|licumc (fouraiil Wederzijds begrip is nodig Zomer 1953 zestigduizend Duitsers in het Europese leger Chr.-Democraten behouden meerderheid peningspolitiek van Adenauer in Zuidwestduitse Staat Zal Schuman een struikel blok blijken? Atlant. vlootvoogd kiest in ons land officieren Burgemeester van Urk vliegt Woensdag naar Argentinië Wist U MAANDAG 10 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdred.: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERÏNK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantoasticti is ghebttoea tnyn bert ia tegbenspoet" Twee en dertigste jaargang No 9376 Adenauei houdt stand TWEE BELANGRIJKE berichten uit Duitsland: Bondskanselier Adenauer heeft meegedeeld, dat W.-Duitsland het verdrag voor het Europese leger zal ratificeren tegelijk met de contractuele overeenkomsten met de Grote Drie ter vervanging van het bezettingsstatuut; en de verkiezingen in de nieuwe Zuidwestduitse Staat, die algemeen beschouwd werden als een vuurproef voor Adenauers politiek met betrekking tot de Duitse her bewapening, hebben, ondanks winst voor zijn socialistische tegenstan ders, bewezen, dat de Christen-Democraten in de meerderheid blijven. Adenauer legde zijn verklaring over de ratificatie van het verdrag inzake het Europese leger af in verband met ge ruchten, als zou de Bondsdagcommissie voor buitenlandse aangelegenheden heb ben geëist, dat eerst de andere overeen komsten in werking moeten treden en daarna pas het Europese Leger-verdrag. Dit nu zou voor de Westerse landen on aanvaardbaar zijn geweest. Adenauer ver klaarde, dat verdrag en contracten on afscheidelijk aan elkaar verbonden zijn en samen aan het parlement ter ratifica tie zullen worden voorgedragen. Hij hoopte, dat in de zomer van 1953 ongeveer 60.000 Duitse vrijwilligers de eerste divisies voor het Duitse verdedi gingscontingent. onderdeel van het Euro pese leger, zullen kunnen vormen. Prof. Hallstein, die voor Adenauer de onder handelingen over het Europees leger heeft gevoerd, is naar Amerika vertrok ken, waarschijnlijk om voorbereidingen te treffen voor de Amerikaanse reis van Adenauer. Verkiezingen Zuidwestduitse Staat" een behoorlijke nederlaag zou lijden, als gevolg van zijn herbewapeningspolitiek, is bij de giste ren gehouden verkiezingen niet bewaar heid. Ondanks een klein stemmenverlies heeft zij zich gehandhaafd als de groot ste partij. Wel toonden de uitslagen, dat de aanhang der socialisten steeds blijft groeien. De verliezen van de Christen- Democraten bleven beneden 10 pet. Dit was echter mede het gevolg van het op treden van het Katholiek Centrum, dat niet voldoende stemmen kreeg om voor een zetel in aanmerking te komen. De rest verhuisde naar de nieuw gevorifide vluchtelingenpartij. De liberalen gingen iets vooruit; de linkse en rechtse radicale partijen kregen geen kans. De fascistische Socialistische Rijkspartij bleek het sterkst te zijn in de omgeving van de universi teitsstad Heidelberg, doch behaalde te weinig stemmen voor een zetèl. De com munisten daalden van 176.000 op 120.000 stemmen. De Christen-Democraten krijgen vol gens de officiële uitslagen 50 zetels in het parlement, de socialisten 38. de vrije de mocraten 23 en de vluchtelingenpartij 6, communisten vier. De in de kringen van de regering- Adenauer gekoesterde vrees, dat socialisten een zodanige winst zouden boeken, dat zy in de Bondsraad vertegenwoordiging van de deelstaten de bondsrepubliek het heft in handen zouden krijgen, is overbodig gebleken. Het feit, dat de Christen-Democraten hun stemmen voor een deel moesten afsta; de vluchtelingenpartij (en niet a; de socialisten), zou er op wijzen dat de Pinay morgen voor de vuurproef Eigen partijgenoten van de premier willen een andere minister van Buitenl. Zaken j\/TORGEN ZAL BLIJKEN, of het nieuwe Franse kabinet-Pinay, dat eerst Zaterdag j.l. gevormd werd, levensvatbaarheid heeft. Dfen zal de nieuwe minister-president bij de Nationale Vergadering het ontwerp- program indienen, waarover het kabinet vandaag vergaderd heeft. Bij de stemming hierover moet blijken, of de opneming van Robert Schuman als minister van Buitenlandse Zaken al of niet dadelijk de val van het kabinet zal veroorzaken. De radicalen wensen René Mayer in Speelclubs in fl'dam weer overrompeld Zaterdag 45 personen gearresteerd De Amsterdamse politie heeft Zater dagavond om halftwaalf op tien plaat sen in de stad invaiLlen gedaan in be kende besloten speelclubs. Dit geschiedde op last van de justitie, die blijkbaar de strijd tegen het hazardspel nog niet heeft opgegeven. In drie clulbs werden de spelers op heterdaad betrapt, ni- in Amusa aan het Frederiksplein, (eveneens) Amusa aan de Sarphatistraat en De Komeet in de Moreels es traat. Er werden 45 personen gearresteerd, van wie er 35 na verhoor in de loop van de Zondag zijn heenge zonden. De tien anderen, bestuursleden en croupiers, worden voorlopig vastge houden. Een grote hoeveelheid speel materiaal en enige duizenden guldens werden in beslag genomen. Nergens behoefde krachtdadig te wor den opgetreden. De overvallen werden vrijwel gelijktijdig begonnen en ver oorzaakten in de drie met name ge noemde elUhs grote consternatie. Communistisch Statenlid nam ontslag De heer A. J. P. van der Harst (CPN) te Rotterdam hééft ontslag genomen als lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. Ter voorziening in deze vacature is het het Eerste Kamerlid J. P. Schalker te Rotterdam benoemd verklaard. Naar verluidt had Pinay Zaterdagoch tend vroeg president Auriol medegedeeld, de voorwaarde van de volksrepublikei- sn, inhoudende het accepteren van Schu- an. niet te kunnen aanvaarden. Auriol zou hem echter hebben overge haald, deze voorwaarde toch in te wil ligen. In politieke kringen te Parijs gelooft en, dat de 27 Gaullisten, die voor Pi- nay's program gestemd hebben, de min.- president niet meer zullen steunen nu Schuman in z'n kabinet is opgenomen. De voornaamste tegenstanders van Schuman bevinden zich onder Pinay's partijgenoten, de gematigd conservatie- i. Velen van hen menen, dat Schuman, die al sinds 1948 onafgebroken z'n functie bekleedt, uitgeput is. Voorts zijn zij van oordeel, dat een krachtiger hand dan de zijne nodig is met het oog op de Tune sische kwestie. Burgemeester verkoopt spaarbrieven hand wijst. Verwacht wordt, dat te Stuttgart een coalitie van Christen-Democraten, socia listen en liberalen gevormd zal worden. De gisteren gekozen vergadering komt uiterlijk 25 Maart bijeen om haar werkzaamheden te beginnen. Vóór 25 April moet zij met gewone meerderheid van stemmen een min.- president kiezen, die uiterlijk 9 Mei de door hem gevormde regering aan de vergadering moet voorstellen. Dit zal tegelijk de geboorte van de nieu we staat betekenen. Wanneer de con stituerende vergadering een grond wet heeft afgekondigd, komen de grondwetten van de drie staten (Zuid-Baden, Würtemberg-Baden en Würtemberg-Hohenzollern)waaruit de nieuwe staat is samengesteld, te vervallen. zyn plaats te zien. Deze volgt de Euro pese politiek van Schuman, maar is voor stander van een „krachtiger" politiek in zake Noord-Afrika. Gaullisten en verscheidene gematigd mservatieven keuren het plan voor Europees leger in de huidige vorn Zij mè>ïbfi7"dat Frankrijk een nationaal leger in Europa dient te behouden. Ook zijn zij voorstander van grotere onafhankelijkheid binnen het Atlantisch Pact. Er zijn nog moeilijkheden te over. Stormen in de Noordzee: Zweeds stoomschip opgegeven Er worden 16 personen vermist Op een SOS.-sein van het Zweedse stoomschip „Rosso" van 1253 ton, zijn dit weekeinde reddingboten op zoek ge weest naar het in nood verkerende schip, doch zij hebben niets gevonden. Vlietigtuigen, vaartuigen van de marine reddingboten hebben een uitgestrekt gebied langs de Schotse Oostkust afge zocht- Vandaag heeft men het zoeken gestaakt. De Duitse treiler „Fladen- grunid1" heeft gistermorgen vroeg ge seind, dat hoj ten Oosten van de Orka- den (ten N. van Schotland) een red dingsloep heeft opgepikt van de Duitse treiler „Thor" die enige uren tevoren gekapseisd en gezonken. Eén man veiligheid gebracht, één is om het leven gekomen en 16 anderen worden vermist. Het Deense transportschip „Helie Da- ca" van 800 ton heeft gisteren gemeld, dat alles aan boord in orde is. Het sclup werd sinds twee dagen vermist op de Noordzee. Drie Noorse oorlogsschepen hebben er naar gezooht, nadat het schip had geseind, dat het in nood verkeerde- 800 Codinovo-tabletten in Amsterdam gestolen Uit een apotheek in Amsterdam zijn tussen 5 en 7 Maart j.l. twee flesjes ont vreemd. die ieder ongeveer 300 a 400 Codinovo-tabletjes bevatten. Eerst nu daarvan bij de politie aangifte gedaan Codinovo, dat tegen hardnekkige hoest wordt gebruikt, kan dodelyk zijn neer een te grote dosis tegelijk wordt ingenomen. Record-R.A.I. gesloten De dertigste autotentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam is gesloten De handelaren zijn zeer tevreden, vooral over de contracten voor kleinere wagens. Er kwamen 119.200 bezoekers, waarmee het record van 1950 met 9200 personen werd verbroken. Op Zaandamse markt Burgemeester verkoopt ren tespaarbrieven Omhangen met de ambtsketen als teken van zijn waardigheid heeft burgemeester W. Thomassen Zaterdagmiddag als stand werker op de Zaandamse markt gestaan om rentespaarbrieven te verkopen de nationale woningbouwleningen, burgervader was over de verkoop helemaal voldaan, maar wel tevreden. Donderdag en eventueel Zaterdag zullen opnieuw op deze manier rentespaarbrie vén worden aangeboden. De jongste dochter van de Engelse Labour-leider, Alison Attlee, is dezer aagen in het huwelijk getreden met Richard Davis, een artillerie-kapitein. Mevrouw Davis bij het verlaten van de Parijse kerk op Buckinghamshire. Treinverkeer stilgelegd Staking legt New York, Chicago en Boston lam Machinisten, stokers en conducteurs van de „New York Central" hebben gis teren het werk neergelegd, zodat de dienst op alle hoofdtrajecten moest wor den onderbroken. Op aanwijzing van de vakbonden worden nog slechts militaire goederen, medicamenten en verse melk vervoerd. De staking van de (15.000) mannen treft vooral New York, Chicago en Boston. Meer dan 12 sneltreinen, die tussen deze steden rijden, bleven staan. De passagiers moesten soms onderweg in treinen van een andere maatschappij, die niet door de staking wordt getroffen, overstappen. Als de staking voortduurt, zullen er binnen enkele dagen wellicht 35.000 sta kers zijn. Ook bij de ondergrondse van New York dreigt een staking. De vak bonden verzetten zich tegen voorgeno men wijzigingen in het beheer hiervan. De mogelijkheid bestaat, dat maatre gelen worden genomen tegen de stakers, aangezien het net van de „New York Central" vorig jaar onder controle het leger is gesteld. De regering heeft de stakers reeds verzocht, het werk hervatten. De staking is in strijd met de nationale belangen en die van de verdediging. Natuurramp te Bandoeng Zes personen hebben het leven verlo ren en zes werden zwaar gewond door een onweer, dat Zaterdag boven het Zuidelijke deel van Bandoeng heeft ge woed. De schade is ernstig. Vele hui zen zijn verwoest en bomen ontworteld- Mr Djoemhana naar Rome Mr R. Tg Djoemhana Wiriaatmadja, de vroegere waarnemende Hoge Commissa ris van Indonesië in Nederland, is Zater dagmiddag 12 uur met de K.L.M. naai Rome vertrokken, waar hij benoemd li tot gezant by de Heilige Stoel. Zijn echt genote en tweelingdochters zullen bin nenkort volgen. Treinramp door sabotage 85 doden In Cambodja (Indochina) is op de lyn Pnom PenhBattamang een trein tenge volge van sabotage in een ravijn gestort. 85 Personen kwamen om het leven en 23 werden gewond. Tulpen voor de Koningin in New York New York is zich aan het voorbereiden op het bezoek van Koningin Juliana. In de botanische tuin is een tentoonstelling vijfduizend tulpen geopend. Er wiekt molen en leden van het personeel In Nederlandse costuums gestoken Kon. Huis schrijft in op woningbouwlening Om aan het slagen van de national woningbouwleningen mee te werker heeft het Koninklijk Huis voor een aan zienlyk bedrag ingeschreven. Fusie tussen twee R.K. partijen Er heeft een fusie plaats gehad tussen de Katholieke Onafhankelijke Partij, die haar aanhang hoofdzakelijk in Noord- Brabant heeft, en de Katholieke Nationale Partij van de heer Weiter. De eerste partij is met ingang van 1 Maart in de partij van de heer Weiter overgegaan. Koninklijke Marine ingeschakeld" Eerste grote manoeuvres worden in herfst van dit jaar gehouden (Van een onzer verslaggevers) MET HET SPELEN van het Amerikaanse volkslied begroette de Marine- kapel Zaterdagmiddag op Schiphol de opperbevelhebber van de Noordatlantische strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, admiraal Lynde D. McCormick. „Ik ben hier gekomen om kennis te maken officieren voor mijn staf uit te zoeken," vertelde hij. Verder wil de admiraal zich precies op de hoogte stellen van de omvang van zeestrijdkrachten. De Koninklijke Marine zal voor allerlei taken worden in geschakeld. De strijdkrachten zullen zo harmonisch mogelijk worden samenge steld en Nederland zal zeer zeker zyn deel moeten bijdragen met onderzeeërs, mijnenvegers, luchtstrijdkrachten enz. Meer wilde admiraal McCormick, op vra gen over de actie-Conally om Neder land afzijdig te houden, niet antwoorden. Wel bevestigde hij dat in de vroege herfst van dit jaar reeds manoeuvres zullen worden gehouden. Spoedig aan de slag De admiraal is ook al in Frankrijk, Engeland, Denemarken en Noorwegen geweest en zal morgen ons land weer verlaten om achtereenvolgens België, Portugal, IJsland en Canada te bezoeken. Na het einde van zijn reis zal hij verslag uitbrengen aan het vaste comité van de Atlantische Organisatie. Admiraal Mc Cormick hoopt dan zo snel mogelijk met zijn staf van medewerkers aan de slag te kunnen gaan. Want de samengestelde zeestrijdkrachten zullen In vredestijd pa raat moeten zyn, om in geval van oorlog te kunnen ingrijpen, meent hü. De admiraal werd op Schiphol verwel komd door vice-admiraal jhr Van Holthe, voorzitter van het comité van chefs van staven en vice-admiraal A. de Booy, be velhebber van de zeestrijdkrachten. Za terdagavond richtte hy zich in het radio programma „Zoeklicht op de Westerse defensie" tot de Nederlandse luisteraars. Vanmorgen bracht admiraal McCor mick een bezoek aan de minister-presi dent, dr W. Drees. Op het Bevan dreigt Desnoods gaan we alleen verder strijden Als we niet samen verder kunnen gaan dan zullen wij het alleen doen, zeide An-eunn Bevan, leider van de rebelle rende linkervleugel van de Britse La- bourpartij, toen hij sprak op een poli tieke bijeenkomst te Rihymney in Wales Alle aanwezigen op één na spraken hun vertrouwen uit in Bevan. Deze ver klaarde, dat hij en z'n aanhangers be reid zijn „alleen verder ie gaan", indien de gematigden in de Labourpartij de conservatieven niet scherper willen be strijden. Hij zal trachten zyn collega": ervan te overtuigen dat ze krachtig moeten deelnemen aan die strijd opdat ze toch samen verder kunnen gaan. Aanbod van luchtvaartmaatschappij Medeleven uit heel het land voor de getroffen gezinnen De burgemeester van Urk. de heer G. Keyzer, heeft van de Argentijnse lucht vaartmaatschappij Aerolineas Argenti- nas het aanbod gekregen voor haar re kening naar Mar del Plata in Argen tinië te'vliegen om persoonlijk de moei lijkheden met de geëmigreerde Urkers trachten op te lossen. De burgemeester heeft dit aanbod aanvaard en vertrekt Woensdag a s naar Argentinië. Vandaag zou het A.R.-lid der Tweede Kamer, ds C. van der Zaal, de Argentijnse zaak met de gezinnen op Urk bespreken. Zo als men weet heeft hy over de kwestie schriftelijke vragen aan de regering ge steld. De burgemeester kreeg Zaterdag reeds van verscheiden zijden aanibiedin DAT de Friese varkenshandielaren aan het hoofdbestuur van de Bond van Var kenshandelaren hebben verzocht een verbod voor het vervoer van varkens uit Holland naar het Noorden te bewerk stelligen i.vjn. de varkenspest in Oude BildtzijL DAT mr J. G. C. M. Walter, voorzit ter van de raad van beroep voor de so ciale verzekeringen in Den Bosch, plot seling in Vugiht is overleden. DAT het verzetsmonuiment voor Jan de Rooy zal worden geplaatst lang» de prov. weg Sprang-Capelle (Langstraat) en aan Prins Bernhard zal worden ver zocht het op 31 October te onthullen. DAT het Britse schip Camroux One (323 ton) op ongeveer 200 mijl Z.-O. van Humiber in aanvaring is gekomen met het Ned. schip Zeeland (2700 ton) en ziwaar is beschadigd. DAT tegen de 24-j. koopman F A. C. uit Middelburg, die tijdens een taxirit een beschonken passagier een grote som geld heeft ontfutseld, voor de Middel burgse rechtbank Hl jaar is geëist en tegen D J J. wegens heling 1 jaar. DAT op 76-j. leeftijd in Zevenbergen is overleden notaris Corn. Goderie. DAT de Ned Bond van Hobbyclubs van 15 t/m 18 Maart in Eindhoven een congres houdt, waar het bestuur van een Stichting ter Stimulering van de crea tieve Zelf waakzaamheid der Jeugd zal worden geïnstalleerd. DAT W. M. Eibers te Groesbeek een jaar lang gratis water krijgt, daar ln zijn woning Zaterdag de 30.000-ste aanslui ting van de Streekwaterle^ingen Gelder land geschiedde. DAT het Humanistisch Thuisfront, het welk in Amersfoort reeds een mil. tehuis heeft, ook in Vierhouten een tehuis zal inrichten. DAT de 36-j gezagvoerder H. Groene- veld, die vanmorgen met de K.L.M-Con stellation PH-TFG (Friesland) op Schip hol arriveerde, daarmee zijn 100ste vlucht over de oceaan had voltooid. DAT de recherche in R'dam op een tanker drie pond opium heeft gevonden en twee buitenlandse zeelieden zjjn aan gehouden, maar later weer vrijgelaten. DAT in R'dam aan boord van de Abbe- dyk twee Duitse verstekelingen van om streeks 16 jaar zijn ontdekt. DAT de dichter Anton van Duinker ken (prof. Asselbergs) in Willemstad is aangekomen, waar hij voordrachten zal houden. DAT Zaterdag in de Woeste Hoeve de 117 personen zyn herdacht die daar 7 jaar geleden als represaille voor de aan slag op Rauter zijn gefusilleerd. DAT Zaterdag in het Ned. Film museum te A'dam de eerste voorstelling is gegeven. DAT het motorschip Adriana (85 ton) van schipper P. M. Struik op de Rijn in aanvaring is gekomen met de Renkumse veerpont, waardoor de boot 3000 schade opliep en het verkeer via de pont een halve dag werd gestremd. DAT de 45-j A.H. Zaterdagnacht bij de juwelier De Ruyter in de St Anna- straat te Nijmegen met een steen de etalageruit verbrijzelde en een greep in de etalage deed, maar hij door voorbij gangers werd overmeesterd en aan de politie overgeleverd. DAT een 41-j. A'damse schilder, die licht beschonken was en in een café ruzie had gekregen, ernstig werd gewond bij een messengevecht met een caféhou der op de hoek DapperstraatMaurits- kade in Amsterdam. DAT de nieuwe reddingboot Prins Hen drik, een geschenk van de M(j Nederland bij het gouden regeringsjubileum van Ko ningin Wilhelmina, in Den Helder Is overgedragen en de oude Dorus Rijkers, waarmee 598 mensenlevens zijn gered, ln A'dam voor reserve is opgelegd. DAT de cadettenroeivereniging Dudok van Heel in Breda dit jaar voor het eerst sinds 1945 weer aan wedstrijden zal deel nemen. daar dank zij de medewerking van een landelijk comité een achtriems- gibk is aangeschaft DAT de Muntentoren in Deventer die tijdens de oorlog geheel werd verwoest, thans is gerestaureerd en er een cultu reel centrum is geopend, waar o.a. een blijvende tentoonstelling van werken van Deventer schilders uit de 19e en 20e eeuw zal komen. DAT de veerdienst VlissingenBres- kens is hervat, en ook de dienst Schier monnikoogOostmahorn, die wegens de lage waterstand was gestaakt, weer nor maal is, terwijl de verbinding met Ame land wordt onderhouden door de red dingboot en een amphibievaartuig. gen om een landelijke actie te beginnen voor steun aan gezinnen der Urkers. Zo zou vandaag ds A. Verhagen, predikant van de Geref. gemeente van Kampen, op Urk komen om een dergelijke actie tc beginnen. De burgemeester is evenwe van mening dat eerst getracht moet wor den langs wettelijke weg recht te kry- De heer Keyzer zal vermoedelijk eer week in Argentinië blijven. Mochten de onderhandelingen niet slagen, dan zal hy alles doen om de vissers naar Nederland terug te halen. In ander werk ziet hi niet veeL Een Zondag in Tunesië: Bommen, Spandoeken en gebroken ruiten De Arabische Nationalisten hebben de Zondag gebruikt om onrust te zaaii Tunis De ramen van de bureaux der Tunisie-France, een Frans avondlblad. werden gisteren met een bom vernield De politie joeg de demonstranten, die voorbijtrokken met banieren waarop geschreven stond: Onafhankelijkheid voor Tunis, uiteen Niemand werd hierbij gewond. Te Gabes werd een brug door een ontploffing vernield. Te Zarsis werden 30 olijfbomen, die toebehoorden aan een Franse boer. omgehakt In schillende delen van Tunis werden in totaal 25 telegraafpalen vernield. De politie zet in geheel Tunis haar onderzoek naar wapens voort. Een litaire rechtbank te Tunis veroordeelde 18 Tunesiërs tot gevangenisstraffen variërend van een maand tot 2 jaar Dode en een zwaargewonde bij Eindhoven Zondagavond is een personenauto op dc Geldropseweg te Eindhoven over de kop geslagen. De beide inzittenden de 3l-jarige A. van O. en de 20-jarige J. C.. beiden uit Helmond, werden ernstig ge wond naar het ziekenhuis gebracht, waai C is overleden. Over de oorzaak van he' ongeluk tast men in hei duister Morgenochtend van half tien tot één jr zal de commissie voor proefnemin gen schietproeven nemen op het strand tussen Katwijk en km-paal 97. Het veilige terrein wordt aangegeven rode vlaggen. Oorlog voerde hij een bespreking met minister Staf, staatssecretaris Moorman de drie chefs van staven. Voor heden middag stonden besprekingen op de ma rinestaf op het programma. Zoeloes tegen Basoeto's Zeven doden en zeventig gewonden Bij ongeregeldheden tussen Zoeloes en Basoeto's in de naturellen-wijk van Jo hannesburg zyn tenminste zeven mensen gedood. Tweehonderd Afrikaanse politie- die zich snel naar de plaats des onheils begaven, troffen daar reeds deze Zeventig mensen moesten in een zie kenhuis behandeld worden. Bij de bot sing waren 2000 mensen betrokken. Gistermiddag arriveerde op Schip hol voor een kort bezoek aan Neder land de peallieede opperevelhebber voor de Atalantische Oceaan, admi- land de geallieerde opperbevelhebber voet op Nederlandse bodem. Arrestaties bij kalkzand steenfabrieken te Katwijk en Hillegom een wijze, die aan de bezettingstijd deed herinneren zijn vanmorgen de kan- i van de Kalkzandsteenfabrieken te Katwijk en te Hillegom door een sterke politiemacht overvallen. Hetzelfde ge schiedde ten aanzien van de woonhuizen der directeuren en boekhouders. Tientallen politiemannen waren hier- oor ingeschakeld. Dientengevolge doen de wildste geruchten de ronde. Inderdaad zijn enkele hooggeplaatste personen in deze bedrijven gearresteerd. Tevens zouden de boekhoudingen in be slag genomen zyn. Overigens lijkt het ons gewenst, wat de geruchten betreft, de grootste voorzichtigheid te betrachten. O verval bij Elfen Op borrels getracteerd, daarna beroofd De landbouwer P G uit Rijsbergen is Zaterdagnacht op de rijksweg Roosendaal —Breda, ter hoogte van Etten. door twee mannen die daar in de buurt wonen van zijn geld beroofd. Het slachtoffer had zijn aanranders tevoren op menig glaasje ge tracteerd en bezat niet veel geld meer, zodat de buit maar klein was. Toen de landbouwer van zijn schrik was be komen, waarschuwde hij de rijkspolitie, die meteen op speurtocht ging. Nog de zelfde nacht werden de daders, zekere P. B. en A. K. gearrestered. Vlammen sloten hen in Bejaard echtpaar iiv de slaapkamer verbrand In de nacht van Zaterdag op Zondag is het bejaarde echtpaar Van de Wal te Har- lingen bij een brand door de vlammen in hun slaapkamer ingesloten en omge komen. Zy woonden ln een der arbeiderswonin gen bij de scheepswerf Welgelegen. De brand, die in de keuken ontstaan was, tastte de trap naar de slaapkamer aan, zodat de 70-jarige G. v d. Wal en zyn 69- jarige echtgenote de kamer niet meer konden verlaten. WEERBERICHT Zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelijk koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist Morgen overwegend droog weer met verander lijke bewolking etx flinke opklaringen Matige wind uit Zuidelijke richtingen en zachter dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 7.04—18.38; maan op 13 38. onder 8.51. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1