Jlieume gei hscfftGTouranl Eenparig oordeel der Chr. ethiek Churchill en zijn manen geven stimulans om harder en langer te werken Tal van invoerbeperkingen, die ook ten dele de Ned. belangen treffen Gevaarlijke weg Wist U WOENSDAG 12 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. Hoofdred.: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tanloasticl| ft gfjfblmo «nyn hert In Itgljensport* Twee en dertigste Jaargang No 9378 Engeland veilegt het accent ENGELAND heeft het zwaartepunt verlegd van versobering naar stimulans. Financiële deskundigen zijn het er over eens, dat Chur- chills kabinet hiermede het patroon volgt, dat iedere econoom nodig acht. Wel zal Engeland nog moeten versoberen, maar dat is niet langer het belangrijkste. Het besluit, om het disconto van 2% pet tot 4 pet te verhogen, is van groot belang, daar het ten doel heeft, de inflatie te be teugelen door het leven duurder te maken. Dit bevordert de exportcam pagne en houdt de werkgelegenheid op peil. Verder zullen buitenlanders wellicht aangemoedigd worden, geld aan Engeland te lenen en dat zou thans zeer goed van pas komen. De grote stijging vormde voor de City een verrassing. Men verwachtte wel een verhoging, maar de meeste financiers hadden gedacht, dat niet verder gegaan zou worden dan 3 pet. Minister Butler (Financiën), die de be-| Het is onmogelijk om op het ogenblik groting in het Lagerhuis indiende, kon- te zeggen hoeveel de prijsverhogingen de digde aan, dat de Britse invoer opnieuw gewone Engelsman zullen kosten. Deze met 100 millioen pond sterling (een mil- extra kosten komen gemiddeld neei liard gulden) per jaar zal worden ver-1 iets meer dan een gulden per hoofd, minderd om een einde te maken aan de Butler kondigde tevens veranderingen alarmerende afvloeiing van de goud- aan in de inkomstenbelasting, om reserves. Hierdoor is het totaal aan be- Britse volk aan te moedigen harder snoeiingen op de invoer op 600 millioen langer te werken en dus meer te pond gebracht. dienen Butlers begroting is de hoogste, die ooit i De belangrijkste posten van de begro- in vredestijd in Engeland werd ingediend. 1 ting zijn: defensie 1,5 milliard pond (15 Zij bedraagt 4,2 milliard pond (42 milliard milliard gulden), nationale gezondheids gulden). De minister kondigde nieuwi 1 lastingen aan: 30 pet op overwinst e.. benzine. De subsidies op de levensmid delen, die vorig jaar 410 millioen pond bedroegen, worden beknot tot 250 mil lioen. Dit betekent dat de kleinhandels prijzen voor vele artikelen omhoog gaan. Zo zullen brood, vlees en melk belang rijk duurder worden. Van de 160 millioen pond, die er op de subsidies worden be spaard, gebruikt Butler er 80 millioen om verlichting te brengen voor grote gezin nen en gepensionneerden. De andere helft en de 100 millioen pond van de surplus- winstbelasting is bestemd voor de ver mindering der belastingen op de lage in komens. Ook de handelsondernemingen zullen enige verlichting krijgen. De makelijkheidsbelasting op kaartjes voetbalwedstrijden e.d. wordt verhoogd. De minister zei niet, in welke mate, leen maar een beetje meer" dienst 393 millioen pond, onderwijs 259 millioen pond en andere sociale diensten 819 millioen pond. Invoerbeperkingen Het Britse ministerie van Handel heeft »n lijst gepubliceerd van goederen, welke iet meer met blancovergunningen mogen worden ingevoerd. Voor elke zending zal afzonderlijke vergunning moeten vragen. Indonesië behoort tot de zwaarst getroffen landen. De beperkingen omvat- textiel, stoffen en manufacturen, kurk-artikelen, gelatine, herenmode- artikelen, ijzerwaren, spiegelglas, zooi- leder, kalenders en dagboeken, litofoon, ner en kurk, niet gerantsoeneer de kaas. ham, augurken op sap, haring- blik, moutextract, rozijnen (French Imperial), zuurkool en met azijn verduurzaamde groenten, bloembollen, bloemzaden, electrotechnische artikelen, electrisch verwarmde dekens en kussens, koffiepercolatoren, kooktoestel- len, drink mixers, ventilatoren, vloer- wrijvers, gasaanstekers, kappersinstalla- hand- en zaklantaarns, strijkbouten, wasmachines, wringers, ketels, lampen, scheerapparaten, broodroosters en zuigers, hardhout, tegels, stenen en dak pannen. terpentijn, linnen draad en garen, oliegoed, spelden, hoedenpennen en vei ligheidsspelden, spijkers, manchetknopen, knopen (geen ritssluitingen), maaimachi- nes, watten en chirurgische verbandmid delen, sigarettenaanstekers en kokers. De Engelse benzinestations werden gisteravond letterlijk bestormd door automobilisten, die nog van de oude benzineprijs wilden profiteren. Kort nadat minister Butler 's middags in het Lagerhuis bekend had gemaakt, dat de belasting verhoogd zou wor den, begonnen drommen autobezitters met blikken en vaten een stormloop op de pompen. „We hebben de gehele avond zonder rusten gewerkt," merkte de chef van een der stations op. In de vooravond verschenen hier en daar al bordjes met het woord „Uitver- In het Lagerhuis was 's middags een algemeen gejuich opgegaan, toen de minister plechtig aankondigde: „Er zal geen prijsverhoging toegepast worden voor tabak en sterke drank." Millioe- nen Britten waren daar bang voor ge- De rede van Butler duurde precies een uur en 49 minuten. Het schijnt de kortste rede te zijn die in de afge lopen jaren is uitgesproken. Attlee, de socialistische oppositieleider, had slechts 52 woorden te zeggen. Hij ver klaarde, dat er goede, slechte en on belangrijke dingen in de begroting voorkomen. Ook de Hertog van Edinburgh be vond zich in het overvolle Lagerhuis. Dit is reeds de tweede maal, dat de prins-gemaal in korte tijd blijk geeft van zijn belangstelling voor regerings zaken. Zoals men weet, kan de Hertog niet deelnemen aan het politieke leven. De Koningin kan echter altijd de visie van haar echtgenoot naar. voren brengen. By de veehouder J. Hofstede in Wateringen heeft een schaap vier lammeren ter wereld gebracht en daarmee is dit dier in zes jaar moeder geworden van 22 kinderen. Het trotse schaap met de babies, die de troetelkinderen van de jeugd zijn geworden. Gezin van 19 personen gaat naai Canada Als de bepalingen tegen mond- en klauwzeer geen uitstel veroorzaken, emigreet volgende maand het uit 19 per sonen bestaande gezin van J. Griffioen uit Maartensdijk-Tuindorp naar Canada. De heer Griffjoen, een 45-jarige veehan delaar, heeft de bedoeling samen met zijn 17 kinderen het bedrijf in Vancou ver voort te zetten. De oudste, een 21- jarige dochter stapt, voordat de boot op 16 April vertrekt, nog in het huwelijks bootje. De schoonzoon gaat ook mee naar Na de staatsgreep in Cuba Van kappersbediende tot president Felle critiek van prol. Gerretson Nederland vervallen tot een overbevolkte boerderij „We moeten in het conflict tussen Oost en West geen iol wensen te spelen" /~\P EEN SCHERPE TOON heeft prof. Gerretson (c.h.) gisteren bij de v-/ behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Eerste Kamer „de liquidatie van het Koninkrijk" gehekeld. Uit de rij der mach tige rijken zijn we teruggevallen tot een zevende rangsstaatje, tot een overbevolkte boerderij aan de Noordzee, verklaarde hij. Nationaal ver nederd, moreel ontredderd en financieel geruïneerd staat Nederland een zaam en ongeacht, zonder toekomst, in een wereld die slechts door belang en macht wordt beheerst. .JSnijcU het mes goed, mijnheer?" trekkingen met Indonesië. Het ogenblik is gunstig, zei hij, omdat de voormalige minister van Justitie (mr Van Maarse- veen) is heengegaan, „aan wie de genade is verleend dat hij de ruïne van zijn levenswerk niet heeft behoeven te aan schouwen." Deze opmerking wekte in de Kamer en bij minister Stikker grote ver ontwaardiging. De heer Gerretson gaf daarna een uit voerige uiteenzetting over de achtergron den van de politiële acties, zoals hij ze als historicus zag. Overstappend naar het heden zei hij: Ons land moet geen rol wensen te spelen in het conflict tussen Oost en West. Bescheidenheid past ons, geen „politieke vliegpartijtjes" met grote delegaties en „een kleine selecte harem", zoals prof. Gerretson de Ne derlandse vertegenwoordiging op de Japanse vredesconferentie in San Francisco meende te kunnen om schrijven. „De minister had kunnen volstaan met een rubberstempel van zijn handtekening te zenden," zei spr. Uit de studeerkamer" Bij het begin van de vergadering had prof. Beaufort (k.v.p.) reeds een krach tige tegenspraak laten horen tegen een volgens hem volkomen onware bewering van enige leden in het voorlopig verslag, waarin over het Koninkrijk ongeveer het zelfde werd gezegd als prof. Gerretson thans in het openbaar verklaarde. „Deze defaitistische uitlatingen zijn afkomstig van iemand wiens mening niet in het con tact met de werkelijkheid, maar in de onvruchtbare afzondering van de studeer- I kamer is gevormd," aldus prof. Beaufort. I De door de regering gevolgde Rijn- j vaartpolitiek had bij prof. Anema (a.r.) i een gevoel van bezorgdheid en ongerust heid achtergelaten. Hij vroeg de regering om bij de toekomstige internationale on derhandelingen het vrijheidsbeginsel van de akte van Mannheim te handhavén. De heer Wendelaar (v.v.d.) meen de het ondemocratisch en ongewenst dat de minister van Buitenlandse Zaken zich om zijn ambt naar be^ eigen zak moet getroosten. Prof. Schermerhorn (p.v.d.a.) vroeg of wel goede gronden zijn voor optimisme omtrent het slagen van de economische met België en Luxemburg. En of de procedure die men heeft gevolgd niet 's vastgelopen. Een pleidooi voor samen- verking tussen Oost en West werd ge houden door de heer Schalker (comm.). De heer Van Tilburg (p.v.d.a.) kantte zich tegen de manier waarop België, zon der met Nederland overleg te hebben gepleegd, weer het kosteloos slepen Antwerpen naar Dordrecht heeft inge voerd en opnieuw Rijnvaartpremies heeft ingesteld. Hij verlangde van de minister de toezegging dat hierover spoedig leg wordt gepleegd met de havenbesturen het bedrijfsleven. De vergadering werd vanmorgen half elf hervat. Geslaagde proel van Genie: Bailybrug gebouwd over Hollandse Ijssel Stterk genoeg om tanks van 37 ton te dragen Een colonne van 240 militaire voertui gen, waaronder Shermantanks van 37 ton, trok gistermiddag over de Bailybrug die door de Genie tussen Nieuwerkerk Ouderkerk over de Hollandse IJssel gelegd. Her bleek dat de 210 meter lange brug. rustend op pontons en opgebouwd uit 700 ton: materiaal, de proef glansrijk kon doorstaan. Daarmee was de brug- oefening Sirius, die enkele dagen heeft geduurd, een succes geworden. De Genie had voor deze oefening waarbij 350 leerlingen van de officiers- kaderscholen hun theoretische kennis in de praktijk moesten brengen, een drassigste terreinen van ons land uitge zocht. Als wegdek door het weiland wer den stalen ringplaten en rietmatten ge bruikt. Bovendien moesten behalve de grote brug ook nog twee kleinere brug gen worden geslagen. Een Rode-Kruis wagen gleed van de dijk. maar verdere ongelukken deden zich niet voor. Het middengedeelte van de brug werd, cm de scheepvaart niet onnodig te strem men, dadelijk weer vrijgemaakt. Gecompliceerde botsing op weg DordtMoerdijk Gisteravond had op de weg Dordrecht Moerdijk een gecompliceerde botsing plaats, tengevolge waarvan de heer G. L. Goedhart uit Den Haag en een zekere heer De Bree werden gewond. Een uit de richting Dordrecht komende personen auto, bestuurd door de heer G., botste tegen een vrachtauto, die in tegenoverge stelde richting reed. vrachtauto, die bestuurd werd door de Door onverklaarbare oorzaak werd de heer De Mooy uit Rijnsburg van achteren gegrepen door de personenwagen. De laatste werd geheel vernield, terwijl de bestuurder met enkele verwondingen het ziekenhuis te Dordrecht werd opge- Een achter de vrachtauto rijdende motorfiets, die niet snel genoeg kon stop pen, vloog tegen de vrachtauto op. Alleen de düo-passagier werd hierbij gewond en eveneen? naar het ziekenhuis overgebracht. De vrachtauto, die geladen was met appelen, verloor bij deze botsing bijna de gehele lading. Een voorbij komend militair transport stopte. De militairen verzamelden de ap pels en zorgden voor verder transport. De beide gewonden werden naar hun woonplaats overgebracht. Chauiteur bemerkte niets Vrachtwagen ramde drie auto's en cafépui Een grotè Belgische vrachtauto met inhangwagen, zwaar beladen met uien, heeft gisteravond in Beverwijk een aan zienlijke schade veroorzaakt door achter elkaar drie geparkeerde luxe auto's aan te rijden en een cafépui te rammen. De chauffeur, een jongeman uit Antwerpen, heeft niets van de aanrijdingen bemerkt, doordat niet de truck zelf, maar de aan hangwagen in de bochten van de weg met de stilstaande luxe auto's in botsing kwam. Hij reed eerst op de Corn. Matergracht ;n geparkeerde auto aan, die vrij ernstig werd beschadigd. In de Kloosterstraat werd een tweede wagen zwaar bescha digd en even later reed de truck in de zelfde straat tegen een derde luxe auto op, die met grote kracht met weggeduwd. Deze auto verpletterde twee fietsen, die tegen de pui van een café stonden, ramde de pui en brak de spiegelruit. zware vrachtwagen reed als tank door en pas in de Breestraat kreeg de chauffeur van zijn patroon, die in gehuurde auto voor hem uitreed, teken om te stoppen. Drank heeft bij dit ongeval volgens de politie geen rol ge speeld. Lijk vermiste jongen op het Wad gevonden Op 300 meter afstand van de landings steiger heeft men gistermiddag op het Wad, het stoffelijk overschot gevonden van de 17-jarige Jan Smeewk u-it Schier monnikoog. die by het zoeken van wo men op het Wad is verdronken. Brasemer meer gesloten In verband met het tot ontploffing brengen van een projectiel zal de Brase mer meer morgen tussen 12 en 2 uur vooi het scheèpvaartverkeer gesloten zijn. De motorhavenslcepboot Ino, die bij D. en Joh. Boot in Alphen aan den Rijn Is gebouwd en dienst zal doen om schepen van Hoek van Holland naar Rot terdam te brengen, is thans in gebruik genomen. iyu lei Res.-luitenant-kolonel Gualthérie van Weezei, die benoemd is tot hoofdcom missaris van politie in Den Haag, droeg gisteren in Roosendaal het bevel over het corps commandotroepen over aan zijn opvolger majoor Beets. Ook de burgemeester van de Residentie, de heer Schokking, woonde de plechtigheid bij en liet zich met zijn nieuwe politiechef op het kazerneplein fotograferen. Hoe hard het moge klinken Vliegers hadden schuld aan meeste ongelukken met straaljagers Gebrek aan zelfdiscipline, vooral bij de jongere piloten VAN DE ONGELUKKEN die de laatste jaren met de Meteor-straaljagers zijn gebeurd, waren er misschien twee of drie waaraan de. piloot geen schuld had. Voor de overige was de betrokken vlieger, hoe hard het mis schien ook - moge klinken, min of meer zelf verantwoordelijk. Met deze woorden raakte kapitein-vlieger-waarnemer J. W. Wijting, instructeur op de militaire vliegbasis Twente, de kern van het probleem der vliegtuig ongelukken: het (gelukkig bij uitzondering voorkomend) gebrek aan zelf discipline, vooral van jonge piloten. Hij noemde het overschatten van de eigen capaciteiten en het niet beseffen het feit dat er, vooral in de vliege rij, nog steeds enkele factoren zijn die zelf niet in de hand heeft, en dat een respectabel aantal vlieguren moet hebben wil men deze factoren on derkennen en zelf de grenslijn van het optreden er van bepalen. Kapitein Wij ting vestigt ter staving van zijn bewering de aandacht op de ongelukken die mis schien door het niet goed functionneren de zuurstofmaskers zijn veroorzaakt. „Al moge dan niet iedere jachtvlieger zijn eigen zuurstofmasker hebben, geen enkele vlieger gaat de lucht in zonder de nodige accessoires zoals parachute, zwemvest en zuurstofmasker en mis schien mag dan zo'n zuurstofmasker op een kritiek moment niet goed werken, dan is dat de schuld van de piloot, die het voor de vlucht niet gewetensvol heeft gepast en het niet heeft laten on derzoeken". Kapitein Wijting beklemtoonde in een onderhoud met het ANP. dat het op leidingssysteem bij de militaire lucht macht zeer goed is. Maareen vlieger en vooral een van een straaljager moet nu eenmaal aan zeer zware eisen vol doen, eisen die zeer zeker ook in het mentale vlak liggen. Het vliegen van tegenwoordig is niet langer de min of meer sportieve bezig heid van voor de oorlog. Vliegen eist een zeker intellectueel niveau, een technische paraatheid en een solide mentale ach tergrond, drie eigenschappen die men nu niet direct in elk mens vindt belichaamd. Dit verklaart het naar verhouding ge ringe aantal jonge mensen dat voo: opleiding tot jachtvlieger kan worden bestemd. En zelfs onder hen vindt men nog kelen die de luxe van het uitverkoren zijn op een gegeven moment niet kun nen dragen en er soms de ergste conse quenties uit moeten trekken. In dit verband vertelde kapitein Wij ting dat de Nederlandse vliegers die ui DAT het Tweede-Kamerlid Roolvinik (K.V.P.) aan minister Mulderije heeft verzocht Belg-en en Luxemburgers, staatlozen die sinds 1939 onafgebroken in ons land hebben gewoond en vreem delingen die hier sinds hun geboorte wo nen. vrij te stellen van betaling van een verblijfsvergunning. DAT over ongunstige berichten om trent de toestanden in de Ned. kolonie op de Fazenda Ribeirao in Brazilië door het Eerste Kamerlid Rip (AR.) aan minister Joekes schriftelijk vragen zijn DAT de min. Albregts en V. d. Brink zijn uitgenodigd voor de opening van de industriehallen in Groningen op 20 Mei. DAT gisteren in het Wilhelmina gast huis te A'dam een drieling is geboren en de nloeder, mevr. v. d. HeuvelDe Vries, het uitstekend maakt, evenals haar dochter en twee zonen. DAT min. Albregts op 27 Maart in .Den Bosch zal spreken bij de opening van een kantoor van het Inst. voor hedrijfs- en bestuursefficiency. DAT de eerste kaderschool infanterie te Bussum r,a de voltooiing van de 10de opleiding wordt gesloten en daartoe Vrijdag as. een eindparade wordt ge houden. DAT de 18-j. Margaretha v. d- Oever uit de Papaverstraat 40 te Utrecht e 16-j. Trijntje Frankhuisen, Laan N-Guinea 125 bis in Utrecht, resp. op 17 en 29 Febr. van huis zijn weggelo pen en nog worden vermist. DAT de verkeersbrug over de spoor lijn bij Bunde (L.) zal worden overge bracht naar Elsloo, en er bij het station Beek twee nieuwe tunnels komen voor grote verkeerswegen. DAT de Ned. Dok- en Scheepvaart Maatschappij in Amsterdam aanzien lijk wordt uitgebreid met het groter worden van de schepen en vanwege de pas begonnen bouw van motoren. DAT de arrestatie van een Arnhem mer en een Amsterdammer in verband met diefstallen heeft geleid tot het oplossen van een diefstal van 48 regenjassen, gepleegd op 4 Jan. in een fabriek aan de Nwe Achtergracht te A'dam. DAT in de Si. Crt van gisteren eer schikking is opgenomen over de arbeid in brood- en in banketbakkerijen vóór Pasen en Pinksteren. DAT de Groningse kapt. J. B. in Lon den is veroordeeld tot f 2750 boete we gens te zwaar laden van zijn schip, de Aegir (277 ton), in de haven van Ports mouth. DAT de oud-president van Uruguay, Louis Batllee Berres. die rijn land heeft vertegenwoordigd bij de U N O- in Parijs, binnenkort voor vier dagen naar ons land komt en o.a. door Prins Bernhard zal worden ontvangen. DAT 150 D.U.W.-arbeiders, merendeels^ uit Groningen en Drente, in het kamp* Horst (Lop staande voet zijn ont slagen, omdat zij zich niet aan een nieuwe werktijdenregeling hielden- DAT gisteren in A'dam werd geper sisteerd bij de eis van f 300 boete tegen ecr-penningm. van de VARA, J. W. wegens belediging (in de VARA- gids) van dr A. A. M. Enserinck en ir A- Dubois, leden van het Comité Radio luisteraars DAT tegen de 45-j. caféhouder H. S. uit Langeruigeweide (Z.-H.), bij wie ze- weken lang de deserteur T. B. on dergedoken is geweest, voor de R'damse rechtbank 3 maanden is geëist. Amerika worden opgeleid, soms terug keren met een zeker superioriteitsgevoel ten opzichte van hun „Nederlandse" col lega's, jongens die aan het feit dat ze er uren Thunderjet" op hebben zitten, zeker voorrecht menen te kunnen ontlenen, wat in het kader van de straffe discipline die de luchtmacht eist volko- misplaatst is. Discipline is de voor naamste eis! Eigenaar aan dood ontsnapt Grote ketel in broeikas uit elkaar gesprongen Met een geweldige knal is vannacht omstreeks twaalf uur in Borne (Ov.) verwarmingsketel in een broeikas uit elkaar gesprongen, kort nadat de eige- de heer G. Adams, de kas had laten. De kas, die achter de bloemenwin- ran de heer Adams stond en ongeveer acht bij acht meter groot was, werd ge heel vernield. Ook glaspercelen in de na bijheid werden beschadigd. Verzekering dekt de schade. Depothouder stal voor f 9000 aan sigaren De vertegenwoordiger - depothouder van een sigarenfabriek te Roosendaal. B. te Hengelo, bleek bij controle een waarde van negen mille aan sigaren te hebben verduisterd. Hij is gearres teerd. de zgn. „melksanering" in verschil lende kleinere en middelgrote steden is doorgevoerd en de drie grote steden dus aan de beurt zijn, is de strijd over deze maatregel met vernieuwde hevig heid opgelaaid en hebben vele voor- en tegenstanders in allerlei periodieken weer de degen met elkaar gekruist. We willen er even op wijzen, dat het woord „sanering" hier wel enige verwarring schept. Niemand heeft er bezwaar tegen, dat de melkhandel langs democratische weg wordt gesaneerd en dat door het stellen van vakbekwaamheids-eisen en andere middelen de onooglijke en onfrisse melkwinkeltjes van vroeger gaan ver dwijnen om plaats te maken voor zaken, die aan de eisen der hygiëne voldoen en die hun eigenaars een behoorlijke be staansmogelijkheid bieden. Het verzet richt zich alleen tegen één der middelen, waarmee men de sanering wil doorvoeren, n.L de bekorting der bezorgroutes door wjjkindeling, waarbij de consument in een bepaalde straat dus voortaan gebonden is aan één of twee melkhandelaars. als hij de melk thuis bezorgd wil hebben. De voordelen voor de melkhandelaar zijn dan, dat hij niet meer de gehele stad behoeft te door kruisen om zijn klanten te bedienen. Bovendien worden meestal door de ge zamenlijke melkhandelaren enkele kleine collega's uitgekocht, waardoor de overi gen hun omzet kunnen vergroten. Als voordeel voor de klant wordt genoemd, dat de melk van betere kwaliteit zou zijn, omdat de handelaar er niet zo lang meer iee onderweg behoeft te zijn. Over de techniek van deze sanerings- Drm schreven we reeds eerder en we moeten dan ook vele kanten van deze zaak nu laten rusten. We willen alleen zien, of deze maatregel soms ook nadelen heeft en of deze de voordelen al dan niet overtreffen. TfTE beginnen dan met de zaak te be- zien uit het oogpunt van de klant, die de laatste jaren eindelijk weer bezig is zijn koninklijke waardigheid te her nemen. Inderdaad kan het voor hem een voordeel zijn de melk vroeger in huis te hebben. Dit voordeel geniet echter slechts een deel van de consumenten, dat vroeger werd bediend in de uren, waarin de melkboer nu van de straat is. Er is zelfs aantal gezinnen, dat de melk nu later krijgt dan vroeger, omdat de nieuwe „toe gewezen" melkboer een andere route heeft uitgestippeld. Dit voordeel heeft dus o.i. een gering effect Anderzijds is het evident, dat de klant \r op achteruit gaat als hij niet meer in ille vrijheid zijn leverancier kan kiezen. Het sterkst spreekt dit in gevallen en ondanks de richtlijnen van het Bedrijfschap waarin de klant zonder meer één melkhandelaar toegewezen krijgt. Heeft hij de keuze uit twee, dan gaat het iets beter, maar valt de gekozen leverancier tegen, dan is hij aangewezen op de man, die aanvankelijk minder ge schikt werd geacht en dan blijft hij aan deze man gebonden. Stel dat mevrouw een „gesaneerde" mélkboer aan de deur krijgt, die er on smakelijk uitziet, die onbeleefd is of die de onsmakelijke gewoonte heeft een zwarte duim in de melkkoker te steken. Wat moet ze doen? Ze kan dan de man verzoeken zijn houding te wijzigen, maar dat zal niet altijd helpen, want de melk boer is ook maar een mens en hij zal zich niet altijd kunnen ontworstelen aan de gedachte, dat de klant toch niet weg loopt. Dan kan ze een klacht indienen bij de Vertrouwenscommissie, waarin ook huisvrouwen zitting hebben. Nu komt echter het gevaarlijke van dit nieuwe systeem al voor de dag. OM dit toe te lichten, nemen we een geval uit de practijk. Twee gezinnen bewonen een boventrap, één op de eerste één op de derde verdieping. De laatste huisvrouw moet 54 treden afdalen om de voordeur te bereiken. De melkboer levert zijn producten af op de eerste verdieping. Dan komt plotseling een andere, „gesa neerde" melkboer aan de deur. „Dames, wilt u maar zorgen, dat voortaan de pannen bij de voordeur staan. Ik heb geen tijd om al die trappen op te klim- leveren onze producten bij de voordeur af." (Zie voor vervolg pag. 2) Betsy van Dijk terug in Wateringen De 18-jarige Betsy van Dijk. die voor het vertrek van haar ouders (die op 4 Maart naar Canada emigreerden) plot seling was verdwenen, is gistermiddag weer in Wateringen teruggekeerd. Zij heeft voorlopig haar intrek geno men bij haar gezinsvoogdes. Via het mi nisterie van Justitie zal over een even tuele hereniging met haar ouders nog nader overleg worden gepleegd. De politie wil geen mededelingen ver strekken over de plaats waar Betsy de •afgelopen week heeft vertoefd. Koningin Juliana ook naar de Westkust Er bestaan voorlopige plannen om de reis van Koningin Juliana in Amerika uit te breiden tot Los Angeles en San Francisco aan de Westkust. Ambassa deur dr J. H. van Roije» heeft verklaard dat het Koninklijk Paar gedeeltelijk zal reizen in Trumans persoonlijke vlieg tuig, de Independence. Koning Leopold op Aruba Koning Leopold, die op weg ia naar Zuid-Amerika, is gisteren aan boord van de Almdijik op Aruba aangekomen. Hij reist streng incognito; fotografen en journalisten worden niet toegelaten. Hij vertrok dezelfde dag met een uit België aangekomen jaoht. dat lichte averij had gehad en door de Lago Oilcompany waa gerepareerd. Generaal De Gaulle, het politieke enfant terrible van Frankrijk, in een expressieve houding tijdens de pers conferentie, die hij dezer dagen hield in verband met de kabinetswisseling. Beide daders overval in Koedijk gevat Evenals de grondwerker J. v. d. V., viens arrestatie gisteren nog in een deel' jnzer editie werd gemeld, is gistermiddag ook de 40-jG. J. H. uit Harenkarspel gearresteerd wegens medeplichtigheid aan de roofoverval die vorige week op de veehouder Akkerman te Koedijk werd gepleegd. V. werd in Alkmaar Amsterdam aangehouden. WEERBERICHT Noordelijke wind Tot morgenavond verwacht M ^'annacht en morgen ï«MTvroeg: we»n'g wind. op ver- schillende pléatsen mist en plaatselijke nachtvorst. Ove- gtb rigens nu en dan overdrijven- f""V de wolkenvelden, maar over wegend droog weer. Morgen overdag meest matige wind uit Noorde lijke richtingen en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 6 50—18.41; maan 2109 onder 711. Op 19 Maart LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1