gas Aanmeldingen van vrijwilligers voor Korea onvoldoende Op zoek naar een nieuwe NAV O-secr.-generaal KALODERMA LAXEER AKKERTJES 2 DONDERDAG 28 FEBRUARI 1952 Leger Voorlichtings Dienst erkent: Hierdoor blijft het Nederl. detachement nog altijd onderbezet De Leger Voorlich tings Dienst 6chrijft ons naar aanleiding van de uitlatingen van ds Meerburg en kapitein Hooyer over het Nederlands detachement Verenigde Naties in Korea het volgende: Toen in September 1950 werd besloten, ook met landstrijdkrachten deel te nemen in de strijdmacht van de Verenigde Na ties in Korea, werd aangeboden uitzen ding en eventueel handhaving van een detachement ter sterkte van twee com pagnieën. dus van 400 tot 500 man. Aan gezien uitzending alleen op basis van vrijwillige aanmelding werd beoogd, leek een grotere sterkte niet te ver-wachten. Niettemin bleek de eerste aanmelding een beschikbare sterkte op te leveren van rond 640 man, waaruit een comman dostaf, twee compagnieën en een onder steuningscompagnie konden worden ge vormd. Aan dit detachement werd echter bij aankomst in Korea de taak gegeven van een bataljon, hoewel het daarvoor een noodzakelijke compagnie miste. Enerzijds was aanvulling met troepen van een an dere nationaliteit toen niet wel moge lijk, anderzijds was ook het merendeel van de andere strijdkrachten van de Ver enigde Naties beneden de organieke sterkte. Het H.D.V.N. heeft sindsdien on der de geallieerde troepen, vooral door zijn uitstekend optreden, steeds een ba- Advertentie) VAN DUNGENS CHOCOLADE Rijstpellerij (120 jaar oud) gaat sluiten Er blijven er nog twee in heel Nederland over Het 120 jaar bestaande rijstbedrijf van Wessanen's Kon. Fabrieken te Wormer- veer zal worden opgeheven. De rijstpel lerij wordt omstreeks half Mei gesloten. Er zullen 80 a 90 personeelsleden moeten worden ontslagen, terwijl de overigen (60 a 70 man) werk zullen vinden in de an dere fabrieken van Wessanen, waarbij vooral de havermoutfabriek werkkrach ten zal kunnen gebruiken. Nog nimmer is het in de geschiedenis van dit 200 jaar oude Zaanse bedrijf voorgekomen dat men gedwongen werd een bepaalde fabriek te sluiten. Doch nu Nederland niet: meer beschikt over In donesische producten die als onderhande lingsobject kunnen worden gebruikt, en mede door het oprichten van tolmuren belangrijke afzetgebieden verloren zijn gegaan, terwijl ook de fiscus het onmoge lijk maakt de hoog nodige voorzieningen voor de marktrisico's te treffen, acht Wes sanen het niet langer verantwoord de rijstpellerij open te houden. Na Mei zullen er in Nederland nog twee rijstpellerijen bestaan, n.l. een in Wor- merveer van Bloemendaal en Laan. en een in Rotterdam, van Zwijnenburg. Voor de oorlog waren er in de Zaanstreek nog talrijke rijstbedrijven. Eeisle Kamer vraagt opheldering Ontevredenheid over de zaak-Schallenberg Vele Eerste Kamerleden betwijfelen of het onderzoek in de zaak-Schallen berg wel met de nodige voortvarendheid is gebeurd. De heer Schallenberg is im mers reeds op 14 September 1950 over leden en de instructie werd pas op 23 Maart 1951 geopend. Deze opmerkin gen worden in het voorlopig verslag over de begróting van Justitie gemaakt in verband met de mededeling van mi nister Mulderije in de Tweede Kamer, dat de rechter-commissaris het gerech telijk vooronderzoek op 4 October ge sloten heeft verklaard en een strafver volging niet mogelijk werd geacht. Wat de verklaringen van de minister over de zaak-Menten aangaat, waren ver scheidene andere leden allerminst be vredigd. Zij wensen nader te worden in gelicht over het onderzoek naar dé ge pleegde diefstal, waarbij ongeveer 180 getuigen zijn gehoord. Verder vond men het bevreemdend dat het onderzoek tegen de Journalist en de raadsheer-com missaris nog steeds niet rond is. Eerste-Kamerdebat te wachten Friese rechtsgevoel niet bevredigd Een grote teleurstelling betekent voor sommige Eerste Kamerleden het stand punt van minister Mulderije dat de rech ter nimmer de eed in het Fries mag toe laten. Weliswaar kan de rechter uit soe pelheid het gebruik van de Friese taal (behalve bij de eed) toeslaan aan men sen van eenvoudige ontwikkeling, maar met deze opvatting wordt het rechtsge voel der Friese natie op geen enkele wijze bevredigd. Dit verklaren sommige Eerste Kamerleden ln het voorlopig ver slag over de begroting van Justitie. Zij zullen de kwestie bij de openbare be handeling van de begroting opnieuw in discussie brengen. De St Crt bevat de voorwaarden waaraan plaatselijke ver. voor gezond heidszorg moeten voldoen om voor Rijks subsidie in aanmerking te komen. taljonstaak gehad. In de loop van 1951 kon de sterkte opgevoerd worden tot 't50 man, terwijl bovendien een aantal Zuid- Koreaanse soldaten door het oppercom mando daaraan werd toegevoegd. Thans wordt getracht het Nederlandse deel van het detachement op 750 man te handhaven. Vooral in perioden, waar in de aflossing door nieuw-uitgezonden militairen moet geschieden, geeft dit grote moeilijkheden, omdat de thuisvaar- ders soms reeds uit het bataljon zijn te ruggetrokken, terwijl de nieuwkomers, in verband met frontoefening enz. nog niet zijn ingeschakeld. De regering is er bij voortduring op bedacht het N.D.V.N. op de sterkte van 750 man te houden, maar de aanmeldingen voor dienst in Korea zijn nog steeds onvoldoende om de tijdelijke izinkingen te kunnen voor komen. De aanmelding is en blijft open. Het adres daarvoor is: Bureau Aanmelding Korea, Nieuwe Frederikkazerne, gebouw E 4, Van Alkemadelaan, Den Haag. (Tot zover de L.V.D. Soms wordt er de aandacht op gevestigddat er bij voort during grote belangstelling voor dienst neming in Korea blijkt te bestaan. Men moet dit echter niet zo opvatten, dat er genoeg aanmeldingen zijn. Dat er inder daad belangstelling blijft, ondanks het feit dat men weet, hoe zwaar de dienst in Korea is, is verheugend. Inderdaad wordt alles gedaan om het Nederlancse aandeel in de strijdkrachten op peil te houden. De Regering meent echter, dat vastgehouden moet worden het beginsel van vrijwillige dienst neming. Verplichte uitzending zou krach- aan ons eigen leger onttrekken, die voor de opbouw daarvan niet kun- missen. Dat het niet-volledige batal jon toch de taak van een volledig batal jon opgedragen krijgt, behoort (uit sluitend) tot de competentie van het (Amerikaane) opperbevel De mededeling, dat het Nederlandse detachement deze zware taak steeds op uitstekende wijze heeft vervuld, is de grootste lof, die deze Nederlandse sol daten kan worden toegezwaaid. De grote moeilijkheden, waarvoor een drie-kwart bataljon staat, kunnen slechts opgeheven worden door een zo groot mogelijk aan tal aanmeldingen. Red.). „Verdachte, u bent net vader geworden" Korea-vrijwilligers uit Leiden en Den Haag veroordeeld „Gelijke monniken, gelijke kappen", :ei de president van de krijgsraad te velde-West in Den Haag gistermiddag toen acht Korea-vrijwilligers terechtston den die in Schoonhoven diefstalletjes van militaire kledij en uitrustingsstukken hebben gepleegd. Alle acht mannen (on der wie de Hagenaars J. A. v. d. M. en F. L. G. van R. en de Leidenaar N. van H.) kregen drie maanden voorwaarde lijk. Er waren straffen variërend van ƒ50 boete tot drie maanden met ontslag uit dienst geëist. Voor de soldaat Van H. uit Leiden had de president nog het blijde bericht dat hem gisteren een nieuwe spruit was geboren. „Hier is een verlofpas van uw commandant. U kunt direct naar huis gaan en tot Vrijdagavond wegblijven." De 24-jarige soldaat B. H. P. uit Am sterdam, die zich aan uitzending naar Indonesië had onttrokken en drie jaar ondergedoken is geweest, werd tot een jaar veroordeeld. De eis was vijftien maanden. Vragen over Werkspoor in bezettingstijd De directie van Werkspoor N.V. is buiten vervolging gesteld, ondanks het feit dat tegen die directie een onderzoek ingesteld wegens de vrijwillige le vering van grote hoeveelheden materiaal an de Duitse bezetters, Enkele leden an de Eerste Kamer informeren nu welke redenen in dit geval tot buiten- er volgstelllng hebben geleid, zo blijkt uit het voorlopige verslag over de Justitiebegroting. Twee manieren om op koffie te besparen Eerste manier: Zing een toontje lager en ga over op een andere kwaliteit, die minder kost. Maar prettig zult U dat wel niet vinden, want waar blijf je, als je ook op dat kleine dagelijkse ge noegen van een lekker kopje koffie moet gaan be knibbelen? Tweede manier: Houd U aan de beste koffie die er te krijgen is. Neem voortaan De Gruyter's Roodmerk met 10 korting. Dat scheelt U ruim 20 cent op een half pond en U hebt bo vendien de luxe van de geurigste koffie die U zich denken kuntf 't Is maar Minister Stal verweert zich Geen geheimzinnig optreden in zaak-Van der Putten Persoon in kwestie had edele motieven, maai ging soms te ver l\/riNISTER STAF is van mening, dat in de zaak-Van der Putten va yzijn kant geen geheimzinnigheid is betracht. Hij is bereid de rapporten die over deze kwestie zyn uitgebracht en waarover het Tweede-Kamerlid Ritmeester (v.v.d.) vragen heeft gesteld, nu ook ter vertrouwelijke kennis neming aan de Eerste Kamer toe te zenden. Het rapport van de commissie- Zaaijer heeft de minister reeds op 2 Juli van het vorige jaar aan de Kamers overgelegd. anderen zich geuit over vergrijpen. Er worden twee zaken dooreengehaald, meent de bewindsman. Allereerst is er de vraag of in Indonesië op grote schaal malversaties hebben plaats gehad. Pas later is daaruit de zaak-Van der Putten ontstaan. Uit het rapport-Zaaijer blijkt niet dat georganiseerd en op grote schaal mal versaties werden gepleegd. Het komt tot slotsom dat in de verwarde tijdsom standigheden destijds in Indonesië indi viduele criminaliteit is opgetreden. Van het optreden van een bepaalde groep het met elkaar in de hand werken 5 diefstallen is niets gebleken. Niet tactvol In Indonesië is de Bond van Burger personeel in militaire Inrichtingen waarvan de heer v. d. Putten bestuurslid verscheidene malen opgetreden tegen bepaalde misstanden. Ook later heeft de heer v. d. Putten verscheidene keren rechtstreeks of door bemiddeling Eden praatte z'n mond voorbij Thans wordt de Brit Sir Edmund Hallpatch als candidaat genoemd "T\E N.A.V.O. MOET MAAR WEER ZIEN, dat zij een nieuwe secretaris- generaal vindt, die samen met Eisenhower de zaken in Europa moet regelen. Sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur te Washington, heeft n.l. bevestigd, dat hy er de voorkeur aan geeft, naar de universiteit van Oxford terug te keren en dus het vererende aanbod moest afslaan, zoals we gisteren reeds veronderstelden. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson, die na Franks in aanmerking kwam, heeft reeds laten weten, dat hij zelf de functie niet wenst te bekleden. De „Financial Times" weet n-u te melden, dat Sir Edmund Hallpatch, die grote bekendheid heeft verworven als hoofd van de Britse delegatie bij de Marshall-Organisatie te Parijs, thans de meest waarschijnlijke candidaat is. Toen Eden enkele dagen geleden te Londen terugkeerde, vertelde hij aan verslaggevers, dat Sir Oliver Franks waarschijnlijk het aanbod zou verwer pen. Een van ztn adviseurs trachtte de woorden van de minister tegen te spreken. Deze voelde echter, dat het te laat was en vroeg lachend: „Heb ik nu m'n mond voorbij gepraat?" Het was toen reeds een uitgemaakte zaak, dat Sir Oliver Franks bedankt had. Inmiddels heeft Lester Pearson de plaatsvervangers van de NAVO ver zocht, zo spoedig mogelijk te vergade- rèn, nu d.é post van secretaris-géneraal niiülüllüüllüllilllllllllllllllllllllllliuill Prestatie-tijd Dit is de t\jd van het beton, van bunkers en massaliteit, van harde, koude zaak'lijkheid die al meer 't zwakke overwon. Dit is de tijd van de techniek. Men overspant het breedst ravijn met bruggen of met kabellijn endoodt de oude romantiek. Men maakt zich meester van 't heelal, De mensheid wint steeds meer aan macht, totdat zijn bouwsel, in één nacht verwoest wordt door één simp'le val.... ROBBIE RADAR. onbezet is gebleven. Waarschijnlijk zal deze bijeenkomst Vrijdag of Zaterdag plaats hebben. Intussen is Acheson in Amerika terug gekeerd. Hij werd met Snyder (Finan ciën) door Truman verwelkomd. Truman en Acheson zullen nu eerst met elkaar confereren, alvorens zij de commissies van het Congres zullen toespreken. Men meent, dat Aeheson's uiteenzetting van grote betekenis zal zijn voor de steun van de commissies aan Truman's verzoek om 7.9 milliard dollar voor hulp aan het buitenland. Wetenschap in dienst van het recht Een haar kan schuld of onschuld bewijzen Nieuwe proefnemingen zullen worden gedaan om na te gaan, of Marie Besnard Inderdaad de elf haar ten laste gelegde moorden heeft gepleegd. Een haar van elk der slachtoffers zal aan een bombar dement door neutronen worden onder worpen. Indien zich arsenicum in het haar bevindt, zal dit radio-actief worden. De afstand waarop het arsenicum zich van de haarwortel zou bevinden, maakt het de geleerden mogelijk, het tijdstip te bepalen, waarop de vergiftiging geschied de. Door het doen van deze proefnemin gen wordt voldaan aan de door de ver dediging gestelde eis, dat de data zullen worden opgegeven, waarop Marie Bes nard haar slachtoffers zou hebben ver giftigd. De verdedigers voeren aan, dat zich in de grond van het kerkhof te Loudon, waar de elf overledenen ter aarde zijn besteld, arsenicum bevindt. In elk aldaar aangetroffen stoffelijk overschot zou zich dan arsenicum moeten bevinden. Zoals gemeld, is het proces tot Juni verdaagd. De minister neemt hierbij de heer v. d. Putten werd gedreven door de overtuiging de misdaad te moeten bestrijden. Hij moet echter vaststellen, dat dit niet steeds tactvolle wijze gebeurde. De minister wil hiermee niet zeggen dat de heer v. d. Putten zijn beschuldigingen voor zich zou hebben moeten houden, maar hij meent wel, dat in sommige ge vallen namen zijn genoemd waardoor zonder voldoende grond personen in een ongunstig daglicht zijn gesteld. In sommige gevallen te ver gegaan Hoewel de minister dus enerzijds meent dat de heer v. d. Putten in sommige ge vallen te ver is gegaan, meent hij ander zijds dat deze door een innerlijke over tuiging werd gedreven en vond hij daar- geen aanleiding de aanbeveling var het rapport-Zaaijer om de heer v. d. Put ten uit de dienst van het departement t« verwijderen, over te nemen. Intussen had de heer v. d. Putten n: aanvankelijke moeilijkheden het bewijs geleverd over goede technische kwali teiten te beschikken en werd door zijn chefs zijn aanblijven op prijs gesteld. Sindsdien deed zich bij het ministerie van Marine een vacature voor. waarvoor de heer Van der Putten geschikt werd ge acht. Bij gebleken geschiktheid bestaat hem na een proeftijd van een half het vooruitzicht op promotie, zijn plaatsing op het ministerie van rine werd geen enkele voorwaarde ge steld, aldus minister Staf. Chr. Volkspartij richt zich tot Ned. volk Het comité van actie van de Chr. Volkspartij heeft zich met een oproep tot de Protestantse Christene* in derland gewend. Als doelstelling van de Christelijke Volkspartij geeft de oproep aan: „Zij wil onder haar vaan alle Protes tantse Christenen verenigen. Zij ziet het als een eerste taak van een Christelijke partij een werkelijk Christclijk-sociaal gerichte politiek te voeren." Verder wordt in de oproep o.m. zegd; „Wij moeten niet zien wat ons scheidt, maar naar datgene was ons sa menbindt. De Ned. Chr. Radio Vereni ging en het Chr. Nationaal Vakverbond tóch zijn levende getuigen van het Evan gelie. Zij versterken in ons het geloof dat de samenbindende kracht van het Evangelie ons ook op politiek terrein bijeen kan brengen en houden." Het comité van actie stelt zich voor op een nader te bèpalen datum in Utrecht vergadering te houden waai plannen nader zullen wordèn toegelicht en ook de vraag besproken zal worden of de C.V.P. aan de komende Kamerver kiezing zal deelnemen. Op deze verga dering zal tevens een voorlopig bestuur worden gekozen. Het comité van actie bestaat uit de heren J. Hindriks, Groningen; W. Treep, Almelo; E. D. C. Drenthem Soesman, Den Haag; J. Kwant, Noorderhaven 11, Groningen: H. Noltens. Nachtegaalstraat 101, Almelo; J. Meyll, Westvlietweg 139, Voorburg. Conflict gouv. Struycken en de pers De bladen dér Nederlandse Antillen onthouden zich van verslagen over van gouverneur Struycken naar Suriname aangezien men geweigerd had, een vertegenwoordiger van de pers laten medereizen. t Advertentie) Dertigste tentoonstelling-P ersonenautomobielen 1e Dag opening 14 i 29 FEBRUARI «/m 9 MAART Geopend ven 10-17 en 19-22 uur ENTREE f 1.50 INCL. BEL. RAIGebouw Amsterdam 16. Verrukt wees het meisje telkens naar andere bekende punten om daaraan te meten hoe hoog zij wel stonden. Het samen genieten van dit al les bracht hen nader tot elkaar dan een om gang van vele dagen in de sfeer der dingen van alle dag. Ongezegd wisten zij dit en als vanzelf gingen zij hand in hand verder om te zoeken naar an dere heerlijkheden en zij werden niet zat van te genieten en zich te verheugen over de schoon heden welke in hun vlakke land slechts gegist konden worden. Zij dronken het ijskoude water van een berg beek dat snelstromend een weg zocht naar de Maas, van steen op steen sprongen zij door de bedding van de beek en gewillig liet Toos zich opnemen en wegdragen van een grote steen waar op zij trots was neergezeten. Voor haar voeten spatte het water neer in een val van ruim een meter, langs de steen waarop zij zat kolkte de beek in snelle draaiingen haar water voort naar de zuiging van de val en wat de wit krullende golven van het opgezwiepte water der brede bene denrivieren niet vermochten bereikte dit onschul dige bergstroompje met haar durende kolking. De schippersdochter werd bleek, zij voelde de steen onder zich wankelen en de bomen op de berghelling bogen zich in zotte buigingen naar haar over. „Willem", riep zij angstig. Gealarmeerd sprong Willem toe en in zijn ster ke armen droeg hij haar over glibberige stenen heen naar de veiligheid van de beekoever waar hij haar in het fluweelzachte groen neerzette. „Niet hier, dat water maakt me dronken", zei zij en weer nam hij haar op om haar te brengen naar een plaats waar het spattende ge luid van het water niet sterker opklinkt dan hel leeggieten van een puts op het dek van een schip. De stilte stond als een muur óm hen heen. geen geluid van de wereld drong tot hen door, hier was niets dan een ademloze Stilte en het bos dat roerloos stond te dromen in het licht van de Meizon. Als zij spraken doorbraken hun stemmen pro faan de sfeer van devotie welke dwong tot be zinning en dankbaarheid. Zwijgend zaten zij naast elkaar tot het meisje opeens zei: „Ik zou hier willen zingen of bidden." Verrast zag Willem haar aan en een grote vreugde voer in zijn denken. Hij had het toch ^eventig maal zevenmaal Gelee: tubes *.85, 1.25 en 1.85 Actietcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Degcrème:tube1.65enpot3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 Ongeci/eHQQrd in ku/olifeitf Van het ert van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen: te Leeuwarden (vac.- G. H. Steyn» W. Bartlema te Gasselter- nijeveen; te Tzummarum (toez.), als pre dikant met bijzondere opdracht, cand. W. A. Z. Tieman te Utrecht, die tevens be noemd is tot vorganger van de Her vormde Evangelisatie aldaar; te Hoog- blokland cand. J. Smit te Rotterdam. Aangenomen: naar Westbroek cand. C. Vos te Huizen (in tegenstelling met het bericht dat wij dezer dagen van de kerkeraad van Benthuizen ontvingen als zou cand. Vos het beroep naar Bent huizen heben aangenomen). Benoemd: tot vicaris te Delft cand. J. Rothfusz; tot assistent voor het ker- kelijk-pastorale werk to Rotterdam cand. C. Bregman aldaar. Geref. Kerken. Beroepen: te Renkum-Heelsum G. N. Lammens te Heinkenszand. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) B eroepen: te Drogeham en te Oud- Loosdreoht cand. G. Zomer te Utrecht; te Hallum-Ferwerd en te Blokzijl cand. M. K. Drost te Nieuwbuinen. Chr. Geref. Kerken. Tweetal: te Hilversum-Oost cand. R. J. van Pagée te Apeldoorn en cand. E. Venema te Leeuwarden. Beroepen: te Maassluis en te Hil- vcrsum-Oost cand. E. Venema te Leeu warden; te Ulrum cand. G. de Vires te Wenum. Evang. Luth. Kerk. Drietal: te Ede S. G. v. d. Haagen te Leeuwarden; J. J. F. Herrmann te Bodegraven en A. Johannes te Delft, van wie de eerste beroepen is. (Advertentie/ Ook Uw ingewanden moeten op tijd „gewasseo" worden. Neem eens per week één of twee C. BAARDMAN goed gezien toen hij vaststelde dat de dochter anders was dan de vader. Het spreekwoord van de appel en de boom was hier niet waar. Dit kind had de kordaatheid van haar vader maar van diens slechte eigenschappen was zij vrij gebleven. „Ik zou hier willen zingen en danken" jubelde hij. Het meisje verstond de jubel in zijn stem en met fluisterstem vroeg zij: „Wat zou je willen 2ingen en wat danken?" „Ik zou een lied van liefde willen en kunnen zingen en daarna zou ik danken omdat ik voor jou gezongen had." Na deze onuitgesproken woorden waren er géén vragen meer voor Willem, en hij zong voor haar een lied van liefde en dankbaarheid. En weer gingen zij zoeken naar het geheim dat zij achter de bergen verborgen dachten, maar hun zoeken was niet ernstig meer; zij hadden een land ontdekt welks schoonheid verre uit ging boven het aanzicht van glooiende akkers en verborgen dalen. Laat in de avond toen de schemering overging in het dikke donker van het Maasdal stonden zij weer op de kade van Engis. Zij aarzelden met aan boord te gaan, want al te snel was deze dag voorbijgegaan en zij hadden elkaar nog zo veel te zeggen. .,'t Is tijd Willem," zuchtte Toos. ,,Ja, 't is tijd, maar ik breng je tot aan de tafel van de kajuit, ik wil met je vader pra ten", antwoordde Willem. „Zou je dat nu al doen", aarzelde Toos. Willem was een Mondijn en de Mondijns stuur den steeds de koers van blank water. Geen en kele overweging kon hem weerhouden van te I doen wat recht en billijk was. Hij ging met Toos naar haar ouders en zon der weifelingen deed hij wat hij doen moest. Na een kort gesprek over het bergland begon hij: „We hebben een prachtige dag gehad, niaarre... er is nog iets... het allermooiste moet ik nog vertellen..." „Is het zover gekomen," grinnikte de va der van Toos, „ik heb het zien aankomen." „Dus je begrijpt het al?" „Man, ik heb mijn ogen niet in mijn zak". „En wat zeg je er van?" Bedachtzaam stopte de Jong een pijp tabak en na een paar zware trekken sprak hij vanuit een rookwolk: „Tja, wat zal ik zeggen, je lijkt me nogal een fikse kerel en kwaad heb ik nooit over jé horen spreken, tegen je persoon heb ik geen bezwaren, maar een paar dingen zou ik je toch wel willen vragen, 't is ten slotte mijn doch ter wier toekomst in 't geding is." Willem kon deze voorzichtigheid billijken en gul zei hij: „Vraag maar." (Wordt vervolgd) STUDENTEN HADDEN CONTACT MET HET CNV. Dezer dagen had op uitnodiging i De heer H R. Plomp, bestuurder Chr. Bedrijfsgroepen Centrale, belichtte de geestelijk-zedelijke zijde van het vraagstuk, terwijl prof. dr F. L van Muiswinkel het probleem uit bedrijfs-economlsch oogpunt Vijftien millioen extra voor Breedband In totaal 32 millioen méér nodig De regering heeft een wetsontwerp ingediend om de deelneming van het Rijk in de aandelen C der Breedband N.V. to IJmuiden van f 65 millioen tot f80 millioen te verhogen. De oorspron kelijke raming van de nodige middelen der N.V., welke werd vastgelegd in de wet van 15 Juni 1950. moet namelijk aanmerkelijk worden verhoogd. In to taal zijn er f 32 mil'lloen meer nodig. De regering meent, dat de belangrijk heid van het plan deze uitbreiding ten volle rechtvaardigt, aangezien, de staat de grootste aandeelhouders is. Met de Verenigde Staten is overleg geopend om voor dit doel gelden van waarderekening te gebruiken. De verhoogde kosten zijn een gevolg van de door de Koreaanse oorlog ver oorzaakte prijsstijging van bouwmate rialen, machines en grondstoffen. Voor bouwkosten was 113,5 min uitgetrok ken en zijn 124,7 min nodig. Voor di versen en onvoorzien resp. 6,5 min er 12.5 min, voor bedrijfskapitaal 15 min en 29,8 min. Ter dekking van de nodige 32 min, wordt dé deelneming van de staat hoogd met 15 min, van de Hoogovens met 5 min, terwijl men bij een bank- consortium onder leiding van de Her- stelbank 12 min tot 15 min hoopt te vinden. Voorts is bij een particuliere instelling voor 0,5 min aan aandelen ondergebracht. Groot congres van suikerzieken in Leiden ln Juli zal in Leiden een internatio naal congres worden gehouden van vijf tien verenigingen van suikerzieken. Een van de ontdekkers van de insuline, prof. dr C. H. Best uit Toronto (Canada) zal het congres bijwonen. Er zullen speciale da gen zijn voor leken en speciale dagen medici. Prominente geleerden uit vele landen zullen naar Leiden komen. In het Academisch Ziekenhuis wordt een tentoonstelling ingericht. Vijf en zeventig suikerzieke kinderen uit geheel ons land kunnen dit jaar eni ge tijd doorbrengen in het koloniehuis De Bijsterbosch te Epe, onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Sui kerzieken. Duitse voorjaarsbeurzen Gisteren is de eerste Westduitsé voor- jaarsbeurs geopend en Wol die te Han- 2 Maart a.s. zal minister Al- ■bregts de opening van de voorjaars- beurs :e Keulen bijwonen. Op 9 Maart olgt de opening van de beurs te Frankfurt. .Moeder zegt: ik heb „lekkere" honger, omdat ik alléén biscuits Patria lust!* Spoedig nieuwe Bijbel concordantie Naar wij vernemen heeft de Uitgevers mij J. H. Kok te Kampen het initiatief genomen voor de uitgave van een con cordantie op de nieuwe vertaling van het Nederlands Bijbelgenootschap. Reeds ge ruime tijd zijn er voorbereidende werk zaamheden verricht. Thans is de arbeid zo ver gevorderd dat binnenkort nadere bijzonderheden zullen worden gepubli ceerd. Het ligt in de bedoeling om deze nieuwe concordantie spoedig te laten ver schijnen. Personalia Prof. d r B. S c h e n d s t o k, tot nu toe buitengewoon hoogleraar voor het belastingrecht te Rotterdam, is benoemd tot gewoon hoogleraar aldaar voor het belastingrecht en de leer der openbare financiën. Hem is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als raadadviseur in algemene dienst bij het min. van Financiën. Benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar bij de theoretische natuurkunde te Delft A. E. A. Thellung, thans tijdelijk als zodanig Op 8 Maart a.s. herdenkt prof. dr H. B. Dorgelo. hoogleraar in de natuurkunde te Delft, de dag. waarop hij 25 Jaren geleden re is tot hoofd benoi Rijnsburg. tot onderwijzer aan de school der Ned.-Hcrv. Gem. te Kcrkdrlel de heer Th. J. van Loo Jr, te Viancn, tot onderwijze Dijkstra onderwijz kerbroek Chr. school to Soesterbcrg mej. rr. DP Wester-Visser. aldaar. PROMOTIES. DELFT. 27 Fcbr. Gepromoveerd tot doctor ln de technische wetenschap ir J de Jong. op De doorlating van glas in het ultraviolet. GRONINGEN,. 27 Fcbr. Op oen proef schrift,- getiteld Nlkephoros und der Bil- deistrelt, is gepromoveerd tot doctor ln de Godgeleerdheid ds Anne Jippe Visser, geb. te Molkwerum. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM. (Gem. Univ.) 27 Febr. Be vorderd: tot arts J J H Kampinga. F E Gerst en P F Eskes. Amsterdam. Geslaagd voor het arta-cx. Ie ged. F A Vorst. J Roele. R Kok. P G Molenaar. Amsterdam, H D Stiggelbout, Wassenaar) en G F J P Tripels. Roermond. j AMSTERDAM, 28 Febr. (Gem. Univ.) B' V° dC geologie A F J Smit tuurkunde J Verhaagen, Ams rechten (vrije studierichting) i wetensch. S H Altas, :and. politieke i Het lied der aethergolven VRIJDAG 29 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7 18 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram VPRO: 10.00 ..Thuis", causerie 10.05 Morgen wijding VARA: 10.20 Schoolradio 10.50 Orgel én zang 11.15 Voordracht 11.35 Cello en plano AVRO: 12.00 Dansmuziek 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Orkestconcert 1.50 Gram 2.00 Voor de huisvrouw 2.20 Derde acte „Idomeneo". opera 3.05 Voordracht VARA: 4.00 Lichte muziek 4 30 Voor dc jeugd 5.00 Kamerkoor 5.20 Muzikale causerie 600 Nieuws 6.15 Felicitaties 6 45 ..Denk om de 7.15 Priizenpraatje 7.30 Gram 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9 00 Voor dc hulsvrouw 9.35 School radio 10.05 Gram 11.00 Voor de zieken 1140 Voca-al dubbclkwartet 12 03 Gram 12.33 Sa- solist 12.55 Zonnewijzer Stedelijk Orkest .00 Nieuws 6.15 Gram 6.40 ..De uitkijkpost". uzlck 7.05 „Het werk 7.15 Hege- 6 50 Licht. •an de dienst R.A.O.". ingsuitzending: ..Verklaring en toelicht!. Nieuws 8 08 De gew solisten <8.40 Voordracht) 'st en soliste 9.B0 „Om de Jederland", klankbeeld 10.10 n 15 Ik geloof 1 kerk", causerie 11.00 e muziek 11.35—1200 heilige, katholieke Nieuws 11.15 Lichte mu Amusementsmuziek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12 00 Voor de scholen 1.00 Lichte muziek 1 30 Voor de arbeiders 2 00 Nieuws 2.10 Gram 3.00 Voor de scholen 4.00 Crltlckcn 4.45 Or kestconcert 5.30 Discussie 6 00 Voor de kin deren 7 00 r' ziek 8.00 V. 8 40 Causerie 9.00 Klankbeeld 9.45 Cause 0.00 Nieuws 10.15 Amerikaanse nieuwsbrief 0.30 Gev programma 11.00 Viool on piano 1.43 Parlemcntsoverzlcht 12.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Arbeiders- rkest 12.45 Voordracht 1 00 Parlenientsover- zicht 1.15 Orgelspel 1.45 BBC Welsh Orchestra - lolist 2.45 Voor de kleuters 3.00 Voor de iw 4.00 Amusementsmuziek 4.30 Voor de aten 4.45 Lichte muziek 5.15 Mrs Dale's dagboek 5 30 Orgelspel 6.00 Strijkorkest 6 30 Variété-orkest en solisten 7 15 Voor de jeugd Hoorspel 8 00 irogrammn 10.15 Discussie ov itukken 11.00 Nieuws 11.15 8.25 Sport 8 30 12.30 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.55 Isfa8- llsche uitzending 6.30 Amerikaanse uitzen ding 7.00 Zangrceital 8.00 „Faust", opera 11,15 Gram 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.34 Gram 12.50 Koersen 12.55 .00 Nieuws 1.15 Orgelspel 2.00—3.30 idio 5.00 Nieuws 5.10 „De wereld der 6.00 Lichto muziek 6.10 Voordracht de S0]daten 700 n»ieuwg 'ton 8 00 Sym- t'elsh-Belgisch 6 20 Gram 6.30 Vc 7.30 Actualiteit 7.50 R; phonie-orkest en solist 9 programma 10 00 Nieuws 1 Radio-universiteit 10 45 Gi 11.55 Nie De premier van Israël heeft bekend gemaakt, dat Israël Rusland verzocht heeft, de emigratie van Joden toe te staan. )5 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1 10 e i 5.00 Nieuws 3.15. 6.30, 7.00 en 7.40 Nieuws 8.00 Omroeporkest, -kore

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2