Jlicutue GTourant ZADEN TURKENBURG'S Paul Reynaud (73 jaar) hals over naar Frankrijk terug Noodlening van 24 milliard francs om bijna lege schatkist te vullen kop Europa op weg naar goede defensie-organisatie Dodelijk ongeluk wekt onrust in Wassenaar Noodlottige fiscale politiek Wist IJ ZATERDAG 1 MAART 1952 BUREAUX: Steenstraat 87. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (By contract belangryke korting) Twee en dertigste jaargang No 9369 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantiosucft Mhebfcttn ragn furt ia Ugfjeospotf ^raag de fraai geïllustreerde prijscourant van Op zoek naai nationale eenheid": TVATET GROTE VOORTVARENDHEID gaan de Fransen thans te werk AVJ, om de lastige kabinetscrisis, waarmede zij thans weer tobben, uit de wereld te helpen. President Auriol heeft Paul Reynaud zoals we gisteren reeds als onze verwachting uitspraken verzocht zich met de vorming van een nieuw kabinet te belasten. Reynaud is toen hals over kop uit Engeland naar Parijs teruggekeerd. Insiders beweren, dat hij reeds een beknopt financieel programma uitgewerkt had. Hij is van plan een kabinet van nationale eenheid te vormen, teneinde Frankrijk van de ondergang te redden. Hierdoor zouden wellicht ook de Gaullisten in de coalitie worden opgenomen. Intussen heeft de Nationale Vergade ring met 408 tegen 101 stemmen besloten 24 milliard francs te lenen van de Bank van Frankrijk om aan de financiële plichtingen te kunnen voldoen. De staat is van .mening, deze noodlening vóór 20 Maart a.s. te kunnen aflossen, gezien in de komende periode enorme belastingbedragen ontvangen zullen 1 De economische en financiële crisis vereist een snelle oplossing. Het onan- hankelijke socialistische blad „Combat" in te voeren en de lonen te bevrie- Verder willen de Gaullisten eerst Europese federatie en pas dan een Europees leger oprichten. Bezorgdheid In Amerika heeft de val van het ka- binet-Faure ondertussen grote bezorgd heid gewekt omtrent de politieke bereid heid van Frankrijk om de overeenkom sten van Lissabon na te komen. Het is voor Frankrijk nl. onmogelijk, zijn rol te spelen zonder de voorgestelde belas tingverhoging van 15 pet Weer onlusten in Tunesië Komt geschil spoedig in Veiligheidsraad Het was gisteren weer onrustig in Tunesië. De politie moest het vuur openen op drie kolonnes nationalistische demonstranten, die naar de Franse resi dentie poogden op te marcheren. Eén Tunesiër werd zwaar gewond en onge veer 20 personen, onder wie twee vrouwen, werden gearresteerd. De politie werd met stenen bekogeld, toen zij de demonstranten belette het residentie- plein op te marcheren, winkelruiten werden verbrijzeld en auto's bescha digd. Later op de avond ontploften drie handgranaten bij het centrum van de stad. Niemand werd gewond. Het Aziatisch-Afnkaanse blok van 16 landen is voornemens, in het begin van deze maand formeel de interventie van de Veiligheidsraad te eisen in het Frans- Tunesische geschil. Verwacht wordt, dat ambassadeur Ahmed Bokhari van Pakistan, het enige land van het blok, dat zitting heeft in de Veiligheidsraad, de zaak van Tunesië zal verdedigen. (Advertentie) Hetisvand schreef hierover: „Het gevaar blijft be staan de prijzen blijven stijgen, de franc zal aan waarde verliezen, het be grotingstekort zal toenemen. De lonen zullen achter de prijzen aanjagen e oorlog in Indo-China zal steeds geld kosten." Het blad vergat te melden, dat Frankrijk bijna aan het eind van z'n deviezen-latijn is gekomen opnieuw drastisch zijn invoer zal n ten besnoeien.... Groof man De 73-jarige Reynaud is uitgekozen, omdat hij bijzondere capaciteiten bezit die nodig zijn om de crisis aan te vatten. Nog onlangs heeft hij het parlement ver zocht 'om een moedige politiek, die be zuinigingen in de genationaliseerde be drijven omvat; hij verklaarde toen, dat een dergelijke politiek een kabinet nationale eenheid zou vergen. Tegenover verslaggevers deelde hij gisteravond het vormen van een kabinet „volkomen uitvoerbaar" te achten. Vóór alles moest hij zich echter eerst van een meerder heid verzekeren. In politieke kringen verwacht men echter, dat Reynaud op grote moeilijk heden zal stuiten. Men herinnert zich nog, dat de socialisten tegenstemden toen Reynaud in 1948 als minister van finan ciën trachtte in de genationaliseerde be drijven drastische bezuinigingsmaatrege- Een mus in brood van mis Mus Mevrouw Florence Sparrow te Londen deed onlangs een minder aangename ontdekking, toen zij een vers brood aansneed en op een mus (in het Engels: sparrow) stootte. De bakkerij een coöperatie werd tot 25 pond veroordeeld wegens ver koop van brood, dat niet voor de consumptie deugde. De mus moet door een gat in het dak naar bin nen zijn gevlogen om na door de hitt bedwelmd te zijn in de deeg machine te vallen en meegebakken te worden in het brood. De kans, dat zoiets gebeurt is één op de millioen, maar de kans dat een brood met mus verkocht wordt aan mevrouw Mus schijnt niet minder te zijn dan één op tien milioen. Hoe dan ook het gat in het dak is gedicht en de straatjongens onder de vogels zullen geen kans meer hebben de naam van de firma in discrediet te brengen pafeenjaa rgeleden, dateenpie pjongbedr ijfzichaan kondigde VraagtUe nhoegaath eternumee •danzouhe tantwoord nietander skunnenlu iden,dan: uitsteken d.Erishar dgewerkt 'aanbélangstellingontbrakhetniei,he tisflinkgegroeidenraagnuuitdebox KoraraaareenskijkenHetstaatmeteen prachtinstallati edagennacht voorUklaar:hetdruktUwdruk kostenomlaagZijnVARY-TY PERSleverensnelgoede ngoedkoop:jaarversl agen.dissertaties circulaires,clu bbladen,prijsc ouranten.en zenzHet isdemoe itewa ard r DE JONG STEENSTRAAT 37 TELEFOON 31713 - LEIDEN Ruimer grensverkeer met Duitsland Visa goedkoper en soms zelfs gratis Een aanzienlijk aantal tot dusverre ge sloten grensovergangen tussen Nederland en Duitsland zal zo spoedig mogelijk voor het grote verkeer van personen worden heropend. Binnenkort zal ook voor het kleine grensverkeer een overeenkomst worden gesloten. De kosten van visa zul len worden verminderd en in bepaalde gevallen zullen zelfs kosteloze visa wor den verstrekt. Dit is besloten tijdens be sprekingen, die in Bonn zijn gehouden. Indonesië koopt kustvaarders in België Indonesië heeft 10 kustvaarders van 600 ton in België besteld. Ze kosten f 14.8 millioen francs. Acheson iot Amerikanen Maar zonder dollars zal het toch beslist niet gaan "C'EN NIEUW MORGENROOD is voor Europa aangebroken, maar.... ■*-J de dagen des gevaars zijn nog met ons. Dean Acheson heeft dit gister avond aan de Amerikanen verteld in een toespraak voor radio en televisie, waarin hij al zijn talenten als knap politicus en vlot spreker gebruikte om het Amerikaanse volk nu eens haarfijn uit te leggen wat er in Lissabon precies bereikt is. Europa is mooi op weg naar een i doen en daardoor zuilen zij de sohep- goede defensie, maar zonder dollars zal pende energie en de vrijheid tonen die het echter beslist niet gaan en daarom blijven bloeien als tyrannen al lang zijn verdient het hulpprogram van Truman vergeten." Zo luidde het opbeurende slot voor Europa alle steun. De Europese'van Aoheson's rede. economische moeilijkheden moeten Koning Leopold te Lissabon Op reis naar Midden-Amerika Op doorreis naar Cuba en Mexico zijn de Belgische ex-koning Leopold en de prinses de Rethy gisteren per KLM-vlieg- tuig te Lissabon aangekomen. Zij werden welkom geheten door de Belgische ge zant en zijn echtgenote. Er werd geen ge legenheid gegeven aan de te Lissabon wonende Belgen om Leopold te begroe ten; hij wenste streng zijn incognito te bewaren. Leopold en zijn gade gingen dadelijk aan boord van het Nederlandse schip de Almdijk (Van dc Holland-Ame- rika-Lijn) en zij waren niet van plan nog van boord te gaan, hoewel het schip pas vanmiddag om 12 uur is vertrokken. Djoeanda premier? Twee kabinetsformateurs in Indonesië President Soekarno heeft hedenmor gen de heren Prawpto Mangkoesasmito, i-voorzitter van de Masjoemi (Mo hammedaanse partij) en Sidik Pjojosoe- karto, president van de Partai Nasional Indonesia, belast met de samenstelling ener regering, die sterk moet zijn en ruime steun moet hebben in het parle ment. Een tijdsduur is niet bepaald, doch men hoopt in parlementaire kringen, dat beiden spoedig zullen slagen. Onmiddel lijk daarop ontving de president de af tredende minister Djoeanda, die als toe komstig premier wordt beschouwd. De woorden van de opdracht laten ruimte zowel voor een coalitie- als voor een zakenkabinet. Britse repressaille: Geen Sowjet-diplomaten buiten Londen Na Amerika zal ook Groot-Brittannië de bewegingsvrijheid van de Sowjet-di plomaten beperken. In Amerika mogen de Sowjet-diplomaten niet buiten Wa shington komen, irrEngeland niet buiten Londen. De meerderheid van de N.A.T.O. leden die in Lissabon aan de conferentie deelnamen, hebben zich ten gunste van een dergelijke actie uitgesproken. Deze maatregelen worden getroffen als repres saille op de beperkingen, die in Rusland aan Westerse diplomaten zijn opgelegd. Uruguay krijgt federale regering De president van Uruguay, Andres Martinez Trueba, zal aftreden. Hij zal vervangen worden door een raad van negen leden, zoiets als een raad van be stuur. Hierdoor wordt Uruguay het tweede land op de wereld, dat van een dergelijke regeringsvorm gebruik maakt. Zwitserland is het andere^ land. Militair gedood,, twee anderen gewond Op de Harlingerstraatweg in Leeuwar- m is gistermiddag een militaire vracht auto, die een andere wagen wilde inhalen, volle vaart op een tegenligger, even- is een militaire auto, gereden. Drie in zittenden werden gewond. Eén van hen is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. De toestand van de beide an deren, een majoor en een chauffeur, is ernstig. Beroep van Bonn op de Raad van Europa Rechten van de mens in Saargebied verloochend Zeer binnenkort zal de Westduitse re gering een nota zenden aan de Raad var Europa, waarin verzocht wordt maatrege len te nemen, ten - einde de „democrati sche rechten" in het betwiste Saargebied herstellen. Dit werd gisteren door een Duits regeringszegsman bekend gemaakt. In de nota zal worden verklaard, dat het Saargebied de basisrechten van de die door de Raad van Europa wer den opgesteld, met voeten heeft getreden. Ernstige aanrijding bij Haagse Schouw Bij de Haagse Schouw is vanmorgen m half twaalf een berijder van een bromfiets door een hem achterop ko mende personen-auto aangereden. Dei man werd ernstig verwond. Op de grote R.A.I.-tentoonstelling in Amsterdam is o.m. deze revolutionnaire Ford-Taunus te zien Het nieuwe model lijkt, althans wat de carrosserie be treft, in geen enkel opzicht op de oude. Ook de onafhankelijke voorwielvering is een belangrijke verbetering. Op de Nederlandse wegen is voor zover ons bekend is deze nieuwe en ongetwijfeld sierlijke kleine wagen nog niet gesignaleerd. Vrachtauto reed op scholieren in Ouders houden uil protest hun kinderen thuis van school (Van een onzer verslaggevers) /~\P HET KERKEHOUT IN WASSENAAR heerst grote verslagenheid. Zoals wij immers reeds meldden, is gistermiddag om ongeveer half een, een defect geraakte vrachtauto van de gebrs De Haan in Rijnsburg, ter hoogte van het Kerkehout op een groep schoolkinderen ingereden. Er vielen vier slachtoffertjes onder de scholieren, van wie de 8-jarige Thea Koot enkele uren later in Ursula is overleden.- ander kind uit deze familie, ernstig dit slachtoffer heeft arm- en beenbreu ken, hoofdwonden, een hersensahudding en een gebroken neus. Zij is, mei derde slachtoffer, het meisje C. Eijk, later naar het Haagse ziekenhuis Zuidwal gebracht. Het vierde kind, het 8-jarige jongetje T- Vermeulen, bleef in Ursula. De vier kinderen waren allen afkomsttig van het Kerkehout. Het geluk gebeurde, toen de scholieren reeds op het voetpad liepen. Waarschijnlijk brak er een veer in dé wagen, waardoor ook de reminrichting niet meer te ge bruiken was. De wagen schoot van de weg af en greep de kinderen met het hierboven vermelde gevolg. Enkele uren na het ongeluk heeft de loco-burgeimeester van Wassenaar, Van Moorsel. zich telegrafisch gewend tot de minister van Verkeer, om er op aan te dringen, nu eens spoedig een beslissing te nemen over de bouw van ;en voetgangerstunnel onder de Rijks- itraatweg door. Over een dergelijke op lossing van de gevaarlijke verkeers situatie ter plaatse wordt reeds geruime tijd gesproken. In het telegram wordt o-m. gezegd, dat het gemeentebestuur de verantwoordelijkheid voor deze ge vaarlijke toestand niet langer kan dra- Gistera-vond kwamen de bewoners het Kerkehout in een spoedvergadering bijeen. Hier bleek eerst goed. hoe groot de verslagenheid onder de buurtbewo ners is en hoe fel men de betrokken instanties verwijt, dat er van de reeds zo lang beloofde tunnel onder de weg niets is gekomen. Kinderen niet naar school Besloten werd, uit protest de kinde ren Zaterdag niet naar school te laten gaan en de politie te verzoeken, voortaan met twee man behulpzaam te zijn bij het oversteken in plaats van met één agent, zoals totnogtoe. Bovendien werd benoemd, bestaande uit de heren H W. Dun-newolt, G. J ten Veldhuijs. Th. van Beek en A. J. Kur- vink, die een audiëntie zal aanvragen bij minister Lleftinck. Van de zijde van het ministerie van Financiën komen n.l. bezwaren tegen Verenigde Staten „moedig en eendrach tig" worden aangepakt. Het kwam wel heel goed uit vooi Acheson, dat er i-n Frankrijk weer eens een kabinetscrisis is. Nu had hij eer machtig voorbeeld bij de hand, van wal voor moeilijkheden er zoa-1 in Europa nog zijn. Een ander probleem ls natuurlijk Duitsland. De bezetting kan vanzelfspre kend niet altijd voortduren. Ook al niet, omdat het voor de Amerikanen een dure liefhebberij is. Russische obstructie maakt een vredesverdrag onmogelijk. Gelukkig echter hebben de „Grote Drie" een prachtig vervangingsmiddel gevon den: een reeks van overeenkomsten met Duitsland in Europees verband. Daar mede vangen zij twee vliegen in een klap ook, want meteen wordt het even tuele gevaar van nieuw Duits milita risme by voorbaat bezworen. „De vrye mensen zullen met vrede lievende middelen tenslotte bereiken wait tyrannen nimmer hebben kunnen Koningin bij samenkomst op vrouwengebedsdag Koningin Juliana heeft gisteravond var haar belangstelling voor de vrouwen wereldgebedsdag blijk gegeven door eer samenkomst hiervoor in het gebouw van Chr. Belangen in Baarn bü te wonen. de uitvoering van het tunnelplan. Het raadslid mr L. G. Hortensius v schuwde de buurtvereniging tegen het nemen van overhaaste beslissingen, daar dit dngeluk immers niet is te wijten aan de grote snelheid, waarmee auto's over de Rijksstraatweg rijden, maar aan een defect in een wagen. De meerderheid van de vergadering bleef echter op het standpunt staan, dat dit ongeluk nooit was gebeurd, indien een tunnel aanwezig was geweest. De commissie van vier buurtbewoners stuurde na afloop van de vergadering een telegram naar de ministers van Ver keer en van Financiën, waarin gezien de vele ongelukken met dodelijke af loop op dit punt en de onhoudbare toestand voor schoolkinderen gepro testeerd wordt tegen het uistellen van de tunnelbouw. Ook zal er een persoon lijke brief gezonden worden naar H.M. de Koningin. De moord van Katyn: Rusland houdt zich afzijdig De Sowjetrussische ambassadeur in Washington heeft de uitnodiging van de subcommissie voor het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, „als" beledigend voor de Sowjet-Unie afgewezen. Zoals wij reeds meldden, zal deze commissie de massamoord op duizend Poolse officieren in het woud van Katyn in 1940 behan delen. TJET feit, dat de opbrengst der belas- tingen de ramingen buitensporig te boven gaat, begint meer en meer de aan dacht te trekken. Was er over 1951 een meerdere opbrengst van ruim een half milliard, in dc maand Januari kwam er, gelijk eerder gemeld, 160 millioen meer uit de bus. Men vraagt zich af of hier sprake is van een normaal conservatisme bij het voorzichtig ramen van inkomsten, of dat doelbewust de begroting extra laag is gesteld om zoveel mogelijk binnen te krijgen. Verwonderlijk blijft de houding van de minister van Financiën bij het belas tingdebat in de Tweede Kamer, toen ten behoeve van de defensielasten, de fis cale druk vergroot werd. Er werd van oppositionele zijde opgemerkt, dat de als sluitpost gehanteerde verhoging der ven nootschapsbelasting misschien niet nodig zou blijken te zijn, maar de minister hield voet bij stuk en moest „het volle pond" hebben. Wanneer we ons deze dingen in herin nering brengen en we zien thans de re sultaten, welke de fiscus behaalt, dan vragen we ons in gemoede af, of de Regering niet al te wild met de fiscale bijl erop ingehakt heeft. Hoevele malen heeft het bedrijfsleven al niet geklaafd over te ver gaande fis cale druk en gewaarschuwd voor de noodlottige gevolgen? Het was echter een stem des roependen in de woestijn. De socialistische egalisatiepolitiek werd hardnekkig gevolgd en men bekommerde zich er niet om, of het bedrijfsleven aan bloedarmoede ging lijden. De citroen werd uitgeknepen, de kip met de gouden eieren geslacht en het leek wel, alsof dacht: na ons de zondvloed. vermij delijk consequenties hebben. Laten wij ditmaal eens aanhalen, wat ir Keus, de bekende directeur der Heemaf, in zijn jaarverslag, dat dezer dagen verschenen is. heeft opgemerkt Hij merkt op, dat deze overhevelings- politiek een steeds groter averechtse uit werking op de productiviteit zal uit oefenen. Wanneer de bedrijven door onvoldoen de winstmarges het regelmatig vervan- der afgeschreven productiemiddelen moeten uitstellen, dan moet dit inder daad tot eert grotere werkloosheid leiden. duidelijk, dat een toekomstige algemene crisis, wellicht na het vermin deren der hoge defensie-uitgaven, een lege schatkist met stijgende tekorten en 'er het algemeen verarmd bedrijfs- tegenover zich zal vinden, waar door de toestand met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid wel eens moeilijker kan worden dan in het ge wraakte 1929 en voigende jaren. inOT zover ir Keus. De verderfelijke -* fiscale politiek, welke de laatste jaren gevolgd is en die in feite bedrijfs kapitaal als z.g. winsten in de put zon- bodem heeft geworpen, vormt dan een ernstige bedreiging voor onze toekomstige werkgelegenheid. Daarvan worden tenslotte de arbeiders de dupe en we vinden het in-droevig. dat door een onverantwoordelijke, op korte termijn gerichte belasting- en con- junctuurpolitiek de economisch zwakken uiteindelijk de last te dragen krijgen. ..Het raakt ons allen en de werknemer :oker niet in het minst", zoals ir Keus opmerkt. Zolang het inzicht dan wel de moed ontbreekt om althans een belang rijk deel van de defensie-uitgaven door vermindering van andere uitgaven te compenseren, vervolgen wij een politiek, die tot steeds grotere onzekerheden, al gehele verarming, onrust en ontwrich ting zal leiden. Woorden, die ongetwyfeld tot naden ken moeten stemmen. Duitse arbeidersorganisaties willen nieuwe verkiezingen Wegens verzet tegen de plannen tot herbewapening Vertegenwoordigers de z DAT de bureauchef der P.T.T. in Venlo, P. J. J. Houx, mi.v. 1 April is be noemd tot P.T.T.-directeur In Biltho- DAT de A'dammer Paul E. Dentz gis teren zijn 50-j. jubileum vierde als fir mant van de tabaksmakelaarsfirma Dentz en V .d. Breggen. DAT de 52-j. magnetiseur C. W. te Rotterdam, die vijf personen heeft „be streken", door de R'de-mse rechtbank overeenkomstig de eis tot f 500 boete is veroordeeld. DAT het aftrekken van 4 pet van de opbrengst der zomerposlzegelsv ten bate van het P.T.T.-personeelfonds) volgens de voorz. van het comité zomerpostze- gels, mr W. F. Schokking. gebeurt met instemming van dit comité. DAT gistermiddag op het station te Venlo twee goederenwagens zijn ont spoord, waardoor het treinverkeer VenloRoermond drie uur lang werd gestremd. DAT i: officieel i veling vai millioen dragen. Gennep en Ottersum (L.) begonnen aan een ruilverka- 2780 ha, waarvoor het rijk f 1 i de gemeenten f 500.000 bij- DAT door wegspringende vonken een ias-apparaat op de Rijnkerk (8100 ton) in R'dam een brand ontstond, die na drie kwartier was geblust. DAT Vlissingen voor 149.000 eer deel van het voormalige vliegveld al daar (ruim 48 ha) van het Rijk heeft aangekocht. DAT de bouwmeester van de Ned. Spoorwegen, ir S. van Ravesteyn, die behalve het nieuwe station in Den Bosch o.a. ook het dierenpark Blijdorp in rt'dam heeft ontworpen, met pen sioen is gegaan. DAT het verkeer op het gedeelte Hoe velaken—Putten van de weg Hoe velakenHarderwijkZwolle in Maart en April wegens het rooien van bomen vaak zal worden gestremd en men c weg over Voorthuizen kan gebruiken. DAT ter voorbereiding van de tui nelbouw in Velsen nu aan de plannen voor de nodige onteigeningen is begon- DAT het nieuwe station in Zutphen op 28 Mei wordt geopend en dit van 23 tot 31 Mei gevierd zal worden. DAT het Belgische motorschip Sam- bre (727 ton) gisteravond bij Valkenisse op de Westerschelde aan de grond liep op eigen kracht vlotkwam, maar morgen op dezelfde plaats de Ar gentijnse boot Rioseguno (5.000 ton) omhoograakte. DA- voor de verbetering van het ba rakkenkamp te IJsselsteyn (bij Venray), waarover o.a. door het Tweede-Kamerlid Ruys de Beerenbrouck (KVP) vragen zijn gesteld, nu door de rijksgebouwen dienst f 80.000 mag worden besteed er. het kamp dit najaar wordt betrokken door D.U.W -arbeiders. DAT de Zweedse fabriek van zuivel- machines Aktie Bolaget Separator ui: Stockholm een dochteronderneming zal vestigen in een van de vier nieuwe in dustriehallen in Groningen (2500 m2). DAT het nieuwe Prot.-Ghr. ziekenhuis in Drachten (met voorlopig 25 en later 120 bedden) officieel is geopend en tot directrice is benoemd zuster L. Bijl. DAT uit het Apeldoorns-Dierens ka naal bij Eerbeek het stoffelijk overschot is opgehaald van de 64-j. G. J. W. uit Hengelo (O.). die reeds enige dagen werd vermist. DAT in Naaldwijk de eerste bloemkool is aangevoerd door de tuinder J. Bruins- ma (1540 ct per stuk). DAT in Utrecht een jaar is geëist tegen een 33-j. magazijnbediende aldaar, die zich voor huisprediker uitgaf en zich schuldig maakte aan oplichting. DAT 58 j. oud in Voorburg S J. v. d. Ruit. procuratiehouder van de Unilever „...„„.iWSÜIg Verkoopcentrale te R'dam is overleden, vak Amsterdam-Enkhuizen. leden tellende Duitse arbeiders-organisa ties hebben gisteren te Dusseldorf aange drongen op het houden van nieuwe ver kiezingen teneinde het Duitse volk te laten beslissen over de Duitse herbewa pening. Het voorstel van het hoofdbe stuurslid Fette om Adenauer te steunen, werd verworpen. De machtige organisatie heeft zich hier mee geschaard achter de Duitse socialis ten. die zich hevig tegen de herbewape ning verzetten en voortdurend verkie zingen eisen. Men zal zich herinneren, dat de minis ters van de Westelyke „Grote Drie" Dins dag aan de Duitse regering een compro mis-voorstel hebben gedaan, dat door Bonn is aanvaard. Hierbij is toestemming verleend tot het produceren van bepaalde types zware wapenen voor de Atlantische verdediging, doch anderzijds wordt fabricage van automatisch bestuurbare projectielen, gifgissen en atoombommen verboden. De Duitsers hadden aanvanke lijk verzocht, alle restricties op te heffen op de wapenproductie. Het besluit van de Duitse arbeiders organisaties gaat ook rechtstreeks in tegen het verlangen van Adenauer en de zijnen s millioen om lid te worden van het Noord Atlan- Weer 10 locomotieven in Frankrijk besteld Diesel-electrische dienst wordt uitgebreid Van begin Mei af zullen de Ned. Spoor wegen geleidelijk de beschikking krijgen over tien zes-assigc electrische locomotie ven van de Franse fabriek Alsthomme ln Belfort De vyftig bestelde electrische locomotieven met vier assen uit Frankrijk zijn reeds grotendeels afgeleverd. M.i.v. de nieuwe zomerdienstregeling (18 Mei) zal het verkeer met diesel-elec trische eenheden worden uitgebreid. Zo zal b.v. op het baanvak NijmegenRoer mond een volledige diesel-electrische dienst worden gereden. Een gemengde stoom- en diesel-electrische tractie zal worden ingevoerd op de trajecten Nyme- gen-Zutphen-Hengelo en Harlingen- Leeuwarden-Groningen-Nieuweschans. evenals maar dan pas in de loop van de zomerdienstregeling op het baan- tisch Pact. De NATO-ministers hebben te Lissabon de toelating van Duitsland uit gesteld. maar er in toegestemd. Duitsland een stem te geven in Atlantische colleges via het Europese leger. Blijkbaar gaat ook dit de Duitse arbeiders te ver. Contact tussen Weiter en prof. Duynstee Het bestuur van de Katholieke Natio nale Partij, die niet als lijstaanvoerder de heer Ch. J. I. M. Weiter aan de komende Tweede-Kamerverkiezingen zal deelne men, heeft dezer dagen contact gehad met leden van de thans ontbonden groep- Steenberghe, meldt De Tel. Aan deze besprekingen heeft ook prof. mr F. J. M. Duynstee uit Nijmegen deel genomen. Van bevoegde zijde kon men nog niet meedelen of reeds een definitief resultaat is bereikt KNACNu is het tijd voor wegenaanleg De K.N.A.C. heeft de ministerraad ge vraagd in ruime mate geld beschikbaar te stellen voor een versnelde uitvoering wegen en rijwielpaden in het kader de werkloosheidsbestrijding. Wegen aanleg is kapitaalswerk aldus de club in hoge mate loonintensicf en onmid dellijk rendabel en een goed wegennet bevordert de productiviteit en is v.-,n h«_ lang voor de landsverdcdigi In-in- WEERBERICHT Zondag zoi 9 13 tot 1.38 18.23 uur; m Maart E.K. Geleidelijk zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met enige neerslag, hoofdzakelk vanavond of vannacht Tot matig of krachtig toenemende Zuid westelijke tot Zuidelijke wind. Geleidelijk zachter. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN 7.24 tot 18.22 uur; maan ur. Maandag ror. 72! lot n 9.45 to" uur Op 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1