I ]P jti •IdakMfeS- GOUDEN BRUILOFT 4 ZONDAGSBLAD 8 MAART 1952 ouöe veRhalen Bleken leqenöen columous onöeRvonö niet öe minste Last k&n noRm&èl BevARen woRöen N.O. t stiltegordel heet. Dit windstille gebied, waar zware tro pische regenbuien voorkomen, kon voor de zeeman uit de zeiltijd een oord van verschrikking zijn en moest ste.ds gecas seerd worden voor de reis naar Indië en terug. De hitte van het zeewater en het grote vochtigheidsgehalte van de lucht gevarieerd naar de tijd van het jaar (naakten dit gebied des te onaangena- De Antillenstroom, ten Zuiden van de Sargassozee, buigt zich van de Noord-equatoriaalstroom af naar het Wes ten langs de Antillen; terwijl de Florida - stroom uit de Golf van Mexico, door de Straat Florida de Oceaan bereikt en in de Golfstroom overgaat. De Sargassozee is als een uitgestrekt veld temidden der stromen, waar het wa ter weinig of niet in beweging is en dat bijzondere voorwaarden schijnt te bezit ten voor de groei van het sargassum Gelukkig dat dit golfkruid gaandeweg zo zwaar wordt, verteert en zinkt; anders zou de oppervlakte der zee er geheel mee bedekt raken. Wordt dit gebied gemeden Hoe staat de scheepvaart van vroeger en thans tegenover het varen in de Sar gassozee en is zü inderdaad het gebied, dat nog steeds wordt gemeden? Merkwaardig in dit verband is de eer ste reis van admiraal Columbus op zijn tocht van Palos in Zuid-Spanie via de Canarische eilanden naar Guanahani interessant artikel te lezen palingtrek naar de paai- en broedplaat een in de Sargassozee. Waar de schrij ver dit onderwerp voornamelijk biolo gisch heeft behandeld, maar terloops en kele opmerkingen over de Sargassozee maakte, wil ik trachten dit zeegebied zelf uit een Oceanografische en nautische ge zichtshoek te benaderen, om daarmede de legendarische beschouwing van dit deel van de oceaan, die bij velen aan de wal nog voortleeft en die ook door de schrijver van „Palingtrek" niet geheel werd weggenomen te doen verdwijnen. De Sargassozee is niet een afzonder lijk bekken, zoals bijvoorbeeld de Mid dellandse zee en Zwarte zee; dicht inge sloten als zij zijn temidden der kusten. Zij is een deel van de Noord-Atlantische Oceaan en dankt haar naam aan het wier, een soort golfkruid, safgassum geheten. Dit wier, dat soms in kleine hoeveelhe den, soms verenigd tot grotere bundels, drijvende en zwevende op en in de Sar gassozee wordt aangetroffen, vormt door zijn schijnbaar bruine tint een sterK con trast met het diepblauwe water, dat de Oceaan in dit gebied kenmerkt. In wer kelijkheid heeft het wier, dat bestaat uit zaadbolletjes, steeltjes en bladeren, een rode en geelgroene kleur. Waar komt het wier vandaan Verschillende theorieën doen de ronde over de herkomst van dit wier. Het zou in verschillende soorten groeien op de kusten van Noord- en Zuid-Amerika van Cape Cod (by Boston) tot voorbij de Slaterivier. Ook meende men de geboor- gxond by de Yucatanbank en de Mos- quitobank in de West-Caraibische zee te moeten zoeken, waar het door de stroom losgewoeld en naar de Atlantische Oceaan zou worden vervoerd. Nieuwere onderzoekers, zo zeggen Van Balen en Wiersma in hun boek „De Aarde", zijn tot de conclusie gekomen, dat het sargassum van de Sargassozee grotendeels bestaat uit verschillende soorten, die zich in de oceaan vegatatief vermeerderen en op deze wijze blijven bestaan. Enigszins valt dit te verklaren uit het gebied waar deze z.g. Golfkruidzee is ge legen, nJ. in de sub-tropische sfeer rond om begrensd door grote driftstromen. In zee onderscheidt men de stromen dooi getij- en driftstromen. Getijstromen volgen de wet der regelmatige terugkeer op vastgestelde tijden van eb en vloed, zoals zy worden aangetroffen langs de de de Sargassozee. In het gedeelte met ruitjes aangeduid wordt vloed, door dr. P. Groen boek „De wateren der wereldzee" ge noemd de „regelmatige ademhaling der zee", herhaalt zich in haar „in- en uit ademing" meestal tweemaal per dag Driftstromen daarentegen dragen een geheel ander karakter. Het woord drift- stroom zegt reeds, dat de wind hem voortdrijft. Ook zijn nog andere oorzaken voor haar ontstaan te noemen, zoals de temperatuur en de dichtheid van het zee water, de invloed van de wenteling van de aarde om haar as. De Sargassozee ligt ingesloten door de Noord-equatoriale stroom Antillenstroom. Floridastroom en Golfstroom. De Noord- equatoriale stroom dankt haar ontstaan aan de Noord-Oost passaat. Passaten zijn constante winden, die van beide zyden, van de equator het gehele jaar door uit Oostelijke richting waaien; op de Noor derbreedte uit het Noordoosten; Zuider breedte uit het Zuid-Oosten en daaraan hun naam danken. Hun richting varieert enigszins met de tijd van het jaar en de plaatsen waar zij overheen strijken zyn aan temperatuursverschillen onderhevig. In September dringt de Noord-Oost pas saat Noorderlyker door dan in Maart. Tussen deze beide windgebieden de - j 2.0, passaat ligt ter weerszij- i de equator een strook, welke de (Watling eil.), 3 Augustus 1492 van Palos vei trokken. Blijkens een Engelse vertaling van het journaal van Columbus, van Cecil Jane, waren de schepen 17 September de rand genaderd van het gebied, wat de Sargas sozee genoemd wordt. Het journaal zegt dan: Zeilden in Westelijke koers. Zagen planten welke er zwak en teer uitzagen en op gras geleek, dat aan rotsen groeit cn van het Westen kwam. Wij conclu deerden hieruit, dat land in de nabij heid moest zijn- Verder in de morgen zagen we meer van deze planten; het leek op gras van de rivieren. Een krab werd gevangen; ook de admiraal meen de, dat dit tekenen waren die de na bijheid van land verrieden. Merkwaardig is de opmerking in het journaal, dat het water „niet zo zout" was als op de Canarische eilanden. De Sargassozee is iuist een gebied waar grote verdamping plaats heeft, weinig regen valt en het zeewater derhalve een hoog zoutgehalte heeft. Nergens staat in het journaal te lezen, dat de schepen schepen uit de 15e eeuw ook maar enigszins door het sar gassum in hun vaart werden belemmerd. 12 October landde Columbus met zijn kleine vloot van drie schepen op Watling Tocht van de ..Oberon" Tenslotte wil ik nog enige byzonderhe- De stukken drijven van enkele voeten tot ettelijke meters uit elkander. Som mige stukken schijnen verzwaaid; zij drijven een paar voet onder de opper vlakte van de zee. Op 5 Maart bleek de log op de middag te weinig te hebben aangewezen, ten ge volge van een bundel wier welke in de loglijn, die achter het schip in zee hangt, verward zat. Tot en met 7 Maart liep het schip door de Sargassozee en kwam vier dagen later behouden te Portorico aan. Ik hoop hiermede voldoende te hebben aangetoond, dat de Sargassozee een nor maal gebied van de Atlantische Oceaan is, dat eeuwenlang reeds wordt bevaren. Het is een legende, dat deze zee door vele zeevarenden nog steeds angstvallig zou worden gemeden. Dit is nimmer het geval geweest. W. E. VAN POPTA. De Koningin van Scheba In ons Zondagsblad van 8 Septem ber 1951 plaatsten wij een artikel over de Koningin van Scheba. Dat was naar aanleiding van het feit, dat de jonge Amerikaanse geoloog M. Wen dell Phillips, die met een expeditie waartoe 20 geleerden uit verschillen de landen behoren, sedert enige jaren opgravingen verricht in Zuid-Arabië. Hij heeft om. het plan te Mareb de residentie bloot te leggen van Regina Seba's stad. In dat artikel wezen wij er op, dat de mannen, die aan dit werk deelnemen, over sterke zenuwen moeten beschikken. Want de Bedoe- inenstammen zijn tot alles in staat. Af en toe komen berichten door die bewijzen, dat de expeditie het alles behalve gemakkelijk heeft. In Januari is zij uit het land gevlucht, na op order van de koning van Jemen gede- van de gezagvoerder s.s, „Oberon", op reis vi San Juan de Portorico, d de Sargassozee passeerde. particulier journaal tineerd te zijn geweest. Nu gering wordt bericht, dat de re- 0o Jemen in een officiële Maart 1915 verklaring Phillips er van beschuldigt standbeeld van de Koningin van 28 Februari. Wij zijn thans genaderd Scheba uit het land gesmokkeld te de golfstroom, wat hebben. Wendell Phillips heeft deze beschul diging van de hand gewezen. Zijn expeditie heeft niets uit Jemen mec- tot de rand trouwens ook blykt uit het vele dat wy passeren. Het zijn nog kleine planten, maar wy treffen sxn St*S5?.s vns rp£ dat wij thans voor de boeg heb ben. In sommige leesboeken wordt wel eens de voorstelling gegeven, als zou i schip door het wier in zijn vaart worden belemmerd, ja zelfs tydelyk afbeelding haar geleerden, technici en knechts." De expeditie had talloze unieke bronzen en albasten standbeelden ge vonden, maar geen van alle belet verder te gaan, doordat de schroef zich in het wier verwarde. Maar in werkelijkheid heb ik nooit iets aange troffen, dat ook maar in de verte zulke gevolgen kan hebben. 1 Maart. Er dreef vandaag niet zo veel wier als de vorige dag, toen wij fas in het gebied van dit verschijnsel wamen. Hét wier drijft ln afzonder lijke stukken ter grootte van een vuist; of groter tot ongeveer een voet in doorsnee; op rijen geschaard tengevol ge van de wind en de golfbeweging. de Koningir Scheba. Al deze vondsten werden aan regeringsautoriteiten voor bewa ring overgedragen. Verder zei Phil lips, dat zijn expeditie een tempel op gegraven heeft, daterend uit de acht ste eeuw vóór Christus, ten minste twee eeuwen na het tijdperk, waarin de beroemde koningin geleefd zou hebben. Wij zijn zeer benieuwd of de expe ditie haar belangrijk werk zal kunnen voortzetten. HIERBIJ drukken wij een foto af, gemaakt door mej. K. J. Deze foto werd 's nachts om twee uur ge maakt zonder een enkele hulplichtbron. Dus alleen de straatverlichting, die door de sneeuw sterk gereflecteerd werd, zorgde hier voor vol doende licht. De belichtings tijd was bij diafragma 82 min. Wij zien hierbij dat voor al bij witte onderwerpen als sneeuw, witte gebouwen enz. het heel goed mogelijk is 's nachts goede resultaten te boeken Ook kan men met gebruik van b.v. een flitslamp bij dergelijke opnamen heel aardige efecten bereiken. Een groot voordeel bij der gelijke opnamen is, dat de be lichtingstijd er helemaal niet zo precies op aan komt. Deze opname zou b.v. evengoed met een belichtingstijd van 3 min. nog goed geweest zijn. Wel echter is de keuze van het standpunt hier van groot be lang. Hier is het standpunt heel goed gekozen en wij be wonderen hier niet alleen de artistieke inzichten van mej K. J., doch ook de moed om 's nachts om 2 uur bij felle kou er nog op uit te trekken om met haar fototoestel te gaan experimenteren. FOTO-TIPS Gebruik voorzetlenzen al leen voor vlakke voorwerpen en zorg er voor dat deze zui ver ten opzichte van de lens Bedenk dat de scherpte door het gebruik van een filter wordt beïnvloed, daar dit niet gecorrigeerd is bij de lens; in de meeste gevallen is het ech ter geen bezwaar, alleen wan neer u zeer sterke vergrotin gen denkt te maken kan dit storend zijn. Bewaar filters afgesloten Denk aan het verlengen van de belichtingstijd bij gebruik hiervan. Gebruik ze niet wan neer u nevel-effecten wilt be reiken, daar deze hierdoor ge heel of gedeeltelijk worden opgeheven. In het hooggebergte, aan zee en in de sneeuw is een ultra-violet filter aan te be velen. Denk er aan dat een ver- loop-geelfilter op een kleine afstand van de lens geplaatst kan worden. Gebruik zoveel mogelijk een statief; een balhoofd hierbij is zeer gemakkelijk Wanneer u geen statief bij de hand heeft, gebruik dan een ander stevig voorwerp voor opnamen met belich tingstijden langer dan 1/25 sec., b v. een tafel, maar dan vanaf de rand, anders foto grafeert u dan een deel van het blad mee Ook kunt u de camera dan tegen deurpost, muur of boom drukken. Zorg by tegenlicht-opnamen dat de lens goed schoon is. De beste zonnekap is die welke de vorm van het nega tief heeft. Gebruik hem bij tegenlicht-opnamen, ook by T-objectieven met filter. Con troleer van tijd tot tijd uw sluitersnelheden eens; zjj kunnen eens gaan afwijken. Fotografeer hiervoor een draaiende gramofoonschijf met een wit teken. Houd rekening met de be- weegrichtmg van uw spleet- sluiter bij sport-opnamen, an ders krijgt u ingedrukte of uitgerekte voorwerpen. Oefen vooral zoveel moge lijk in het schatten van af standen of gebruik een opti sche afstandmeter. Zorg bij opzichtzoekers dat uw oog zuiver recht boven de zoeker staat. Tips voor het te gebruiken materiaal: Orthochromatisch materiaal is niet gevoelig voor rood. Orthopanchromatisch mate riaal is gevoelig voor alle kleuren, doch hel meest voor groen, dus ook gevoelig voor Hooggevoelig panchroma- tisch materiaal is gevoelig voor alle kleuren, vooral groen en zeer gevoelig voor rood. Hoe sneller de film, zoveel zachter werkt het negatief en omgekeerd. Naar mate de film sneller wordt is de korrel groter en omgekeerd. Gebruik het liefst fijnkorre lig materiaal, vooral wanneer u wilt vergroten. Voor deze rubriek kan ieder foto's ter beoordeling inzen den. Ook kan men de heer Jncobi vragen stellen en in lichtingen vragen. Voor ver goeding van porie- en admi nistratiekosten sluite men 50 cent aan post-ege's in. Men adressere aan de redactie met aanduiding „Fotorubriek''. ZONDAGSBLAD 8 MAART 1952 5 Nr 23 DE twintigste puzzle van de heer Hoeken moge niet moeilijk ge weest zijn, in ieder geval is het een prettige puzzle geweest, die zelfs de genen, die sinds tijden zich aan hun win terslaap hadden overgegtr^i. weer klaar wakker gemaakt heeft, r.ii was prettig van veel oude oplossers weer eens een teken van leven te zien. De keien onder de oplossers vinden zo'n puzzle te een voudig, waardoor ze te spoedig naar hun zin met hun taak klaar zijn. Bovendien kunnen ze dan hun vurige begeerte om weer wat uit te lopen niet bevredigen. Die kans komt spoedig daarna toch wel weer. Voor de mindere goden is de ge legenheid echter dubbel welkom hun ^untenaantal wat hoger te brengen. ~fie oplossing van nr. 20 luidt als volgt: Amice, Tot mijn spijt ben ik verhinderd a.s. Zaterdag te komen. De volgende week kan ik wel. Schikt dat jou? Ik hoop dan tegen half vijf bij je te zijn. In haast, Peter. Toen ik hem indertijd zelf probeerde vond ik eerst: In haast. Anderen wisten direct het woord Amice te vinden, weer anderen a.s. 2Iaterdag. Heeft men een maal houvast dan gaat het van een leien dakje. Onbegrijpelijk vind ik het dat sommige geregelde oplossers zich aan zo'n puzzle niet wagen. Alles kan toch geen wiskunde zijn! Van nr. 22 moge hier eerst nog een correctie volgen. In stand IV moet het begin luiden A-f-7=0-0, 52%. Hier school een dubbele zetfout die m.i. ge makkelijk te vinden was. Uit Den Haag ontving ik een noodkreet om nadere uitleg, daar het schrijven zo helder als koffiedik was. Uit het aantal correcte oplossingen, dat reeds binnen gekomen zijn maak ik gelukkig op, dat er in onze kring toch nog heel wat koffiedikkij kers gevonden worden. Toch wil ik gaarne gevolg geven aan het verzoek. In de eerste plaats werd gevraagd, wat de opmerking over gewonnen wedstrij den betekent. A heeft 7 wedstrijden ge wonnen en dus 14 wedstrijdpunten be haald. In stand IV. de eindstand heeft C 32 bordpunten met 4 gewonnen wed strijden, dus 8 wedstrijdpunten. Vanwe ge die wedstrijdpunten staat C boven D, E en F, die ieder 5 wedstrijdpunten heb ben, doch meer of evenveel bordpunten als C. De wedstrijdpunten zijn in de standen weggelaten, daar men die, als men ze gebruiken wil, zelf gemakkelijk kan vinden. De fout, die schrijver maak te is, dat hij wedstrijdpunten met bord punten verwarde. De tweede vraag ging over de opmerking, dat iedere tiental- lenwedstrijd (dit moest één woord zyn) 10 punten oplevert. Reeds in de 21ste rubriek schreef ik, dat ik een schakcrs- puzzle van tientallen wilde geven. Iede re wedstrijd voor de competitie wordt door tientallen gespeeld bij het schaken. Winnen 6 spelers en verliezen er 4 van eenzelfde tiental, dan wordt de wed strijd gewonnen met 64 en verliest de tegenstander met 46. Men kan met 7x5% punt kampioen worden, terwijl nr. 2 met 2 wedstrijdpunten minder meer dan 40 punten kan behalen. Wat hierbij onduidelijk is, begrijp ik niet. Is iemand door de zetfouten gedupeerd, dan kan hij tot uiterlijk Zaterdag 15 Maart inzenden. Na puzzle 20 is met 75 punten win naar A. J. Noordhoek te Heinenoord. De beide andere gelukkigen zyn J. Bloe- mendaal te Den Haag en S. Bolhuis eveneens te Den Haag na loting met M. J. Moerman te Rotterdam, die allen 74 punten hadden. Laatstgenoemde is dus volgende week aan bod. Allen van harte geluk gewenst en veel succes met de tweede bestijging. De nieuwe puzzle is vervaardigd door P. K. Spierenburg te Dordrecht. Zelf betitelt hij haar als wel niet gemakkelijk". Uit de volgende ge gevens niet minder dan 10 moef men dc leeftijd van een gezin, bestaande uit vader, moeder, doch ters en zoons, opmaken. A. In een gezin verschillen de vader en de moeder twee jaar in leeftijd. B. Elf jaar geleden was de jongste zoon even oud als de jongste dochter twee jaar geleden. C. De oudste zoon was drie jaar ge leden twee maal zo oud als de op één na jongste doohter vier jaar geleden. D. Achttien jaar geleden was de va der zes maal zo oud als zyn oudste doch ter toen was. E. De op één na oudste zoon is thans even oud als de jongste zoon en de op één na jongste dochter samen een jaar geleden. F. Vier jaar geleden was de op één na oudste dochter even oud als de jong ste dochter en de op één na oudste zoon G. Eén jaar geleden was de op één na oudste dochter vijf maal zo oud als de jongste zoon toen was. H. De moeder is thans twee maal zo oud als haar oudste dochter. I. De oudste dochter en de oudste zoon Nu eens geen lammetjes, die de lente aankondigen, maareen stekel varken van Diergaarde Blijdorp te Rotterdam. Dit dier is afkomstig uit Abessynie en behoort tot de grootste van zijn soort. Op de foto ziet men de moeder (in de verdediging) met haar kroost. Meestal worden er slechts hoogstens twee stekelvarkentjes tegelijk geboren; nu werd Blijdorp verrast met een drieling. ■Cl"»-»-»-»-»-!!-»-»-»-»"»-»-» ER bestaat toch wel groot onder scheid tussen de mensen. Als ik alleen maar denk aan die beide gouden bruiloften; die zo kort na 'elkaar gevierd zijnTussen die beide een verschil als dag en nacht, als Oost en West, alsenfin, laat me maar weer vertellen. De eerste bruiloft was imposant, gelijk dat pleegt te geschieden bij wel voorbereide en nauwkeurig ge plande festiviteiten. Niemand, die er maar in de verste verte wat uit staande mee zou kunnen hebben, of hij tuas tenminste een half jaar te voren gewaarschuwd. Door de kleinkinderen, de kinderen en niet in het minst door de jubilarissen zélf. Om precies te zijn: zelf was ik omtrent elf maanden tevoren reeds ingelicht, en sindsdien hadden me met eenparig versnelde bewegingen talloze kennisgevingen bereikt. Zo veel signalen blijven uit de aard der zaak niet onbeantwoord en toen ein delijk de lang-verbeide dag aan brak, miste dan ook niemand op het appèl. De krant, die alreeds aan de vooravond een foto gemaakt en af gedrukt had, zond zijn maestro journalist. De buurt had bloemen en taarten aangedragen. De kleinkin deren hadden het huis versierd en rijke slingers van kamerhoek tot kamerhoek gewonden, zodat een permanent verblijf in een loofhut gewaarborgd was. En zo voort. Zo dat het inderdaad een onvergete lijke dag werd, waarop scharen en scharen bezoekers en bezoeksters het nauwe gangetje binnendrom- den om dan gauw effetjes het bruidspaar een hartelijke handdruk te geven en nog iets geëigends en passends daartoe. Wie telt het aan tal flesjes eau de cologne; wie de feestsigaren? Wie becijfert hoeveel al die bloemen wel waard mochten zijn. die daar tot hoog boven op de ouderwetse linnenkast plafond- waarts torenden? En het hield niet op. Al lang waren alle vazen van alle tal rijke nakomelingen gevuld gewor den; allang was een emmer-inzame ling onder magen en bekenden machteloos gebleken tegen deze overstelpende hulde. Een zee van bloemen, doodgewoon en niet an ders. Om dan nog maar te zwijgen over de rollade, die zoon Piet had meegebracht. Gelukkig maar dat de hele familie bereid was die mee sol daat te maken, want anders had hij bijna moeten zeggen: „En dat je er nog maar lang plezier van moogt hebben zo een reus van een rollade was dat. Alsof alle zeven vette koeien van Egypteland er het hunne toe bijgedragen hadden! Het was haast moeilijk om te midden van zoveel feestvierenden en zoveel geschenken het bruids paar zelf nog te ontdekken. Gou den bruiden en bruidegoms zijn nu eenmaal niet meer zo opvallend. Uit de VOLKSWIJK Hun ruggen hebben zich gekromd; men kan nauwelijks begrijpen dat zij die forse mensen van weleer zijn, die daar op hun heden vijftig jarige trouwfoto in blijde zelfver zekerdheid staan te pralen. Vooral later op de dag kun je hen nauwe lijks meer ontwaren. Ze zijn de festiviteiten begonnen met telkens op te staan om zich te laten felici teren, maar ach, dat valt na de vijftigste keer ook niet mee. Bo vendien: ze hebben eens geklonken op hun eigen en anderer welzijn, en ze hebben dat herhaald en her haald en nu zitten ze eigenlijk doodop, met hoge blosjes van emo tie en een feestwijntjein hun ver sierde stoelen. Ze pinken eens een traantje weg: ze zeggen nog eens zwakjes dat het al te veel is, maar in werkelijkheid is het hun inder daad allang veel te veel. Ze nemen het niet meer in zich op, maar nochtans stralen zij in een zon van liefde, die hen zo overvloedig be schijnt. En dat mas dan die eerste bruiloft. Waarvan we allemaal wisten en waarvan we allemaal meegenoten en waarvan de sporen nog lang,.lang zichtbaar bleven, ook toen de bloemen verlept en al het lekkers opgesnoept was. Want bleven daar niet tekenen achter van dit groots gebeuren? Ga er maar kijken, dan zegt Opoetje trots en ze wijst naar het glan zende linoleum „Dat hebbe-me van de kinders gehad met onze gouwe bruiloft En Opa knikt fier en wijst naar de hypermoderne lamp: „En die van de kleinkin- ders En voor de oudjes op tafel staan twee goud-omrande kopjes waarop kunstenaarshanden hebben neergeschreven met veel krulletters, bloemetjes en tierelan tijntjes: „Ter gedachtenis aan Uw gouden bruiloft". Ja. dat heeft het eerste achterkleinkind zelf ge geven En nu die andere bruiloft, niet minder goud dan de eerste, en daar wist niemand van. Geen mens in de straat en geen mens in de familie. Dat laatste had zelfs niet gekund, u>ant ze hadden kind noch kraai, neef noch nicht. Ze leefden zo maar samen, een klein eiland in een zee van vreemdelingschap. En het was maar een bot geluk dat ik er achter kwam, door zo'n samen loop van omstandigheden, die je brengt bij mensen waar je eigenlijk helemaal geen bezoek wilde bren gen. Ja, ik zou het ook toen nog niet geweten hebben, ware het niet dat daar op die tafel voor hen pre cies twee van diezelfde krulletter kopjes gestaan hadden. Die verrie den hun geheim. Het geheim van twee vergeten mensen, die op een morgen als elke morgen opstaan en elkaar verrasssen met een verguld theekopje en dat is dan alles en er komt verder niemand aan te pas.' W1JKPREDIKANT zyn than6 samen even oud als de moeder. J. De som van de leeftijden van alle leden van het gezin is thans 205. Deze puzzle lijkt ingewikkelder, dan ze is. Toen ik haar zelf oploste leek het mij, dat er minstens één gegeven over bodig was. Toch heb ik er niets in ver anderd, want een vergissing mijnerzijds is niet uitgesloten. Deze puzzle ken schets ik als miiddenigewicht. Het aan tal punten is weer vijf. Voor iedere niet gevonden leeftijd wordt één punt afgetrokken. Vriendelijk verzoek ik de oplossers hun zelf gemaakte puzzles met in te sturen, daar de voorraad zo groot ge worden* is, dat er voorlopig niet aan plaatsing gedacht kan worden. Mer. houde ze in petto. Oök sture men geen post'zegels, daar uitsluitend per brief kaart geantwoord wordt. Ten slotte be spare men mij brieven in geheimschrift, daar zulk een brief wegens gebrek aan tijd in de prullemand belandt. Voorzover inzenders niet persoonlijk bericht gekregen 'hebben volgt hopelijk volgende week bespreking van ingezon den puzzles. Oplossingen van opgave 23 worden liefst op briefkaart met naam in blok- letters uiterl jk Woensdag 19 Maart 9 u. ingewacht bij het bureau van dit blad onder het motto „Hersenkrakertjes". ANTON VAN MEEDEN. (Vervolg van pag. 1> Mensen en families De heraldiek is net zo iets, maar dan op het gebied van de wapen kunde. Prachtig zijn vooral de Mid deleeuwse boeken op dit gebied. En verrassend misschien voor menigeen, die daarin eens een kijkje neemt. Ons overkwam het, dat wij twee fraaie schilden vonden, die wel eens van één onzer voorouders geweest kon den zijn en dus nu rechtstieeks aan ons toebehoren. Het minutieus uit zoeken daarvan is echter een kostbare en tijdrovende geschiedenis. Ten slotte de afdeling ikonografie. Deze beschikt over een enorme col lectie familieportretten, die in de loop der jaren uit verzamelingen bij het bureau zijn ondergebracht of die door eigenaren aan het bureau zijn overgedragen. Ook dat is niet zo gek als het wel op het eerste ge zicht lijkt. Het is bijv. voorgekomen, dat een belangrijk bedrijf in Den Haag jubileerde. Plannen voor een gedenkboek werden gemaakt, maar helaas kon men niet de portretten van de oprichters en eerste direc teuren vinden. Men wendde zich tot het Centraal Bureau. Dit giDg ijverig aan het speuren in eigen archief, maar kon niet direct iets vinden. Uiteraard wa ren wel de namen van die directeu ren bekend. Via de geslachtsregis ters en de advertenties kon men een achterkleindochter van de oprichter vinden. Deze werd naar een portret gevraagd en gelukkig voor het be drijf bezat zij er nog één. Zo werden meer bedrijven en instellingen ge holpen. Zo ziet u dus, dat dit schijnbaar nutteloze bureau veel belangrijk werk verricht. Er is veel meer, o.a. een derde van de verzameling ontvangst bewijzen van de in de bezettingsja ren uitgereikte persoonsbewijzen en talrijke handschriften. Voorts geeft het bureau een me dedelingenblad uit, waarin geregeld de aanwinsten worden gepubliceerd, terwyl de belangrijkste uitgave, het Jaarboek gevuld is met tal van we tenschappelijke artikelen op deze ter- Wij willen het nog even hebben over het bekende blauwe boekje: Ne derlands Patriciaat. Daarin worden regelmatig de belangrijkste geslach ten gepubliceerd uit deze tijd. Soms verdwijnen er, dan komen er weer bij en wanneer wij bijv. nog eens een belangrijke functie gaan bekle den, is het aan geen twijfel onder hevig of ook onze naam zal erin ver meld worden. Voor geschiedenisvorsers, geïnte resseerden in hun voorgeslacht en vooral ook voor mensen, die willen weten, waar één van hun dierbaren vertoeft, is het Centraal Bureau voor Genealogie een bijna alleswetende vraagbaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 10