Blauwe Gillette Mesjes Duits kamp onderwerp van Nederl. proefschrift IBMSIROOP El ntsmet z WOENSDAG 12 MAART 1952 Willem Ruys in het zilver Smakelijk slot van jubileumreis in kamer van vroede vaderen Negentien miliioen sigaretten en één millioen potten thee op 25 tochten (Van een onzer verslaggevers) 119 millioen sigaretten zijn op die 25 rei- rpOEN gisternacht de Willem Ruys, j ZeHe"aSuezkaPnaalgi1srSvagnSadre Willem het vlaggeschip van de Kon. Rot- Ruys ook rijker geworden, want iedere terdamse Lloyd, in de Rotterdamsef™™? haven aankwam, betekende dat het voorspoedig einde van de 25ste reis. Nadat de ruim 900 passagiers waren ontscheept, haastten enkele leden van de bemanning zich naar het raad huis, om B. en W. een grote taart aan te bieden als aandenken. Vier man hadden een flinke vracht aan dit feestgebak. Aan het hoofd van de deputatie stond de eerste restaurateur van de Willem „Ruys, de heer E. B. H. Westmeyer uit de Sneeuwbalstraat in Den Haag. De vroede vaderen waren blij verrast. Burgemeester Oud zei dat het nog nooit was voorgekomen dat een vergadering van B. en W. was gestoord voor een der gelijke aanbieding. De heren draalden niet om het mes er in te zetten. De heren die op de Wil lem Ruys de inwendige mens verzorgen, zijn wel het een en ander gewend. Van de eerste reis op 2 December 1947. tot vanmorgen, toen de laatste maaltijd werd geserveerd, hebben 45.000 passagiers met hun producten kennis gemaakt. Om (e duizelen Enorme hoeveelheden levensmiddelen zijn op die 25 uit- en thuisreizen ver bruikt: 1% millioen kilo aardappelen, 250.000 kg rundvlees, 225.000 kg verse vruchten, 140.000 kg vleeswaren, 432.000 kg verse groentenv 410.250 kg groenten in blik, 155.000 kg suiker, 350.000 kg meelEn dan de kudde van 850 os sen, 750 kalveren, 1550 lammeren, 1150 varkens, 200 wilde zwijnen en 150 reeën, die van deze eetpartijen het „haasje" zijn geworden. Een millioen potten thee en (Advert Chefarine „4" doelwonderen feiHI JEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 Te weinig oelenterrein Bouw van kazernes in het Zuiden beperkt Van de twee plannen voor de bouw van kazernecomplexen in het Zuiden van Nederland zal er één niet doorgaan. Het plan dat wel zal worden uitgevoerd om vat de voltooiing van de kazernebouw in Ossendrecht, in West-Brabant. Wat pre cies de inhoud is van het project waar van men heeft afgezien, kon men ons van bevoegde zijde nog niet meedelen. De oorzaak van de beperking van de kazernebouw in het Zuiden is dat de Tuimte voor oefenterreinen ontbreekt. De regering is van mening dat de grens tot waar men recreatiegebieden voor dit doel kan gebruiken, is bereikt. Een ge deeltelijke oplossing is nu gevonden door uitbreiding van de reeds bestaande ka- GEVAARLIJKE WEG Vervolg van pag 1 De Vertrouwenscommissie zal onge twijfeld de melkboer in het gelijk stellen, omdat zij dit geval naar juridische nor men beoordeelt en alleen vragen moet naar de rechten en plichten van leveran cier en klant. Dit nu is o.i. fout. De houding tussen deze beiden moet in gezonde samenleving worden beheerst door dat begrip, waarvoor we helaas geen Nederlands woord hebben, n.l. door de service, die de leverancier biedt aai afnemer om daardoor de positie vai eigen zaak te verstevigen. Als de „saneripg nieuwe stijl" ook door bakkers, slagers en groenteboeren wordt overge nomen. vrezen we dat dit begrip geheel zal verdwijnen bij het zakelijk verkeer aan de huisdeuren tot schade van huis vrouwen en leveranciers. Hierbij komt dan nog het bezwaar, dat de huisvrouw niet meer de vrije keuze heeft t.a.v. het te kopen product. De melkhandel kan wel beweren, dat alle melk hetzelfde is, maar dit geldt toch zeker niet voor de bijproducten als yoghurt, pap, roomboter e.d. KIJKEN we dan ten slotte naar de melkhandel zelf, dan begrijpen niet, hoe vrije ondernemers zich willen laten dwingen in het keurslijf van een organisatie als deze sanering meebrengt. Er is zelfs een plaats, waar de bezorgers iedere week een voorschot ontvangen van het centrale coöperatieve lichaam, dat de bezorging regelt. Eens in de maand volgt dan de afrekening. Een actieve en onder nemende melkhandelaar ziet zich alle kans ontnomen, zijn zaak aanzienlijk uit te breiden; hij loopt de kans door eer commissie op het matje te worden ge roepen en mag geen stap zetten buiten het paadje, dat voor hem is afgebakend. We kunnen fciet ontkomen aan de ge dachte. dat het zelfstandige ondernemer schap hier wel erg in het gedrang komt en we vrezen, dat vele handelaren dit pas zullen inzien als het te laat is. Het meeste hebben we te doen met de tegenstemmers in de melkhandel, dip door de meerder heid gedwongen worden toch deel te ne men aan dit hachelijk avontuur. We spreken dan ook de wens uit, dat handelaars en consumenten in de grote steden deze kwestie rijpelijk zullen wogen, vóórdat men ook daar de eerste stappen zet op het glibberig pad van de melksanering. Zeker zijn er wegen en middelen te vinden om de melkhandel gezond te maken, zonder dat daarbij het belang van de consument en de positie van de zelfstandige ondernemer op een dergelijke ingrijpende wijze wordt getast. Orde van Advocaten wordt erkend Weinig geestdrift in Tweede Kamer voor wetsontwerp (Van onze parlementsredacteur) Sommige wetsontwerpen moeten ee lange lijdensweg volgen, voor zü het tot behandeling in het openbaar brengen. Een voorbeeld hiervan is wel het wets ontwerp, dat de Tweede Kamer gister middag in behandeling nam, nl. de wet tot instelling van de Nederlandse orde Advocaten alsmede vaststelling regelen betreffende orde en discipline voor de advocaten en procureurs, wetsontwerp werd reeds op 3 Juli 1948 ingediend. In de loop der jaren is het herhaalde malen gewijzigd in nauw con tact tussen de regering en de vaste com missie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer. De wet beoogt aan de reeds bestaande Orde van Advocaten een publiekrechte lijk karakter te geven met verordenende bevoegdheid. Ook het bestaande tucht recht is er grotendeels in opgenomen. Veel enthousiasme was er in de kamer niet voor. Jkvr. Wttewaall van Stoet wegen achtte het „het onder de huidige omstandigheden hoogst bereikbare". De heer Verkerk (A.R.) stond er „welwil lend neutraal" tegenover. Bij de heren Burger (Arb.) en Van den Heuvel (KVP) overschaduwden de voordelen de nade- i en mr Vonk (VVD) hield een betoog de geest van: het moet dan maar. De meeste critiek kwam van de zijde van de heer Stokvis (Comm.). Hij had enige en, aan de vervulling waarvan hU vasthield; gebeurde dit niet, dan zou zijn fractie tegenstemmen. Er zijn verscheidene amendementen ingediend. Op een en ander komen wij nader terug. Vanmiddag zou minister Mulderije op de gemaakte opmerkingen antwoorden. Chr. Paedagogisch Studieblad Deze maand hoopt het Chr. Paedago gisch Studiecentrum een begin te maken met de uitgave van een maandblad onder de titel: Christelijk Paedagogisch Studie blad. Advertentie) A!s andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan totaal vier millioen gulden uitmaakt. Een paar leden van de bemanning zijn de Willem Ruys onafgebroken bleven, nl. de hoofdmacbinist, de chef het draadloze station en de chef patissier. Gezagvoerder G. H. Visser uit Wassenaar heeft 17 reizen de schepter gevoerd. (Advert entte) Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Zuid-Afrika naar Utrecht Nederland naar Johannes burg (Van een onzer verslaggevers). Voor de vierde maal zal Zuid Afrika dit jaar deelnemen aan de Jaarbeurs te Utrecht met een inzending, welke een beeld geeft van de activiteit op han dels- en industriegebied, welke thans in de Unie heerst. „Maar", zo zei ons gis teren de Zuidafrikaanse ambassadeur, kolonel P. I. Hoogenhout, „wordt het nu geen tijd dat ook Nederland deelneemt aan de grote jaarbeurs, welke te Johan nesburg gehouden wordt?" Zuid Afrika voerde in 1951 voor 5.335.000 van Ne derland in. Weliswaar is dit nog slechts de helft van de uitvoer van Zuid Afrika naar Nederland in dezelfde periode, maar de balans is voor verbetering naar deze zijde vatbaar. Aan sigaren voerde Nederland in 1951 voor 136.860 naar de Unie uit, hoewel reeds sinds 1950 een Nederlandse sigaren fabriek aldaar gevestigd is. Ook voor textielproducten is Zuid Afrika een goede afnemer. In 1951 kocht het voo, 2.306.000 van dit artikel. Terwijl Nederland uitsluitend afge werkte producten paar Zuid Afrika stuurt, ontvangt het van de Unie hoofd zakelijk grondstoffen, zoals wol, planten olie en vooral halfverwerkt goud, dat meer dan driekwart van de invc 1951 bedroeg. Wat de toekomst betreft, wees de ambassadeur op de afhankelijk heid van Zuid-Afrika ten opzichte ve zijn handelsbalans, van de buitenland: investeringen. De industrialisatie schrijdt in een geweldig tempo voort. Voor de Nederlandei-, aldus de heer Hoogenhout, is er een mogelijkheid de leemten welke er zijn, aan te vullen. Dertig landen komen op de Jaarbeurs De Voorjaaröbeurs, die op 25 Maart ii Utreaht "begint, zal meer dan ooit ee: internationaal karakter dragen. Er zul len individuele deelnemingen uit dertig landen zijn, alsmede gezamenlijke zendingen uit België, Luxemburg, Zuid- Slavië, Zwitserland, Oostenrijk, Algiers, Tunis, Zuid-Airika en (voor het een op de Utrechtse beurs) ook Canad; Bovendien exposeren twintig Westduitse firma's in het internationale paviljoen op het Vredeniburg. Recordproductie Willem Barendsz De Willem Barendsz heeft dit seizoen een recordproductie gehaald sinds in 1946 de vangst begon, nl. van 110.300 barrels (18.383 ton) traan en spermolie tegen 103.560 barrels (17.260 ton) in het vorige seizoen, en 108.878 barrels (18.146 ton) in 1948-'49. Deze recordproductii 93.000 barrels (15.500 ton) traan en 17.300 barrels (2883 ton) spermolie. Het seizoen heeft ditmaal slechts 64 dagen geduurd tegen 78 dagen in 1950-'51 en 101 dagen in 1948-'49. Zoals bekend is de traan kocht aan de Nederlandse regering voor f 1255,50 per ton, tegen f 1223,50 vorige seizoen. Ook van de spermolie zijn inmiddels enkele honderden tons verkocht tegen zeer bevredigende prijs. De W. Barendsz wordt midden April van haar zesde expeditie naar de Zuidpool- ateren terugverwacht. De 38-jarige wachtmeester le klasse der rijkspolitie te water, E. L. uit Zwolle, die declaraties zou hebben vervalst, is overeenkomstig het rechtbankvonnis (Advertentie). I Winst gemaakt tegen nieuwste vijandhet zout Zeshonderd hectaren zeilwater Blue Gillette f. 0.75 per 5 Samen naar de overwinning Dat kan alleen alt zij zich beiden tot bet uiterste geven en perfect samenwerken. Voor het scheren moet er ook een volkomen harmonie bestaan n.l. tossen scheerapparaat en mesje. Dat ia bij Gillette altijd het geval en daardoor is Gillette beroemd geworden. Gebruik daarom in Uw Gillette apparaat nitslniteod Gillette mesjes. 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZU BEHOREN BIJ ELKAAR Een goeie morgen" begint met Gillette.' STREEKPLAN BRIELSE MAAS Provinciale Staten hebben gisteren in ee ting het Streekplan 1 steld. Dat betekent dat het binnenmeer, twee jaar geleden ontstaan door de af damming van deze zeearm, alsmede de overstroken daarlangs, bestemd zijn tot recreatiegebied voor de Maassteden en het Westland. Wij hebben dit te danken aan onze strijd tegen Hollands nieuwste vijand: het zout, dat langs allerlei wegen binnendringt en land- en tuinbouw bedreigt. Daarom van Zuid-Holland heeft men de Brielse Maas afgedamd buitengewone zit-] werd het zilte water daar omgevormd tot •ielse Maas vastge- een zoetwatervlakte. Tevens is duizend ha land vloedvrij ge maakt. Een en ander betekent een winst van duizend ha voor land- en tuinbouw, plus een pracht zeihvater, 600 ha groot. De kaart geeft het streekplan aan. Het voorziet in de beplanting van een sn oeverstrook en in de mogelijkheid oi enkele plaatsen kernen te vormen familiepensions, jachthavens, speeltuinen enzovoort. Hinderwet krijgt een „nieuw jasje" Meer overgelaten aan regeling bij alg. maatregel van bestuur (Van onze parlementsredacteur) De huidige hinderwet, die het oprich ten van inrichtingen, die naar buiten ge vaar, schade of hinder veroorzaken aan een vergunning bindt, is al van het jaar 1875. De voortschrijdende techniek heeft het nodig gemaakt, deze wet aan de zo langzamerhand nieuw gegroeide verhou dingen aan te passen. Daarom kwam de regering een poosje geleden met een ge heel nieuw wetsontwerp, dat echter ge baseerd was op de ervaringen, in net verleden opgedaan. In de practijk zal er daarom niet zoveel wijzigen. Eigenlijk is de oude wet alleen maar in een nieuw jasje gestoken. Wel wordt nu vrij veel overgelaten aan regeling bij algemene maatregel van bestuur, maar dat is te recht gedaan, om de industriële en tech nische ontwikkeling te kunnen bijbenen. Het was dan ook geen wonder, dat dé Tweede Kamer gistermiddag niét lang nodig heeft gehad, om de wet aan te nemen. De heren Van Thiel (KVP) cn Ritmeester (WD) waren er alleen een beetje beducht voor, dat van de oude koers toch nog wel in belangrijke mate afgeweken zou kunnen worden, maar staatssecretaris Van Rhijn gaf hun de verzekering, dat dit helemaal niet in de bedoeling lag. De heer Beernink (CH) boekte een succes, doordat de staatsse cretaris diens suggestie overnam, de ter mijn, binnen welke aan belanghebbenden afschrift van een aanvraag om ver gunning moet worden toegezonden, te verlengen van een week tot veertien dagen. Goed vlagvertoon van dé Reddingmij in Kurhaus Heel Scheveningen scheen zich gister avond te hebben opgemaakt ter bijwo ning van de tweede grote propaganda- bijeenkomst der Kon. Noord-Zuid Hol- landsche Reddingmij, in het Kurhaus. De plaatselijke afdeling is goed voor de dag gekomen en het geheel was een flink stuk propaganda voor het reddingswerk. Een korte inleiding werd gesproken door de heer Eschauzier, namens het bestuur, waarna de directeur van de Reddingmij, de heer Th. de Booy. zich speciaal tot de heer A. Zandbergen, de initiatiefnemer van dergelijke propaganda-avonden richt te. Van de vertoonde films was ,,'t Schot te boord" wel de meest opmerkelijke. Verder werd een rolprent over het red- dingwerk, een kleurenfilm over de ha ringvangst en de bedrijfsfilm „De won derbaarlijke visvangst" vertoond. Na de pauze voerde de Chr. Toneelvereniging „De Vuurbaak" het toneelstuk „Novem berstorm" op. Voor dit speciale publiek viel de opvoering van het typische vis sersstuk bijzonder in de smaak. Door een vrachtauto werd het vijf jarig zoontje van de fam. Zwiers uit Steenbergen (Dr.) voor de ouderlijke woning met zijn autoped overreden en gedood. ff aar 't Vreemdelingenlegioen Twee Limburgse broers worden vermist Twee Limburgers gingen vorige week per fiets naar België, doch keerden, tot nu toe niet terug. De Nederlandse en Belgische politie trachten de manneh op te sporen. Het zijn de gebroeders Jaco bus Smeets (uit Moorveld-Geulle (26 jaar oud, géhiuiwd, vader van drie kin deren, mijnwerker bij Luik) en Josef Smeets uit Haanrade (21 jaar, onge huwd). De jongste zou de laatste tijd herhaaldelijk hebben gesproken van zijn plannen om naar het Vreemdelingenle gioen in Noord-Afrika te vertrekken. Advertentie DE LUCIFER: Er worden veel Amerikaanse toeristen verwacht DE ROXY: Zij zullen zich hier best thuis voelen met ROXY. De gaskamers der nazi's „Gedenksteen voor hen die mij dierbaar waren en in Auschwitz zijn omgekomen" VANDAAG is de heer E. A. Cohen, geboren te Groningen, in Utrecht gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, dat tot titel draagt; Het Duitse concentratiekamp. Deze dissertatie vermeldt, dat ze is „een gedenksteen voor hen, die mij dierbaar waren en in Ausch witz zijn omgekomen". In het voorwoord doet de heer Cohen uitkomen, dat in de gaskamers van nazi-Duitsland zijn omgebracht zijn ouders, zijn vrouw, haar ouders, zijn zoontje Ronnie en zijn zuster. riften uit het „es" niet verdringt, beheerst. De plechtigheid De schrijver heeft getracht een psycho logische verklaring te geven van het ge drag der gevangenen en van de S.S. de Duitse concentratiekampen. Hjj zet uiteen, dat de concentratiekampen eer. •ezenlyk deel van de nationaal-socialis- Hij besteedt veel aandacht aan hel calorieëntekort van de verstrekte voe ding, aan verschillende ziekten en vooral de chronische ondervoeding, oir daarna verschillende medische experi menten te behandelen. Vooral deze demonstreren duidelijk de uitwassen het nationaal-socialisme. Hetzelfde geldt voor de medisch-anthropologische onder zoekingen betreffende de Joden en de euthanasie. Vervolgens geeft de promovendus in zijn 250 bladzijden tellende dissertatie eer analyse van de psychologie van de ge vangene. gebaseerd op de theorie var Freud. Opmerkelijk noemt hij daarin het ontbreken van haatgevoelens jegens de S.S. in de kampmentaliteit. SS misdadig In het hoofdstuk „De psychologie de S.S." tracht de schrijver te verklaren, •om juist het bloed in Hitiers rassen theorie een dergelijke overheersende plaats kreeg. Hij schrijft dit toe aan het feit, dat Hitier neurotisch en dus tot op zekere hoogte infantiel was. Z.i. kunnen de S.S.'ers tot de gewone misdadigers ge rekend worden. Zij bezaten een crimineel „Über-ich" en de S.S. was een misdadige organisatie. Dat het „Über-ich" van de Duitsers een andere inhoud heeft dan b.v. dat van de Nederlanders is naar inzicht van de schrijver het gevolg de autoritaire opvoeding die de Duitsers krijgen: De wreedheden, door de kamp- S.S. begaan, worden verklaard met be hulp van de aggressiedrift van Freud. Hij meent de wreedheden niet te kunnen verklaren door aan te nemen, dat de kamp-S.S.'ers sadisten waren. Uitvoerig wordt de persoon van Hoess beschreven, die 3Yz jaar lang commandant van Auschwitz was, welke tijd minstens 2% millioen mensen vergast werden en er nog een half millioen gevangenerf stier ven. Hij werd in 1947 in Polen ter dood veroordeeld. Het zwaartepunt van zijn gedrag ligt volgens de heer Cohen hierin, dat hij „slechts zijn plicht deed". Conclusies De schrijver komt tot de volgende con. clusies: L Het lichamelijk en geestelijk aan- passings- en uithoudingsvermogen va is veel groter, dan men zou wachten. Het „Übcr-ich" is geen onverander lijke grootheid. De Duitsers zijn niet qua erfelijkheid of aanleg tot het begaan en het tolereren van wreedheden voorbe schikt, maar de opvoeding vormt hierbij ?n zeer belangrijke factor. 3. De hongerdrift is de meest vitale drift. Het minder frequent voorkomen neuroses in engere zin en van psy chosomatische ziekten in de concentratie kampen dan in de normale maatschappij kan verklaard worden aan de hand van enkele psycho-analytische beschouwin gen. Het essentiële hiervan is, dat het Het lied der aetheraolven gelconcert 9 10.35 „Ik DONDERDAG 14 MAART 1952 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws VPRO: 750 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8 45 Vocaal dubbelkwartet 9.00 Morgenwijding 9.15 - "5 Voor de hulsvrouw 9.35 Gi rt, ik weet wat U niet w kleuters 11.00 Gewir. muziek X> Orgel 12.25 In 't spionnetje 12.33 Gram. 10 Financieel overzicht 1.00 Nieuws 1.15 dedelingen of gram. 1.20 HawaUanmuziel S U kunt het geloven of niet 2.00 Reis- Irukken van Canada 2.15 Gram. 2.45 Lief hebberijen ln Australië, causerie 2.35 Sopraan piano 3.00 Voor de zieken 4.00 Van vlei vijf 5.00 Voor de jeugd 3.30 Belangstelling r eenzamen, causerie 5.40 Gram. 550 Re- ingsuitzetiding: Relntje de Vos bij de To- 5 6.00 Nieuws 6.15 Sportproblemen 6.30 Cultuur 8.00 ouw in gezin, maatschappij 8.15 Gram. 8 20 Concertge bouworkest en solisten 9 25 Om de zegen dei :ee, klankbeeld 9.55 Dit is mijn lievelings een beul", „Dat mag je niet zeggen... hij heeft ons be- Op de brug over de Maas bleef Toos plotseling handeld zoals hij zelf behandeld is, maar zijn stilstaan, zij greep Willem bij de i „Zeg dat niet", smeekte Toos, „luister eerst hart is goed. hoe hij zo geworden is. Zijn vader en moeder Weer wilde Willem driftig uitvallen, heeft hij niet gekend, als wees u" u" A" hij bij een hij zijn meisje in de ogen zag voer smekend vroeg zij: „Je bent toch niet ir toen kwaad omdat ik schrok toen je van trouwen grote sprak? Ik wil wel, maar er is zo veel dat over- tante in huis, die hem bij elke gelegenheid ver- vertedering in zijn ziel, en hij slikte de boze wogen moet worden. Wat is mijn moeder zonder telde dat elke boterham welke hij op at een wel- woorden welke hem op de tong lagen weer in. mijen de jongensen vader? Moeten die daad was waaraan zij de hemel verdiende. Als In een associatie van gedachten zag hij de in vervuiling omkomen omdat ik zo laf ben om heel klein knechtje kwam hij bij een schipper, hond die de hand likt welke hem slaat en zijn te vluchten van de plaats waar ik nodig ben?" die hem met vloeken en droog brood op de be- vertedering groeide uit tot bewondering voor de nen hield. Hij leefde in zijn jeugd als een oude karakteradel, welke zijn meisje hem openbaarde. man, geen cent gaf hij uit aan enig genoegen. Alles wat hij verdiende bracht hij naar het vooronder, waar hij in een sigarenkistje de schat bewaarde die hem vrij zou maken van de altijd jagende schipper. Hij ploeterde om later op een eigen schip te kunnen varen. Op zijn vier en twintigste jaar kocht hij de Eben Haezer, maar een zware hypotheek kreeg hij met het schip. Hij bleef ploeteren, want zo lang het schip niet vrij zijn eigendom was voelde hij zich dienstbaar. Hij voer dag en nacht en de spanning waarin hij altijd heeft moeten leven is te veel voor hem geweest, bij tijden zijn de zenuwen hem de baas en dan weet hij niet wat hij doet. Begrijp je nu, Willem, waarom ik niet hebben toch de dochter gebleven was die voor haar vader y^eventig maal zevenmaal C. BAARDMAN kan dat de wereld kwaad van hem spreekt?" „Ik begrijp dat jij een hondenleven bebt", antwoordde Willem. opkwam, waar beschuldigingen en bittere verwij ten verwacht konden worden. Zou dat de geheimzinnige verbondenheid Vluchten... „Is het dan geen vlucht als wij na een verke ring van een paar dagen gaan trouwen? Ieder een zal het zo zien en zeggen: „Die meid van de Jong nam de benen zo gauw ze de kans kreeg. En ze zullen er achter zeggen: „Geen wonder met zó'n vader." Driftig stampte zij met haar voet op het brugdek en hartstochtelijk Vervolgde zij: „Ik wil niet dat er zo over mijn vader ge sproken wordt... begrijp het goed... dat wil ik niet... jij zou ook voor de eer van je vader op komen." „Ja maar mijn vader..." zei Willem. ..Zwijg... ik weet dat jouw vader een goed man was en een vroom man... mijn vader is ook goed, al zie jij dat niet." Snikkend verborg zij het hoofd in zijn jas; hij voelde het schokken van haar lichaam aan zijn borst en hij sprak tere en vertroostende woor- haar oor. Een tijdlang stonden zij we- „Gemakkelijk heb ik het niet", stemde Toos het bloed zijn, waarover Adriaan met zoveel reldvergeten in de lichte schemer van de toe. „Maar ik zal er een eind aan maken." „Hoe zou dat kunnen?" „We gaan trouwen... zo gauw mogelijk." „Trouwen... nu al", vroeg Toos niet of er afkeer dan wel schrik in haar stem ogen, er rilde. stonden. „Wil je niet", vroeg hij geërgerd. „Ik weet het niet... 't is zo plotseling, cal vader zeggen?" „Altijd je vader", viel Willem uit, misselijk van hem... de kinderbeul." overtuiging wist te praten? Hij stelde zich deze vraag, doch naar een antwoord zocht hij niet, want een groot licht bloeide voor hem open. De- K ze vrouw, dit meisje, was de liefde van de beste den eikaars adem en zij zagen de een de ander Wil'lém wist onder dé mannen waard. Klein werd hij in eigen belangrijker dan de loop van zon en maan vond. Onder hun voeten was zilverblank het water van de Maas en boven hun hoofden rees de maan in haar durende glans, maar zij proef- zoveel mannen die boven hem water. De scheiding der gedachten was voor hen opgeheven, en de kloppingen van hun harten vloc'den ineen tot een symphonie van niet uit te spreken geluk. De felle koplichten van een auto „Laat ons gaan", zei hij opstaande. »n wat Zwijgend liepen zij de weg terug en zij haddc geen oog voor de schoonheid van hun omgeving, besproeiden hun gestalten en zij keerden 'k ben want hun harten lagen zwaar in hen vanwege de tot de bewustwording van tijd en plaats. overwegingen hunner gedachten. (Wordt vervolgd) melodie, enquête 10 25 Dansmuziek 11.00 Nieuws 11.15 Sportactuallteiten 11.30—12.00 G ramofoon m u z lek HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 715 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender 8.00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gram. 9 00 Voor de huisvrouw 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Moi KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 1150 Als de Ziele luistert, causerie 12 03 Grai 12.33 Pianoduo 12 55 Zonnewijzer 1.00 Nieui cn katholiek nieuws 1.20 Gram. 1.35 Alt orgel. NCRV: 2 00 Promenadeorkest en solis- -ouw 3.15 CeUo-n zing 4.30 StrJjkkw jeugd 5.30 Voor de kleuters s progr. 6.00 Nieuws 6.15 Gemengd Op de stelling 6.50 Gram. 7.05 Le- itwoord 7.20 Vocaal enseml rant 8 00 Nieuws en weerbe meerd progr. (Om 9 00 Far smpetl'Ue) ram. 10.45 i SOS-be- Avondoverdcnklng 11.00 Nieuw richten 11.15—12.00 Gramofoon. ENGELAND BBC HOME SERVICE 330 12.00 Schoolradio 1.00 Intermezzo 1.05 Voor de landbouwers 1 30 Voor de Weeiberichten 2 00 Nieuws 2 10 2.20 Filmprogramma 3 00 Sch< Hoorspel 4 40 BBC Midland Light Orchestra 5.45 Causerie 6.00 Vo< Weerberichten 7.00 Nie Voor de landbouwers ziek 8 00 Gevar. prog. 8.30 Strijkkwartet 9.30 overzicht 11.45 Parlem entsoverzicht 12.00— 0,03 Nieuws. ENGELAND BBC LIGHT PR. 1500 en 247 m 12.00 Mrs Dale's Dagboek 12.15 Orkestconc. 12 45 Voordracht 1.00 Parlemcntsoverzleht 1.15 Lichte muziek 1.45 Phllharm orkest 2.45 Vo de kinderen 3.00 Voor de vrouw 4.00 Rhythi muziek 4.30 Voor de soldaten 4.45 Aeeordeon- i. 15 Mrs Dale's Dagboek 5.30 Cause- ifrom the rié 5.45 Variété past" 6.30 Militair 7.45 Hoorspel 8.00 3.25 Sport 8.30 C ■kest 7.15 Lichte fieuws én radiojournaa programma 9.00 Boek muziek 11.00 Ni< Dansmuziek 12.00 Voordracht 0.15 Gramo- foonmuziek 0.56—1.00 Nieuws. FRANKRIJK NAT. PROGR. 347 en 249 m 12.30 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1120 Omroep orkest 2.00 Nieuws 2.05 Vioolrecital 2.25 Hoor spel 5 10 Orgelconcert 555 Gram. 6.30 Ameri kaanse uitzending 7.00 Lichte muziek 8 00 Nationaal orkest en solisten 10.00 Hoorspel 11.15 Zangrecital 11.30 Gram. 11.45—12.00 5 Actualiteiten 11.20 14 m.: 11 45 Gram. 12.30 Weerberichten 12.34 oor de landbouwers 12.42 Gram. 1250 Koer- m 1255 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Piano en mg 1.45 Gram. 2.00 Engelse les 2.15 Gram. 30 Franse les 250 Gram. 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.15 Voor de kinderen 6.15 Omroep koor 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws en Gram. 7.40 Causerie 7.50 Klankbeeld 8.20 Verzoekprógrarnma 9.00 Voor Cello en piano 00 Nh 1055—11.00 Nieuws 12 05 Omroeporkest 1. 00 en 3.00 Gi .30 Gram. 7.00 Oi 800 Hoorspel 10.00 Nieuws 1.1 5.00 Nieuws 5.15 Dansrr :porke»t 7.45 Nieuw s 10.10 Gram. 10.50 De Utrechtse senaatskamer was gis termiddag meer dan vol bij de promo- tiepleohtigheid. Prof. dr H. C. Ruemke, de promotor zei dat de heer Cohen met ongehoorde kradht aan zijn dissertatie 'heeft gewerkt. Het proefschrift werd: geheel naar eigen wens geschreven era is als zodanig uniek, vooral ook omdat ze berust op de eigen ervaringen. Toch is de dissertatie niet subjectief gewor den, want op bewonderenswaardige wijze is het gelukt waarlijk objectief wetenschappelijk tot deze dissertatie te komen. Een bijzondere moeilijkheid was dat de promovendus (die arts in Arn hem is) noch psj'choloog noch psyoho- patholoog is. Op een vraag van prof. dr W. G. Sillevis Smitt antwoordde de heer Cohen, dat hij de schuldvraag niet heeft durven aanroeren. Want kan men wel een heel volk schuldig stel len? Ons wraakgevoel zou dat zeker gaarne doen, maar dat durf ik toch niet voor mijn rekening nemen aldus de heer Cohen. (Advertentie) BB'Lv'L'.'Jrv mond en ^Ueel//^ Beroepingswerk Ncd. Herv. Kerk Beroepen: door de Provinciale Kerk vergadering van Overijssel, voor bijzon dere werkzaamheden, ds J. C. van Eizen- ga te Zwolle. Aangenomen: naar Tzummarum (bijzondere werkzaamheden) cand. W. A. Z. Tieman te Utrecht. Geref. Kerken Beroepen: te Fijnaart cand. K. A. Firet te Bergambacht; te Woubrugge cand. G. ter Steege te Den Haag; te Ab coude cand. S. A. Boonstra te Groningen. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Culemborg cand. E. Venema te Leeuwarden. De grootste afdeling van de Ned. Luth. Jeugdbond, de Lutherse jeugdorganisatie De Wartburg te Amsterdam (1200 leden), be staat od 22 Maart dertig jaar. Sedert bijna tijd is J. B. Oostei i vacantieleergang c te Den Haag. Idem (K) mejj. V. te Manger Cats te Leiden en de heer H. Bakker te Rotterdam: doet. ex. geologie de heer Ch. C. M. Gutjahr te Leidei de heer E. J. de T Haag: doet. GRONINGEN. 11 Maart. Geslaagd: kerke- Advertentie) „Als 't Patria biscuit is, zeg ik geen nee.... Kind, wat 'n keus!" kOöi Vuurmonden van 8000 kg Weer 48 houwitsers uit Amerika aangekomen Met de 48 Amerikaanse houwitsers van 155 mm, elk met hun verplaatsbare onderstel bijna achtduizend kilogram zwaar, is de Westerdam dezer dagen in Rotterdam binnengelopen. Er werd reeds met de ontscheping begonnen. De draagwijdte van de houwitsers is 11 12 km de granaten, die zij af schieten, wegen ruim 40 kilo. In totaal bezit Nederland nu 54 van deze vuur monden, voldoende voor de uitrusting drie artillerie-eenheden. Bovendien worden in de komende weken nog stuks dertien-tons tractoren verwacht >r het trekken van de houwitsers. Reeds eerder hebben onze strijdkrachten 11.000 granaten en 15.000 rookgrana- ten voor deze wapens ontv mgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2