Opvallende statutenwijzigingen gaven oprichter van lege N.V.-en grote macht Snelle goedkeuring door ministerie van Justitie Bouwvereniging Ons Doel wees bijna 60 woningen toe NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 AHaire van de Oegstgeester zakenman Er is een vaste koers te ontdekken by het beleid van de Oegstgeestenaar S., die de oprichter is van een veertien naamloze vennootschappen. Speciaal valt deze gedragslün in het oog bü het verloop van zaken met de N.V. Zuid-Hollandse Be- Jeggingsmaatschappy. in September 1948 opgericht door S., die als beroep accoun tant opgaf. Door een wyziging van de statuten werd aan de president-directeur (de (oprichter S) het meeste stemrecht toegekend en verkreeg deze zelfs de beschik king over het reservefonds. «Het maatschappelijk kapitaal van de Zuid-Hollandse Beleggingsmaatschappü bedroeg f 2.250.000, waarvan bü de op richting f 537.000 was geplaatst en ge stort. Het soort van bedrüf, dat wordt uitgeoefend is: verkrijgen, vervreemden en administreren van aandelen in andere N-V.'s, deelnemen in zaken van derden, alles in de ruimste zin des woords. Gedurende de tüd van September 1948 tot Januari 1952 vonden ongeveer twin tig veranderingen plaats. Telkenmale ■verwisselden de commissarissen en ,een paar maal ook de statuten. In deze maat schappij bekleedde de Leidenaar T., die eveneens in arrest is gesteld, van Sep tember 1950 tot Januari jl. de functie van adjunct-directeur, en had de mach- -tiging tot het tekenen van uitgaande stukken. De oorspronkelijke statuten werden op 14 December 1950 gewijzigd. Deze ver andering legde grote bevoegdheden in handen van een nieuw benoemde func tionaris: de president-directeur. De be langrijkste wijziging luidde letterlijk: „De directie daaronder te ver staan indien er meerdere directeur j zijn, de gezamenlijke leden der direc tie vertegenwoordigt de vennoot schap in en buiten rechten en is, met inachtneming van de bepalingen dezer acte, bevoegd tot alle hande lingen, welke tot de werkkring der vennootschap behoren, daaronder begrepen het aangaan van overeen komsten als bedoeld in art. 40 a van het Wetboek van Koophandel. Slechts in gevallen, waarin de ven nootschap een kennelijk tegenstrij dig belang heeft met een of meer leden der directie, wordt zij verte genwoordigd door commissarissen. Een tegenstrijdig belang wordt niet geacht aanwezig te zijn, indien de vennootschap zich door borgstelling of op andere wijze aansprakelijk stelt voor de vergoeding van kosten, scha den en interessen, die voor een lid der directie kunnen voortspruiten uit door hem in privé aangegane borg stelling voor de verplichtingen ener N.V., waarvan de vennootschap aan delen bezit". Verder wordt vastgesteld, dat de com- missarissen niet het recht hebben de president-directeur en zijn gemachtigde (i.e. T.) te schorsen. Van het reservefonds wordt in de sta tuten gezegd, dat dit dient voor het aanzuiveren van verliezen en dat het daartoe wordt gebruikt voor zover de directie besluit. De directie heeft ook het beheer over dit fonds. Treft men deze bepaling aan in de statuten van verscheidene door S. opge richte naamloze vennootschappen, de laatste alinea omtrent het reservefonds geldt echter alleen voor de N.V. Zuid- Hollandse Beleggingsmaatschappü. Door ook art. 40a op te nemen in de statuten kon de directie voor de N.V. bezwarende overeenkomsten aangaan, zoals byv. (sub. c) het verstrekken van voordelen aan de oprichter. De wijziging van deze statuten moet wel mogelük zün geweest door een be paling in de (oude) statuten, waarbü de directeur de bevoegdheid wordt gegeven nog bepaalde maatregelen te treffen, zo lang er nog geen andere aandeelhouders dan de oprichters waren en er dus geen sprake kan zün van een normale aan deelhoudersvergadering, waarin tot het wüzigen van de statuten kan worden be- Het is opvallend, dat vóór deze ingry- pende beheerswyziging het geplaatste en gestorte kapitaal sterk uitbreidde. Dit geld moet afkomstig zün geweest van reflectanten op de advertenties in de bladen, waarin deelneming in een N.V. werd gevraagd. PUZZLE- PROMINENTEN 1. Mevr. N. Koenen-Van Zijll, Hoogmadeseweg 48. Leiderdorp: 2. E. W. v. d. Burgh, Cobetstraat 75. Lei den: 3. E. van der Veen, Stieltjesstr. 41, Leiden. Familieberichten uit andere bladen GEBOREN: Ten Cate-de Jong, z.. Gees teren; Berghuis-Van der Veen. d., Am sterdam; D. Pauw-Egas, z., Rotterdam; Hordijk-Dedert, z„ Rotterdam; A. Teeu- wen-Snoek. z„ Rotterdam; Mezger-Ba- nen. z., Rotterdam; Kok-Van Alphen, z., Leiden. OVERLEDEN: A. Smit-Vermaat, v. 62 jaar, Rotterdam; G. Nagtegaal, m. 7£ jaar, Gouda; J. B. Stolk. m. 68 jaar. Oud- Beüerland; A. H. M. X. Trousselot, m, 75 jaar, Overveen; H. v. Es, m. 66 jaar; A. Schram, m. Rotterdam; A. C. F. H. Kahle-Mioras, v. 68 jaar, Amsterdam; dr C. V. Bühlmann, m„ Zürich (Zw.); J. B. J. Bruinier, m. 85 jaar, Amsterdam; G. B. Terwee Jr., m. Amsterdam. Volgens de oude statuten konden (eventuele) aandeelhouders een aantal stemmen op de aandeelhoudersvergade ring uitbrengen gelük aan het aantal aandelen, dat zü bezaten. Deze bepaling werd dan ook gewüzigd in dien zin, da het stemrecht wordt uitgebreid tot all aandelen, ook de niet geplaatste, die aai de president-directeur toekwamen. Om dat altüd lang niet alle aandelen w geplaatst, kwam het hier op neer, de president-directeur het voor het zeg gen had in d"e N.V. Was het eenmaal zo ver, dan ziet men de oprichter na enige tüd weer uit de N.V. treden en het directeurschap werd dan overgenomen door een ander. Deze zelfde gang van zaken deed zich voor bü verscheidene N.V.'s, die waren opgericht en meermalen wordt dezelfde persoon na het zich terugtrekken uit de N.V. van de oprichter, benoemd tot directeur. S. had een zeer belangrijke positie bü het Leidse kantoor van het Beheers instituut en is althans was voorheen lid van het Ned. Instituut van Accountants. Het wekt echter enige verwondering, dat hij op de oprichting van de naam loze vennootschappen en de daarna vol gende wyzigingen van de statuten, bin nen betrekkelijk korte tyd de goed keuring kon verkrügen van het minis terie van Justitie. Eveneens kan men zich afvragen, hoe het mogelük is geweest, dat dit minis terie aan deze statuten, die ieder logisch denkend mens tot uiterste voorzichtig heid zullen aanmanen, goedkeuring heeft gehecht. Samenwerking tussen Hervormden en Gereformeerden inzake kerkbouw Gemeenschappelijke kerken in Mors- en Haagwegkwartier Vanmorgen pas werd het ons duideiyk, dat de ingezonden stukken over gemeen- schappeiyke kerkbouw van Hervormden en Gereformeerden voor Leiden althans zeer actueel onderwerp aanroerden. Bü het doornemen van het Leids Her vormd Kerkblad viel ons oog namelük op een interessant artikel van ds D. J. Vossers, ds voorzitter van de centrale kerkeraad der Hervormde Gemeente, die daarin enige onthullingen over dit probleem doet. Het blükt, dat in Hervormde zowel als Gereformeerde kring in onze stad al tamelijk diepgaand hierover is gesproken. Men is zelfs al tot besluiten gekomen. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Leiden heeft zich enige tüd geleden tot de centrale kerkeraad van de Hervorm de Gemeente gericht met de vraag, of de Hervormden bereid waren met de Ge reformeerden te spreken over een even tueel accoord inzake de kerkbouw. De Gereformeerden zien zich namelük ook voor de noodzakelükheid gesteld om zo wel in de Mors als in het Haagwegkwar tier voor een nieuwe kerk te zorgen. Zou het niet mogelük zün. dat de Her vormde Gemeente een kerk in de Mors ging bouwen en de Geref. Kerk in het Haagwegkwartier en dat men elkaar gastvrijheid zou verlenen voor het hou- >n van kerkdiensten? De twee kerkeraden benoemden elk m commissie, die de richtlünen bespra ken voor een eventueel contract. De Hervormde commissie stelde er prüs op, een overeenkomst zou beginnen met verklaring hoe de twee Kerken te genover elkaar staan. De Geref. Kerk had er geen bezwaar tegen om uit te spreken, dat zü de Hervormde Gemeente van Leiden beschouwt als openbaring m het Lichaam van Christus. Beide commissies waren het er over eens, dat de overeenkomst verder een zakelük karakter moest dragen en in notariële akte moest worden vast gelegd. Toen in Januari het concept voor een eventuele overeenkomst ter kennis van de centrale kerkeraad kwam, achtte deze het gewenst om het advies van de wükkerkeraden er over te vragen. In de vergadering van de C.K. van 15 Fe bruari bleek, dat de meerderheid van de ambtsdragers het tot stand komen van contract met de Gereformeerden toejuichen. Daar de C.K. een eigen verantwoordelijkheid bezit, is er vorige week Vrü'dag nog langdurig en ernstig over deze aangelegenheid gesproken. De bezwaren en voordelen werden gewogen ten slotte werd met 16 tegen 7 stem- n besloten een accoord met de Geref. Kerk te sluiten. Sommige voorstemmers lieten zich vooral door oecumenische mo tieven leiden, anderen lieten de finan ciële overwegingen het zwaarst wegen. Als de samenwerking met de Gerefor meerden inzake de kerkbouw werkelük tot stand komt, zal er een aanzienlüke geldlening moeten worden gesloten, want behalve de Maranathakerk ii Mors, die ook nog bescheiden van vang en meubilering zal worden, moet er een wükcentrum in het Haagweg kwartier worden gebouwd voor catechi saties en verenigingswerk, aldus ds Vos sers. En het zal verstandig zün on dit centrum zo veel grond te kopen, dat er altüd nog een eigen kerk kan worden gebouwd, indien dit in de toekomst nodig of gewenst zou zün. Ook in de Leidse Kerkbode van de Geref. Kerk wordt een en ander over de gemeenschappelijke kerkbouw gezegd. Hieraan ontlenen wij: In December van het vorige jaar had het eerste contact plaats tussen een vormde en een Gereformeerde con: Uitgangspunt van de gedachtenwisse- ling was het volgende: De Hervormde Gemeente heeft een zeer geschikt ter en een vergevorderd bouwplan het Morskwartier. Gaat dit door, dan de Gemeente ons des Zondags inwoning willen verlenen in haar kerkgebouw? De Geref. Kerk zou dan in het Haagweg kwartier een kerk bouwen en dan de Hervormde Gemeente des Zondags on derdak verschaffen. Zo lang de Geref. Haagwegkerk er nog niet staat en de Geref. wel de Maranathakerk gebruiken, natuurlyk een billyke vergoeding moeten worden betaald. De twee commissies zullen nu nog tot :n concept-contract moeten komen en dan kan in beide kerkeraden de defini tieve beslissing vallen. Mej. Hoekendijk over haar reclasseringswerk Gisteravond vertelde mej. G. M. Hoe- kendük voor de Hervormde contactcom- ie voor de reclassering over haar werk onder de prostituée's. Ds H. J. Achterberg opende de büeenikomst leidde dit tere onderwerp in door gedeelte van. Joh. 8 te lezen, het verbaal van de overspelige vrouw. Mej. Hoekendijk vertelde, hoe zü op 29-jarige leeftüd ervan overtuigd werd, dat God1 haar voor dit speciale werk be stemd had. Als Christus zegt: Volg d3n moet men niet denken, dat men gemakkelijke weg krijgt. Veelal moet rnen door het verdriet gevormd worden en dan pas is men klaar voor zyn taak. Toen mej. Hoekendijk dit werk be- gen, werd er bijna nog niets voor de prostituée gedaan. Zonder middelen en practisch zonder ervaring is zü begon nen Veel lessen heeft ze moeten leren en ook veel teleurstellingen heeft z< dervonden. Als men dan ook zulk werk doet kan men alleen kracht putten God, Die de mensen, ook de grootste zondaars, zó lief heeft gehad, dat Hü voor hen Zyn Zoon gezonden heeft. Van God krygen we ook de kracht om vo onze medemens te bidden. Als we reclasseringswerk doen, moeten kunnen begrypen en lief hebben; het alleen genade van God, dat we zelf niet gevallen zijn. Overal moet Gods bood schap gebracht worden. Ook door deze gevallen mensheid, waarin byna altyd een groot brok verdriet leeft, wordt deze boodschap ontvangen en biedt God soms op wonderlyke manier redding. Tenslotte is er maar Eén., Die waarlijk reclasseert, en dat is Hij, Die zondaars maakt tot Gods kinderen, aldus besloot mej Hoekendijk haar toespraak. Agenda voor Leiden Vrijdag Levendaal, 8 uur: jaarvergadering afd. Leiden C.H.U. De Lakenhal, 8.30 uur: lezing voor Oud-Leiden van dr W. C. Braat over het oude Leithen (opgravingen te Leider dorp). Burcht, 8—10 uur: receptie Werkmans Wilskracht t.g.v. 50-jarig bestaan. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: grote uit voering Chr. muziekvereniging Con cordia. Zaterdag Harmonie, 35 uur: receptie afd. Lei den Ned. blindenbond tg.v. 25-jarig be staan. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Werkmans Wilskracht. Volkshuis, 4 uur: lezing over stad en platteland door prof. dr F. van Heek. Hulpprediker in Herv. wijk- gemeente Staalwijk De kerkeraad van de Hervormde wijk- gemeente Staalwyk heeft de heer Boe- zenkool. theologisch candidaat te Gro ningen, benoemd tot hulpprediker. De heer Boezenkool zal zich ged-urende de drukke maanden met verschillende werkzaamheden praktisch vormen. Staal wijk is een grote wyk en er is ook voor hulpprediker werk te over. Zondag morgen na de dienst in de Kooikapel hoopt ds P Kloek de heer Boezenkool met een enkel woord tot zijn werk in te leiden. Voorlichting van do fa Demmenie In het Vlies gaf de fa L. Demmenie Zoon gisteravond voorlichting over de Atlanta-doorschryflboekhoudinig. Deze boekhouding is niet gebaseerd op geheel we grondslagen. Zy is slechts een verandering van het tot nu toe gevolg de systeem. Het systeem betreft losbla dige of gebonden journalen, die de tijd- xovende overboekingen van het oude systeem van dulbbel-boekhouden over bodig maken. De avond werd uitgeschreven om het al of niet gewenst zyn van een derge lijke verandering te bespreken. Wijzi gingen in een boekhouding worden nu eenmaal niet lichtvaardig aangebracht- De inleiding werd gehouden door de heer J. Couwenhoven, procuratiehouder van de kantoorboekenfabriek „Atlanta" te Hoogezand. Ouderavond uitgesteld De ouderavond van de Ewout Joppensz- groep, die wij in onze agenda van giste ren aankondigden, is uitgesteld. Hy zal nu op 15 Maart worden gehouden. Nieuwe directrice bij Margriet Naar wy vernemen, heeft mej. L. D. A. van Hoogstraten, directrice van het kleu- terdagverblyf Margriet aan de Boerhaave- laan, by het bestuur van deze instelling ontslag aangevraagd in verband met welijksplannen. Er zal dus een nieuw, rectrice moeten worden benoemd. Het bestuur hoopt daarvoor binnenkort bü- een te komen. Mej. Van Hoogstraten heeft zich bereid verklaard de nieuwe directrice in te werken. Pianorecital van Paul Kurpershoek De Haagse pianist Paul Kurpershoek, diie in heit Leidse muziekleven geen on bekende meer is, zal Dinsdag in de Stadsgehoorzaal een pianovoordracht ge ven. Op het programma staan o.a. wer ken van Mozart, Brahms, Liszt, Voormo len, Joh. Bordewijk-Roepman en Albé- Arts weigert doodsoorzaak te melden Voor het kantongerecht te Tilburg is de vraag in behandeling gekomen of een arts verplicht is, op het formulier voor aangifte van overlüden by de burgerlyke stand de doodsoorzaak te vermelden, of dat hü zich op grond van zyn ambts geheim daarvan kan verschonen. Dr J. B. Stolte, directeur van het St. Elisabeth- ziekenhuis, beriep zich op zyn ambts geheim, en de verdediger, mr J. F. Mol- kenboer, wees er op, dat de ambtenaar had moeten begrypen, hoe de dokter in het onderhavige geval zich van een na dere aanduiding moet onthouden. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie meende, dat de geneesheer zich aan de wet had moeten houden en eiste f 6 boete of een dag hechtenis. Op 5 Maart a.s. wordt schriftelyk vonnis ge- Mr Soebardjo afgetreden De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr Soebardjo, is afgetre den, nadat de regering haar afkeuring had uitgesproken over het feit, dat hy zonder het kabinet hiervan op de hoogte te stellen het verdrag van wederzydse bystand met Amerika had gesloten. Minister-president Soekiman zal portefeuille tüdelük beheren. Mej. Driesens veertig jaar bij lees zaal Reuvens Bekend bij vele Leidenaars Op 1 Maart 1912 kwam de toen 24- jarige mej. M. R. Driesens, Groningse van geboorte maar sinds haar vyfde jaar woonachtig in de Sleutelstad, als volontair in diienst bij de openbare lees zaal en bibliotheek Reuvens. Zij is daar nog steeds, zij het natuurlijk al lang niet als volontair. Op 1 Maart a.s. dus veertig-jarig jubileum, en wel van iemand, die in haar lange loopbaan heel wait Leidenaars heeft leren kennen. En by heel wat xjeidenaara bekend is ge worden. Mej. Driesens, die eind dit jaar 65 hoopt te worden, is de laatste jaren sleohts halve dagen werkzaam geweest; dit in verband met haar gezondheidstoe stand, diie wel niet slecht is, maar haar toestaat lang „op de been" te zyn. Dat neemt niet weg, dat zy haar werk nog altyd met evenveel plezier doet als toen zij begon. Wel kon zij toen meer hooi op haar vork nemen: Zij was 16 jaar handwerkonderwyzeres. naast haar werkzaamheden als bibliothecaresse. Maar het genoegen, dat zy aan het werk beleeft, is nog altyd even intens. Daarom zou zy na het bereiken van de 65-jarige leeftijd nog best wat willen blijven hel pen achter de vertrouwde balie van Reu vens. Of dat gaan zal? Op 1 Maant in een bijeenkomst, die des avonds in de leeszaal wordt gehou den zal mej. Driesens in intieme kring worden gehuldigd Drie zilveren jubilarissen bij de Grof Gistermorgen werden in het kantoor van de directie van de Kon. Ned. Grof- smedery drie zilveren jubilarissen ge huldigd. Het waren de heren P. Onder water, budger bij de kettingfabriek. A. Turenhout, voorman-bankwerker aan d« fabriek Zuidsingel, en J. Brouwer, ket- tdng-nakijker. Zy werden ten kantore ontvangen door de directeur, ir M. C. de Jong, onderdirecteur K. Bouman. de be drijfsleider van de fabriek aan de Zuid- singel, de heer L. F. J. Pommee, de be drijfsleider van de kettingfabriek, de heer G. G. v. d Waals, de werkmeester van de draaierij de heer J. Oudshoorn, en de heren C. J. de Haas en G. Reijden van de fabriekskern. Namens de direotde werd aan de drie jubilarissen een enveloppe met inhoud aangeboden. Bovendien werd hun het getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel uitgereikt Nadat verscheidene heren het woord hadden gevoerd, volgde ten slotte gezellig samenzijn. 't Was voor jou, vrouw Als de reigers terugkomen in Nederland slechts enkelen overwinteren hier betekent dit, dat de Lente nabij is. In Amsterdam zijn deze vogels weer neergestreken in het hoge geboomte van het Oosterpark en het land goed in de Watergraafsmeer „Frankendaal". Na urenlang wachten slaagde de fotograaf er in, met de telelens deze opname te maken. Noodzakelijkheid van burgerzinlening onderstreept Geboeid kijken de jongens in het Amsterdamse Oosterpark omhoog, naar de reigers, die in de kruinen der bomen zijn neergestreken. Ledenvergadering Diaco- nessenhuis Gisteravond had in het Diaconessen- huis de eerste algemene ledenvergadering het kader van de gewijzigde statuten, arover wy onlangs schreven, plaats. Aanwezig waren behalve het oude be stuur, ongeveer veertig personen, hetzy particuliere leden der Vereniging, hetzy vertegenwoordigers van kerkelijke Ge meenten of diaconieën. De voorzitter, prof. Bakhuizen van der Brink, leidde de vergadering, herinnerde de voorgeschiedenis en stelde het eerst de verkiezing van een nieuw be stuur aan de orde. Op voorstel van ds Dronkert werden de aftredende voorzit ter, de secretaris mr L. Sprey, en dc penningmeester, de heer G. R. D. Crom- melin, herkozen. Nadat in zoverre d< continuïteit verzekerd was, werden op voorstel van de heer R. Kern, M. E. WensinckDaubanton en mevrouw A. GroenNieuwenhuizen Segaar even eens herkozen. Hierop werd eerst overwogen tot welk aantal men met de verkiezing van be stuursleden zou gaan, daar de statuten alleen een minimum van zeven personen voorschrijven en ten tweede, hoe de ver- tegenwoordgiing uit andere Kerken zyn zou. Met algemeen goedvinden werden tot lid van het bestuur benoemd prof. mr J. V. Rypperda Wierdsma en mr R. H. Samsom te Alphen a.d. Ryn, terwyi -voor de vervulling van nog twee plaat sen op de e.v. ledenvergadering, zijnde de jaarvergadering in Mei, voorstellen van Gereformeerde zyde worden ver wacht en dan tevens, op voorstel van de Burgemeester, besloten zal worden of, met het oog op de uitbreiding der werk zaamheden, nog twee leden zullen u den toegevoegd. Vervolgens werd het huishoudelyk glement, waarvoor een concept ter tafel was, vastgesteld. Aan het einde der ver gadering sprak de voorzitter woorden van waardering tot degenen, die thans in het bestuur niet meer terugkeren, t.w. de heren R. Kern, die veertien jaren deel van het bestuur heeft uitgemaakt, ds D. J. Vossers en mevrouw Van Kinschot— Dorhout Mees, mevrouw Van der Vijver van der Voet te Rynsburg en mevrouw Van Gilsevan Geldermalsen, waarbij hy zyn voldoening er over uitsprak, dat deze dames toch deel zullen blyven uit maken van het damescomité. Na de rond vraag sloot de voorzitter de vergadering. In de foyer van de Stadsgehoorzaal aren gisteravond een kleine 200 a 250 annen byeen, vertegenwoordigers var bü de woningbouwvereniging „Ons Doel' aangesloten gezinnen, die kwamen luiste- naar de bekendmaking van de voor dracht voor de nieuwe woningen, die de vereniging bouwt aan de Lammenschans- weg. Van dit complex van 112 woningen kwam het eerste blok de vorige week Donderdag gereed, het tweede komt Maandag klaar en het derde wordt medio Maart opgeleverd. Het rijk heeft zyn bijdrage 10% van de woning- Geld verduisterd van N. Z. H. V. M. Een 31-jarige Haarlemse klerk bü de N.Z.H.V.M. stond voor de Haarlemse rechtbank terechit onder verdenking, dat «hij f 10.000 zou hebben verduisterd ten nadele van de kas, dde hij beheerde. Hij belast met het innen van ontvang- van de chauffeurs en conducteurs bussen en trams en hield, zoals hij I bekende, dagelijks een bedrag achter. Toen hij met vaoantie ging in 1950 moest hy f 1500 lenen om het tekort ite zuiveren. In het jaar daarop had hy f 2200 nodiig om de fraude te maskeren. Toen er kascontrole was, ontbrak onge veer f 7.000. Daarop werd een politie onderzoek ingesteld. De officier van justitie, mr G. W. de Valk Bouman, eiste acht maanden ge vangenisstraf tegen hem. De pleiter verdaohte, mr A. D. P. V. van Löben Seis, betoogde dait de moeilijkheden ren veroorzaakt door het feit, dat zyn cliënt niet met geld kon omgaan, door hij geen orde op zijn zaken had. Hij vroeg de uiterste clementie. Uitspraak in deze zaak volgt op 6 Maart. Leidse uitgever kreeg ondeugdelijk manuscript De Haarlemse rechtbank heeft een 20-jarige jongeman tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens het feit, dat hy aan een Leidse uitgever manuscript had aangeboden, grote gedeelten bleken te zijn overge schreven uit een reeds uitgegeven boek. Het was al de tweede maal, dat deze jongeman een dergelijk delict pleegde, want hij werd twee jaar geleden door de Haarlemse rechtbank tot delijke straf veroordeeld toe manuscript had verkocht, dat bleek te zijn overgeschreven uit boek, dat al op de markt was. Werkmans Wilskracht gaf een concert bij gouden jubileum Bloemen voor verscheidene personen Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de harmoniekapél Werk mans Wilskracht gaf deze kranige muziekvereniging gisteravond een concert in de Stadsgehoorzaal, die goed bezet was. Alvorens werd over gegaan tot het uitvoeren van het programma, had de voorzitter, de heer J. Bij, de taak verschillende vriendelijke woorden te spreken, vergezeld van een bloemetje. Aller eerst bood hij namens de leden van de kapel een bouquet aan de wak kere dirigent, de heer Gerardus Dik, aan. Vervolgens een „bloemrijke" hulde, aan hetzelfde adres namens de donateurs en dames-leden, en ten slotte aan de echtgenote van de be schermheer, mevr. W. A. Schrandt. Wanneer men naar een harmonie- kapel gaat luisteren, moet men ziet even goed realiseren, dat de uit tc voeren stukken, zoals die op het pro gramma vermeld staan, oorspronkeüjk orkest geschreven zijn. Dat wil dus zeggen, dat men bijvoorbeeld in plaats violen klarinetten hoort. Uiteraard is dit voor de bezoeker van een orkest- concert geen goede ruil. Men moet deze verwachting opzij zetten. En dan heeft Werkmans Wilskracht buitengewoon verdienstelijk werk geleverd. In de eerste plaats, door zich te wagen aan stukken, die op een hoger niveau liggen. men gemeenlijk door een dergelijk muziekgezelschap pleegt uit te voeren. Voorts door de ijver en toewijding, waarmee deze moeilijke stukken moeten zijn ingestudeerd. En tenslotte door de wijze van uitvoering, dde, gezien dus het instrumentarium, bewondering afdwingt. Vooral het koper, om maar iets te noemen, excelleerde. En de enigszins ingewijde kan zich voorstellen, dat een dergelijke uitvoering een ene studie moet zijn voorafgegaan. Uiteraard kwamen de marsen, een door de dirigent gecomponeerde Za-De-mars, er het beste af, omdat nu eenmaal de mars meer binnen het be reik ligt van een harmoniekapel. Ook de onderkapelmeester, de heer J. D. van Dyk. die het slotnummer, mars, dirigeerde, bleek zeer goede diri- gcerkwaliteiten te bezitten. Kortom, een avond, het feest W.W. waardig. V. M. Faillissementen (Opgegeven door Vam der Graaf er Co.). Uitgesproken: Stichting Jeugd land, Driebergen-Rysenburg, cur. mr L A. Bar van Ittersum; W. Berghuis, aan nemer, Heirweg 1, Velsen Noord, cur mr A. W. Heilema Jr, Ged. Oude Graobt 11b, Haarlem. Vernietigd: N.V. Drukkerij Knut tel en Co., Amersfoort. Geëindigd: J. F. van Rijn, Leiden. irséance van betaling: aan A. W. Nieuwelink. aannemer te Hoek. voorlopig bewindvoerder mr G. Tichel- Terneuzen; verhoor 5 Maart, 2 uur aan W. J. Nijenhuis, h/o Chem. Fabriek „De Eekhoorn", Ter borg. defi nitief voor anderhalf jaar, bewindvoer- mr D. J. Remmelink. voorraad opgeëist ten behoeve van amb tenaren. de gemeente Leiden heeft een dito recht op 5%; 58 waren er gisteravond verdelen en de rest is voor de in- Voorzitter M. H. Noteboom zei, dat ondanks de teleurstelling voor velen, die de beurt komen de situatie in Leiden niet helemaal onover komelijk schynt. Er staat behalve dit complex nog meer op het programma. Spr. wees op de „beroemde" 500 wonin gen in plan Zuid-West, waarvan een groot aantal ten behoeve van „Ons Doel" wordt gebouwd. Nu is dat tegenover de rond 600 wach tenden in de urgentiegroepen 1 en 2 wel schrale troost, maar spr. hoopte, dat de burgerzinlening, waarvoor Leiden zich terdege gaat voorbereiden, ook onder de arbeiders zal „inslaan". Al hebben de „kleine luyden" nu niet bepaald liggend geld ter beschikking, de kleine bydrage van de kleine man zal er de rest van de bevolking van kunnen overtuigen, dat het ook bcm met de woningbouw ernst t§. Spr. kon nog meedelen, dat de offi ciële opening van het complex zal ge schieden bij de openstelling van de mo delwoning op Vrijdag 29 Februari des middags om drie uur. De vergadering hield zich verder bezig met enkele interne aangelegenheden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Anthonlus. zn van D van Haaren en N R Stort; Klazina, dr van J Rysdam en C J ter Wee; Cornelia H. dr van W G Berkheij en H E Suers; Josine D E, dr van J Meijer en A Ridder; Eliza beth E, dr van J A F Raatgever cn M Fraser; Johanna M, dr van J P Meers hoek en A H Klein; Wilhelmina, dr van D Zonneveld en J Stoel; Anthonle N Th, zn van A N T Delfos en J H van Benten. OVERLEDEN: M Bosman, weduwn, 77 jr; J A J Barge, man. 68 jr; F J Hakken berg. weduwn, 70 jr; G Heenk, man. 90 jr. ONDERTROUWD: J Siera en P van Hecke; J van Dellen en H R Klaverdyk; C E Bos en E Wagenaar; C A Mank en GAM Pielanen; H J Overduin en M E Kluivers; H Klein en M W C Hoogen- boom; J S van den Broek en E H Scheer; J Groenendyk en J M T Pielanen; P van Egmond en W C Vermeulen; J Fontein en S Heitz; R Jung en R Feitkamp; A Nyhuis en W Verwer; G Pet en H E M Willemse; M Rozier en H Nieuwenburg; H Sloos en W H Merkus; A M Weeren en A Swagers. Ned. arbeidskrachten naar Engeland In de eerstvolgende weken zal weer een aantal Nederlandse arbeidskrachten naar Engeland vertrekken, waar zij in verschillende bedrijven en in de land bouw werkzaam zullen zyn. Het betreft hier geen al te grote aantallen. Onlangs is van Engelse zijde een lüst ontvangen van de vacatures welke er be staan en welke door de plaatsing van Nederlandse arbeidskrachten zouden kunnea worden vervuld. Daarby is er zowel naar geschoolde en ongeschoolde arbeiders als naar arbeiders in de land en tuinbouw vraag. Op de Britse lyst komen tientallen be roepen voor zoals de glas- en de steen industrie, de bouwvakken, kleding-, tex tiel- en meubelindustrie, auto-monteurs, vaklieden in de electrotechnische indus trie. wegwerkers, land- en tuinbouwar- beiders en andere. Daarby is er ook vraag naar arbeidskrachten in de zware indus trie Begin Maart zal er reeds een aantal arbeidskrachten naar Engeland vertrek ken om daar bü een naaimachine-fabriek werkzaam te worden gesteld. De verschillende arbeidsbureaux be handelen op het ogenblik de plaatsing van de Nederlandse arbeidskrachten in Engeland. Zes jaar voor man, die zijn vrouw wou doden De 29-jarige garagehouder M. P. K. uit Nieuw- en St. Joosland <Z.) is gis teren in Middelburg tot zes jaar ver oordeeld. Via een Ln de garage aange brachte PÜP leidde hü op 31 Januari 1951 de uitlaatgassen van een automotor in de slaapkamer van zün echtgenote, met de bedoeling haar van het leven te beroven. Toen K. op het huilen van zün dochter tje naar boven snelde, vond hü zün vrouw en dochtertje bewusteloos. Het kind bracht hl) in de buitenlucht en daarna snelde K. naar zün in de buurt onende vader. Kort daarop kon aan de rouw eerste hulp worden verleend en haar leven bleef gespaard. K. is vermin derd toerekeningsvatbaar verklaard

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3