Tweede Kamer wil meer zelfstandigheid voor maatschappelijke organisaties En een meer positieve regeling van de subsidiëring "1 ABDIJSIROOP g/fcNATOGEty TROPHY*» 2|eventig maal zevenmaal 2 WOENSDAG 5 MAART 1952 Wel op de emigratie-organen (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van de wet op de organen voor de emigratie. De vooral in de laatste jaren zo sterk toege nomen emigratie een noodzakelijkheid in verband met de beperkte mo gelijkheden van een klein land heeft er toe genoopt, hier leiding te geven. Uiteraard is hier een taak voor de regering, maar de ontwikkeling hier te lande is zo geweest, dat vooral particuliere en kerkelijke organisaties zich er mee bemoeiden. Het wetsontwerp dient nu, om een juiste coördinatie tussen de overheid en de particuliere organisaties tot stand te brengen. De wet voorziet in de eerste plaats ln het igeven van een wettelijke basis aan de functie van de commissaris voor de «migratie, dde namens de minister van Sociale Zaken de emigratie-aangelegen heden behandelt. Voorts wordt ingesteld een Raad voor de Emigratie, een adivies- lichaain voor de centrale overheid, waar in de zgn. maatschappelijke organisa ties de meerderheid vormen tegenover het ambtelijk element. Daarnaast wordt ingesteld''t (kleinere) Emigratiebestuoir, dat enerzijds ten dienste van de regering staat en ander zijds ten dienste van de emigratie-ver enigingen. Ook in dit emigratiebestuur vormen de vertegenwoordigers van de maatschappelijke organisaties de meer derheid. Het emigratiebestuur wordt toegerust met een bureau, dat Emigra tie-dienst heet. Tenslotte voorziet de wet in het instellen van aanmeldingsorganen. Deze zijn de door de minister aangewe zen openbare organen (rijksarbeidsbu reau*) en de door het emigratiebestuur als aanmeldiingsorganen erkende niet- openibare rechtspersonen (de emigratie oen tralen). Teveel staatsbemoeiing Tegien de aanvankelijke opzet van het wetsontwerp waren nogal beswaren ge rezen. Wij kimmen niet beter doen, dan hierover de heer Cnossen, directeur van de Qhr. Emigratie-Centrale aan het woord te laten. Deze centrale bestaat Rede van Truman voor „Stem van Amerika" Nieuwe radiozender in dienst gesteld Gisteren heeft president Truman in een rede ter gelegenheid van het in dienst stellen van een krachtige radiozender boord van een omgebouwde kotter, de Russen medegedeeld„Wij zijn uw v: den. Als Uw heersers hun zinloze politiek van haat en terreur loslaten en de begin selen des vredes volgen, kunnen er geen verschillen tussen ons bestaan, die niet geregeld kunnen worden." De rede var Truman zal door de „Stem van Amerika' in 40 talen worden uitgezonden. Aan boord van genoemde kotter be- vindt zich een bemanning van 90 per sonen. De voornaamste antenne van het schip zal aan versperringsballons worden opgelaten. Het ombouwen en uitrusten van het schip heeft 2 millioen dollar (7% millioen gulden) gekost. Waarschijnlijk zal het schip na een proeftocht naa Middellandse Zee vertrekken, waar van verschillende plaatsen uit, om Russische stoorzenders te ontgaan, pro gramma's van de „Stem van Amerika" zal uitzenden. Ook in Ambonnese kampen Wereldgebedsdag Ook in de ZuwSmolukse woonoorden in Nederland hebben de vrouwen zich verenigd in het gebed, dat Vrijdag j-1 uit alle kerken is opgestegen, aldus schrijft men ons. Dit was georganiseerd door de Fede ratie Kaum Ibuz Protestant Malulku Ditane'h Belaroda (Molukse Protestantse Vrouwen Federatie in Nederland). Deze organisatie is thans bezig zich op te doen nemen in de Y.W.C.A. Te Sahattenibeng werd de dienst bijge woond d'oor ongeveer 500 vrouwen. Tot de genodigden behoorden voorts d'e le den van de kampraaid en de kerkeraad- De dienst wend opgeluisterd door het ""erkfMitorkest. Pensioenfonds voor boek handel etc. op 1 Juli De voorbereiding voor het oprichten van een vrijwillig bedrijfspensioenfonds voor de uitgeverij, boekhandel en lees bibliotheken zijn thans zo ver gevorderd, dat op 1 Juli 'het fonds in werking kan Indonesië vraagt om dokters De Indonesische minister van Volksge zondheid, dr Leimena, probeert 200 bui tenlandse geneesheren te vinden om in zijn land te werken, aldus Ass. Press. Hij zou gaarne Nederlandse geneesheren wen sen omdat zij een goede naam hebben, terwijl Indonesië voor de meesten hunner geen vreemd land is en vele Indonesiërs hun taal spreken. Tot dusverre heeft men echter slechts 58 personen kunnen aanwerven, van wie niet meer dan de helft Nederlanders, ter wijl de overigen merendeels Duitsers zijn. KIND? HOEST UW KIND Als verstandige moeder geeft gij Uw kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKERS - 's Werelds beste hoestsiroop - dit jaar 25 jaar en in verband hiermee heeft een onzer redacteuren enige tijd geleden, een vraaggesprek met de heer Cnossen gehad. Toen deze hem naar de bezwaren vroeg, antwoordde hij: „ja, bezwaren waren er en niet alleen bij onze centrale, maar ook bij de belde an dere. NaaT onze mening wordt de rijks taak irn dit ontwerp te veel op de voor grond gesteld. We hadden gehoopt, dat aan de op de maatschappelijke organi saties steunende emigratie-centrales de volledige uitvoering van de emigratie zou worden toevertrouwd, ultenaard on der toeziöht van de overheid. Uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer is wel gebleken, dat daar dezelfde ge dachten leven als in onze kring- Maar hoewel de minister in de memorie van antwoord wel aan verschillende bezwa ren tegemoet gekomen is, bleef de opzet van de wet op dit punt gehandhaafd". Minister overslag Bij de behandeling in het openbaar, gisteren in de Tweede Kamer, werd het touwtrekken tussen regering en maat schappelijke organisaties voortgezet. En het ziet er naar uit, dat minister Joekes weer iets van zijn standpunt zal moeten laten varen. Zo waren de heren Bie- wenga (AR) en Kikkert (CH) het er helemaal niet mee eens, dat de voorzit ter van de Emigratie-raad zomaar door de kroon kan worden benoemd. Zij smaakten het genoegen, dat de minister een amendement voorkwam, door het aanbrengen van een wijzi ging, tengevolge waarvan deze voor zitter door de kroon zal worden be noemd, uit een voordracht van drie personen, door de raad op te maken. Dezelfde sprekers en ook de heer Ze- gering Hadders (WD) stemden volko men in met een andere gedachte. Geuit door dr De Kort (KVP) en door deze in een amendement belichaamd- Volgens het wetsontwerp worden de leden van de emigratieraad. vertegenwoordigende de maatschappelijke organisaties, door de kroon benoemd op voordraoht van die organisaties. „Waarom moet de kroon dat doen?", vroeg de heer De Kort. Dat kunnen die organisaties wel zelfstandig doen. Midden, in de behandeling vam het desbetreffende amendement bleef de Kamer steken. Daar ging men vanmiddag ee verder. Ook een ander punt is gisteren reeds ter sprake gekomen, n.l. de subsidiëring van de aanmeldings organen, De wet spreekt er van, dat subsidie kan worden verleend. Neen, zeiden de heren Van Koeverden (K.V.P.) en Biewenga (A.R.), die subsidie moet worden verleend en wel naar regelen, door de kroon vast te stellen na ontvangen advies van het Emigratiebestuur. De heer Van Koeverden diende op dit stuk van zaken reeds een amendement Minister Joekes heeft reeds verklaard (het amendement moet nog worden be handeld') dat de gedachte overeenstemt zijn eigen bedoelingen. Hij zinspeel de dan ook reeds op overnemen van het amendement Rest ons nog te melden, dat de heer Sahlltlhiuis (Arb.) ziCh ook wel met een ongewijzigd: wetsontwerp kon verenigen en dat de heer Borst (Comm.) zich mor- d'ious tegen verklaarde, omdat alle lust tot emigratie alleen maar gekweekt wordt door de oorlogspolitiek van de regering en alle emigranten in landen tereoht komen, waar zij onder nog slechter omstandigheden moeten leven in Nederland- Senaat over financieel beleid „Operatie-Lieftinck geslaagd, patiënt bijna bezweken" Degelijke C.-H. opvoeding van minister werkt echter nog na, vindt mr Pollema In de belastingpolitiek van minister Lieftinck zit een duidelijk waarneem baar streven om het particulier initiatief op de achtergrond te schuiven en de staatsmacht te versterken, zei de oud-minister van Financiën mr De J yorigejw Wilde (A.-R.) gisteren bij de algemene financiële beschouwingen in de Eerste Kamer. Deze politiek heeft het economisch leven in Nederland ver zwakt. Het jongste bewys hiervoor is de sluiting van de rystpellerij Wes- sanen en Laan in Wormerveer, waar tachtig man zijn ontslagen, omdat de fiscus te zware lasten op het bedrijf legde. (Advertentie) Moeder! - Doe een wonder van gezondheid Na iedere ziekte, nis het kind erg achterop is geraakt, kunt U met Sanatogen wonderen doen I Juist, omdat Sanato gen een volkomen natuurlijk krachlvoedsel is: het meest wezenlijke voedsel in gecon centreerde. licht verteerbare Bloed- en zenuwster kend in hoge Het zenuwsterkende voedsel Eetlust opwek kend. Geef hel nü Sanatogen. Wetsontwerp aangenomen Tegen verspilling van bouwmaterialen Gemeentelijke verordenin gen desnoods opzij gezet (Van, onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming aangeno men een wetsontwerp tot wijziging van de wederopbouwwet, waarbij de Kroon wordt gemachtigd, maatregelen te tref fen ter voorkoming van een ondoelmatig gebruik van materialen en arbeidskrach- het bouwbedrijf, o.a. door zo nodig bepalingen uit gemeentelijke bouwverordeningen opzij te zetten. De anti-revolutionairen kregen aan tekening, dat zij tegen waren, omdat zij er een te ver gaande aantasting van de gemeentelijke autonomie in zagen en de communisten, omdat zij er een verlaging an het woningpeil van vreesden. Minister In 't Veld betoogde, dat het wetsontwerp geen bevoegdheid geeft om bepaald beleid aan de gemeentebe sturen voor te schrijven, doch dat het slechts dient, om bepaalde beletselen weg te nemen. Niettemin nam hij een amendement-Van Vliet (K.V.P.) over, dat uitdrukkelijk de gevraagde bevoegd heid beperkte tot met name genoemde terreinen op bouwtechnisch gebied. Ook herhaalde de bewindsman zijn tijdens het werkloosheidsdebat gedane toezegging, de weder inwerkingtreding van de premieregeling voor woningver betering te zullen bevorderen. In hetzelfde wetsontwerp had minister In 't Veld voorgesteld, de bevoegdheid der gemeentebesturen om huiseigenaren tot maatregelen te dwingen, indien een woning wordt verwaarloosd tot schade van haar bewoonbaarheid naar zyn mening althans meer in overeenstem ming te brengen met de bedoeling, door te spreken van „zodanig wordt verwaar loosd. dat haar bewoonbaarheid dreigt te worden geschaad". Deze omschrijving is uiteraard iets ruimer. De Kamer was het met de voorgestelde wijziging echter niet zij verwierp haar met 29 tegen 37 stemmen in een verhouding van .ouder wets" rechts tegen links. Immigratie in Zuid-Afrika In dë eerste elf maanden van het De heer Regout (K.V.P.) was het met deze critiek eens. De rijksfinanciën zijn gesaneerd, zei hij. Maar al is de operatie geslaagd, dreigt de patiënt niet te be zwijken? Toen de middelen zijn gaan vloeien, heeft minister Lieftinck zijn be groting aan deze gestegen inkomsten aangepast, in plaats van het omgekeerde te doen. De K.V.P.-fractie heeft de indruk dat de belastingverhogingen van verleden jaar uit begrotingsoogpunt volstrekt overbodig zijn geweest. Mr Regout wilde .echter nog geen algemene belastingver laging bepleiten, omdat het doel van de verhoging ook is geweest de betalings balans sluitend te maken. Wel vroeg hij reeds herziening van het winstbegrip en verlaging van de weeldebelasting in die gevallen waarin de werkgelegenheid hierdoor zal worden vergroot. C.H. opvoeding Merkwaardig genoeg liet de heer Pollema (C.-H.) een heel ander ge luid horen. Prof. Lieftinck heeft vol gens hen* het beleid gevoerd, dat onder de huidige omstandigheden van een goede minister van Finan ciën mag worden verwacht. De finan ciële politiek draagt weliswaar een min of meer socialistisch karakter, maar in verband met de dwang positie, waarin ons land is geraakt, is dit nodig. Tekenend vond de heer Pollema dat de politiek van de bewindsman het laatste jaar in de P.v.d.A.-kringen soms nog minder waardering heeft gevonden dan bij anderen. Minister Lieftinck heeft vroeger dan ook een degelijke opvoe ding in het C.H.-kamp ontvangen, zo stelde deze senator tot grote vrolijkheid van de minister en de Kamer vast. Toch blijft er tussen minister Lieftinck en de' C.H. een diepe kloof, omdat de C.H. hunkert naar meer vrijheid. In dit opzicht dacht mr Pollema er precies eender over als zyn fractiegenoot de heer Vixseboxse, die verklaarde dat de be- lastingschroef tot de laatste slag is aan gedraaid en voorts critiek uitoefende op de dividendbeperking. Prof. Molenaar (V.V.D.) bepleitte be lastingverlaging ter bevordering van de werkgelegenheid, maar de heer Van Til burg (P.v.d.A.) meende dat de moeilijk heden van sommige bedrijven zijn ver oorzaakt doordat deze ondernemingen op te grote voet hebben geleefd. Minister Lieftinck, die reeds een be gin maakte met de beantwoording, zou vanmorgen opnieuw aan het woord ko- Deviezenreserve gedaald Door zware ultimo zette papiercirculatie uit Voor het eerst sinds geruime tijd is de deviezenreserve van de Nederland- sohe Bank achteruit gegaan. Blijkens de weekstaat van 3 dezer is zij met f33 millioen tot f905.8 min gedaald, ter wijl de voorraad goud en deviezen nu f2106 min bedraagt. De post Nederlands schatkistpapier, waarin guldenssaldi, voortvloeiende uit betalingsaccoorden, zijn belegd, steeg nl. van f 113.6 min tot f 142.5 min. D.i. geen verplichting van de Bank, doch is van belang voor juiste be oordeling van de deviezenpositie. De ultimo was tamelijk zwaar, voorschotten rekening-courant stegen met ruim f4 min, de bankbiljettenomloop met f72.5 min tot f2938.7 min, wissels, disconto met f 8 min. Er is echter geen schatkistpapier rechtstreeks in disconto genomen. Saldi van banken in Neder land daalden met f 100 min tot f38.5 min. De geldmarkt is krap geworden door op vragingen, maar daggeld is nog 1 pet. De diverse rekeningen aan debet- en in creditzijde daalden met f 162 min tot resp. f 34.3 min en f 102.2 min door overdracht aan Indonesië van saldi der tegenwaarderekeningen van de aan Indo nesië verstrekte E.C.A.ihulp. De ver plichtingen worden thans door Indonesië overgenomen. Het saldo van het Rijk verbeterde met f25 min tot f265 min, Andere saldi, waarop veelal boekingen betreffende de bijzondere rekening den verricht, stegen met f 12 min tot f 109.5 min. Lt.-kolonel Eekhout krijgt zijn onderscheiding Zaterdagmiddag zal de Amerikaanse militaire attaché in Den Haag, kolonel Bruce W. Bidwell, in kasteel Oud-Was- seraer de door president Truman leende onderscheiding van de Legion of Merit, degree of legionnaire, uitreiken aan de oud-commandant van het Neder landse Korea-detaohement, luitenant- kolonel W. D. H. Eekhout. Van het erf van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Jaarsveld cand. J. Smit te Rotterdam; te Oldebroek (toez., vac.-A. J. Wijnmaalen) L. Blok te Kam pen; als mlssionnair-predikant voor de Jodenzending in Amerika E. H. Cassutto te Hurwenen, die dit beroep aannam; te Klundert J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. Aangenomen: naar Nieuw-Lek- kerland (tweede predikantsplaats, met standplaats Kinderdijk) J. Zwynenburg te Hulzen (N.-H.), die bedankte voor Benschop. Bedankt: voor Elburg G. Willem- sen te Hierden. Beroepbaar: S. A. Meeuwes, D395, Uithuizermeeden, stelt zich be roepbaar. Geref. Kerken Tweetal: te Olst (als hulpprediker) M. P. Pel, a.s. emeritus-predikant te Wit- marsum en M. Stadig te Ezinge (Gr.). Beroepen: te Vianen cand. B. Oos- terhoff te Hoogkerk. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Barendrecht cand. J. Keuning te Apeldoorn en cand. E. Ve- nema te Leeuwarden. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Ede S. G. v. d. Haa- gen te Leeuwarden. Christelijke pers in Amerika Vertegenwoordigers van vijftig leiding gevende prot. chr. tijdschriften Staten en Canada hebben planr pen voor een volledige persdienst van prot.-chr. uitgevers en publ vattend: wekelijkse nieuwsdiens en fotodienst In deze actie v mede ds H. J. Kuiper, pred. va Geen Chr. kleuterschool in Akkrum In Akkrum (Fr.) zal geen Christelijke kleuterschool worden gebouwd, daar de gemeen'eraad van Utingeradeel geen subsidie wenst te verlenen. J A Brusse te te 't Zandt (tijdelijk). nej C C I l te Putt i CNS-sc jl te Thole eref. schoc Ds G, Mulder, Geref. predikant phen a d. Rijn, zal binnenkort te Gr een chir. behandeling moeten one Sinds November j.l. is ds Mulder rei ziekteverlof. In de toestand van prof. dr C Bouma, de bekende hoogleraar aan College te Grand Rapids, die al e Ds H v. d. Brink. Geref. miss. predi kant te Makassar, heeft zich bereid ver klaard zijn verlof naar Nederland, dat pe April as zou ingaan, drie maanden uit t' stellen, in verband met de nog nader t regelen tijdelijke vervanging. De ambassadeur van India, B. N. Cha tl op 12 Maa "ropische Richtinger (Advertentie) De Virginia sigaret met de nieuwe kwaliteitsnorm Het lied der aethergolven DONDERDAG 6 MAART. HILVERSUM I (402 m). AVRO 7.00 Nieuws 7.15 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. i ^"~uw 9 40 schoolradi Émm gjg io30 Morgendi 9.00 Morger Bij het begin van de vergadering had de Kamer met 37 tegen 2 (comi tische) stemmen het voorstel aangeno-j Boekbespi men om het inkomen van de Koningin te verhogen van f 1 millioen tot f 1,5 millioen per jaar, het inkomen van Prins Bern-hard van f 200.000 tot f 300.000 en de vergoeding der paleizen van f 100.000 tot f 350.000. Ook ging de Kamer er mee accoord, dat het rijk f 500.000 zal bijdragen voor de opsporing van bepaalde delfstoffen, die zwavel kunnen vervangen bij de bereiding van zwavelzuur. 9.25 Voor de hutsvrouw. 9.35 Gram. 10 35 weet. ik weet wat U niet weet". 10.50 V de kleuters. 1100 Radioscoop. 11-45 Int views. 12.00 Orgel en accordeon. 12,33 Gn 12 50 Financieel weekoverzicht. 1.00 Nieu 1.15 Mededelingen. 1.20 Orkestconcert. 155 U kunt het geloven of niet. 2.00 „Reisindi 1 ken van Canada", causerie. 2 15 Gr; NCRV 10.00 Grair 0KRO 11.00 Voor de zie 11.45 Gram. 1150 „Als de ziele luistert' 2.03 Gra 4 00 Hersengymnastiek. 4.25 Zang e piano. 4.50 Gram. 5.00 Voor de jeugd. 5.3 Gram. 550 Regeringsuitz.: Jeugduitzending „Wij slaan op de tong-tong", corresponden tieclub o.l.v. Regina Zwart. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.30 Dansmuziek. 655 Voor de concert. 7.40 „Ronde Tafel Parler ■Nieuws 8.05 Radio Philh. Orkest e 9.15 „Waar de rumba lokt srie. 7 20 Orgei- Advertentie) OeH'9s'e tentoonstelling-pers onenautomobielen 29 FEBRUARI t/m 9 MAART Geopend van 10-17 en 19-22 uur ENTREE f f.50 INCL. BEL. RAI-Gebouw Amsterdam 21 geheel zonder zijn voorkennis doen en waarom het schip van hun vader. Natuurlijk waren zij Na zijn vertrek bleef Adriaan nog een wijle moest het juist een dochter van een ongelovige schippers en hadden zij te worstelen met stroom met opgeheven hand staan, doch toen hij zich wezen? Was er dan nnder de dochteren van en wind. Zij riepen bevelen naar elkaar en de omstandigheden bewust werd knapte er iels het volk dat mee optrok om neer te zitten onder scharrelden met de voor hun krachten veel te hem en gebroken viel hij terug op de zitbank, het geklank van het Woord geen enkele Wat had hij gedaan? Zijn broer, een zoon van een Mondijn te worden? vader, als een hond van boord gejaagd! Waar om deed hij dat? Omdat Willem zich ging ver loven? Was dat een zonde, terwijl God zelf deelde:... het is niet goed dat de mens alleen tot een sieraad konden worden in het huis zij...? hun Was het omdat het meisje een dochter van het vloekbeest de Jong was? Adriaan was een mens in dewelke geen bedrog gevonden werd. Hij sprak gemakkelijk recht over zijn naaste, maar hij durfde ook met zichzelf in het gericht gaan en dan was hij een rechter welke geen clementie kende. Hij confronteerde de redenen welke tot zijn optreden geleid hadden aan de eisen van het heilig recht en hij stelde zichzelf in staat van beschuldiging. Gemakkelijk was dit niet, want in hem sprak een advocaat een pleitrede en die rede was waard om aangehoord en overwogen te worden. Zeven stuks. Zij sprak van een zaakgerechtigheid, een woord de Filistijnen, dit kwaad waarmee zijn dominee het optreden van de ker- aardig vaarbomen. Hij liet de vaarboom uit de handen schieten en op de sterke stroom van het In gedachten zag hij de meisjes van het dorp vallend tij dreef de boom het gat uit naar het onder hen brede water van de rivier. Met angstige ogen zagen zij elkaar aan, want zij wisten hoe streng hun vader zulke dingen strafte. Zij besloten te zwijgen en te vertrou wen op het toeval dat hun kwaad aan andere oorzaken zou geweten worden. Maar het lot was hun niet gunstig gezind, toen hun vader de ver missing ontdekte was Willem binnen het bereik van de straffende armen. Hij schreeuwde moord en brand onder de pijnlijke slagen, maar hij noemde de werkelijke dader niet en hij, Adriaan, ging vrij uit, terwijl hij toch de be drijver van het kwaad was. Zo was Willem, een goede broer, en een be- trouwbaar kameraad, dat bewees hij ook die Willem moest afgaan onder ><eer- h« lev" °m Yf""* 5.45 Gra en soliste 6 40 ■am, 7 05 Levens i pastoraal a m. 2.45 Voor .35 Cellorecital. 4.00 5.00 Voor de jeugd 3rd. 7.2 Zigeunerkwintet. 7.40 Radiokrant. 8.00 i ■Nieuws. 8.10 Gev. program. 10.15 Buitenlands overzicht. 10.35 Gram. 10.45 Avondover king. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 12 00 Voor de scholen. 1.00 Liohte muziek. 1.20 Voor 2.00 Nieuw: 3.00 Voor di Midland Light Orchesti 2.10 Mee arbeldei elingen. 2.20 Fill Hoorspel. 4.40 BBC en solist. 5.45 Cau- kinderen. 7.00 NIei 7.15 Sport 7.20 Voor de boeren. 7.35 Li muziek. 8.00 Voor de jeugd. 8 30 Strykkv tet en alt. 9.30 Gev. progr. 10 00 Nieuws. Discussie 1100 Gev. progr. 11.30 We schappelUk overzicht. 11.45 Parlementso' zicht. 12.00 Nieuws. concert. 1245 overzicht. 1 15 eert 2 l 247. :ht. 1.00 Pari. muziek. 1.45 Orkestcon- kleuters. 3.00 Voor de 3.40 Sport. 4.00 Lichte muziek. 4.30 Variété orkest en solist. 6.15 ..Echoes froi the past" 6.30 Gev muz. 7.15 Gram. 7- Hoorspel. 8 00 Nieuws 8 25 Sport. 8.30 Ge' progr. 9.00 Voordracht. 9 30 Liohte muzlel 10 00 Vragenbeantwoordlng. 10 30 Hoorsp met muziek 1100 Nieuws. 11.15 Actuallte' ten. 1120 Oude dansmuziek. 12.00 Voord Gram.muziek. Nieuws. 120 Ooe- l Nieuws 2 05 Vioolrecital 2.25 5.10 Oreelconcert 5 55 Gram. uitz. 7 00 Lichte muziek. 800 BRUSSEL 324 I n. 12.34 Voor de landboui kamermuziek. BRUSSEL 484 r 12 05 Omroeporkest 1.00 Niei C. BAARDMAN leg en levenswandel geroepen tot waker over het bleef in opstand. Willem had zich schromelijk b leven van zijn broer opdat die jongeling zijn weg misdragen, maar daar in de slaaphut voelde J" Adriaan zijn vader weer aanwezig en hij hoorde fw dacht ook aan het droomgezicht, waarin weer diens stem lezen: ,,Ik zeg u, niet tot ze- h'i Willem naast zich zag neerzakken; zou hij venmaal, maar tot zeventig maal zeven- nu weer de hand moeten uitsteken om mee neer maal..." *e vallen naar een onbekende diepte waaruit een Dat was de eis van Jezus, vergevensteeds opstaan misschien niet meer mogelijk was? Hij weer vergeven zelfs ondanks de zaakgerechtig- I heid. te redden die bij stormweer over boord geslagen. Het was een donkere maanloze nacht, sterker dan maar Willem aarzelde niet. hij sprong in de schuimende golven en hij bracht de drenkeling behouden aan boord terug. Tientallen voorvallen uit hun jeugd herinnerde Adriaan zich en die alle spraken ten gunste van om het onverminderd te kunnen overdragen i geslacht op geslacht. Doch zonder huwelijk zou er geen volgend ge slacht zijn en een verloving was de voorbe reiding voor een huwelijk. Tegen een verloving had hij geen bezwaren. Zijn gedachten sprongen terug tot maar waarom moest Willem zoiets gewichtigs verleden, hij speelde met Willem aan boord i het den. (Wordt vervolgd) 50.000ste op de RAI Gisteravond omstreeks 7 uur kwam de 50.000ste bezoeker op de R.A.I. in Amsterdam. Bij het sluiten van de kassa waren er 55.119 geweest, van wie alleen gisteren al 12.546. Ned. predikant voor Joden- zending naar V.S. De Herv. kerk in Amerika heeft ds E. H. Cassutto, Ned. Hervormd predikant te Hurwenen. aangezocht op te treden als missionnair predikant voor de Joden- zending. Aanvankelijk was deze tak van zending een aangelegenheid van de clas sis Passaic, welke ds Cassutto voor dit werk had beroepen. De predikant heeft van zijn kerkeraad verlof ontvangen dit beroep aan te nemen en aan de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk is verzocht eveneens haar goedkeuring hieraan te hechten. Ds Cassutto, die in 1919 is ge boren en zelf van Joodsen bloede is, is predikant geweest te Clifton in de V.S. Hij heeft na colloquium doctum in De cember 1950 zyn intrede gedaan in zijn tegenwoordige gemeente. Huldeblijk voor jubilerende onderwijzers In het Staatsblad van heden is opge nomen een K.B. tot toekenning van een huldeblijk bij ambtsjubilea aan hoofden en onderwijzers bij het lager onderwijs. Daarin wordt bepaald, dat bij het vol brengen van een diensttijd van 25, 40 of 50 jaren een huldeblijk wordt aangebo den. dat kan bestaan uit een gratificatie en/of een geschenk. Bij een 25-jarig ambtsjubileum ontvangt men een kwart maand salaris, bij een 40-jarig jubileum een halve maand en bij een 50-jarig ju bileum een maand. Dit huldeblijk komt ten laste van het lichaam, in welks dienst de belanghebbende is. Het besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1949. Nieuwe wegen voor de evangelisatie Op 13 Maart zal de Paulus-vereniging in het gebouw Keizersgracht 470 te Am sterdam een vergadering houden, waar gesproken zal worden over nieuwe we gen in de evangelisatie-arbeid in Neder land, onder het motto: „Waar is de oogst?" Verschillende evangelisatie-pre dikanten zullen tegenwoordig zijn. Ook andere predikanten zijn welkom. Ds S. Doornbos, voorzitter van de Paulus-ver eniging, zal de bijeenkomst, die om half elf begint, leiden. Ter herdenking van de stichtingsdag van de Landbouw Hogeschool zal de rector magnificus prof. A. Kruidhof op 10 Maart a.s. een rede houden. Prof. dr A. van Eelms uit Pretoria heeft in de bibliotheek op Java het eerste met Arabische letters gedrukte Afrikaanse boek gevonden. Het ls ongeveer honderd jaar geleden gedrukt. PROMOTIES. AMSTERDAM (VU.). Op 14 Maart om 3.30 uur zal (in het AMVJ-gebouw aan de doctor ln de wis- -atuurkunde op ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 5 Maart. Geslaagd voor het bereidend kerkelijk examen de heer Tweede Kamer oneens over doodstral Over het voorstel van de regering om de doodstraf in het oorlogsstrafrecht voor een reeks van misdrijven: mogelijk te maken, bestaat in de Tweede Kamer veel verschil van mending, zo blijkt uit het voorlopig verslag over het ontwerp van de wet oorlogsstrafrecht. Veel le den hebben er vooral bezwaar tegen dat de doodstraf als afschrikwekkend voor beeld mogelijk zal worden. Verder stelt men de vraag of het wel grondwettig is de berechting van mis drijven tegen de veiligheid van de staat en van een aantal andere misdrijven in de eerste plaats aan de militaire rech ter op te dragen. Ook de argumenten voor de instelling van bijzondere rech terlijke colleges wanneer ons land ge heel of gedeeltelijk door de vijand is bezet geweest, worden van verschillen de kanten bestreden. Bevrijding geldverkeer mogelijk Vragen in Tweede Kamer Het Tweede Kamerlid F. H. van de Wetering (C.H.) heeft minister Lief tinck gevraagd of het geen tijd wordt, nu er vijf jaren verstreken zijn sedert de inwerkingtreding van het Internatio nale Geldfonds, de beperkingen af te schaffen, welke in strijd zijn met art. VIII secties 2, 3 en 4 van het statuut van dit fonds. Hij wil weten, wat hiervan de consequenties zijn en of men zodoen de niet een vry betalingsverkeer kan inluiden. Hij vraag: voorts of de beper kingen in de betalingen en overmakin gen voor lopende internationale trans acties (zoals wissel- en effectentrans acties) dienen te worden afgeschaft ten overziebte van landen met harde valuta. Tevens vraagt hij om een binnenlandse valutamarkt in harde valuta tegen vast gestelde pariteiten, zonder beperkingen te maken ten opz'cfrte van de deelne- Voorts wil hij de consequenties weten van de handhaving der beperkingen en vernemen of het toestaan van export- bonusdollars niet ln strijd is met art. VIII, evenals de handhaving van zgn. goedmaakaffaires de omwisseling van monetair geblokkeerde guldenssaldi of fondsen van buitenlanders door middel van effectentransacties in buitenlandse valuta. Internationale conferentie over visserijvraagstukken Van 21 tot 30 Juni zal te Heist aan Zee een internationale conferentie wor den gehouden over vraagstukken, die verband houden met de zeevisserij. Te gelijkertijd zal een internationale visse rijwedstrijd worden georganiseerd. Voor drachten 2ullen worden gehouden over d-^ Diesel-techniek ten dienste van de visserij, de koeltechniek, de garnalen visserij enz. Tijdens deze conferentie zal worden overgegaan tot de oprichting van een Europees instituut tot econo mische bescherming van de visserij, de vishandel en de visindustrie. De week zal worden besloten met de vertoning van documentaire films over de visserij- fol'klore. Vlamingen willen zuiver Nederlands spreken Deze week word't door de Vereniging der Vlaamse Studenten een grootscheepse campagne gevoerd ter bevordering van het algemeen beschaafd Nederlands. Wedstrijden in welsprekendheid, radio- uitzendingen en pamfletten moeten me dewerken om de noodzakelijkheid van beschaafd Nederlands spreken óók in België in het licht te stel'len.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2