Jlicuuio hscfftGTotirant Houten Boot en IJzeren Boot Duitsland, Frankrijk en het Saargebied begraven plotseling strijdbijl Overeenstemming inzake onderzoek naar „vrije en democratische" verkiezingen Vrijspraak gevraagd voor schrijver W. F. Hermans Wist U Oude en nieuwe strijd VRHDAG 21 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58938. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week AD VERTENTIËN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9386 Hoofdred.: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcfc l« gMIttrt! mgn tiert in fcgf^easpoet" ZIE PAG. 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Goed teken voor Europese eenheid TEGEN alle verwachtingen in hebben Duitsland. Frankrijk en het Saargebied de strijdbijl begraven. De ministers van deze drie lan den, Adenauer, Schuman en Hoffmann zijn gisteren overeengekomen een gemengde commissie te vormen om uit te zoeken of in het komende najaar in het kleine Saardal aan de Duits-Franse grens „vrije en demo cratische" verkiezingen gehouden kunnen worden. De ministers maakten dit plotselinge besluit bekend tijdens de slotzitting van het ministers comité van de Raad van Europa te Parijs. Adenauer, die een groot deel van de dag met Schurnan over de Saarkwestie had gesproken,, vaagde alle spanning weg door te verklaren, dat hij zijn klacht tegen het Saarregiem niet ter tafel Fiscus heelt geduld Aangiftebiljetten tot 19 April inzenden brengen. Men zal zich herinneren, dat Adenauer van oordeel is, dat de rege ring van het Saargebied de democratische vrijheden schendt door de politieke par tijen te verbieden, die hereniging met Duitsland in hun program hebben staan. De drie-landenoommissie zal spoedig worden ingesteld, opdat zij met haar studie giereed kan zijn tegen de tijd, dat de verkiezingen kunnen beginnen Een gevolg van het onderzoek zal zijn, dat het netelige Saargeschil gedurende de zomermaanden niet ter tafel zal ko men. Dan hebben de politici het druk genoeg met de ratificatieprocedure'» voor de Europese Kolen- en Staal Ge meenschap en de Europese Defensie Ge meenschap. Sprekende uit naam van die andere mogendheden wenste de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden de drie regeringen geluk met hun staats manschap. Hij noemde dit een goed te ken voor de toekomst van de Europese eenheddt Plan-Eden Tevoren had het ministers-comité het plan Eden, dat ten doel heeft de Europese organen samen te 'bundelen, in grote trekken aanvaard' en ter bestudering en omwerking in regeringsdeskundigen. Zweden's bezwaar tegen de opneming de Europese defensie-gemeenschap de Raad van Europa zal daarbij de speciale aandacht hebben. Over het artikel in de protocollen in zake de opvoeding ontstond een discus- De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr Stikker, zeide hierbij, dat de staat niet slechts het recht de ouders op opvoeding van hun kinderen moet beschermen, doch daar, dit nodig is. financiële hulp dient te bieden. Nu weer wel candidaal? Eisenhower gaat toch weer aarzelen „Het stijgende aantal medeburgers, dat hun stem op mij heeft uitgebracht, zal mij misschien tot andere gedachten brengen en mij alsnog doen besluiten, actief aan de campagne voor de presi dentsverkiezingen deel te nemen". Aldus heeft Eisenhower gisteren gezegd in eer verklaring, waarop belangstellende jour nalisten al dagenlang wachten. De gene raal had niet verwacht dat zoveel kie zers in Minnesota zijn naam op hun stembiljet zouden schrijven inplaats van een der hokjes achter de candidaten zwart te maken. Aan belastingplichtigen zal niet vóór 1 Mei a.s. een waarschuwing worden ge- zónden, zodat zij nog op tijd zijn als zij het aangiftebiljet op 29 April indienen. Minister Lieftinck heeft dit goedgevon den in verband met het feit. dat de ef- fectenkoerslijst 1952 pas op 25 Maart zal verschijnen. Hierdoor zal het voor de effectenbezitters soms bezwaarlijk zijn het volledige aangiftebiljet voor 15 April in te leveren. Vijftig stieren vliegen naar Italië Vijftig jonge stieren, geleverd door de N.V. Vee-Export en Handelsvereniging van de leden van het Ned. Rundvee stamboek. zullen in een speciaal inge richt Engels vliegtuig in vijf groepen naar Milaan worden vervoerd. Het ste tiental zal Dinsdag a.s. van Schiphol vertrekken. Door dit transport door de lucht heeft men geen hinder van de door Frankrijk en Zwitserland naar aanlei ding van de mond- en klauwzeerepide- mie ingevoerde restricties Professor Piccard en zijn vrouw zijn op het ogenblik te Minneapolis in de Verenigde Staten. Het echtpaar staat op deze foto in het sluitingsgat van de gondel, die gelijk is aan het exemplaar waarin in 1934 de beroemde tocht naar de stratosfeer werd gemaakt. De thans 68-jarige professor vertelde dat hij van plan is samen met zijn vrouw nog een keer zo'n tocht hoog boven de aarde te maken; hij denkt negentien mijlen in de stratosfeer te kunnen stijgen om daar de kosmische stralen en het licht van Mars te bestuderen. Voor Willy Loges nog geen zekerheid Aantal voltrokken doodvonnissen gestegen tot veertig A. J. Pieters en W. A. Albrecht thans terechtgesteld De minister van Justitie deelt mede, dat aan de Duitser W. A. Albrecht, tot de doodstraf veroordeeld door het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden en aan de Nederlander A. J. Pieters, tot de doodstraf veroordeeld door de Raad van Cassatie, geen gratie is verleend. De vonnissen zijn inmiddels voltrokken. Voorts zijn de doodstraffen, opgelegd aan de Duitsers F. Frankenstein, B. G. Ha ase en F. Bellmer, bij wijze van gratie veranderd in levenslange gevan genisstraf. Frankenstein was ter dood veroordeeld door het B.G. te Arnhem; aan Haase en Bellmer was de doodstraf opgelegd door he4 B.G. te Leeuwarden (kamer Gronin gen). Het enige geval, waarin thans nog niet is beslist over gratieverlening met be trekking tot een opgelegde doodstraf, be- Lente in 1952 F. La treft de Duitser W. P. dood veroordeeld door het B.G. sterdam. Ten aanzien van hem ia de gTa- tiebehandieling opgeschort in verband met de spoedig te verwachten indiening an een revisie-aanvrage. Albrecht, die het Aussenkommando Leeuwarden van de Sicherheitspoldzei de S.D. heeft geleid, heeft een giroot a; tal Nederlanders laten executeren heeft ondergeschikten bevel gegeven arrestanten, van wie hij zich wilde ont doen, dood te schieten. Ook is hij verant woordelijk gesteld voor ernstige mishan deling van arrestanten. 'iet er se was hoofd van het beruch- Jagdkommando dat in Brummen er Loosdrecht een ware terreur heeft uitge oefend en talrijke Nederlanders, onder ook vrouwen, op afgrijselijke wijze heeft mishandeld. Ook hebben zij zich plundering schuldig gemaakt. Vele gruwelijke mishandelingen werden door Pieters persoonlijk gepleegd. ankenstein, die Hauptschar- führer bij de Sipo in Gelderland weest, heeft in. November 1944 anderen een zestal Joden opzettelijk het leven beroofd. De zwaarste straf wordt hem echter bespaard vanwege zijn ondergeschikte positie, die hem vrijwel geen uitwijkmogelijkheid bood tegenover het bevel van zijn chef, en vanwege het feit dat deze gruwelijke daad op zichzelf staat en geen lange reeks Haase en Bellmer zijn resp. ohef en plaatsvervangend chef geweest Sipo en de S.D. in Groningen en verantwoordelijk gesteld voor de terreur die de Duitsers in het laatste gedeelte van de bezetting daar hebben uitge oefend. Hij blijkt echter dat zij niet ten volle verantwoordelijk kunnen worden gesteld, omdat met name enige onderge schikten (o.a. de reeds gefusilleerde Lehnhoff) deze wandaden in verschil lende gevallen op eigen initiatief hebben bedreven. Daarom is ook hun doodstraf in levenslang veranderd. In totaal zyn er na de oorlog in Neder land 139 doodvonnissen uitgesproken. Er is thans in 98 gevallen gratie verleend. Afgewezen werden 40 verzoeken. Eén beslissing moet thans genomen worden, nl. betreffende Willy Lages. Boeren opgelicht voor ten minste f 25.000 Verzekerings-inspecteur uit Den Helder gearresteerd In Wieringen is de 35-jarige ex-verzt keringsinspecteur J. S. uit Den Heider gearresteerd, die er van verdacht wordt aantal boeren in de kop van Noord- Holland voor minstens 25.000 gulden t( hebben opgelicht. Hij heeft reeds een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. De man gaf voor bemiddeling te ver lenen bij de aankoop van landerijen en hofsteden en vroeg daarvoor een borg- i. Een boer uit Den Helder zou op die lier f 12.000 lichter zijn geworden boer uit Anna Paulowna ruim f 10.000. Het bedrag der oplichtingen bij nader onderzoek vermoedelijk aanzienlijk hoger blijken te zijn. Toen S. met een landbouwer in Wie- ringen aan het onderhandelen was, i de boer ongemerkt zijn vrouw e seintje. Deze beldè de politie op, die irresteerde. Auteur aansprakelijk voor romanfiguren Opzet om Rooms-Katholieken te beledigen niet bewezen, meent officier Vrijspraak is gisteren in Amsterdam geëist in de zaak tegen de 30-jarige auteur W. F. Hermans, die in zijn laatste boek, „Ik heb altijd gelijk", de Rooms-Katholieke bevplkingsgroep zou hebben beledigd. Voor deze zaak bestond uitzonderlijk grote belangstelling; er waren tientallen kunstenaars en juristen. De roman is, zoals men weet, inmiddels in beslag genomen; de uitlatingen waarom het ging, stonden in een fragment, opgenomen in het tijdschrift Podium, dat overigens slechts 200 a 300 lezers telt. Minister Stikker zal Dinsdag Parijs vertrekken voor O.E.E.S.-bespre kingen en komt aan het eind vai volgende week in Den Haag terug. sta geheel achter deze roman", verklaarde de schrijver, „al zou ik uiter aard niet alles zeggen en doen, wat ik de personen in mijn roman in de mond heb gelegd." Ook de getuigen D. A. M. Binnendijk en prof, dr Garmt Stuiveling daarop. De laatste meende: „Wan- et waar zou zijn dat enige auteur aansprakelijk is voor alles wat hij zijn personages laat zeggen, dan is ieder to neelstuk eenvoudig een onmogelijkheid." De officier van Justitie, mr B. Kist, begon met op te merken dat naar zijn mening de Overheid hier met zichzelf in conflict kwam, omdat zij „in dit uit zonderlijke proces" rekening moest hou den èn met de bescherming van een be volkingsgroep èn met het waarborgen van een vrije kunst. De hoofdpersoon van Hermans' boek, zo ging mr Kist verder, is een ziekelijke, gedesillusionneerde sol daat, een geesteszieke, die door Her mans „op knappe en soms zelfs aan grijpende wijze" is uitgebeeld. „II heb mij afgevraagd", zo vervolgde hij, „hebben uitlatingen van een ge fingeerde psychopaath, ook al zijn ze zo liederlijk als in sommige zin sneden van dit boek, het vermogen onze eer en goede naam aan te tas ten?" Hij adhtte opeet om.de R.-Katholieken te beledigen, niet bewezen. Mr A. Mout uit Den Haag. de raads man, herinnerde in zijn pleidooi aan schrijvers als Zola, Huet en Multatuli. Zou men ook hen willen matigen in hun critiek?, vroeg hij en hij zei te dat het negatieve in de kunst h vallen, vernietigen en vervolgen juist de dynamische macht is die de cultuur in leven houdt. Artikel 137 c, op grond ans is gedagvaard, is in 1934 leven geroepen om de Joden te bescher- tegen uitlatingen van het opkomen de nationaal-socialisme, niet om veel belovende jonge auteurs thans in de wie len te rijden, aldus mr Mout. „Aanval op literatuur" He aanval op de literatuur in het algemeen. Artikel 137 c ad absurdum doorvoerend. -nen bijna alles wat openbaar ge maakt wordt, als belediging voor een of andere groep opvatten. Toen verdach te daarbij de tekst „God ziet U", die in neonletters in Amsterdam te zien- is, noemde en daarbij sprak van „groepen wie het Godsbegrip een ongeluk kige, gevaarlijke en misbruikte dwaling de geest vertegenwoordigt", verbood de president, mr Meihuizen, hem op deze wijze verder te gaan. De vraag of hij de bedoeling had ge had de Rooms-Katholieken te beledigen, ilde de verd. onbeantwoord laten, „om dat de in de dagvaarding geciteerde zin sneden deze vraag in het geheel niet opwerpen", maar als men pertinent een antwoord wilde hebben, dan zou dit ontkennend luiden. Daaraan voegde hij echter toe, dat hij liever meineed zou willen plegen, dan de vraag met „ja" te beantwoorden (Een verd. staat echter nooit onder ede Ree..) En Hermans eindigde, ietwat arrogant, jn verklaring aldus: „Wanneer, door mij schuldig te verklaren, zou worden vastgelegd dat een auteur strafrechtelijk geheel aansprakelijk kan worden gesteld voor de handelingen en woorden van de door hem geschapen karakters, dan zou dit het einde betekenen van de gehele romanliteratuur." Uitspraak op 3 April. DAT de N. V. Wollenstoffenfabrieken L. E. v. d. Bergh te Tilburg (450 soneel) vandaag 75 j. bestaat. DAT de boerderij van B. Grashof te Beckum bij Hengelo totaal is afgebrand doordat een steekvlam ui schoot. DAT van 3—12 Mei in Tilburg de nat. tentoonstelling Mitha 1952 wordt gehou den t.g.v. het gouden jubileum van dt Tilburgse Midderstand. DAT op 28 Maart een speciale Jaar beursdag wordt geholiden Zuid-Amerikanen die er 2 DAT gisteren de legerplaats Steenwijk in gebruik is genomen, waar o.a. is ge legerd een afd. zware luchtdoelart. uit Den Haag. DAT van 9—15 Maart aan mond- klauwzeer in ons land stierven: 40 deren. 106 kalveren, 152 biggen, '11 kens, 15 schapen en een geit. DAT de 62-j. postbode C. de J. op Vlie land wegens diefstal uit te bestellen brie ven, in hoger beroep in Leeuwarden tot 6 mnd., waarvan 3 voorw., is veroordeeld (rechtbankvonnis 5 mnd.) DAT de Belg. markt, die door de i het Franse plaatsje Tignes, dat zij hun dorpje aan de watervloeden prijs zullen moeten geven. De klokken uit de toren liggen nu naast de kerk. Ze zullen nooit meer in dit dal hun bronzen klanken laten horen. K.L.M. krijgt een lening van Wereldbank De Wereldbank heeft volgens A.F.P. K.L.M. een lening verstrekt van 7 millioen dollar ter gedeeltelijke financie ring van de aankoop van 23 nieuwe vliegtuigen, waaronder negen Constella tions „Lockheed", zeven Douglas D.C.-6 Convairs 340, die bestemd zijn voor de Europese dienst. De onderhan delingen zijn van Nederlandse zijde ge voerd door dr L. R. W. Soutendijk, fi nanciële raad bij de Nederlandse ambas sade te Washington, en E. de Vries, ver tegenwoordiger van de K.L.M. in Ame rika. De helft van de lening wordt ver strekt door de Chase National Bank. Dit is de eerste maal, dat een particu liere bank rechtstreeks deelneemt aan een lening, die door de Wereldbank wordt verstrekt. De lening heeft een looptijd van 6Vi jaar en draagt 4% pet rente, terwijl het door de Chase Nat. Bank verstrekte deel 4 pet rente draagt en het eerst wordt afgelost. De aflossing zal geschieden in 10 halfjaarlijkse termij nen van 700.000 dollars en beginnen op 1 Januari 1954. De lening wordt, volgens Reuter, door - de Nederlandse regering gegarandeerd. De Wereldbank deelt nog mede, dat de K.L.M. haar luchtvloot herziet in ver band met de verwachte uitbreiding van het luchtverkeer in de komende jaren tevens om haar concurrerende plaats onder de internationale luchtvaartmaat schappijen te handhaven en haar moge lijkheid tot verdienen van dollars te ver beteren. Met deze herziening van de luchtvloot zou 33 millioen dollar ge moeid zyn, zodat ongeveer 20 procent hiervan met behulp van de lening zal bekostigd worden. De rest zal de maat schappij zelf betalen. TTET ls -*--*■ Vcr?a r ln 1869 op de 8ste Algemene Chr. Nat. Schoolonderwijs warm naar toe gegaan. Daar was in het geding de schrapping Na ontvluchting uit gesticht Ned. jongen geronseld als Frans soldaat De minderjarige Ferrie Jacobs uit de Pepijmstraat 26 in Haarlem, die omstreeks Pasen 1950 uit het rijksopvoedingsge sticht in Doetinchem naar Duitsland is gevlucht, ls volgens het Tweede Kamer lid mevr. LipsOdinot (Coanm.) ii Duitsland geronseld voor 'het Franse vreemdelingenlegioen en zou zich mu als soldaat in Vietnam (Indo-China) bevin den. Ondanks pogingen ran de ouders om hun zoon terug te krijgen, zou de jongen zijn. dienstverband moeten uit dienen. Mevr. LipsOdinot heeft hier- I over nu aan de ministers Stikker en I Mulderije vragen gesteld. DAT de Ver. voor wetensch. grafologie morgen in Rotterdam vergadert. DAT het Heerlense mannenkoor Pan- cratius tijdens zijn concertreis op 29 April in Parijs door de Franse min. André Marie wordt ontvangen. DAT Bernardino Lara, attaché voor arbeidszaken in Den Haag, naar Argen- is teruggeroepen en waarschijnlijk eind Maart vertrekt. DAT in hoger beroep in, A'dam 4 jaar geëist tegen de (door zijn vrouw ver raden) 22-j. machine-houtbewerker G. G. Z. aldaar, die tot 2 j. was veroordeeld wegens een roofoverval e. a. DAT het nieuwe ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam nu gebouwd kan worden, daar de raad f lVi millioen beschikbaar stelde. DAT de 24-j. P. de R. uit Sprundel, die by een ruzie op zijn broer had geschoten (het schot miste) in Breda tot 3 j. is oordeeld. DAT gisteren op Schiphol uit Korea aankwam de gewonde sold. Ie kl. A. H. van Riemsdijk uit Amsterdam. DAT een wulp, die waarschijnlijk jaar geleden door twee geleerden het Leidse Museum voor Natuurlijke His torie by Tarifa (Zuid-Spanje) is gevan gen en mee naar Nederland is genomen, de afstand van 2400 km is teruggevlogen en in Spanje is gedood. selparasiet voor onze mosselen verloren was gegaan, in 1951 is teruggewonnen.l DAT gisteren te Amsterdam de 100.000- toen 200 000 ton aan dit land werd gele- ste inwoner werd doorgelicht op tuber- verd, evenals aan Frankrijk. Jculose. DAT de vyf inbrekers die op 4 Nov. ;n brandkast met f 2000 uit de studen tensociëteit Mutua Fides te Groningen roofden, aldaar zijn veroordeeld tot straf- :n van 8 tot 19 maanden. DAT twee arbeiders van het Veem- en Factorbedrijf te Groningen. W. H. en E J. V., zijn gearresteerd daar zij bij het uitwegen graan achterhielden en een zacht prijsje verkochten. DAT in Geleen vier jongens van 1517 j. zijn aangehouden wegens strooptochten tijdens het carnaval. DAT in Algiers is gearresteerd de Roer- monder L., een van de vijf daders van dt in Nov. gepleegde roofoverval op de Ge- leense veekoopman G. DAT de internat, tentoonst. t.g.v. hel eeuwfeest van de Ned. postzegel in de Jaarbeurshallen te Utrecht gehouden zal worden van 28 Juni tot 6 Juli. DAT de groep adm. bibliotheken var de Ned. Ver. van Bibliothecarissen Dins dag in Den Hout te 's-Gravenhage zal vergaderen. DAT de coloradokever, die over 't a gemeen pas in April of Mei te zien i gisteren al in Blerik (L.) is gevangen. DAT 40 directeuren van luchthavens van 1014 Juni in A'dam bijeenkomen. DAT de nieuwe goederenloods te R'dam Rechtermaasoever aan de Westzeedijk op 31 Maart als aankomst- en douaneloods in dienst wordt gesteld, en de vertrek goederen in R'dam-Maas moeten worden gebracht. Ergens te Moesan in Korea is het archief van de troepen der Verenigde Naties. De Amerikaanse soldaat die op de kalender een datum wegstreept staat by de officiële verslagen van de wapenstilstandsbesprekingen, die nu al sinds Juli 1951 voortduren. En elke nieuwe dag brengt een volgen de bundel op de hoge stapel papier met woordenvan een wapenstil stand is nog weinig te bespeuren. Prins Bernhard bezocht Philips in Hilversum Gistermiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de Philips Te lecommunicatie (NSF) te Hilversum. Hem werden de moderne telecommuni- catiemiddelen. ook voor de navigatie, getoond. Dertig man ontslagen bij Bakovenbouw Dordt De N.V. Bakovenbouw voorheen H. P. den Boer te Dordrecht heeft 30 ongeveer 300 arbeiders ontslagen we gens de Franse en Engelse exportbeper kingen. het woord „christelijk" de Schoolwet. De hoofd commissie stelde aan de vergadering voor, er bij de regering op aan te drin gen. dat dit woord zou worden geschrapt. Het was te verwachten, dat een der gelijk voorstel komen zou. Na de aan neming van. de wet van 1857 was Groens streven voortdurend gericht op het schrappen van dit woord. Hij beschouw de het als een onwaarheid. Hoe zou de openbare school kunnen opleiden tot chrirtelijke deugden zónder de Christus? Groen zag er een misleiding in van de eenvoudige mens, die met een beroep op dit woord er toe zou worden overge haald. zijn kinderen aan de openbare school toe te vertrouwen. Om het mis leidend karakter van dit woord bepleitte Groen sinds 1857 schrapping ervan. In de Kamer, waarin hij in 1862 terug keerde, had hij elke gelegenheid aange grepen, om de regering ten deze op haar plicht te wijzen. Het behoefde dus aller minst verwondering te wekken, dat ..Christelijk Nationaal" nu met een der gelijk voorstel kwam. Groen immers was de ere-voorzitter van deze vereniging. KUYPER verdedigde het voorstel van de hoofdcommissie. ,.Wij hebben", zo zei hy, „te doen met een regering, gededuceerd uit een staatstheorie die onchristelijk is omdat zij strijdt met de eeuwige eisen en wetten des levens. Tegenover die staats theorie staat de Christelijke idee. ,.De tegenwoordig overheersende staats idee is satanisch, is principieel vals, kan niet bekeerd, maar moet vernietigd wor denIn de gegeven omstandigheden moet als ons streven zijn, dat de staat het geven van onderwijs onmoge lijk worde gemaakt; het staatsonderwijs moet afbrokkelen". Dr Nicolaas Beets, voor het eerst en voor het laatst op de vergadering aan wezig, viel Kuyper om deze woorden aan. Hij was vooral verontwaardigd over het gebruik van het woord „satanisch". Dit noemde hij demonisch en hij smeek te de vergadering, niet een misdaad te begaan, door een woord te bestrijden, dat goed zou kunnen doen in de toekomst. Het speet Groen, dat hij het met zUn ..hooggeschatte" vriend Beets niet eens kon zijn. Hy beaamde ten volle wat Kuyper had gezegd. ..Satanisch", zo zei hij. „is hier geen scheldwoord, het is de kentekening der klem, die zich in een eeuw van ongeloof en revolutie ontwik kelt. Het eigenaardige van het tegen woordige ongeloof ligt bovenal juist hierin dat. ln school, kerk en staat, van het woord christelijk, ter begoocheling, een satanisch misbruik gemaakt wordt. misdaad sprake ls, is der gelijke inlossing van christelijk een na- ionaal misdrijf'. I""VAT was kras gezegd en toch niet té kras. De vergadering begreep Groens bedoeling en nam het voorstel aan met tegen 9 stemmen. Beets verliet boos de vergadering. t Er was in de kring van de vrienden ïn het chr. onderwijs een jammerlijk isverstand ontstaan. Twee meningen botsten hier hevig. Beets wilde ook de openbare school voor Christus trachten te winnen. Maar kon dat op deze manier gelukken? Groen was radicaler. Hij zei tot de regering: Gij wilt een neutrale school? Goed, maar dan moet die school ook volkomen neutraal zijn. Schrapping van het woord „christe lijk", aldus Groen, strekte er toe om, door volkomen neutraliteit, door gods dienstloosheid, tegen ongeloofspropagan- da te zijn gewaarborgd, „opdat de staats school, waar geen chr. school Is. ofechoon niet genoegzaam althans bruikbaar ook voor ons zij" Wie al9 christen-ouder zijn kind naar een openbare school moest zenden, om dat er geen christelijke was, moest er zeker van zijn, dat aan hun kind niet met een beroep op de chr. deugden din gen zouden worden geleerd, die tegen hun overtuiging indruisten. Tegen dit standpunt werd ingebracht, dat de kinderen op de openbare school zo niets van Christus zouden vernemen. En het was juist de deernis met deze kinderen, die Beets en anderen destijds bewoog, zo fel tegen Groen te ageren. Hiertegenover kan weer aangevoerd: Is bewogen met het lot van deze kin deren, dan stichte men Zondagsscholen make men hen tot voorwerpen van evangelisatie; maar het gaat niet aan, het zaad des Verbonds op te offeren. rFERECHT zei dr Gunning in 1863 op •*- de preekstoel van de Haagse Wil lemskerk: ..Ik zeg alleen, dat het voor het christelijk geweten duidelijk is. dat wij. voor zovelen als wij Gods Woord geloven, met het zgn. christelijke onder op de openbare school geen genoe gen kunnen en mogen nemen. Ik be schuldig niet de s'aatsschool, maar ik beschuldig de Christenen, die met de staatsschool genoegen nemen zonder mo gelijk naar iets beters te trachten. Wat moeten wij doen? Gemeente des Heren, Rij zijt geroepen om het bijzonder chris telijk onderwijs, waaruit Gods Woord niet geweerd is. ter harte te nemen en met alle kracht te bevorderen". Dit woord uit 1863 heeft in 1952 zijn kracht nog niet verloren. P. DE ZEEUW JGzn. (Advertentie) BOUCLÉ KARPETTEN moderne dessins 2x3 meter 127.50 PRIMA DAMASTSTOFFEN nieuwe tinten 6.90 per meter BULTHUIS Botermarkt 23 WEERBERICHT Re gen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met nu en dan regen of mot- rogen Tot krachtig of hard Ctoenemend. Zuidwestelijke wind. Iets hogere tempera turen vooral des nachts. (Opgemaakt te 10 uur.) Zaterdag; Zon 6.3818.57; Maan 5.27— 14.33. Op 25 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1