ïlicuwe £ditsr(jc (jTaunxnl flttlee stelt Bevan scherp ultimatum: buigen of barsten Verklaring geëist, dat rebellen mening van meerderheid zullen volgen Vermoedelijk sprake van lasterlijke aanklacht Handel bleef deze winter met veel brandstoffen zitten Wist l Spaarbrieven en briefkaarten DINSDAG 11 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdred.: Dr. E. DIEMER CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .J[»nt»astm l< iMltm mgo h«rt la t«(|ljeosp«t* Twee en dertigste jaargang No 9377 HERINNERINGEN VAN OUDERE LEIDEN AARS ZIE PAG. 3 Churchill als lachende derde T^E KNUPPEL is in het hoenderhok van Labour gegooid: de gematigden AJ onder leiding van de vroegere minister-president Attlee willen zich niet de les laten lezen door de rebellerende linkervleugel, die aan gevoerd wordt door Aneurin Bevan. Vandaar, dat ze besloten hebben deze rebel en diens volgelingen voor de keus te stellen: öf meespelen, öf de kans lopen uit de partij gezet te worden. Het ultimatum van Attlee zou vandaag aan de zondaren worden overhandigd. Deze zullen tot Vrijdagavond gelegenheid krijgen over hun antwoord na te denken. Wanneer de Bevanisten neigingen tonen in de partij terug te keren, zal alles in het werk worden gesteld om het ge zicht van beide groepen voor de buiten wereld te redden. Bevan moet een verklaring onder tekenen, dat hy in het parlement zich niet meer tegen de mening van de n derheid van de partij zal verzetten. Verwacht wordt, dat dit krachtige op treden van de gematigde socialisten de meeste aanhangers van Bevan weer naar de partij zal terugbrengen. Vandaag kan hij wellicht nog slechts op een stuk of zeventien halsstarrige supporters rekenen. De andere 32, die hem Woensdag in het Rusland wil een Duitse weermacht toestaan Voorstel aan Grote Drie voor een vredesconferentie Rusland heeft de Westerse Grote Drie een ontwerp-vredes-verdrag voor geheel Duitsland aangeboden. Het steunt hier mede de actie van de Oost-Duitse com munisten en stelt voor, een internationale conferentie bijeen te roepen, met recht streekse deelneming van Duitsland-, dat vertegenwoordigd moet zijn door gering voor het gehele land. Hieruit vloeit voort zo concluderen de Russen dat tevoren de mogelijk heid tot instelling van een dergelijke re gering, welke de wil van het Duitse volk tot uitdrukking moet brengen, wordt on derzocht. De Russen willen van de volgende be ginselen uitgaan: Herstel van de Duitse eenheid', terug trekking van de bezettingisstrijdikrachten binnen een jaar, het toestaan van de vor ming van Duitse strijdkrachten voor de verdediging ter zee, te land en in de lucht en het goedkeuren van de vervaar diging door Duitsland van militaire goe deren en wapens van het type en in de hoeveelheid!, nodig voor de strijdkrach ten, waarvan de sterkte door de confe rentie bepaald moet worden. Nederland behoort tot de landen, die aan de conferentie zouden moeten deelnemen. Na brand in Sevilla: Nieuwe strijd tegen de Spaanse Protestanten Verwacht wordt, dat een nieuwe cam pagne gevoerd zal worden tegen de Spaanse Protestanten na de publicatie gisteren van een heftig herderlijk schrij ven tegen de „verbreiding van ketterse godsdiensten". Dit schrijven was opge steld door een van de hoogste prelaten van de Spaanse R.K. kerk. Men gelooft niet, dat de campagne de steun van de Spaanse regering heeft. Deze is verstoord over de aanval op een Protestantse kerk in Sevilla die vorige week plaats vond, meldt Ass. Press. De brief werd uitgegeven door kardi naal Segura, aartbisschop van Sevilla en de oudste prelaat van Spanje. Hij waar schuwde de regering er voor niet licht vaardig om te springen met de positie van het Rooms-Katholicisme als „staats religie" in politieke onderhandelingen, om gunsten van andere landen te ver krijgen. „De Katholieken zyn er bezorgd over dat, onder voorwendsel van politiek, consessies gedaan worden die ernstige schade aan de godsdienst kunnen toe brengen", aldus kardinaal Segura, die blykens een vroeger bericht de brand stichting in de Protestantse kerk te Se villa had afgekeurd. Pa gevraagd: niet te lui Parlement steunden, zullen, naar luidt, terugkrabbelen. Attlee had geen andere keus. Hij móést wel krachtig tegen Bevan optreden, om dat anders de macht hem langzaam maai zeker uit de handen zou glippen. Wan neer Bevan en de zijnen nu hun verzet opgeven en het niet willen laten komen op een definitieve breuk ii Labourpartij, mag Attlee van geluk spreken. Want mocht dit niet gebeuren en zot Bevan een eigen partij vormen, dan is het met de Labourpartij voorlopig ge daan. De laatste tijd doen herhaaldelijk geruchten de ronde, dat Churchill zich reeds voorbereidt op nieuwe verkiezin gen, voor het geval de breuk Attlee Bevan onherroepelijk mocht worden. Dergelijke verkiezingen zouden de in vloed van Labour in het Lagerhuis aan merkelijk doen slinken en Churchill, de lachende derde, zou er wel bij varen Van kappersbediende tot president Dit is Fulgencio, een vroegere kap persbediende, die zich gisteren van de macht op Cuba heeft meester ge maakt, zonder bloed te vergieten. Reeds eerder was Fulgencio presi dent van Cuba, doch sinds October vorig jaar regeerde president Carlos Prio Cacarras met dr Oscar Gans als eerste minister. Gelukkig I A. V.R.O. beperkt het gesproken woord Verschillende rubrieken zullen vervallen De A.V.R.O. zal het aantal zenduren, dat wordt besteed aan het gesproken woord, aanzienlijk beperken. Op deze manier wil men tegemoet komen aan de wensen van veel luisteraars. Zo is het bekend, dat 's avonds wanneer de men sen vermoeid thuiskomen, zij al gauw op Brussel overschakelen, wanneer er voor de Ned. zenders gesproken wórdt. De veranderingen hebben dus niets te maken met het streven naar bezuiniging of het confliot met mr Den - Daas. Tot de gesproken programma's die zul len vervallen, behoren de gramofoonpla- tenprogramma's van dr Merkelbach, „Hier is New York" van Max Tak, de Zondagclub van de heer R. Feenstra en „Wat is Uw lievelingsmelodie?" van Rie Heimig. Over de Muziekkalender en het Radaozoeklicht is nog geen beslissing ge nomen. Ook is het nog niet zeker of de hersengymnastiek, die zoals gewoonlijk tegen de zomer eindigt, in de volgende winter weer wordt hervat. Mogen de andere omroepverenigingen dat voorbeeld volgen! Het Kon. bezoek aan de V.S. Televisie klaagt over „achterstelling" Maar Buitenlandse Zaken weerlegt critiek In televisiekringen is men zeer ont stemd over het feit dat het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geweigerd aan de Televisiestiohrting de gevraagde faci liteiten voor het verslaan van het Ko ninklijke bezoek aan de Ver Staten te verlenen. Men is van mening dat de te levisie hierdoor wordt achtergesteld bij pers, radio en filmjournaal. Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt men ons ech ter mee dat van een aohterstelling geen sprake is. Aan de pers wordt geen finan ciële tegemoetkoming gegeven, zoals de televisievertegenwoordigers beweren, maar uitsluitend hulp verleend bij het verkrijgen van toegang tot de plaatsen waar verslagen kunnen worden gemaakt. Dit gebeurt via het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken. Wel wordt een kleine subsidie gegeven aan drie verslaggevers van radiio en We reldomroep. Men heeft gemeend het be schikbare geld op deze manier zo goed mogelijk te besteden, daar de radio het grootste „afzetgebied" heeft. Hier komt nog bij dat de Televisiestiichtiing pas een week geleden liet horen dat zij een re portage van de reis wilde verzorgen. In elk geval zal de televisie op 4 Mei een filmreportage van het vertrek van' het Koninklijke Paar vertonen. Directie verdedigt zich lustitie zwijgzaam over gebeuren bij kalkzandsteen fabrieken te Katwijk en Hillegom "C'EN TIP VAN DE SLUIER, die over het mysterie-Van Herwaarden door -'-J de Justitie was gelegd bij het overvallen van de kalkzandsteen fabrieken te Katwijk en Hillegom, is opgelicht. De heer J. A. van Her waarden en een van zijn twee zonen, de heer D. J. van Herwaarden, die nadat zij gistermorgen door de rijkspolitie werden gearresteerd van nacht om ongeveer één uur in vrijheid werden gesteld, hielden vanmorgen een persconferentie, waarop hun rechtskundig adviseur, mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, 'n overzicht gaf van hetgeen zich gisteren heeft afgespeeld. kei, heeft met mr Van der Valk Bouman, het onderzoek niet de indruk hebben substituut-officier, de actie geleid en deverkregen, dat de zaken er voor stonden, beide heren Van Herwaarden persoonlijk zoals hen zou zijn verteld. Tot ver in de in arrest gesteld. Van de zijde van denacht werkte mr Sikkel om een inzicht Justitie vernamen wij, dat dit geschiedde in de zaak te krijgen. Op grond op grond van „verdenking van gewone stand van zaken bleek het ten slotte niet fabrieksverduistering". Over de omvang wilde de Justitie ons hoegenaamd geen mededelingen doen. Van de heer Van Henvaarden vernamen wij echter, dat mr Sikkel aanvankelijk het vermoeden had, dat het hier een millioenenzaak betrof. Mr De Ruyter de Wildt vertelde met stel ligheid, dat hiervan geen sprake kan zijn, zoals nu reeds bij het onderzoek is ge bleken. De advocaat verzekerde ons, dat géén van de beschuldigingen, die bij ge ruchte de ronde deden, juist zijn ge bleken. De drastische manier van optreden door de politie moet een gevolg zijn geweest van een vermoedelijke lasterlijke aan klacht tegen de heer Van Herwaarden door één of meer personen, die daarbij I directeuren' werden letterlijk mogelijk belang hebben gehad. Men zou bed gelicht, op een wijze, die langer gewenst, de heren Van Herwaar den in verzekerde bewaring te steHen. Het feit, dat mr Sikkel persoonlijk tot diep in de nacht een zo volledig moge lijk licht in deze zaak wilde verkrijgen, moge er op wijzen, dat zijn aanvankelijke indruk als zou het hier een groot delict betreffen, zich sterk had gewijzigd. Het liep tegen de avond zelfs zo, dat de heer Van Herwaarden Sr het vermoeden kreeg dat er bij de Justitie sprake enige spijt over de grootscheepse opzet Gisteren schreven wij reeds, dat deze actie herinneringen opriep aan de be zettingstijd. Deze indruk is sinds gisteren in belangrijke mate versterkt. De beide Het ministerie van O., K. en W. heeft j hebben geïnsinueerd, dat de belangen van vers in het geheugen ligt, maar die wij de staohtimg toegestaan zendtijd aan tehet bedrijf te Hillegom te kort zoudenm 1952 niet meer hadden verwacht. Het vragen voor belangrijke actualiteiten ziJn gedaan ten opzichte van dat te Kat-1 is ons een behoefte dit reeds nu te schrij buiiten de vastgestelde avonduren In de!wÜk. Hierover loopt het onderzoek nog, i ven. Ons uiteindelijk oordeel zullen wij naaste toekomst mogen wij dus levende"-tenvÜ' de Justitie haar tenlastelegging j evenwel moeten opschorten, totdat de televisieprogramma's bij daglicht ■achten. De Haagse relaiszender komt niet tij dig klaar, zodat de voorgenomen uitzen ding van een ijsrevue op 21 Maart uit de Houtrusthallen niet kan doorgaan. Als gevolg van de zachte winter is de neet van huisbrand zeer sterk terug gelopen en daardoor heeft de brandstof- fenhandelaar voor het eerst sedert twaalf jaar in het algemeen een werk- voorraad verklaarde J. J. Visser, se cretaris van de Bond van Nederlandse Handelaren in Brandstoffen. Er zijn handelaren die nog 10 procent jn hun jaaromzet In hun opslagplaat- in he1- 'en. In Januari was de omzet ge middeld slechts 6070 procent van Ja- i 1951; in sommige volksbuurten was de teruggang zelfs tot 55 procent. Ook de prijsstijgingen van de kolen Iedereen kan meespelen in de speel tuin, en zelfs een vader met tien kinde- 1 bood zich voor de filmopnamen (het beroemde liedje aan. Maar de papa bleven, ondanks de weigering van hun en mama van Heleentje zijn gevonden:kameraden om op Zondag te werken, Carl Tobi wordt vader en Emmy v. Swol De vissers kampen met een tekort aan wordt moeder en een Haagse speeltuin ijs. Langzamerhand gewennen de Urkers het uitverkoren terrein van Heleentje, zich aan de gewijzigde omstandigheden. Nu maar het resultaat afwachten! aldus de reder. Zacht weer, hoge prijzen Voor het eerst sinds twaalf jaren weer een werkvoorraad in opslagplaatsen hebben vermindering èn verschuiving van het verbruik teweeggebrcht. Meer dan voorheen is men tot gemengd sto ken overgegaan. Het kolenprobleem is echter niet op gelost; he; feit blijft bestaan dat Lim burg elk jaar 400.000 ton kolen voor huisbrand te weinig levert. Bij een strenge winter was er volgens de heer Visser thans nergens meer een ton kolen geweest. Het publiek doet er dan ook goed aan deze zomer toch een wintervoorraad in huis te nemen, want het is de vraag of de regering straks weer grote hoeveel heden zal importeren. Prijsverhoging van kolen wordt overigens niet spoedig verwacht, Een groot aantal handelaren heeft onvoldoende liquide middelen ten gevolge van de opgeslagen voorraden. DAT nu ook de bakkers in Hoofddorp (Haarlemmermeer) gedreigd hebben een zwarte lijst van wanbetalers samen te stellen. DAT ook de 31-j. A. van O. uit Hel mond, die Zondagavond bij een auto ongeluk in Eindhoven werd gewond, gisteren is overleden. DAT in Amersfoort, 78 j. oud, is over leden de gen-maj. der artillerie b.d- W. H. E. Vrijdag, die het landgoed Ran denbroek aldaar bewoonde. DAT de onrust onder de ambtenaren i.v.m. de reorganisatie van de sociale ver zekeringen volgens een communiqué van de A.R.K.A. ongegrond is. daar de over gang van het personeel naar de nieuwe bedrijfsverenigingen bevredigend zal verlopen. DAT de oud-directeur van het post kantoor te Groningen, E. v. d. Wal, op 89-j. leeftijd in Haren (Gr.) is overleden. Killeam (de bekende) in Indonesië Lord Killearn, de Engelse diplomaat, die enkele jaren geleden behulpzaam was bij de totstandbrenging van de overeen komst van Linggadjati, vertoeft thans te Djakarta. Hij staat in verbinding met de Indonesische regering, doch weigerde bij zonderheden over zijn reis mede te delen. Op de vraag of dit contact verband houdt met het drukken van bankbiljetten, zeide hij: „Niet speciaal." Hij vertegenwoordigt namelijk de Thomas de la Rue and Co Ltd te Londen. Na Indonesië wil hy Hongkong. China en Japan bezoeken, doch hy liet zich niet uit over zijn bedoelingen. Werken sommige Urkers toch op Zondag De Belgische reder Gabriël van Ise- ghem beweert dat een aantal Urker vis- In Argentinië nog handhaaft. Mr De Ruyter de Wildt deze insinuatie niets lappen weten alles over Indonesië Penetratie in Borneo De Indonesische delegatie in Japan heeft na een bespreking met de Kobe Steelworks en de Japan Steel Federation de „Indonesia General Mining Corpora tion" opgericht, een Indonesische N.V., gevestigd te Djakarta en met filiaal te Kobe, terwijl het kapitaal voor 80 procent Indonesisch en voor 20 procent Japans is. Deze N.V. zal in Zuid-Borneo en Hal- maheira asbest en mangaan winnen. De directie zal uit Indonesiërs en Japanners bestaan. Een der voornaamste onderhan delaars, de heer M. Soebehan, zeide, dat de Japanners uitstekend zijn ingelicht over Indonesië. Voor elk onderwerp had den zij een archiefkastje met volledige inlichtingen. De technische leiding zal geheel in Ja panse handen zijn. Over drie jaren hoopt de eerste delfstoffen uit te voeren. Het Indonesische ministerie van Voorlichting heeft mevr. Roosevelt uitge nodigd tot een bezoek aan Indonesië. Men verwacht haar einde Maart. Ten Zuiden van Soerabaja zal een nieuw zend- en ontvangstation verrijzen voor de P.T.T. Men hoopt het nog dit jaar te kunnen voltooien. gehele zaak rond is en de Justitie wat meer gegevens wil verstrekken dan de enkele spaarzame, die zij de pers nu waard acht. Werd het voorbereidend werk verricht door de districtsrecherche der rijkspolitie in Den Haag. het onderzoek wordt verder geleid door de rechter-commissaris. Ook vanmiddag nog stond de fabriek te Hil legom onder politiebewaking. De beide bedrijven en de kantoren werken thans normaal. Gisteren heeft met name de productie van het bedrijf te Hillegom een aanzienlijke stagnatie ondervonden, doordat het „hermetisch" was afgesloten. Waterings meisje nog niet terecht Betsy van Dijk, het 18-jarige Wate- ringse meisje dat een week geleden het ouderlijk huis ontvluchtte omdat zij niet wilde emigreren naar Canada, is nog steeds niet terecht. De verwachting dat zij wel weer tevoorschijn zou komen zo dra de boot met haar ouders het ruime sop zou hebben gekozen, is dus niet in vervulling gegaan. Torenklok wordt betaald met gewetensgeld De gemeente Tienhoven (Z.-H.) bij Ameide heeft een meevallertje. Zij heeft 10 575 aan geweten?geld ontvangen. B. en W. zullen nu aan de raad voorspellen dit geld te besteden voor de aankoop van een uurwerk met verlichte wijzer platen voor de toren. De kerktoren da teert uit 1175 en was vroeger het bezit van de Brederodes. DAT de echtgenote van een Hooge- veense fabrikant bij het bezoeken van een aantal gelegenheden in A'dam een broche ter waarde van f 6800 heeft ver- DAT htt Amerikaanse schip Wild Ran ger (8300 brt.) vanmorgen in de mist bij Vlissingen is gestrand en op eigen kracht is vlotgekomen. DAT tegen de 50-j. koopman G. W. O., die drie dames via huwelijksadvertenties voor in totaal f 23.000 heeft opgelicht, voor het A'dams gerechtshof 2M jaar is geëist (rechtbankvonnis 1V4 jaar). DAT de 25-j. voetballer M. L. W. B van Germinal HI uit R'dam, die een spe ler van Onit II met opzet tegen het been heeft geschopt, waardoor deze man enige maanden niet kon werken, door de R'damse rechtbank tot f 30 boete is ver oordeeld (eis: f 50). DAT de regeringscommissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman. die vo rig jaar Canada heeft bezocht, gisteren naar Australië en Nieuw-Zeeland is ver trokken. DAT gisteren in A'dam vier marine officieren zijn beëdigd, n.l. de opper- bottelier luit. t.z. E. de Boer en de adel borsten ir J. Wildeboer, ir R- A. Kas pers en ir M. Botman. DAT de 70-j. C. v. d. Mast op 28 Febr. de woning van zijn dochter heeft verla ten op weg naar het St. Luduinagesticht te Schiedam en sindsdien wordt vermist DAT de 41-j. voormalige S.S.-Unter- sturmführer G. H. uit A'dam, die vrij willig in Duitse krijgsdienst is getreden, door de A'damse rechtbank tot 1V4 jaar is veroordeeld (eis: 2 jaar). DAT tg.v. het 50-j. bestaan van de Staatsmijnen een handenarbeidwedstrijd voor schoolklassen over „Steenkool en Staatsmijnen" is uitgeschreven met als eerste prijs een meerdaags verblijf voor een hele schoolklas in de Mijnstreek. DAT de Centr. .Rond Van Paardenhan delaren 1799 leden telt en in 1951 wer den ingevoerd 6i48 (127222) slachtpaar- rien en 1459 (645) gebruikspaarden. ter wijl slechts 538 (3351) gebruikspaarden werden uitgevoerd. De Hofweg, een der belangrijkste punten van de Residentie, heeft geheel ander aanzien gel gen, nu het bekende hotel „De Twee Steden" (links) is afgebro ken. De Hagenaars zullen wel even moeten wennen aan deze situatie, want dit gebouw verleende een typisch cachet aan het stadscen trum. Op deze plaats zal een groot gebouw van de Hollandse Bank Unie verrijzen. Een jaar voorwaardelijk Arts, die broer doodde, nu veroordeeld De arts A.J.B. uit Eindhoven, drie aan zijn ernstige zieke broer op ddens uitdrukke lijk verzoek tabletten en morfine-inspui- tingen heeft gegeven met het gevolg dat deze patiënt is overleden, werd vanmor gen door de Utrechtse reohttoank tot 1 jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De verdachte heeft verklaard geheel volgens zijn geweten te hebben gehan deld n geen spijt te hebben van het ge beurde. Zijn broer werd verpleegd in een inrichting te Soest, was reeds acht jaar tuberculosepatiënt en leed daardoor on dragelijk. De officier van Justitie eiste veertien dagen geleden 1 jaar onvoorwaardelijk, omdat hij een waarschuwend voorbeeld wi-lde stellen, maar noemde de zaak overigens uniek in de Nederlandse recht- Griekse premier half verlamd Generaal Piastiras, de premier van Griekenland, heeft gisteren een lichte aanval gehad van hersentrombose ten gevolge waarvan hij aan de linkerzijde gedeeltelijk is verlamd. Piastiras' artsen laten niemand bij hem toe. Gisteravond hebben zijn vier artsen een bulletin uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de algemene gezondheidstoe stand van de premier onveranderd Ls en dat de verlamming zich op het oog lo pende wijze stabiliseert. T~jE woningbouwleningen en vooral de ■kJ rentespaarbrieven beloven nu reeds een bron van narigheid te vormen. De Telegraaf berichtte Zaterdag al, dat de spaarbrieven, die a pari worden uitge geven, zouden worden verhandeld tegen een koers van 96 procent. Van bevoegde zijde heeft men deze berichten van grond ontbloot genoemd. Formeel genomen heeft die bevoegde zijde gelijk. Inder daad worden de rentespaarbrieven, met hun briefkaarten waarop men zijn voor keur voor een bepaalde gemeente kan uitspreken, niet tegen een koers van 96 verhandeld. Maar daarmee houdt de juistheid ook op. Want dat er met de spaarbrieven het een en ander niet in orde is, valt niet te ontkennen. De bron voor deze narigheid zit aller eerst in het door minister Lieftinck voor de gemeente vastgestelde rentegamma van 4)4 pet, waarvoor de gemeenten geen of weinig geld kunnen krijgen. Semi- overheidsinstellingen, als de verschillen de electriciteitsbedrijven, die 4); procent mochten betalen, zagen hun emissies alle ruim voltekend. De gemeenten zijn dus gaan zinnen op allerlei middelen om het rentegamma te ontduiken. De velerlei typen gemeenteleningen waren daarvan het gevolg. De regering heeft daar eens een stokje voor gestoken. Men kwam met een nationale woningbouwlening, waarvoor men grote reclame maakte en maakt. Maar by de spaarbrieven was de bepa ling opgenomen, dat men bij inschrijving voorkeur mocht uitspreken, welke ge meente het geld ontvangen zou. Minister In 't Veld mocht dan vragen, daarvan slechts een spaarzaam gebruik te maken, wie de financiële nood van de gemeenten kent, weet dat tal van gemeenten hier een kans zagen, die ze niet ongebruikt. HET Rijk zette de gemeenten door deze bepaling als het ware tegen elkaar op en tal van magistraatspersonen en gemeente-ambtenaren zijn op reis gegaan om hun gemeente bij de verschillende mogelijke inschrijvers aan te bevelen voor voorkeur. Als men maar voldoende briefkaarten in bezit heeft, dan is men voorlopig gered. En bij het verkrijgen van deze briefkaarten wordt er „gehan deld". Het gaat er om, dat éne kwart procent rente, dat men hier minder krijgt, te overbruggen. Dat behoeven de gemeenten zelf niet te doen, dat doen anderen, stromannen of belangheb- Een bepaald bedrijf in een gemeente wil graag de nodige woningen voor zijn personeel hebben. Als de gemeente nu maar een voldoende part van de woning bouwlening krijgt, dan kan er gebouwd worden. Het bedrijf verklaart zich bereid de voorkeursbriefkaarten te kopen tegen een bedrag dat het kwart procent rente- verschil overbrugt. In de gemeente begroting merkt men hiervan niets. Mis schien maar dat behoeft zelfs niet wordt het straks in de bouwkosten be rekend. Aannemers tuk op wérk verklaren zich eveneens bereid geld te fournerèn om briefkaarten te kopen. Daar is echter het gevaar, dat de bouw kosten er door stijgen zullen, groter. Er zijn nog meer mogelijkheden om op deze wijze geld te krijgen, maar dat doet hier niet ter zake. Duidelijk is, dat de regering die aan dit „dansen met het kapitaal" een einde wilde maken, hier zelf de mogelijkheid weer heeft geopend. Het vasthouden aan de lage rentepolitiek en het afwentelen van het bijeenbrengen van het benodigde bedrag voor de wo ningbouw op de gemeenten, brengt de gemeenten in verleiding en velen bezwij ken Begrijpelijk misschien, maar niet temin te betreuren. Want daardoor saboteren overheidslichamen van hoger hand gegeven maatregelen en werkt men dit van hogerhand zelfs in de hand. Nationale woningbouwleningen een groot succes Opbrengst beide leningen (dus zonder spaar brieven) f 70 millioen De definitieve uitkomsten van de gis teren gehouden inschrijving op de 25- jarige 4 1/4 pet lening en de 22-jarige 0/5/10 pet lening ten behoeve vai nationale woningbouw zijn nog niet vol ledig vastgesteld. Het bedrag vai millioen gulden, dat in het prospectus als minimum voor beide leningen teza men is genoemd, is echter zeer aan; De enige stationswachteres van de Nederlandse Spoorwegen, mevrouw B. Keijzer-Kooistra. die van 21 Maart 1937 af op haar post Oudeschoot by Heerenveen werkzaam is geweest, zegt haar baantje vaarwel, omdat de spoorbomen vervangen z\jn door flikkerlichten. Gisteren bediende zij voor de laatste maal de spoorbomen. lijk overschreden. Gerekend kan worden op een totale opbrengst van beide lenin gen van ongeveer 70 millioen gulden, hetwelk voor verreweg het belangrijkste gedeelte is te danken aan de inschrijving op de 4 1/4 pet lening. Ook de verkoop van de rentespaar brieven loopt uitstekend. In zeer ruime mate blijkt het Nederlandse volk der halve gehoor te geven aan de tot hen gerichte oproep tot deelneming aan de nationale woningbouwleningen. Zoals men weet stelde de regering zich voor dat alle drie leningen f 50 millioen zouden opbrengen. Dat alleen de beide grote leningen (dus zonder de spaar brieven) reeds f 20 millioen meer heb ben opgebracht, is dus een mooi succes. Ruim 300 doden Er wordt hard gevochten in Indo-China Het Franse opperbevel in Saigon (In do-China) heeft gisteravond medege deeld, dat strijdkrachten van de Franse Unie. 30 km ten N.W. van Hanoi. 350 Vietminh-soldaten hebben gedood en honderd gevangen genomen tijdens een gevecht, dat vier dagen duurde. Op een eiland in de Rode rivier hebben de Franse troepen honderden communisten omsingeld. Van de twee Vietminh-batal- jons zyn reeds honderden gevangen ge- WEERBERICHT Meer wind Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Overwegend vjh'jA droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden en vannacht hier en daar nevel of mist. Aanvankelijk zwakke tot matige, later vrU krachtige Zuidoostelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 7.01—18.40; maan op 19.52, onder 7.01. Op 19 Maart LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1