Jlictuuc jTeiksrije (fiimrcml Een bus vol Urkers bracht vanmorgen de burgemeester naar Schiphol Kleurrijk schouwspel op het vliegveld voor Argentijnse toestel vertrok Oost-Duitsland heeft het nu maar voor het zeggen Wist U Beoogde bezinning WOENSDAG 19 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (By contract belangrUke korting) Twee ©n dertigste jaargang No 9384 Hoofdred.: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticij is gfje&feoeo tngn btrl in tcgfjenspoct" Bescherming bevolking Naai de gedupeerde vissers ALS onze burgemeester G. Keyzer straks in Argentinië misschien zelf president Perón in aanraking zou komen, dan zouden de kranten hier kunnen schrijven: „President van Argentinië ontmoet Keyzer van Urk", zei vanmorgen op Schiphol een van de vrouwen, wier man thans in Argentinië visnetten zit te repareren in een rusthuis te Mar del Plata. afhalen en dan zUn we allemaal in onze speciale Urker Zondagskleren gestoken". Ontslagen Urkers op de walvisvaart De ontslagen Urker vissers worden op het ogenblik door Argentijnse col lega's opgeleid voor de walvisvaart. Bur gemeester Keyzer ziet hierin een reden om de Nederlandse zakenlieden in Ar gentinië te winnen voor een plan om de Urkers aan eigen snelle schepen te helpen, zodat zij zelfstandig ihiun beroep kunnen uitoefenen. Urk deed zijn burgemeester voor zijn missie naar Argentinië uitgeleide. Vrou wen met kapjes, voorzien van zilveren oorijzers en gouden spelden, met ^krap- lappen", de kleurrüke blouses, en met gestreepte schorten, Urker vissers in hun zwarte kledij en bovendien een aantal civiel geklede burgers van Urk zaten vanmorgen in de I.C.A.-hal op Schiphol om hun burgemeester en diens gezin zy allen waren vanmorgen al vroeg uit de veren, want om vier uur vertrok de grote bus, die de Ned. Reisvereniging gratis ter beschikking had gesteld om de burgemeester met zün supporters via Zwolle naar Schiphol te rijden. In de bus had ds P. Homburg de leiding. De burgemeester stelde er prijs op tevoren niet mede te delen welke argu menten hü in Argentinië ter oplossing van het conflict hoopt aan te voeren Wel herhaalde hij, dat bet de Zondags rust is, die als hoofdoorzaak van he' conflict moet worden beschouwd. Bij wijze van uitzondering werd toe gestaan, dat het gehele gezelschap byna veertig Urkers de burgemeester op het platform tot aan het Argentünse vliegtuig begeleidde. De burgemeester drukte zijn Urkers langdurig de hand, kuste zijn vrou' dochters en verdween in het toestel, dat nagewuifd door zijn volgelingen, in het vroege ochtendzonnetje via Londen en Lissabon naar Zuid-Amerika zal vliegen. Hy hoopt Vrydag 28 Maart a.s. in land terug te keren. „Het is een verrassing voor hem", ver telden de achtergebleven Urkers, op die dag zuil ernvy hem hier komen Duitsers beramen Strenger optreden tegen Ned. koffiesmokkel De Westduitse douane heeft de rege ring te Bonn verzocht de politie langs de Nederlands-Duitse grens te versterken wegens de zeer sterk toegenomen smok kel van koffie uit Nederland als gevolg van het afschaffen van de koffierantsoe- nering in Nederland. Namens de regering in Bonn is daarop verklaard dat het toezicht op de Neder landse grens even streng zal worden dat op de Belgisch-Duitse grens, waar koffiesmokkel sinds de versterking de douane sterk is afgenomen. Duitsland wil eieren opslaan West-Duitsland wil 110 millioen eieren opslaan, waarvan de helft uit het buiten land moet komen. Voor het opslaan in koelhuizen zullen voornamelijk Neder landse eieren worden gebruikt. Uitvindingen-centrum inwording Dezer dagen kan de oprichting worden tegemoet gezien van de Stichting „Uit vindingen Centrum", welke de bevorde ring van de exploitatie van uitvindingen. OCirooien en licenties, zowel in nationaal als internationaal verband tot doel heeft. Verschillende Nederlandse bedrijven blijken belangstelling voor deze stich ting te hebben, zo schrijft men ons. Met het bestuur van de Ned. Ver. van Uitvinders zyn besprekingen lopende om na te gaan in hoeverre tussen beide or ganen een samenwerking tot stand kan komen. In het voorlopig bestuur hebben zitting genomen de heren D. Blankevoort, Bloe- mendaal; H. W. Schippers, Rijswijk; J. van den Berg, Hulshorststraat 137, Den Haag, secretaris. Voor ruim f 4 millioen aan spaarbrieven Naar de Bank voor Nederlandsche Ge meenten mededeelt is gedurende de eerste tien dagen, waarop de verkoop van de rentespaarbrieven openstond, ge plaatst voor een bedrag van 4.200.000 gul den, zodat de totale opbrengst van de nationale woningbouwleningen tot dus verre is gestegen tot 77.300.000 gulden. Stofzuiger, haardroger en mixer in één apparaat (Van een onzer verslaggevers) Een fabriek hier ter sitede is er na lang experimenteren in geslaagd een appa raat te vervaardigen, dat voor vele doel einden gebruikt kan worden. Het is kleine motor, waarop men door enkele handgrepen een handstofziudger, een steel- e' -ifzruager, een imaxer, een haardroger er een viloanboer.dier kan maken. Deze in èèn apparaat verenigde mogelijkheden zullen voorail voor de klein behudsden grote ge makken soheniken. De fabriek, die ddit apparaat reeds in serie vervaardigt, verzekerde ons, dat ei dn het buitenland g-rote belangstelling voor bestaat en dat men er thans reeds dn -geslaagd ds dn Frankrijk en België op drachten te krijgen tot een bedrag van iruim 1.000.000. Indien er geen betalings- moeidytoheden zouden zyn, zo zegt de di rectie va., deze firma, zouden per maand 6000 apparaten afgezet kuimen worden in Frankrijk. Nederlandse huishoud- robot Het Van Riebeecto-carillon is gisteren in Culemborg aangekomen en opgesteld voor het historische raadhuis op de Markt, alvorens het in de Grote Kerk geplaatst zal worden. Op de achtergrond hét fraaie raadhuis. Rond de al-Duitse verkiezingen De commissie der V.N. stelt bij monde van dis Kohnstamm haar voorwaarden te bestuderen en elke kans aan te pak ken die Rusland biedt voor het houden van besprekingen. Dé tekst van het Westelyk antwoord, waarin v.n-L zal worden aangedrongen op toelating van de V.N.-commissie in Oost-Duitsland, zal deze week definitief worden vastgesteld. Wanneer Eden, Schuman en Adenauer te Parys bijeen zijn voor de vergadering van het minds- terscommiité van de Raad van Europa. De V.N.-commissie voor Duitsland zal haar onderzoek naar de mogelijkheid vrije verkiezingen in de vier zones slechts beginnen, als zy alle personen documenten mag raadplegen die wenst. Verder zal gewaarborgd moeten worden, dat niemand zal worden ge straft voor het feit dat hy met om spreekt of voor hetgeen hy ons vertelt.' Met deze woorden heeft het Nederlandse an de V.N.-commissie drs M. Kohn stamm, zich via de radio tot het Duitse volk gewend. Daar de Russen nog steeds weigeren e commissie in Oost-Duitsland toe laten kan de commissie zich alleen de radio tot de Duitsers in dat gebied wenden. In West-Duitsland beschouwd het al dan niet verlenen van deze toestemming als een toetssteen voo Russische bereidheid om mee te werken in de hereniging van Duitsland. De V.N.-commissie confereert thans in Bonn met geallieerde en Westduitse autoriteiten over de faciliteiten, die zy haar taak nodig heeft. Donderdag zal zy in Berlijn met burgemeester Ernst Reuter een bespreking hebben. Bondskanselier Adenauer besprak gis teren in Parijs met geallieerde autoritei ten het jongste Russische voorstel voor het houden van een vredesconferentie een verenigd, gewapend, doch traal Duitsland. De machtige socialisti sche oppositie in West-Duitsland w dat door Bonn aan de geallieerden wordt verzocht de nieuwe voorstellen ernstig Eerste Ned. postzegels worden herdrukt Op de Internationale Postzegeltentoon stelling. die van 28 Juni tot 6 Juli in hel Jaarbeursgebouw te Utrecht wordt ge houden, zal de P.T.T. met een heel by- zondere stand komen. Met een machine uit 1852 zal men weer de eerste Neder landse postzegels drukken. Deze oudste zegels zyn vanzelfsprekend uiterst zeld zaam Om fraude te voorkomen, zullen de zegels die op de tentoonstelling bij wijze van demonstratie gedrukt worden, dan ook onmiddellyk worden vernietigd. Angst voor de vrede Opruiming van A-bom men verspilling Het maandbald van de Britse atoom geleerden, „Atomic Scientists News", schreef gisteren in een hoofdartikel, dat atoombommen niet moeilijk te maken zijn, maar zeer slecht te vernietigen. De wereldvoorraad atoombommen heeft omvang bereikt, die een internatinaal controleplan, dat absolute zekerheid geeft, onmogelijk maakt. Om een atoom bom te vernietigen, moet het splijtbare materiaal, dat zij bevat, worden vernie tigd, hetgeen kan geschieden, door de bom tot ontploffing te brengen of in zee te gooien. Het tot ontploffing brengen van de gehele wereldvoorraad atoombom men zou ernstige gevolgen kunnen heb ben door radio-actieve besmetting. „Hoe groter de voorraad splijtmateriaal wordt", aldus het blad, „hoe moeilyker het wordt een afdoend controlesysteem in te voe- Het tot ontploffing brengen van de voorraad atoombommen is dus niet mo gelijk in verband met de ernstige biolo gische gevolgen. De andere procedure, het „verdrinken" van de bommen, noemde het blad „een ontstellende verspilling van potentiële energiebronnen". Nederlander beroofd en andere ontvoerd De planter Van Voorden, die met rp 14.400 loongelden op weg was Soengei Moesam naar Boekit Lawang (Sumatra's Oostkust) is in het Bohorok- se door een bende overvallen, die hem met behulp van automatische wapenen dwong het geld af te geven. De planter bleef ongedeerd. Zeventien kilometer bezuiden Makas sar zyn 6 personen ontvoerd. Drie hun ner wisten te ontsnappen, doch de ove rigen, onder wie een Indische Nederlan der, zyn niet teruggekeerd. Rudoll Hess spoedig voor zuiveringshof Rudolf Hess en de andere zes oorlogs misdadigers die nog in de Berlijnse Spandau-gevangenis vertoeven, zullen waarsoh-ijnlyk binnenkort voor een zui veringsgerechtshof verschijnen a-Ls de Russen tenminste hun medewerking wil len verlenen. De voorbereidingen voor het proces zijn al getroffen. De Westerse geallieerden hebben reeds hun toestem ming gegeven. Een Westduits zuiverings hof kan -boeten opleggen, eigendommen verbeurd verklaren en burgerrechten ontnemen. O ver het Saargebied: Adenauer kon 't in Parijs niet eens worden De besprekingen, die Adenauer giste ren te Parijs met de Franse minister van Buitenlands© Zaken* Sobuman, heeft ge voerd. hebben niet tot een accoora ge leid. Het minister-comité van de Raad van Europa, d-a-t vandaag in die Franse hoofdstad -bijeen komt, zal het probleem nu onder de loupe nemen- In dagboeken van militairen schuilen gevaren Het hoofd van de inlichtingendienst in- het Amerikaanse leger, generaal Bolling, heeft meegedeeld, dat de com missie van stafchefs heeft voorgesteld alle Amerikaanse militairen, die in het buitenland verblijven, te verbieden een dagboek te houden. Deze aanbeveling werd gedaan naar aanleiding van het geval van generaal Robert Grow, wiens dagboek werd overgeschreven of gefoto- copiëerd, toen hy militair attaché te Moskou was. Kabinetsformatie Indo nesië mislukt De Indonesische kabinetsformateurs. Prawoto en Sidik, hebben president Soe- karno gisteravond hun mandaat terug gegeven, nadat zij een vergadering met hun partyen hadden gehouden. Daarna -heeft mr Wilopo, lid van de P-artai NasionaJ Indonësia, het verzoek om een nieuwe regering te vormen aan- Duurdere brieven uit Indonesië De Indonesische regering ls voorne mens de speciale posttarieven voor brie ven naar Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, die lager zijn dan de andere tarieven voor post naar het buitenland, af te schaffen. Krupp is voornemens, in Sao Paulo (Brazilië) een fabriek te bouwen, dde reeds in 1953 60 locomotieven zou kun- fabmeeren. Primeur in Nederland Défilé voor Koningin in directe TV-uitzending In grote lynen heeft de Nederlandse Televisie Stichting de eerste directe uit zendingen thans voorbereid. Deze pro gramma's zullen overdag op het scherm komen het eerst op Koninginnedag. In de vroege middag wordt dan een reportage uitgezonden van het défilé paleis Soestdijk. De Televisiestichting heeft daartoe de nodige toestemming De tweede directe reportage geschiedt op 5 Mei 's middags, en wel van feest op het Binnenhof in Den Haag. Dc link-zender is dan gereed. Drie radio-reporters met Koningin mee Volgende week Dinsdag zullen drie Nederlandse radio-reporters naar Verenigde Staten vertrekken om voo Hilversumse zenders en de Wereldomroep verslag te geven van het bezoek van het Koninklijk Paar. Het zyn Herman Fel- derhof (NCRV), Paul de Waart (KRO) en Frits Thors (Wereldomroep). Zowel per vliegtuig als met behulp van korte- golfzenders zullen zij reportages naar Nederland sturen. Eind April komen zij Drie gezinnen dakloos door brand in Veenendaal Dertien personen uit drie gezinnen zyn gisternacht dakloos geworden door een uitslaande brand in de Valleistraat te Veenendaal. Het huis van de fam. Apel doorn brandde geheel af en van twee aangrenzende woningen werd het dak vernield. Mevr. Apeldoorn was ontwaakt doordat zy glasscherven hoorde vallen. Zij dacht aan inbrekers, maar toen haar man een onderzoek instelde, bleek de beneden verdieping in lichterlaaie te staan. De 14- jarige zoon van het echtpaar kon ter nauwernood worden gered en liep vër- scheidene brandwonden op. Fedde Schurer verlaat gerechtshof Fedde Schurer verlaat onder gejuich in een menigte Friezen het Leeuwar der gerechtshot waar gisteren wegens' belediging van de Heerenveense kanton rechter, naar aanleiding van de Friese eedskwestie, eenzelfde vonnis tegen hem werd geëist als de politierechter hem onlangs oplegde, n 1. twee weken waardelij-k. Schurer sprak in de rechts zaal Fries, maar zijn collega, de jour nalist P Wyber.ga, die zou getuigen, kreeg geen toestemming de eed in Fries af te leggen. Uitspraak op Maart Vijl arrestaties in Limburg Vrouwen pleegden overval op boer van 82 jaar Nieuwe huishoudster" en handlangsters bonden grijsaard op keukenstoel Eerst thans is bekend geworden, dat Zaterdagavond een man en vier vrou wen rond half- negen in de avond een roofoverval hebben gepleegd op tie alleenwonende 82-jarige landbouwer H. in het afgelegen gehucht Baak hoven bij Susteren (L.)De vijf daders werden in de nacht van Zondag op Maandag door de rijkspolitie van hun bed gelicht. Zij waren allen afkom stig uit de gemeente Echt. Naar het schynt is de man, die het stelletje vrouwen aanvoerde, goed met de gewoonten van de oude boer op de hoogte geweest. De buit bestond uit geld, schilderyen, kledingstukken, hor loges en een rijwiel, meldt de Vkrt* De overvallers gingen listig te werk. Men wist, dat de boer een huishoudster zocht en Zaterdagavond klopten twee vrouwen aan de poort van de boerderij. Een der vrouwen deed het voorkomen alsof zy bU de landbouwer in dienst wil de komen. Toen de zaak beklonken was stapten de twee vrouwen weg. De boer ontgrendelde de poort en op dat ogen- Weer Maartse buien te verwachten jyEDERLAND bevindt zich sinds gis teren in het overgangsgebied tus sen twee luchtsoorten, namelijk zachte vochtige lucht, die uit het Zui den afkomstig is, en drogere koudere lucht, die de laatste dagen langs de flank van een hogedrukgebied boven Scandinavië over het Oostzeegebied naar het Westen stroomde, schrijft het K.N.M.I. In het Zuiden van ons land was de verwarming door de zonnestraling zo groot dat plaatselijk buien tot ontwik keling kwamen, die hier en daar van onweer vergezeld gingen. Inmiddels is de algemene luchtdruk- verdeling nu aan belangrijke uiyzigin- gen onderhevig. Een nieuwe zeer diepe depressie is namelijk op het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan tot ontwikkeling gekomen. Deze depressie breidt zich tamelijk snel over de Britse eilanden uit en vormt een ernstige bedreiging voor het rustige weer van de laatste dagen. DAT adm. Sir Arthur Power, bevelheb ber der geall. vlootstrijdkrachten-in Het Kanaal en de Noordzee, vandaag v besprekingen in Vlissingen vertoefde. DAT Culemborg, geboortestad van van Riebeeck, gisteren zyn carillon 1 42 klokken heeft gekregen. DAT H. F. Reyntjens, dir. van de Vlas fabriek te Orvelte (Dr.), op 60-j. leeftyd in Groningen is overleden. DAT dc A'damse Ballast My te Velsen is begonnen met de bouw van een direc tiekeet voor de aanleg van de tunnel onder het Noordzeekanaal, daar hii voor weliswaar thans geen opdracht gegeven, maar de in 1941 verstrekte op dracht nooit is ingetrokken. DAT de politie-agent H. van D., tegen wie- wegens het vals opmaken van proces-verbaal i.v.m. een overtreding van de vogelwet in Tiel, drie maanden was geëist, door de Arnhemse rechtbank is vrijgesproken. DAT inlichtingen over beveiligings middelen voor electrisch handgereed schap worden verschaft door de electro- technisch adviseur van de Arbeidsinspec tie, Nieuwe Uitleg 24, Den Haag. DAT Vrydag aan de Coolsingel te R'dam het nieuwe gebouw van C. A. wordt geopend (65 m lang, 22 m hoog, na R'dam weer het begin van een stadscentrum krijgt. DAT tegen de 74-j. scharenslijper M. C. S. te Kerkrade, die wegens het opzeg gen van de huur een handgranaat in de huiskamer van zijn buurvrouw had ge worpen, waardoor de vrouw en twee kinderen licht werden gewond, in Maas tricht 9 mnd. is geëist. DAT de Waterman Vrijdag om 8 uur met 230 passagiers uit Zuid-Afrika aan de Lloydkade in R'dam wordt verwacht. DAT voor de bouw van 354 woningen met 12 winkels in Haarlem laagste in- schryver was de aannemer R. T. P. Jan sen uit Nieuw-Vennep met f 3.034.000 (hoogste f 4.088.000). DAT verschillende gemeenten aan de A.N.W.B. hebben toegezegd parkeer wachters te zullen inschakelen bü het schoonmaken van achterlichten en re flectoren van auto's. DAT wegens plaatsing van een inge zonden stuk, waarin dc directeur van het Haarlemse districtsconsultatiebureau werd beledigd, voor het A'damse hof te gen de 33-j. hoofdredacteur H. W. M. v. R. van de Nwe H'lemse Crt en de 38-j. politie-agent J. A. B. resp. f 400 boete f 40 boete plus 1 mnd voorw. is ge- eist (rechtbankvonnis resp. vrijspraak —1 f 75 boete plus 1 maand voorw.). DAT dr J. H. J. van Gils, thans adj.- dir., benoemd is tot dir. van het abat toir te Hilversum, daar dr T. J. van Ca- pelle als zodanig met pensioen gaat. DAT Buurmalsen en Buren (Gld.), die tot heden zonder leidngwater zaten, thans zyn aangesloten op het net van Gelder- malsen. DAT het Tweede Kamerlid De Haas (KVP) aan minister Weramers heeft ge vraagd om welke reden de vernielde brug aan de Graafseweg te Nymegen, waar door de Ned. Spoorwegen al een vergoe ding van oorlogsschade zouden hebben gekregen, nog steeds wordt vervangen door een levensgevaariyke noodbrug. DAT de Noorse generaal Hjalmar Lar- sen. voorz. van de Wereldfederalisten- beweging, op 4 April op een vergadering in Amsterdam zal spreken. DAT het hoofdbestuur van de Int. Or ganisatie van Reisbureaudirecteuren oo 24 en 25 Maart voor het eerst in Amster dam zal vergaderen. DAT de zaak tegen de oud-sergeant konstabel der Kon. Marine A. H. F. Fon- teyn, tot 2 mnd. voorw. en f 100 boete veroordeeld wegens smaadschrift tegen twee artsen die hem na de muitery op de Zeven Provinciën (in 1933) ten on rechte zouden hebben afgekeurd, door de Hoge Raad naar het Haagse Hof is verwezen. DAT in Wageningen voor de landbouw hogeschool een nieuw lab. voor de phy- siologie der dieren zal worden gebouwd, waarin eindelyk de gewenste proeven met koeien e.d. kunnen worden genomen. DAT minister Beel blijkens zyn ant woord aan het Tweede Kamerlid Scheps (PvdA) zyn oordeel over de aanklachten van de journalisten P. Eybenga en C. Sikking in de zaak-Fedde Schurer heeft opgeschort in afwachting van een even tuele strafvervolging. In de keuken werd de 82-jarige oude boer op een stoel gebonden en door de man in bedwang gehouden. De vier vrouwen haalden de hele inboedel overhoop, doorzochten kas ten en laden en grepen weg wat zij dragen konden. Hevig overstuur kwam de oude boer, die geen letsel bekomen had, enkele ogenblikken later op de dichtstbygelegen boerderij de overval vertellen. Onmiddel lijk werd de rijkspolitie van Susteren en Echt gewaarschuwd. De vyf daders werden overgebracht naar de gevangenis in Roermond. Een ruiterstandbeeldvervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Paul Koning, is gistermorgen, nadat een gedeelte van de gevel was weg gebroken op de Rapenburg naar buiten gebracht. Het beeld zal ge transporteerd worden naar de Keu kenhof in Lisse, waar dit jaar ook een aantal beeldhouwwerken ten toongesteld zal worden tussen de bloemenpracht. Dodelijk ongeval te Rijnsburg Omstreeks 12 uur is op het Katwyker- eind te Rijnsburg een tragisch ongeval gebeurd. Een groepje jongens zag een vrachtauto met een snelheid van onge veer 10 km voorbyryden. De knapen be sloten een ritje te maken en gezamenlyk probeerden zy op de wagen te klaute ren. De 7-jarige Jan van Star kwam daarbij te vallen. Een wiel van de auto ging over het hoofd van de jongen, die op slag dood was. ITTET was een belangrijk bericht, dat I onze krant dezer dagen kon „bren- I gen": het bericht over de komende Chr.- Sociale Conferentie. Nog in het komende najaar zullen velen, wie de maatschap- pelijke vragen ter harte gaan. bijeen komen tot een gezamenlijke bezinning. Bezinning .dat zal het voornaamste kenmerk worden van deze conferentie. Daarvoor is deze bijeenkomst ook ge dacht als conferentie en wordt zy nu niet opgezet als een congres. Het is nu langzamerhand wel bekend, dat over de vraag, of het een congres kon worden, zo het een en ander te doen is geweest Ook het communiqué, dat we dezer dagen publiceerden, heeft van de gerezen moeilykheden in sobere bewoor dingen iets verteld. Het lijkt ons weinig opportuun, daarop thans nog terug te komen. Daartoe is des te minder reden, omdat men elkaar blijk baar in zoverre gevonden heeft, dat er nu een conferentie (en geen congres) zal worden gehouden. Men kan zeggen- een minder resultaat Wij zouden liever wil len zeggen: op zichzelf zeker geen on- belangryk resultaat TN DIT STADIUM ook willen we niet in den brede gaan uitweiden over het verschil tussen een conferentie en een congres. Zien wy het goed. dan pleegt een congres tweeërlei doel te hebben: bezinning en getuigenis. Een conferentie ™Jg€r Wordt 2ekenmerkt door de bezin- Nu is naar onze stellige overtuiging bezinning op de maatschappelijke vra- gen al een zaak van grote betekenis, want die maatschappelijke vragen zyn r» m„?-. er^ei vorm en in aanzienlijk ge tal. Wij hebben zo het gevoel, dat ze er niet minder op zijn geworden in al die maanden, waarin binnenskamers ge handeld werd over de vraag, of het straks ïn congres moest worden dan wel niet. „,*;e YfereId onder die besprekingen niet stil gaan staan, de noden en de zor gen zyn niet opgeschort in afwachting van de uitslag der besprekingen. Wij willen niet zeggen, dat, terwijl men be raadslaagde, de wereld verging. Maar wel willen wij zeggen, dat. nu dan tot een conferentie besloten is. ook met alle beschikbare krachten aan het welslagen moet worden gewerkt. JNDERDAAD, het zou by alle gesprek over vorm en methodiek van zulk een samenspreking byna vergeten kunnen worden, dat de maatschappij er zelf ook nog is. Dat er zyn de problemen van mens en gezin, van verantwoordelijkheid gezag, van arbeid en eigendom. zyn de vragen rondom massi ficatie en industrialisatie. Dat er zyn de zorgen om en soms ook over de jeugd. Dat er zijn al die kwesties, welke sa menhangen met de verhouding van so ciale zekerheid en persoonlijke verant woordelijkheid. We stippen ze hier maar aan. Niet voor niets ligt het in de bedoeling, dat het brede veld. dat zich hier voor de belang stellende (en wie onzer zou dat niet 2yn?) uitstrekt, in drie secties zal wor den verkend, secties uiteraard, die dunkt ons nauw voeling met eikander zullen moeten houden. De eerste sectie beoogt zich te be zinnen op de betekenis van de Bybelse boodschap voor het sociale leven; de tweede zal te rade gaan over allerlei problemen, welke samenhangen met de trits: mens. massa en gemeenschap; en de derde sectie wil zich oriënteren om trent de organisatie van de maatschappij. TT EN bezinningsconferentie dus wordt het Bezinning van mensen, die weten, dat een antwoord op de maat schappelijke problemen slechts te vinden is in een gelovig buigen voor de Bijbel. Evenals aan het Chr.-Sociale Congres van 1919 zullen aan deze Chr.-Sociaie Conferentie kunnen deelnemen zij, die. Christus' Koningschap alom erkennend, bij het licht van de Heilige Schrift als Gods Woord de oplossing der maatschap pelijke vraagstukken zoeken. Deze conferentie, als gezegd, is be scheidener van doelstelling dan een con gres. Zy beoogt een gemeenschappelyke bezinning. Wij willen over het verschil tussen een conferentie en een congres niet uitweiden; wij willen het verschil al evenmin verdoezelen. Een congres be doelt behalve de bezinning ook het ge tuigenis. Maar ligt in die bereidheid tot gemeenschappelijke bezinning gelukkig ook niet reeds iets van een gemeenschap pelijk getuigenis? Het is het getuigenis van mensen, die. ziende de nood der we reld. zich op de boodschap van de Bijbel '•oor de maatschappelyke vragen, ook in vandaag, bezinnen willen. Men kan het betreuren, dat het voor dit ogenblik te hoog gemikt bleek, een congres te doen houden. Men doet. dit zo zijnde nuttiger werk. zich te verheugen over deze aangekondigde Chr.-Socia'.e Conferentie. Zy is bescheidener van doel stelling Het kon wel eens zo zijn, dat _e er des te beter om slaagde. Oplegger vloog tegen kleine auto Een losgeschoten koppeling tussen een vrachtauto en een aanhangwagen op de ryksweg AmsterdamAmersfoort onder Eemnes was er gisteren oorzaak van dat de aanhangwagen naar 'het linker weg gedeelte toeschoof en een personen- autootje volkomen vernielde. Een der inzittenden daarvan, de 44-jarige secre taris van de N.Z.H V.Mmr H. G. Witte- bol uit Amsterdam, werd gedood- De tweede, de 51-jarige A Scharroo uit Haarlem, eveneens by de NZHVM. •verkzaain, werd rwaar gewond Gisteren kwamen in Maastricht drie schilders te vallen, toen een stellage aan de Wilhekninabrug het begaf. Een van hen bleef aan de stellage hangen, de tweede kon uit het water gered worden, doch de derde, de ongeveer 50-jarige Martin, ls verdronken. Morgen meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en vroege ochtend weinig wind, plaatse- ïyk mist en op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen toe nemende bewolking met later kans op enige regen, voorna- melyk in het Westen van het land. Tot matig en aan de kust tot krach tig toenemende Zuidelyke wind. Iets lagere mlddagtemperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon «.43-18.53; maan 450— 1151. Op 25 Maart Nil.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1