Voor openbare werken 36 millioen gld. extra beschikbaar gesteld KL00STERBALSEM Britse defensie verloopt niet als werd voorzien Honderden kwamen bedrogen uit met schriftelijke lessen ^eventig maal zevenmaal %riéperjgjl 2 VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 Plannen voor werkloosheidsbestrijding Streken met grote werkloosheid worden in versneld tempo „opengelegd" (Vervolg van pag. 1.) De regering heeft nu besloten en hiervoor zal natuurlijk nog mach tiging gevraagd worden aan de Sta- ten-Generaal aan dit potje van f15 millioen nog eens f36 millioen toe te voegen. Turkije en Griekenland bij de N.A.T.O. j^ET DE TIJDEN veranderen de poli tieke toestanden! Joost van den Von del ving een van zijn gedichten aan met dc volgende regel: „De Turken, 't is schande Europa bestrijden, te water te landeVan een dergelijke gesteld heid is in 1952 bij de Turken en even min bij de Grieken iets te bespeuren. Het tegendeel is waar. Turkije heeft niet gt beten in het Russische lokaas, maar besteedde alle energie, opgenomen te worden in de Noord-Atlantische ver dragsorganisatie. Zulks ofschoon tal van landen aanvankelijk afkerig waren van deze opname van Turkije in het Atlan tisch Pact. De vurige aandrang is dus van Turkije zelf uitgegaan. De regering vindt een alliage met het Westen in ieder 1 Verklaarde j geval tóch voordeli- Krtzrcfct j bHfc UT kZn werpt, ontdekt men, hoe precair de ligging van Turkije feite lijk is. Met de Sowjet-Unie heeft het, in het Oosten, gemeenschappelijke grenzen van bijna 600 km lengte. Daarenboven is de ligging aan Zwarte Zee, de Darda- nellen en Middellandse Zee, waarin ook het thans vaak genoemde Cyprus zich bevindt, wel een reden voor Turkije bij het Westen steun te zoeken. Zo zien wij dus beide landen, Turkije en Grieken land op de N.A.T.O.-conferentie te Lis sabon compareren, waar de afgevaardig den met geestdrift zijn begroet. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, geldt ook voor de N.A.T.O., althans als dit inter nationale Atlantische lichaam zijn de fensieve karakter blijft behouden. De N.A.T.O. legt thans een basis voor sa menwerking van het Atlantische met het Europese leger tegen Russische aggres- sie en, ten profljte van Frankrijk, mede met het doel het Duitse gevaar niet te doen herleven. Herinneren wij er even aan, dat jaar 1949 het Atlantische verdrag tekend werd, maar de permanente Raad kw^m eerst een jaar later tot stand. Op de vorige conferentie, die van Ottawa, waren Turkije én Griekenland nog niet aanwezig en in korte tijd heeft de Atlan tische Raad dus met deze twee nieuw leden een belangrijke uitbreiding onder gaan. Belangrijk in de eerste plaats de strategische verdediging van Midden Oosten. Zo wordt er overwogen een „plan-commissie" In te stellen, met als hoofdkwartier het, zo juist genoemde, Cyprus. Daaraan vooraf moet dan een conferentie plaats vinden van landen, die zich reeds hebben bereid verklaard, het commando voor het Midden Oosten deel te nemen. Het zijn Engeland, Frank rijk, Amerika, Turkije, Zuid-Afrika, Australië en Nieuw Zeeland. Vermoede lijk zullen ook Italië en Griekenland daarbij worden uitgenodigd. Uit de jongste verklaringen Griekse en Turkse ministers te Lissabon blijkt, dat zij de toetreding tot de Noord Atlantische verdragsorganisatie verre prefereerden boven het deelnemen van een apart regionaal bondgenootschap. Zulks is ook de wens geweest van het State Department te Washington, of schoon lang niet alle Amerikanen daar zo ovér denken. In dit verband zij gewe zen op een artikel van Walter Lippmann in de New York Herald Tribune Hij herinnert er aan, hoe twee vooraan staande senatoren het met elkaar aan de stok kregen over de toelating van Tur kije en Griekenland bij het Atlantische Pact. Kort samengevat, zijn de geuite bezwaren, dat Amerika en ook de andere partners van het Pact daardoor nog veel meer verantwoordelijkheid op zich i ten nemen, het risico vergroot wordt, gezien door een aanval op Turkije Griekenland duizenden vierkante mijlen grondgebied méér verdedigd moeten den. De Amerikaanse senator Wattkins dacht blijkbaar aan het precedent var Korea. Hij was bevreesd, dat Ameri kaanse troepen naar meer dergelijke „Korea's" gezonden zouden moeten worden. Maar er is méér misverstand gerezen over het begrip ..verdediging", waarbij dan nog bij voorkeur aan grondstrijd krachten wordt gedacht. Een dergelijke verplichting legt het Atlantisch verdrag niet op. Althans bestaat er geen bindende afspraak voor het gebruik van troepen, als een lid van het Pact wordt aangeval len. De verplichting, welke bindend is voor al de bij het Pact aangesloten leden is, om ten oorlog te gaan tegen die aggrés- sieve natie, welke een der partners aan valt. In het verdrag wordt niets gestipu leerd over de wijze, waarop ieder lid. in zo'n geval, zal optreden. Dit een strategisch probleem, dat door ieder land van het Pact, in overleg met de andere landen, moet worden uitgewerkt. Het collectieve doel van het Noord At lantisch verdrag is een georganiseerde „garantie" voor Europa en het Midden Oosten, om met militaire middelen ag- gressie te bestrijden. Deze garantie geldt zelfs landen, die het Pact niet hebben ondertekend. Wij meenden hier even aan te moeten herinneren, omdat men in de Ver. Staten Truman steeds weer bestormt met vragen, of hij met Churchill toch geen „geheime afspraken" gemaakt heeft. Op zijn jongste conferentie verklaarde Truman, dat hij zich tegenover Engeland niet had verplicht, Amerikaanse troepen naar welke plaats ter wereld ook, uit te zenden. Terugkomende op Griekenland en Turkije, de militaire leiders der twaalf NATO-landen waren het reeds in prin cipe eens, de Griekse en Turkse land- en luchtstrijdkrachten onder het oppercom mando van de Amerikaanse admiraal Carney te plaatsen. Hierdoor zou dan een einde komen aan het geschil tussen de Ver. Staten en Engeland, hoe deze twee belangrijke Middellandse Zee-landen in het Geallieerde militaire beeld te doen passen. De Atléntische Raad Zal daar nu nader over moetan béslissen. Hiervan zal veertien millioen gul den gebruikt worden voor nieuwe, waterstaatswerken. Drie millioen zal extra gebruikt worden voor het tot ontwikkeling brengen van de zgn onontwikkelde gebieden, waar een grote werkloosheid helaas vrij nor maal is. Hiervoor is reeds f 10 mil lioen uitgetrokken, terwijl het reali seren van alle plannen f51 millioen vordert. De openlegging van deze gebieden is van belang voor het aan trekken van industrie, een van de middelen, die de regering na de oor log steeds heeft gepropageerd om een overschot van werkkrachten op te vangen. Aanvankelijk was voor zien in een plan voor vijf jaar, maar deze openlegging zal nu, voor zover dat technisch mogelijk is, worden be spoedigd. Om te beginnen dit jaar dus f3 millioen extra, terwijl goede geweest. Vanmiddag werd het debat hoop bestaat, dat volgend jaar nog voortgezet, of liever, toen moest het meer extra kan worden besteed. Het gaat hier vooral om de gebieden Noord-Oost Friesland, Oostelijk Gro ningen en Drente, Noord-Oost Lim burg en in Brabant in de omgeving van Etten en Leur. Van de hierboven genoemde f36 millioen extra wordt voorts f 6 millioen besteed voor nieu we landbouwwerken (cultuurtechni sche, waterschaps- en gemeente werken) terwijl 'er over de besteding van de resterende f 16 millioen nog wordt gedokterd door het coördina tiecollege voor openbare werken. Uit deze maatregelen blijkt dus, dat bijzondere aandacht wordt gewijd aan de streken, waar vooral werkloosheid op treedt. Daarnaast is aandacht gevraagd voor bepaalde industrieën, die met moei lijkheden hebben te kampen en daardoor Minister In 't Veld heeft nog gezegd, aar te streven, dat in 1953 55.000 won gen gereed komen. Bij het goedkeurings- beleid zal daar reeds in 1952 rekening mee gehouden moeten worden. In tegen stelling tot de heer Stapelkamp meende hij, dat een huurverhoging niet zou lei den tot meer onderhoudswerk. Overigens herhaalde hij hetgeen dr Drees eergiste- reeds in de Eerste Kamer heeft ge zegd: vóór de verkiezingen is zeker geen huurverhoging te venvachten. Ouden van dagen Over de vtaag: uitvoering van werken vrü bedrijf of in D.U.W.-verband was ministers oordeel, dat het antwoord dikwijls afhangt van het beschikbare geld. D.U.W.-werk is nu eenmaal goed- Minister Joekes deelde mede. dat er een verzoek is ingekomen van de Stich ting van de Arbeid om het gehele werk loosheidsprobleem voor te leggen aan de Sociaal Economische Raad. De regering moet hierover nog in beraad. Ten slotte deelde hij mee, dat voorgesteld zal worden het vrijge stelde bedrag aan eigen inkomen voor ouden van dagen, die de nood uitkering-Drees ontvangen, te ver hogen met f 100.-. Gisteren zijn dus alleen de beide inter- pellanten en de regering aan het woord In navolging van de jeugdverkeersbrigade is in de plaats Heiloo een jeugd- .poorwegbrigade, bestaande uit twaalf jongens, in het leven geroepen. Het doel is, de jeugd en de volwassenen te instrueren, hoe men zich te gedragen heeft bij het passeren van de overweg, die beveiligd is met halve bomen. De jongens zijn uitgerust met een rode pet en werken de eerste dagen onder toe zicht van de Rijkspolitie. Maandag a.s. gaan zij zelfstandig optreden. eigenlijke debat nog beginnen. (Advertentie) werkloosheid doen ontstaan. Genoemd de textiel- en schoenindustrie. Maai-, meende minister Van den Brink, hier heerst geen bijzonder hoge werkloosheid: dat loopt zo ongeveer tegen het normale percentage van 3. Sigaienindustrie Anders staat het echter met de sigarenindustrie. Hier is n.1. sprake van een structuurwerkloosheid, om dat er minder vraag naar sigaren is ontstaan tengevolge van een smaak- verandering van het publiek, dat nu meer sigaretten vraagt. Daarom zijn voor de sigarenindustrie wel speciale maatregelen gewettigd. Min. Lief- tinck is dan ook met de Benelux- partners in overleg getreden om te komen tot een accijns verlaging, waardoor de sigarenindustrie kan worden geholpen. Dit over de maatregelen zelf. Verder zijn er natuurlijk nog allerlei beschou wingen ten beste gegeven. Frapperend was het. uit de mopd van de socialist drs Nederhorst te vernemen, dat, met alle waardering voor minister Lieftinck, deze toch niet moet gaan lijden aan een beta lingsbalans-complex. Hij moet niet wor den een goudverzamelaar en een als een kip op deviezen-eieren broedende mer cantilist. Noch de betalingsbalans-politiek, noch een stabiele loon- en prijspolitiek of politiek voor algemene werkgelegen heid moet steeds de voorrang hebben. Minister Van den Brink was het met hem dat naar het juiste midden moet worden gezocht. De export moet steeds bevorderd blij- ;n, aldus deze bewindsman, maar nu komt het vraagstuk van de afzet zich steeds meer in de centrale aandacht plaatsen. In Maart zal hij aan de Kamer exportnota doen toekomen. Nóg een nota is toegezegd: minister Staf zal de Kamer precies uiteenzetten, welke defen sie-orders zijn geplaatst. In de aanvang van zijn rede heeft mi nister Van den Brink betoogd, dat de werkloosheid niet veroorzaakt wordt door de conjunctuur in het buitenland. Geluk- maar, want nu kan binnenslands een ander met succes worden beïnvloed. (Advertentie) vlugger 'en beter met Akker's Klooster- balsem, die de wond zuivert, ontsteking voorkomt en de groei van de nieuwe huid bevordert: C.N.V. geeft Fuykschot twee jaar vrijaf Voor opbouw Chr. vak beweging in Canada De Verbondsraad van het Chr. Natio naal Vakverbond heeft besloten dc tweede voorzitter, de heer F. P. Fuyk schot, althans twee jaar vrij te maken voor de opbouw van de Christelijke vak beweging in Canada, waarmee de Prot. Chr. Arbeiders Internationale hem wil belasten. In de vacature-Fuykschot het bestuur zal worden voorzien op buitengewone algemene vergadering op 8 April a.s. Op die vergadering zal dan tevens het reglement voor de behande- grensverschlllen tussen de aan gesloten organisaties worden behandeld. De Verbondsraad heeft ook het werk loosheidsvraagstuk besproken. De raad acht het tót dusverre door de regering gevoerde, beleicf in hoge mate onbevre digend en besloot bij de regering met bijzondere nadruk te pleiten v doeltreffende bestrijding van de werk loosheid. (Men zie hierover het Kamer verslag elders in dit blad. Red.) Voorts zal het C.N.V. pogingen doen n de uit de oorlogsjaren stammende loonvorderingen, welke zijn leden nog op werkgevers in Duitsland hebben, honoreerd te krijgen. Het verzoek om Christelijk-sociale beid in Nieuw-Guinea te verrichten, werd in beginsel aanvaard. Voor de vorm deze hulp moet worden geboden, zal overleg worden gepleegd met zen dingsinstanties en personen in Nieuw- Guinea. Alle radio-orkesten vieren lustrum van N.R.U. De Nederlandse Radio-Unie viert op 1 Maart haar eerste lustrum met een optreden van alle radio-orkesten en een toespraak van de voorzitter, prof. dr J. B. Kors over de zenders Hilversum 1 en 2 tussen 7 en 9 uur. De N.R.U. heeft thans ruim 800 man personeel in dienst, van wie 450 musici. 250 technici en 100 in administratieve of andere functies. Driejarenplan uitgespreid Tekort aan arbeiders en staal steken een spaak in het wiel Het driejarenplan voor de verdediging van Engeland zal over een langere pe riode worden uitgespreid. In een witboek over he: herbewapeningsprogramma zegt de Britse regering, het (door Labour op gestelde) plan te zullen handhaven. Het gebrek aan arbeidskrachten en staal de jongste economische crisis hebben echter veroorzaakt, dat het niet binnen de vastgestelde drie jaren kan worden voltooid. Het in 1950 goedgekeurde bedrag 1.5 milliard pond sterling voor het jaar 1952-1953, zal verminderd worden tot 1.37 milliard. Dit betekent een onmiddellijke verlichting voor de metaalverwerkende industrieën, die voor ca 2/5 van de Brits export zorgen. Ongeveer 80 pet van d defensie-productie is afkomstig uit deze industrieën. Om deze reden moest het defensieprogramma worden aangepast. De Britse landstrijdkrachten zullen het komende jaar opgevoerd worden van Werkspoor en B.P.M. bouwen in Australië Werkspoor zal, in samenwerking met B.P M., te Geelong, bij Melbourne in Australië, een raffinaderij bouwen. Reeds werkt zij aan raffinaderijen te Balik Papan in Oost-Borneo en op Curagao. Twee deskundigen zijn giste- uit Amsterdam vertrokken om de werken in Australië en Balik Papan te inspecteren en tevens ter regëüpgyah. het werk in Australië- Nieuw protest tegen de Ziekeniondswet Centrale Bond richt zich tot minister Joekes Na de Federatie van Maatschappij-zie kenfondsen, die vorige week een nota pu bliceerde, heeft nu ook de Centrale Bond onderling beheerde ziekenfondsen ernstige critiek uitgeoefend op het ont werp ziekenfondswet. Evenals bij de fe deratie richten de bezwaren zich vooral tegen de bestendiging van het onder scheid tussen verplicht- en vrijwillig ver zekerden. het dure couponstelsel en het verschil in weistandsgrens voor verplicht - vrijwillig verzekerden. Ambtenaren wil de bond tot een be paalde loongrens in de ziekenfondsver zekering opnemen en niet .in een dure ge neeskundige verzorging zoals voor de po litie bestaat. De uitbreiding van het werk gebied der algemene ziekenfondsen zal volgens de bond leiden tot versnippering dus tot verspilling. Andere bezwaren vindt men het ontbreken van het beroeps- recht en de samenstelling van de zieken fondsraad en van de besturen der alge- ene ziekenfondsen. Dit alles is uiteengezet in een brief aan minister Joekes en in een brochure. sterkte van 853.000 tot 900.400 man. Veel nieuwe vliegtuigen, ettelijke honderden moderne Centurientanks en vele duizen den andere voertuigen moeten aan het Britse leger worden afgeleverd. De ma rine laat zich evenmin onbetuigd In aanbouw zijn: 5 vliegtuigmoederschepen, 18 fregatten en 40 kleinere schepen. In de vliegtuigindustrie zal men echter eerst aan z'n verplichtingen kunnen voldoen, wanneer het aantal technische arbeiders met tenminste 50.000 is toegenomen. Voor oefenkampen Ambtenaren in Nationale Reserve extra verlof Aan op ministeries werkzaam zijnde leden van de Nationale Reserve, die aan een oefenkamp deelnemen, kan de helft van het aantal dagen, dat deze deelne ming vergt, afgerond naar boven, als extra verlof (met behoud van loon of bezoldiging) worden verleend. De minister van Binnenlandse Zaken heeft in deze zin een verzoek aan zijn collega's gericht. De ministerraad heeft zich hiermee reeds accoord verklaard. Uitzondering moet worden gemaakt wan de afwezigheid van deze personeels leden vitale diensten en bedrijven schaadt. Scheepsbouw wedstrijd voor de Van Riebeeck-herdenking Ter gelegenheid van de Jan van Rie- ibeéck-herdenkmg wordt een wedstrijd in het bouwen van scheepsmodellen ge houden. Modellen van de Dromedaris (waarmee Van Riebeeok naar de Kaap voer) of vrije modellen kunnen tot 1 April worden ingezonden aan dé Mui- derkring, Nüverheidswerf 1921, Bus- sum. Er is een afzonderlijke groep voor de jeugd tot en met 16 jaar. De hoofd prijs is een retourreis per boot voor twee personen naar Genua. Bezint eer ge begint En ondanks het werk van de I.S.O. zijn nog alle uitwassen niet weggevaagd (Van een onzer verslaggevers) „Cursus algemene ontwikkeling bij een algemeen bekend instituut voor schriftelijk onderwijs. Bevoegde lera ren. Waardevol en fraai uitgevoerd diploma". Dat stond allemaal in de aantrekkelijke catalogus. „S lechts honderd gulden voor vijf en twintig lessen. Alles inbegrepen". De eerste weken ging het goed: de lessen wa ren wetenswaardig en lang niet zo moeilijk als het „waardevolle" diplo ma wel deed vermoeden. Doch na een maand kwam de schriftelijke leraar niet meer zo regelmatig. We kenlang kwam er niets. Een schuch ter briefje om inlichtingen kwam on bestelbaar terug. Weg lessen, weg guldens. het vaak gebeurd. Honderden zijn op die manier tientallen gul dens armer en een bittere ervaring rijker geworden. Gaandeweg namen de klach ten over onbetrouwbare instellingen vooi schriftelijk onderwijs toe, totdat het be sef groeide, dat er iets aan gedaan moest worden. En zo is op initiatief van wijlen prof. dr Ph. Kohnstamm enige jaren ge leden dc Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs ingesteld. Er lag een groot arbeidsterrein voor I.S.O. braak. Allerlei organisaties zijn thans in vertegenwoordigd: de drie vak- centralen, de Federatie van Handels- en Kantoorbediendenverenigingen (een grote ..klant" van het schriftelijk onderwijs), de Stichting van de Landbouw, de B.O.V.A.G. en talrijke andere instellingen die belang bij het schriftelijk onderwijs hebben. De medewerking van het minis terie van Onderwijs is min of meer offi cieel. Meer dan vijftig instituten voor schrif telijk onderwijs zijn bij de I.S.O. aange sloten: ongeveer de helft van het totaal. Zij hebben zich verbonden hun lessen te jj- ver- i op Krabben en peuteren maakt 4* HUld- kwasl steeds erger. De held* MJnW. vloeibare D.D.D. dringt dl* Uitslag In de poriën door, zuivert, oJL ödd GENEESMIDDEL TEGEN 1 HUIDAANDOENINGEN J Beioepingsweik Ncd. Herv. Kerk roepen: te Wassenaar (wijkgem. De Kievit, vac.-ds W. van Wijngen) S. H. Spanjaard te Groningen. 3enoemd: tot vicaris te Usselo cand. H. ter Haar te Zutphen. Geref. Kerken 3 e r o e p e nte Tuindorp-Oostzaan cand. B. Oosterhoff te Hoogkerk. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Driebergen P. v. d. Bijl te Katwijk aan Zee. Geref. Gemeenten reetal: te Vlaardingen T. Dorre- steyn te Opheusden en H. van Gilst te Elspeet. Het lied der aethergolven ZATERDAG 1 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 NIeu\ .18 Gram 8.50 Voor de vrouw 9.00 Gra 'PRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", ca erie 10.05 Morgenwijding VARA: 1050 Vo e arbeiders in de continubedrijven 11. iool en piano 12.00 Lichte muziek 12. 6.00 Nieuws 6.15 Vara-varia 6.20 H muziek 6 35 Volksdansen 7.00 ArUstie! kaart VPRO: 7.30 „Passepartout". Luxemburg", operette 9.30 Socialistisch com mentaar 9.45 Amusementsmuziek 10.15 „On der de pannen", hoorspel 1055 Metropole orkest 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Geestelijke liederen 7.4ö Morgerigebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9 00 Voor de huis vrouw 9 35 Gram 10 00 Voor de kleuters 10.15 Gram 1100 Voor de zieken 11.45 Gram 1150 trie 12.03 Gram ig 2.10 Gram „Als de ziele luistert", cat 1255 Zonnewijzer 1.00 Ni«' 2.00 Bockbespi (Advertentie) HH.A HEMAAL ZU/AHEHBERff'S ROOKWORSr..KOLOSSAAL.' Atotêe* 2£qt:„ ha houandse W/NTERVREHQD. DOET 2MN€NB£RG'$ ROOKWORST HET BESTE DEUGD» i het H) was de moeite van het aanhoren waard. Hij ge- veis, waartussen transparant het water Het huis dreunde van het bulderend gelach loofde dat een kwartje meer was dan een dub- Julianakanaal een spiegel was voor de boeg van der vrienden, zij sloegen Willem op de schou- beitje en daar hield hij zich aan. Als hem ge- de sleep, was sterker dan het materialistische ders en verklaarden: ,,Je bent een gladjanus, het vraagd werd waarom hij zijn schip een bijbelse geloof van de kapitein. Hij riep^ zijn dochter in is water van de hit van Leen de olieboer... hè... naam gegeven had antwoordde hij: „Dat heb de stuurhut hè... hè...." ik gedaan omdat ik op het dek van een andere Na dit voorval was de reputatie van Willem „Eben Haezer" mijn eerste pak slaag gekre- onaantastbaar en zijn naam werd geprezen tot gen heb en mijn eerste vloek heb leren zeggen, in de omtrek. 3. De kapitein-eigenaar van de sleepboot „Eben- Haezer" was een geheel ander man dan de naam van zijn schip zou doen vermoeden. Vrome zeilschippers, die door durende tegen wind gedwongen, met hem tot een overeenkomst kwamen voor het slepen van hun schip, nepen zich de vingers blauw aan hun helmstok als zij vloeken hoorden die bij de geringste tegenslag uit de mond van de kappie rolden. Vele schippers hechtten grote waarde aan de namen der schepen en in de naam van het schip lazen zij ook het karakter en geestesgesteld- het ring i "k C. BAARDMAN heid van de schipper. Zij die zo deden kwamen ben zo als je me hoort en ziet en met achter met de kapitein van de „Eben-Haezer" bedro- bakse smoesjes houd ik me niet op." gen uit. Veel vrienden had hij op het water niet en Hij wist hoe de naam van zijn schip hem bij van kennissen aan de wal was niets bekend. - vele gelovige schippers een voorsprong gaf op Zelfverzekerd verklaarde hij: „Ik heb niemand zijn concurrenten omdat zij op een schip met nodig, ik vaar met twee eigen jongens en mijn zulk een naam een godvruchtig man aan het vrouw en dochter varen ook mee. Alle dagen roer dachten. zorgen die voor mijn nat en droog, ik sta rondom Doch zij die eenmaal achter zijn boot hadden gesteld en niemand maakt me wat." telkens ontdekte hij aanzichten welke hij haar aanwees. Hij vertelde haar van de zakkende kanaalbodem voor de laadplaatsen van Stein. Onpeilbaar diep was het water daar geworden vanwege de mijn- wolf die vrat aan de bodem van het kanaal. Hij wees haar het kerkje van Esloo, dat hoog boven hun hoofden een kleurige vogel leek op de groene heuveltop. Hij dook onder in herinneringen uit lang voor bije jaren en vertelde hoe hij in zijn jeugd een paar jaren op het water rond Maastricht ge werkt had op een baggermolen. Allerlei karweien had hij mee opgeknapt, maar één voorval was sterk in zijn geheugen blijven hangen. De door gang van een der stuwen moest op voorgeschre ven diepte gebracht worden. Toen het werk bijna klaar was kwam er een noodkreet van de ko lenmijnen, want door spleten in de bodem heen stroomde het water de kolenmijnen binnen. Lei den was in last, want er was gebaggerd tot op de diepte welke de Waterstaat had aangegeven. gerde elke verantwoordelijkheid voor het onheil, maar de Waterstaat was mach tig en de mijndirecties waren nog machtiger en de firma moest het gelag betalen. Een paar we ken lang moest er met bakken leem aangevoerd 2.20 Engelse de jeugd 6.00 Niei overzicht 6.25 Pia uitzending: Zoekl irkest 3.00 Kro- sn en Kunsten 3.38 Klein Man- Metropole-orkest 4 30 De s 6.15 Journalistic)' 6.40 Regerings- iV«terse defen- 15 Parlements- uz 752 Actua- gewoi de antecedenten van de leraren. Alleen gediplomeerde leerkrachten worden toe gelaten. Het is uit met de „waardevolle" attesten, want de aangesloten instituten leiden voornamelijk op voor officiële diploma's. Cursus in 't slapen Nog lang niet alle uitwassen zijn uit gevaagd. Er zijn nog steeds verkoopkan toren van dure bedrukte papieren, die men met veel welwillendheid schrifte lijke lessen kan noemen. Wat zou u zeg gen van een cursus in de kunst van het slapen? Met diploma! Wie inlichtingen wenst over een insti tuut voor schriftelijk onderwijs, kan zich altijd wenden tot de I.S.ONieuwe Bus- summerweg 174, Huizen (N.H.). De erken de instellingen voeren in al hun publica ties een bepaald merk. Kerk in Zuid-Afrika Lijkverbranding in strijd met Heilige Schrift Naar onze correspondent in Zuid- Afrika meedeelt heeft de synode van de Geref. Kerk, die te Potchefstroom ge houden werd. op haar laatste zittings dag uitgesproken, dat lijkverbranding in stryd imet Gods Woord moet worden ge acht en dat de predikanten derhalve bij zulke gelegenheden niet aanwezig zul len zijn. Voorts nam de Synode stelling tegen de steeds meer om zich heen grijpende gewoonte van het kiezen van schoonheidskoninginnen en zij sprak er haar leedwezen over uit, dat zelfs in het programma van de Van Riebeeckfeesten een z g. schoonheidswedstrij'd voorkomt. De Synode sprak haar dank uit jegens de regering, die zwaarder straffen heeft bepaald tegen drankmisbruik. Post-Beuckens te Veenwouden (voor UJd): aan de Chr Nat school te Eindhoven: mej J M J Havinga te Utrecht: aan de Chr Nat chool te Losdorp: B de I Brunswijk (L): P Lettlnk uren: H p Chr school Brummen ACADEMISCHE EX/ AMSTERDAM (Gem Untv), 21 Febr Geslaagd: doet natuurkunde E D G Cohen Krl Haag: d Utrecht: Jijn, Breda; G P P Rljnders, Valkens- ■aard; F de Waard, Utrecht; P Veugelers, 'eerlen; J W P Wennekes, Venlo. ROTTERDAM, 21 Februari Geslaagd: and ex econ wetensch: J Elsenberger, te en Haag. (Advertentie) Uteiten 8 00 Nieuws 8 15 Lichtbaken 8 35 Gram 9.00 Gt ma 9.55 Gram 10.30 Wij lulden de Zondag ENGELAND. BBC Home Service 12.00 Orkestconcert 12.45 Dansnv ïram 2.00 Nieuws 2.10 Gev progra iuzlek 3.40 Scho am 6 00 Voor de 7 00 Nieuws 7 15 Sport 7.30 Lichte n 7 45 Parlemer.tsoverzicht 9.00 „Music 10 00 Nieuws 10.15 Politieke causerie Hoorspel 12.00 Nieuws 12.03 Avondgebeden. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Dansmuziek 12.30 Gev muziek 1 ParlemenUoverzicht 1.15 Gev programr 155 Sport 2.13 Hoorspel 2.43 „Conduct Tour" 5 30 Gev muziek 4 00 Militair ork< 4.45 Sport 5.45 Gram 6.00 Filmbeschouwi 8.30 Hoorspel 9.30 Verzoekprogramrr "-'-stconcert 11 00 Nieuws 11.15 Llch frankrijk. Nationaal Programma 347 en 249 m. 2.10 Viool en plano 12.30 Orkestconcer 1.00 Nieuws 1.20 Kamermuziek 2 00 Nieuw Symphonie-orkest 4 50 Kamermuzlel 555 Gram 6 30 Amerikaanse uitzending 7.0 8 00 Orkestconcert 850 Hoorspel 105 1155 Kamermuziek 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. Omroeporkest 1.00 Nlei n 3.00 Gram 4.15 Dansmuziek 5.00 Nieuw 15 Gram 6.30. 7.00. 7 25 en 7.40 Gram 7.4 fieuws 8 00 Gram 8 30 Omroepork 9.15 Grai een kerel was, en na enige gesprekken wisten leefde hij als een ziel zonder zorg. zij dat hij de spot dreef met alles wat hun hei- Na een reis vol tegenspoeden wist hij een sleep lig was. te krijgen waaraan meer te verdienen viel dan Na zijn zesde jaar had hij niet meer aan een goed belegde boterham. Het was een sleep sprookjes geloofd, placht hij te zeggen als hij van baggermateriaal en een drijvende kraan 's avonds met de mannen van zijn sleep een waarmee hij de Maas op moest tot boven Luik. buurpraatje hield Of hij dan niets meer geloofde 't Was een spelevaart over het water dat gestampt worden en dat laagje leem waar zweet van hem tussen zat beschermde nu nog de ko lenmijnen waarboven zij voeren. De dochter had haar vader nog nooit zo ho ren spreken over dingen welke niets met het sle- schepen hadden uit te staan en zij zocht Ja zeker, zijn geloof was simpel en zijn belij- gerimpeld lag onder de warme Meizon. Het nog dit raadsel te verklaren, denis had slechts één artikel: maar dit artikel prille groen op de hellingen der Limburgse heu- Tordt vervolgdj .00 Nws 10.10 Dj. 10.50 Nieuws 11.00 Gram 11.35 Nieuws. BRUSSEL. 321 ra. 12 00 Verzoekprogramma 12.34 Lichte mu- :iek 100 Nieuws 1.15 Gram 150, 2.00. 2.45. 1.15 en 4.00 Gram 4.45 Engelse les 5.00 rieuws 5.10. 5.30 en 6 00 Gram 6.30 Voor d< oldaten 7.00 Nieuws 7 30 Lichte muziek 7.4( Radiofeuilleton 7.50 Gram 8 00 Omroepkooi en solisten 9 15 Actualiteit 9 30 Ka mermuziek 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10.45 Gram 11.00 Nieuws 11.05 Dansmuziek. (Advertentie) Critiek op grondwetswijziging Verdrag moet voorrang hebben boven wet Van verschillende zijden wordt in de Tweede Kamer ernstig betreurd dat de regering in de voorstellen tot grondwets- ijziging geen bepaling heeft opgenomen dat internationale overeenkomsten, in ge val van stryd met binnen het Koninkrijk geldende wetten, voorrang hebben. De hier aan het woord zijnde Kamerleden ensten zich in afwachting van een na dere uiteenzetting van de regering alle vrijheid ten opzichte van de ontwerpen te behouden. Dit blijkt uit het voor- verslag van de Tweede Kamer over de nog te behandelen wijziging van de grondwetsbepalingen omtrent de buiten landse betrekkingen. Kleine zelfstandigen protesteren De afdeling Den Haag van de Cen trale Ver. voor de Markt, Straat- en Ri- vierhandel heeft zich tot B. en W. ge wend met een protestschrijven over de sociale voorziening voor kleine zelfstan digen. De vereniging verzoekt het college te bevorderen, dat haar leden niet steeds „van het kastje naar de muur" worden gestuurd. De nood onder deze mensen, aldus het schrijven, is hoog gestegen en hulp is dringend vereist om hen voor algehele ondergang te behoeden. Advertentie). Wie bij iedere hap eten al bij voorbaat dat zuurbranden op de maag voelt... Moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennie pastilles blussen brandend maag- binnen enkele minuten. Vandaar, gij. met een paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd alles eten kunt waar lust in hebt en de omstandig heden bieden. Rennies kunt U zonder be- ir, onopgemerkt, overal innemen, t water of iets anders komt er niet te pas. Simpelweg Uw Rennies laten smelten op de tong dat is alles. En Rennies zijn nog lekker ook Stichting voor de Landbouw: De graanprijzen moeten beheerst worden Door de verlaging van de subsidie op buitenlandse vocdergranen is het reeds wankele evenwicht tussen akkerbouw veehouderij ernstig verbroken, meent het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw. Om het evenwicht te her stellen, moet de uitvoer van de eindpro ducten der veehouderij zoveel mogelijk worden bevorderd en het binnenlandse kostenpeil beheerst blijven. Wanneer de prijzen van binnenlandse voedergranen min of meer redelijke grens over schrijden, moeten maatregelen worder genomen, aldus de Stichting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2