Mauw £riltórijc GTourimt Antoine Pinay waagt de sprong om als kabinetsformateur op te treden Auriol vroeg hem, eerst nog eens met Socialisten en Gaullisten te praten Canadese immigratiestop treft ook Ned. boeren Wist IJ Ontslag van Urkers werd door Belgen geëist WOENSDAG 5 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week AD VERTE NTIÊN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Twoa en dertigste Jaargang No 9372 Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stutn<tictf<«httlton Bgn btrl ia Ujteaspotl* Spel der verhoudingen De Franse regeringscrisis ANTOINE PINAY heeft vandaag president Auriol meegedeeld, dat hij bereid is, aan de Nationale Vergadering toestemming te vragen, als kabinetsformateur op te treden. Morgen zal het Franse parlement over deze kwestie stemmen. Gisteren had Pinay reeds te kennen gegeven, dat hij gereed was een kabinet te vormen, toen onver wacht bekend werd gemaakt, dat hij zijn beslissing tot heden had uitgesteld. Het schijnt, dat president Auriol hem van gedachten heeft doen veranderen. Deze gang van zaken baarde veel opzien in Parijs. Auriol zou Pinay hebben aangeraden, zich eerst nog terdege van de medewerking der Socialisten en Gaullisten te verzekeren. De Gaullisten hebben besloten de door Pinay af te leggen verklaring af te wachten, alvorens zich uit te spreken over diens investituur. De Gaulle zou van middag zelf aanwezig zijn bij de besprekingen, die het partijbestuur met de parlementsfractie zal hebben. Het is nog zeer de vraag, of Pinay in ihet parlement de noodzakelijke 314 stemmen zal weten te behalen om mi nister-president te kunnen worden. In dien de Gematigde Conservatieven, de Radicalen en de MRP voor stemmen, komt hij nog 20 stemmen tekort. Deze zouden van Gaullistische of Socialisti sche zijde moeten komen. De situatie is zeer ingewikkeld, omdat de Socialisten Pinay niet zullen steu nen, als de Gaullisten dit wel doen. De aanhangers van De Gaulle hebben van hun karnt te kennen gegeven, dat zij slechts voor Pinay zullen stemmen, in dien de Socialisten zulks ook doen. Pinay's program houdt waarschijnlijk in: het bevreizen van lonen en prijzen, reorganisatie van genationaliseerde in dustrieën en vervoer, langere arbeidstijd en een amnestie voor in gebreke geble ven belastingbetalers. Op een persconfe rentie dieelde Pinay mede, dat Frankrijk per jaar 600 milliard francs of wel een vijfde deel van de totale regeringskosten Meer produceren hoe Voor alles: de prijzen naar omlaag Tien mogelijkheden om de arbeids productiviteit te verhogen, zijn door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie aan het publiek voorgelegd. Het grootste aantal stemmen kregen de vol gende suggesties: Prijzen verlagen, kos ten van levensonderhoud lager (34 pro cent), belasting verlagen (33 pet) en werk op kantoor en fabriek beter orga niseren (31 procent). Daarop volgen: harder werken (26), lonen verhogen (22), in vijf dagen 48 uur werken, 's Zaterdags vrij (22) en premie stelsel, stukloon invoeren (20 procent). Het minste aantal stemmen iterenigt op ziah: langer dan 48 uur werken (8 pot), meer machines gebruiken (11 pet) en 40-urige werkweek (12 pet). Gemiddeld noemden de ondervraag den ruim twee mogelijkheden. Drie gewonden terug uit Korea Gistermiddag zijn met het KLM-vlieg- tuig uit Tokio drie gewonde militairen uit Korea op Schiphol aangekomen: sol daat H. J. L. Baltissen uit Den Haag, soldaat G. Dumont uit Bocholtz en sol daat G. J. A. Nijssen uit Buchten (L.). Majoor S. da Costa, waarnemend com mandant van het Regiment Van Heutsz, reikte him het Kruis voor Recht en Vrij heid uit. Daarna werden de gewonden naar hospitalen vervoerd. verliest tengevolge van belastingfraude. Na de amnestie zouden belastingontdui kers soreng gestraft worden, bijv. met verlies van stemrecht, intrekking van handelsvergunningen of rijbewijzen. Als daarentegen alle Fransen bereid waren, hun belasting te betalen, zou de rege ring wellicht tot belastingverlaging kun nen overgaan. En dit is dan Antoine Pinay Antoine Pinay, die morgen de Franse Nationale Vergadering zal verzoeken, hem met het premierschap te bekleden, is een rustig zakenman, die op politiek terrein niet graag op de voorgrond treedt. Hij heeft met enige aarzeling het verzoek van Auriol, om te pogen een euwe regering te vormen, aanvaard. Pinay is 60 jaar, gehuwd en heeft drie kinderen. Hij houdt veel van muziek reizen. Slechts éénmaal in zijn leven heeft hij een bioscoop bezocht. Hij rookt pijp, is dol op fruit en drinkt hoofd zakelijk water. Gedurende de oorlog was hij lid van de Nationale Raad van de Vichy-rege- ring, een raadgevend lichaam, dat nooit voltallige vergadering is bijeen ge weest. Na de oorlog is zijn gedrag door n jury onberispelijk gevonden. Spelend land in Groningen aan gereden en gedood Op de Wilhelminakade te Groningen is de 6-jarige Johanna C. Roelfsema door een auto aangereden, terwijl zij met an dere kinderen aan het spelen was, en later aan de verwondingen overleden. Optieden tegen mond- en klauwzeer Wel vertraging te verwachten, maar geen reden tot ongerustheid Het besluit van de Canadese regering tot stopzetting van de immigratie van boeren uit landen waar mond- en klauwzeer heerst, geldt ook voor Neder land. Er is echter geen reden tot ongerustheid. De enige mogelijkheid is voorlopig, dat er enige vertraging in de uitvoering van het emigratieschema zal komen. i Duitse boeren- een belangrijk De Canadese maatregel houdt in landbouwersfamilies niet zullen kunnen vertrekken eer een besluit is genomen omtrent de voorwaarden, waarop deze emigranten in Canada kunnen worden toegelaten. De Nederlandse regering heeft nu voorgesteld de emigranten toe te laten op een verklaring waarin de bevoegde autoriteiten meedelen dat het desbetreffende gezin vrij van mond- en klauwzeer is. Bovendien is de Nederlandse regering bereid emigranten die daarvoor in aan merking komen te laten ontsmetten. De selectie van de emigranten zal in af wachting van de te nemen beslissingen gewoon doorgaan. Aan de genoemde groep zullen echter tijdelijk geen visa worden verstrekt. De beide regeringen voeren nog be sprekingen om spoedig tot een beslissing te komen, zo heeft de Nederlandse com missaris voor de emigratie, ir B. W. Ha- veman, na een onderhoud met de heer A. A. Éwen van de Canadese emigratie- dienst in ons land meegedeeld. Zuiderkruis vertrokken Het emigrantensohip Zuiderkruis is gisteren zonder oponthoud vertrokken. De passagiers zullen bü aankomst in Ot tawa ontsmet moeten worden. Het mond- en klauwzeer is in Canada Schinveld is zeer verontwaardigd over zijn burgemeester Luisterde telefoongesprekken van ambtenaren af en lichtte de raad onvolledig in Naar thans blijkt, heeft de burge- meester van Schinveld in Zuid-Lim burg twee jaar lang de gelegenheid gehad om door middel van een mee luister-apparaat de telefoongesprek ken van zijir gemeente-ambtenaren af te luistren. Het apparaat zal nu bij eenstemmig besluit van de ge meenteraad verdwijnen. Tarieven van de onder grondse zijn verhoogd De Londenaar moet dieper in z'n beurs duiken om onder de arond te kunnen. Tijdens de bezetting, in. Mei 1943, zc schrijft de Volkskrant, heeft de burge meester bij het hoofdkantoor van dc P.T.T. dit apparaat voor het eerst aan gevraagd, omdat volgens hem de amb tenaren teveel telefoongesprekken vooi particuliere doeleinden voerden. Eerst in Januari 1950 verstrekte de P.T.T. het toestel, op een hernieuwde aanvrage. Behalve het meeluister-apparaati had de burgemeester nog andere middelen de ambtenaren in hun particuliere zaken te controleren. Het telefoontoe- de gemeente-ontvanger, welke functionaris in het werk als een vijand van de burgemeester bekend staat, op last van B. en W. zo aangebracht, dat het sleohts op een andere afdeling van het gemeentehuis op het telefoon-net kon worden overgeschakeld. Ook aan deze toestand heeft de gemeenteraad een stemmig een einde gemaakt. Tot slot nam de raad tegen de burge meester een motie van afkeuring aan naar aanleiding van een salariskwestie, waarbij volgens het oordeel van de raad, de burgemeester de raad ,,vals en onvolledig" had voorgelicht. B. en W. hadden zich lange tijd tegen salarisver hoging voor een ambtenaar verzet, om dat, naar zij betoogden, Gedeputeerde Staten, hiertoe nooit hun goedkeuring zouden geven. Toen de raad eindelijk toch besloten had, deze salarisverhoging met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948 door te voeren, bleek dat Gedepu teerde Staten hiermede ten volle instem den. Een en ander heeft in Schinveld grote verontwaardiging gewekt. Ridgway confereert in Tokio met Radford Generaal Ridgway, commandant d= Verbondenen in Korea, is vandaag te Tokio besprekingen begonnen met ad miraal Radford, bevelhebber van d« Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan. De besprekingen betreffen „zaken van hoze politiek i.v.m. marine en militaire 1 strijdkrachten in het Verre Oostei binnengebracht door arbeider en teistert deel van het land. De directeur instituut Pasteur in Parijs, prof. Gaston Ramon, heeft verklaard dat Europa voor een ernstige epidemie staat. In Frank rijk zijn 82 van de 90 departementen be smet. Volgens het Britse ministerie van Landbouw is de epidemie echter in En geland bijna overwonnen. Gisteren is dit onderwerp ook in de Tweede Kamer aangeroerd bij de behan deling van de wet op organen voor de emigratie. De heer Biewenga (A.-R.) dankte voor de door het departement Sociale Zaken betoonde activiteit. Hy hoopte, dat er inderdaad een bevre digende oplossing zou komen, omdat juist de emigratie naar Canada zo be langrijk is. Anders zal deze emigratie tijdelijk stopgezet moeten worden. Hij hoopte voorts, dat er bij Canada geen andere bedoelingen achter zaten. Minis ter Joekes kon hem gerust stellen: elke gedachte aan bijbedoelingen kan terzijde gesteld worden. De Canadese autoriteiten hebben alle activiteit en medewerking getoond. De toestand in Egypte Britse ambassadeur wil Hilaly spreken Sir Ralph Stevenson, de Britse am bassadeur in Egypte, heeft Hilaly Pasja, de Egyptische minister-president, om een onderhoud gevraagd. Er is reeds een datum vastgesteld. Hilaly heeft intussen zijn deskundigen op politiek en militair gebied verzocht, zo spoedig mogelijk te rapporteren over de stand van zaken in :t Brits-Egyptische geschil. ,,Er zullen nieuwe verkiezingen in Egypte worden gehouden", aldus ver klaarde premier Hilaly Pasja gisteren tegenover journalisten. Teneinde ,,deze verkiezingen in volledige vrijheid te doen verlopen" zullen ze volgens een gewijzigd kiesstelsel plaats hebben. De meeste Egyptische politieke partijen zijn reeds met hun verkiezingscampagne be gonnen. Agent maakte een vals proces-verbaal op De Tielse politie-agent H. van D. (die overigéns ontslagen zal worden) hoorde gisteren in Arnhem drie maanden tegen zich eisen wegens het opmaken van een vals proces-verbaal. Hij had een man geverbaliseerd wegens het kopen van drie beschermde vogels. In het proces verbaal werd de man die de vogels te koop had aangeboden, verzwegen omdat zijn vergunning als vogelhandelaar op het spel stond. Deze handelaar zou de boete voor de koper betalen. Vordering van Kalmhoutse heide „Nederland hakte bru taal de knoop door" Bittere commentaar van Belgisch blad meinen Grote Meer, Putsemoer en Bie- duinenhof, zijn nu officieel door de Nederlandse autoriteiten gevorderd als militair oefenterrein. In België is hierover grote deining ont staan en de Belgische Vereniging voor Natuur en Stedenschoon heeft de Belgi sche regering telegrafisch verzocht in Den Haag stappen te ondernemen tegen deze vordering. Zeer bitter is ook het commentaar van het in Antwerpen verschijnende Handels blad, dat o.m. schrijft: „Terwijl men enerzijds de indruk tracht te verwekken, dat tussen de Belgische en Nederlandse regeringen nog een accoord tot stand kan komen, hebben de Neder landers toch maar brutaal de knoop door gehakt. Bij Ossendrecht, naast de baan Putte-Bergen op Zoom wordt een kazerne gebouwd. Nog dit jaar Augustus zullen daar 3000 soldaten logeren. Het te ont eigenen gebied beslaat 750 hectare Aan gezien ruim 500 soldaten in sedentaire dienst zullen komen, mag men rekenen, dat er 10.000 m2 per drie soldaten wor den toebedeeld.De heer Bastijns, een Antwerpenaar, die eigenaar is van een belangrijk gedeelte van dit Nederlands stuk onteigend gebied, zag op een dag militairen op zijn goed verschijnen, die hem botweg verklaarden: morgen zijn we hier! Inderdaad, 's anderdaags versche de militairen met bulldozers en een honderdtal arbeiders, die begonnen bo- ien te hakken en het terrein te effenen. Deze brutale manier van optreden wordt niet gedekt door een Nederlandse wet. Dit zou inderdaad te veel administra tie vragen. Men greep terug naar een in Nederland tijdens de bezetting uitgevaar digde Duitse onteigeningswet, die terug sloeg op gronden, die aan buitenlanders (dus Belgen) toebehoren. Meteen weten iu, waarom alles zo rap in zijn werk gaat. De bewuste opeisingswet vervalt per 1 Februari 1953". Mr Hoogstraten commissaris van het Koninkrijk Aan mr J. W. van Hoogstraten, hoofd van de consulaire afdeling van het Ned. Hoge Commissariaat te Djakarta, is voor de duur van zijn werkzaamheid als zo danig de persoonlijke titel van commis saris van het Koninkrijk der Nederlan den verleend. Treinramp in Brazilië eist 120 doden en 200 gewonden „Nog erger dan het slagveld van Anzio". Met die woorden karakteriseerde een Braziliaanse soldaat de aanblik, welke het station van Anchietta, een voorstad van de Braziliaanse hoofdstad, bood, nadat een overvolle electrische trein in volle vaart op een andere, even tevoren ontspoorde trein was gereden. Meer dan 120 doden en ruim 200 gewonden werden reeds uit de ontzettende ravage gehaald, maar men vreest, dat dit aantal nog wel zal stijgen. Er waren in Rio de Janeiro (ruim 1% millioe-n inw.) niet voldoende ambulance auto's om de gewonden en doden naar de ziekenhuizen te brengen. Zware slag regens belemmerden daarbij het red dingswerk. De electrische trein bestond geheel uit metalen rijtuigen en de ker mende gewonden moesten met snijbran ders worden verlost. Afdelingen militaire politie en brand weer werden overhaast naar de plaats Wereldpijproker nr 2 in actie f)PA Klijzing uit merend, wereldpijp- roker nr 2, traint zich dagelijks voor de grote strijd van 17 April, rvan- hij bij het éénjarig bestaan van de Purmer- endse pijprokersclub De gesellighe Danmpring een aanval zal doen op het wereldrecord. Om tot deze aanval te kunnen overgaan, zal de 7 7-jarige heer Klijzing niet alleen een uitdaging moeten zenden aan de huidige wereldkampioen, de Amerikaan Paul Spa- niola, maar ook twee grote kranten en twee radiostations in Amerika moeten inlichten. De wedstrijdtabak wordt samengesteld door de voorzitter van de inter nationale associatie, de heer £arl a Piercy, en zal bestaan uit speciale Burleytabak. Op het mo ment van afwegen één dag vóór de wedstrijd zal de vochtigheidsgraad moeten liggen tussen de en 14 pet. Aan de heer Klijzing zal 3,3 gram tabak wor- overhandigd, tien strijd begint. Tevens vangt hij dan twee ge wone lucifers, die alleen in de eerste minuut mo gen worden gebruikt. Slechts de tabaks-' rook die uit de mond van de uitdager komt, zal gelden als bewijs dat hij nog rookt. Het wereldrecord staat zoals men weet thans op naam van de heer Spaniola. die van 3.3 gram tabak 88 minuten en 2 seconden heeft genoten. Opa Klijzing deed over eenzelfde hoeveelheid 84 mi nuten en 29 seconden. Weer speldeprikken van Oost-Berlijn Het Oost-Berlijnse electriciteitsbedrijf zal de stroomlevering aan twee West- Berlijnse voorsteden (in de Amerikaanse sector) stopzetten. West-Berlijnse politici zijn van mening, dat deze mededeling wellicht een inlei ding vormt op een geheel stopzetten van de levering van stroom uit Oost-Duits- land aan West-Berlijn. Naar hun mening zal het West-Berlijnse electriciteitsbedrijf echter het gehele stadsdeel van stiroom kunnen van de ramp gezonden om bij deze zwaarste spoorwegramp uit de geschie denis van Brazilië te helpen. De electrische trein kwam van Nova Iguasso, de tweede uit Juiz de Fora. Beide waren op weg naar Rio de Janeiro. Weer een Prot. kerk in Spanje in brand Opnieuw wordt uit Spanje een geval van vandalisme gemeld, waarvan de Protestanten reeds meermalen slacht offer zijn geworden. In Sevilla (Anda- I lusië) heeft nl. een aantal jongelieden de Protestanten uit hun vergadergebouw gezet en vervolgens het meubilair van het gebouw iu brand gestoken. Koningin Elizabeth viert verjaardag 5 Juni Koningin Elizabeth II van En-geland, die in April jarig is, heeft besloten haar officiële verjaardag d/it jaar op 5 Juni vieren. Wijlen koning George VI, die December jarig was, vierde ook zijn officiële verjaardag op 5 Juni. Deze wijziging van de geboortedag la ingesteld, om te voorkomen, dat door de winterkoude de pledhtiglheden aan n de verliezen. Op de verjaardag vai vorst of vorstin wordit n.l. ter ere de souverein een parade „trooping the coulor" genaamd, gehouden- Kleuter in Aalten door zijn vader overreden Door een tragisch ongeluk is gister middag in Aalten een jongetje van drie jaar door een vrachtauto welke door zijn vader werd bestuurd, aangereden en op slag gedood. De chauffeur H. W. Helmink van de Aaltense textielfabriek Herman Dries- sen en Zonen, had op zijn tocht naai Enschede twee van zyn kinderen, eer tweeling van drie jaar. meegenomen. In Aalten teruggekeerd, zette Helmink zijn kleuters voor zijn woning uit de cabine in de tuin, Hij sloot het hekje, stapte in de auto en reed weg. Een van de kin deren had echter onderwijl het hek opengemaakt en was naar de auto ge hold. De wagen was al in beweging er het jongetje kwam onder een achter wiel terecht. In de Deken Van der Hagenstraat U Helmond is gisteren het 2%-jarig zoontje van de familie Verberne uit het raam van de eerste verdieping gevallen en later aan de verwondingen overle- DAT prof. dr W. J. M. H. Asselbergs (de düdhter Anton van Duinkerken) vanavond naar de West vertrekt om ge durende enkele weken lezingen te hou den in Suriname, de Ned. Antillen en Venezuela. DAT nog deze zomer in Grolk) (Dr.) een 20 ha groot kampeercentrum De Berenkuil wordt geopend en er dit jaar ook nog een digi. terrein bij Oosterhout komt. DAT de adviescommissie voor de ex portbevordering Ovoorz. mr M. P. L- Steenberghe) dezer dagen haar rapport aan min. v. d. Brink heeft uitgebracht. DAT W. Ratering, die 50 j. bij de D.R.U-fabriek in Ulit heeft gewerkt, nog nooit een daig wegens ziekte heeft verzuimd. DAT het eerste exemplaar van de complete Ensie-encyclopaedie (negen, delen plus lexicon) gisteren is aange boden aan mr H. J. Reinink, secr-gen. van O., K. en W. en ook bung. di*Ailly een gratis ex. kreeg. DAT een wetsontwerp is ingediend' waarbij een wettelijke basis wordt ge geven aan de mogelijkheid om dc goed keuring van gemeentelijke belasting- verordeningen te binden aan een be paald: tijdvak. DAT zeer veel Tweede Kamerleden in het voorlopig verslag critiek uitoefenen op het wetsontwerp tot verlenging van het pacht/besluit en er op aandringen spoedig een wetsontwerp omtrent een voorlopige nieuwe pachtregehng in te DAT de regering in een wetsontwerp maohtiging vraagt om rente en aflossing te waarborgen van leningen tot f5 mil- lioen voor de stichting Internationaal Opleidingscentrum Luobtkartering in Delit- DAT in A'dam onder auspiciën de RAI een internat, congres van auto constructeurs is gehouden. DAT op 12 Maart in Hoorn een proef proces begint over de vraag of een g- meente (i.e. Venhuizen) bevoegd is verbieden om binnen de gemeente rui deren te houden die reageren op t.b. DAT de VAJl.A. Dinsdag as. vo< het eerst een modeshow voor de Ned. televisie brengt. DAT vanmorgen in A'dam een jarige effectenhandelaar uit de hoofd stad is veroordeeld tot 6 mnd., waa 4 mnd. voorw., wegens zwarte handel in effecten in 1946. DAT in Den Bosch de 15-j. scholier J. van Kessel uit Vlijmen is overleden, nadat hij Zaterdag door een auto waar van de remmen weigerden, was aange reden. DAT de Duitse politie zoekt naar plm. 50-j. man, die van hotelhouders geld loskrijgt onder het voorwendsel, voor een (gefingeerd) Haags bureau hun Ned. gasten te-bezorgen. Bij het ergste treinongeluk, dat de laatste jaren in Brazilië is teurd, werden gisteren ongeveer 126 personen gedood en 200 ge wond. De ramp werd veroorzaakt doordat bü Rio de Janeiro een overvolle forensentrein inreed op tn ontspoorde trein. De plaais in de ramp. (Telefoto) -* Nieuwtje in Nederland Wekelijkse fietsenveiling in de hoofdstad Een organisatie in Amsterdam, de Movam, zal met ingang van Vrijdag 14 Maart as. in gebouw Frascati wekelijks een veiling van rijwielen houden, een novum in Nederland. Ongeveer een maand geleden is de Movam begonnen met een wekelijkse veiling van motoren, en bromfietsen; deze wordt voortaan niet meer op Dinsdag, maar op Donder dag gehouden, eveneens in Frascati. Een tragisch ongeluk in 's-Gravenzande Toont veel overeenkomst met dat te Wassenaar (Van onze correspondent) Op de Monsterseweg te 's-Gravenzande is gisteravond een dodelijk ongeluk ge beurd dat veel overeenkomst vertoont met het ongeluk dat in Wassenaar met schoolkinderen geschiedde. Uit de richting Monster naderde een auto van de firma J. van Rijn uit 's-Gra venzande. Plotseling schoot de auto naar links de weg over, reed een fietser om ver en kantelde op het trottoir. De fiet ser, de 38-jarige G. Jansen uit Monster, overleed vrijwel terstond. Het stoffelijk overschot kon eerst na geruime tijd wor den geïdentificeerd. Daar er nergens remsporen zijn ge vonden, vermoedt men dat het ongeluk gebeurde doordat een onderdeel van de auto is gebroken. De wagen nam een deel van een muurtje en een heg mee en werd ernstig beschadigd. De inzitten den liepen geen letsel op. Kwestie Zondagsarbeid maar bijzaak Werk genoeg in Argentinië, maar hoe moet het met gezinnen in Nederland? Het ziet er naar uit, dat het ontslag van de achttien Urker vissers, die vier maanden geleden voor de Oostender rederij Iseghem naar Argentinië ver trokken, definitief zal zijn. De opgegeven reden voor het ontslag: de weige ring van de Urkers om op Zondag te vissen, zou niet de ware reden zijn. In werkelijkheid bestond er al tijdens de tocht over de oceaan wrijving tussen de Urkers en de Vlamingen. Inmiddels hebben de gedupeerden de tussen komst van president Perón ingeroepen. Ze denken er niet aan om naar Nederland terug te keren, want van verschillende zijden is hun reeds werk aangeboden. Het feit dat het tussen Urkers en Bel gen tijdens de lange overtocht niet bo terde, zou aldus Oostender reders kringen verscheidene Vlamingen er toe gebracht hebben het ontslag van de Urkers te eisen. Volgens hen weigerden de „puriteinse" Nederlanders om 's Zon dags karweitjes op te knappen. Het ver schil in mentaliteit bleek wel zeer groot te zijn. Men spreekt zelfs van een zeer gespannen verhouding en daarom zou een verzoening tussen Urkers en Vla mingen uitgesloten zijn. Hoewel de vissers reeds op 4 Januari in Mar del Plata zijn aangekomen, kon den zij eerst vorige week voor het eerst uitvaren. De uitrusting was niet in alle opzichten berekend op de visserij op makreel. De schepen waren niet snel genoeg en eigenlijk te groot voor kust visserij. Voor de z.g. heekvis zyn de schepen echter weer niet groot genoeg, want daarvoor moet men 200 mijl uit de kust. Hoogste verwondering Nu schijnt de reder, de heer Iseghem, die nog altijd in Argentinië vertoeft, de Urkers te hebben verweten dat ze niet actief genoeg waren. Bovendien eiste hij dat men op Zondag zou doorvissen. tegen de mondelinge afspraak in. De Urkers weigerden en werden prompt ontslagen, terwijl en dat wekte de hoogste ver wondering er inmiddels Belgen waren aangekomen om hun plaatsen in te ne men. Dit wekt het vermoeden dat de Urkers slechts zijn gebruikt om de sche pen over dc Oceaan te brengen en nu niet meer nodig waren. De Urkers heb ben zich allen verzameld op Urkers zich wel, maar de zorg om het achtergelaten gezin drukt. Verschillende gezinnen zouden reeds op 14 April naar Argentinië vertrekken. De keuringen hebben reeds plaats gehad en de vrou wen hebben een mondvol Spaans ge leerd. Maar voorlopig zullen de Urkers geen geld over kunnen sturen. Mondelinge alspraak In het contract dat voor het vertrek is getekend, werd over het Zondagswerk niet gerept. Doch hierover is een mon delinge overeenkomst aangegaan. Dit gebeurde in tegenwoordigheid van de burgemeester van Urk. Hij was de enige onpartijdige aanwezige en men heeft reeds om zijn getuigenis gevraagd. Doch hij is juist Maandagmiddag naar Dene marken vertrokken. De rederij Iseghem verklaarde niets te weten van een mondelinge afspraak over Zondagsarbeid. en verzekerde dat het ontslag definitief is. WEERBERICHT schepen, waar ze blijven tot hun otti cieel schriftelijk ontslag is verleend. Er is veel medewerking van de in Mar del Plata wonende Nederlanders en ook van Argentijnen. Zelf redden de Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overigens wisselend bewolkt met aanvankelijk enkele ver spreide buien. Matige tot zwakke wind. ruimend naar Zuid-West tot West. Vrü I koude nacht. Morgen over- der ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 i ZON EN MAAN Donderdag: zon 7.15—18.29- 12.315.26. Op 11 Maart VUL

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1