AKKERTJES nieuwe leidsche courant 2 MAANDAG 25 FEBRUARI 1952 Het proces-Besnard Onmisbare getuige kreeg een ongeluk Dr Betond scheurde een spier Op het hoogtepunt van de getuigenver horen in het proces tegen Marie Besnard, heeft dr Beroud. de deskundige van het chemische laboratorium in Marseille, zich plotseling ziek gemeld. Hij liet Zaterdag ter zitting weten, dat hij in een straat van Poitiers was gevallen, een spier had ge scheurd en een kwetsuur aan zijn rugge- graat had opgelopen. Hij ligt in bed in zijn hotel en voegde aan zijn mededeling toe: „In elk geval is mijn ondervraging door de verdediging beëindigd. Ik wil met de deskundigen niet discussiëren. Ik verschijn niet vooi de rechtbank om examen af te leggen". De verdediging protesteerde onmiddel lijk en eiste, dat „deze unieke expert" zoi worden geconfronteerd met twee deskun digen, die zij wenste te laten horen ei een arts dr Beroud in zijn hotel zou derzoeken. De officier, giroult, kwam tussenbeiden en zei: „Ik betreur dit ongelukkige inci dent. Dr Beroud is hier nodig om ons zijn onmisbare mening te geven". De president besliste dat de rechtbank Maandag, dus vandaag, zal beslissen wat er verder moet gebeuren. Intussen werd dr Aime Medaille, de assistent van dr Beroud, die uren lang door de advocaten ondervraagd. De ver dediging betoogde, dat bij de analyse van het vergif, gevonden in de lichamen van deb eweerde slachtoffers, grove fouten zijn gemaakt. Vragen over fraude bij het ijkwezen Minister Van den Brink heeft bij een aanvullende begroting o.a. ruim f29.000 aangevraagd om een kastekort te dekken dat ontstaan is als gevolg van fraude bij de dienst van het ijkwezen. Verschillende Eerste Kamerleden vragen nu inlichtin gen over de aard van de verduistering. Zij willen weten of er wel voldoende controle bestaat om fraudes tijdig op het spoor te komen. IMP. JACOBUS Billijk ontstoken Een inzender in deze rubriek van nu veertien dagen geleden heeft met zijn stuk de toorn opgewekt van het Friese blad Heerenveense Koerier, waar van de hoofdredactie op bekwame wijze mede wordt gevoerd door de heer Fedde Schuier. Het is trouwens de heer Fedde Schurer zelf, die aan deze verontwaar diging uiting geeft, Het gaat om het stuk van de inzender, die betoogde, dat ook dn hot buitenland de Friezen vooral oog hebben voor elkaar, maar de andere Nederlanders te gemakkelijk zouden laten zat/ten. Nu os onze indruk, dat hder een mis verstand dn het spel ds. De heer Schurer zegt, dat diiit stuk zich miöht, niet tegen de Friese 'beweging, maar tegen het Friese volk dn zijn geheel, Wij willen hem do wedervraag stellên: Waarom denkt hij dat? En dan willen we hem wel zelf antwoorden: Omdat hij blijk baar niet van het gehele ingezonden stuk heeft kennis genomen, maar van het eerste gedeelte er van. Dat eerste gedeelte heeft hij afgedrukt en hij heeft er zelfs boven geschreven: „Zo zijn de Friezen". Niet alleen echter stond dit niet boven het ingezonden stuk in onze krant, maar buitendien bevatte dat in gezonden stuk nog een laatste alinea, die we in de Heerenveense Koerier tevergeefs hebben gezocht. Toch werpt juist die laatste alinea op de zaak nog wel een enigszins ander lacfht. Zij luidde: „Gelukkig ken ik ook teveel Friezen die deze mentaliteit verafschuwen en ik wil dan ook niicit gaan generaliseren, maar laten we oppassen dat we vooral in het buitenland niet de indruk vesti gen van „Je hebt on Holland mensen wonen, die Hollander zijn, maar je hebt er ook nog Friezen tussen zitten en die pik je er diireot tussenuit". Dit treft mij, vooral daar dit mensen betreft, die samen rond eén Avondmaalstafel de ge meenschap der Heiligen belijden, maai er im de practijk een gemeenschap van streekgenoten van maken. Dit moet, mijne broeders, alzo niet geschieden". Het misverstand is vermoedelijk ont staan doordat heit ingezonden stuk eerst in deze verkorte vorm is overgenomen door het Friesoh Dagblad. Aan ons stelt de heer Schurer dan nog de vraag, of het niet beter was geweest dat we dit stuk niet hadden geplaatst. We weten niet, of de heer Schurer deze a-raag ook zou hebben gesteld, wanneer hij aan het gehele stiuk had kennis ge- Het is onze lezers bekend, dat er in deze rubriek zo wel het een en ander komt te staan, avaarmede we het niet dadelijk zelf eens zijn. Soms doen ave daarvan Ln een onderschrift blijken. En in andere gevallen komen er wel cor recties uit de lezerskring. Zo bevordert deze rubriek het gesprek en meer in het bijzonder de opinievorming onder de lezers. Wat door vóór- en tegenstanders van de Friese 'beweging in de laatste maan den in deze rubriek geschreven ds, maakt daarop zeker geen uitzondering. Dat we ditmaal van de Friezen onder onze lezers geen reactie op het gelaakte inge zonden stuk gekregen hebben, hangt, dunkt ons, juist wel samen met de om standigheid. dat hun de laatste alinea niet is ontgaan. Ook wanneer men het met de inzen der niet eens is. zal men in elk geval moeten erkennen, dat hij zelf tegen generaliseren heeft willen waarschuwen. „Amerikaanse" cantine in Marinekamp H'sum Het Hilversumse Marinekamp wordt op 29 Februari een cantine rijk, welke geheel Amerikaans is ingericht en uniek oor Nederland. De grote cantine, in circa 600 man geborgen kunnen worden, is van alle gemakken voorzien. Er zijn tal van gezelschapsspelen en brede bars. waaraan de Jantjes allerhan de dranken, zoals milk-shakes en bier, kunnen kopen. Voorts is de cantine 5 van grootbeeld-télevisie en aller hande andere ontspannings-mogelykhe- den. Zelfs heeft men er ee,n aparte pa- tattes-frites-keuken gebouwd. Men is voornemens indien de Com mandant Zeemacht hieraan zijn toestem ming verleent het passagieren voc recruten na 1 Maart te verbieden, v' door een aloude Marine-traditie hersteld wordt, aldus de Msb. Tot nu toe wa niet mogelijk omdat het kamp te weinig recreatie bood. Nu de nieuwe cantine is, kunnen de recruten volop ontspan ning vinden in het kamp zelf. Op 29 Februari wordt de cantine officieel van de Rijksgebouwendienst overgenomen. Het interieur is door de manschappen zelf bekostigd van de winsten, welke de vroegere cantine heeft afgeworpen. Meer econ. kolengebruik eerste eis voor Europa Het Europese kolentekort is het ern stigste, maar tevens het minst noodzake lijke van de goederenschaarste in het na oorlogse Europa. Het secretariaat van dc economisch commissie voor Europa (E.C.E.), legt er in een nieuw rappor: de nadruk op, dat de economie van Europa ruimschoots voldoende reserves aan kolen heeft, maar dat de bestaande plannen en vooruitzichten in de voor naamste kolenproducerende landen wei nig hoop geven, dat de programma's een grotere industriële productie kun nen worden uitgevoerd zonder vergro ting van de invoer uit overzeese landen. Het secretariaat stelt de vraag of het niet de voorkeur verdient, niet alléén de kolenproductie te vergroten maar maatregelen te nemen voor een ecoonomisch .gebruik van de kolen. Door coördinatie zou enerzijds een grote sparing mogelijk zijn, anderzijds zou productie vergroot kunnen worden, dien een afzetgebied gevonden kan v den voor die vergrote productie, laatste is helaas lang niet altijd het ge val. In het rapport wordt gezegd, dat het vraagstuk één en ondeelbaar is. De missie wraakte dc voor de Britten zo dierbare open haarden is van mening, dat de middelen tot controle voor de regeringen voor de hand liggen nu i meéste landen kolen, gas en electricitelt door overheidsorganen worden geprodu- Advertentie i a AKkIiHJE en voor U tiaar bed gaat nóg een, U voorkomt daarmee dat de griep doorzet. AKKERTJES rijn ware griepbeatrif. ders: rij bevorderen net transpireren en verdrijven koorts en pijn. Weiger namaak. helpen direct Millioenenbedrijf in Amersfoort Autofabriek van I. J. Molenaar wordt thans gebouwd In Amersfoort is men thans bezig de bouw van een grote fabriek voor J. J. Molenaars Automobielbedrijf, dat dc Engelse Morris-wagens vervaardigt. Dit millioenenobject 10.000 vierkante meter oppervlakte worden bebouwd op terrein van 7 ha wordt geheel uit eigen middelen gefinancierd, zonder Marshall- gelden of regeringssubsidies. Binnen niet al te lange tijd zal deze hypermoderne fabriek werk bieden vele honderden arbeiders. De capaciteit kan voorlopig 6000 eenheden (personen- en bestelwagens) bedragen. Amersfoort wordt een Morris auto export-centrum. Immers behalve personen- en bestelwagens voor Neder land, zullen hier ook de auto's voor de uitvoer o.m. naar België, Luxemburg, West-Duitsland, Frankrijk en Algiers worden gemaakt. Bij het ontwerpen van de fabrieken is er rekening mee gehouden dat er even tueel op korte termijn tevens met de productie van elk ander type of merk automobiel kan worden begonnen. De H.A.L. over 1951 niet ontevreden 12*A pet) De Maasdam komt in Sept. in de vaart Mede tengevolge van uitbreiding der vloot zijn de resultaten der N.V. Holland- Amerika Lfjn over 1951 gunstig geweest. De brutowinst nam toe tot f 35,2 (v. j. 28,8) millioen. Afschrijvingen op de vloot vorderen f 5,5 min, reserve ver nieuwing der vloot f 24,4 min, reserve pensioenfonds f 600.000, nettowinst f 4,5 (3) min. Voorgesteld wordt 12^ pet dividend, waarvan 10 pet in aandelen, winstdelend na 1 Januari j.L, waardoor het geplaatste kapitaal verhoogd wordt met f 3,2- tot f 35,7 min. De uitkering op oprichtersbewijzen is netto f 86,36 (v. j. f 42,67). Men kan zich nog geen oordeel vormen over 1952. Internationale spanningen en de ongezonde economische ontwikkeling zouden kunnen leiden tot grote moeilijkheden. Ten zeerste betreurt het, dat de regering goedkeuring heeft geweigerd voor een vliegveld 'c Rotterdam. Het besluit getuigt van wei nig begrip voor hetgeen er voor de ont wikkeling van een wereldhaven nodig is. Dé Maasdam zal in September a.s. I gereed komen. De verbouwde DelftdUk 1 komt onder de naam Dongedfjk dezer hebben schuld aan dagen in de vaart. De vloot van 33 -schepen staat te boek voor f45,9 millioen tegen een éanschaf- fingswaarde van 1212 min. De totale deadweight tonnage is 363 230. de gemid delde leeftijd per deadweight ton. resp. bruto registerton is 11,8 resp. 12jaar. Geen bromfietsen op de toeristenpaden Op gewoon fietspad slechts tot grens van 50 cc Nu niet kan worden gedacht aan het aanleggen van afzonderlijke rijbanen voor bromfietsen moeten deze in begin sel öf naar de rijweg óf naar het rijwiel pad worden verwezen. Minister Wem- me rs heeft, zoals hij reeds eerder heeft meegedeeld, gemeend te moeten kiezen voor het rijwielpad. Als grens is daarbij aangenomen de internationale norm van een cylinderinhoud van 50 cm3. Dit be tekent evenwel niet dat bromfietsen be neden de grens van 50 cc nu ook op de toeristische rijwielpaden zullen worden toegelaten. Dat is geenszins de bedoeling, zo verklaart dc minister in zijn antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1952 van Verkeer en Waterstaat. Minister Wemmers stelt zich voor in het algemeen fietspaden die met een be paald rijwielbord zijn aangeduid als toe ristische rijwielpaden, voor bromfietsen met ingeschakelde hulpmotor te verbie- Er valt niet aan te ontkomen dat er gens een grens aan de cylinderinhoud wordt gesteld. Wat de bouw betreft, gaan bromfiets en licht motorrijwiel immers geleidelijk in elkaar over. Er zijn slechts weinig merken rijwielhulpmotor boven 50 cc en veravacht mag worden dat deze soorten gezien de voorrechten, die aan de andere groep worden verleend, weinig ingang zullen vinden. Wetsontwerp in discussie Onaanvaardbaar, zeggen 58 ziekenfondsen De landelijke raad van de Federatie van Maatschappijziekenfondsen heeft Zaterdag in Utrecht een motie aange nomen. waarin wordt uitgesproken dat het ontwerp Ziekenfondswet onaan vaardbaar is. De bezwaren, die wij reeds eerder vermeldden, zullen aan de rege ring worden meegedeeld. Bij de federati zijn 58 ziekenfondsen aan gestoten, die 45 pet van de 72 millioen ziekenfonds verzekerden vertegenwoordigen. Minister niet tegen erfpacht in Noord-Oostpolder Tegenover voorstellen om in de Noord- Oostpolder gronden in erfpacht uit te geven zonder bedrijfsgebouwen, staat minister Wemmers in beginsel niet af wijzend. Voor fruitteelitbedrijven wordt dit stelsel reeds toegepast. Het vraagstuk wordt nu bestudeerd door een kl interdepartementale commissie, onderzoekt of de rijksinvesleringen ii polder verminderd kunnen worden, heeft minister Wemmers aan de Eerste Kamer meegedeeld. Mr Djoemhana naar Vaticaan Mr R. Tg Djoemhana Wirlaatmadja, waarnemend hoge commissaris der repu bliek Indonesia in Nederland, is noemd tot Indonesisch gezant bij hét Vaticaan. De Koninklijke Nederlandse Jachtverèniglng heeft in de Achterhoek een grote jacht achter de meute gehouden. De meute by haar eindpunt bij het kasteel s' Heerenbcrg. Twee doden, een zwaar gewonde op de weg Bij hat ramen wassen naar beneden gevallen en overleden Op de Ruurloseweg tussén G r 0 e n 1 o l Ruurlo is gisteravond een fietser door een auto gegrepen en vijftig meter mee gesleurd. De wielrijder, de 58-jarige landbouwer H. Piepers op Goorman uit de buurtschap Beltrum (gemeente Eiber gen) werd ernstig gewond en is kort daarna overleden. De auto botste tegen boom. De bestuurder, een woonwa genbewoner uit Aalten. liep levensge vaarlijke verwondingen op. De zevenjarige G. M. uit Amersfoort is Zaterdagmiddag op de Kortegracht in zijn woonplaats tussen een wagen en de muur van een huis bekneld geraakt en op slag gedood. In de De Lethstraat te V e 1 s e n is de 47-jarige mevr. S.. terwijl zij bezig was op de bovenverdieping van haar huis de een te wassen, naar beneden gevallen overleden. Op o verwegen In een jaar 28 doden en 72 gewonden Spoorwegdirectie geeft publiek de schuld Vorig jaar zijn in ons land op spoor wegovergangen 28 personen gedood en 72 gewond. De Nederlandse Spoorwegen gewonden, maar het overgrote deel van de ongelukken en van de ernstige gevolgen komt voor rekening van de weggebruikers, meent de directie van de Spoorwegen. De 28 doden zijn gevallen op onbewaakte ovér- wegen. Zij zijn het slachtoffer van eigen onvoorzichtigheid of van fouten van an dere weggebruikers. Hoe onvoorzichtig weggebruikers kun nen zijn, blijkt volgens de spoorweg directie uit de aanrijding van 159 dalende en van 129 gesloten overwegbomen. In het, afgelopen jaar zijn zelfs 57 installaties bij open overwegen gerammeld. Verre weg de méeste ongevallen kwamen voor op overwegen met knipperlichtinstalla- ties; weer een bewijs dus, dat de weg gebruikers de rode lichten niet altijd in De beste oplossing zou natuurlijk zijn dat bij alle ovenvegen tunnels of viaduc ten zouden worden aangelegd. Dit Is ech ter financieel onmogelijk. Het maken van een vrije kruising (in Nederland zijn er nu 431 kost in een vrye hoofdverkeers- weg al fl,3 millioen en het omhoog- brengen van een spoorbaan in een stad (zoals in Leiden) f20 millioen. Ook het aanbrengen van knipperlicht- installaties en halve afsluitbomen op alle overwegen, zoals de A. N. W. B. heeft gevraagd, is volgens dc spoorweg directie niet te bekostigen. Do K.L.M. vormt spaarkas voor woningbouw Op alle leden van het personeel vai ac K.L.M. is, in het personeelsorgaan „De Wolkenridder", een beroep gedaan indien zij er prijs op stellen in het bezit te komen van een eigen woning, deel te nemen aan de vorming van een spaarkas ten behoeve van woningbouw. Er is contact opgenomen met de N.V. öouwkas Noord-Hollandse Gemeenten. L)e aflossingstijd bedraagt 30 jaar of kor ter; de maandelijkse aflossingssom zal ongeveer gelijk zijn met eer. normale Huurprijs In de gemeente Uithoorn, welke ook bij de bouwkas is aangesloten, zullen 18 maal een blok van 3 woningen worden gebouwd, ontwerpen door de architect J. G. de Groot, aldaar. De kosten bedra gen f 15.800 tot f 18.000. Prins Bernhard heeft een lichte griep In verband met de lichte griep die Prins Bernhard het bed moet doen hóu den, heeft Z.K.H, Zaterdag geen ge volg kunnen gevm aan zijn voornemen, de directeur van het Int. Padvinders Bu reau te Londen, kol. J. S. Wilson, die voor een driedaags bezoek in ons land vertoeft, te ontvangen. De tot oegin volgende week i.v.m. de hofrouw uitgestelde jachtrit kan vqorshands eveneens geen doorgang vinden. Mdvei Van het ert van School en Kerk Dominee naar pioniers Ds J. Bus en ds M. P. Pel met emeritaat Ds J. Bus, Ned. Hervormd predikant te Staphorst, heeft om gezondheids redenen legen 1 April eervol emeritaat aangevraagd. Hij is 67 jaar oud en heeft de gemeenten van Enter. Ouddorp, Vreeswijk. Opheusden. Wouterswoude. Bergschenhoek, Poortvliet, Gameren en Kockengen gediend. Van 1927 tot 1930 is hij eveneens met emeritaat geweest. Ds M. P. Pel, Gereformeerd predikant te Wiitmarsum, zal emeritaat aanvragen wegc-ns 40-jarige ambtebediening. Hij is predikant geweest in Eestrum en Kom merzijl en staat sinds 1922 in Wit- marsum. Een vermogen voor Bijbel' verspreiding Een Amerikaanse erflaatster heeft een vermogen beschikbaar gesteld voor de verspreiding van de Bijbel. Het is wijlen mevrouw K. Moor, die op 23 September van het vorige jaar te El Paso in Texas is overleden. Behalve een schenking van honderdduizend dollar aan een plaatselijk ziekenhuis en een legaat van 25.000 dol lar voor een bllnden-instltuut, heeft zij tweeduizend dollar vermaakt aan het Gi- deon-genootschap. dat de Bijbel ver spreidt en de rest van haar vermogen, die op ruim twee millioen dollar wordt geschat aan het Amerikaanse Bijbelge nootschap en de Amerikaanse raad voor zending onder de Joden te New York. Pastoraal centrum in O verveen 1 Maart open Het pastoraal centrum Lindenheuvel te O ver veen, dat werd gevestigd samenwerking met de Witte veen endgifng te Ermelo en de Hervormde ge meente van Bloemendaal buitengewoon predikant ds R. v. d. Mast werd beroepen, zal Zaterdag a.s. worden geopend. Internaat te Vreeswijk voor schipperskinderen Na een grondige restauratie is het In ternaat voor Schipperskinderen Zaterdag in Vreeswijk feestelijk heropend. Het ziet er als nieuw uit. Nu de Prins Hen- drikschool voor schipperskinderen in een nieuw gebouw zit, kon de oude school worden gebruikt om het internaat met eenvoudige middelen te vergroten. Het is een gezellig home geworden voor de kinderen die het ouderlijk schip moes ten verlaten om in Vreeswijk regelmatig Christelijk onderwijs te kunnen ontvan gen. Er zijn nu ongeveer 165 leerlingen op deze Prins Hendrikschool, die in 1915 geopend werd. De Koningin, die be schermvrouwe is, zond een gelukwenste- legram. De Vrije Universiteit t Vleermuizen als presse- papier Een Nederlandse firma heeft een wel zeer smakeloos product in de han del gebracht, n.l. vleermuizen, die, in plastic gevat, als presse-papier naar Amerika worden uitgevoerd. De firma heeft hiervoor natuurlijk In de aller eerste plaats vleermuizen nodig, die zij overal probeert te verkrijgen, aldus het contact-orgaan van de Haagse Na- tuurbeschermingswacht „De Groene Band". Het blad vervolgt: „Mochten de Haagse Natuurwachters van deze of gene vernemen dat iemand 2ich heeft schuldig gemaakt aan het uitleveren van een (levende) vleermuis aan „op kopers", dan is het goed te weten dat het nog steeds bij de wet verboden is vleermuizen te vangen en te doden". in Brazilië de Ds J. van Dijk, predikant van Geref. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) te Schildwokle, is uit Rotterdam naar Brazilië vertrokken. Ruim twee jaar ge leden vertrokken er nl. uit Schildwolde dertig mensen naar dat land om te pionieren. Ds Van Dijk gaat hen nu op zoeken. De geestelijke verzorging staat daarbij natuurlijk op de voorgrond, maar daarnaast zal hij ook de mogelijkheden voor uitbreiding van de kleine land bouwkolonie terdege bekijken. Hij blijft vier maanden weg. Ook in Japan bestaat een Gereformeerde Kerk In Japan is in 1946 een Gereformeerde Kerk tot openbaring gekomen. Als belij denis werd aanvaard de Confessie van Westminster en de beide Westminster catechismussen. Stichters en leden van deze kerk zijn Japanners Tot dusver hebben zich veertig ge meenten, georganiseerd in drie synodes, bij haar aangesloten. De kerk bezit een eigen theologisch seminarie met Japanse hoogleraren in de stad Kobe, die het vorig jaar zes candidaten afleverde. ACADEMISCHE EXAMENS. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 25 Febr. Geslaagd arts-ex. Ie ged. de heren D G Bliek te Leiden, S T Bok, Lei den, J J Cobben, Beek <L.). Goei King Sien. Leiden, A L Kroft Alphen a. d. Rijn en H A Sonneveldt. 's-Gravenhage; arte-ex. 2e ged. de heren J J Bfrgsma. Schagen, G C Jedeloo, Oegstgcest en G H J M Kemme. Rijswijk (Z.H.). UTRECHT. 23 Febr. Geslaagd: econ. doet. Indologie: F J _M Cappeltl. Ullt (Gld.L F 1 iej. A G H M van Abeelen, Valkenswaard, mej. M .T Boersma, Dokkum. J F M de Kok. Culemborg, M D L Essed, Utrecht. A D Molendijk. H l. Ambacht. Tand- Belderbo. Utrecht, P Boum Enkhuizen, H J M v S J dc Graaf, Wasse- Heerlen, T M de Kontngh. Haarlem. H J R (met lof). Rijswijk (ZH). M H de Lange, Rijswijk (ZH). C J Langereia. Den Haag. J A N de Leeuw. Vianen. Llem Tjlng Liam. Pijnaokcr. T P A Meijer. Amsterdam. J W du Mez, Schiedam. J P Nlkkessen (met lof). Utrecht H Poort. Schevenlncen. A Ron- teltap Delft. Vos. Kor F de Vrii ie. J G H Mas trioht e (Advertentie) WEK DE GAL IN UW LEVER OP O tuit 's morgen* „kiplekker" uit bod sprlngon. Elke dag moei uw lever eon liter gal la uw Ingewanden doen etromen, andera ver teert uw voedsel niet, hel bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang od natuur lijke wijze middel, o ling. Dit meisje was een wonder, een vreemde vel van geheimzinnige woorden, zoals de legende „Ga eens vragen of Willém eens wil komen kij- verschijning onder de robuste vrouwen van het wilde. Wel maakte hij na de strijking bewegin- t,(5 V,-„(•<- „Arc+cnrf vb« dan wij, water. Het leek een dame van de wal en zij gen alsof hij iets van' zijn hand moest afschud- ken, hij heeft er meer verstand hier ben ik dan." „Je bent er, dat eigenlijk voor aan", vroeg Willem geprikkeld. „Voor was knap, zo knap had hij nog nooit een zie je mij gezien, op het water noch aan de wal, geprikkeld. En dit meisje leed pijnen, hij zag het a. man die een" buurman altijd met trillen van haar mond en in de uitdrukking van raad en daad wil bijstaan", antwoordde de ka- haar ogén. Een groot medelijden voer in zijn gevoel alsof ik den, toén de vader hem vroeg deed, glimlachte hij slechts en een antwoord het gaf hij niet. „Wonderlijk", juichte het meisje, „ik heb een kunnen lopen." pitein van de Eben-Haëzer. ziel, en met moeilijk beheerste stem vroeg hij: Vandaag blijf je zitten, morgen mag je pro- ,,Dat is zo, maar jij bent in dit geval oud en „Mag ik je voet eens zien". Bereidwillig stak beren een stap te zetten", schreef Willem haar wijs genoeg om te weten >vat je te doen staat", 1 voor. verweerde Willem zich nog, maar hij stond al klaar om mee te gaan; want het lijden van de dochter woog zwaarder dan de eigenwijze onhebbelijkheid van de vader. Hij zou zich ech ter niet laten verleiden tot de daad waarop ge speculeerd were door een hebzuchtig mens, wiens doel was de kosten van een dokter uit te sparen. Doch aan joord van de „Eben-Haëzer" wan kelde dit vaste voornemen. Daar was alleen het meisje, dat met een groot vertrouwen in haar het meisje haar bezeerde been buiten het bed bij de eerste de beste gelegenheid de snelheid ^eventig maal zevenmaal ogen naar herr. opzag. Meisjes hadden tot nu toe geen rol leven gespeeld, een enkele keer was hij „Je bent een baas", prees de vader terwijl hij een kruik te voorschijn haalde en een stevige borrel inschonk. De moeder kwam niet uitgesproken over het wonder, waarvan zij getuige geweest was, maar de mannen hoorden haar loflied niet, want zij prezen geestdriftig de goede eigenschappen van hun schepen en de kracht van hun machines. Zij waren beiden aangenomen voor het sleep- werk bij de bouw van een sluis en zij besloten bij de eerste de beste gelegenheid de snelheid en toen haar moeder het zuur ruikende azijn- van hun schepen te meten in een vaart op het zijn verband verwijderd had zag hij hoe erg het wel Maaswater, dat boven de stuwen slechts lang- C. BAARDMAN te bevrijden eer het net geheel toesloeg. Hij kende dunne en dikke, korte en lange meisjes, doch nooit had hij een van hen waardig geacht Hij maakte een bijna onmerkbaar schrik- lar dat aan de hem scherp observerende derogen niet ontging. „Is het zo erg, kan ze nog geholpen worden", roeg zij. Geruststellend knikte Willem en zonder te aar- ingedeeld te worden in de geheel aparte klas zelen beloofde hij: „Ik zal haar helpen." stroomde. Zulke gesprekken waren tot nu toe voor Wil lem tegelijk eten en drinken geweest. Waarom werd hij nu telkens afgeleid door te zien naar het meisje dat, vrij van pijn, glimlachend op het bed lag? Soms was het zelfs alsof hij liever niet haar zou praten dan met de vader, die als de liefkozende handen de tere huid van haar zuigeling. Zacht streek hij de strak gespannen huid, doch de vaart. En vloeken...? Willem hoorde tijdens het gesprek geen vloek en dit verheugde hem meer dan hij zeggen kon- Later, toen hij terug was in zijn eigen kajuit, moeder op overdacht hij de voorbije uren. Zijn mooie ka juit, Waarvan een grote roep gegaan was over alle benedenrivieren, leek hem nu kaal af te steken bij de minder luxe woning op de Eben- Haezer. (Wordt vervolgd Hoe denkt publiek over het Europese leger? Eén onderzoek van het Ned. Instituut nor de Publleké Opinie heeft uitgemaakt dat 39 procent van hét publiek voor eer Westeuropeés legér is, waarin Nederlan ders, Belgen, Fransen en Duitsers moeten dienen onder één oppèrbèvelhebber. Een iets geringer percentage, ril. 35, is een zeer nauwe samenwerking van zelf standige nationale legers. (Geen oordeel heeft 26 procent). Het meest voor één Europees leger zijn de aanhangers van de WD en de PvdA. In meerderheid tegen en dus voor zelf standig blijvende legers zijn de aanhan gers van de AR, de CH, dé SGP en d< groep-Welter. De KVP'ers zijn verdeeld: 44 procent wil één leger, 41 procent sa menwerking der nationale legers. Autovordering alleen bij oorlogs gevaar Hoewel onlangs is meegedeeld dat vooi legeroefeningén geen personenauto's ei. misschien zelfs ook geen vrachtwagens zullen worden gevorderd, heerst hier over nog enige verwarring. Dit komt doordat véél autobezitters een lastgeving hebben ontvangen met de mededeling dat hun wagen op een nader te bepalen datum moet worden ingeleverd. Deze last geving geldt echter slechts voor geval van oorlog of mobilisatie, aldus de KNAC. Honderden metaalbewerkers naar Australië Honderden metaalbewerkers zullen dit jaar voor Werkspoor-Utrecht naai Australië reizen om daar bij Geelong (50 km van Melbourne) een groot olic- raffinaderijbedrijf met hulpinstallaties voor de Shell te gaan bouwen. Over dit plan hebben wij reeds een en ander ge meld. Een grote stroom van aanmeldin gen heeft de directie reeds bereikt. Vermoedelijk zal binnenkort ook een groot aantal Nederlandse arbeidskrach ten nodig zijn voor de bouw van olieraf finaderijen op Curagao. (Advertentie) SOkt gr IV RHEUMIN /U4>t/ Het lied der aethergolven DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 00 Nieuws 8.15 Gram vijding 9.15 Gra piai kaanse buren" 4.00 Gram 4.30 Voor de kin deren 4.50 Kinderkoor 5.15 Gram 5.30 Viool en piano 6.00 Nieuws 6.15 Hawailan-muzlek 6.40 Surinaamse volksmuziek 6.55 Voor de kinderen 7.00 Pianospel 7.15 „Paris vous parle" 7.20 Jazzmuziek 7.42 „Morele herbe wapening". causerie 8.00 Nieuws 8.05 Actua liteiten 815 Gev programma 9.15 „Ik weet, •olk", klankbeeld 10.45 Buitenlant 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11.; Gramofooninuzlek. 7 30 Gram 10.00 Voor 8 00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 V< uw 9.35 Gram 9 40 „Lichtbaken" de kleuters 10.15 Gram 11 00 Voor 1130 Gram 12.00 Angelus 12.03 i Zonnewijzer 1.00 Nieuws 120 luchtmacht 1.25 Gram 1.30 Gev progi jziek 2 0i j Grar 3.30 „Ben je zestig?" Nieuw-Gulnea" 6.00 Nieuws Sport 6.30 Lichte muziek 6 45 Cursus 7.00 „Hier is vrij Europa", iudeville-pr is leven", c: De gew 8 13 Gei leclamat i 11.15 „Gezc Avondgebed 11.00 NIc 'n". causerie 11.25—12.00 Gramófoonmuziek. ENGELAND. BBC' Home Service. 330 m 12.00 Voor de scholen 12.40 Gram 1.00 „Have inkboeld 8.31 )0 Nieuws 10 t 6 00 Voor de kin- jort 7.20 Gram 8.00 ig 9.15 Klankbeeld: 12.00 Mrs Dales dagboek 12.15 Licl iek 12.45 Voordracht 100 Parlemer Icht 1.15 Dansmuziek 1.45 Strljkork itsmuziek 5.15 Mrs Dale's dagboek 5.30 -tconcert 6 15 Orgelspel 6.30 Gev pro- na 7.00 Pianospel 7.15 Woordenspel 7.45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8.25 Sport 8 30 Boks- -■portage 9 00 Opera-koor. -orkest en solis- n 10 00 Gev programma 10 30 Discussie 11.00 t 12 15 Orgel, viool FRANKRIJK. mbel 2.00 Nieuws 2 kaanse uitzending amermuzlek 9.50 Gr I Can; .05 Vioolrecital Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest en solist 1.00 I 110 en 2.30 Gram 5.00 Nieuws 5.15 e 7.00 Zang en piano 7.20 Grar TELEVISIE LOI'IK DINSDAG: VARA: 20.15—21.45: Herden king van de geboortedag van C S Adama i Scheltema; 2 Het Nederlandse Piere- nt: 3. Weeroverzlcht; 4 Film: Pauze: studio-Vastenavond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2