Leidse station krijgt allernieuwste beveiligingssysteem 1 Woningbouwvereniging Ons Doel opende gisteren haar eerste complex portiekwoningen Mr Valentgoed sprak over de grondwetswijzigingen De nieuwe organist van de Hooglandse kerk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 1 MAART 1952 Na New Yoik, Rome en Den Bosch Voordelen: vlottere exploitatie, overzichtelijker bediening, personeelsbesparing (Van een bijzondere medewerker) Wanneer over enkele jaren de Leidse spoorwegwerken voltooid zullen zijn en de overwegmisère voorgoed tot het verleden zal behoren, zal men op de eerste verdieping van het nieuwe stationsgebouw een kamer vinden, van waaruit het moge wonderlijk klinken het gehele spoorwegverkeer tussen Voorschoten en Warmond geregeld wordt. Het ligt n.l. in de bedoe ling van de Spoorwegen, het station Leiden uit te rusten met een hyper modern beveiligingssysteem, NX-stelsel genaamd, dat tot nu toe alleen in New York en Rome en sedert enige tijd ook te 's-Hertogenbosch met succes wordt toegepast. Teneinde de lezers een indruk geven van dit nieuwe systeem, hebben wij de NX-post te 's-Hertogenbosch eens opgezocht. En nu is het ons zonneklaar, wat er allemaal achter dat mystieke N-X steekt Het bedieningsboestel, waarmee langs electrische weg de treinenloop, d-w.z stand van wissels en seinen, wordt regeld, is een met talloze gekleurde lampjes overdekt tableau, waarop witte ■groeven de „poren" schematische weergave vormen van het emplacement. Zij zijn verbonden door kleine wisseltjes. Op alle sporen knoppen aangebracht. Let u op, daar komt wij spreken in de toekomst! 'n trein uit de richting Den Haag. De komst van een trein wordt KI aangekondigd zodra de trein het station tot op 3000 meter is genaderd doordat een lichtje in de aankondigings- knop wit begint te branden en een bel- signaal klinkt. De seinhuiswachiter wil de trein binnennemen langs het eerste perron. Hij drukt nu eerst op de begin- knop. gelegen in het „spoor", waarop de trein het station nadert. En v volgens op de kleinere eindfcnop, die op het tableau althans ter hoogte van het tweede perron in het spoor ligt. Door deze twee manipulaties worden automatisch alle wissels, die door de trein bereden moeten worden, juiste stand gelegd. Wat dus nu n.0 veel krachtsinspanning door het overha len van handles met trekd-raden gebeurt, is in het nieuwe systeem heel gemakke lijk met de pink te bewerkstelligen. Kleurig kijkspelletje Wanneer men op de spitsuren dit NX- apparaat in werking ziet, is het een kleurig schouwspel: onophoudelijk flitsen rode. groene en witte lichtjes aai uit. Het interessante is -bovendien, dat op het tableau alle bewegingen worden ge repeteerd: men ziet de wisseltongen be wegen en de liohtseinen van kleur ver anderen zodra de wissels in de juiste stand liggen en de trein veilig kan bin nenrijden. Ook de trein kan men volgen door het regelmatig oplichten van lamp jes in de bereden sporen- Een en ander weet men te bereiken door het stations emplacement te verdelen in een groot aantal geïsoleerde vakken. De aanwezig heid van een trein in zo'n vak wordt door een relais men gebruikte er in het Bossche apparaat maar liefst 2300 gecontroleerd en met een lampje aan gegeven. Als een spoor bezet is, ziet de seinhniiswaohter dat dus aan het rode lampje in dat spoor. Wil hdj op dit be zette spoor tóch een trein binnennemen b.v. om ze aan elkaar te koppelen dan kan hij dat doen, door de begin- knop niet in de drukken, maar 'n kwart slag te draaien. Het seinlicht langs de baan zal dan een geel flikkerlicht aan de treinbestuurder tonen en die weet dan, dat hij extra moet opletten. Familieberichten uit andere bladen Ondertrouwd: H R Loeff en H Hart- stra, Den Haag—Hengelo. Getrouwd: J Goedkoop en M Rote, Bloemendaal; H van Don-kersgoed en A van Nieuwenhuize. R'dam; T G Sterken- burg en C G H Kroeze, R'dam. Bevallen: mevr. Kaars Sijpesteyn van Hengel, z Krommenie; mevr. auer- mondtMcNab, z Bussum; mevr. v. d. Nolle—Oomkens, z Bussum; Bsse Melvill van Carnbee, z Carmel by the Sea Cali fornia. Overleden: D Rijkenberg, mn 80 jr A'dam; M M Mendel—de Vries, v-r 45 jr R'dam; J J van DaalKlaasen, vr 67 jr Nijmegen; F R Pierot, mn 49 jr New York; Ohr. E van SchaardenburgMil- ders, vr 76 jr, R'dam; N. Birkhof—Ma liepaard, vr 36 jr Rhoon. Dit nieuwe NX-apparaat kan zelf standig denken, waarschijnlijk een gevolg van de fijn vertakte hersenen, bestaande uit 200.000 m draad en i.OOO m kabel, die tezamen het zenuwstelsel van het NX-systeem vormen. Wat is n.l. het geval? Het apparaat kiest zelf de door de trein te volgen route. De wachter doet in feite niets anders dan aangeven, waar de trein moet terechtkomen. Hóe, dat zoekt het apparaat wel uit. Zo is het b.v. in Den Bosch wel gebeurd, dat een uit Vught binnenkomende trein een heel andere route nam, dan de wachter eigenlijk bedoeld had. Wat bleek namelijk? Op een van de te berijden sporen stond nog een goe derenwagon. Daarom maakte de trein op eigen houtje een ommetje Waarom NX Dit NX-stelsel, genoemd naar de eNtrance- of beginknop en de eXit- of eind-kr-op, biedt begrijpelijkerwijs tal loze voordelen. Afgezien van een veel vlottere exploitatie en een veel o zichtelijker bediening, springt de per soneelsbesparing bij dit nieuwe systeem wel sterk in het oog In 's-Hertogenbosch werden alle bestaande seinhuizen door de nieuwe NX-post overbodig. Door con centratie op één punt werden 7 man be spaard. Slechts op de spitsuren vraagt het NX-apparaat een tweehoofdige be diening. Ook de zeer snelle bediening spreekt een woordje mee: deze vraagt slechts seconden in plaats van minuten. De -wissels zijn n.l. onmiddellijk na het passeren van de trein weer vrij. Een ander winstpunt is, dat men bij mist, sneeuw en vorst alles beter onder con trole heeft. Mist speelt wat de bediening betreft, eigenlijk geen rol. Ook bij hel der weer betrapt men zich er in Den Bosch soms op, in geen uren naar bui ten te hebben gekeken. Seinpalen gaan ver dwijnen Met de invoering van dit nieuwe NX-' systeem zullen ook de seinpalen met beweegbare armen gaan verdwijnen. Het nieuwe systeem werkt n.L uitslui tend met lichtseinen, die door de trein zelf worden bediend, dwiz. die „on veilig" staan, zodra de trein het be treffende contact in het spoor beroert en die weer „veilig" worden, als de trein het geïsoleerde vak heeft verlaten. Door een combinatie met geel en wit licht wordt ih het nieuwe systeem d-m.v. drie verticale lichten aan de bestuur der niet alleen veilig (groen) getoond, maar tevens medegedeeld, ,hoe hard hij in het volgende „vak" mag rijden. Momenteel zijn de NS. bezig, het kruispunt van de spoorlijnen Utrecht Hilvensuim en UtrechtAmersfoort te Blauwkapel van het nieuwe beveili gingssysteem te voorzien. Zodra de ver hoogde sporen in Leiden gelegd zijn, zal ook hier met de aanbouw van het NX-stelsel een begin worden gemaakt- Chr. van den Heuvel: Voor samenwerking met C. H. tijd nog niet rijp De A.R. kiesvereniging w(jk IV ver gaderde gisteravond in de Doelen. Na het huishoudelijk gedeelte werden aller lei problemen op politiek terrein doorge praat. Vragen over de interne organisa tie van de partij, de samenwerking met de C.H.U., de woningbouwlening, de be- lastingpolitiek en dergelijke werden door de voorzitter, de heer Chr. van den Heuvel beantwoord. Voor een samenspreking met de CR.U., om tot zeer nauwe samen werking, eventueel fusie te komen, achtte spr. de tijd nog niet rijp. Tegenover de woningbouwlening kan men sympathiek staan. Ten aanzien van de woningbouw is een kloppende han dels- en betalingsbalans, in verband met de invoer van materialen, belangrijker dan een sluitende begroting. De belastingoverschotten zou men na tuurlijk voor de woningbouw kunnen ge bruiken, maar in verband met de gecom pliceerde omstandigheden is er een zeke re reserve nodig. De nijpendste belasting maatregelen zouden, gezien de grote overschotten, evenwel wat verzacht kun nen worden. Op een vraag over de kwestie Nieuw Guinea gaf de heer Van den Heuvel ten antwoord, dat we het nooit mogen prijs geven, omdat men een bevolking, waar over men gezag voert, niet mag verko- Nadat men nog enkele andere proble men, o.a. de geringe belangstelling voor de politiek, besproken had, werd de vergadering gesloten. J. van Weeren nam afscheid van de Lakenhal Gisteren heeft de heer J. van Weeren, na een ruim 30-jarige dienst, waarvan de laatste 19 jaren als huismeester, afscheid genomen van het stedelijk museum de Lakenhal. Op uitdrukkelijk verzoek van de heer Van Weeren heeft dit afscheid in intieme kring plaats gevonden. Hierbij gaven burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, alsmede een aantal belangstel lenden, waaronder vertegenwoordigers van de voormalige Leidse Kunstvereni ging* Oud-Leiden en Ars Aemula Na turae, blijk van hun grote waardering voor de immer door de scheidende huis meester betoonde toewijding en hulp vaardigheid. Vreugde op schrikkeldag Oplossing voor grondophoging gaat over millioenen, aldus wethouder N.Z.H. maakt halte aan verlengde van Lammenschansweg Hoeveel meisjes de negen-en-twintigste Februari succes en geluk heeft opgeleverd weten we niet, maar een feit is, dat de woningbouwvereniging Ons Doel zich gis termiddag heel gelukkig voelde, toen de wethouder van openbare werken, de heer Jongeleen, de deur van een nieuw huis aan het. verlengde van de Lammenschans- veg opende en daarmee niet minder dan 112 woningen officieel in gebruik nam. Het gaat Ons Doel wel naar den vleze. Onder haar auspiciën werd de laatste jaren immers een groot aantal woningen gebouwd en zij werd dan ook in de gelegenheid gesteld velen gelukkig te maken. Want elke nieuwe woning betekent toch een brokje geluk méér. een grijze bouwkeet werden de vele genodigden ontvangen. Wij zagen o.a. vertegenwoordigers van het bureau huis vesting, van de dienst voor openbare erken, van de nationale woningraad af deling Zuid-Holland en van de federatie Leidse woningbouwverenigingen. Dikke sigaren accentueerden de geest in deze plechtigheid. De voorzitter van Ons Doel, de heer Noteboom, had een schorre keel, maar ,-as nog goed genoeg om vreugde klanken te laten horen. Binnen zestien maanden werd aan 214 gezinnen een woning toegewezen. Hij wees er op, dat de vereniging nu voor het eerst portiek woningen opende. We hebben geen er varing op dat gebied, maar spoedig zullen het weten, aldus de heer Noteboom. Hij kon echter niet nalaten ook te wijzen op de vrij hoge huren. Dank bracht hy aan het college van B. en W. voor zyn doeltreffende medewerking, in het bijzonder aan de heer Jongeleen en zyn staf van medewerkers. De eerste besprekin gen voor dit bouwplan vonden plaats op 3 April '""0. De gunning geschied de op 14 November 1950 en er werd precies een maand later een begin met het werk gemaakt. De eerste paal ging op 2 April 1951 de grond in. Op 14 Februari van dit jaar was het eerste blok gereed. Op 25 Februari werd het tweede blok op geleverd en men verwacht, dat het eerste deel van het derde blok op 7 Maart klaar zal zün, terwijl ten slotte de oplevering van het tweede deel van dit blok op 14 Maart zal volgen. De heer Noteboom geloofde, dat deze woningen aan de verwachtingen zullen beantwoorden. Vooral als men let op de versobering, die tegenwoordig over de gehele linie opgeld doet. Die versobering gaat, naar de mening van de heer Note boom, wel eens te ver, maar we komen door de economische toestand niet onderuit. Wat de huren betreft Is het bestuur an de woningbouwvereniging er van uitgegaan, dat de kleine benedenwoning :ou vragen en de bovenwoning f 8 Verschillende omstandigheden hebben de huren echter gebracht op f 7.55 voor de benedenwoning, f 10.80 voor de boven woning links en f 11.05 voor de boven woning rechts. Toen deze huren kwa- vast te staan, heeft het bestuur zich afgevraagd wat dat moest worden met het verhuren. Als één ding is meegeval len, dan is het dat, verklaarde de heer Noteboom. Het is niet juist, dat' veel mensen deze woning uit financiële wegingen niet hebben aanvaard. Over het verloop was de heer Noteboom dus tevreden. De spoorwegovergang Wethouder Jongeleen had wel iets bij zonders te zeggen. Hij begon met te be klemtonen, dat, als de woningbouwlening slaagt, er aan het eind van dit jaar scheidene plannen op stapel kunnen staan. De woningbouw heeft voldoende bekend tal van moeilijk heden te overwinnen. Maar de grote moeilijkheid zit, aldus de wethouder, niet in het opzetten van een plan. In Leiden hebben wü vooral te maken met de grondkwestic. Dc laat ste jaren is cr ongeveer 450 ha grond bij gekomen en toch zitten we in de knel. Leiden wacht namelijk nog steeds op de vergunning voor het zandzuigen. Er is haast geen bouw terrein, of we moeten het ophogen. De instanties, die bij deze aangele genheid betrokken zün, denken er verschillend over. Als het merenplan tot uitvoering komt, zal het Leiden 1 gulden per kab. meter schelen. Alleen Zuid-West heeft al 2 millioen kub. meter zand nodig. Het is dus duidelijk, dat een oplossing in deze richting over grote bedragen gaat. Ongetwijfeld zou die oplossing van Invloed zijn op de huren. De wethou der deelde verder nog mee, dat het de bedoeling is om aan de overkant van de Vliet woningen met drie en vier woonlagen te bouwen. De wo ningbouw in Leiden zal zich ook in de hoogte moeten ontwikkelen. Tenslotte kon de wethouder meedelen, dat de N.Z.H.V.M. blauwe tram van plan is aan het verlengde van de Lam menschans een halte te plaatsen. Wanneer de doortrekking van de oude Lammenschansweg ter sprake komt, zal vanzelfsprekend een beslis sing moeten vallen over de spoor wegovergang. De grote vraag is: moeten hier spoorbomen komen of een tunnel? Wtf menen te weten, dat de N.S. het meest voor een tunnel voelen. En dat het gemeentebestuur de financiële consequenties hier van nogal is geschrokken. De wet houder kon gistermiddag echter niets positiefs meedelen. Hij lachte slechts. Dat doet hü gelukkig al Vervolgens werden de genodigden in de gelegenheid gesteld een modelwoning in ogenschouw te nemen. Deze was in gericht door de firma Van Cleef. Over het interieur van deze huizen kon men slechts roemen. Vooral de bovenwoningen kregen de bewondering der critische be zoekers. Over de benedenwoning werden wel enkele aanmerkingen gelanceerd, maar men moet bij zijn beoordeling het aantal bewoners natuurlijk niet uit het oog verliezen. Alles bij elkaar kan wor den gezegd, dat Ons Doel met trots op deze woningen kan wijzen en dat de be woners er zeker met plezier in zullen Toen de modelwoning grondig was keken, begaven de genodigden zich 1 de tweede maal naar de bouwkeet nog naa- enkele toespraken te luisteren. Maar wij fietsten de Kersenstraat niet omdat het zo lekker, maar omdat het al zo laat was. De contouren van het nieuwe Leidse station worden met de dag duidelijker. In dit monumentale gebouw zal ook de voor de leek gecompliceerde, maar voor een ingewijde vrij eenvoudige appara tuur van het allernieuwste bevei ligingssysteem worden aange bracht, zoals dat in New York, Rome en Den Bosch al wordt t gepast. Leiden is dus nummer ui Maar dan ook internationaal! Het is geen kleinigheid Mevrouw Maurer-Molt nam afscheid van kweekschool Mevr. A. Maurer-Molt, directrice van de kweekschool voor voorbereidend on derwijs te Leiden, heeft in verband met haar huwelijk in intieme kring afscheid genomen van het bestuur, het personeel de leerlingen van deze kweekschool. Zij is 27 jaar aan de school verbonden ge weest. waarvan de laatste anderhalf jaar als directrice. Vele hartelijke en vrien delijke woorden werden gesproken. Na- leerkrachten en leerlingen werden geschenken aangeboden. Duidelijk werd onderstreept, dat mevrouw Maurer-Molt altijd met hart en ziel haar taak vervuld heeft. Haar werd in haar huwelijksleven veel geluk en voorspoed toegewenst. C. H. jongerengroep MR J. H. VALENTGOED uit Oegstgeest heeft gisteravond voor de Leidse Chr. Hist, jongerengroep gesproken over de grondwetswijzigingen, een onderwerp, dat zich misschien dor liet aanzien, maar dat toch in staat bleek de aandacht der jongeren van begin tot eind gespannnen te houden. De inleiding van mr Valentgoed was populair genoeg om een degelijke basis te zijn voor een vlotte bespreking. De spreker begon met te constateren, dat de Nederlanders over het algemeen maar weinig belangstelling voor grondwet hebben. Met de bepalingen van de verkeerswet komen de meesten dagelijks in aanraking. In de grondwet zijn de grondbeginselen der regering vervat. Onze grondwet heeft iets eigens, iets wezenlijks. Dit komt er echter niet overduidelijk in uit, maar is slechts af te leiden uit de historie. Spr. noemde het een fout, dat de grondwet niet begint met de woorden, dat Nederland een Christelijke staat is en de overheid Gods dienaresse. Aan een neutraal stuk als de gr.ondwet is, valt elke uiterlijke en in nerlijke kracht niet te ontdekken. Enige ontwikkelingen in de Ver. Naties Mi J. G. van Putten voor de V.I.R.O. /~\MDAT jkvr. dr E. DE MAREES VAN SWINDEREN gisteravond door griep verhinderd was, haar causerie te houden over de ontwikkeling van het principe van de Verenigde Naties in de practijk, trad in haar plaats voor de afdeling Leiden/Oegstgeest van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde op de tweede secretaris van het hoofdbestuur, mr J. G. van Putten. Spreker, die zich afvroeg of men na de vergadering van de Ver enigde Naties in Parijs nog heil kon zien in dit werk van de georganiseerde volken, vond in de maar matig opgekomen leden niettemin een aandachtig auditorium. men met het atoomprobleem bestudeerd en de hulp aan vluchtelingen wordt ge continueerd. Wat heeft Parijs ons eigenlijk gegeven behalve onopgeloste problemen? De grote tegenstellingen tussen de naties zjjn er door het nauwe contact alleen nog maar scherper uitgekomen! Toch zag spr. positieve winstpunten, al waren het dan maar kleine. Zo worden de be sprekingen over ontwapening voortgezet, de bewapeningsproblemen worden teza- uwe woningen Gelegenheidsstempel voor Keukenhof Van 20 Maart tot en met 25 Mei 1952 wordt te Lisse de bloemententoonstelling „Keukenhof" gehouden. Gedurende dit tijdvak zal de correspondentie te Lisse. alsmede die, welke in de op het tentoon stellingsterrein aanwezige brievenbus wordt ter post bezorgd, van een afdruk van een bijzonder stempel worden a Leidenaar werd bisschop De heer Jac. Buis, een oud-Leidenaar die reeds apostolisch prefèct was, werd benoemd tot apostolisch vicaris (tit. bis hop) van Yesselton op Noord-Borneo. Onderwijs in de anatomie Aan mej. A. M. Elshout, arts en we tenschappelijk ambtenaar eerste klasse aan de rijksuniversiteit te Leiden, is op dracht verleend om in de faculteit der geneeskunde van deze universiteit on derwijs te geven in de anatomie. Vrouwenwereldgebedsdag In 104 landen wordt elk jaar, in de eerste lijdensweek, de Vrouwenwereld gebedsdag georganiseerd. Ook te Leiden, in de Zuiderkerk, werd gisteravond een gemeenschappelijke dienst gehouden. Zeer velen, van alle gezindten, namen De eredienst werd geleid door da E. B. A. Poortman, Remonstrants predikan te, en da M. H. van Everdinge, hulp- predikante bij de Hervormde Gemeente. Medewerking werd verleend door Diaconessenkoor en het zangkoor het Leger des Heils. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt terdag 1 Februari, 13 uur tot Zaterdag 8 Februari, 8 uur waargenomen door: apotheek Van Driesum, Mare 110, teL 20406 en de Zuider-apotheek, Lammen schansweg 4. tel. 23553. Een dokter nodig In het algemeen zag spr. In de gang van zaken van de laatste jaren naast veel teleurstellends ook verheugende ele menten. Er zjjn bijv. zowel op korte als op lange termijn effectieve maatregelen genomen om inbreuken op de vrede en vredes-bedreigingen tegen te gaan. Deze maatregelen liggen op militair, op poli tiek, op economisch en op sociaal terrein. Op lange termijn werkt bijv. de hulp aan de minder ontwikkelde gebieden. Nederland neemt er een belangrijk aan deel in. Wat de uitzending van deskun digen betreft, staat ons land op de derde plaats, na Amerika en Engeland. Spr. besloot met de opwekking or V.N. in dit werk voor de vrede te steu nen, o.a. door actieve deelname aan het verenigingswerk van de V.I.R.O., die een nuttige schakel vormt tussen de regering en de publieke opinie. Na de pauze werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen druk gebruik gemaakt. Ingaande op de wijzigingen beklem toonde mr Valentgoed, dat de basis van de grondwet onveranderd blijve. Hij sprak zich uit voor uitbreiding van het aantal Kamerleden. De hoeveelheid werk is zeer groot en specialisatie kan het doel alleen ten goede komen. De heer Valentgoed was tegen verlaging van de leeftijd voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Ten slotte stond hij nog stil bij de wijzigingen in verband met de buitenlandse betrekkingen. (Advertentie) KALK voor de CHEMISCHE INDUSTRIE N.V. „TRIO" Agenda voor Leiden Zaterdag Gehoorzaal, 8 uur: Uitvoering Brun- hilde. Schouwburg, 8 uur: Gymnasiastenbond U.S.A. Burcht, 8 uur: cabaretavond speeltuin „Noorderkwartier". Mare 43, 8 uur: Leids toneelgezelschap brengt Zonsopgang van Joh. v. Eekelen. Hoky, Den Haag. 8.15 uur: Gala première Wiener IJsrevue (tot 16 Maart). Maandag Peek en Cloppenburg, 10.45 uur: recep tie van de heer W. van Zuiden. Chr. kleuterschool. Herensingel 28, 3 5 en 7—11 uur: bazar (half 4 en half 5 poppenkast) Schouwburg, 8 uur: Toonkunst, Gerard Hengeveld, piano, Theo Olof, viool, Carel van Leeuwen Boomkamp, violoncel. Foyer, 8 uur: filmavond Het Motor- Tentoonstellingen. Prentenkabinet, werkdagen 25 uur: houtsneden van Béla Gy Szabó. De regering heeft f 29 millioen voor Nieuw-Guinea gevraagd; het mijnbouw- kundig onderzoek in het Cycloopgebergte zal nog dit jaar beginnen. Waar Adriaan Blankenstein studeerde en werkte Zoals wij al hebben gemeld, is de heer Adriaan Blankenstein te Hilversum de nieuwe organist van de Hooglandse kerk geworden. Hier volgt een korte lev beschrijving. De heer Blankenstein werd in 1921 te Hilversum geboren. Reeds vroeg ontdek ten zijn ouders zijn belangstelling vooi muziek en alles wat daarmee samen hangt. Op 9-jarige leeftijd nam bij orgel les bij een leraar in zijn geboorteplaats. Zijn belangstelling voor muziek groeide nog steeds. Op verenigings- en gemeente avonden las hij graag iets voor over zijr „lievelingscomponisten", Boixtehude, Bach en Franck. Op 19-jarige leeftijd behaalde de heer Blankenstein het di ploma kerk- en concertspel, uitgaande van de Ned. orgel-examencommissie te Gouda. Daarna bezocht hij geruime tijd een muziekschool te Hilversum, waar hij vooral veelzijdig werd ontwikkeld. Zijn orgelleraren waren toen Ant. vj Horst en Valentijn Schoonderbeek. Door de tweede wereldoorlog werd de studie van de heer Blankenstein onderbroken en ook daarna m enkele jaren wachten, want zijn gezond heid was inmiddels van dien aard ge worden. dat hij een rustkuur moest dergaan Vervolgens is hij gaan studeren aan het conservatorium te Amsterdam Zijn hoofdleraar voor orgel werd Jacob Bijster uit Haarlem. Piano studeerde hij in het begin by Joh. v. d. Boogert en later bij de heer Vincent. Contrapuntles kreeg hij van de heren Ernest W Mul der en Hennie Schouten. Tegelijkertijd volgde hij een cursus cantoraat bij dc heer A. C. Schuurman en liturgie by prof. Van der Leeuw. Zijn eerste standplaats als organist werd de vereniging van vrijzinning Her vormden, waar hij vier jaar werk zaam was. In 1946 nam hij de be- I ooeming aan tot organist-cantor van de Nieuwzw.it Postel Kerk (N.H le „i,. i Veldhuizen. Dokterstelefoon 22221 versum, waar hü nog werkzaam ik Zijn examen van het conservatorium legde hij af in 1951. Tevens ontving hij toen een onderscheiding voor artistieke eigen schappen. M.E.A.B. is verhuisd Het onderwijsinstituut MEAB is giste ren verhuisd van de Oude Rijn naar He rengracht 4. De leider van dit instituut, de heer M. van der Horst, moge ook langs deze weg met deze aanzienlijke verbete ring worden gelukgewenst. Er was gister middag en -avond flinke belangstelling, toen de gelegenheid bestond een kijkje in het pand aan de Herengracht te ne men. Geen wonder, want velen hebben met de heer Van der Horst meegeleefd bij het zoeken naar een betere en meer doelmatige huisvesting. „Professorenwijk" groeide gestaag in 1951 De buurt- en speeltuinvereniging Pro- fessorenwyk hield gisteravond de jaar vergadering In het clubgebouw. Het af gelopen jaar was voor de vereniging met haar onderafdelingen naar wens verlo pen, zei de voorzitter, de heer P D. Be versluis. Er kon zelfs een ledenwinst worden geboekt. De schuldenlast aan de gemeente, die in het begin van 1951 nog 1500 bedroeg, is thans teruggebracht tot 400. De heer J L. Questroo, secre taris, kon een grote verenigingsactivi teit melden. De speelweide blijft in een grote behoefte voorzien. Aan de vacan- tiebezigheden namen ongeveer 300 kin deren deel. Het aantal kinderen steeg van 808 tot 834. Het financieel overzicht van de penningmeester, de heer H. J. Mattheus, liet een batig saldo zien. Her kozen als bestuurslid werden de heren P. D. Beversluis en J Rosdorff. In de vaca ture S. Platteel werd de heer C van Meygaarden benoemd. De plannen voor het komende seizoen werden tenslotte uitvoerig besproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3