6 G0EMAAT Bosch-Quant heropend Bosch-Quant ORIGINELE KOOPJES 3.95 45 ct 5.65 1.45 1.25 95 ct Buitenhuis, waar oude glorie heerste, onder de hamer ƒ3.25 BLEICHR0DT KAPTEIN - RIJNSBURG NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIIDAG 22 FEBRUARI 1952 Nieuws uit Alphen aan den Rijn De Marialeer van de Roomse Kerk De heer Duijnstee, de ex-kloosterling, overgegaan tot het Protestantisme, die vorige winter reeds in onze gemeente sprak, en toen zijn visie gaf op de Roomse Kerk, trad gisteravond wederom op in de Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat, nu om te spreken over de Marla-leer. KOUDEKERK AAN DEN RUN Gemeenteraad behandelde kleine zaken De gemeenteraad kwam onder voor zitterschap van burgemeester G. Verheul •bijeen om een reeks financiële besluiten te nemen. Op de aanvraag van het bestuur van de Ned. Herv. school om een voorschot op de vergoeding per leerling voor het jaar 1952 werd besloten dit voorschot vast te stellen op f3200. Aan hetzelfde bestuur werd op de vergoeding voor vakonderwijs een voorschot verleend 1952. Vervolgens kwam een wijziging de controle op de met geldelijk beheer belaste ambtenaren aan de orde. Verificatiebureau der Vereniging Neö. Gemeenten achtte het meer wenst enkele kleinere kassen slechts twee maal per jaar te controleren. Dit tegenstelling tot andere kassen, die elk kwartaal worden gecontroleerd. De be treffende wijzigingen werden aange bracht. Om dezelfde redenen werden de reglementen voor de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg en het verpleeghuis gewijzigd. Het vermenigvuldigingscijfer voor df heffing van schoolgeld voor het cursus- jaai 1952/1953 werd evenals vorige ja ren vastgesteld op 2. Punt 10 behelsde het voorstel om de kasgeldlening ad f23 000. die de ge meente bij de bank voor Ned. gemeenten heeft lopen, met drie maanden te V" lengen. Daar het nog niet mogelijk gebleken deze lening om te zetten een vaste geldlening, werd overeenkom stig besloten. De wijziging van de ge meentebegroting dienst 1951 was voc- J- gemeente niet zonder waarde. Zij meldde o a een verhoging van de uit kering van de ondernemingsbelasting van f6053. Van het gemeentefonds kreeg de gemeente ook nog enige duizenden guldens. De bijzondere uitkering als bij drage in de niet-sluitende begroting be liep tenslotte nog 120.750. Bij de rondvraag vestigde de heer Smit de aandacht op de weggedeelten Hogewaard en Gnephoek, die bijna levensgevaarlijk zijn- Bovendien deelde de heer Smit mede, dat hij besloten had zich terug te trekken uit de woonruimte- we t-commissie. Hetgeen de voorzitter betreurde. Toen de heer Van Veen aan het woord kwam, zei hij dankbaar te zijn voor het zuinige beheer, dat door B. en W. wordt gevoerd. Hij was echter niet tevreden over de zorg voor de wegen 'bij gladheid. Er wordt niet of te laat zand gestrooid, •wat de voorzitter verklaarde door te wijzen op de vaak korte duur van de gladheid 's morgens. Verbetering werd echter toegezegd. Ongeval In het kleiland van de landbouwer K. Groen in de Lagewaard kwam gister middag de heer De J. uit Alphen aan, den Rijn tereoht onder een kar. Dokter Blaauwendraad constateerde inwendige i kneuzingen en achtt? overbrenging naar, het A. Z. te Leiden noodzakelijk. j L1SSE Feestavond Llsser Boys Onder grote belangstelling heeft L. B. in de zaai van De Vereniging haar jaar lijkse feestavond gehouden. Het muziek gezelschap The Dio's zorgde voor een uitstekend programma. Het gevarieerde programma was omstreeks elf uur afge werkt. P.T.T.-avond In interessante avond heeft de P.T.T. gegeven op uitnodiging van het Nut, afd. Lisse. De heer J. Nijmeijer, voorlichtings ambtenaar van de P.T.T. Den Haag, hield een inleiding. Hij gunde de aanwezigen een kijkje in de zeer omvangrijke orga nisatie van de P.T.T. Het is een bedrijf, dat bewondering afdwingt. Ook werd een film vertoond. Chr. Geref. jeugdverenigingen Woensdagavond werd in de Chr. Geret. kerk een jeugdbijeenkomst gehouden, waarin ds"Floor sprak over De arend en zijn aas. Ds Floor begon met er op te wijzen, dat de apostel Paulus in verschei dene Gemeenten moest constateren, dat er te weinig verlangen was naar de komst van Christus. Deze klacht is er door de eeuwen heen geweest De Kerk leeft daar niet voldoende uit. Terwijl het toch ook vaststaat, dat de anti-christ komt en zijn ontbindende krachten zal doen gelden in deze wereld. Hoe groot deze macht ook mag zijn. hij zal door Christus ten val gebracht worden. Maar eerst moet het Evangelie zijn loop over de gehele we reld hebben volbracht. Bloembollenmenscn bijeen De vereniging van reizigers, inkopers en administratief personeel in het bloem- bollenbedrijf hield een vergadering, waaraan een bezoek was verbonden aan de Bloemlusttentoonstelling. De vergade ring werd gehouden in de veilingzaal van Hollands Bloembollenhuis. Voorzitter was de heer H. G. Hoogervorst. Er werd een film over de Aalsmeerse bloemen pracht vertoond. De heer A. L. Dekker, secretaris van d« Rivib. hield een inleiding over het on derwerp Waarom juist de Rivib? Veel werknemers verenigden zich in de Rivib, omdat deze organisatie tot een represen tatieve was uitgegroeid. Zij kan zich doen gelden bij het voor-overleg over de PT Het ledental groeit nog gestadig. De serie liet aan duidelijkheid niets te v sen over. Het programma werd gecom pleteerd met enige kleurenfilms. RO ELOF ARENDSVEEN Kleinhandelaren Ons aller Belang De kleinhandelarenvereniging Ons al ler Belang hield gisteravond in café Het Noorden jaarvergadering o.l.v. voorzitter H. F. v. Ruiten, die nogmaals sterk a drong op trouw aan de organisatie eendrachtige samenwerking. Besloten werd het bestuur tot drie leden in te krimpen. Voorzitter en secretaris (N. v. d. Berg) stelden zich niet herkiesbaar. Voorzitter werd de heer J. v. d. Meer. Verder werd gekozen de heer H. v. d. Meer en herkozen de heer C. v. Zanten. De heer H. F. v. Ruiten bracht een rap port uit van de kringvergadering Delft. Nadat over de provisie van bus groenten was gesproken en enkele in- terne aangelegenheden aan de orde wa ren geweest, sloot de voorzitter voor d« laatste maal als voorzitter de vergade ring. waarna men nog enige tijd gezel lig bijeen bleef. Ds C. J. Lambour, Ned. Herv. predikant, sprak in deze bijeenkomst, die vrij loed bezocht was. na de opening een inlei dend woord. Spr. wees er op, dat het hier niet gaat om een rel tegen de Room se mèdeburgers, maar om de bezinning op het reformatorisch geloof, op het Woord van God, dat spreekt van het: Door geloof alléén. Dat Rome propagan da maakt is haar goed recht: het is het recht van de protestanten zich daarop te bezinnen. Juist in deze tijd, nu er méér contact is dan vroeger. En als de Roomse Kerk dan zegt „Keer terug tot dan zeggen wij, lettende op zaken als het primaat van de Paus, en het mede- verlosserschap van Maria: Wij kunnen mogen niet, om Gods wil niet. Wij kennen maar één Middelaar Gods en der mensen, n.l. Jezus Christus. De heer Duijnstee wilde ook thans weer de officiële leerboeken van de Roomse Kerk laten spreken. Want bet zijn niet loorden, maar de leerstellingen die beslissen en spr. wilde slechts die citeren, opdat Rome geen onrecht wordt aange daan. Welke plaats kent Rome toe aan Maria, op de weg naar de zaligheid? Een voorname, zo niet de voornaamste, aldus spr. Hij heeft hiertoe tal van cita ten als bewijs aangevoerd. De heer Duijnstee plaatste dit alles tegen de achtergrond van vraag 30 van de Heidelb. Catechismus: Geloven dan die ook in de ene Zaligmaker Jezus, die hun zaligheid en welvaart bij de heili gen. bij zichzelve. of elders zoeken? Het antwoord is: Neen: zij verloochenen met de daad de enige Heiland. Jezus, ofschoon zij met de mond in Hem roemen. Zyn eigen bekeringsgeschiedenis ver tellend wekte spr. de aanwezigen op, het rijke bezit van de reformatorische begin selen toch te waarderen. Een compromis met Rome zal nooit mogelijk zijn. Spr. wees op Spanje. Dat wacht bij een ster ker wordende Roomse bevolking ook hier. Opgewekt werd tot gebed voor deze dwalenden, die de volkomen verlossing door Jezus Christus verloochenen. Spr. besloot met een woord van aanbeveling om het werk van de vereniging Protes tants Nederland te steunen. Er was gelegenheid schriftelijk vragen te stellen. Ds W. Tom sprak het slot woord. Raadsvergadering De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal Vrijdag 29 Februari worden gehouden. Chr. Historische Unie De C.H. kiesvereniging en de dito jongerengroep houden weer een familie bijeenkomst. en wel Maandagavond om 8 uur in he: Nutsgebouw. Mr Beernink, lid van de Tweede Kamer, hoopt te spre ken over het verkiezingsmanifest van de C.H.U. Na de pauze: samenzang en de opvoering van een spel. SASSENHEIM Klokken voor Amerika De collecte voo- de klokken voor Ame rika heeft f 210 opgebracht. Ouderavond De De Visserschool afdeling m.u.l.o. houdt Dinsdagavond een ouderbyéen- komst in het K.S.A.-gebouw. De heer J. Osephius hoopt in te leiden: De lichame lijke oefening in de school. Na de pauze vertoont de heer A. H. Krop een film strook over Jan van Riebeeck. de stich ter van Zuid-Afrika. Ernstige aanrijding Woensdagmiddag omstreeks vier urn werd het 8-jarige zoontje van de heer L. in de nabijheid van de Hoekgtraat op ae Hoofdstraat aangereden. Zonder op net verkeer te letten stak de jongen de weg over. Hij wérd door een uit de rich ting Leiden komende auto gegrepen. Het slachtoffer kreeg een schedelbasisfrac- tuur terwijl ook het rechterbeen werd verbrijzeld. De behandelende arts liet het kind naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overbrengen. Brand bij Sikkens In de lakfabriek van Sikkens brak in een der afdelingen brand uit. De oorzaak is niet bekend. Met drie stralen op de waterleiding werd het vuur geblust. Burgerlijke stand GEBOREN: Ronald J-, z v P. G. He- rold en B. J. Duijnstee, Marijkestraat 7; Martinus Th., z v J. M. Mullekom en C. M. H. Schaareman, Platanenlaan 14; Jacoba J., d v J. Batenburg en J. Glas bergen, Zandslootkade 30; Hubertus W., z v A. A. Schakenbos en A. C. van Beek, Hereweg 51, Lisse; Peter G. H., z v P. J. Kleefman en A. J. Chr. Matla, Hoofd straat 308; Carola M. Th. L., d v J, P. van der Wjel en C. C. van Winsen, Ja coba van Beierenlaap 9; Cornells J z v J. W. Hoogenboom en M. W. Meijer, Wel tevreden 10. ONDERTROUWD: J. G. van Tol, 24 J.. Kastanjelaan 2, en J. F. Borst, 23 j.. Bij dorpstraat 26; A. van der Niet, 26 j.. Bij weglaan 28, en M. Giethoorn, 25 j., Lel den, Rijnsburgerweg 83. GETROUWD: W. M. C. Isarin, 28 J-. Gouda, Bothastraat 10, en A. Moolenaar, 25 j., Hoofdstraat 122. Adressen voorlopig ongewijzigd; Th. Kraan, 25 j., Leimuiden, Oude Wetering 47, en A. J. M. Wiering, 24 j., Molenstraat 8. Toekomstig adreg: Leimuiden, Oude Wetering 41. OVERLEDEN: D. de Riik, e.v. C. de Bruijn, 70 j„ Burchtstraat 15; J. A. Munsteren, w.v. A. J. Hoogervorst, 55 j., Burchtstraat 2. VOORHOUT Schoorsteenbrand Gisteren ontstond een flinke schoor steenbrand in hét Boerhaavé-kwirtier bij de heer V. Direct ging de gemeentewerk man Van der P. met een blusapparsat naar de schoorsteen en hij wist het vuur te doven. De brandspuit behoefde niet uit te rukken. is Door nieuwe voorraad, ge kocht toen de TEXTIEL het goedkoopst was, bieden wij U KWALITEITSGOEDEREN voor prijzen die U niet voor mogelijk houdt! ZIET DE ETALAGES! VERGELIJKT NU! Heren- en Jongenskleding Alphen a.d. Rijn Advertentie Ook voor deze week weer EEN ZELDZAAM MOOIE NYLON KOUS. In de nieuwste tinten en alle maten voorradig. Zowel met zwarte als gewone naad. Zeer elastisch boord en extra versterkte voet. SLECHTS EFFEN SHIRTING HERENOVERHEMDEN. Alle maten voorradig in de kleuren grijs, beige. bleu. zacht groen en wit ZWARTE SAJET. LEIDS FABRIKAAT, met mooie gelijkmatige draad. Per 100 gram EXTRA KWALITEIT TETRA LUIERS Helder gebleekt, grote maat VOOR SLECHTS ZULKE VOORDEELTJES VINDT U BIJ KATWJJK a. ZEE. VOORSTRAAT 7 RIJNSBURG, VLIET N.Z. 28 Deztig livieien en een azieslee Mevrouw Von Pannwitz ging naar Argentinië (Van een onzer verslaggevers) i JN Heemstede heeft het is nog niet i schatrijke OEGSTGEEST Van ander ras De nog maar één jaar oude tonéelver- eniging De Lekenspelers heeft gister avond met de opvoering van het stuk „Van ander ras" wel iets te hoog gegre pen. Het rassenvraagstuk, dat hier aa.i de orde wordt gesteld, een van de moei lijkste problemen der mensheid, vraagt een toneelervaring, die De Lekenspe lers stellig nog niet bezitten. Het stuk werd traag gebracht. Men was niet op elkaar ingespeeld en de souffleur had zijn handen hoorbaar voL Wil men voorts het Prot. Chr. bevol kingsdeel trekken, dan vermijde men op het toneel Gods Naam aan te roepen, hoe goed dit overigens ook bedoeld is. En tenslotte doet men goed de muziek af imen op de inhoud van het stuk. overigens bruikbaar materiaal bij dit gezelschap. Maar de reigsseur. de heer E. A. de Wekker, zal dan alle zeilen moeten bijzetten. Haagse rechtbank Zware straf geëist tegen fietsendief Een bloemist uit Oegstgeest moest voor de Haagse rechtbank terechtstaan fietsendiefstallen. Zo had hij op 25 Juli 1G51 een fiets ontvreemd bij de vei ling Oegstgeest, op 14 September karretje te Leiden en op 30 September een fiets bij de R.K. kerk te Oegstgeest. De verdachte, die al vaker veroordeeld was, bekende de feiten. In een psychia trisch rapport werd de man als vermin derd toerekeningsvatbaar gekenschetst De psychiater wilde hem voorwaardelijk ter beschikking van de regering stellen. De officier van justitie noemde het merkwaardig dat verdachte na een pau ze van veertien jaar weer op het slechte pad was gekomen. Eis: een jaar en drie maanden gevangenisstraf m.a. Mr W. C. van Dillen, de verdediger, bepleitte een gedeeltelijke voorwaardelijke straf. Uitspraak 6 Maart. Bunker ni Katwijk geplunderd In December 1951 brachten een 24- jarige los-arbeider en zijn 22-jarige broer uit Den Haag meermalen een bezoek aan de Zuidduinen bij Katwijk. Zij forceer den daar het slot van een bunker, die als recreatie-oord diens: doet voor de Pad vinders. Binnen ledigden zij busjes en namen kabels, snoeren, lampen, schakel kasten. seinsleutels enz. mee. De oudste broer, die er ook enkele malen alleen op uit was getrokken, had de snode plan nen gesmeed. Deze broer was reeds va ker veroordeeld. Hij voerde aan zonder werk te zijn, maar de president va Haagse rechtbank, waarvoor zij terecht stonden, kon niet geloven dat verdachte geen werk kon krijgen. Belde verdachten bekenden hun daden. De officier van title eiste tegen de een een jaar en drie maanden gevangenisstraf m.a. en tegen de andere een Jaar met aftrek. Uitspraak 6 Maart. lang geleden dame gewoond. Zij heette Pannwitz en deze dochter van een Duitse grootgrondbezitter was sinds 1921 eige naresse van de prachtige buitenplaats De Hartekamp aan de Herenweg. Als erfge name van enige millioenen kon zU zich gemakkelijk 'n huis met 25 centraal ver warmde vertrekken cn 5 badkamers ver oorloven. Een grote kluisinrichting, een orangerie, een theekocpel, een sierpark met waterpartijen en vijvers, koetshuizen, teveel om op tc noemen, maakten deel uit van het kapitale buiten. In de oorlog was mevrouw Von Pannwitz in Zwitser land; na 1945 liet ztf zich niet dikwijls meer zien op De Hartekamp cn op het ogenblik vertoeft zij in Argentinië, waar zij 30.000 hectare land bezit. Het buiten deT'fabrikanten staat nu te koop en alles, wat zij achter liet, zal op 10 Maart geveild worden De Hartekamp heeft overigens een roemrijke geschiedenis. In 1680 werd het huis verkocht aan Jacobus Heyblok, rec tor van de Latijnse scholen in Amster dam voor ruim vijfduizend gulden De familie Clifford kwam in 1709 in het be zit van de buitenplaats voor f 22.000. In het begin van 1900 kocht de heer P. Smidt van Gelder, een der oprichters van Van Gelders papierfabrieken, De Harte kamp en toen het huis in 1921 in eigen dom overging naar mevrouw Von Pann witz, brak er een nieuwe glorierijke pe* riode aan op de Kennemer buitenplaats. Mevrouw1 Von Pannwitz onderhield n.L relaties met de Duitse keizerlijke familie en zo kwam het, dat ex-keizer Wilhelm II en zijn broer Prins Heinrich vele malen op het buiten logeerden. Nu staat De Hartekamp leeg en ontluisterd op de grens van Heemstede en Bennebroek te wachten op kopers. De spullen, die de moeite van het meenemen naar Argenti nië waard waren, zijn nu ver over de Atlantische Oceaan in Zuid-Amerika. En wat minder mooi en kostbaar was, is te bezichtigen in het veilinggebouw De Zon in Amsterdam. Een arreslee, in groene en blauwe kleuren, met een kleine gouden leeuw pronkerig er boven op. dertig def tige zwarte livreien, waarin eenmaal de huisknechten, palfreniers en lakeien van mevrouw Von Pannwitz rondliepen. Ze hangen nu, ontdaan van alle oude pracht in een donkere kast. Als u er soms be langstelling voor heeftMaar er staat nog veel meer in dat veilinggebouw. Zó veel, dat een mens zich afvraagt, wat me- gedaan heeft. Haarden, petroleumlampen, vrouw Von Pannwitz er allemaal mee spiegelkasten, veertig stoelen op Queen- Annepootjes. gouden zetels, serviesgoed, oude haarden, schrijfburcaux, toiletta fels, meubelen, alles genoeg, om er hele huizen mee vol te stoppen. Mevrouw von Pannwitz moet wel erg ryk geweest zijn. Zij heeft kostbare en tot ver over de grens vermaarde schilderijen meegeno men naar Argentinië. Van haar gaat het verhaal, dat zU op een reis in Italië prachtige middeleeuwse fresco's op een plafond vond. Mi Von Pannwitz had wel belangstelling voor die plafond-schilderingen en ze wilde de fresco's (natuurlijk tegen flinke betaling) er uit laten halen, om ze mee tc nemen. Toen dat geweigerd werd, kocht ze het hele kasteel, liet het pla fond verwijderen en bemoeide zich ver der niet met het oude gebouw. Al met al komt er toch een brok geschieden!! onder de hamer en zal naar het zich laat aanzien De Hartekamp nooit meei hersteld worden in de luister, die keizers vorsten en diplomaten aan dit buitengoed eenmaal verleend hebben. Nieuws van en voor Riinsburg Nog eens: de tentoonstelling Het is waarlijk geen sinecure om een bloemententoonstelling te arrangeren en ook aantrekkelijk te maken. Da-, hebben de leerlingen van de Chr. lagere land bouwschool wel gemerkt. Hun zwoegen werd echter beloond, want de inzendingen kregen aller waardering Vooral de stand van de eerste-prijswinnaar. Joop Heems kerk. trok veel belangstelling Hij was ook de enige, di enkele zaailingen liet zien. Prunus, een rose Darwintu'.p was van uitstekende kwaliteit Verder had Joop hyacinten: de witte Innocence, de rose Pink Pearl en de paarse Bismarck. Ook de broers A. en C Lindhout had den een aardige inzending me: veel va riëteiten Scarlet Admiral en de zacht gele Colden Measure blinken uit. De tweede prijs van de grote collecties viel hun ten deel. De ongekoelde Makassar van Arie van Klaveren, ook al een prijswinnaar, bleek een goede broeier. De parkiet Red Cham pion, volgens Ingewijden een slechte broeier. was best geslaagd. De rose Early Queen en de Scarlet Admiral mochte er ook ztfn. Arie had de beste blauw druifjes. De eerste prijs voor kleinere collec ties kreeg Hans Driebergen. In groepjes van vier of vijf stuks stond er een - heid van soor erf. Joop Jungerius had de mooie tulp Edith Eddy en de overbe kende Golden Harvest, terwijl Ahtleet vermeld moet worder. Van Ma- rinus Voorbergens groep trek vooral de donker violette Queer, of the Night de aandacht. De heer N. Zandbergen had buiten mededinging een keur var, nieuwste zaailingen ten toon gesteld. C.H.U. vergadert Vanavond vergadert de C.H.U. in zaal achter Avondrust. Geslipt Een zandauto reed gisteren tegen het hek bij Jan Zwanenbrug Er was schade aan auto en hek. Ontw-ikkelingsavonden Flora Het bestuur van Flora organiseert voor de leden van zijn vereniging ontwikke lingsavonden. Gisteravond sprak in het kader hiervan de hoofdassisten: var rijkstuinbouwconsulentschap voor Westland. de heer Van Nes. over enkele belangrijke onderdelen van de chrysan tencultuur. Ir Vlag opende. De heer Van Nes noemde do resultati van het afgelopen seizoen slecht. E kwam allereerst doordat het uitgangsma teriaal niet goed was. Een eerste kwali teit moerplanten is vereist, vooral om dat chrysanten ongeslachtelijk voortplan. ten. Ook moet men overgaan tot een in tensievere selectie. Maak bij het ver- planten de stekken ook goed schoon, an. ders vergezellen allerlei kwaaltjes de planten, aldus de heer Van Nes. Het be- langrijksi is de tijd van de knopvorming Dan moeten de chysanten in hun beste groeitijd zijn. Geref. manncnverenigingen hielden jaarvergadering. De drie Geref. mannenverenigingen hieden gisteravond in Concordia een ge combineerde jaarvergadering. De oudste voorzitter, de heer C. van Egmond, sprak er in zijn openingswoord zijn blijdschap over uit, dat de ere-voorzitter aanwezig was. De secretaris, de heer H. v. d. Gug- ten constateerde, dat het een rustig jaar f Advertentie) geweest. De vergaderingen ier leden aan een gebrek aan belang stelling. maar 's winters was er een goede opkomst. De financiële uitkomsten bij de ene vereniging goed, bij de andere minder. De heer P. Ravensbergen sprak vervol gens over het onderwerp: Het leven uit de hoop. De hoop beheerst ons gehele leven en vindt zijn oorsprong in het ge loof. De afgevaardigden van kring en kerkeraad brachten hun gelukwensen over en de ere-voorzitter sprak een op wekkend woord. Ter afwisseling zong een gemengd dubbeikwartet onder lei ding van de heer G. van Egmond N.zn. Verder werden enige voordrachten ge daan en een raadselwedstrijd gehouden. (Advertentie) Een eerste keus Engelse Nylon dameskous 93 cm. lang 30 denier met fil d'écosse boord EXTRA VOORDELIGE PRIJS Rijnsburg Noordwijk Textielkoopman en winkelier, overal bekend, verkoopt ZATERDAG 23 FEBR. tegen spotprijzen. De goedkoopste in heel Nederland. Ver beneden de kostprijs der fabrikanten en de loonstandaard. Zware kwaliteit Manchester werkbroeken, ook bandwijdte van 110 van ƒ23,50 voor ƒ16,95. Blauwe beverteen werkjassen en werkbroeken extra zware kwaliteit van ƒ14,95 voor ƒ9,95. Zware linnen werk- boezeroens van 8,95 voor 5.95. Dekenovertrek, 90 br. spotprijs ƒ1,15 per meter. Grote witte linnenlakens met bewerkte rand 2 X 2.75 van ƒ14.90 voor ƒ9,90. Gebor duurde lakens, 5 gulden beneden de fabrieksprijs. Halfwollen krimpvrije lange jaegerbroeken ƒ3,95. Korte interlock herenbroeken, alle maten ƒ1.65. Damast- bedstellen, zonder vrachtgeld thuisbezorgd. Heeft U goederen te laten maken* Binnen een week klaar. Deze spotprijzen -!" uitsluitend a contant en de dag gekocht. Nieuws van en voor Noordwijk Inbraak in Geref. kerk De koster van de Geref. kerk aan de Vinkenlaan ontdekte vanmorgen, dat er in de algelopen nacht bezoek was ge weest en men belangstelling had gehad voor enkele geldkistjes, waarin de op brengst zat van de collecten van onge veer drie Zondagen. Op de grond bij de opengebroken kast lag een aantal cen ten, die men blijkbaar de moeite van het meenemen niet waard vond. De politie stelt een onderzoek in. waarbij zij ge bruik maakte van speurhonden. Men heeft zich vermoedelijk via een raam toegang tot de kerk verschaft. Inbraak leverde i 3000 op Een hopeloos geval noemde de presi dent van de Haagse rechtbank, mr Ma- rinus., de zaak tegen een ïNoordwijkse textielarbeider, die voor de vijfde maal zijn jonge leven na een inbraak ie Noordwijk kennis maakte met de justi tie Op Tweede Kerstdag van 1951 ver schafte de man zich toegang tot een huis de Quarles van UHordstraat alhier vas niemand thuis en hij kon onge stoord uit de linnenkast een geldkistje meenemen, waarin zich 3.000 gulden be vond. Dit grote bedrag werd in minder dan geen tijd verbrast aan alcohol rrtifdt de oude adel Toen de man werd gegrepen, bekende •hij alles. Ook nog een inbraak, die hij in October van het vorige jaar in Noord wijk had gepleegd. Een psychiatrisch rapport, dat in 1951 over deze verdachte werd uitgebracht, noemde hem verminderd toerekenings vatbaar. U drinkt ook veel te veel. ze de president tot hem. De officier zag al enige oplossing onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Voorts verzocht hij de rechtbank hem te veroor delen tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De raadsman was het in zyn pleidooi met de eventueel toe te passen onvoor waardelijke ter beschikking steEing van zijn cliënt wel eens, maar hij verzocht het college wat milder te zijn in de passing van de strafmaat. Uitspraak invloeden. Later volgde de strijd tegen het beginsel van het nat.-socialisme Ook nu is de strijd echter moeilijk Er dreigen grote gevaren. Spr. noemde de allesbeheersende staatszorg. die het leven bedreigt. Is er dan nog reden dit 50-jarig bestaan te herdenken? Als we ddt werk in hoger licht zien, dan zeer zeker. We mogen echter ons verendgings- leven ndet laten opgaan in een bomen alles en nog wart; we moeten dicht bij de Bijbel blijven. Want het oordeel zal ook gaan over het J.V.-werk. Als we leven in het besef, dat ook dit door Christus bloed gelouterd wordt, dan heeft ons werk veel nut. Het ziet c do wereld donker uit. zo besloot ds Toornvliet, maar al zou Europa 1 naar de kelder gaan. een ding staat v Gods koninkrijk komt! Jaarvergadering Geref. clubs In het Verenigingsgebouw hielden de Geref. Jongens- en meisjesclubs te Noord wijk aan Zee hun jaarvergadering onder leiding van de voorzitter van de Ouders- vereniging, de heer K. Passchier. Na de opening werd een 18 punten be vattend programma vlot afgewerkt. Er was een inleiding van Trudy v. d. Wie! over ..Het einde van Johannes de Doper" De jaarverslagen werden in de vorm var een clubpraatje uitgebracht. Verder wa. er: zang. reciteren, een lentespel. en ooV nog een wedstrijd voor de ouder*. Di heer J. E. Kok sprak een slotwoord. Geref. J.V. 50 jaar Jaarvergadering Vr wenbond In de Zeeleeuw hield de afd. Noordwijk aan Zee van de Ned. Christen-Vrouwen bond haar jaarvergadering onder leiding van mevr. Pasma—Hospers. In haar ningswoord hee '.e de presidente hartelijk welkom. inzonderheid spreekster, mevr. Van Nieuwkoop. De dames Duindam— v d. Wiel en Plug- van Asten brachten op humoristische ze het jaarverslag uit. Er zijn nu leden. De financiën werden uitstekend beheerd door mej. Baalbergen: er een batig saldo. Een koortje o.l.v C. v. 't Noordende zong enkele liederen. Na de pauze sprak mevr Van Nieuw koop over haar vaderland Estland Ver- der werden nog enkele stukjes opge voerd Mevr. Duindam sprak namens de vereniging de presidente toe. en dankfc haar voor de toezeggine nog een jaar al: op Geref. grondslag Pr®ridonte te zullen blijven Haar were en de vrede lief' te een P!an" aangeboden Na een gcari trad gisteravond I'Tieefcle verloting werd de zeer gestaag Voor de J.V. ..Hebt de waarheid Noordwijk aan Zee, als spreker op ds G. Toornvliet, studen-1 de ver«adering gesli ten predikant te Leiden. Deze samen-! komst was belegd ter gelegenheid van het 50-jarig^bestaan der vereniging. Ds! Lokollo en de K.P.M. Bouma sprak een kort inleidend woord, waarna ds Toonvliet sprak over: „De komst van Gods koninkrijk". Spr. gaf een karakteristiek van de tijd waarin de Jongelingsbond werd opge richt De oprichters hadden begrepen dat het koningschap van Christus moest geldon op alle terreinen des levens. Dit was in strijd met de liberale gedachten Hierbij kwam het Marxisme.(republiek ter beschikking°"t e'ste He n «meen om Hot voUr to be- de Indonesische regering. De president van het Amsterdamse Ge rechtshof heeft bepaald, dat de uitspraak in het proces van de heer Lokollo tegen de K.P.M. op 20 Maart a s. zal geschieden Dit proces heeft ten doel. de K.P.M een verbod op te leggen om voor de duur der krijgsverrichtingen tegen de repu bliek Zuid-Molukken. schepen voor troe- het grondgebied dier d« pogingen om het volk TER AAR Eerste kropsla Aan de centrale veiling werd gisteren eerste kropsla aangevoerd door de tuinder Ant. Nieuwenhuiaen. De sla acht 23 cent per krop op. Wegverbeterlng Naar uit het Prov. Blad blijkt, is de weg de Vierambachtspolder van Hendrikse >t de Gereweg, die thans in zeer slechte toestand en in onderhoud is bij de polder, op het tertiaire wegenplan van de pro vincie geplaatst. Verbetering is dus in uitzicht. Ouderavond Chr. Nationale school In de ledenvergadering (tevens ouder avond) van de Chr Nat. school, die gister avond werd gehouden, uitte de voorzitter zijn dankbaarheid voor het Christelijk onderwijs en wekte hij de leden op opbou wend te zijn in hun critiek. De jaarver slagen van secretaris en penningmeester belichtten het schoolleven van verschil lende zijden. In het verslag van de con trolecommissie kreeg de afgetreden pen ningmeester een pluim. Een der onderwijzeressen, mej. Bier steker. behandelde het onderwerp: „Wat verwacht de school van het gezin?" Het was een kort. maar krachtig en princi pieel beroep op het Christelijke gezin. Na de pauze volgde een bespreking. Waarna men het schoolwerk der leerlingen kon bezichtigen. Het tweede onderwerp van de avond was: „God en uw kind", behan deld door G. J. v. Loo, die er op wees, dat het geloofsleven van de ouders aan de seherp-crltische blik van het kind bloot staat. Ook hierop volgde een geani meerde bespreking. TER AAR. 20 Febr. Groenteveiling: Witlof 1. 0.41—0.55. idem 2. 0.30-0.39. idem stek 0.100.29. Spruiten 0.390.53. idem los 0.120.20. idem me<t stek 0.25 0.30. Uien 0.37. idem drielingen 0.23. Glas- andijvie 0.65—0.90. Sjalotten 0.24. Kroten 0.15—0.20, idem 2 f 0.09—0.11. Waspeen 0.10. Aardappelen 0.100.12. Sav. kool 0.13. Witte kool 0.06. Rode kool 0.15. Groene kool 0.150.17. Prei 0.18—0.21. Broedvet 0.26. alles per kg. Sla 0.23. Knolselderij 0.03—0.07. alles per stuk. Selderij 0.03—0 04. per bos. Boerenkool 0.250.50 per kist VALKENBURG Jaarfeest Geref. jeugdvereniging In de kerk hield de Geref. jeugdver eniging „Jachin" haar vierde jaarfeest, vooral van de zijde der jeugd flinke belangstelling was. De heer C. Bamhoorn opende de vergadering met het laten zingen van'psalm 131:1 en 4. hy voorging in gebed. In zyn openingswoord sprak hij er zijn dank baarheid voor uit, dat „Jachin" in het afgelopen jaar wederom haar eenvoudige, toch opbouwende werk had kun- verrichten. Met grote bhjdschap maakte hy ook gewag van de verbetering an het podium. Iedereen kon nu nl. de looie gordijnen bewonderen. Het programma vertoonde een grote erscheidenheid. Hierby moeten vooral de keurig verzorgde tableau s genoemd worden. Het jaarverslag werd in samen- spraakvorm gegeven, hetgeen wel zeer de smaak viel. De hoofdleider van de club, de heer A. van Delft, mocht uit waardering voor zyn vele werk een ge schenk ontvangen en aan de meisjes en jongens, die. de vereniging gingen ver laten werd een lepeltje of een dasspeld met de naam van de vereniging aange boden. Ds Nyhuis sloot de avond met dankgebed. Het is jammer voor de vereniging, dat de heer Bamhoorn zich door drukke werkzaamheden genoodzaakt zag zyn functie neer te leggen. Namens de club ontving hy een gedichtenbundel WOUBRUGGE Uitvoering fanfarecorps Harmonie Zowel Woensdag- als Donderdagavond zorgde het fanfarecorps Harmonie in de bovenzaal van „Het oude raedthuys" voor ccn flinke dosis gezelligheid. Beide avonden was de zaal tot de laatste plaats bezel Een vyftal nummers, waaronder ..zware", werd o.l.v. directeur Kouprl uit Leiden uitstekend ten gehore gebracht Na de pauze werd door amateurspelers er. i speelsters een vrolyk toneelstuk voor het voetlicht gebracht, getiteld ..Een wes pennest'. Ook zy oogstten groot succes. De traditionele verloting ontbrak niet Aan het einde van de tweede avond sprak de beer Venhuizen er zyn waar dering voor uit. dat de Harmonie op het concours in Lienden de eerste prys had weten te behalen. Ook deze avond was „concours-ryp". aldus spr. De toneel speelsters bood hy een bloemetje aan. Op de eerste avond was aan directeur Koupri een taart aangeboden. Jaarvergadering J. C. Samuel en M. C. Lentebloesem Woensdagavond hielden de jongens- en meisjesclubs van de Geref. kerk jaarver gadering in het kerkgebouw Dc opening werd verricht door de voorzitter van de oudervereniging, de heer A. v. d Laan. Voor dc pauze zorgden G. v. Leersum. H. Noordhof en M. Angenent voor aar dige voordrachten. J. Los behandelde een bijbels onderwerp. Het Jaar- en kampver slag werd eveneens uitgebracht ..Een warme Zondagmiddag" was de titel van een vlot ten beste gegeven samen- spraakje. Na de pauze zorgden F. Eskes. C. Ouds hoorn. R. v. Leersum en P. v. d. Laan nog voor voordracht en R Leersum bovendien voor een onderwerp. Twee tableaux, begeleid door zang. een spraakwaterval en eer. schimnmnspnl completeerden het geheel. Het kerke* raadslid Van Reenen sloot de avond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5