Jlietiure GTourmü ZADEN TURKENBURG'S Prins Bernhard, onze „eerste handels ambassadeur", opende Keukenhof Amsterdamse autoverhuurder er met 100.000 vandoor Grotewohl wil geen V.N.-com missie in zijn gebied toelaten Wist U ZATERDAG 22 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; Z— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twh #n dertigste Jaargang No 9387 Hoofdred.: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StanttasUcb Is gebleven uyn tori In tegljeospoer 'raag de fraai geïllustreerde prijscourant van 'I Lentefestijn kan beginnen Vorig jaar 300.000 bezoekers.... en nu nóg meer? (Van onze Speciale Verslaggever) Z.K.H. PRINS BERNHARD opende gistermiddag om half 3 het lente festijn op Keukenhof te Lisse. Een stralende zon koesterde de bollenstreek, toen de Prins voor de ingang van de nationale bloemen tentoonstelling arriveerde. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer matig. Toen de Prins met zijn gevolg uit zijn Cadillac cabriolet stapte, werd hij begroet door de burgemeester van Lisse, mr Th. M. J. de Graaf, en de heer T. van Waveren, de voorzitter van de stichting Keukenhof, en naar het restaurant geleid. Hier hield hij de openings speech voor een gezelschap van enige honderden personen, waarbij vele vooraanstaanden uit den lande. samenwerking met Flora 1953 zei de heer Van Waveren, dat hieruit een nationaal bloemenfestival zal De officiële opening werd o.a. bijge woond door vice-minister-president Teu- De Prins, die gekleed was in de uni form van inspecteur-generaal der Kon. Landmacht, zei dat één van zijn belang rijkste beweegredenen om de tentoon- steUing te openen was, dat de expositie een levende demonstratie vormt van de grote betekenis van het bloembollenbe- drijf. De bloembollenexport, aldus de Prins, ging vooraan bij het na-oorlogse herstel, en als ik dan zie, dat er inmid dels exportcijfers van meer dan 130 mil- lioen zijn bereikt, dan kan men slechts eerbied hebben voor al diegenen, van hoog tot laag, die dit tot stand brachten. Bij het genoemde cijfer is dan nog geen rekening gehouden met het aandeel, dat het product bijdraagt tot de bevordering van het toerisme. De Prins zag zelfs nog meer mogelijkheden in de bloembol. En het feit, dat de bloembol zich in geval van nood zelfs ook laat eten, liet hij nog maar even terzijde. Hiermee oogstte hij een hartelijk gelach. Al met al, zei de Prins, zijn de feiten voldoende bewijs voor de grote plaats, die het bloembol- lenbedrijf in de Nederlandse economie inneemt. Prins Bernhard wees er voorts op, dat de tentoonstelling Keukenhof in korte tijd een begrip is geworden. Verleden jaar kwamen 300.000 be zoekers van de bloemen genieten, onder wie 80.000 buitenlanders. Hij verwachte, dat ook dit jaar weer tal lozen onder de indruk zullen komen van deze naar hij zei door zo bekwame mensenhand geleide na tuurproducten. De Prins wenste het bestuur toe, op de ingeslagen weg van gestadige verbetering en uit bouw te mogen voortgaan. Vervolgens memoreerde Prins Bern hard de gelukkige samenwerking met de stichting Kunst en Gezin, waardoor de tuin met Nederlandse beeldhouwwerken wordt 'gesierd. Hij prees het bestuur voor het feit, dat volgend jaar zal worden samengewerkt met de tentoonstelling Flora. De heer Tom van Waveren, spre kende namens 8000 bloembollenkwekers, dankte Prins Bernhard voor zijn bereid heid om Keukenhof te openen. „Wij zien in uw hoge persoonlijkheid een voor beeld op het gebied van goed koopman schap. Door uw activiteit als Nederlands eerste handelsambassadeur hebt u ons grootste respect afgedwongen, aldus de heer Van Waveren. Voorts deelde spr. mee, dat de stichting in een groter verband, waarschijnlijk onder auspiciën van de bloembollenverenigingen, zal wor den voortgezet. Een definitief besluit is nog niet gevallen. Betreffende de lings; de voorzitter van de Eerste Kamer, mr Jonkman; de commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, baron De Vos van Steenwijk; de echtgenote van de commissaris in Zuid-Holland, mevrouw Kesper; de heer Dinger als vertegen woordiger van mr Kesper en de meeste burgemeesters der bollengemeenten. Alle genodigden maakten een rondgang over de terreinen, waar veel bloemen volop in bloei staan. Ook werd een be zoek gebracht aan de 2000 m2 grote kas, waar talrijke tulpensoorten zijn te be wonderen. De Prins maakte tijdens de rondwandeling druk gebruik van zijn filmtoestel en zal op deze manier ook zijn gezin van de prille voorjaarspracht kunnen laten genieten. Nieuw wereldhoogterecord Twee leden van de vereniging van zweefvliegers van Californië, Larry Ed gar en Harold Klieforth hebben met een toestel, dat voor meteorologische waarnemingen wordt gebruikt, een hoog te bereikt van 13.400 meter. Dit is een nieuw wereldrecord, het oude stond op 12.800 meter. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteren in Lisse de Keukenhof geopend: het paradijs voor bloemenvrienden. De hoge bezoeker toonde zijn waar dering voor het werk der bloemenkwekers wellicht het best, door zelf met een filmcamera verschillende opnamen te maken van de kletiren- pracht. Rechts achter de Prins: de burgemeester van Lisse, mr De Graaf Ontzettende natuurramp in drie Amerik. staten Meer dan honderd doden bij tornado in Arkansas Zware Tornado's hebben de Amerikaan se staten Arkansas, Tennessee en Missouri geteisterd. De stormen, die niets en nie mand ontzien, zwiepen in Arkansas heen en weer. Huizen werden van hun funda menten gerukt en de slachtoffers werden voortgestuwd als lucifershoutjes. Volgens de laatste berichten zijn in Arkansas 99, in Tennessee 8 en in Missouri 6 mensen om het leven gekomen. Meer dan 200 per- liepen min of meer zware ven Engeland schoolt 3000 vliegers per jaar De R.A.F. heeft dringend verbetering nodig De Britse onderminister van Lucht vaart George Ward, heeft in het Lager huis medegedeeld, dat Engeland diti JïïJl*'vLjfIS I'"*,?: Volgens de politie van Arkansas U ue f?fe! als V?°r,de stad Georgetown volkomen weggeblazen, luchtmacht is nu 4400 nullioen guMra Het nab„|elegen Jlldsonla i/Vt de aangevraagd. I grond gelijk gemaakt. Vijf en twintig ste- De onderminister waarschuwde tevens, en dorpen werden getroffen. Tele- dat Engeland ten .opzichte van Rusland foon_ en telegraafverbindingen werden niet alleen een onvoldoend aantal vlieg- j verbroken. tuigen heeft, doch tevens dat het de Tennessee werd vooral het gebied mindere is wat betreft het vermogen1, van Dyer, ongeveer 110 kilometer ten van sommige types. Zo kan b.v. geen noorden van Memphis geteisterd. Red- Britse jager het tegen de Russische dingploegen van het Rode Kruis spoed- M.I.G. 15 opnmen. Engeland zal na de den zich naar de plaatsen des onheils oir Britten ontruimen de Egyp tische stad Ismailia weer De Britse troepen zijn onlangs met de ontruiming van Ismailia begonnen. Prikkeldraadversperringen werden ver wijderd van de straten en de zandzakken verdwenen van de hoeken van de straten. De evacuatie van het gebied, dat langs it zoetwaterkanaal loopt, zal drie dagen in beslag nemen. Precies twee maanden geleden trokken de Britten de Arabische wijk van de stad binnen. uitbreiding der luchtmacht meer jagers hebben en minder bommenwerpers. Dit laatste zal het echter goedmaken door een grotere bommenlast per vliegtuig, betere richtinstrumenten en doelmatiger wapens. In Engeland zijn thans Ameri kaanse en Canadese escadrilles gelegerd met uitmuntende Sabre-straaljagers. 12 Millioen ton anthraciet Nog dit jaar Ned. kolen uit Duitse bodem De mijn Willem Sophia te Spekholzer- heide zal nog in de loop van dit jaar de eerste steenkolen gaan delven uit het onder Duits gebied gelegen Melanie- veld, zo melden berichten uit Limburg. In dit veld heeft do mijn, zoals men weet, een concessie gekregen, dank zij de overeenkomst die zij enige tijd ge leden sloot met de Eschiweiler Bergwerk Verein. Qp 18 Januari werd deze over eenkomst bekraohtigd door een Neder lands-Duits verdrag. Men rekent op een jaarproductie van 2 a 300.000 ton. Er zouden voorlopig twee pijlers worden geëxploiteerd. Het Mela- nieveld bevat 12 millioen ton zeer goede (en schaarse) anthraciet. De levensduur van de Willem Sophia, die op twee de oudste mijn van Limburg is (geopend in 1902), is dank zij deze cessie met minstens 40 jaar verlengd tot 70 jaar. de nodige eerste hulp te bieden. Vijf landen op de bres voor hun zuivel Met Italië, Frankrijk, Zwitserland ei Denemarken wil Nederland via eei grootse propaganda een beroep doen op het Amerikaanse volk om het Congres te dwingen de beperking van de invoer van zuivelproducten in te trekken. Aanleiding tot de actie is op de aller eerste plaats, dat sommige senatoren die tot voort kort de intrekking gunstig ge zind waren, plotseling zijn omgezwaaid na de aanneming van een wet, die de verkoop van gekleurde margarine toe- Immers sinds de aanneming wet oefenen de Amerikaanse zuivelpro- ducenten een versterkte druk uit op de senatoren om door het handhaven var het verbod van de invoer van buiten landse zuivelproducten hun positie te handhaven. Tegen deze zwaai van de senatoren is de reclame campagne door middel van folders advertenties gericht. Nederland neemt er aan deel voor ongeveer een tiende van de kosten. De Ilias in het Afrikaans Prof. J. P. universiteit v merus' Ilias i J. van Rensburg, van de in Stellenbosch, heeft Ho- het Afrikaans vertaald. Wordt Indo-China een tweede Korea De Amerikaanse minister van Defen sie, Robert Lovett, verklaarde gisteren voor de commissie voor buitenlandse be trekkingen van het Huis van Afgevaar digden, dat de Ver. Staten inlichtingen hebben ontvangen, volgens welke een aantal Chinese eenheden de grens van Indo-China heeft overschreden, om zich bij de Vietminh-strijdkrachten aar sluiten. „Het is altijd mogelijk", aldus Lovett, „dat dit leidt tot eenzelfde con centratie van Chinese strijdkrachten, als die voor de Chinese inval in Korea". Het is bekend, dat de Chinese communisten Indo-China langzamerhand volstoppen met militaire adviseurs en technici, maar of dit het voorspel is van een groots op gezet offensief, kan niemand zeggen. Tus sen 15 April en 15 Mei zet gewoonlijk de natte moeson in. Derhalve zullen de Chinezen vlug moeten zijn, als zij hun bondgenoten willen helpen Twee daden van Koning Boudewijn Koning Boudewijn van België heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij aar ouders, die tenminste vier kinderen be neden de 21-jarige leeftijd bezitten, eer levenslange reductie van vijftig procent op de gewone tarieven van de openbare autobusdiensten wordt toegekend. De Belgische Bond van Kroostrijke Gezin nen heeft hiermede zijn reeds'lang ge voerde actie voor deze korting bekroond gezien. De speciale trein, waarmee koning Boudewijn van zijn wintersportvacantie in Gstaad (Zwitserland) terugkeerde wa< drie kilometer onderweg, toen hij rechts omkeert moest maken: de koning had zijn rugzak vergeten Boudewijn kwam gisteren bruinge brand en fit in Brussel aan. Finse premier bood zijn ontslag aan Kekkonen, de Finse premier, heeft gis teren zijn ontslag aangeboden, omdat zijn (agrarische) partij geweigerd had, steun te verlenen aan het anti-inflatieprogram van de coalitieregering. Later wist de de president de oppositie binnen de agra rischepartij te bewegen, het verzet tegen de door Kekkonen voorgestelde maatregelen op te geven. De „rebellen" beloofden de premier op de vergadering van de boerenpartij op 2 April a.s., vol ledig te zullen blijven steunen, zodat Kekkonen waarschijnlijk tóch aan zal blijven. Bij de viering van de 104de Dies Natalis werd gisteren in Delft de stu- dentenvaarjool gehouden. De technische studiehoofden deden enerzijds al het mogelijke, om hun collega's drijfnat te spuiten en anderzijds, om zelf het vege lijf droog te houden. Gelukte dit laatste niet, dan was er altijd nog een kacheltje aan boord, om weer warm te worden- Verduisterde opbrengst van achttien auto's en dertig bromfietsen De Amsterdamse recherche onder zoekt een van de grootste zwendel- zaken met auto's. De 39-jarige eige naar van een autoverhuurbedrijf en rijschool in de Den Texstraat in Am sterdam, Hendrik Grift, is er, samen met zijn vrouw, vandoor met ver moedelijk ruim f 100.000: de op brengst van minstens 18 auto's en 30 bromfietsen, die niet zijn eigendom ïn, maar voor het grootste deel toebehoorden aan andere autover huur-inrichtingen. Grift stak diep in de schuld; de belas tingdienst was al beslag komen leggen Om de eenheid van Duitsland Teiug naai Genève met de boodschap „IJzeien Gordijn" bleef gesloten Bijna op hetzelfde ogenblik dat de Grote Drie het eens werden over het antwoord, dat zij Rusland binnenkort zullen zenden inzake een vredes conferentie over Duitsland, verklaarde Grotewohl, de Oost-Duitse minister president, dat hij niets voelt voor een bezoek van de commissie der Ver enigde Naties, die moet onderzoeken of in geheel Duitsland vrije en ge heime verkiezingen mogelijk zijn. De Commissie zal dus niet in de Sow-| De hoop overheerst dan ook, dat de jet-zone worden toegelaten. Zij heeft zich!Westelijke partners in hun antwoord niet thans tot generaal Tsjoeikof, het hoofd zullen vasthouden aan het project van van de Russische controle-commissie in1 de V.N., doch dat zij ook andere mogelyk- Duitsland, gewend. Indien ook deze geen,heden in heel het land zullen openhou- op zijn boedel. Toen deed Grift een nood sprong. Binnen veertien dagen tijds huurde hij bij zijn collega's in het auto verhuurbedrijf dertien wagens trans acties die in deze kringen zeer gebruike lijk zijn omdat de kleine autoverhuur ders vaak wagens tekort hebben. Vis auto-finaneieringsbank kocht hij bo vendien met vooruitbetaling van de eer ste termijn nog vijf splinternieuwe wa gens en dertig bromfietsen. De politie neemt aan dat Grift de auto's met de hulp van een tussenpersoon (naar wie de politie eveneens zoekt) de hand heeft gedaan en ten slotte •ige week Vrijdag de biezen pakte me neest comfortabele auto van de achttien. Vermoedelijk is hij de grens over ge- Valse kwitanties Bij huiszoeking vond men kwitanties >or commissieloon voor de onbekende tussenpersoon, die tien wagens zou heb ben verkocht. De politie acht het niet onwaarschijnlijk dat de kwitanties vals zijn en werden neergelegd om haar op dwaalspoor te leiden. Verder vond de politie de autopapieren, behalve de nationaliteitsbewijzen, van negen auto's. Dekens en ander beddegoed waren uit de woning verdwenen. De buren konden vertellen of Grift die in de wagen had meegenomen. Ieder die deze maand een tweedehands ito of bromfiets buiten de officiële dealers heeft gekocht, wordt verzocht de Amsterdamse politie te waarschuwen. Doe het 'm eens na... toestemming geeft, zullen de leden reeds morgen naar Genève terugkeren en de Ver. Naties te kennen geven, dat het ijzeren gordijn voor hen gesloten bleef. In politieke kringen te Bonn leidt men uit dit voorlopig negatieve resultaat ech- niet af, dat er geen ernst schuilt in de Russische pogingen. Integendeel: men heeft in de pers steeds sterker de drang waargenomen om het tot stand komen beraad zeker niet van het lot der ie afhankelijk te stellen. In de meeste Duitse beschouwingen is zelfs ge bleken van vrees, dat het antwoord van de Grote Drie aan Rusland te weinig verzoenend zal zijn en daardoor de gelijkheid van contact voortijdig zou afsnijden. I Advertentie Qsctra goedkoop BLOEMBOLLENPAKKET grootbloemlge gladiolen. Franse ranonkels. J ToUal vir 15 r)jkbloeiendei Bataltng oadar rimboTi. par poatwlMal W «p giro 489917 36».fc.ry BAKKER-VAN DIJK den. De definitieve tekst van het antwoord in Moskou werd gistermiddag door des kundigen te Parijs opgesteld. Dr Aden auer. de Westduitse bondskanselier, ver klaarde gisteren bij zijn terugkeer te Bonn, dat hij het volledig eens was met de nota, die „binnen enkele dagen" over handigd zal worden. Urker botter op zee uitgebrand Opvarenden zwommen bij Petten naar de kust Gistermiddag is de Urker botter UK 140 ter hoogte van Petten (N.-Hin brand geraakt. De beide opvarenden-, de gebroeders Bakker, konden zich tijdig in veiligheid brengen. Het bootje moet als verloren worden beschouwd. Toen de broers de brand ontdekten, hebben zij de botter aan de grond gezet en zijn van boord gesprongen. Wadend en zAvemmend slaagden zij er in zonder hulp het strand te bereiken. Vermoede lijk is de brand ontstaan door een defect in de kachel waarop eten werd ge warmd. De beide mannen waren bezig een lek te dichten en hebben waarschijn lijk niet voldoende op de kachel gelet. De botter ligt op geringe afstand van de kust. Toen het eb werd, kon de brandweer van Schagerbrug het vuur blussen. DAT de 24-j. Middelburgse koopman F. A. C. en zijn collega D. J. J. uit Goes, die tijdens een taxirit een dronken mede passagier van f 1300 hebben beroofd, door de Middelburgse rechtbank tot resp. 1% en 1 jaar zijn veroordeeld. DAT op de tentoonstelling De Rijn in de R.A.I. (21 Mei tot 15 Juni in A'dam) licht radio-actief gemaakte zilveren muntstukken zullen worden verkocht ten bate van de kankerbestrijding. DAT voor de bouw van 111 landarbel- derswoningen in de N.-O. polder (in drie groepen) laagste inschrijvers waren de N.V. Kingma en Zn te Vollenhove (f 672.000), de fa gebr. Frankema (f 337.000) en de fa L. en D. de Boer te Steenwijk (f 265.000). DAT voor de aanleg van het 6.8 km lange weggedeelte Zwartsluis-grens van Drente (richting Meppel) het laagst werd ingeschreven door C. G. Tholen te Nijmegen met f 598.000 (hoogste f 599.900) DAT de Ned. Ford Automobielfabriek in A'dam een nieuwe Fordson Major tractor met 6 versnellingen vooruit en 2 achteruit op de markt brengt. DAT van 28 Maart tot 6 April in het R.A.I.-gebouw te A'dam de vijfde oorlogse huishoudbeurs wordt gehouden. DAT 13 Limburgse ambachtslieden werkstukken zullen inzenden naar de In ternationale Handelsbeurs in Toronto (Canada). DAT de Zwitserse cineast Uberto Bolzi een documentaire film over de Staats mijnen heeft gemaakt, die onder de titel De zwarte Stroom voor het eerst zal wor den vertoond bij het jubileum van de Staatsmijnen. DAT het Regiment Huzaren van Prins Alexander in Amersfoort op 9 April by wijze van proef een jeugddag zal houden met demonstraties voor de jongens uit de hoogste klassen van het Amersfoorts Lyceum en het Van Oldenbarnevelt- gymnasium. DAT minister In 't Veld de Bommeler- waard heeft bezocht en minister Mans- holt in Heerenveen heeft gesproken voor de gewestelijke argrarische commissie van de P.v.d.A. DAT de nieuwbouw van het Diacónes- senhuis in Utrecht (een polikliniek. 144 bedden voor patiënten en 80 zusterka- mers) thans na 2 jaar is gereedgekomen, waardoor de capaciteit van het zieken huis is verdubbeld (kosten f 1.5 millioen).bijgezet. DAT minister d. Brink, blijkens zijn antiwoord aan het Tweede Kamerlid Posthumus (P v.d.A.) de aanleg var bovengrondse hoogspanningskabel Haar lemAalsmeer tracht te voorkomen, aangezien anders het luchtverkeer bij Schiphol zou worden gehinderd. DAT het Tweede Kamerlid N. Heuvel (K-V.P.) aan minister Wemmers heeft gevraagd, of het stelsel tot het lenen van ontheffing van het verbod met goederenvervoer over de weg de grens te overschrijden, niet overbodig DAT de R'damse douane op de onder Liberiaanse vlag varende olietanker World Liberty drie pond opium hasjiesj (een bedwelmend genotmiddel, gewonnen uit Indische hennep) heeft gevonden. DAT vandaag in Utrecht, waar vorig jaar ruim 700 landelijke vergaderingen en congressen zijn gehouden, het geres taureerde en gemoderniseerde gebouw- voor Kunsten en Wetenschappen officieel is geopend. DAT op de erebegraafplaats in Loenen (Veluwe) de herbegrafenis van 11 slacht offers van de Duitse bezetting, onder wie de luit.-kol. P. J. Gaillard, is geschied er in Overveen de urn met de as van de il legale werker D. Brouwer uit A'dam is Robbie Vaassen voelt zich in de wolken, want hij is de jongste vlieger van de wereld. Hij is n.l de 14-jarige zoon van de chef-technische dienst van het zweefvliegkamp Teriet by Arnhem. Dezer dagen heeft h\j het gepresteerd, zijn brevet zweefvliegen te behalen. De voorgeschreven leef tijd is minimum 14 jaar en Robbie heeft dan ook niet lang meer ge wacht, toen hij eenmaal zo oud was. Op zijn geboortedag slaagde hy ti.l. voor brevet A. en B. en daarmee gaf hij zichzelf een verjaardagsgeschenk, waarop menige jongen van zijn leef tijd wel een tikje jaloers zal zijn Kalkzandsteenf abrikant opnieuw in arrest Terwijl het onderzoek van de boekhou dingen der N.V. Van Herwaardens Kalk zandsteenfabriek te Hillegom cn de N.V. KatwjjRse Kalkzandsteenfabriek te Kat wijk nog niet was beëindigd, is de direc teur van deze twee N.V.'s. de 62-jarige J. A. van H., gisteren opnieuw in arrest gesteld. De arrestatie geschiedde op last de officier van Justitie te Haarlem, nadat do rechter-commissaris, mr Rambonnet. een verhoor had afgenomen. De heer Van H., wonende te Aerdenhout, was Haarlem ontboden voor het geven inlichtingen en werd in de loop va middag opnieuw in voorlopige hechtenis genomen. Mr Rambonnet, onder wiens leiding de op 10 Maart in beslag genomen stukken worden onderzocht, heeft de termen daartoe aanwezig geacht „op vermoeden van verduistering". Door voorjaarsregen en de dooi heeft zich gisteren in de omgeving van Galtür (Oostenrijk), in het dal van de rivier de Larain, een lawine voorgedaan, waarbij zeven personen werden gedood. Oude en nieuwe strijd n THANS is de oude Strijd van 1869 weer aan de orde gesteld. Het ge beuren rondom Hardegarijp werd daartoe de aanleiding. Maar evenais in 1869 werd de zaak ook nu te Utrecht voor het fo rum van het gehele land gebracht en zo ontbrandde de oude strijd opnieuw. Weer is de kwestie: moet de openbare school volkomen neutraal zijn of moeten we dankbaar zijn voor alles wat daar nog naar het Christelijke zweemt? Moe ten we niet met barmhartigheid bewo gen zijn over de kinderen, die aan de staatsschool zijn toevertrouwd? Zijn dat misschien geen kinderen van ons volk? Deze gedachte is begrijpelijk. Ze spreekt van Christelijke bewogenheid. En als er krachtens art. 26 van de Schoolwet op de openbare school nog sprake kan zijn van enige evangeliever kondiging, dan verheugen we ons daar over van harte. Althans als daaraan kin deren werkelijk de Christus der Schrif ten wordt gebracht Maar daarover loopt deze nieuwe strijd in feite niet Ging het aUeen over de vraag: wat kunnen we doen om het eeuwig heil van de leerlingen der open bare school te bevorderen?, dan zou daarover te praten zijn. En zeker zouden bij eendrachtig samenwerken midde- en wegen gevonden worden om tot doel te geraken. Maar, nog eens, gaat het niet T\E nieuwe strijd, die ontbrand is, heeft veel bedenkelijker kanten dan menigeen meent. Als men thans hoort verzekeren, dat de openbare school Christelijker is dan men meent, dan doet met zulke woorden de eigen school schade. Nog erger wordt het wanneer Christen-ouders wordt gezegd, dat zij zelf hun kinderen tot Christus moeten leiden en dat ze dit niet aan de school mogen overlaten. zegt men dan, zich tot dit lel- Christus bekwaam acht, be hoeft geen gebruik te maken van de Chr. school maar kan zijn kinderen met gerust hart aan de openbare school toevertrouwen. De Chr. school, zegt men, geeft geen garantie voor de zaligheid der kinaeren. En inderdaad, dit is zo. Maar daaruit nu de conclusie trekt: dan kan ik even goed mijn kinderen naar de openbare school zenden, vergist zich toch sterk. Immers, bij ziekte kan geen dokter de garantie geven van beterschap. Zeggen we daarom: dan neem ik maar geen dokter? Zo doet immers niemand. Er zouden meer voorbeelden te noe- en zijn, waaruit blijkt, dat men stel lingen poneert, die tot op zekere hoogte juist zijn, terwijl de conclusie, welke n daaruit trekt, fout is. TTET is dan ook dringend nodig, dat ■*-*- onderwijzers, bestuurders, maar niet minder de ouders die aan de scholen met de Bijbel meewerken, weten, waarom het gaat. We mogen deze kwestie niet als bagatel beschouwen. Als onder ver keerde voorstellingen de scholen met de Bijbel èn de openbare scholen op één hoop worden gegooid, zijn de Chr. scho len verloren. Wij willen hier herinneren aan het smeekschrift, in 1878 namens Patrimo nium („de kleyne luyden") aan Koning Willem III aangeboden. Daarin heet het .Evenals Uwe Majesteit en Uwer Majesteits kinderen zijn onze kinderen gedoopt in de naam van de drieënige God en bij die Doop hebben wij plechtig beloofd, aan onze kinderen een Chr. op voeding te zullen geven. Dat nu kunnen wij niet, Sire!, indien wij geen Chr. scho- volk krijgen. Uwe Maje steit bedenke toch, dat wij de ganse dag jan onze arbeid zijn en de opvoeding /an onze kinderen dus grotendeels op de :chool plaats heeft". T"\AT was de taal van de eenvoudigen uit 1878. Zou die stem nu verstomd zijn? De zaak is immers in het minst niet veranderd? Men moge dan opmerken, dat de objectiviteit van Jezus' heilswerk doorstraalt tot de openbare school, dat mag voor ons geen reden zijn, hot ver worven pand: de school met de Bijbel, te gaan verwaarlozen. Er wordt hier een begin gemaakt met een soort van gelijk schakeling. waarvan de Chr. scholen de dupe worden. Het bouwen van scholen met de Bij bel is een geloofsstuk geweest. Men kon de kinderen niet toevertrouwen aan scholen, die zgn. neutraal waren, maar die in feite de kinderen infecteerden met het atheïsme. Laat men toch de ogen open houden! Bij een gezin met de Bij bel, behoort een school met de Bijbel. Zo kunnen we onze kinderen niet toevertrouwen aan een school, waarin Zijn Woord niet de plaats bezit, die het behoort te bezitten. Dat mocht niet in 1869 en dat mag evenmin in 1952. P. de Zeeuw JGin. Hollandse kaas voor Kaapse baby Met het K.L.M.-vliegtuig, dat Dinsdag met de genodigden van Schiphol naar Kaapstad vertrekt, zal een geschenk van het Nederlandse Zuivelbureau in Den Haag worden vervoerd Dit cadeau is een zeer grote Goudse kaas, die bestemd is voor de ouders, wier baby wordt ge- bo-is-i op een tijdstip dat het dichtst ligt bij het ogertbkk, waarop dit speciale Km.-vlflegtuig de bodem van Zuid- Afrska op het vliegveld bij Kaapstad raakt Aan de burgemeester van Kaap stad is verzocht deze kaas aan te bieden. Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: In het Zuiden van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Overigens veranderlijke be wolking met plaatselijk enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Krachtige tot matige wind tussen West en Noord. Morgen overdag ierts kouder dan van daag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag: zon 63618.58; maan 5.4 16.04. Maandag: zon 6.33—19.00; mi 5.5817.32. Op 25 Maart NJvl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1