en die niet te rugkeerden. Ook deze vliegramp én het ongeluk i» Bangkok bewijzen weer, dat er een grens is aan ons vermogen. Wij kunnen nog zulke perfecte vliegtuigen kopen, ons verdiepen in welke grootse plannen met die machines ook: ons doen en laten is zwak mensenwerk, dat zich grenzen gesteld ziet. De erkenning daarvan voor komt geen vliegrampen. Wél: de onder gang van ons zelf. Want de zichzelf ver trouwende mens is tot ondergang ge doemd. Slechts daar waar plaats is voor erkenning van onmacht en hoop op ge nade gaat de mens op iedere reis vei lig in de handen van God. De veiligste handen die er zijn. De enige plek in het heelal, vanwaar geen terugkeer mogelijk is, omdat ze de Thuishaven zelf zijn! Mogen zij de zielen der omgekomenen omvatten. TTET LEVEN GAAT SNEL. Het kan het voorbye weekeinde heeft het op nieuw bewezen ook snel worden af gesneden. Snel gaat het leven. Is het gisteren niet reeds een kwart eeuw geleden dat in het staatkundige, het politieke leven van ons land en volk een belangrijke gebeurtenis plaats had? Gisteren voor 25 jaar nam onze Eerste Kamer een beslissing in een zaak van grote draagwijdte. Zij verwierp het dus genaamde Belgische verdrag. Zij deed dat met 33 tegen 17 stemmen. Alle leden wa- dus aanwezig op zichzelf al een aanwijzing van het belang dat aan deze uitspraak werd gehecht. Wij wiUen vandaag over dat oude Bel gische verdrag niet gaan uitweiden. Het behoort tot het verleden. De voorstanders het verdrag verwachtten van de ver werping ervan allerlei bedenkelijks. Hartstochtelijk was voor de aanvaarding 'an gepleit. Niet minder ernstig werden vele bezwaren tegen dit verdrag aan gevoerd. Minister Van Karnebeek had al in de Tweede Kamer gezegd, te huiveren bij de gedachte dat het parlement het verdrag niet zou goedkeuren. De Tweede Kamer aanvaardde het dan ook, en wel met 50 tegen 47 stemmen. Niet alzo 'de Eerste Kamer. Ondanks >n bekwame verdediging van minister Van Karnebeek en van anderen sprak grote meerderheid een ondubbel zinnig „tegen" uit. Nogmaals, wij wensen thans niet te treden in een beoordeling van de zaak zelf. Wel menen wij staande te mogen houden dat op die dag de Eerste Kamer de betekenis van haar bestaan wel op duidelijke wijze heeft gedemonstreerd, ten spijt van de betogen des ministers, ten spijt ook van de uitspraak der Tweede Kamer heeft zij niet geaarzeld de zaak onbevangen te bezien en te zoeken naar eigen oordeelvorming, En toen zij tot de overtuiging was ge komen, dat het verdrag behoorde te wor den verworpen, heeft zij evenmin geaar zeld te zijn wat zij naar haar aard ook behoort te zyn: Kamer van revisie. Het verdrag kwam er niet. Het is onze stellige overtuiging, dat deze beslissing het prestige der Eerste Kamer onder geheel ons volk sterk heeft doen toenemen. Deze beslissing heeft er in sterke mate aan meegewerkt om de klanken te doen verstommen, waarin om verwijdering van de Senaat uit ons staats bestel werd gevraagd. En dat is een winstpunt dat én door tegenstanders én door voorstanders van het verdrag ge lijkelijk is geaccepteerd.. Om dit alles was 't gisteren in ons par lementaire leven een jubileumdag van behoorlijke importantie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4