oude kaas Welwillende Tweede Kamer, behalve communisten en de heer Weiter Democratie desnoods beschermen met niet aangename middelen Overheid is slechte betaler van de middenstand Handelsverdragen hebben hun onschendbaarheid verloren 2 VRIJDAG 21 MAART 1952 Buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag (Van onze Parlementsredacteur) De oorlogswet van 1899 kent twee soorten van bijzondere toestand, waarin ons land kan worden verklaard wegens buitengewone omstandigheden: de staat van oorlog en de staat van beleg. Men moet goed begrijpen, dat deze toestanden ook kunnen intreden in vredestijd, al is het duidelijk, dat er vooral in tijd van oorlog sprake van kan zijn. Het grondbeginsel bij de af kondiging van een dezer „staten" is, dat het burgerlijk gezag overgaat op militaire autoriteiten, die zeer ingrijpende bevoegdheden kunnen uitoefenen op het gebied van de grondrechten der burgers. Hierover is voor en na de jongste oor log nogal een en ander te doen geweest. Voor de oorlog was er strijd tussen de regering en de opperbevelhebber over de mate, waarin het burgerlijk gezag moest overgaan op de militaire autoriteiten. Dat leidde toen tot het aftreden van lt.- generaal Reynders, die voor de uitoefening van zijn taak meende met niet minder dan volledige bevoegdheden te kunnen volstaan, terwijl de regering van oordeel was, dat hij van bepaalde ge bieden moest afblijven. Op dit punt werd met de volgende opperbevelhebber, gene raal Winkelman, wel overeenstemming bereikt. Na de oorlog was er de grote strijd over het militair gezag, dat nu niet be paald tot ieders tevredenheid heeft ge werkt, al was er in de onderscheiden de len van ons land wel verschil in waarde ring. Juist om deze strijd is de gedachte geopperd (en in 1948 via een initiatief- voorstel-Romme in de grondwet ge bracht) een tussenvorm te kiezen, waar bij wel extravagante bevoegdheden wor den gegeven, maar dan niet aan militaire autoriteiten, maar aan burgerlijke orga nen. De grondwet schrijft sedert 1948 voor, dat hiervoor een wet tot stand moet komen. Burgerlijke noodtoestand Gisteren is de Tweede Kamer met de behandeling van deze wet. die reeds op 31 Januari 1950 werd ingediend, begon nen. In een deel onzer edities hebben wij er reeds iets van kunnen melden. Als „voorportaal tot de staat van oorlog resp. staat van beleg (dus militaire noodtoe standen) wordt voorgesteld, dok de mo gelijkheid van een „burgerlijke" noodtoe stand in het leven te roepen. Hierbij wor den twee fasen onderscheiden: de toe stand van „verhoogde waakzaamheid" en de verder gaande burgerlijke uit zonderingstoestand. Deze „toestanden" worden door de kroon, op voordracht van de minister-president, afgekondigd in ge val van oproerige beweging, onlusten of soortgelijke stoornissen van de openbare orde, rust of veiligheid, dan wel ernstige vrees daan-oor. Na het afkondigen van zo'n toestand moet zo spoedig mogelijk een wet bij de Staten-Generaal aanhangig worden gemaakt, waarin die afkondiging wordt bekrachtigd. Geen verdere aantasting van vrijheid Wanneer men het bovenstaande leest, Vragen van Tweede-Kamerlid Onverwachte navordering voor zeemansvrouwen? Het Tweede Kamerlid Van der Zaal (AR) heeft aan de ministers Wemmers en Joekes gevraagd of het juist is dat de uikeringen die tijdens de oorlog door de illegaliteit zijn gedaan aan vrouwen van buitengaats verblijvende zeelieden thans terug betaald moeten worden, hoe wel ze volgens de Londense regering niet als schulden zouden worden be schouwd. Vooral van vissers zouden nu grote bedragen worden teruggeëist. De heer Van der Zaal heeft aan de ministers verzocht om, eer zij tot navordering overgaan, aan de Kamers inlichtingen te verstrekken. Aandeel in belastingen Kamerleden op de bres voor provincie Geen der leden van de Tweede Kamer kan zich verenigen met de mening van de regering, dat er reden is het aandeel van het provinciefonds in de rijksbelas tingen te verlagen nu de belasting opbrengsten meevallen. Dit blijkt uit het voorlopig verslag over het voorstel om het aandeel te verlagen van 0,7 tot 0.32 pet., daar de provincies anders zouden profiteren van de verhoging der belas tingen in verband met de defensie-in spanning. De Kamerleden stellen nu voor het wettelijk percentage van uitkering ie handhaven op 0,7 pet en van het bedrag, dat in het provinciefonds wordt gestort niets anders af te trekken dan de meer opbrengst, die het gevolg is van de be lastingwijzigingen voor de defensie. Pachtprijs N.-O. polder hoogste van het land Geen verschil voor grote en kleine bedrijven De grote boeren behoeven in de Noord- Oostpolder en straks in de andere IJs- selmeerpolders geen naar verhouding hogere pachtprijzen dan de kleine boe ren te betalen. Dit is thans, vijf jaar na de uitgifte vah de eerste 103 bedrijven in de Noord-Oostpolder, uitgesproken door het hoogste rechterlijke orgaan op dit gebied, de Centrale Grondkamer in Arnhem. Het stelsel van progressie dat de minister had voorgesteld en door de grondkamer in Arnhem was aanvaard, werd verworpen omdat uit berekeningen niet is gebleken dat er verschil in pacht waarde bestaat tussen een ha grond op een groot en een op een klein bedrijf. Verder is voor alle bedrijven maximumpachtprijs van f210 per ha vastgesteld, die zelfs nog iets hoger ligt dan de minister oorspronkelijk wenste. Voor de kleine bedrijven betekent dit een aanzienlijke stijging. De pachtprijzen in de Noord-Oostpolder zijn nu de hoog ste In ons land. op de voet gevolgd door de beste bedrijven in Groningen. is het duidelijk, dat hier vooral geen sprake is van aantasting van de vrijheid der burgers, in meerdere mate dan nu reeds mogelijk is. Integendeel, het komt ons voor, dat het juist de bedoeling is, de gang van zaken soepeler te maken, met name door grotere deskundigheid van de minister van Binnenlandse Zaken, commissarissen der Koningin en burge meesters, die de buitengewone bevoegd heden krijgen. Zou de huidige wet er niet komen, dan is bij zware onlusten e.d. de enige mogelijkheid, het afkondigen van de staat van oorlog of die van belefe. Hieraan komt geen der Kamers van de Staten-Generaal te pas en de buiten gewone bevoegdheden worden uitgeoe fend door het militair gezag, dat van be stuursbeleid toch altijd minder kaas ge geten heeft dan de bestaande burgerlijke autoriteiten. Daarom deed het gisteren in de Tweede amer een weinig komisch aan, toen vooral van communistische zijde betoogd werd dat het ging om het invoeren van het fascisme van de heer Romme, het vestigen van dictatuur en het vechten tegen niet bestaande windmolens. Inte gendeel, de „rechtloosheid" van de burger komt er pas, wanneer er onlusten zijn en dan worden nog alle mogelijke maatre gelen getroffen tegen willekeur. Ook de heer Welter had overwegende bezwaren: hij keerde zich vooral tegen de mogelijkheid van internering bij het afkondigen van de burgerlijke uitzonde ringstoestand. Hij wilde n.l. geen „con centratie-kampen". De heren De Haas (KVP), Verkerk (AR). Beernink (CH en Burger (Arb.) lieten een ander geluid horen: zij konden zich over het algemeen wel met het voorgestelde verenigen, te meer, waar de oppermacht tijdens de uit zonderingstoestand door-de minister van Binnenlandse Zaken gedeeld moet wor den met diens ambtgenoot van Justitie. De heer Ritmeester (VVD) was iets min der enthousiast, maar zag toch wel in, dat de democratie ter wille van zichzelf wel beschermingsmiddelen moet gebrui ken, die allesbehalve aangenaam zijn. Vooral de Binnenlandse Veiligheids- Dienst moest het bij de communisten en de heer Weiter ontgelden. Want deze dienst zal natuurlijk in zo'n tijd een grote rol spelen. Ook de heer Burger (Arb.) was van deze grote rol overtuigd: Hij vroeg dan ook naar de uitvoering van de toezegging, mee te werken aan de totstandkoming van een Tweede Kamer commissie, die het beleid van deze dienst mede zal kunnen beoordelen. Hij ging zelfs zo ver, te zeggen, dat het antwoord de Regering op deze informatie ge volgen zou hebben voor het bepalen van zijn stem. Vanmiddag kwam minister Beel aan het woord. Commissie dringt aan op ruimer crediet- verlening onder garantie (Van één onzer verslaggevers) Een van de oorzaken, die de liquiditeit van het ambacht ondermijnen is, naar het oordeel van een met het onderzoek naar dit vraagstuk ingestelde commissie: de achterstalligheid van overheidsinstanties met het betalen van uitgevoerde opdrachten. „De algemene instructie, om tijdige betaling van leveranciers aan overheidslichamen te bevorderen, dient stipt te wor den nagekomen", aldus een der conclusies van het rapport. De commissie dringt er nog op aan, dat behandeling van klachten aan een vertrouwens- instantie moet worden opgedragen, „omdat vele middenstanders vrezen als gevolg van hun. gerechtvaardigde, klachten uitgesloten te zullen worden van te verrichten werkzaamheden" In aansluiting hierop werd, tijdens een gistermiddag in Den Haag gehouden pereconferentie nog medegedeeld, dat de overheid er w 1 bij is, de betrokken amtoaohtspatroons te manen hun belas ting te betalen over de beloning van diensten, die de overheid zelf nog niet voldeed. De conckisie is een van de reeks toe de, door de Hoofdgroep Amlbacht ingestelde commissie gekomen is. Behalve de overheid zijn ook vele par ticulieren slechte betalers. Vandaar, dat de commissie erop aandringt de crediet- verlenintg aan een klant tot een r te beperken. Fondsvorming voor het ambacht acht zij dringend nodig en zij waagt zich af of, onder de huidige omstandigheden, er geen aanleiding is. het bijzonder crediet óók te verlenen aan die bedrijven, die zich met behulp van dat crediet willen uitbreiden. Aangedrongen wordt op verhoging van het werktiuigencrediet, op het verlenen meer ruimte voor het belonen van grotere mate van vakbekwaamheid en/of betere arbeidsprestatie en soepeler invordering van achterstallige belastin gen. Ook ten aanzien van de detailhandel een onderzoek naar de liquiditeits positie ingesteld. De daarmee belaste commissie komt tot de conclusie, dat in Veilig verkeer in Zuid-Holland Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een contactcommissie voor Veilig Verkeer ingesteld, welke tot taak heeft de opstelling en handhaving van een goede en doelmatige verkeersorde en daarmede verband houdende technische i andere vraagstukken. Tot voorzitter is benoemd mr dr K. F. O. James, burgemeester van Gouda, tot ondervoorzitter mr G. C. van der Willi gen. burgemeester van Lekkerkerk; tot secretaris mr G. A. A. Middelberg, hoofd commies ter Provinciale Griffie. de textielbranche de situatie zéér ver slechterd is en de toruideniersbranche een minder ongunstig beeld te zien geeft- Zij bepleit een prijspolitek. welke vol ledige toepassing van de vervangings waarde mogelijk maakt en marges, die een rentabiliteit bereikbaar maken, waaruit de achterstand in zelffinanciering kan worden ingehaald. Zo spoedig mogelijk moet de prijs vorming worden vrijgelaten en de com missie vraagt een verruiming van de credietverleninjg onder garantie van de De middenstand zal zélf aan verbete ring van zijn positie moeten meewerken, door sanering van het bedrijf en een doelmatig beheer. (Advertentie) Voedingswaarde voor llw geld I Kies de lékkere Dun gesneden of geraspt dus zuinig In het gebruik Kiest deze maand zelf het Nederlands Elftal Doe mee aan de prijsvraag „het Nederlands elftal" met als prijzen 200 voetballen of 200 paar voetbal schoenen naar keuze voor de 200 beste inzenders. De volgende 200 in zenders krijgen het nieuwe voetbal album Goa'1-2 met een schat van bij zonderheden over alle clubs uit de le en 2e klasse K.N.V.B. en geschre ven door de bekende radio-reporter Leo Pagano. Het Goal-prijsvraagfor mulier met alle bijzonderheden is gratis verkrijgbaar bij Uw winkelier of drogist of bij de N.V. Zeepfabrie ken v/h. de Haas van Brero, afd. Goal, Apeldoorn. U spaart toch de foto's van dat albumDe bons ervoor zijn verpakt bij Condor huishoudzeep: 1.2.3. zelf werkend wasmiddel: Carlton Old Lavender Toiletzeep en Reinal schuurpoeder, de bekende, goede producten, die moeder dagelijks nodig heeft. Ook bij Glorine Bleek- water en „Snel" alkalivrij wasmid del. de beroemde EMKA producten, zijn de bons verpakt. De le inzen ding sluit 1 April; daarna kunt U meedoen aan de 2e prijsvraag, die op 31 Mei a.s. wordt afgesloten. Algemene vergadering Centraal Bureau Staat de tuinbouw aan de vooravond van een economische inzinking? (Van één onzer redacteuren) DE Utrechtse stadsschouwburg was gisteren geheel gevuld met afgevaardigden van veilingverenigingen, die uit alle oorden van het land naar de Domstad waren getogen om de alg. vergadering van de vereniging „Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland" by te wonen. De voorzitter, de heer M. Prins, herdacht in zyn openingsrede het heuglyke feit, dat deze organisatie 11 Januari j.l. 35 jaar bestond. Ook sprak hy over de controverse tussen de stands organisaties en het Centraal Bureau inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, die naar sommiger oordeel de eenheid in het Centraal Bureau in gevaar brengt en tenslotte gaf h(j een overzicht van de exportmogelijkheden in de naaste toekomst, die helaas niet zeer gunstig zyn. de verga- De moeilijkheden met de standsorga nisaties ontstonden, toen in de ontwerp verordening voor het Landbouwschap ook de afzet der producten werd genoemd onder de zaken, die door genoemd „schap" geregeld moeten kunnen wor den. „Het enige, dat het Centraal Bu reau nu vraagt, is. dat het de vrijheid, die het thans heeft om de afzetbelangen en de daarmee verbonden economische be langen van de tuinders te behartigen ook in de toekomst behouden mag" aldus de heer Prins. De tuinderij is het nieuwe productie jaar niet zonder zorg ingetreden, omdat de hoge en nog steeds stijgende produc tiekosten hoge verkoopprijzen noodza kelijk maken, aldus de voorzitter, die verder opmerkte, dat we mogelijk aan de vooravond van een economische inzin king staan. De Europese samenwerking wil niet vlotten en de export wordt door drie be langrijke oorzaken bedreigd. In de eer ste plaats hebben handelsverdragen in feite hun onschendbaarheid verloren, want op de meest onverwachte en on gelegen momenten wordt de invoer door verschillende landen stopgezet. Voorts is daar het gevaar van de steeds verder doorwerkende protectie-verlangens van de buitenlandse boerenorganisaties. Ten slotte is er nog de verdere industrialisa tie in Nederland, die maakt dat wij voor verschillende industriële producten niet langer van het buitenland afhankelijk zijn, waarop natuurlijk de reactie van dat buitenland is: „Houden jullie dan ook je groenten, fruit en bloemen maar!" Nog schrijnender wordt dit beeld, als we we ten dat verschillende van die jonge in dustrieën door de regering op de been gehouden moeten worden. De export naar onze voornaamste af nemer, Duitsland, wordt zeer bemoeilijkt door de drastisch verhoogde invoertarie ven en het ziet er niet naar uit, dat onze regering er in zal slagen verbetering in deze situatie te brengen. Engeland is tot herstel van zijn financiën gevlucht in een versobering, die drastische invoer beperking tot gevolg heeft. Binnenland Het gevolg van deze moeilijkheden met de export is, dat de druk op de binnen landse markt aanzienlijk zal worden ver zwaard. De heer Prins gaf uiting aan de grote waardering van het Centraal Bu reau voor de detailhandel, die op het gebied, van efficiency, service en hygiëne sterk is vooruit gegaan. Anderzijds twij felt spr. er aan, of in perioden van top- n het distributieapparaat vol doende wordt ingezet om die aanvoeren onder het publiek te brengen. Positief wordt geconstateerd, dat de consumen ten te weinig profiteren van lage mark ten. Uit het Jaarverslag bleek, dat de ex port in het afgelopen jaar 588.445.000 kg bedroeg ter waarde van f 234.792.000 In vergelijking met 1950 steeg dus de hoe veelheid met 20 pet, doch de waarde met 27 pet. De waarde van de uitvoer van groenten en fruit was in 1951 hoger dan ooit te voren. Deze zeer gunstige resul taten hebben echter een productieverho ging tot gevolg, die i.v.m. de sombere export-vooruitzichten temeer tot zorg stemt. De vergadering keurde l)et bestuurs beleid met betrekking tot het afzetfonds goed en aanvaardde het bestuursvoorstel om ten bate van dit fonds weer 0.7 van de bruto-opbrengst der op een veiling verkochte producten te heffen. Ook het beleid in zake de minimum-prijsregelin gen droeg de goedkeuring dering weg. Na enige discussie werd het bestuurs voorstel om de statutaire veilplicht in te voeren voor alle groenten en vele an dere producten .(aardbeien, bessen, vroe ge aardappelen, druiven e.d.) z.h.s. aan vaard, evenals het voorstel om een ren te in rekening te brengen aan alle kopers, die de in de ene week gekochte producten op de zevende dag van de daarop vol gende week nog niet betaald hebben. Tenslotte passeerde nóg een groot aan tal voorstellen van aangesloten vereni gingen de revue. Onder de gasten op deze zeer goedbezochte vergadering merkten we op ir A. W. v. d. Plassche, directeur-generaal van de Landbouw, de heer R. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw en de heer B. W. Biesheuvel namens de Chr. Boe ren- en Tuindersbond. Advertentie) Opnieuw 3000 ton appels naar Frankrijk De Franse regering is van plan op nieuw 3000 ton Nederlandse appels te importeren als sluitstuk van de totale uitvoer van ongeveer 7000 ton appels en peren naar Frankrijk, zoals overeenge komen is. Het Bedrijfschap zal de toe wijzingen verdelen. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. n o e m d tot hulppredikster te Sneek da C. Elink Schuurman te Irnsum. ieroepbaar: D. H. Scholten, vica- bij de zeevarende gemeente, Wester-1 straat 48, Rotterdam. Geref. Kerken, jroepen: te Ter Aar A P. Heiner te Zevenhuizen (Z.-H.). •noemd: tot hulpprediker te Kol- horn M. P. Pel. a.s. emeritus predikant te Witmarsum. ingenomen: naar Raard cand. H. Feddes te Wildervank, die bedankte voor Baarland, Oosterend, Westmaas en Zui- lichem. sdankt: voor Oudewater E. de Vries te Dwingeloo. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). 'roepen: te Bilthoven B. Geu- chies te Wapenveld. Chr. Geref. Kerken, i r o e p e nte Eemdijk cand. G. do Vries te Wenum, die bedankte voor Ro zenburg. Geref. Gemeenten. Beroepen: te Rilland-Bath M. Heerschap te Wageningen. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen: te Nieuwvliet (2e pred. pl.) Q. v. d. Vrie, thans hulpprediker aldaar. (Advertentie) Minister vindt onderzoek niet nodig „Niets schokkends bij de pensioenfondsen" Achterstand van landbouwfonds spoedig ingehaald Voor een bijzonder onderzoek bij alle bedrijfspensioenfondsen ziet minister Joekes geen aanleiding omdat hem feiten die het vertrouwen in de fondsen zouden kunnen sdhokken, niets is bleken. Dit heeft de minister geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid V. d. Wetering (C.H.). De buitendienst van het bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw is reeds geruime tijd bezig met het opsporen var de werknemers op wier namen de ont vangen, maar nog niet individueel ge boekte premies moeten worden inge schreven. -De achterstand zal binnen redelijke tijd zijn ingehaald, al zullen er gevallen overblijven waarin het niet mo gelijk zal zijn de rechthebbende op te sporen. Deze gevallen zullen in het alge meen werknemers betreffen van wie de band met de bedrijfstak zo los is, dat zij voor een toekomstig pensioen uit het fonds geen belangstelling hebben. De ge storte premies komen dan ten goede aan het fonds. De achterstand in prèmies over 1949 en 1950, die nog niet terecht zijn, beloopt zelfs bij benadering niet het bedrag van f 2 millioen, dat de vragensteller noemde. Ook de conclusie dat de administratie ondeskundig is gevoerd, wil de minister niet voor zijn rekening nemen. POPENT°OQDt «w (Advertentie) Het lied der aethergolven Prot. Geiretson vraagt: Hogescholen meer democratisch Op de 316e jaardag van de Utrechtse Universiteit heeft de rector magnificus, prof. dr J. S e v e r ij n. vanmiddag in de Domkerk een rede gehouden, getiteld: „Imago Dei" (Het beeld Gods). Hij schet ste daarin o.m. de Bijbelse leer omtrent nens. alsmede de moderne cultuur ontwikkeling, en zeide ten slotte dat in Christus de volkomen mens verscheen en dat in de kennis van Christus zich de verborgenheid van zelfkennis en levens vernieuwing ontsluit. Tevoren had prof. dr C. G e r r e t s o n, _.i een bijeenkomst door de samenwer kende studenten-organisaties in de Stadsschouwburg belegd, een rede ge houden over Democratie en Hogeschool. Volgens deze hoogleraar zijn de open bare universiteiten in Nederland pure Staatsinstellingen geworden zonder de mocratische invloed in bestuur en in richting. Het gevolg is dat het Neder landse volk daarvoor ook niet persoonlijk wil offeren, zoals in de Angelsaksische landen gebeurt Het middel ter verbetering ligt vol gens prof. Gerretson in het beter ge bruik maken van de vrijheid van Hoger Onderwijs, van bijzondere leerstoelen en faculteiten, bij voorkeur in de Engelse College-vorm, die. anders dan onze bij zondere universiteiten, in de Rijksuni versiteiten dienen te worden ingescha keld. „Ziehier zo eindigde spr. wat een ingekankerd fascist U over het ver band tussen democratie en hogeschool te overdenken voorlegt." Een groep van ongeveer 35 docen ten en studenten van de Londense uni versiteit komt Woensdag a.s. in ons land an voor een kort bezoek. Anton van Duinkerken in Nijmegen hoogleraar? Als opvolger van prof. dr G. Brom, de bekende hoogleraar in de algemene en Ned. letterkunde te Nijmegen, die dit jaar zijn ambt zal neerleggen i.v.m. het bereiken van de 70-jarige leeftijd wordt de naam van prof. dr W. J. Asselbergs (Anton van Duinkerken) genoemd. Prof. Asselbergs is sedert 1940 bijzonder hoog leraar in de Vondelwetenschap te Lei den. Ds F. H. Boersma 90 jaar Op 26 Maart mag ds F. H. Boersma. emeritus predikant der Geref. Kerken en wonende in het Talma-rustoord te Veen- wouden. zijn 90ste verjaardag vieren. Hij is Ned. Herv. evangelist geweest m Lemmer en Oosterend, ging tot de Geref. Kerken over. studeerde in Kampen en werd predikant. achtereenvolgens in Zuidbroek, Wirdum, Geldermalsen en (1914—1930) Bozum. Tot op hoge leeftijd heeft hij nog regelmatig gepreekt en zieken bezocht. Vorig jaar betrad hij nog de kansel van de Geref. Kerk van Gent (B), waar zijn kleinzoon predikant is. De bijzondere gedenkdag van os Boersma, die 53 jaar geleden het predik ambt aanvaardde, zal door de NCRV in de radiokrant „Vandaag" op 26 Maart worden gememoreerd. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. school te Heteren: mej J F L A de Jagher te Hengelo. Bevorderd tot c kunde op proefschrift: Over de spectrt praseodymium en neodymium in orgar oplosmiddelen, mevr. C. Turner-Poli geb. te Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 21 Maart Geslaagd: can Ned recht mej C A Hoping te Velp scheikunde: H. Grijze. Groningen AMSTERDAM (Gem. Univ.). 20 Maart lej. A M van Koojen e ZATERDAG 22 MAART 1952 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7 18 Gram 8.00 Nieuv 8.18 Gram 850 Voor de huisvrouw 9.00 Gra VPRO: 10.00 .Tijdelijk uitgeschakeld", cai 10 05 Morgenwijding VARA: 10.20 Vo< irbeiders in de continubedrijven 11.: >el'1.3i s 1.15 „Kleine lordeonmuziek 2 10 Voc jeugd 2.30 Koorzang 2.50 Boekbespreking 3.05 Lichte muziek 3.30 .Van de wieg tot h graf", causerie 3.45 Moderne muziek 4. Sportpraatje 4 30 Kamerorkest en solist 5 Voor de jeugd 6 00 Nieuws 6.15 Vara-vai 6 20 Orgelspel 6.35 Volksdansen 7 00 Art: tieke staalkaart VPRO: 7 30 ..Passepartou' tijd", ^eventig maal zevenmaal 35 water en moeizaam hakkepofte de motor het sloten en als zij open gingen was het voor een Volkomen begreep hij nu hoe Augustinus tot zwaargeladen schip tegen de stroom in. ernstig gesprek. Lag dit aan hem... was hij een deze jubel gekomen was. Alleen een steenklomp Reeds uren zat Adriaan aan het stuurrad en oude man? Hy v/ilde toch ook wel eens lachen om zou onberoerd blijven onder de schoonheid die zijn omgeving liet hem los uit haar greep. Zijn een goede grap of een zot gezegde. Wat was er om hen heen was. „Wat is alles toch mooi", gedachten begonnen weer uit te zwerven naar toch met hem? Zelfs de kinderen werden verle- zei hij toen de knecht hem een kop koffie Willem en diens ondoordachte daden. Hij dacht gen als hij hen aansprak en met Willem speelden bracht. aan zi3n droom uit de voorbije nacht en aan de zij als met een gelijke. Hij wist van zichzelf dat Geef mij maar rijst met een rietje," spotte woorden van Augustinus waarmee hij de vorige hij geen bullebak was, misschien was hij toch de" knecht „da's weer eens wat anders dan avond bezig geweest was. Hij paste de dingen nog te ernstig voor de wereld die liefst dron- aan elkaar en hij voelde zich zwaarder belast ken was van gekkernij. Een mens met veel plich- dan enig ander mens. ten kon echter niet anders dan ernstig zijn, maar zelfs zulk een mens kon de boog niet altijd strak gespannen houden, een enkele keer mocht hij toen wel genieten van de dwaasheden der jeugd. Hij was nog jong. hij voelde dit als hij zijn lichaam rekte, alle spieren waren nog levendig in hem en soms zou hij willen zingen en springen. Als in stille zomeravonden van rijnaken of geankerde schuiten de muziek heen tot hem kwam, kon hij met welgevallen daar naar luisteren. Niets men selijks was hem vreemd en eerlijk beleed hij zich 1 dat hij soms met donkere verlangens een vrouw Daar was allereerst zijn pas ontdekte gave, kon aanzien om haar te begeren. En toch stond hij liet hem geen rust; hij had nog Het was een gave, dit moest hij met angst en terzijde van het leven der jonge mensen. Hij wist net zijn pet op de ogen gelegd toen hij beven erkennen, maar hoeveel stond hij hierin wel hoe er gefluisterd werd dat hij hing aan het niet bij Willem ten achter, die zieken kon ge- geld en dat hij nard en onverbiddelijk was. Hoe nezen en verstuikingen wegnemen. Hij zat altijd slecht kenden de mensen hem, hij had geen ver- aan de schaduwzijde terwijl zijn broer zich war- langen naar veel geld en goed, voor zichzelf ver men kon in de zonneschijn. langde hij niet meer dan z'n dagelijks brood Zijn vader had Willem op de handen gedragen maar tegenover de familiebezittingen moest hij en met zijn moeder was het precies zo. Als Wil- zÜn plicht doen Hij was ook niet hard of on- lem thuis was leek zij verjongd, ze was druk en verbiddelijk, want hoeveel malen had hij zijn sprak veel; tegenover hem zat zij gehele avonden bfoeder reeds vergeven? Zeventig maal zeven- zonder een woord te zeggen. Met de buren en maal? Veel meer, hij vergaf hem dagelijks weer kennissen was het niet veel anders; hij kreeg en. dat zou hij blijven doen want het was zijn een korte groet, maar als Willem zijn neus liet plicht. as het van alle kanten: „Hallo, die Wil- Onrustig was zijn hart in hem en dat zou zo leef jij ook nog... kom je eens oplopen." blijven omdat hij zijn broer in de rust wildp G BAARDMAN water onder je poten en zon op je kop." „Zie jij dan niet hoe alles ligt te lachen on der de zon?" antwoordde Adriaan verontwaar digd over zoveel onverschilligheid. „Ik zie liever de witte manchet van een goed glas bier." „Jij Speelt verstoppertje met de duivel," beet Adriaan. Grinnikend verliet de knecht de stuurhut om een warm plekje te zoeken, waar hij de slaap kon inhalen die hij in de nacht was te kort ge komen. Als de schipper hem met rust liet zou hij een tuk doen tot aan Willemstad. De schippe: maar net zij weer naar de stuurhut geroepen werd. „Wat is er?" deed hij nors. „Je moet piepers gaan jassen, we hebben nu volop tijd om warm eten te koken." Onwillig do-)k de knecht in de roef af en foe terend begon hij aardappelen te schillen. „De bonen staan klaar in de pan, zet die maar vast op", riep Adriaan naar beneden. „Ik ben geen inktvis, ik heb maar twee han den aan mijn iijf", snauwde de knecht terug. Adriaan zweeg, hij kende zijn knecht, bruta taliteit was diens tweede natuur geworden, maar hij volbracht aitijd wat hem werd opgedragen lem.. en dat kon van die beleefde jongens niet altijd Hij z< gezegd worden WUieHHRI Op het Hollands Diep kwam de vloed in het jonge mensen was bleven de monden stijf ge- Wordt vervolgd» 9.15 Tiroler- muziek 9.45 Socialistisch meritaar 10.00 Amusementsmuziek 10.30 „On der de pannen", hoorspel 10.50 Gram 11.0 Nieuws 11.15 Hawaiianmuziek 11.35—12 00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtend-gymnast 7.30 Gewijde muziek, 7.45 Morgengebed I Nieuws 8.15 Gram 9.00 Voor de huisvro 9 35 Gram 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gr 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram 12.03 Gr 12.55 Zonnewijzer 100 Nieuws 1.25 Lun 2.00 Boekbespreking 2.11 jeugd 2.20 Engelse les 2.4 Omroeporkest 3. kunsten 4 08 Kin heid van het G: jeugd 6.00 Nieu defensie 7.00 Filmprogramma 9.45 Sport 950 „Wij. het volk!", klankbeeld 10 30 .Wij luiden de Zondag in" 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws in Esperanto 11.22—12.00 Maas trichts Stedelijk Orkest. ENGELAND. BBC Home Service. 330 12 00 Orkestconcert 12 45 Lichte muziek 1.25 jziek 12 30 Orgel i ïziek 4.00 MlMtaii orKesc en sonsc 4.45 sport 5.45 Grar Filmbeschouwing 6.30 Sport 7.00 Jazzr 7.45 Vragenbeantwoording 8 00 Nieuw_ Sport 8.30 Hoorspel 9 30 Verzoekprogra 10 00 Stedeliik olisten 11.00 Ni« 56 Niei FRANKRIJK. rin-etrecital 2.00 Nieuws 2 12 Svmpi jrkest 4.50 Kamermuziek 5.55 Gran Amerikaanse uitzending 8.00 Orkestc. 1050 Gram lorecital 11.45 Niei BRUSSEL. 324 m. .45 Gram 12 34 Gram 100 Nieuws 1.15 •kest 1.45 en 2.00 Gram 2.30 Piano- .00 Meisjeskoor 4.30 Ac- :ltal 3. deonspel 4.45 Engelse les'5.00 Nleu\._ am 5.15 Accordeonspel 5 30 Gram 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Gram 7.40 Voor- 7.50 Gram 8.00 Gev programma 925 Nieu "il30eGUe (103° Nleuws) 1125 BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1,00 Nieuws 1.10, 2 05 n 3.00 Gr$m 4 15 Dansmuziek 5.00 Nieuws 5.15 Gram 6.30 Accordeonspel 7.00 Piano- scital 7 20 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Gram 8.30 mroeporkest 930 Jazzmuziek 10.00 Nieuws HO Dansmuziek 10.50 Nieuws 11.00 Gram arderd t eren G F Vasm ged. G Driel; geslaagd: Jong. A'dam. J J van Oenen. A'dam. M Tim mer. Haarlem en F Alons, A'dam, Doet. na tuurkunde L J de Vries, -Amsterdam. DELFT. 20 Maart Geslaagd cand werk- tuigk ing.: L P Bienfait. Helmond: M van der Meulen. Ter Apel; M E Stalman. Bruns- sum. Ingenieursex vliegtuigbouwk ing.: L J van Ameijden, Schiedam: A H Blom. Was senaar; J Leijds. Delft; G G Piepers. Dinx- perlo. UTRECHT. 20 Maart Geslaagd: doet "~'"i J Sophie, Utrecht. Cand rech- en Haaf. Eindhoven: C Smits, P C J 1 TILBURG. 20 Maart Geslaagd econ wetensch.: W A Telkamp. T Saturninus. O.F.M Cap. (cum laude) CJA van der Put. Tilburg rand JAC van Gorp. Maastricht. ROTTERDAM. 20 Maart Geslaagd: cand econ wetensch.: W J Sangers. Voorburg: B W Buenk, Schoonhoven en G A Vroom, H Bosma en A Oosthoek, allen te Rotterdam. BARNEVELD. 20 Maart Pruimveemarkt. Redelijke handel. Aanvoer ca 23.000 stuks. rige week Prijzenkippen, zware f 2,10 f 2,30: lichte f 1.95—2.05; N.H. blauwe kui kens f 22.35; jonge haantjes f 2.25—2,45 al les per kg: overige per stuk: oude hanen f 3.506: tamme konijnen f 5—9. Eiermarkt Trage handel. Aanvoer ca 700 000 stuks. Prijzen: f 13.50—13,90. Alge mene prijs I 13.60 per 100 stuks. Kloprijs f 2,23. BARNEVELD—EDE Eierveiling Trage handel. Aanvoer ca 510.000 stuks (voorver kochte en geveilde eieren samen). Prijzen: eieren van 56—60 gram f 12.70—13.45; van 61—63 gram f 13,50—14; eendeneieren f 11 f 11,45: ganzeneieren f 30; kalkoeneieren, f 22; krielkipeleren f 6,50 alles per 100 stuks. AMSTERDAM, (V.U.), 20 Maart Ge slaagd: doet Geschiedenis: R Reinsma te Schenkingen uit oorlogstijd Batig saldo Steunfonds bijna 4,5 millioen Beschikbaar voor slachtoffers van het verzet Het Nationaal Steunfonds heeft tijdens de bezettingsjaren bijna f 106 millioen uitgegeven. Hiervan werd bijna f 96 mil lioen bijeengebracht doqp. leningen. f 5.4 millioen door belastinggelden, f 500.000 door de inbraak in het postkantoor te Rotterdam en minstens f 4.353.000 door giften. Wanneer het rijk al-Ie tijdens de bezet ting gedane uitgaven vergoedt, zal het N.S.F. over een batig saldo van bijna f 4,5 millioen beschikken. Het fonds is van mening dat aa,n de eis van de schenkers, dat hun giften aan het verzet en niet aan de staat ten goede zullen komen, op de beste manier kan worden voldaan door dit bedrag ter beschikking te stellen van de organisaties voor verzetsslachtoffers, zoals de Stichting 1940—1945 en de Stich ting Friesland 1940—1945. Bovendien zal een deel worden geschonken aan instel lingen voor de verzorging van familie leden der gevallen zeelieden, zoals het Prinses Margrietfonds, het Karei Door manfonds en de Stichting Zeemanspot. Minister Lieftinck kan zich hiermee ver enigen, zo blijkt uit zijn antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer >ver het desbetreffende wetsontwerp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2