Jkieumo jTditsrlK Gfrmrant Fonkeling van honderden auto's in 70 merken op de dertigste R.A.I. Ook Faure en zijn ploeg ten val gebracht Over de economische kant der EDG heb ik zorgen Wist U VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week AD VERTE NTIÊN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twe© ©n dertigste jaargang No 9368 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leidén en Omstreken .ttutioiiiit h «ktllora •)|Q turl la leahtnspocl' Grote dag voor prof. Steenhuis Internationale show in An sterdam Lange levertijden zijn van de baan: de klant is nu weer koning TAUNUS 12 M staat in grote witte letters geschilderd op de gloed nieuwe, sierlijke auto, die ik behoedzaam door het Amsterdamse verkeer loods. Ik heb zo het idee, dat menig automobilist er een oogje aan waagt. Dit sierlijke wagentje is namelijk het paradepaard in de rij van Ford-modellen op de 30ste R.A.I.-tentoonstelling. die vandaag is geopend. Gedurende tien dagen zal de hoofdstad het brandpunt van de Nederlandse automobielhandel zijn. Het gaat hier uitsluitend om de personenauto. Een oppervlakte van 13.000 vierkante meter staat vol met zacht-glanzende representanten van 72 merken. De automobielindustrie heeft zich de laatste jaren zó uitgebreid, dat er hier zelfs voor banden, onderdelen en andere bijkomstigheden, geen expositieruimte meer vrij is. Ook de vrachtauto's zullen een andere keer aan bod komen. Tien dagen lang zal de klant in het R.A.I.-gebouw koning zijn: vrijwel alle hier aanwezige wagens zijn leverbaar, vele zelfs uit voorraad. Dat heeft hij na de oorlog nog niet meegemaakt Met de wetenschap dat zich in het RAI- gebouw een strijd om de koper gaat af spelen, betreed ik de grote hal. Men heeft mij verteld, dat er in ons land 15,3 personenwagens zijn per 1000 inwoners, wat een zeer laag getal is in vergelijking met andere landen in West-Europa. In België zijn er 32. in Frankrijk 39, in Zwit serland 32, in Engeland 49, in Denemar ken 28 en in Luxemburg 31 per 1000 in- Schaarste aan dollars heeft er toe ge leid, dat na de oorlog de minder zware Europese wagens in Nederland de grote R.A.I. opende vanmiddag de poorten rrANMIDDAG heeft de 30e RAI- tentoonstelling ditmaal al leen van -personenauto's in Amsterdam de poorten geopend. Dr Ch. L. H. Truyen, directeur- generaal van het ministerie van Economische Zaken, hield de openingsrede, en ook de nieuw benoemde voorzitter van de RAI, de heer E. Eriksson, hield een toespraak, waarin hij de kansen van de auto tegen de krappe Nederlandse beurs afwoog. Toen stonden voor de liefhebbers en toekomstige kopers een aantal glanzende wagens te wachten ter waarde van enige millioenen gul dens. Tot en met 9 Maart is deze derde na-oorlogse expositie in Amsterdam geopend. Amerikanen, voor de oorlog 60 pet I de invoer uitmakend, voor een deel kon verdringen. Enerzijds bestaat er dus de Amerikaanse automobielfabrikanten alle reden te trachten, het verloren ter rein te herwinnen, zich althans te hand- j haven. Anderzijds zullen de Europese merken hun best doen hun wagens nog meer binnen het bereik van het Neder landse publiek te brengen. Dat de Euro peanen elkaar daarbij de loef trachten af te steken, is wel duidelijk. De nieuwe Taunus Hoe? Met nieuwigheden. Te beginnen bij Ford, vallen de vertrouwde merken Anglia en Prefect nauwelijks meer op. Ze hebben hun markt en veranderen wei nig. De hier alweer vertrouwde Taunus 10 M echter heeft een sterkere broer ge kregen in de in Keulen geboren Taunus 12 M. Van bumper tot bumper nieuw, kon digt Ford dit model aan. Belangrijk is naast het volkomen veranderd uiterlijk, de geheel zelfdragende carrosserie. Dit heeft er mede toe geleid, dat het ge wicht van 930 tot 850 kg is teruggebracht. De nieuwe Taunus kreeg onafhankelijke voorwielvering, wat aan de ligging ten goede komt. Een proefrit overtuigde mij van een ruim uitzicht naar alle kanten, te danken aan de royale ramen. De Ford Consul, thans ook te Amster dam in assemblage, valt met z'n 1100 kg ln de middenklasse en is hier te lande genoeg bekend. Ook een nieuw model is de Au5 A 40 Somerset. Deze wagen van 970 kg maakt op de RAI z'n tentoonstellings debuut. Weer valt het grote glasopper vlak op. De 42 p.k.-motor heeft een com- pressieverhouding 7,21. Het is een vier- deurs wagen voor vier personen. De ach terportieren zijn voorzien van een vei ligheidspal om kinderen het openen var de deur van binnenuit te verhinderen. Nieuw voor Nederland is ook de J^ustin Sven, officieel „A 30" genoemd. Ook deze wagen is vierdeurs, maar weegt slechts 673 kg. De kopklepmotor is 30 p.k. Bij Renault zag ik de bekende e gezellige Vier nu in luxe uitvoering 195: door iets groter motorvermogen luxueuzer uitvoering. In de middenklasse is Renault op de RAI verschenen met de voor ons land nieuwe „Frégate" met een cylinderinhoud van 1.996 liter. Eden optimistisch in het Lagerhuis Hij bracht verslag uit over Lissabon Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de conferentie te- -issabon. Er is, zo zeide hij-, een vooru.igang geboekt, die de gekoesterde hoop verre te boven gaat. Overeenstemming werd bereikt over veiligheidswaarborgen met be trekking tot de Duitse industrie. De zes landen van de EDG zullen zelf geza menlijk bepalen, waar de orders voor al het militaire materieel zullen worden geplaatst en waar niet. De weg is thans vrij voor concrete overeenkomsten. Eden hoopte, dat in de komende weken de laatste hand gelegd kan worden aan De ondernemersprijs bedraagt f5850. Ditj^et verdrag voor de EDG en aan de type onderscheidt rich van het vorige ",llr"tVel? overeenkomsten tuisen - - 1 West-Duitsland en de Westelijke be zettende autoriteiten. De Briten zuilen naast het Europese leger staan, doch plannen voor verbinding en na samenwerking worden uitgewerkt. Inmiddels heeft de commissie van buitenlandse zaken van de Britse La- bour-fractie een motie verworpen, waarin werd geopperd, dat Engeland zijn negatieve houding t.a-z van deel neming in de Europese defensiegemeen schap zou herzien. Aangenomen werd echter een motie, waarin wordt aanbe volen de Duitse herbewapening uit te stellen. Reeds 2000 kaartjes aangevraagd Voor kroning Koningin Elizabeth Die het volgend jaar plaats vindt Eén van de vooraanstaande Londense „ticket agencies" heeft reeds 2000 aan vragen aangenomen voor plaatsen langs de route van de kroningsprocessie van Koningin Elizabeth II, die volgend jaar plaats zal vinden. Het is nog niet bekend, welke route de processie zal volgen. Campbell Williams, de directeur van het agentschap, biedt reeds nu plaatsen aan voor prjjzen, variërend van 2 tot 26 pond (20-280 gulden). Hy voert onder handelingen met alle grote zaken langs de route, die Koning George VI heeft ge volgd ln 1937, cmdat wordt aangenomen, dat Koningin Elizabeth de zelfde weg zal volgen door het centrum van Londen. Open cabriolet Peugeot brengt o.m. de eerste open cabriolet. In Maart zal deze wagen volop in productie zijn. Het lykt me, dat deze nieuwe uitvoering hier te lande wel suc ces zal boeken. Met inbegrip van de ver warming bedraagt de ondernemersprijs f9398. Morris is verschenen met de bekende Six, de Oxford en de Minor. De cabriolet-coach uitvoering van de Minor is speciaal in Nederland ontworpen, aan gepast aan het grillige klimaat. De assem blage van de Morris geschiedt thans nog te Utrecht, maar zal binnenkort verplaatst worden naar de nieuwe fabriek te Amers- Interessant is de D.K.W. in oude en nieuwe uitvoering uit West- zowel als uit Oost-"Duitsland. waar de naam is ver anderd in I.F.A. Het wagentje uit Oost- Duitsland is nu verkrijgbaar met een drie- cylinder motor. Het „pruttelen" is bij deze motor aanzienlijk minder. Een wer kend model van deze motor is op de ten toonstelling aanwezig. Zeker de moeite waard is het beschou wen van de Zweedse Saab, gebouwd door de gelijknamige vliegtuigfabriek. Deze wagen is ontworpen in aërodyna mische vorm, waardoor de tweetskt mo tor bij een snelheid van 60 a 70 km onge- (Voor vervolg zie pag. 4) Het geheimzinnige huis De politie in Bris tol heeft een af schuwelijke ont dekking gedaan. In dit huis, in de Somersetstreet, werd namelijk een man aangetroffen van omstreeks veertig jaar, die bijna naakt was en ter in een hoek zat. Hij kon slechts on verstaanbare klan ken uitstoten. Op de bovenverdie ping van het huis vond men de 83- jarige Louise Tuc-, ker, die weliswaar een enkele keer op straat kwam, maar nooit omgang had met haar buren. De verschillende leveranciers zet ten al hun produc ten maar gewoon op de stoep. Nooit heeft men ge weten, dat er in het geheimzinnige huis nog een man van deze leeftijd vertoefde. Dezer dagen kwam de politie er echter achter, toen de oude Louise uit het raam van de bovenverdieping ,,Moord, moord" begon te roepen. Toen men, gealarmeerd door deze kreten het huis binnendrong, trof men een weerzinwekkend interieur aan. Overal lag decimeters dik stof, ka naries, duiven en katten vlogen en liepen 'de hoek, op vrijelijk overal heen t Zoiets kan gebeuren op 29 Februari 1952 Prins Bernhard beledigd twee weken geëist Wegens opzettelijke belediging van Prins Bernhard is gisteren voor het Leeuwarder gerechtshof tegen de 30- jarige K. uit Peize (Fr.) drie maanden min twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en twee weken onvoor waardelijke plus f 150 boete geëist. De man was door de rechtbank tot drie maanden onvoorwaardelijk veroordeeld. Prinses Beatrix liet zich wegen in heksenwaag Prinses Beatrix heeft dezer dagen met haar vriendinnen geheel onverwachts bezoek aan de Heksenwaag ia Oude water gebracht. Zij werd rondigeleid en gewezen op allerlei historische of niet- historische herinneringen. En natuurlijk lieten de Prinses en haar vriendinnen zich wegen in de heksenwaag, en ten bewijze daarvan ontvingen ze het histo rische certificaat. Half Oudewater was uitgelopen om de Prinses te zien. Toespraak van Koningin tot Congres op 3 April De toespraak van Koningin Juliana in de verenigde vergadering van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat zal volgens de voorlopige plannen, worden gehouden op 3 April, dus daags na de aankomst in Washing ton. Dit is in Washington officieel mee gedeeld. de grond, zag men de man liggen in een totaal verwaarloosde staat. Uit het on samenhangend betoog van de oude vrouw heeft men kunnen opmaken, dat zü hier vroeger met twee van haar zusters had gewoond. Ongeveer dertig jaar geleden hadden zij een jongetje van tien jaar in huis genomen, die aanvankelijk normaal naar school ging, maar later afwijkingen vertoonde en toen thuis gehouden werd. Gedurende vijf en twintig jaar is deze jongen, die van knaap man werd, niet buiten geweest en zijn verzorging bleef uiteraard ook beneden alle peil. Waarom de oude vrouw plotseling „moord, moord" heeft geroepen, is onbekend. Zij is nu ge plaatst in een oudelieden-gesticht en de man is liefderijk opgenomen in een huis voor zwakzinnigen. Een arbeider knapt momenteel het huis een beetje op. Om nieuwsgierigen op een afstandje te hou den heeft de politie een hangslot aa deur gemaakt. Marianne zoekt voor 17de maal nieuw kabinet Moeilijke taak voor Paul Reynaud en gestegen kansen voor De Gaulle "V/ÏARIANNE ZIT WEER ZONDER KABINET.Terwijl vannacht de ItI. Fransen in Morpheus' armen lagen en wellicht droomden van vrede en geluk, gaf zij Edgar Faure, minister-president van het zestiende na oorlogse kabinet, z'n congé. De vreugde heeft voor Faure dus maar kort geduurd. Marianne heeft intussen al weer het oog laten vallen op een ander slachtoffer: zij ziet thans uit naar Paul Reynaud, die zich op het ogenblik te Oxford (Engeland) bevindt. Voorts moet naar men ons mededeelt de mogelijkheid niet worden uitgesloten, dat de banden tussen Marianne en generaal De Gaulle spoedig wat inniger worden. In het verleden is dat niet erg, gelukt en daarom zeer de vraag, of daar in de toekomst verbetering in zal komen. De harde feiten komen op het vol gende neer: Faure, die op 20 punten z'n begrotingsvoorsteUen de vertrou wenskwestie had gesteld, struikelde van nacht kort voor drie uur toen gestemd werd over de belastingverhoging met 15 pet. De uitslag was 309 tegen en 283 voor. Hoewel Faure niet met absolute meerderheid verslagen was. en dus con stitutioneel niet verplicht was tot aftre den, heeft hij niet geaarzeld, maar on middellijk z'n kabinet bijeengeroepen. Het gevolg was, dat Faure enige tijd daarna zich met z'n ministers naar het Elysee begaf om president Auriol geza menlijk ontslag te vragen. Dit ontslag is verleend. De crisis zal wellicht niet spoedig wor den opgelost. Het wonderlijke is, dat verschillende leden van Faure's eigen (radicaal-socialistische) partij tegen de regering hebben gestemd. President Auriol zou thans van plan jn, een beroep te doen op de oud minister-president Paul Reynaud. Deze Ernstig verkeersongeval bij Wassenaar Vanmiddag omstreeks één uur is ter hoogte van Wassenaar een ernstig ver keersongeval gebeurd. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak reed een vracht auto de evrkeersweg at De wagen raakte een groep schoolkinderen. Enkele kinde ren werden gewond, één ernstig. Nadere gegevens ontbreken nog. De Blitar en Talisse Regering wil antwoord voor 1 Maart De Nederlandse regering heeft Indo nesië tot morgen 1 Maart de tijd gegeven voor teruggave der aan boord van de Blitar en Talisse te Priok in beslag ge nomen wapenen. Gebeurt dit niet, dan zal Nederland zich tot het Uniehof wen den, tenzij Indonesië een andere inter nationale rechterlijke instantie of arbiter wenst, aldus antwoordde dr W. Drees op een vraag van het Tweede Kamerlid Ch. J I. M. Welter van 8 Februari j.l. De Indonesische regering heeft echter nog niet geantwoord op deze nota, welke 14 Februari j.L overhandigd werd. is de meest op de voorgrond tredende figuur van de groep rechtse onafhan- kelijken en een econoom van grote reputatie. De Gaulle Ook de papieren van generaal Da Gaulle's partij zijn sterk gestegen. Recht se elementen in het afgetreden kabinet streefden reeds enige tijd naar de vor ming van een coalitie-kabinet waarin ook de Gaullisten vertegenwoordigd zou den zijn. De socialisten en rooms-katho- lieken (MRP) voelden hiervoor echter weinig. Frankrijk moet trachten met geheel nieuwe plannen uit de huidige impasse te geraken. De schatkist van Mariannne wordt echter al leger en leger en wan de crisis niet snel wordt opgelost zal de demissionaire regering moeten verzoeken om het maximum-crediet bij de Bank van Frankrijk, dat op 175 mil liard is vastgesteld te verhogen. Op het ogenblik staat de schatkist reeds voor milliard francs bij de bank in het krijt. De R.A.1. in Amsterdam: een altijd boeiend schouwspel door de ge perfectioneerde techniek en de schoonheid van lijnen. Voor de autobezitters, maar evengoed voor de man, die geen auto kopen kan. een lust om te zien. Ook Zupthens meisje bij roofmoord betrokken Ook een 23-jarig meisje, mej. C. M. uit Zutphen. blijkt volgens De TeL be trokken te zijn bij de lafhartige roof moord op de 61-jarige Zutphenaar J. A. Boer, wiens lijk Dinsdagmiddag nabij Hengelo werd gevonden. Zij bevindt zich, evenals de eigenlijke daders J. C. S en K. S. te Hengelo in arrest. De moordblijkt onder een donker viaduct in Enschede te zyn gepleegd, nadat Van S., K. S. en mej. C. M. ge ruime tijd met het slachtoffer in auto hadden rondgereden. Na afloop van het autotochtje werd mej. M. in Hengelo by het station afgezet. De mannen moeten voordien hun plan nen uitvoerig hebben besproken, waarbij ook het meisje tegenwoordig was vervolgden hun tocht naar Enschede waar zij hun misdaad uitvoerden. Het lijk wierpen zij daarna nabij Hengelo in Twee jonge onverlaten beroofden meisje Met slechts enkele dubbeltjes spoorloos verdwenen In de buurtschap Paaslo bij Steenwijk is gisteravond om kwart over acht de 25-jarige Geertje Wierda, toen zij haar fiets naar huis terugkeerde, door twee jongemannen vastgegrepen en roofd. Een van de onverlaten gaf haar klap, waardoor het meisje van de fiets viel. De ander onderzocht intussen haar tas en ontvreemdde de portemon- waarin zich echter maar enkele dubbeltjes bevonden. Verder zat ii tas nog wat papiergeld, maar dat heb ben de rovers inderhaast niet opgemerkt. Het meisje was op de terugweg van :n bezoek aan haar verloofde in Ros- tenhauie. Volkomen overstuur kwam zy thuis en daardoor dacht men er onmiddellijk aan de politie te v schuwen. De daders konden intussen ontkomen. Der vrouwen bede VANDAAG, op de eerste Vrijdag in de lijdensweken, houden millioenen vrouwen in tientallen landen haar •ereldgebedsdag. Ook in ons land ko len vanavond in steden en dorpen oe vrouwen bijeen tot het opzenden van •n gemeenschappelijk gebed. Er valt in onze dagen zij mogen dan donker zijn nog voor heel veel te dan ken. Er valt echter ook te smeken om hulp en ontferming temidden van zovele noden. n van deze noden te noemen: Staat ons wel voldoende voor ogen de ellende van zovele vluchtelingen? Zij weten wat grenzen zijn. Werden zij niet igen land gebannen of vluchtten zij jver de grenzen van hun land? Maar waaraan geen grenzen schijnt te zijn, is de nood waarin zij verkeren. Op de nood juist van deze ontheem- _>n was het dat de presidente van de nog jonge Internationale Christelijke Vredesbeweging dezer dagen de aandacht vestigde tijdens een te .Amsterdam ge houden samenkomst. De betekenis van dit onderwerp werd wel bijzonder ge accentueerd door de aanwezigheid daar, zowel van Koningin JuUana als van rinses Wilhelmina. Naast deze aangrijpende nood is er zoveel, dat ons kan benauwen. Wij den diegenen. die nog wel zouden wiUen vluchten, die graag ontheemden zouden wiUen zijn. mits zij maar bevrijd in vervolging en van druk. TN een wereld leven wij, waarin vele -1 wegen schijnen afgesloten. Eén weg echter is open en blyft altijd open. Dat de weg naar boven, de weg van het gebed. Die weg wordt vandaag door mil lioenen vrouwen betreden. Or.ze indruk is, dat in deze dagen de waarde van het gebed hoger en rijker wordt gezien dan wel het geval geweest Geen wonder ook. Wanneer allerlei zekerheden de mens ontvallen, zal hij spoedig terug vallen op de en© ware zekerheid. In de R.K. kerken, zo lazen we in de R.K. pers, hebben Zondag de bisschop pen ook in een uitvoerig schrijven de nadruk gelegd op de betekenis van het gebed in het gezinsleven en daarbij in het bijzonder aandacht geschonken aan de taak van vader en moeder in deze. De noden in de wereld zyn vele en velerlei. Naast en in de nood is er ons aller schuld. Maar er is ook het gebed en de mogelijkheid van het gebed. Op deze eerste Vrijdag in de lijdensweken wiUen ook dit jaar millioenen vrouwen over de gehele wereld in een gemeen schappelijk bidden deze mogelijkheid aangrijpen. Zij gaan daarbij de ene open weg. de weg die ons door het lijden van Christus voor de schuld der wereld ont sloten is. Gisteravond alarmeerden buren de politie toen zij de gehele dag niets van de 78-jariige A, D. uit een hofjeswoning aan de Wiillem-III-straat te Loosduinen hadden gezien en bovendien gas roken. De politie forceerde de deur en trof de oude man dood aan. Hij bleek door gasvergiftiging om het leven te zyn ge komen. Waarschijnlijk was de binnen leiding stuk. Mi Stikker (teiug uit Lissabon) "JN POLITIEK OPZICHT is er te Lissabon grote vooruitgang geweest, maar in economisch opzicht maak ik mij zorgen. Vooral op het terrein van de Duitse financiële bijdrage aan het Europese leger liggen vele voet angels en klemmen. Wat heeft het voor zin om een Europese Defensie gemeenschap te vormen als Duitsland ten slotte blijkt toch niet over vol doende geld te beschikken? Dit verklaarde minister Stikker, toen hij gisteravond per vliegtuig uit Lissa bon op Schiphol arriveerde. De bewinds man geloofde niet, dat het mogelijk zijn, dat het verdrag inzake de Euro pese defensiegemeenschap nog vóór Mei a.s. wordt geratificeerd. Zeer teleurstel lend noemde hU het nieuws, dat Sir Oliver Franks de hem aangeboden functie van secretaris-generaal DAT de 50-j. wed. H. v. d. B.-K. uit Mierlo (N.-Br.), die in een vlaag van drift haar man heeft gewurgd, door de Bossche rechtbank tot 6 jaar is veroor deeld (eis: 9 jaar) DAT een houten verenigingsgebouwtje in de woonwijk Patrimonium te Aanstel- veen, waarin tevens een Ohr. kleuter school was gevestigd, gedeeltelijk door brand is verwoest, maar gelukkig geen kinderen aanwezig waren. DAT het Tweede-Kamerlid Posthu mus (P. v. d A) bij de ministers Wem- mers en V. d. Brink heeft geïnformeerd of het luchtverkeer bij Schiphol zal worden gehinderd door de aanleg van een bovengrondse hoogspamningsleiding tussen Haarlem en Aalsmeer. DAT de attaché W. F. Hoogendijk van de Canadese ambassade ln Den Haag volgende maand wordt opgevolgd door de Canadese consul in Frankfort, W. S. Duirbln, die tot 2e secr. van de am bassade in Den Haag en tot consul al daar is benoemd. DAT de A'dammer W. K. Petersilka in een brochure één grote liefdadigheidsorg. aanbeveelt waaraan elke Nederlander 10 cent per maand zou geven, ter vervan ging van alle straatcollecten. DAT de gemeenteraad van Ameland twee ton uit zal trekken voor verbetering van het vliegveld van Ballum, daar er nu amper een klein toestel kan landen. DAT dë burgemeester van het Duitse grensplaatsje Sohwarzenberg, die in Bargercompascuum een aanrijding ver oorzaakte, toen hij onder de invloed van sterke drank een auto bestuurde, door dc kantonrechter te Emmen tot 275 boete is veroordeeld (eis ƒ300). DAT een wetsontwerp In zake de schorsing van invoerrechten op aceton is ingediend. DAT het Tweede-Kamerlid Beemink (C.H.) aan minister Beel heeft gevraagd wanneer de vaste commissie voor de post- en archiefzaken bij de rijksadmi nistratie wordt benoemd. DAT op 23. 25 en 29 April en op 2 Mei tijdens de internationale tentoonstelling De Suiker ïn het RA.I.-gebouw te Adam wedstrijden voor banketbakkers worden gehouden. DAT schout by nacht C- H. Brouwer, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, m.Lv. 1 Maart is benoemd tot vice- admiraal. DAT zes principiële dienstweigeraars uit A'dam, Utrecht, R'dam. VeLp Schiedam, wegens een langzaamaan- actiie in het werkkamp te Dalen (Fr) door het Leeuwarder hof tot 2 mnd. voorw. zijn veroordeeld (vonmi6 politie rechter 1 mnd voorw. en 3 mnd rijks werkinrichting voorw) terwijl A'dammer L. werd vrijgesproken. DAT B. en W. van Maastricht V-oorschot van f 9.845.000 willen verle nen voor de bouw van 860 woningen door de bouwvereniging St. Mathias- DAT tegen de daders van resp. 36 en 12 inbraken, de 37—J. A'damse kellner H. M. en zyn 45-j. collega P. J. F. K., voor het Arnhemse gerechtshof bevesti- gr.ig van de reohtbankvonissen is ge- eist (resp. 5 en 2% jaar). DAT tegen de 30-j. Nijmeegse smid J B. B., die zijn vrouw van haar vrij heid had beroofd en haar met de dood had bedreigd, voor het Arnhemse ge rechtshof lli jaar is geëist (rechtbank- vonnis 1 j.). NAVO heelt geweigerd. De minister meent te weten, wie nu het meest voor de functie in aanmerking komt, maar daarover wilde hy zich niet uitlaten. Hy verwachtte echter niet. zelf een uit nodiging te zullen krijgen. Inmiddels heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken verslag uitgebracht aan de Com- missie voor buitenlandse aangelegenhe den uit het Huis van Afgevaardigden. Na een onderhoud van anderhalf verklaarde de voorzitter van deze i missie, dat Acheson, zich realiserend „nog lang niet uit het bos te zijn", toch meende dat nu de gemeenschappelijke defensie van Europa opgebouwd kan worden. Tenslotte heeft de „Prawda", het lijf blad van Stalin, voorspeld, dat de eerst volgende stap van de Amerikanen zal zijn: de Duitsers gezag geven over de overige deelnemers in het Europese le ger, met Inbegrip van Frankrijk. De be sluiten van Lissabon noemt het blad „de grootste uitdaging aan het adres va Sovjet-Unie De moordaanslag op Truman Dader krijgt doodstraf Het Amerikaanse Hof van Appèl heeft gisteren het doodstrafvonnis tegen Oscar Colazzo bevestigd. Colazzo doodde in No vember 1950 een wacht van het Witte Huis bij een poging, president Truman uit de weg te ruimen. Het Opperste Hof kan nu nog het vonnis vernietigen en president Truman kan het verzachten. de Engelse soldaat William Speakman, de dappere Koreastrjjder, die uit handen van Koningin Eliza beth een hoge onderscheiding kreeg: het Victoriacross. Zyn moeder is uiteraard niet weinig trots op hem, want zo'n decoratie wordt niet elke dag verleend! Zelf kleurde hij een beetje, toen hem de eer te beurt viel.... (Advertentie). )Wie NYLONS zegt J* zegt PRONONCE^ WEERBERICHT Hall tol zwaar bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be- swolkt met aanvankelijk hier *n daar enige lichte regen 'Anevel of mist, later over- wegend droog. Matige tot vrij krachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 7.26 tot 18.20; maan 8 49 tot 0.18. Op 3 Maart E.K. SPECIALE AANBIEDING MACH. SMYRNA TAPIJTEN DIVERSE DESSINS 252 x 325 275 200 x 360 225 160 x 230 145.— 130 x 200 98 100 x 150 55.— 65 x 120 -29.59 50 x 90 17.50 BULTHUIS - Botermarkt 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1