Een „levend strijkijzer" en 't perpetuum mobile o* Bij elke noodtoestand ben bereid tot overleg ik ZWITSAL 2^eventig maal zevenmaal 2 DINSDAG 11 MAART 1952 Uilvindingen-parade Ie Brussel Een tentoonstelling die lachwekkend en practisch is Een stofzuiger, die zonder electriteit werkt, een ballpointpen, waarmee men tevens (aan het andere eind wel te ver staan) zijn tanden kan poetsen, een toe stel, dat 's morgens automatisch het licht aansteekt, uw radio arnzet en het elec- trisch kacheltje inschakelt en u boven dien nog wakker belt, een apparaat dat lieflijk, door middel van een alpenklokje, begint te klingelen als de melk dreigt over te koken en nog honderden andere uitvindingen zijn te bewonderen op de tentoonstelling van uitvinders, die, in na volging van het befaamde Franse „con cours lepiné" thans te Brussel wordt ge houden. Niet minder dan 165 amateur-uitvin ders, afkomstig uit België. Nederland, Zwitserland, Engeland, Zweden, Italië en Frankrijk stellen hier de kinderen van hun geest ten toon en over belangstel ling hebben zij niet te klagen. De uitvin ding, die het meeste opzien baart, is waarschijnlijk wel die van een Belg. Het is een systeem dat de veel voorkomende aanslagen op taxi-chauffeurs op radicale wyze heet te voorkomen. Wordt de chauf feur iets verdachts gewaar dan drukt hij op een knopje naast het stuur en achter in de taxi ontwikkelt zich een gas waar door de boosdoener in enkele seconden wordt bedwelmd. Tegelijkertijd wordt deze met een kleurstof besproeid, die een eventuële achtervolging zou vergemakkelijken. Hot gas zou geheel onschadelijk zijn en na een uur of drie moet de would-be hero ver weer tot zijn positieven komen, al dus de beschrijving van het toestel, die overigens niets zegt over de toestand waarin de chauffeur van de taxi komt te verkeren. Een andere uitvinder ver wacht veel van zijn patentdobber. De visser behoeft alsoluut niets meer te doen. Hij kan zich aan de oever van een snelle vliet overgeven aan wijsgerige bespie gelingen en eventueel in slaap vallen, want met deze dobber vangt de vis zich vnl. zelf. Natuurlijk ontbreekt op deze tentoon stelling ook niet de man. die ervan over tuigd is, het perpetuum mobile uitgevon den te hebben. Het is een ingewikkeld systeem van raderen, vliegwielen, wichten en tegengewichten en de Meche- laar, die deze monstruositeit op zijn ge weten heeft, wordt niet moe een ieder, die naar hem wil luisteren, een geleerde uiteenzetting te geven over de werking ervan. Ook zijn automatische fiets met zeilen, die ingesteld kunnen worden op de windrichting, trekt veel belangstelling. Naast de vele uitvindingen, die enigs-1 zins de lachlust van het publiek wekken, zijn er verscheidene, die in het dagelijkse leven zeer practisch kunnen zijn. Zo is b.v. het door een Duitser uitgevonden strijkijzer, dat zodra het niet wordt ge bruikt, zich op een viertal voetjes verheft, zodat verbranding van 't linnengoed uit gesloten is. Een Zwitser heeft het el var Columbus voor de huisvrouw uitgevonden door een gewone emmer in tweeën te delen, waardoor de borstel of dweil in ne helft steeds kan worden uitge spoeld en het water in de andere helft helder en schoon blijft. Verder kan men op deze merkwaardi ge expositie nog een eenvoudig apparaat je bewonderen dat met een enkele bewe ging de da-aad door de naald van een naaimachine haalt, een ingewikkeld toe stel dat automatisch knopen aanzet, fiet- zonder kettingen en pendalen, een ontwerp voor een vredestoren, een ver bluffend eenvoudig systeem om een pak je te maken en een vernis, dat aan ieder radiotoestel, volgens de uitvinder, de klank verleent van een stradivarius. Even interessant els de uitvindingen zelf zijn wellicht de uitvinders. Naast de inzender, die een ingenieurs-diploma op zak heeft, treft men op deze tentoon stelling de eenvoudige idealist aan, die de moeders van kleine kinderen zonder twijfel een grote dienst heeft bewezen door een opvouwbare kinderpo uit te vinden, die in een handtas kan worden meegenomen en de naïeveling, die electrische wekker heeft ontworpen, waarvan de enige nieuwigheid is, dat de secondewijzer met schokjes over de zerplaat beweegt, in plaats van gelijk matig te glijden. GEVOLGEN VAN DE WONINGNOOD Gastvrijheid raakt in het gedrang Met het huidige woon- en verwarmings- problèem zijn gezin en gasten dikwijls op één kamer aangewezen. Al is de kamer klein en al wordt er nog zo r gedampt, de nieuwe Amerikaanse vinding Air-Wiek neemt de onaange name lucht van de tabakswalm weg. terwijl het vóór de komst der visite de hardnekkigste geurtjes van koken, bak ken en braden reeds heeft verdreven. Air-Wiek camoufleert de geuren niet, het vernietigt ze, want het bevat 125 reukdodende bestanddelen en chloro- phyl, het bladgroen dat de buitenlucht zo zuiver en fris maakt. Open de flacon trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest Geen enkel geurtje weerstaat Air-Wiek - een ware uitkomst, niet alleen voor Uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Air-Wiek k f 2,40 verschaft U op elk uur van de dag een behagelijke omgeving en het is te merken als U vergeet de Air- Wick open te zetten A'damse politie hield drie voortvluchtigen aan Een 31-jarige gedetineerde vrouw, die Zaterdagavond uit de Boerhave-kliniek te Amsterdam was ontvlucht, een 38- jarige man die nog drie maanden tegoed heeft, doch voortvluchtig waa alsmede een 20-jarig meisje uit Haarlem, dat sedert 24 Februari verdwenen was en gezelschap was van een 52-jarige heer uit Amstelveen, zijn allen dit weekeinde door de Amsterdamse politie aangehou den. Het meisje is naar haar ouders teruggebracht. In sombere kleuren heeft generaal De Gaulle gisteren op een persconferentie de „niet te stuiten ondergang van Frank rijk" afgeschilderd. Hij herhaalde z'n standpunt, dat slechts een werkelijk na tionale unie boven de partijen snel een tegengestelde ontwikkeling teweeg kan brengen. De generaal gaf voorts te ken- I, dat hij noch zijn partij zouden deel- aen aan een regering op de huidige grondslag. Een afgevaardigde van de R.P.F., die tot een dergelijke regering zou toetreden, zou niet langer tot de partij behoren. De Gaulle is bereid, zich met alle be kwame mannen, van welke richting ook. in verbinding te stellen om de grond wetswijziging, welke hij het uitgangs punt van elke wederopbouw van Frank rijk noemt, aan te vatten. Hij heeft pre sident Auriol laten weten, dat hij zich overleg beschikbaar stelt, indien werkelijke nationale of internatio nale noodtoestand zou ontstaan. Het Atlantisch Pact kan nog steeds zijn goedkeuring niet wegdragen, daar het slechts een „verzekering van plan- Privaatdocent waarschuwt: Geen reden voor een algemene angst voor „rheuma" Zou geestelijke volksgezondheid in belangrijke mate kunnen schaden .VER de verschillende soorten van rheumatiek heeft dr J. J. Siemelink, privaatdocent te Utrecht, gisteren een interessante openbare les gegeven, waarin hij gewaar schuwd heeft voor het gevaar van een algemeen verbreide angst voor rheuma, die de geestelijke gezond heid in belangrijke mate zou kun nen schaden. Dr Siemelink noemde de meest uitge breide klacht de pijn in rug, handen en voeten. Wanneer men bedenkt dat het grootste deel van de bevolking juist met behulp van deze lichaamsdelen zijn brood moet verdienen, is het te begrijpen dat pijn, wanneer zij telkens terugkeert, zelfs al ds ze niet zo hevig, ten slotte zo irrite rend kan worden dat het arbeidsvermo gen er merkbaar schade van zal onder vinden. Pijn in rug, handen of voeten wordt vaak betiteld met het gemakkelijke Oudste thans 103 jaar en 9 maanden Nederland telt (vermoedelijk) 27 honderdjarigen Groningse schipper bereikte in Februari 1899 de 110-jarige leeftijd r/EVEN EN TWINTIG NEDERLANDERS die de honderdjarige leeftijd hebben overschredenzijn geregistreerd bij het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag en er moeten er nog meer zijn. Onder deze 27 zijn 21 vrouwen; tien zijn 100 jaar, acht 101, zes 102 en drie 103 jaar. De oudste Nederlander is Geeske Ubels—Kemp te Dokkum, die op 9 Juni 1948 het levenslicht aanschouwde. Aan een interview van het Parool met de heer A. Straatsma van het C.B.S. ontlenen wij dat de absolute leeftijds grens vermoedelijk niet is gestegen in de loop der jaren, al worden de mensen thans g J J -■« J" eld wèl ouder. Eén Ne- ----- - derlander Is er gewee.t die de 110-jarige de grote steden. Den Hsag sltat nog b# 31 m«r|fX&.V^nniSi Na^eesge f oudste Nederlanders: Ernestine SchulzdarrL De meeste honderdjarigen zijn Her- afkomstig uit Polen en ongehuwd. vormd 0f Gereformeerd cn betrekkelijk boren op 12 Juli 1848: Jeanette I velen zijn vrijgezel. Verboon uit Wassenaar die m Februari B]. de 4ongste volkstelling werden er j.L haar 103de verjaardag vierde, en als overjgens veel meer eeuwlingen opge- nummer vier de 102-jarige Piet Bartelen „even dan er in werkelijkheid bleken te uil T?nn«;pnria;il Hii is de oudste Neder- een schipper die in Groningen geboren werd op 23 September 1788 en in Gro ningen overleed op 3 Februari 1899. De meeste eeuwlingen komen in Fries land voor; daarna in Zeeland, Groningen Drente: de minste in Limburg uit Roosendaal. Hij is de oudste Neder landse man. Het leeftijdsrecord werd in Nederland gehaald door Geert Adriaan Boomgaard, Toen de mist kwam opzetten Jongen op de Wadden verdronken De 17-Jarige Jan Smeernk. wonende op Schiermonnikoog, die gistermiddag met een paar vrienden het wad was op- geaan. is niet teruggekeerd. Men vreest dat hij is verdronken. De jongens waren aan het wormen zoeken om te vissen, toen er een mist Qcwam opzetten, hetgeen gevaarlijk is op het wad. De jongens keerden terug, ai- leen Jan ging nog niet direct mee. zeg- igende dat hij het alleen wel kon vinden. Toen het hoog water werd, was hij cah ier nog niet terug. De gehele avond hebben twee red dingboten naar de jongen gezocht en •vele eilandbewoners zijn te voet zo ver mogelijk het wad opgegaan om te zoe ken. Tegen middernacht heeft men de pogingen opgegeven. Advertentie) zijn; keurig! altijd woordje .rheumatiek" en vrijwel zeker als de pijn met 't weer in verband blijkt te staan. Geen wonder dat de ziekte-sta tistieken van het bedrijfsleven een bui tensporig hoog arbeidsverzuim wegens „rheumatiek" opgeven! Veel tact vereist Er zal heel wat tact voor nodig zijn, aldus Dr Siemelink, om de bevolking op de juiste wijze in te Lichten over de schillen die er bestaan tussen de scheidene vormen van de rheumatische ziektebeelden. Wanneer mede onder druk van financiële beweegredenen actie zal worden gevoerd om de rheumatische ziekten te bestrijden, moet dus worden verme-'.e.i dat de bevolking het schrik beeld van de (ernstige) poly-arthritis met het enorm-veel-voorkomen van d« veel onschuldiger arthrqsen gaat verme nigvuldigen. Hierdoor zou immers een scheef ge- t ok-ken beeld ontstaan, dat een alge meen verbreide nheuma-neurose tot ge volg zou kunnen hebben. Men zal patiënt met zijn aandoening vertrouwd moeten maken en hem. wijzende op de onschuldige aard der meeste arthrosen. moeten opvoeden in het verdragen van enig ongemak. Dr Siemelink wees er ten slotte op dat de sensationele geneesmiddelen cortisone en acth nog maar rauwelijks in aanm king komen voor algemeen gebruik, er o.a. nog grote risico's zijn. i verbonden Advertentie VOOR VLIJTIGE HANDEN n het schoonmaakgetij: HAMEA GELEI Bij Rotterdamse Bank: Bedrag van f 25.000 uit enveloppe verdwenen Op raadselachtige wijze is een bedrag van 25.000 verdwènen, dat door de Rot- terdamsche Bank te Amsterdam per aangetekende brief aan het filiaal Veendam werd verzonden. - De 25.000 aan bankbiljetten zaten een kleir.e. verzegelde enveloppe, die weer in een grotere omslag was gesto ken. Toen men de brief in Veendam opende, bleek het kleine couvert echter in plaats van bankbiljetten een uitge scheurd deel van een boek te bevatten. De '-•ui'.enste omslag was niet bescha digd, maar het zegel van de kleine en veloppe was verbroken. De Amsterdamse recherche staat voor lopig nog voor een raadsel. Men neemt echter aan dat het geld al vóór de zending te Amsterdam is gestolen. De Gaulle wil Marianne genezen Frankrijk is op weg naar een „niet te stuiten ondergang" Mond- en klauwzeer Verplichte inenting is niet uitvoerbaar Verplichte inenting tegen mond- en klauwzeer is practisch niet mogelijk, omdat er niet voldoende vee-artsen zijn r ook niet genoeg vaccin van h' nieuwe type beschikbaar is, zo heeft m. nister Mansholt op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Vondeling (P.v.d.A.) geantwoord. Nadat. West-Europa in September door het A-type mond- en klauwzeer overvallen, steeg het aantal be smette boerderijen half November in ons land tot ruim 11.000. Dank zij de massale nentingen was dit in de tweede week /an Januari tot 3500 gedaald. Nu werd ons land echter besmet door het C-type, zodat het aantal besmette boerderijen half Februari tot ruim 4000 was geste gen. Op het ogenblik valt er weer een dalende lijn te bespeuren. De ziektege- allen zijn overigens van ernstiger aard dan in de laatste jaren (met het A en O-type) is voorgekomen. Ondanks aandrang van Kamer: Geen grondwetsvoorstel over zittingsduur Regering legt motie-Donker naast zich neer Ondanks de aandrang van de Tweede Kamer zal de regering niet met een voorstel tot grondwetsherziening inzake de zittingsduur van de beide Kamers komen. De Kamer had om een voorstel in deze richting gevraagd in de motie- Donker, die op 20 Februari met 59 tegen 29 stemmen werd aangenomen. (Tegen stemden de communisten, drie leden van de C.-H. en IS van de K.V.P.). De be doeling van de motie was, te voorkomen dat er een parlementair vacuum ont staat, wanneer er geen verkiezingen kunnen worden gehouden, zoals b.v. tij dens de jongste bezetting. Nog op dezelfde dag dat de motie werd aangenomen, heeft minister Beel hier over advies gevraagd aan de grond wetscommissie. Omdat deze commissie geen aanleiding ziet op haar aanvanke lijke advies terug te komen, heeft de regering besloten toch geen voorstel in zake de zittingsduur van de Kamers meer in te dienen. De oplossing zal worden uitgesteld tot de algemene grond wetsherziening in 1956. Een duur presentje De Turkse regering wil aan generaal Eisenhower een zwaard van een voor vader van de generaal aanbieden. De tegenwoordige eigenaar van het zwaard, een nazaat van sultan Saldin, die het bij een kruistocht buitmaaikte, vraagt er echter 50.000 dollar voor (f190 000) en deze prijs vindt de Turkse regering te hoog. Thans zijn onderhandelingen gaar.de met enige Amerikanen. nen" is en geen werkelijk bondgenoot schap. De politiek ten aanzien van Afrika, het Midden-Oosten en Azië is tegenstrijdig, hetgeen evenzeer geldt ten aanzien van Duitsland. Het Europese Leger en het plan-Schuman zullen vol gens de generaal de tegenstelling Frank- rijk-Duitsland eerder verscherpen dan wegnemen. Hij voelt meer voor recht streekse onderhandelingen tussen beide landen, die tenslotte moeten leiden tot een werkelijk Europees bondgenootschap. De Gaulle pleitte tenslotte voor het in schakelen van Spanje bij de verdediging van Europa. Minnelijke schikking Kerk in Uithuizermeeden gemeenschappelijk bezit Pastorie beurtelings bewoond door beide predikanten De kerkeraden van de Geref. Kerk en de Geref. Kerk (Art 31 K.O. te Uithui zermeeden hebben een minnelijke schik king getroffen. Een commissie van zes personen, uit beide kerken drie, zal het beheer voeren over de goederen. Kerk gebouw, pastorie en kosterswoning zul len gemeenschappelijk bezit zijn en van de diaconiewoningen komen er vier ten laste van de Keref. kerk en drie ten laste van de Geref. kerk (Art. 31 K.O.), terwijl het waarde-verschil in geld zal worden verrekend. Omtrent de pastorie is bepaald dat deze beurtelings zal worden bewoond door predikanten van beide kerken. De hui dige bewoner, de predikant der Geref. kerk (Art. 31 K.O.) zal. zo meldt de Nwe. Prov. Gron. Crt, daarin blijven wonen totdat de overeengekomen termijn zal zijn verstreken. Moet de H. B. S. in Djakarta sluiten? Dr H. Kroeskamp uit Hilversum schrijft in het blad Christelijk Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs dat de Chr. HBS te Djakarta met sluiting wordt bedreigd wegéns het tekort van bevoegde leer krachten. Thans is mej. ir Pilon directrice van de school, maar er is geen enkele be voegde kracht meer die van haar de lei ding kan overnemen. „Mag men dit prachtige instituut, dat tientallen jaren een sieraad was voor het Christelijk onderwijs in het Verre Oos ten, dat niet bezweek onder de druk van de Japanse overheersing maar in 1947 in nieuwe kracht herrees, ten onder laten gaan door verval van krachten, omdat bij onze leraren in Nederland de lust en de bezieling ontbreken, een grote taak in In donesië aan te vatten, een roemrijke tra ditie voort te zetten?" zo vraagt dr Kroeskamp aan de leraren bij het Chr. V.H. en M.O. Hoewel hij niet verheelt dat er geen schitterende vooruitzichten 'kunnen worden geboden, doet hij een beroep op jonge energieke mensen om zich toch niet door deze hinderpalen te laten weerhouden, om in geloof de taak van het voorgeslacht in het Oosten voort te zetten. Het gaat vooral om bevoegde leerkrachten voor wiskunde, natuur kunde. scheikunde en mechanica. Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ellburg (toez., C. C. de Klerkx) B. Haverkamp te Veen (N.-Br.) Aangenomen: naar Kampen (vac.- J. H. Hartzheim) J. L. Meesters té Veen dam. Bedankt: voor Stevensweert-Maas- bracht J. F. Wagener te Zoutelwide. Geref. Kerken troepen: te Hasselt drs J. Végh, prop. te Bussum; te Rotterdam-Kralingen (vac.-A. G. Luiks) en te Meppel (vac.- C. P. T. Rijper) G. N. Lammens te Hein- kenszand; te Lekkerkerk cand. J. ter Steege te Den Haag. n o e m d tot hulpprediker te Olst M. Stadig te Ezinge. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Steenwijk cand. R. J. an Pagée te Apeldoorn en cand. G. de Vries te Wcnum. troepen: te Kampen cand. R. J. Pagée te Apeldoorn; te Werkendam cand. J. Keuning te Apeldoorn. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) r o e p e n te Ten Post L. E. Oos- terhoff te IJsselmuiden. Geref. Gemeenten •dankt: voor Rijssen M. Heerschap te Wageningen: voor Werkendam H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Evang. Luth. Kerk ingenomen: naar Ede S. G. v. d. Haagen te Leeuwarden. Gerei, jongeren met Pasen naar Den Haag De jaarlijkse afdelingsdag van de af delingen Zuid-Holland Zuid en Noord van de Bond van Meisjesverenigingen op Gereformeerde grondslag zal ook dit jaar weer gezamenlijk met die van de jongelingsbond worden gehouden. Mén komt op Tweede Paasdag bijeen in de Willemskerk in Den Haag. De bondsdag van de Bond van man- nenver. op G.G. (uit de vrijgem. Ker ken) zal op 15 Mei onder leiding van ds R. H. Bremmer van Zwolle in de Chr. Geref. kerk aan de Plantage-Muider- gracht te Amsterdam worden gehouden. irdag ïoge- Advertentie) Kinder-Hoest die vastzit maakt de kleine moe en prikkel baar. Laat 't niet van kwaad tot erger wor den. docb geef ze dade lijk de slijmoplossen- de. zeer werkzame en toch zo smakelijke en verzachtende HUtcUc HONING SIROOP Het lied der aethergolven WOENSDAG 12 MAART 1952 HILVERSUM L 402 m. V.ARA7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Nieuw 1 8.50 Voor de huisvrc O Gran •adio VARA: 10 20 Voor de huisvrouw 10.30 Gram 10 45 Voor de vrouw 11.00 Gram 12.00 Voordracht 12.15 Promenade-orkest 12.30 Voor het platteland 12.38 Promenade-orkest 12.55 Kalender 1.00 Nieuws 1.15 Instrumentaal trio 140 Orgel en zang 2.00 Gesproken portret 2.15 Strijktrk 3 00 Kinderkoor 3.20 Pianorecital 3.30 Vooi de zieken 4.00 Voor de jeugd 5.30 Lichte mu ziek 5.45 Regeringsuitzending: „Studenter uit Suriname en de Nederlandse Antilier spreken" 6.00 Nieuws 6 15 Vara-varla 6.2( ..Vraagtekens voor aanstaande dienstplich tigen", causerie 6.30 R.V.U.: Dr A. L, Con- standse: „Het huidige Japan" 7.00 „De Ka tholieken en het sociallsi l VPRO: 7.30 Voor de jeugd VARA: 800 ,.f 8 j. Dans. hoor- 5 8.05 Politi „Eiland in d< spel 9.50 Concertgebouwo 1030 „Leer", causerie 10.45 Gram 1100 Nieuws 11.15 en 11.45—12.00 Gram. 20 het precies gebeurde kon niemand vertellen, op- ken over het grote plan dat in hem broeide. On- in een omgang van alle dag leerde hij het eens zagen de verbeten toeziende mannen het middellijk na het weerzien nam hij zijn meisje eezin van de kraranschipper kennen zoals het kind over de reling heen in de schuimende rivier mee voor een wandeling naar de plaats waar zij fL-_i._i.-4i. neerkwakken, zij hoorden ook hoe de radeloze elkaar hun liefde beleden hadden. Daar in de de mond geslagen", moeder haar angst uitgilde in een beschuldigen- plechtige stilte van het dromende bos begon hij de kreet: ..Moordenaar!" te spreken over de gevoelens waarvan hij vol was, De mannen van de molen sprongen in een roei- .Heeft je vader je een keer in drift overboord boot en zij konden het kind behouden bij de geslagen?" vroeg hij, •rkelijk ,,'t Is mijn man maar verklaarde de vrouw. ,,Zo is haar manier van een lief woord zeg gen", lachte de man. ,,Ik weet hoe het gemeend is", zei de moeder terugbrengen. De vader zouden zij als Met deze mensen geraakte Willem op ver- een hond verdronken hebben, doch de molen- trouwelijke voet en het was de kraanschipper baas wist hen met lelijke en mooie woorden m die hem ter waarschuwing enige ervaringen ver telde, opgedaan met de Jong. Een er van bracht zijn bloed aan 't koken, 't Was gebeurd op een baggerwerk beneden Rot terdam. De kraanschipper was daar als eerste man op de molen, de Eben-Haezer voer daar tijdelijk op contract. Het kon daar op de Water weg lelijk spoken en bij een benedenwind liepen de golven al gauw in hun hemd. Op een keer moest de Jong bij een halve storm een sleep vastmaken, de bakkenschippers hielden hun hart vast, want bij de draad stond de dochter van de Jong, een meisje van toen veertien jaar. Het ging goed, al waren de vloeken die uit de stuur- bedwang te houden. C. BAARDMAN ,,Hoe weet jij dat?" deed Toos geschrokken. ,,Het is me verteld en het is waar, ik zie het aan je", zei Willem fel. Zwijgend zag Toos voor zich, zij sprak niet graag over de schande van haar vader, doch toen zij Willem een ongeduldig gebaar zag ma ken beleed zij: „Het is waar. maar hij wist niet wat hij deed." „Dat vergeef ik hem nooit", siste Willem. Overredend legde Toos haar hand op ^jjn arm en met een stem die geladen was van emotie sprak zij verontschuldigende woorden over haar vader, wiens leven stuk ging aan zijn driften. Veel meer dan zij ooit aan iemand vertellen zou had zij van haar vader te lijden gehad. Als dek- knecht had zij mannenwerk moeten doen en er tijden geweest, waarin zij dagelijks enke- j f vader of De Jong zelf was ook geschrokken, hut°het kind toegeschreeuwd werden, niet te tel- erg had hij het niet bedoeld, maar na deze dag le klappen met de harde hand van ha. orde, doch bij het optrekken wilde geen enkele bakkenschipper meer bij hem te ondergaan had Zij was klein voor haar leef- m een andere sleepboot. tijd en zij haatte het werk dat haar tot doelwit driftig is als de Jong kan maakte van de gore en dubbelzinnige grappen len, het kwam HHHWM toen de bakken dwars op de golf lagen, slipte de vastmaken en er kwa draad door en de bakken waren een machteloze „Met iemand die 5 prooi van de golven, die wild tegen de boorden je rare grappen beleven", besloot de kraanschip- der ruwe schippersknechts. opsprongen. De Jong stond te springen van nijd, ii maar hij deed wat hij doen moest, hij riep zijn machinist naar dek en hij draaide naar de bak ken, de draad werd weer vastgemaakt, heel secuur nu, en verder zou er niets gebeurd zijn, tenminste als de Jong een normaal mens ge weest was. Maar hij was niet normaal, hij gaf Als het avond was hctverhaal. vreesde zij voor het lichten van de volgende dag Na deze onthulling over een daad van zijn en als het morgen was deed ze bevend de eerste aanstaande schoonvader begon Willem in ernst stappen op het dek van het schip. Zij verbeet over trouwen te denken, want tot elke prijs wilde haar tranen, want reeds als kind had zij haar hij Toos onttrekken aan de uitbarstingen van moeder vele avonden schreiend aan haar bed woede bij haar vader. gezien en als schoolmeisje, veel langer nog, had Hij kende Toos nog slechts zeer korte tijd, maar zij gedacht dat de vele tranen haar moeder zo het roer een ogenblik over aan zijn machinist hij wist voor zichzelf heel zeker dat zijn liefde onderworpen gemaakt hadden. En zij wilde niet om zelf als een dolgeworden hond op het dek durend was en volkomen. Hij bedacht hoe het worden als haar moeder, haar ideaal waren de neer te springen. Hij zong de vloeken uit en de wezen aller dingen in de kajuit zou veranderen dikke vrolijke vrouwen, die zij op andere sche- mannen op de molen zagen duidelijk hoe het als Toos bij hem aan boord kwam en in hem pen zag. Zo wilde zij later ook over de rivieren kind met de armen haar gezicht beschermde groeide de bereidheid tot de daad welke zijn varen, vrij en gelukkig. Toen haar jongste broer voor de slagen, welke zeker zouden komen. Zij meisje onder de veilige hoede van zijn bescher aan boord kwam, werd alles beter, zij kon in zagen ook hoe de Jong het meisje een klap gaf, ming zou brengen. de kajuit blijven voor het vrouwenwerk en haar j waardoor zij tegeD de reling kwakte en nog was Verlangend zag hij uit naar de terugkeer van- vader was daarna soms heel aardig tegen haar, zijn woede niet bevredigd, hij bleef slaan en hoe de Eben-Haezer, want hij wilde met Toos spre- en slaag kreeg zü nooit meer. J tiek 7 30 Gram 7.45 Een woord voor" de dag 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde muziek 8.45 Grair f'30 Gram 10 30 Morcc-iv ;45 Voor de meisjes 3.00 Omroeporkest olist 4.00 Voor de jeugd 5 00 Kinderk- .20 Gram 5 30 Orgelspel 6.00 Nieuws I 'ianoduo 6.30 Musette-orkest 7.00 Spectr het Chr organisatie- en vereniglngs- i 10.30 Int. Evangelisch commentaar 10.40 i 10 45 •ondoverdenklnj 11.15 Gri kind?", causerie 11.35—12 00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 3 12 00 Schoolradio 1.00 Gram 1 23 Gi r_ Liefdadigheidsop- 15 Orkest* leren 3.00 Voor d< 1-30 Voor de soldaten 4.45 Militair orkest 1.15 Mrs Dale's dagboek 5 30 Dansi 1.00 Orkestconcert 7.00 Viool en piano 7.15 Hoorspel 10.15 Gram 10.50 Pianorecital 11.20 Gram 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12 34 Gram 1230 Koersen 12.55 Gram 1.00 Nieuws 1 15 Gram 2.00 Schoolradio 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.30 Causerie 5 40 Dansmuziek 530 Boekbespreking 6.00 Gram 6.31 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Gram 7 50 Voordvacht 8.00 ..The Mikado", operette (9.00 Actualiteit) 10.00 Nieuws 10.13 Gram 10.55 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws MO Gram 5.03 Nieuws 515 Gram 6-30 Omroepkoren 7.00 Viool en piano 7,40 Gram 7.4Ö Nieuws .00 Gram 8.15 Groot Symphonie-orkest en lo.io Gram Paasverrassing voor Piet Hein Voor dc Paasdagen bestaat van 10 t.m. Maart gelegenheid om pakketjes aan opvarenden van de torpedobootjager. Piet Hein in de Koreaanse wateren te zenden. Ze worden verzonden tegen in tern. tarief zonder heffing van luchtrecht en mogen hoogstens 500 gr. wegen. Adres sering: naam, rang of kwaliteit, aan boord van Hr Ms torpedobootjager Piet Hein. Amsterdam C.S., Marine. Biecht in Protestantse Duitse kerken De herinvoering van de biecht zij as tot ongeveer 1700 blijven voortbe staan door de synodes van de Lutherse kerken in Beieren en Hannover is niet zonder tegenstand geschied. Oberkirchen- t Meinholt b.v. heeft verklaard dat het hem onmogelijk zou zijn anders dan jegens God zulk een belijdenis te doen. Prof. Merz heeft de vrees geuit dat de herinvoering het ontstaan van tweeërlei soort Christenen tengevolge zal hebben, nl. al- of niet-biechters. Hij acht huis bezoek een meer vruchtbare vorm van zielszorg. Hervormde zending in Oegstgeest bijeen De Raad voor de Zending van de Ned. Hei-vormde Kerk vergaderde dezer da gen in Oegstgeest. De zendingsconsul jhr dr U. H. van Beyma belichtte de situatie waarin de zending in Azië zich bevindt. Hij bepleitte hechte verbondenheid van de kerk met de zendingsarbeiders. Een voorstel van een der leden om de werkwijze van de raad zodanig in te richten dat hij als een hecht verbonden „team" meer met de zendingsarbeiders te leven en de verantwoordelijkheid van het directorium mede te dragen, sloot bij deze gedachtengang aan. Van tijd tot tijd zal een vergadering van enige dagen worden gehouden, waar byv. een spreker inspierend de leden in de grote vragen van de zending zou kunnen be trekken. In aansluiting bij een vorig besluit om voortaan om de twee jaar een secretaris een reis door Indonesië te laten maken voor het onderhouden van contact met de kerken, werd aan mr S. G. Graaf van Randwijck opgedragen hiermee dit jaar. te beginnen. Met de Raad van Kerken in Indonesië zal over deze reis overleg worden gepleegd- Ten slotte werden benoemd: tot lid van de commissie voor vrouwenzendings werk mej. prof. dr H. Kohlbrugge en resp. tot voorzitter en secretaris van de nissie voor publiciteit ds C. M. van Endt en ds P. J. Mackaay. Nieuw blad in Geref. kring Verschenen ls het eerste nummer van „Administratie en Beheer", een contact orgaan ten dienste van de commissies van administratie en beheer der Geref. Kerken. Voorlopig eindredacteur is dr H. B. Visser, predikant :e Bunschoten- Spakenburg, terwijl het wordt uitgege ven door J. B. van den Brink en Co te Zutphen. In Mei zal een huishoudelijke vergadering worden gehouden ter na dere bespreking van de organisatievorm de samenstelling van een bestuur, het orgaan en de contributie. Toradjakerk op terrein der Chr. Geref. zending Op het zendingsterrein der Chr. Geref. Kerken in Nederland in Celebes omvat de Toradjakerk thans drie particuliere synodes, negen classes, 108 gemeenten met 15.651 gedoopte leden, die worden be arbeid door 104 gemeentevoorgangers, tien evangelisten, vijf predikanten en twee colporteurs. Evangelisatie-campagne onder de R.A.F. In November van dit jaar zal er over al ter wereld waar onderdelen van de Royal Air Force gevestigd zijn-, een grootse evangelisatie-campagne worden gehouden onder de manschappen van dit legeronderdeel.' De noodzaak voor een dergelijke campagne werd enkele jaren geleden ingezien* toen voor de Engelse strijdflcrachten de verplichte kerkgang werd afgeschaft. De komende campagne zal uitgaan van de Angli caanse Kerk. Chr. leraren over scheiding tussen V.H.O. en M.O. De jaarvergadering van de Vereniging van leraren bij het Christelijk V.H. en M.O. wordt op 9 en 10 April in Zutphen gehouden. De oud-voorzitter, ir A. T. de Groot, houdt een causerie over het on derwijs in de Verenigde Staten, en dr J. Karsemeijer, rector van het Chr. lyceum te Dordrecht, spreekt over: Is de schei ding van het voorbereidend hoger en het middelbaar onderwijs wenselijk? Op Vrijdag 14 Maart zal het 50 jaar gele ien zijn, dat aan de Leidse Universiteit pro- noveerde tot doctor in de rechtswetenschap- len mr A G G Royaards, geboren te Oister- Schouwerziil: P. A. J. van der Steen te Bree- z*nd. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Univ.), 10 Maart Geslaagd: cand rechten: mej M E Streek stra en de heer F. Kerkhof. Amsterdam. AMSTERDAM (V.U.). 8 Maart Geslaagd: cand. theologie: P Heinen te Heerlen. DELFT, 10 Maart Geslaagd: cand clvlel- ing.: C Rodenburg. Utrecht: Cand werktuig kundig lng.: J A Q Brackman. Haarlem; N C M Pulskens, Tilburg. Cand vlieg tuigbouw- kundig lng.: J Schijve. Oostburg; F van der Walle, A'dam. Cand mijning J K Faber, Delft. Ing. ex. clviel-lng J^Z Agnos. Delft: Dend'Berg; m; H L Boter, Leiden: J C tard, Begemann. Haarlem; A J Hoe Haag: J S Hoekstra. Dordrecht: N Karse meijer. Aarlanderveen: A Kerkhoff. Haar- ■fis: c Klok. R'dam; O L Kocnders, Utrecht; te: K Otredoom. Groningen; J Apeldoorn; M J Spaargaren, Haarlem; F j Sprcnger. Den Haag: G A M van Swaay. Delft; R C Visser. R'dam: B W van der Vlugt. Aerdenhout; Sliedrecht: D Vieugdenhil. Delft: K Wester. 1 Taartem; H 1 L Zaat. Rijswijk; J H Zanen. Nieuwlai LEIDEN. 11 Maart. Voor het aanvi loctoraal examen Nederlands recht li agd. doch mej. H J E men: B. van Brussel, Den Dolder M de Brabander, Utrecht, A tet Utrecht, B G H M Sanders. Oss P J A V Jongen, f berg. J F H rendse. Hiltegersberg. Van 26 April tot 10 Mei a.s. zal in de /feestpaleizen te Brussel de 26ste in ternationale jaarbeurs worden gehouden, welke een oppervlak zal beslaan van 10.5 ha. RHEIMIN /ufrt/

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2