N.V. Boot bouwde in driekwart 1426 vaartuigen eeuw Alleen bij eerste ijzeren melkschuit ging het „al te vlot" Onderzoek spreeuwen-slaaptrek vraagt medewerking Nog meer interessante dingen aan 't licht Twintig jaar bestudering van hersenschors de Belangrijk werk in laboratorium aan de Wassenaarseweg vraagt veel geduld Uitzending van kinderen naar vacantiekolonies N NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 21 MAART 1952 Houten Boot en IJzeren Boot Toekomst moet liggen bij export en visserij "TkE N.V. SCHEEPSBOUW- EN REPARATIEBEDRIJF „DE HOOP" v/h. -L' Gebroeders Boot bestaat op 19 April vijf-en-zeventig jaar. Behalve deze respectabele leeftijd heeft De Hoop nog twee belangrijke feiten op haar staat van dienst staan. Met de bouw van 1426 vaartuigen staat de scheepswerf aan de kop van alle soortgelijke Nederlandse bedrijven. Boven dien werd op haar werf het eerste motorschip gebouwd, dat. onder Belgi sche vlag de binnenwateren van onze tegenwoordige Benelux-partner bevoer. In de afgelopen drie-kwart eeuw heeft De Hoop, van welke N.V. thans de heer P. Boot Jr de leiding heeft, geschiedenis gemaakt en een naam weten te vestigen, die in Nederlandse scheepvaartkringen een eigen, j solide klank heeft gekregen. kennen, dat de Nederlandse binnen- scheepsbouw het in de toekomst vooral in de export moet zoeken. Het bouwen van nieuwe vaartuigen voor de beurt- en de binnenvaart behoort door het toenemen van het wegver keer merendeels tot het verleden. De scheepsbouw voor de Rijnvaart zal zich alleen nog bepalen tot motor schepen, want ook hier hebben nieu we sleepschepen afgedaan. Een groot arbeidsterrein voor de scheepsbouw Als wij de heer Boot vragen, de werf precies werd gesticht, moet hij antwoorden, dat de juiste datum ner gens vermeld staat Hoe ging het vroeger? Men vestigde zich ergens, hing een bord buiten, waarop de naam en de aard van het bedrijf was geschilderd en de zaken konden beginnen. Zo deed ook de oud st^ zoon van de grootvader van de heer Boot. Grootvader had een werf in Al phen aan den Rijn, zijn drie zoons kozen het vak van hun vader en de oudste, de I heer Jac. Boot Phzn, begon in 1877 te 1 Leiderdorp in De Waard zijn scheeps werf. Het was in April, dat is zeker. En I omdat men nu eenmaal een bepaalde datum moet vaststellen, besloot men de feestelijke herdenking op de negentiende te laten plaats vinden. De soheepsbouwerij De Waard uiter aard nog alleen voor houten vaartuigen lag schuin tegenover de Spanjaards- brug en had een dwarshelling van 4( meter. Toen in 1884 de broer van de etiichiter, de heer P. Boot Sr, in het bedrijf werd opgenomen, werd de firma Gebr. Boot opgericht. Beiden zagen in, dat de houten schepen door de ijzeren zouden worden verdrongen en daarom had de heer P. Boot Sr de ijzeren scheepsbouw dn Kinderdijk geleerd. Ter onderschei ding sprak men in die dagen van de .houten Boot" en de „ijzeren Boot". Met de eerste yzereri boot (maar nu zónder hoofdletter!) hadden de gebroeders niet veel succes. Het was een melkschuit voor rekening van landbouwer Bos uit Leiderdorp, welke schuit bij de tewaterlating vlot zonkBy deze minder suc cesvolle tewaterlating is het echter gebleven. De specialiteit van de firma werd het bouwen van vletten. West landers, roeiboten, kleinere zeilsche pen enz. In de loop der jaren werden weliswaar grotere schepen o.a. sleep schepen voor de Rijnvaart gebouwd, maar allemaal zonder krachtbron. Omwenteling Hert jaar 1893 bracht de omwenteling: de oliemotoren deden hun initrede. De bouw van motorboten bracht een onge kend grote levendigheid. In die tijd kwam ook de Belgische order om voor rekening van schipper F. Pauwels in Antwerpen een motorvaartuig te bouwen. In 1903 werd de scheepswerf De Zijl aangekocht en deze werf kreeg de naam De Hoop. Op deze terreinen is hert hui- diige bedrijf nog gevestigd. In de jaren voor de eerste wereld oorlog liep gemiddeld één nieuw schip per week van stapeL Aan de top staat 1912 met een productie van niet minder dan 58 schepen en een personeelssterkte van 250 man. In 1902 werd reeds begonnen met het J bouwen van schepen voor de visserij. Later in 1916 werden ten gevolge j van de opbloei van de visserij door de oorlogsomstandigheden en de daarmee gepaard gaande voedselschaarste zelfs 21 zeil- en motorloggers en 13 stoomdrif- i tens gebouwd. De werf De Waard moest verdwijnen, toen vi 1913 werd begonnen aan het gra ven van het Rijn- en Sohiiekanaail; het gehele bedrijf werd bij De Hoop onder gebracht. In dat jaar zien we, na enige mutaties, ook de heer P. Boot Jr optre den als lid der firma. De crisisjaren gingen ook aan De Hoop niiert zonder zware klappen voorbij, m< het bedrijf kon zich handhaven. Werd tijdens de afgelopen oorlog weinig ge bouwd, na de bevrijding werden veel schepen, die door de oorlogshandelingen waren beschadigd, gerepareerd. Nieuwe schepen werden hoofdzakelijk voor h< buitenland gebouwd. De heer Boot gaf als zyn visie te In 1951 begon het vogelkader van de Nederlandse jeugdbond voor natuur studie al met een onderzoek naar de slaaptrek van verschillende vogelsoor ten in en om Amsterdam. De resultaten van dit onderzoek werden bijeen gebracht in een uitgebreid verslag, dat ik enkele dagen geleden ontving. Het onderzoek wordt voortgezet, waarbij vooral de bewegingen van de spreeuw worden nagegaan. PUZZLE- PROMINENTEN 1. Willy Houweling, Jachthaven K.PM., Warmond; 2. J. A. Thieme, Storm Buysingstraat 19, Leiden; 3. Mevr. A. van Rijn, Bloemstxaat 45, Al phen aan den Rijn. De N.V. Scheepsbouw- ratiebedrijf „De Hoop" v.h. Gebr. Boot, door de K.L.M. uit de lucht gefotografeerd. biet de heer Boot bij de visserij. De vloot is immers sterk verouderd en moet nodig worden gesaneerd. Thans vinden ongeveer 70 man werk in het bedrijf. Twee personeelsleden, de heren G. Jansen, chef-monteur in d« bankwerkerij, en H. Kijkindevegte, tim merman, zijn reeds meer dan een halve eeuw aan De Hoop verbonden, terwijl de magazijnmeester de heer L. Meijer, op 1 Juni zijn 50-jarig jubileum hoopt te vieren. Daarnaast zijn er nog verschei dene anderen, die 40 of 25 jaar „meelo pen". Op Zaterdag 19 April zal het personeel 's morgens een cadeau aan de directie aanbieden 's Middags wordt van 35 in het Vlies de receptie gehouden. Het personeel zal een gratificatie ontvangen. Z.-Amerikaanse zakenlieden naar de Koningin Woensdag a.s. worden op Schiphol 32 Zuid-Amerikaanse zakenlieden verwacht. Het zijn vooraanstaande figuren uit het handels- en industrieleven van Argenti nië. Uruguay, Brazilië en Venezuela. Zij zullen door Koningin Juliana en Prins Bernhard worden ontvangen. Agenda voor Leiden Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad-operette met „Wenn der weisse Flieder wieder blüht". Rehoboth, 8 uur: C.H. jongeren B. Buddingh over het Europees federalisme. Zuiderkerk, 8 uur: Die Nachtwache voor de Chr. filmactie. Levendaal 103, 8 uur: A.R. kiesvereni ging wijk III, mr C. J. Woudstra over Politiek en Beginsel. Burcht, 8 uur: Ned. bond van oud strijders (Mobilisatiekruis), kapitein Th. van Beek jr over luchtverdediging. Mare 43, 8 uur: Padvindsters-demon- stratie. Aniba, 8 uur: Tuiniers- en bloemisten- vereniging D.E.S., bollenwedstrtjd. Zaterdag Volkshuis, 4 en 8 uur: film „Naar het zonnige Italië", met toelichting door H. C. Verkruysen. Gehoorzaal, 8 uur: uitvoering dames- gymnastiekvereniging „Concordia". Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: Film avond t.g.v. 10-jarig bestaan Leidse smal film-liga. Mare 43, 8 uur: Padvindstersdemon- Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9. teL 24807 en apotheek „Tot Hulp der Mensheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Tentoonstellingen Prentenkabinet, werkdagen 25 uur: houtsneden van Béla Gy Szabó (Advertentie) WIE NYLONS ZEGT ZEGT PRONONCE Een vast doel voor de zwerver Lezing voor Hervormde reclas- seringscommissie In het wykgebouw De Goede Herder sprak mej. M. van Oostveen gisteravond voor de Herv. contactcommissie voor de reclassering over evangelisatie onder de mensen van de grote weg. Mej. Van Oost veen vertelde, hoe ze als tekenares zelf een zwervend leven heeft geleid. Toen iemand haar dan ook vroeg op een Kerst avond voor zwervers een verhaal te ver tellen, besloot ze dat verhaal zelf te maken. Dit verhaal, dat mej. Van Oost veen nu al jarenlang voor allerlei soort mensen vertelt, sluit aan bij de gedach- tenwereld van de zwerver. Ze heeft ge tracht de zwerver een vast doel te geven op de weg zonder doel. De illustraties, die mej. Van Oost veen bij het verhaal maakte en die ze onder het vertellen liet projecteren, zijn bijzoo- der kleurrijk en boeiend. Haar bedoeling is, om door dit verhaal de zwerver tot Christus te brengen en hem te leiden tot de drempel van het Koninkrijk Gods. Na een inleidend woord vertelde zij het verhaal van Mensenhart. Deze ge schiedenis verhaalt, hoe een mensenhart, als persoon uitgebeeld, na aan allerlei verleidingen bloot gestaan te hebben, zich uiteindelijk overgeeft aan Christus. Dte het tot voor Gods troon leidt. Mr L. van Bommel, die de vergadering opende, sprak ook een kort slotwoord. Prof. dr S. T. Bok zestig jaar Wat in Amerika slechts ten dele slaagde, gelukte de „technicus" DEZE WEEK is prof. dr S. T. Bok, hoogleraar in de histologie en micros copische anatomie aan de Leidse universiteit, 60 jaar geworden. Siegfried Thomas Bok werd in Wormer geboren, doorliep de H.B.S. te Amsterdam en studeerde vervolgens medicijnen aan de gemeentelijke universiteit aldaar. In 1922 promoveerde hij op een proefschrift, getiteld: „Over de ontogenese van het ruggemergsreflexapparaat met de centrale verhoudingen van de nervus sympathicus". Hij was achtereenvolgens werkzaam aan het Centraal Instituut voor hersenonderzoek te Amsterdam, als laboratoriumarts aan de psychologisch-neurologische kliniek aldaar, als conservator aan een dergelijke kliniek van de universiteit te Utrecht, als leider van het hersen-anatomisch laboratorium van het krankzinnigen gesticht „Willem Arntsz. Hoeve" te Den Dolder en van af 1929 als hoog leraar aan de Leidse universiteit. Leidse luchten leien Verleden week is men begonnen zo veel mogelijk spreeuwen op de slaap plaatsen te vangen in het nachtelijk dui ster. Zij laten zich o.a. op het terrein de fabriek van Ketjen in het N.-O. deel van Amsterdam 's avonds gemak kelijk met de hand pakken. Zij worden dan geringd en, om ze op grotere afstand te kunnen herkennen, op de vleugels be werkt met een kwastje witte of gele verf. Elkeen, die van deze geverfde spreeuwen opmerkt, wordt gevraagd dit te melden met plaats, datum en uur van waarneming aan de heer G. W. Nooter, Albrecht Dürerstraat 46 II. Amsterdam- Z. Gegevens kunnen ook aan mij gezon den worden. Vele overwinterende soorten, zoais Tieeuwen, kauwtjes, roeken, zwarte en bonte kraaien en duiven hebben nl. ae gewoonte in de winter elke dag even 5ór zonsopgang zich te verzamelen en nachts op een sociale slaapplaats sa- len de nacht door te brengen. Onder slaaptrek verstaan we dus de dagelijks optredende bewegingen tussen de voed- selgebieden (eten overdag) en de sociale slaapplaatsen (slapen 's avonds). Ook onderscheiden we nog voor- en naver- zamelplaatsen, waar de vogels zich tot grotere troepen verzamelen om zich naar de slaapplaats te begeven resp. zich te verspreiden over de voedselgebieden. Merkwaardig is het, dat de meeuwen zich overdag naar de stad begeven om voedsel te zoeken en 's avonds buiten de stad gaan slapen, terwijl spreeuwen juist de stad opzoeken om daar te sla pen maar overdag verspreid het land opgaan om te fourageren. om zich naar de voedselplaatsen begeven. Ook van uit andere plaatsen worden deze slaapplaatsen bezocht. Buiten broedtijd, maar vooral in de najaars-, voorjaars- en wintermaanden, kunnen dus slaaptrek verwachten. Het zijn dan steeds overwinteraars of doortrek- t is 'n goed idee van de N.J.N. afde ling Amsterdam geweest om deze slaap trek te bestuderen. Eerst werden de slaap-, voor- en naverzamelplaatsen op gezocht. Daarna werden voedselplaatsen opgespoord door de waarnemingsposten steeds verder in de vliegrichting va: vogels te verplaatsen. De vliegroutes worden op kaarten aangetekend, tellingen In Leiden Ook in Leiden kunnen we dat makke lijk constateren. Een uur voor zonsop gang zien we alle meeuwen de stad ver laten; de spreeuwen begeven zich dan juist naar de stad. Op deze slaaptrek worden elke dag vrij scherp begrensde vliegroutes gehouden. De weersgesteld heid heeft echter grote invloed op de vlieghoogte. In Leiden kunnen we het ogenblik b.v. elke namiddag en m gen de slaaptrek zien van kauwtjes roeken. Elke avond komen honderden van deze vogels uit de richting Leider dorp, volgen de Zoeterwoudse Singel over het Plantsoen en Hortus Bótaiiicus om daarna ongeveer ter hoogte va: houtopslagplaatsen bij de molen aa Haagweg over te steken naar de Rijks weg die zij volgen om ln de omgeving van de Koninginneplaats te Wassenaar de nacht door te brengen. Elke morgen zien we deze honderden vogels terugko- worden verricht om aantallen te ver krijgen en eventuele verminderingen en vermeerderingen te kunnen opmerken. Tevens worden nauwkeurig tijdstippen van de slaaptrek opgetekend om ver band te kunnen vinden tussen de tijd van trekken en het toenemen en afne men van de lichtsterkte, resp. bij zons opkomst en voor zonsondergang. Het ringen en verven van deze „slaap- spreeuwen" zal hopelijk een nieuwe kijk geven op deze sociaal levende overwin teraars en doortrekkers buiten de broed tijd. Van spreeuwen was het al bekend, dat zij zich wel 15 tot 20 km elke dag rond de slaapplaatsen verspreiden. Het wit en geel verven op de vleugels van de spreeuwen zal hopelijk nog meer in teressante dingen aan het licht brengen. Dat het verven van de spreeuwen geen enkele nadelige invloed voor de vogels heeft, is vanzelfsprekend. De verf blijft wel enige tijd waarneembaar, maar bij de rui verdwijnt zij geheel. Medewerking van het publiek wordt by dit onderzoek zeer op prijs gesteld. Jaap Taapken Tijdens zijn Amsterdamse loopbaan verwierf professor Bok de gouden me daille b(j een door de Groningse univer siteit uitgeschreven prysvraag. Van zijn hand verschenen, behalve tal loze artikelen in vakbladen, o.m. de na volgende werken: „Entwicklung der Hirnnerven und ihre zentralen Bahnen: die stlmulogene Fibrillation" (1915), ,The reflex circle" (1917), „Het functie uitstellend beginsel In de embryonale ontwikkeling" (1924), „Assimilatie te genover additie van vormeigenschappen" (1926), „Das Rückenmark" (1928) en „Einflusz der Kümmerungen auf die Struktur der GroSzhimrinde" (1929). In zyn laboratorium aan de Was- senaarse weg houdt professor Bok zich voornameiyk bezig met het meten en registreren van zeer klei ne electrische spanningen binnen de organen. Onder deze spanningen te verstaan micro-electrlsche verande ringen, in de „sterkte" van enige millioensten van een volt, die plaats hebben op haarfüne plekjes in de weefsels van het menselük lichaam. Elke microscopisch füne beweging in het inwendige van een dier of plant en elk chemisch proces in een cel van dat lichaam gaat gepaard met electrische verschünselen. en deze kunnen dus welkome gegevens ver schaffen over die zeer kleine levens uitingen. Filmpje Al geruime tyd worden bepaalde elec trische toestandsveranderingen, die in een levend organisme optreden, yverig bestudeerd, waarbij o.a. de electrische spanningen, die optreden bü elke hart slag, op een regelmatig voortbewogen fotografische film kunnen worden vast gelegd, waarna de hartspecialist uit dit electrocardiogram waardevolle conclu sies kan trekken, aangaande eventuelp fouten in de hartwerking van zijn pa tiënt. Hierna deed het electro-encephalo- gram zyn Intrede, waarin de electrische spanningen van de schedelhuid worden afgebeeld en die de specialist een inzicht geven in de ziektetoestanden van de patiënt. Nu is na vele onderzoekingen ge bleken, dat een zenuwcel in de regel niet reageert op de ontvangst van één prikkel. Pas als een aantal prik kels binnen een kort tijdsbestek een zenuwcel treffen, ook al komen zy van verschillende zenuwvezels, komt die cel tot ontlading. D.wx: dan stuurt deze zenuwcel langs zyn eigen zenuwvezel (die er een uitloper van is) een prikkel weg. Deze ontdekking heeft het onderzoek over de werking van het zenuwstelsel ln geheel nieu we richtingen geleid. Hersenschors Gedurende büna twintig jaar heeft professor Bok met zyn staf de microsco pische bouw van de schors der grote hersenen bestudeerd, door er allerlei metingen in te verrichten. Die schors is een gryze stof, enkele millimeters dik, die de buitenste laag van de grote her senen vormt en onontbeerlük is voor 't bewustzijn. Alleen die prikkels, die door de hersenschors gaan, maken een kans om een bewuste gewaarwording op te roepen. Zo'n schors is alleen by zoog- Thans wordt bij Templum Salo- nonis aan de Nieuwsteeg een op merkelijke boekenveiling gehou den, waarbij ook de oudste Bijbel in het Nederlands en de eerste Ned. kroniek, een fraai voorbeeld Ned. typografie in het begin de zestiende eeuw, worden geveild. Op de voorgrond de eer ste in het Nederlands gedrukte Bijbel, vijftiende eeuw, daarachter rechts de eerste Ned. kroniek. dieren tot ontwikkeling gekomen en by de mens het omvangrükst. De hersenschors is opvallend egaal in structuur, wat men niet zou ver wachten by een zo „hooggeplaatst" on derdeel van het zenuwstelsel. Milliarden zenuwcellen van uiteenlopende grootte liggen door elkaar heen, met deze res trictie, dat hun gemiddelde grootte naar het hersenoppervlak toe kleiner wordt. Sinds lang weet men, dat bepaalde „velden" van die schors speciale functies hebben. By verwoesting van een speciaal veld, wordt het spreken onmogelyk, bü verwoesting van een ander veld kan men geen willekeu rige beweging, büvoorbeeld met de arm, maken. Die velden nu, waarvan de functies zeer uiteenlopen, verschillen merk- waardigerwyze slechts in de gemiddelde grootte van hun zenuwcellen. Geen ge specialiseerde „banen" dus, geen gespe cialiseerde groepen van zenuwcellen. Hieruit blijkt, dat de werking van de hersenschors niet zoiets kan zyn als die van een complex van telegraaftoestellen, met de hen onderling verbindende dra den. Hier moet de keuze uit vele moge- Ujke zenuwwegen een hoofdrol spelen en de bouw van de schors moet op de een of andere wyze deze keuze binnen en kele algemene regels houden. Inderdaad wü'zen allerlei morphologische byzonder- heden in deze richting, zoals büvoorbeeld, dat elke aanvoerende zenuwvezel de ont vangende uitlopers van duizenden ze nuwcellen op gelüke, zeer kleine af standen passeert, zodat de prikkel daarop zou kunnen overgaan. En dan blykt de grootte van al die eventueel ontvangende zenuwcellen volgens bepaalde waar- schünlükheidswetten te variëren. Hypothese Het meten nu van al die büzon- derheden, die uiteraard via de mi croscoop moeten worden uitgevoerd, heeft geleid tot het opstellen van een hypothese over de werking, welke hypothese nauw aansluit aan de hierboven gemelde eis van meer voudige prikkeling. Om die hypo these te toetsen, is het nodig de prik kelbaarheid van zenuwcellen, die in grootte verschillen, te meten. De gebruikelü'ke toestellen konden daarvoor niet dienen, om verschillende redenen. Toen ging professor Bok, die tevens een groot technicus is, zelf aan de slag. En wat in Amerika slechts ten dele slaagde, doch naderhand en voor het oorspronkelük doel onbruikbaar bleek, is dcor zün volharding prof. Bok ten slotte gelukt. En hü, die een bezoek brengt aan zün laboratorium, kan daar het zeer ingewikkelde apparaat, dat veel weg heeft van een radio-distributie, be wonderen. Een uiterst belangrük werk, ln stilte verricht. Morgen collecte te Leiden U MORGEN burgery, is het goed nogmaals c beroep zal worden gedaan op de mlldadlgheld van de pleidooi te honden voor het grote belang van de kinderuitzending. Juist nu er allerwege bezuinigd moet worden, de kosten van levensonderhoud omhoog gaan en de verpleegprüzen stügen. is een beroep op liefdadigheid dringender dan ooit. Want bet Is zó, dat de kinderuitzending staat en valt met de financiële draagkracht van de uitzendverenigingen. Beschouw deze opwekking dus niet als een bedelparty voor een bepaalde organisatie, maar als belang waarby de gezondheidstoestand De organisatie van het kolondehuis- wezen in Nederland is geheel in handen van het particulier initiatief De over heid verleent een zekere subsidie en het staatstoezicht voor de volksgezond heid z' toe, dat de koloniehuizen aan alle medische en hygiënische eisen vol doen. En hiermee is een organisatie ge schapen. die voor de volksgezondheid prachtige resultaten afwerpt en waarop Nederland trots kan zyn. Welke kinderen komen nu voor de uitzending ln aanmerking? Al Jie kinderen, die aan voortdurende bedreiging met infecties on ziekten blootstaan tengevolge van wat voor omstandigheden dan ook. Verder die kinderen, die pas ziek zyn ge weest en niet meer ,,op hun ver haal kunnen komen", allen waarby vermeerdering van weerstand nood- zakeiyk is. Ook de geestelyke gezondheid van d kinderen is gebaat bij een uitzending van een aantal weken, waarvan ze lichamelijk gesterkt terugkeren. Ook geestelijk kunnen ze dan beter stootje verdragen. Denk maar aan het bleke, schoolvermoeide kind. de schoolprestaties nó zo'n uitzending aanmerke'yk beter zyn gewerden. Over de paedagogi9che betekenis van de kinderuitzending is het voldoende, alleen maar te wyzen op het belang van vroegtydig wennen aan regelmaat, rein heid en rust, alsmede het aanleren van goede hygiënische gewoonten. Het aartal kinderen, dat volgens het geneeskundig schooltoezicht in king -com: voor uitzending, is steeds groot; vaak groter dan het aantal be schikbare plaatsen ln diverse kolonie hulzen. Door het geneeskundig schooltoe zicht worden per Jaar ruim 200 kin deren voor een zesweeks- of langer verbiyf uitgezonden, dit zyn die kinderen uit een veel groter aantal candidaten. die een uitzending het mees' nodig hebben. Door de gestegen exploitatie-kos ten is helaa- de verpleegprijs niet on aanzienlijk omhoog gegaan Dit ls een van de redenen, waarom de diverse uit zendverenigingen er financieel bepaald slecht voorstaan Deze verenigingen im- De plaatselyke verenigingen, t.w, het Centraal Genootschap, de Vereniging voor Christelyke Gezondheids- en Va cantiekolonies de R.K. Vereniging voor Kinderuitzending, de Vrijzinnig- Protestantse Vereniging voor Kinderuit zending „Naar Buiten", de Vereniging Zwakzinnigenzorg en de Vereniging voor uitzending van Lichamelyk Gebrekkigen, alle verenigd in de Leidse Raad voor Kinderuitzending, organiseren daarom morgen de jaarlykse huis- en straatcol lecte, die ik by allen van harte aanbe veel. Leiden J. G. BAZUIN. Jan Musch komt ook in Leiden Jan Musch, een van de grootste toneel- - SP«1"S V,n °ns la»d. v.ett U,n acsüg- mers dragen zelf het grootste deel der jailg toneeljubileum. Hy doet dit ais onkosten en hun inkomsten zyn voor Jerolira°. de hoofdrol uit De Spaansa een belangrijk deel afhankelijk van de Braba"der, een klassiek Nederlands biy- opbrengst van deze collecte Wil ook dit sPeI van G A- Bredero, dat het Amster- jaar weer een groot aantal kinderen dams toneelgezelschap deze maand op zyn van de vacantiekolonies kunnen profi-1 repertoire heeft geplaatst. Jan Musch teren, dan is een beroep op de mil- neemt tevens afscheid van het toneel. In dadigheid van het publiek noodzakeiyk. Leiden speelt hy op 28 en 29 Maart. Da officiële huldiging zal plaats vinden op Vrydag de 28ste

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3