Ring Leiden en Omstreken had succes met initiatief D. PLANJE Gouden jubileum Geref. J.V. te Noordwijk aan Zee O EET NEER VIS!! NIEUWE LEIDSCHE COUBANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1952 Zangersavond te Alphen aan den Rijn Dertien koren werkten gisteravond mee HET BESTUUR van de Ring Leiden en omstreken van Chr. zangverenigingen heeft met het Initiatief, dit seizoen verschillende zangersavonden te organi seren, succes gehad. De belangstelling voor deze ontmoetingen was steeds groot. Ook zanglievend Alphen toonde gisteravond, hoezeer het zo'n concert op prUs stelt. De Hervormde kerk aan de Juliana-1 (Rij nsb urg) zong zuiver en bekoor- straat is groot en bezit een fraai i Maar de acoustiek is met deze ge lukkige eigenschappen niet evenredig. Op drie verschillende plaatsen consta teerden we, dat de stemmen niet volko men in deze ruimte ineenvloeiden. Bo vendien lag er voortdurend op de klank een zekere druk, waarvan geen enkel koor zich volkomen kon vrijmaken. De avond was georganiseerd door „Jubilate Deo" van Oudshoorn. De zitter van de ring, de heer G. Goedhart, roemde zeer terecht de uitstekende geling. Bij de wisseling liepen de koren elkaar geen ogenblik in de weg. Het programma, dat de dertien mede werkende koren afwerkten, kon zeker niet slecht genoemd worden. In verge lijking met die van de laatste jaren kan hier van een duidelijke vooruitgang worden gesproken. Geen enkele compo sitie behoorde tot de muzikale „Kitsch". Maar toch hoorden we meer middel matige werken dan in Sassenheim. Ook de onbekende bleken niet bepaald winsten voor het koor-repertoire. Goede prestaties te-1 lijk eenvoudig „O Hoofd, bedekt Lofste CWo ugg< zong onder de heer Dirk van Vliet: „Waak op, gy geest der oude helden" en het bekende Engelse kerklied „Voor waarts, Christenstrijders". Een kinder koortje bracht een element van frisheid in de zang. De klank was goed en doende verzorgd; de toon stond echter niet steeds vast en het tempo wa: langzaam genomen, waardoor de v dracht niet zo erg overtuigend was Dejo Preza" (Leiden) zong der zijn dirigent de heer Eikerbout, op verdienstelijke wijze o.a. „Ave Verum". De stemmen vormen nog geen n< sluitend geheel. De tenoren bijv. zongen nu en dan wat te zelfstandig. Enkele hiaten (zo tussen mortis-examine) leken ons minder verantwoord. Het koor be zit voldoende mogelijkheden voor succesvolle toekomst. „Die Rhynsangers" (Oe geest) toonden een opmerkelijke uitgang. Dirigent Hans Boelee verdient daarom een compliment. Vooral het motet „Verheugt u, gij volk'ren" (Möh- ring) slaagde naar wens. Het tempo var „O Nederland, let op u saeck" was te traag en dus niet pittig genoeg. „Excelsior" (Lei mui den) zong onder Dirk van Vliet o.a. „Troost" (op muziek van Von Gluck). De voordracht was gevoelig, 't klankgehalte uitstekend. Enige aarzeling zal men nog moeten De koren „N e d. P r o t. Bon d" (Alphen), „Gemengd Koor" (Koudekerk) en „Lof zy den Heer" (A 1 p h e n) kunnen we wel sa men nemen. De heer F. H. T. Jasperse had van alle drie de leiding. Gedeelte lijk zongen ze ook in paarsgewijze com binatie. De dirigent is een zeer bekwaam vakman, die op alle mogelijkheden be dacht bleek te zijn. De zang muntte uit door een verheugende nauwkeurigheid. „Aanroeping" (door N. P. B.) werd wer kelijk van binnen uit voorgedragen en het opmerkelijke, waardevolle „Wild zang" van Bonset (door Gem. Koor) werd ten volle recht gedaan. „De Schep ping" van S. Strating (door „Lof zij den Heer") klonk soepel en evenwichtig. Een zeer bijzondere prestatie werd geleverd door het mannenkoor „Excel sior" (Hazerswoude) De leiding van de heer Pascal Jansen was meester lijk van precisie en innerlijke bewogen heid. Het prachtige „Beati Mortui" van Mendelssohn bijv. werd zeer intelligent voorgedragen. Het grote Ned. Herv. Kerkkoor de wonden", maar het slotkoor „Elias" bleek wat te hoog gegrepen. Aan Dirk van Vliet is het echter wel toever trouwd, de techniek van dit koor, dat over een uitstekend stemmenmateriaal beschikt, verder op te voeren. gaf onder zijn dirigent Hans Boelee zeer bevredigende vertolking van „Ave Verum". Een Bach-koraal klonk minder transparant. „Jubilate Deo" (A 1 phen) hand haafde zijn zo gunstige reputatie ten volle. De homogeniteit en de ingetogen heid van de klank, waardoor dit koor uitmunt, bleken zeer fraai, o.a. in lam dat geslacht is" (Brahman) „Waarom zo droevig" (Van Vliet), heer Van Vliet heeft met dit ensemble inderdaad veel bereikt. Een staal van perfecte koorzang verde „Halleluja" (Leiden). Wer ken van Bortnianski en Möhring werden op een waarlijk eminente wijze vertolkt. De bekwame dirigente, Tilly Stenz-Le- ning, verdient voor deze uitvoering alle lof. A. D. V. E. N. D. O. zong tenslotte, gedirigeerd door de heer S. P. Visser, o.a. een paar fragmenten uit het „Weihnachtsoratorium". De gave was bevredigend, hoewel niet vol komen doorzichtig. De voordracht kon men prijzen. Aan het optreden van dit koor ging massazang onder leiding van Dirk var Vliet vooraf. Succesvol werd voorgedra gen de mooie hymne „Van U wil ik zingen" (bew. door Asma). Enkele tragingen leken ons echter minder wenst. Joh. var HAZERSWOUDE Woningbouw kan beginnen Op 31 Januari jl. had de aanbesteding plaats van de bouw van zes woningen de Gerelaan, 14 nabij de secretarie üer aan de Molenlaan. Thans heeft van het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting bericht ont vangen, dat met de bouw kan worden begonnen. Het werk is gegund aan de Graaf, aannemer te Moerkapelle. Serenade Gisteravond bracht de Chr. harmonie van Hazerswoude een serenade heer C. van der Steen, die met mej. E. Krijgsman in het huwelijk was getreden. Jaarvergadering Maandag kwart voor 8 houdt de af deling van de plattelandsvrouwenbond in het oude raadhuis de jaarvergadering. Cursus E.H.B.O. Zij, die een cursus E.H.B.O. willen volgen, kunnen zich aanmelden bij mej. S. Dekker, Burgemeester Warnaarkade 4. HILLEGOM Onverantwoordelijke daad Conform de eis heeft de Haarlemse kantonrechter bij verstek een 25-jarige Hillegommer tot f50 boete subs, tien dagen veroordeeld. Hij had een vijftien jarige jongen onder zijn toezicht autc laten besturen. Op de terugtocht reeds de auto bij de Hillegommerdijk de Ringvaart. Doordat verd. de rechter- deur van de wagen snel opende, kwamen de inzittenden met een nat pak vrij. LEIMUIDEN Landarbeiders bijeen De afdeling van de Chr. landarbeiders- bond hield de jaarvergadering. In het bijzonder heette de voorzitter, de heer C. Brussen. de predikant van de Her vormde Gemeente, ds Kruijne, hartelijk welkom. Er was een voordelig saldo van 108. Het aantal leden is in het afgelopen j met drie toegenomen, zo deelden de jaar verslagen mee. Thans zijn er 52 bij de afdeling aangesloten. De voorzitter sprak nog woorden van afscheid tot de heer Kroon, die in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de afdeling binnenkort als bestuurslid zal verlaten. De heer Nieuwenhuizen toonde de C.N.V.-film De zon gaat op. Ds Kruijne sloot de vergadering met gebed. Chr. Hist, jongerengroep te Voorschoten gaf twee feestavonden Toneelclub en muziekgroep deden hun best Voorschotens Chr. Historische jongerengroep heeft een goede naam, ook buiten Voorschoten, zelfs ver er buiten. Dat is vooral te danken aan de muziekgroep, die in korte tijd In geslaagd Is, met groot succes voor allerlei openbare vergaderingen te verschijnen. De groep ziet er in de eerste plaats keurig uit, want elk lid heeft zich een „uniform" aangeschaft en die uniformen zijn allemaal gelijk. Maar ook de muziek heeft men al op een tamelijk hoog peil weten te brengen en wij zijn er van overtuigd, dat de jongeren er naar zullen streven bun klanken te perfection- Nieuws uit Alphen aan den Rijn Een nieuwe industrie De Amsterdamse vennootschap Terra- lum, die kunsttanden vervaardigt, wil haar bedrijf in Alphen aan den Rijn tigen. B. en W. lieten de keuze vallen op het pand Julianastraat 62, dat thans nog wordt bewoond door de heer G. van Staalduinen. De vennootschap wil per jaar f 2000 huur betalen, met ingang van 1 Maart en voorlopig voor twee jaar. B. en W. willen de achter het huis lig gende tuin uit de verhuring houden het oog op eventuele werken in verband met de aanstaande verbreding vai Pieter Doelmanstraat. Het college stelt de raad voor hiertoe te besluiten. Opnieuw de weekmarkt Door de afdeling van de Ned. Ver. var Huisvrouwen is aan B. en W. een schrij ven gericht, waarbij adhaesie wordt be tuigd met de mening van de leden de raad, die zeggen, dat het instellen een weekmarkt op het urgentiepro gramma van de gemeente behoort 1 te komen en dat daarover het advies de huisvrouwen moet worden gevraagd. en W. stellen voor een comir vijf personen, van wie twee leden de raad, te benoemen met de taak te onderzoeken of instelling van weekmarkt in het algemeen belang selijk is en zo ja, de nodige voorstellen te doen. De subsidie voor het Chr. Lyceum Het bestuur van het Chr. Lyceum heeft zich tot de raad gewend met het zoek de thans geldende subsidieregeling in die zin te wijzigen, dat voortaan als agen van particulieren ook zullen worden aangemerkt die bedragen, die de Gemeenteraad van Voorhout Principe-besluit tot het bouwen van 62 woningen aan Julianalaan De geheime zitting duurde twee uur DE AGENDA van de raadszitting te Voorhout, die gisteren werd gehouden, bevatte maar één punt: wijzigen van het uitbreidingsplan in verband met voorgenomen plannen van woningbouw. Omdat Ged. Staten enkele besluiten hadden genomen, die enige dagen geleden waren afgekomen, moest eerst de wyziging van het uitbreidingsplan worden behandeld. De raad heeft zich beraden in een geheime zitting, die twee uur duurde en besloot ten slotte in principe tot het bouwen van 62 woningen, waarvan er 20 voor de bevolking van de gemeente zjjn. mot 74 stemmen. Voor waren de heren Jansze, Beelen, v. d. Lans en wethou der Deutekom. Vervolgens kwam het tweede argu ment van Ged. Staten ter sprake: het type woning aan de Leidsevaart. Spoe dig was men het hierover eens. Met algemene stemmen stemde de raad in met de idee van Ged. Staten; er zullen woningen komen van een eenvoudiger type. Eerst hierna Kwam het werkelijke agendapunt aan de orde. B. en W. kre gen een aanbieding van een aannemers maatschappij om woningen te bouwen. De mogelijkheid bestaat, dat het uit breidingsplan herzien zal moeten wor den. De voorzitter wilde deze zaak echter in geheime zitting bespreken. Na heropening werd bekend gemaakt, dat er langs de Julianalaan 62 wonin gen zullen worden gebouwd. Men accep teerde de aanbieding van de aannemers- maatschappij. De maatschappij stemde in met het voorstel van B. en W. om 29 woningen beschikbaar te stellen voor bewoners van Voorhout, ter oplossing van het woningvraagstuk. Als tegen prestatie zullen B. en W. gedurende 15 jaar f 100 per jaar per woning moeten betalen, bedoeld als toeslag op de hogere huren. Dezelfde maatschappij zal achter het gemeentehuis bungalows bouwen. De heer v. d. Lans meende toch tegen te moeten zijn, omdat de arbeiders, die de meeste woningen zullen bezetten, de lasten ndet zullen kunnen dragen. Op een vraag van de heer v. d. Ploeg, of B en W. iets kunnen zeggen van een kans van slagen, zei de voorzitter, dat de gemeente deze kans altijd moet nemen. Bij deze woningbouw zijn slechts weinig gelden gemoeid. Uit de hoofde lijke stemming bleek, dat ook anderen tegen het plan waren, namelijk wethou der v. d. Nouland en de leden v. d. Lans en v. d. Poll Burgemeester De Graaff zei, dat de vergadering een informatief en instruc tief karakter zou dragen. Ged. Staten hadden bericht, dat zij een gedeeltelijke goedkeuring konden hechten aan het uitbreidingsplan. Het betrof hier de nieuwe sportvelden, geprojecteerd op weiland van de gebrs Langeveld en van de heer C. Warmerdam, dat is bestemd voor woningbouw. De sportvelden von den Ged. Staten te groot en de opzet van de te bouwen woningen wat te groots voor een gemeente als Voorhout. Nu kan de raad in hoger beroep gaan, al-dus de voorzitter, maar ook kan hij een versoberd plan ontwerpen in de geest, zoals Ged. Staten dit wensen. Diverse meningen kwamen naar voren. De heren Lindeboom en Van der Lans, alsmede wethouder Deutekom voelden veel voor hoger beroep; even wel merkte de laatste op. dat het lange tyd zou duren, voor de uitslag bekend zou worden. Dit zou de sportverenigin gen, in casu de jeugd, niet ten goede komen. Wethouder v. d. Nouland voelde meer voor een nieuw plan. zonder ver andering van plaats. Uit de discussies bleek, dat deze mening werd gedeeld door de heren v. d. Ploeg. Jansze en Prins. Er kon van een zekere ontstemmmg worden gesproken, omdat de besluiten, die eerder werden genomen, berustten op advies van rykslandbourwdeskundi- gen. De raadsleden waren van mening, dat zij nu door Ged. Staten in hun be sluiten werden beknot. Wethouder v. d. Nouland adviseerde toch een gematigder houding van voorzichtigheid. Uit de schrijvens van Ged. Staten was niet op te maken, of zij doelden op de finanoiën, maar wel waren de bezwaren van reclamanten genoemd. Er volgde hoofdelijke stem ming over -het voorstel, om in beroep te gaan bij de Kroon. Dit werd verworpen ouders van leerlingen thans boven het schoolgeld betalen. (Deze zaak reeds aangevoerd by de behandeling der gemeentebegroting) B. en W. schrijven in hun praeadvies aan de raad, dat een gemeente van 22.000 zielen of meer verplicht is een gemeen telijk gymnasium in stand te houden. Van deze bepaling zal vermoedelijk door de Kroon ontheffing worden verleend, omdat hier al een Chr. Lyceum bestaat, hetgeen voor de gemeente een belangrijk voordeel betekent. Daar de gemeente ook om velerlei andere redenen bij de in standhouding van het Chr. Lyceum ge baat is, stellen B. en W. de raad vooi aan het verzoek van het schoolbestuur tt voldoen. Ook stellen B. en W. voor te voldoen aan het verzoek der vereniging, subsidie te berekenen over het volle nadelige saldo in plaats van, zoals tot toe, over 3/4 deel daarvan. Vroeger werd y< van het tekort gedekt uit par ticuliere gelden, maar die vloeien der rijk. Uitbreiding raadsagenda Aan de raadsagenda voor de morgen te houden vergadering zyn de volgende voorstellen toegevoegd: subsidiëring aar het Chr. Lyceum; verhuring van he pand Julianastraat 62; verhuring van 'r standplaats aan A. Mullens voor eer patates-friteskraam op het terrein tegen over „Avifauna"; beschikbaarstellen var een crediet ad f 95.000 voor reparatie en telescopatie van een gashouder; onder handse opdracht van de daarvoor nodige werkzaamheden. Patates-friteskraam bjj Avifauna De heer A. Mullens te Zaandam wil f 2500 betalen voor het huren gedurende vier maanden, van een standplaats (7 x 2,4 meter) voor een patates-frites kraam tegenover Avifauna. B. en W. stellen de raad voor op dit aanbod in te gaan. Vergadering Alphense middenstanders In een vergadering van Alphense mid denstanders onder leiding van de heer A. Bos, werd besloten tot het hou- i van een cursus in beter en gemak kelijker spreken. De cursus zal starten op 5 Med in Centraal. Reeds hebben zich twintig middenstanders er voor opge geven. Weer gelden voor gasfabriek De bergingscapaciteit van de gashou ders is zo gering, dat soms de productie moet worden gestaakt. Deze on derbreking is financieel nadelig. Ook bij afneming van gas van Leiden in de toe komst zal de bergingscapaciteit niet vol doende zijn. Daarom is het noodzakelijk deze uit te breiden. mogelijk gashouder 3 telesco- Dinsdag en gisteren gaf de jongeren groep in het gebouw voor Chr. belangen een gezellige avond. De zaal was tot de laatste plaats be zet, toen de voorzitter, de heer F. de Bitter, de avond Dinsdag opende. Hij ver welkomde speciaal de vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur, nl. de secretaris, de heer De Bres, en het raads lid de heer D. Bolle, alsmede ds Fortgens. Er is dankbaarheid aan God, aldus spr., als we zien wat in het 1 li-jarig bestaan van de jongerengroep is tot stand ge bracht. Hierna gaf hij een korte uiteen zetting van het doel en de werkwijze van de groep; doel: het zich eigen maken van de Chr Hist, beginselen door middel van de maandelijkse vergaderingen, waarin onderwerpen die daartoe strek ken. worden behandeld. Daarnaast wer ken dan de muziekclub en de toneel groep. De toneelgroep, die vóór de pauze het programma verzorgde, voerde de klucht ir twee bedrijven ,.Papa strykt de vlag" door Henri Lemor op onder regie van de heer F. A. Geensen. Koopman Hagel slag (Arie van Santen) heeft een huw bare dochter (Riet van de Marei). Een serieuze reflectant, een jonge dokter (zonder geld) wordt op een niet direct hoffelijke manier door papa de deur uit gewerkt om de dochter te laten kiezen uit twee candidaten (met geld) die hy zelf heeft uitgezocht. Twee rondreizende artisten vervullen (op verzoek va jonge dokter) de rol van deze twee he- De een als stuntelig boertje e ander als wild-west Amerikaan. Het op treden van de een brengt papa tot hoop en dat van de ander in doodsangst. De jonge dokter krijgt nu zijn kans zijn „heldhaftig" optreden doet papa de vlag strijken; hij accepteert de dokter als schoonzoon. Vergeleken met de opvoering van vorig jaar kon een duidelijke vooruitgang het spel worden geconstateerd alhoewel enkele spelers toch nog niet geheel „los" werden, diende de muziekclub o.l.\ heer G. van Strien zich aan met haar herkenningsmelodie. Van het program ma met (hoofdzakelijk) pittige marsen werd zichtbaar genoten. Blumenlied var Gustav Lange werd zeer verdienstelijk gespeeld. Ook gaf de heer Van Strien nog een xylophoon-solo. De voorzitter van de Chr. Hist. Kies vereniging, de heer B van Vliet, had nog iets te zeggen tot de heren Geensen Van Strien en hun dames. Als kleine v goeding voor het vele en langdurige werk ontvingen de dames een bouquet bloemen; de heren Van Strien en Geen sen zagen hun enthousiaste leiding ge waardeerd met een rokertje. De voorzitter van het provinciaal be stuur van de Chr. Hist Jongerengroepen wees met enkele woorden op de plicht om ook op politiek gebied te vragen de wil van God. De heer Van Vliet sloot de vergadering met schriftlezing en gebed, waarna d< muziekclub nog gezang 121 speelde. (De veel te wensen over latende post verbinding tussen Voorschoten en Leiden was oorzaak, dat dit verslag gisteren niet meer geplaatst kon worden. Red. N.L.C.).' Autobotsing By Beresteyn botsten twee auto's op elkaar. Dokter Olthuis constateerde bij één bestuurder, uit Rotterdam, inwendige kneuzingen. Deze was op weg naar Schiphol om naar Hamburg te vliegen. Toneelavond De toneelvereniging Leidseweg-Noord voerde het stuk in drie bedrijven „Waar heen?" van Arie van der Lugt op. Over de opvoering kon men over het algemeen tevreden zijn. Vlot en met gevoel werd het stuk gebracht. Lof kwam dan ook toe aan de regisseur, de heer A. Arentsen. Het is goed, dat men zich ook eens aan zo'n stuk heeft gewaagd. Na de opvoe ring speelden The Travelling Brothers een aantal vrolijke nummers. Geref. Vrouwenvereniging Hedenavond vergadert de Geref. wenvereniging. Mevr. Eggink zal Hande lingen 12 inleiden en mej. Buisink zorgt de bijdrage. A.R. kiesvereniging De ledenvergadering van de A.R. kies vereniging wordt Maandagavond gehou den in het gebouw voor Chr. belangen. De agenda vermeldt o.a. stemming voor de vaststelling van de candidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen. Verder zal de heer C. D. van Oosten politieke vraagstukken van vandaag bespreken. Schoorsteenbrandje De brandweer moest uitrukken voor een schoorsteenbrand bij de fam. Van T. in het St Nicolaaspark aan de Leidseweg. De schoorsteen was in lange tijd niet ge- DE MODERNISERING VAN ONZE ZAAK ALS RECLAME; DAMESDIRECTOIRS 1.35 DAMESCAMISOLES 1.48 KINDERBROEKJES 0.85 ELKE 25ste KOPER ontvangt een HUISHOUDELIJK GESCHENK! EEN PAKJE MEENEMEN perend te makén, terwijl dan tevens het dek moet worden vernieuwd. De N.V. Pletterij v/h L. I. Enthoven en Cie te Delft kan de werkzaamheden uitvoeren r ƒ95.000. De werkzaamheden zullen gasproductie niet stagneren. Een uwe gashouder zou veel duurder zijn, nl. ƒ180.000. en W. achten het niet in het belang der gemeente het werk openbaar a besteden, omdat de aanbieding al goedkoop is. Uitstel zou bovendien de mogelijkheid meebrengen, dat de prijzen zouden stijgen. Het college stelt voor de Delftse N.V. met het werk te belasten. Een vijver bjj Avifauna? De heer A. L. Oudenes verzocht B. en W. zand (64.000 m3) te mogen winnen uit enkele percelen grond ten Zuiden Avifauna. Dit zand zou worden ge bruikt voor de opritten van de tweede Rijnbrug en de doortrekking van de Prins Bernhardlaan van de Tolstraat De Hoorn. De heer Oudenes wil de gemeente schadeloos stellen door haar in eigendom over te dragen enige percelen wei- en bouwgrond, die aan de te ont trekken gronden grenzen. Nu stemt de door de zandonttrekking ontstaande vij- ■vereen met het ontwerp-uitbrei- dingsplan van Avifauna en B. en W. kun- acoord gaan met de schadeloosstel ling. B. en W. stellen de raad voor deze overeenkost aan te gaan. Nieuws van en voor Katwijk Leerzame vergadering C.H.U. In de zaal Kerkplein kwam de afdeling der C.H. Unie in jaarvergadering bijeen. De voorzitter de heer P. Ouwerling, gaf in zijn openingswoord een korte beschou wing van het boek Het 25e uur. Het de faitisme, dat daaruit spreekt, staat tegen over de positieve levensbeschouwing van de Christen, die weet dat God het begin —1 het einde is. Na het jaarverslag van de secretaris, de heer D. de Koning, gaf de wa penningmeester, de heer N. van der Gug- ten, het financiële overzicht. De heer C. van Beelen werd als bestuurslid her kozen en in de vacature-J. Schuitemaker werd de heer C. Schipper in het bestuur gekozen. Ook de voorzitter, de heer Ouwerling, bleef. Na de pauze behandelden de beide wethouders, de heren H. P. Bloot e J. Kleen, verschillende aangelegenheden inzake de gemeentepolitiek. Over de bouw van de nieuwe Hervorm de school werd gezegd, dat het gemeente- lur volledig meewerkt, maar dat het door het ryk vastgestelde rentegamma d< financiële zyde van dit vraagstuk be heerst. Belangryk was de vraag, of B. W. i.v.m. de belangen van land- er tuinbouw speciaal t.o.v. de cultuurgron- een commissie van voorlichting uit land- en tulnbouwkringen nuttig zouden vinden om een verdere vermindering cultuurgrond zoveel mogelyk tegen te gaan. De heer Kleen was van mening, een dergelijke commissie niet nood zakelijk is, daar de officiële lichamen land- en tuinbouw te allen tijde hun icning kenbaar kunnen maken aar gemeentebestuur en dit uiteindelijk ook via de gemeenteraadsleden kunnen doen. Er volgde nog een bespreking ovc candidaatstelling voor de Tweede Kamer, na de voorzitter de leerzame ver gadering sloot. Botsing tussen twee auto's Gistermorgen had op de hoek Noord- wijkerweg-Achterkerkweg een botsing plaats tussen een zandauto, die ii richting Katwijk aan Zee reed en bestelauto van de. expediteur Van S., die uit Katwijk aan Zee kwam. De chauf feur van de bestelauto kreeg snijwonden en een gescheurde pees, terwijl er c materiële schade was. Jaarvergadering Oranjevereniging In de zaal Fennes werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van d( Oranjevereniging. De waarnemend voor zitter, de heer P. A. Schoneveld opende met te herinneren aan het overlijden de voorzitter, de heer L. Hueting; hij verzocht een minuut stilte. Het jaarverslag van de secretaris werd goedgekeurd, waarna de penningmeester batig saldo meldde. De heren C. Onderwater, J. van Delft en Adr. Ver- hart vormen de nieuwe kascommissie. De heren P. A. Schoneveld, E. van Wens en M. J. van Alkemade werden als Visserijgolfjes Waardige viering in de kerk P LUISTERRIJKE WIJZE is gisteravond in de Gereformeerde kerk te Noord- wijk aan Zee het gouden jubileum van de Jongelingsvereniging „Hebt de waarheid en de vrede lief" gevierd. Van heinde en ver waren de oud-leden opge komen om dit feest mee te vieren, en met een programma dat klonk als een klok is het feit van de oprichting herdacht. De voorzitter van de J.V., A. van der Niet, sprak een openingswoord, waarin de nadruk werd gelegd op het dankbaar her denken van de grote zegen die God gaf. vereniging, de heer D. J. van Rijn, haalde oude herinneringen op, en bood mede Uit de jaarverslagen bleek dat het ledental weliswaar niet groot is, maar dat met enthousiasme gewerkt wordt. Dit geldt ook voor de M.V. „Tryfosa" die haar 34e jaarvergadering hield. De inleiding van de M.V. werd ver zorgd door Dick Plug. De titel was „Christus roept de jeugd". J. v. d. Klauw droeg vervolgens enkele gedichten voor van W. de Mérode, Bilder- dijk en Jacq. v. d. Waals. Heel leuk was „De geschiedenisles", gespeeld door en kele J.V.-ers. G. v. d. Niet hield een inleiding over: „Het Gezag", waarna de afgevaardigden het woord kregen. Namens de oud-leden bood de heer K. Passchier een aantal stu diewerken aan. Dit voorbeeld werd ge volgd door de heer Jac. Passchier die de gelukwensen van de kerkeraad over bracht. De stapel boeken groeide steeds, want ook namens de vrouwenstudiekring en de M.V. „Tryfosa" werden waarde volle boeken aangeboden. De eerste voorzitter van de jubilerende namens twee andere ere-leden eenBybel aan in de nieuwe vertaling. Vervolgens waren de M.V. en de J.V. weer aan de beurt met enkele schetsen, terwyl Jac. Plug en A. v. d. Niet op orgel en fluit liederen ten gehore brachten. Het hoogtepunt van de avond was de uitvoering van het Jubileum-Oratorium, waarin de geschiedenis der J.V. werd be zongen. Compleet met koor en solisten werden op komische wijze de hoogte punten uit het J.V.-leven weergegeven, en hartelijk hebben de aanwezigen ook gelachen. Nadat nog een en ander ter afwisse ling was geboden sprak de voorzitter een dankwoord tot de organist en bood hij hem een geschenk aan. De ere-voorzitter, ds B. Bouma, merkte in zUn slotwoord op, dat op deze avond op waardige wijze feestgevierd is. Spr. wekte de leden der verenigingen op steeds de goede strijd te strijden met het wapen des Geestes, Gods'Woord. Jammer van die wijting Ondanks het feit, dat de wijting giste ren kloek van stuk was en kersvers aan de markt kwam, haalde ze met moeite 14 en het gros ging weg voor 11 per kist. Over het algemeen werd er zeer traag gekocht, als gevolg van de geringe binnenlandse vraag, ondanks de vasten de afwachtende houding ten opzichte dp Belgische affaire, waar per 1 Mrt hopelijk verandering in komt. Alleen de grote schelvis en de fijnvis vielen nog zó in de smaak, dat de prijzen hiervan ge handhaafd konden blijven. Ook de klein- middel schelvis bracht het nog vlot tot 65. Voor de kleine schol III tenslotte wordt de markt minder gunstig, ook al ten gevolge van de te verwachten voer van de kotters en loggers, waardoor de koersen op ƒ15 en zelfs ƒ10 terecht kwamen. Geen trawlers toch voldoende Gisteren waren voor het eerst deze week geen trawlers komen opdagen, de kustvloot kon de gaatjes best opvullen. Dank zij het mooie visweer van de laatste dagen, was er een ruim voor ziene markt. Morgen komt de eerste ha ringboot weer binnen: de Abraham, die zyn 2500 kisten naar schatting 2000 kisten Noordharing heeft. Hiermede heeft de Abraham in een paar dagen een phenomenaal succes geboekt. Want als het schip inderdaad morgen aan de markt ligt, zijn er slechts negen dagen gemoeid met „uit en thuis". De Zaterdagmarkt krijgt de Bloemen- daal en de Bergen te zien en voor dë Maandagmarkt staat de Herman op het lijstje, die gisteren 1700 kisten meldde probeert nog wat silverpit te ver schalken. Na een korte bestuurssamenkomst werd de vergadering meegedeeld, dat dokter Bergman voorzitter zal worden. Bij de bespreking van de feestplannen werd besloten de feesten te houden eind Augustus, begin Septemer. Op 30 April zullen de schoolkinderen worden ge- tracteerd. In de volgende ledenvergade ring zullen voorstellen gedaan worden inzake de voorzitterskeuze. Na sluiting volgde nog een verloting. KATWIJK AAN ZEE Vergadering gaat niet door De vergadering van Pro Rege, die a avond in de Oranjezaal zou worden houden, gaat door bijzondere omstandig heden niet door. Aanbesteding Vanmorgen werden aanbesteed het ega liseren van duinterrein en het verrichten van grondwerkzaamheden ten Z.W. van het Zeehospitium. Er waren acht in schrijvingen; hoogste: A. van der Vel den, Rotterdam voor f 11.900; laagste: W. de Ruyter te Katwijk aan Zee voor f 3.000. Begroting: f 4.300. Hoog en laag water Vrijdag 29 Februari: hoog water 5. en 18.16; laag water 1.43 en 14.07. Iedere dag vers gebakken schol i en verse vis. 1 VISHANDEL P. v. d. PLAS TRAMSTRAAT 3 Tel. 2550 Katwijk aan Zee l NOORDWIJK Jaarvergadering Geref. Mannen- vereniging De Geref. mannenvereniging „Rondom het Woord" hield in het Verenigings gebouw haar jaarvergadering, onder leiding van de heer C. Plug. Na de ope ning volgden de jaarverslagen. Aan dat de secretaris, de heer ,K. Passchier, ontlenen we dat er een opgewekt verenigingsleven is. Er zijn 17 leden. De heer F. H. Baalbergen meldde een klein saldo. Vervolgens sprak de heer J. E. Kok over „Geheimzinnige invloeden". Spr. behandelde het onbewuste zieleleven van do mens, en stond speciaal stil bij ver schijnselen als hysterie en zenuwen. Op dit interessante referaat volgde een brede bespreking. Namens de Gereform. Kerkeraad werd het woord gevoerd door do heer Jac. Passchier, namens de Geref. Vrouwenvereniging door zr Mennes en namens de kring Rijnsburg door de heer De Mooy. Het verdere van de avond werd gevuld met declamatie en wed strijden. Schietvereniging „Blijft voor 't land" De wisseimedailles werden gewonnen door: J Vink met 97 pnt le klasse (buiten mededinging). H. v. d. Hulst met 96 pnt 2e klasse en J. Freeken met 97 pnt 3e klasse. Van de dames behaalde mej. M. P. de Groot het hoogste aantal punten, RIJNS ATERWOUDE Brand bij A. v. d. Knijlf Om ongeveer tien over half één werd hedennacht de Leimuidense brandweer gealarmeerd voor hulpverlening in de gemeente Rynsaterwoude. Binnen vijf minuten nadat de alarmschei had ge klonken, waren reeds negen brandweer lieden aanwezig bij de brandweergarage, zodat de autospuit direct vertrekken kon. Bij de heer A. v. d. Knijff een pand dat met de bijgebouwen een brandbaar object is zou brand zijn. Gelukkig viel het nogal mee. Men had te doen met een flinke schoorsteenbrand. De vuurhaard bleek te zitten achter de hou ten schoorsteenmantel. Deze werd door de brandweerlieden gesloopt en het vuur werd met enkele schuimblussers ge smoord. Na een uur was de autospuit in de garage te Leimuiden terug. R1JNSBURG Morgenavond gemeenteraad De gemeenteraad komt morgenavond om half 8 bijeen. De agenda vermeldt o.a.: benoeming van een gemeentewerk man-voorman; subsidie Oranjevereniging; vaststelling bedrag per leerling o.L school; voorschotten op exploitatiever goeding bijv. scholen; verbetering Voor- houterweg; toekenning van grond- en bouwvoorschpt voor bouw van 35 wo ningwetwoningen; vaststelling gemeente begroting 1952 en begroting 1952 water leidingbedrijf. Correspondentie „Rynsburger". Mogen wy uw naam en adres even vernemen? Dan eerst kan uw ingezonden stuk „De lichamelijke oefening is tot weinig of geen nut" wor den geplaatst. Red. N.L.C. Voor Expogé In het gebouw van de groenteveiling werd ten bate van de vereniging van ex- politieke gevangenen een verkoop ge houden. Opbrengst f 230,60. Jaarvergadering Wilhelmina muzikanten van de Rijnsburgse harmoniekapel kwamen gisteravond niet 5 zomers in de muziektent, maar in Vliethof bijeen. De voorzitter opende de jaarvergadering. Na de verslagen werden bij de bestuursverkiezing de he- P. Ravensbergen, D. Lindhout en C. Delft herkozen. In de vacature A. Krol werd voorzien door de verkiezing de heer W. Noteboom. Nieuws van en voor Lisse Gisteren kwamen binnen: KW 17, KW !8 en KW 129. Naar zee gingen: KW 17, KW 128, KW 129, KW 44 en KW 133. Aanbesteding Geref. u.l.o.-school De uitslag van de aanbesteding var de bouw ener nieuwe Geref. school vooi uitgebreid lager onderwijs, aan de Hya- cinthenstraat, is als volgt: Gebr. Kinkel, Nieuw Vennep f61.990; gebr. Ransdorp, Lisse f62.374; P. Huls bos Jzn, Abbenes f62 447; B. van dei Zaal, Lisse f 62.990; B. Imthorn, Hille- gom f63.181; C. F. Dandey, Lisse f65.296; Horsman en Co, Lisse f65.29 Marseille en Co, Lisse f66.700; J. Dijk stra en Zn, Sassenheim f68.950; M. v. d. Bent en Zn, Wassenaar f68 985. Mooi resultaat De firma P Jansen en Zn. Lisserdyk, behaalde op de vaktentoonstelling voor vleeswaren in Limburg twee eerste prijzen, een tweede prijs en een eervolle vermelding. Morgenmiddag gemeenteraad De gemeenteraad komt morgenmiddag n 2 uur bijeen. De agenda vermeldt a.: goedkeuring begroting 19i gem. dienst voor sociale zaken, woningstichting; vaststelling begroting 1952 van het gem. gas- en waterbedrijf; voorstel tot verhoging van de gas- er waterprijs; vaststelling begroting 1951 openbare werken; idem gemeentebegro ting; nota inzake urgentieplan 1952; wijdingen van gemeentebegrotingen 1?*1 en 1952; herbenoeming leden com missie wering tot schoolverzuim; aanwij zing lid raad van beheer van stichting gem. sportpark; instelling commissie ad hoe voor vaststelling uitbreidings plan; medewerking aan verbetering speelplaats der R. K. meisjesschool; idem maken van rijwiel bergplaats voor Geref. U.L.O.-school; venhoging van verplicht aandelenkapitaal van N.V. Electrici'teitsbedrijf HillegomLisse Sassenheim; wijziging legesverordening; verlenen van garantie aan Vebo; wijzi ging regeling geneeskundige verzorging gemeente-personeel; verkoop perceel grond aan Eerste Poel-laan; aankoop grond aan Broekweg; voorstel inzake lingbouw; aangaan geldlening. Verhoging van de gasprfjs? en W. stellen de raadi voor, de gas- prijs te verhogen met een cent per ku bieke meter. De verhoging zou moeten ngaan met de tweede periode v. meteropneming. Volksbelang beheert veel woningen nog 20 woningen aan dit respectabele aantal zullen worden toegevoegd. Ver der staan 40 étage-woningen op stapeL De heer Hordijk liet in zijn verslag dui delijk uitkomen, hoe nuttig en noodza kelijk het bestaan van een woningbouw vereniging is. Tal van nieuwe leden wer den ingeschreven. De aftredende be stuursleden P. Ransdorp, C. Korsman en J. v. d. Voort werden bij acclamatie her- De aankoop van bouwgronden werd door de vergadering goedgekeurd. Na een dankwoord van de heer Van der Lans werd de vergadering met een krachtig woord door ds C. Jongeboer ge- Uitnemend geslaagd De Herv. jeugdverenigingen hebben gisteravond propaganda voor zichzelf gemaakt Gp dit jaarfeest werd de roem De Zonzoeksters en Obadja groten deels herwonnen. Het toneelstuk „Storm- neer" van S. de Jong ging er in als koek. De strekking er van was, dat het verkeerd is op een te hoog niveau te willen leven. Op het critieke ogenblik, dat zeker komt als niet aan deze erva- ringsregel wordt voldaan, weet de ware endschap evenwel steeds hulp te bie- n Het hele. zeer afwisselende pro gramma kan met recht als geslaagd /orden beschouwd. TER AAR Om dam- en schaakkampioenschap Schaken: S v d Jagt-J Esveld 1—0; RietveldA Koeleman 10. Dammen: H C A Broer—C Egberts 02; W v d StarrenW Snaterse xx. Onderlinge competitie: dammen: A HarteveldB Koeleman 4—0; J v d Star- -~~i—A Hoogervorst 1—3. Afd. C.B.T.B. bijeen Onder grote belangstelling werd gister avond de jaarvergadering van de wo ningbouwvereniging Volksbelang gehou- De heer M. v. d. Lans, die als voorzitter het openingswoord voor zijn rekening achtte een woord van dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking, het afgelopen jaar werd onder vonden, zeer op zyn plaats. 1*7- I Een overzicht van de gang van zaken w eer aan de slag werd gegeven door de heer J. De VEM-trawler Postboy, die na de Zaneveld. De ontvangsten bedroegen stranding van deze winter op de pannen 568.022,81, de uitgaven 603.205,81. Hier bezuiden Oostende weer in IJmulden zijn de grondaankopen bij inbegrepen. kwam i lag nadien een paar maanden bin- De inwoners van Lisse hebben /oor een grote beurt, is gisteren zijn op het ogenblik niet minder dan 252 ir de visserij vertrokken. 1 woningen in beheer, terwijl binnenkort De afdeling van de CB.TjB. verga derde gisteravond in het gymnastiek lokaal. Als spreker trad op ir G. Wan- sin-k uit Den Haag. De veevoederpryzen "-aren onderwerp van zijn lezing. Eerst roerde de heer Wansink het vervallen van de subsidie op graan aan. Vervolgens typeerde hy de wanverhou ding tussen de opvattingen van akker bouwers en veehandelaren. Door de hoge prijs van de akkerbouwproducten komt het rendement van de veehouderij in het gedrang. Het is dn ons eigen belang, dat we komen tot een hogere productie van veevoeder in ons eigen land, ook al omdat het buitenland in dit opzicht niet dn overvloed leeft. Dit is mogelijk zonder teruggang der melkproductie. Spr. toonde het voor en tegen van diverse maatregelen om de graanvoeder- prijs te doen dalen. Dat er bij de tegen woordige schrale veevoeder-positie een ruime veestapel is, is een gevolg van het gebruik van kunstmest. Bij de bestuursverkiezing werd de heer W. van Woudenberg herkozen. In de vacature-Joh. van Eij'k werd de heer Eijk N.zn gekozen. De heer J. Froohk werd uit het bestuur gekozen tot voorzitter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4